Finale wereldkampioenschap bracht vuurwerk van smashes Denksport met oneindige problemen De opstellingen Zwemclub Naarden neemt „acties" van mevr. Heemskerk niet langer meer Tal won twaalfde partij tweekamp Voor zevende keer hole in one m Rijbewijs terug Drie titels voor Communistisch Chinaf drie voor Japan en een voor Hongarije SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Nottelman gaat hoofdnummer winnen wmmm één ZATERDAG 15 APRIL 1961 19 Klacht Gesol beu Twaalfde geval N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN fï- ..u-F VOETBAL AM ATEURVOETBAL KANOSPORT WA TERPOLO HANDBAL HOCKEY Spanning In week irtuoos KORFBAL HONKBAL Marianne Heemskerk is geen lid meer van de zwemclub „Naarden". Het bestuur van deze club heeft de moeder van deze 16-jarige zwemster dezer dagen een brief gezonden waarin te lezen staat dat men niet langer genoegen kan nemen met de „acties", die door mevrouw Heemskerk telkenmale worden onder nomen. „Reeds gedurende anderhalf jaar hebben wij moeilijkheden gehad met zwemclubs, omdat wij ons niet aan afspraken zou den hebben gehouden", zei ons de heer Houtman, secretaris van de Naardense Zwemclub. „Steeds weer bleek echter dat niet wij afspraken hadden gemaakt met de verenigingen, maar mevrouw Heemskerk. Dat is natuurlijk niet juist en wij hebben haar dan ook op deze fout gewezen". „Mevrouw Heemskerk echter ging door en nu zij zelfs haar dochter in Amerika heeft laten uitnodigen, is de maat wel vol. Wij houden niet van gebedel bij buitenlandse nationale organisaties. Im mers, als wij onze leden elders laten uit komen, zijn wij moreel verplicht ook hier in Naarden zwemsters en zwem mers uit te laten komen. Afgezien nog van het feit dat wij daar niet de goede baden voor hebben, is ook onze finan ciële positie niet zo, dat wij zulke invita ties kunnen doen". „Mevrouw Heemskerk heeft bij het bondsbureau van de zwembond in Utrecht geklaagd over de laksheid van ons bestuur voor wat betreft het organi seren van wedstrijden en het doen in schrijven van leden van onze club in na tionale wedstrijden. Wij zijn echter al lerminst laks, maar wij kunnen nu een maal niet meer doen. Dat zij de reis van Marianne naar Amerika tegen onze wil in toch heeft georganiseerd, is haar goed recht, doch wij menen dat wij er goed aan hebben gedaan de zwembond te berichten, dat wij geen enkele ver antwoording namen. En Marianne mocht dus niet voor onze club uitkomen in Amerika". „Toen het ons bekend werd dat Marianne naar Amerika zou vertrekken, hebben wij de zwembond een brief gezonden, waarin wij stelden dat wij ons niet ge roepen voelden Marianne naar Amerika uit te zenden. Mevrouw Heemskerk, die hiervan ook op de hoogte werd gebracht, heeft toen contact gezocht in Amerika en verzocht ons uitnodigingen te zenden. Dat vinden wij „klaploperij" en daar keren wij ons tegen. Toen wij mevrouw Heemskerk nogmaals hadden geschreven en later gebeld, bleek ons dat zij zich niet veel aantrok van ons besluit. En een paar dagen later kwam Marianne voor de radio en verscheen zij tevens op het t.v.-scherm". „Wij zijn het gesol met kinderen voor ra dio, t.v. en in kranten beu. Wij'zullen Marianne Heemskerk beslist niet aan de ketting leggen en als er een club is die haar als lid wil inschrijven, dan zullen wij alle medewerking verlenen. Wij dra gen Marianne beslist geen kwaad hart toe, maar er moet nu eenmaal discipline zijn", aldus de heer Houtman. Hij wees er verder nog op dat dit op zeggen van het lidmaatschap beslist niets te maken heeft met de dopingsaffaire, waarin ook de naam Marianne Heems kerk werd genoemd. „Ik wil zelfs niet geloven in een doping van zwemsters", aldus de Naarden-secretaris. „Ook heeft dit geval niets te maken met de terug keer van Atie Voorbij en Judith de Nijs naar „de Robben" en het vertrek van Lenie de Nijs naar de Amsterdamse club „Het IJ". „Ook is de reis naar Amerika niet de oor zaak, maar wel de aanleiding. Dit is na melijk reeds het twaalfde geval en het vierde in de laatste maanden. Wij wer den opgebeld door organisaties, waarbij men ons vroeg waarom wij niet aan wezig waren bij zwemwedstrijden. Doch wij hadden geen afspraken gemaakt. Ook werd ons verweten, dat wij wel wat al te veel vroegen om bij een zwemwed strijd een speciale jury te laten ver schijnen in een wedstrijd, waarin Ma rianne uitkwam. Tevens vond men de voorwaarde, dat Marianne in de midden baan moest zwemmen al wat al te veel gevraagd. „Wij wisten echter van niets. Wij zijn dit alles moe en hebben daarom Marianne uit onze club geweerd, doch wij hopen echt, dat zij spoedig een club zal vinden waarin zij haar sportcarrière zal kunnen voortzetten". Het commentaar van trainster Wil van Bunschoten-Van Breukelen was: „Je vraagt je wel eens af waarom je nog zo véél voor de sport doet". Titelhouder Tal heeft de twaalfde party van de schaaktweekamp om het wereld kampioenschap schaken tegen zijn landge noot Botwinnik, die vrijdag was afgebro ken. gewonnen. Botwinnik. die met zwa'rt speelde, gaf zijn partij vanmorgen zonder verder te spelen op. De stand in de twee kamp is nu 71/*414 in het voordeel van Botwinnik. Advertentie Tel. K 2500 - 00002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut clierteok Henk Timmer, de bekende Nederlandse tenniscrack, die in de jaren 1920 tot en met 1935 maar liefst 23 keer de Neder landse titel in het herenenkelspel-, heren dubbel en gemengd dubbel veroverde, kwam tot een hole in one tijdens com petitiewedstrijden op de golflinks „De Pan". Is dit reeds een prestatie op zichzelf, nog frappanter is het wanneer men weet dat het voor Henk Timmer de zevende maal was, dat hij tijdens wedstrijden een hole in one sloeg. Zelfs kwam hij eenmaal tot een z.g. alba tros. dat betekende dat de bal in één keer in een hole sloeg, waarvoor een goede speler normaal vier slagen nodig heeft. De prestatie van de oud-kampioen is voor Nederland een record en voor zover bekend zelfs de beste wereld prestatie. isitiMÏmm WW De beroemde Engelse autocoureur Stirling Moss had dezer dagen alle reden tot lachen. Stirling, wiens rij bewijs voor twaalf maanden door de politie was ingenomen, nadat hij een verkeersovertreding had begaan, kreeg in Londen dit belangrijke document terug. Om het feit te vieren kocht hij in het Londense West-end gelijk maar een nieuwe wagen, waarin hij met zijn rijbewijs plaats nam om glunderend de Londense pers te woord te staan. Met een vuurwerk van smashes, tegcn- smashes, loopings en balf-volleys is een 19-jarige student uit Peking, Chuang Tse- Tung, er vrijdagavond in geslaagd de ti tel in het herenenkelspel van de wereld kampioenschappen tafeltennis op zijn naam te brengen en daarmee de opvolger te worden van Jung Kuo-Tuan, die de titel sinds 1959 in zijn bezit had. Chuang Tse- Tung veroverde het wereldkampioenschap in een finale, die geboekstaafd zal worden als een duel, waarin de pure smashkracht een grotere rol speelde dan ooit tevoren. Zowel Chuang als zijn 18-jarige tegen stander Li Fu-Jung verwaarloosden de ver dediging geheel en gingen voluit in de aan val. Een smash werd zo mogelijk met een nog hardere klap geretourneerd In deze flitsende slagwisselipg was het Chuang, die de meeste controle op zijn slagen had en daardoor op kritieke momenten zijn tegen stander schaakmat kon zetten. De dames enkelspelfinale werd gewon nen door Chiu Chung-Hui (Comm. China). Zij versloeg met 19-21, 21-19, 14-21, 21-18, 21-19 Evq- Foeldi-Kocgian (Hong). De fina le van het gemengd dubbelspel eindigde in een zege van Ichiro Ogimura en Kimiyo Matsuzaki (Japan). Het organiserende China zorgde in dit toernooi dus voor een grote verrassing door drie van de zeven titels te verove ren. Japan was de grote verliezer. De Japan ners, die bij de laatste wereldkampioen schappen nog zes wereldkampioenschap pen veroverden, moesten nu genoegen ne men met drie titels. Zondag kreeg de Ja panse damesploeg de Corbillon-cup en vrijdag toonden de Japanners zich de sterksten in het gemengd dubbel en het herendubbelspel. Voor Ogimura was het zelfs de derde maal dat hij de titel in het gemengd dubbel de zijne mocht noemen. De enige titel die niet in Aziatische han den geraakte, was die in het damesdub bel. De Roemeense meisjes Maria Alexan- dru en Geta Pitica heroverden de in 1956 voor hun land verloren gegane titel. Maria Alexandru en Geta Pitica (Roe menië) zegevierden in de finale van het gemengd dubbelspel met 2114, 1221, 2118. 17—r21, 2113 over het Chinese duo Chiu Chuhg-Hui en Sun MeNTTïhg. In de eerste divisie A van het betaalde voetbal is er zondag de streekontmoeting EDOStormvogels. De positie van de Haarlemmers is uiterst kwetsbaar, terwijl die van de Vogels voorlopig veilig is. De IJmuider ploeg zal heel wat rustiger kun nen spelen en heeft dan ook de beste kan sen op de overwinning. In de eerste divisie B ontvangt VSV het sterke Heracles en maakt weinig kansen op winst. In de uitwedstrijd werd met 101 verloren, maar de eindstand van morgen zal heel wat redelijker zijn. RCH heeft de produktieve midvoor uit het derde elftal als aanvalsleider van het eerste team opgesteld voor de uitwedstrijd tegen Go Ahead. Misschien is er een kansje op een gelijkspel. De standen zijn op het ogenblik: Eerste divisie A: Eerste divisie B: Volewijckers 27 41 Blauw Wit 27 47 Volendam 26 40 Heracles 27 41 KFC 27 35 DHC 27 39 Ensch. Boys 27 33 Excelsior 27 31 Vitesse 27 33 ZFC 27 31 Limburgia 27 31 SVV 27 29 HDVS 27 31 Sittardia 27 28 DFC 27 30 Be Quick 26 27 HVC 27 24 Heerenveen 27 27 Veendam 27 24 't Gooi 27 26 Stormvogels 27 24 Wageningen 27 24 RBC 27 23 SHS 27 22 Leeuwarden 27 23 Go Ahead 27 21 BW 26 22 Eindhoven 27 21 AGOVV 27 22 VSV 27 19 Fortuna (VI.) 27 21 EBOH 27 19 EDO 27 16 Helmond 27 18 Helmondia '55 27 11 RCH 26 14 In de tweede diviise staat Haarlem voor de uiterst moeilijke uitwedstrijd tegen NEC. De roodbroeken hebben aan produk- tiviteit ingeboet de laatste weken, maar één punt moet er voor de Haarlemmers toch zeker wel inzitten. De stand is hier: Haarlem 27 39 Velox 27 27 Hilversum 26 34 Oldenzaal 26 25 Baronie 27 34 Zwolse Boys 27 24 Wilhelmina 27 34 Tubantia 26 22 NEC 26 33 UVS 26 21 Zwartemeer 27 32 Rigtersbleek 26 20 Roda Sport 26 30 PEC 27 20 LONGA 24 29 Zeist 27 15 flraafschap 27 27 De Valk 27 10 In de eerste klasse A is HFC's positie aan de top uiterst fraai geworden, maar dat wil nog niet zeggen dat er morgen in eigen omgeving gemakkelijk van het vrij laag gerangschikte Rheden wordt gewon nen. Niettemin, de Good Old is het aan haar hoge positie verplicht twee punten aan haar totaal toe te voegen. De stand is: HFC 18 26 ESCA 16 15 DCG 17 22 Rheden 17 15 JOS 17 20 Jonge Kracht 17 13 Hollandia 17 20 OSV 18 13 De Spartaan 18 20 VDZ 16 12 UW 17 18 WVC 16 11 Quick (N.) 18 17 In de tweede klasse is VVBZandvoort meeuwen een streekontmoeting. Voor de competitie van de tweede klasse B zal HBC in de uitwedstrijd tegen RKAVIC een gelijkspel kunnen behalen, terwijl Scho ten in eigen omgeving vergeefs een be roep zal doen op de volle winst. In de derde klasse worden gespeeld GDATYBB en HillegomRKAVV. De Haarlemmers zijn kampioen als zij zelf van GDA winnen en indien Hillegom verliest. In de vierde klasse zijn onder meer vast gesteld: LijndenRenova, Terrasvogels THB, St. MartinusOnze Gezellen, Bloe- mendaalKinheim, Hoofddorpse Boys St. Pancratius, DIO—Lugdunum, ASC— Concordia en DOCOSEHS. Zondag houdt de kanovereniging „Spaar- nevogels" haar 13de jaarlijkse Bollentocht. Aan deze tocht doen verscheidene Neder landse kanoclubs mee, maar ook Duitse. De massale start van de kano's is om 10 uur bij het botenhuis aan het Z.B. Spaarne in Haarlem. De tocht gaat door de singels, Leidsevaart, Brouwersvaart, Lorentzkade, Leidsevaart naar Hillegom, waar gepau- seerd wordt. Na bezichtiging van de bollenvelden wordt via de Ringvaart naar Groenendaal gevaren, waar men om vier uur hoopt aan te komen. Daarna volgt de uitreiking der prijzen. Haarlem3, dat reeds afdelingskampioen is, speelt vanavond de laatste wedstrijd voor de wintercompetitie tegen de reserves van NVA. Daarna meten de dames van DWR de krachten met de reserves van Haarlem. De veteranen van HPC hebben gasten uit Hagen (Duitsland) op bezoek en ter onderbreking van hun bezoek aan de bollenvelden komen ze in het Sport- fondsenbad in Haarlem een waterpolowed- strijd spelen tegen de gastheren. Njord speelt vervolgens tegen de reserves van Haarlem. HVGBDWT is de laatste ont moeting van deze avond. De handballers hebben op het Noorder- sportpafk in Haarlem het veld moeten rui men voor de zomersporten en de belang rijke damesontmoeting tussen de Blinkert en Vriendschap wordt dan ook zondag middag om twee uur op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat gespeeld. Beide teams lonken naar een plaats in de nieuw te vormen overgangsklasse, zodat men een fel duel mag verwachten. De herenploeg van Rapiditas dient op zijn hoede te zijn bij het bezoek aan het wisselvallige hoofdstedelijke Unitas. Ook voor IJmond, dat in Weesp WVGV ont moet, liggen de punten niet voor het op rapen. De belangrijkste wedstrijden van de ko mende zondag zijn die, waarin bij de da mes en heren gestreden wordt om het kampioenschap van Nederland. De Bloe- mendaalse damesploeg BDHC heeft ander maal een uitwedstrijd. Deze keer gaat de reis naar Groningen. De thuisclub leed de vorige week tegen Union een nederlaag van 51. Na de goede start van BDHC tegen EMHC zal ook de ontmoeting tegen Groningen twee winstpunten opbrengen. In Nijmegen speelt de oostelijke kam pioen heren, Union, tegen de zuidelijke kampioen, Venlo. De Zuiderburen achten we de grootste kanshebber voor winstpun ten. In Rotterdam'speelt Rood Wit de tweede Om zeven uur zijn ze begonnen. Vier uur lang zitten ze te denken over standen, zetten, varianten, aanval, ver dediging, tempo, tactiek. Bij één uur 's nachts zijn alle partijen afgelopen, dan breekt het gepraat los. „Heb je deze opzet doorgehad, ik peelde dat op de linkerflank om po sitievoordeel te krijgen". De heer Gor dijn, een van de sterkste spelers in het toernooi om de nationale damtitel, trekt zijn overjas aan om buiten een luchtje te scheppen. Een uur later staat hij nog steeds over een bord ge bogen met zijn jas aan. Ze praten over de Dumont-, Moli- nar- en andere varianten, over de ket ting-, hek- en andere stellingen, over de Gesthem-doorstoot, over klassiek- en flankspel, over de virtuositeit van Piet Roozenburg en over de theoretische kennis van Keiler, ze praten vaak lange tijd alleen maar in cijfers: 33-28 18-23, 39-33Ze praten alleen maar over dammen. „Dammen is zo interessant, omdat de mogelijkheden oneindig zijn", zegt wed strijdleider De Kruyff. die als hij zelf niet damt of wedstrijden leidt of ver gadert met het hoofdbestuur van de KNDB, directeur van een bank in Utrecht is. „Het damspel is ingewikkel der dan het menselijk denkvermogen kan doorgronden. En gelukkig maar, an ders zou namelijk iemand in staat zijn alle mogelijkheden in het spel te be vatten. En zou hij dat op schrift kunnen zetten, dan zou dat het damspel degra deren tot een damwetenschap. Nu blijft het als spel boeiend voor ieder, die zich tot problemen voelt aangetrokken. Het eist van zijn beoefenaren veel intelli gentie. Begrijp goed, intelligentie heeft niks met ontwikkeling te maken. Een damkampioen hoeft per se geen acade mische opleiding genoten te hebben". „Een visueel geheugen is erg belang rijk. Een goed dammer ziet in één oog opslag de stand van alle schijven zo danig. dat hij later thuis die stand zo kan nazetten, zonder één aantekening. Als je dat goed kunt wil dat weer niet zeggen, dat je een goed speler bent. Net zomin als het veel door kampioenen ge speelde partijen uit het hoofd kennen". 's Zaterdags zitten de deelnemers aan het nationaal kampioenschap vanaf twaalf uur achter de borden voor de laatste ronde. Er heerst een maximum aan spanning. Drie spelers hebben met hetzelfde aantal wedstrijdpunten de lei ding: ir. Van Dijk, Gordijn en De Jong. Wie van hen wordt nationaal kampioen? Er is veel publiek. Bijna alle stoelen zijn bezet. De wedstrijdleider moet vaak tot stilte manen. De spelers kunnen zich door het geroezemoes moeilijker concen- singen houd. Ik dwing mijn tegenstan ders altijd de volle partij te dammen. Ik geef ze zo weinig mogelijk gelegenheid om volgens het boekje te spelen. Dat is voor mij het aantrekkelijke van het spel het steeds zoeken naar verrassingen, het ongewone. Daarmee loop ik vaak risico's, maar ik ben van mening dat je rustig er eens wat minder goed voor kunt staan. Dat verdubbelt vaak je kansen. Dat lijkt in tegenspraak met elkaar. Maar in feite gaat een tegenstander die merkt dat hij sterk staat, nonchalanter spelen; hij voelt minder voor schijvenruil, hij gaat de ge varen onderschatten. Daar heb ik heel vaak van geprofiteerd". De heer De Jong, die ook in de jaren 1956 en 1960 nationaal kampioen was. leerde het dammen van zijn vader, een enthousiast clubdammer, nu nog voor zitter van de Haarlemse damclub „Het Oosten". „Ik studeer eigenlijk weinig in vergelijking met andere spelers. Ik speel meer partijen na. Maar ook dat wordt steeds minder. Mijn vrouw en vier kin deren eisen veel tijd op". „Ik vind het een fantastisch spel", zegt mevrouw De Jong. „Laat hij maar dam men hoor, beter dan bijvoorbeeld voet ballen. Ik krijg hem nooit thuis met ka potte benen, ik hoef nooit zijn sportkle- ding te wassen. Ik hoor hem nooit kan keren over vals spel of een partijdige scheidsrechter of over het weer. Ik zou het dammen graag beter willen leren, Mijn man probeert me zo nu en dan wel iets te leren, maar hij begint altijd zo ingewikkeld". Damkampioen Wim de Jong met zijn echtgenote. treren. Te vaak leidt hen iets af: een vallend kopje, een stoel die verschoven wordt, een man die plotseling roept.... Om ongeveer drie uur ziet ir. Van Dijk geen mogelijkheid de zich taai verdedi gende Zeeuw Anderson te verslaan. Re mise wordt dat. De nerveuze Hagenaar Gordijn redt zich tegen routinier Bom prachtig uit de moeilijkheden en staat gewonnen. De derde kanshebber, De Jong, staat tegen Kinnigen in een verloren stelling Enkele uren later wordt de nationale kampioen 1961 gehuldigd. Het is.Wim de Jong In zijn huis in Haarlem-Oost zegt de 39-jarige heer De Jong maandagavond: „Ze hebben me de titel wel gegund! Van Dijk was zo vriendelijk remise te spelen. Gordijn wikkelde zijn gewonnen stelling te slap af en ging tot ieders verbazing akkoord met remise op een moment dat hij nog gewonnen stond. En tenslotte zakte mijn tegenstander op het laatst in waarschijnlijk door de spanning en de vermoeidheid en kon ik de partij in winst omzetten". Als we hem vertellen dat men hem als een virtuoos speler betitelt, zegt hij: „Virtuoos is zo'n groot woord. Roozen burg is een virtuoos. Ik zou van mezelf liever willen zeggen ,dat ik van verras- Voor het eerst is dit toernooi om de nationale titel in één week achter elkaar gespeeld en werden de partijen niet zoals voorheen alleen tijdens weekeinden ge speeld „Dat is alle spelers best bevallen, Het heeft alleen maar voordelen. Je kunt je veel beter concentreren, hebt die week aan niets anders te denken, de tijd van spanning en nervositeit blijft tot die ene week beperkt en je hebt meer ge legenheid je tegenstanders te leren ken nen. Want die leer je tijdens een wed strijd lang niet zo goed kennen als tij dens het praatje na de strijd, tijdens het naspelen en analyseren". „Bij de analyse hoor je waarom hij bepaalde zetten heeft gedaan. Dan pas herken je zijn kunde. Bijvoorbeeld de 23-jarige Wiggers uit Enschede wist heel behoorlijk zijn doen en laten op het bord te motiveren. Daaruit konden we op maken dat hij een knaap met talent is" Tenslotte stellen we hem de onver mijdelijke vraag: Is schaken moei lijker dan dammen, waarop hij ant woordt: „Dat kan niemand zeggen, omdat beide denksporten oneindig veel problemen hebben. Zolang niemand dat einde kan overzien kan je niet van moeilijker spre ken. Dammen lijkt voor velen makke lijker omdat de spelregels makkelijker zijn dan bij schaken. Maar dat zegt niets. Echt damspelen leer je pas na vijf of zes jaar intensief spelen en studeren". De clubs uit Haarlem en omgeving zijn voor de competitiewedstrijden van het betaalde voetbal voor zondag als volgt samengesteld: EDO (thuis tegen Stormvogels): Ama- ma; Petterson en v. d. Oord; Belfroid, Arnoldi en Leonhard; Van Beekum, Koek, Spiers, Peters en Breeuwer. RCH (uit tegen Go Ahead): Huyer; De Vries en Nanai; Liefhebber, Kruyer en Honout; Peper, Brouwer, Bekkers, Rooders en Van Egmond. VSV (thuis tegen Heracles): Vader; Schoon en Kort; Versluys, Spaans en Brom; Farenhorst, Van Dolder, Jager, Heijmans en Voet Stormvogels (uit tegen EDO): De Graaf; De Vries en Freriks; Van Wooning, Jansen en Tol. De voorhoede wordt zondagochtend pas samengesteld, aangezien De Graaf, Snoeks en Bak ker geblesseerd zijn. Haarlem (uit tegen NEC): Van 't Kruis; Maas en Sybrandl; Boom, Berendregt en Duyster; Vreeken, Goedhart, Doornbos, Veen en Jonger. De amateurs spelen In de volgende formatie: HFC (thuis tegen Rheden): Van der Meulen; Dekker en Wijkhuizen; Mo lenaar, Molijn en Drijver; Geerling, Bouwman, Jansen, Honnef en Koen- ders. Zand voortmeeuwen (uit tegen VVB): Ter Wolbeek; Kraayenoord en Stob belaar; Jansen, Koper en Water; Vis ser, Koning, Van der Steen, Jacobs en Schaap. Schoten (thuis tegen Celeritudo): Kes- sens; Veen en Dinkelberg; De Looze, Boekelaar en Van Elk; Kops, Smit, Van Elk, Willemse en Van Maren. promotiewedstrijd tegen Victoria. Voor enkele klassen en de Onderbond wordt een klein inhaalprogramma gespeeld. Overgangsklasser Alliance gaat de compe titie besluiten met een uitwedstrijd tegen HGC in Den Haag. Vanmiddag speelt Haarlem op zijn ter rein aan de Kleverlaan in Haarlem tegen de nieuwe eersteklasser ZKC uit Zaan dam. Oosterkwartier gaat op bezoek bij A'dam Zuid en zal trachten de 51 ne derlaag te wreken. Nieuw Flora, de nieuwe tweedeklasser krijgt bezoek van Excelsior en zal wel winnen. Of Animo Ready dit doet tegen KCN in Amsterdam, is de vraag. Zondag wordt de finale gespeeld van het honkbaltoernooi om de J. H. Kuling-beker dat georganiseerd is door Sportclub Haar lem. Die finale gaat tussen EHS en Scho ten, duurt zeven innings of twee uur met een mogelijkheid van verlenging en be gint om half twaalf. Hieraan vooraf (aan vang kwart voor tien) maken SC Haarlem en EDO uit welke ploeg de derde prijs in de wacht mag slepen. Op het Amsterdamse honkbalterrein aan de Jan van Galenstraat wordt het ABC-toernooi besloten. EHS, O VVO, Spar ta en VVGA. dat de plaats van het ver hinderde WVHEDW inneemt, gaan daar uitmaken wie in het bezit komt van de Hans Volkers-Trophee. VVGA is beker houder HCK speelt in Bussum tegen HCAW. Koersen op Duindist In het internationale hoofdnummer, dat zondagmiddag op Duindigt wordt gelopen, neemt Bram Nottelman met twee ver tegenwoordigers van zijn stal de hand schoen op tegen de sterke Franse dravers Jour de Java en Moutonnet. Daar Jour de Java van het goede pad is afgeweken en Moutonnet na een half jaar rust zijn her optreden doet, mag eerder verwacht wor den dat de goed „doorgewerkte" paarden van de populaire Noordhollander en vooral dan Vanadis aan 't langste einde zal trekken. In het stayersnummer kan Vroiyke Frans zijn enorme kracht weer gelden in de eindstrijd, waartegen Vico BS en Wybo K niet zullen zijn opgewassen. Voor de snelle Uranus is de afstand te lang om hem tegen de favoriet een eerste kans te kunnen geven. Indien IJsselmonde genezen is van de droes zal hij zich in de Hanover T-prijs op nieuw als eerste kunnen plaatsen. Daar zijn lopen niet zeker is mag in dit geval worden aangenomen dat Walküre de zege zal behalen vóór Volann Erebus en de steeds beter gaande Xemas S. De volle broer van laatstgenoemd paard Ijsvogel S, schijnt even onfortuinlijk, want bij zijn seizoendebuut trapte hij in goede positie een ijzer af. Op de goede indruk die hij toen achterliet steunt het vertrouwen voor een komende zege. Zijn grootste rivalen zijn Xenon en W. H. Hollandia. In de Holland Hanover-prijs geniet Y Y Meeske, dank zij haar grote voorgift, het meeste vertrouwen. De veelbelovende Yon Brewer zal dichtbij haar eindigen, gevolgd door X Double Six. Bij de volbloeds vraagt de Grote Sprin tershandicap de meeste aandacht. De nieuwe aanwinst Scoglietto stelde bij zijn eerste optreden in Duitsland teleur. Daar entegen bleek Deer Gallows in vorm te zijn, zodat dit paard als eerste door de finish kan snellen. Outsider is Rex Mundi. In de ren voor paarden, die nog geen eerste prijs wonnen, heeft Marian na haar goede debuut een eerste kans, gevolgd door Mcrryman en Country Girl. Outsider is Tourioka. De amatrices en amateurs verschijnen in een bescheiden veld aan de start. Leone kan daarin winnen, ten koste van de veteraan Sans Valeur. t

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19