Mr. Toxopeus: Papoea's zullen zelf uit aantal mogelijkheden moeten kiezen Vier onderscheidingen en borstbeeld voor Gagarin Gagarin nam waar via een venster in de kunstmaan Borgward - Skoda COIFFURES DE VRIES HET WEER CITR0ËN Politie gebruikte traangas in Ambonezenkamp Maak gratis proefrit Luchtvaartoverleg wordt hervat Gagarin's persconferentie in NTS-journaal Maar is het een rare keuzedan zullen wij in hun eigen belang „neen" zeggen Kosmonaut: Liev ruimtereis dan deze huldiging' Emile Henriot overleden Bewoners verzetten zich tegen opsporing van veroordeelden ZATERDAG 15 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 138 Landingsrechten KLM CHRISTI AANSE Uitdeuken Repareren tWMORRIS êeforeyouêm/! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES AUTOMOBIELEN "A. J. VAN LENT'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN In de krant van heden: „DE HOUTHAL" „BOUWPAKETTEN" oa. N.V. Garage VERBEEK Garage G. v. DONGEN Gagarin op persconferentie: „Ik ben van eenvoudige afkomst" DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Droog GEERT HOOGEVEEN CAMPING-SHOW GRETHA DE BRUIJN Ga met RHEE in ZEE Zie onze adv. op pag. 20 Het woord is aan Tulpen komen steeds meer in bloei (Van onze correspondent) WASHINGTON. Naar wg vernemen zouden de Verenigde Staten thans bereid zijn de luchtvaartonderhandelingen met ons land te hervatten. De besprekingen waren begin februari 1960 op niets uitge lopen. Tegen het einde van Eisenhowers regime heeft het weinig gescheeld of de onderhandelingen waren hervat, maar zeer tot teleurstelling van betrokkenen zag de vorige regering op het laatste moment weer van dit voornemen af. President Kennedy heeft het onderwerp opnieuw aangesneden toen minister Luns enige dagen geleden op bezoek was. Later heeft de Nederlandse minister de kwestie op het State Department uitvoerig be sproken met de onderminister van Econo mische Zaken Ball. Het is de K.L.M. al sedert jaren te doen om landingsrechten op de westkust, bij voorkeur Los Angeles. Hedenavond zal een deel van het NTS- journaal zijn gewijd aan de persconferen tie, die 's werelds eerste ruimtevaarder Joeri Gagarin vandaag in Moskou heeft gehouden. De conferentie werd door een aantal buitenlandse televisiestations direct gerelayeerd. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstraat 36 Telefoon 14371 38 Haarlem BARTEUORISSTR HAARLEM T.EL 13439 LEIDS6STRAAT .(BIJ KONINGSPLEIN) AMStÉRDAM TEL 223596 (Van onze Amsterdamse redacteur) „Een Papoea-afvaardiging in de UNO is niet formeel ter sprake gekomen, hoe wel deze zaak sterk leeft onder de be volking van Nieuw-Guinea. Sommigen willen zelfs het instellen van een good- will-missie naar diverse landen om het Nederlandse standpunt inzake de zelf beschikking te onderschrijven". Dit deelde gistermiddag de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo peus, mede toen hij op Schiphol aan kwam uit Nieuw-Guinea, waar hij de in stallatie van de Nieuw-Guinearaad heeft bijgewoond. De minister noemde de stemming in Hollandia feestelijk. De eerste vergadering van de nieuwe raad is goed verlopen, al zullen nog vele moeilijkheden moeten wor den overwonnen, onder meer het behan delen van de begroting van Nieuw-Guinea, waar de meeste leden van de raad vreemd tegenover zullen staan. Over de zelfbeschikking heeft de minis ter formeel niet met de leden van de Nieuw-Guinearaad gesproken. Gevraagd naar de mogelijkheid om tot nauwe sa menwerking te komen met Australisch Nieuw-Guinea zei minister Toxopeus voorzichtig: „Ik ben geneigd te denken, dat de papoeas uit beide gebieden tot samen werking kunnen komen. Het is echter nog te vroeg om voorspellingen te doen. Te zijner tijd zal behalve de keus tot aansluiting bij Indonesië nog uit vier of vijf mogelijkheden kunnen worden ge kozen. Wij zullen moeten afwachten. De raad zal wel met een plan komen. Als het een raar plan is, zullen wij in hun eigen belang zeggen: „neen". Maar ik zou me niet kunnen voorstellen, dat ze met een raar plan zouden komen Als ontwikkelingstermijn die tot de zelf beschikking kan leiden, noemde minister Toxopeus een periode van tien jaar „vrij snel". Op de vraag in hoeverre ontwikke lingen van buitenaf de zelfbeschikking zouden kunnen versnellen, antwoordde de minister: „Dergelijke ontwikkelingen heb ben we niet in de hand. Ik meen trouwens, dat de binnenlandse politiek onmogelijk kan worden aangepast aan de mogelijke buitenlandse politiek. Die buitenlandse po litiek kan zich immers per maand wijzi gen". Misverstand Mr. Toxopeus betreurde het, dat door een misverstand een verklaring van staats secretaris Bot in een interview met een buitenlandse journalist is geïnterpreteerd in die vorm, dat Nederland op militaire bijstand van Engeland, de Verenigde Sta ten en Australië zou rekenen in geval van een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea. mr. Bot heeft later ontkend een dergelijke uitspraak te hebben gedaan en de betrok ken journalist zou dit hebben onderschre ven. Omdat zich Lij de publikaties over deze ontkenning opnieuw misverstanden hadden voorgedaan, stelde de minister er prijs op, deze zaak, die zelfs tot verwijten in het Britse Lagerhuis heeft geleid, nog maals recht te zetten, „De staatssecretaris heeft gezegd, dat Nederland het in geval van een oorlog in Nieuw-Guinea niet al léén kan doen en dat zo'n oorlog voor an dere landen een interessante zaak zal zijn. Met name heeft hij opgemerkt, dat het lan den als Australië en de Verenigde Staten niet onverschillig zal laten". De minister zei tijdens zijn verblijf in Nieuw-Guinea geen mensen te hebben ontmoet, die aansluiting bij Indonesië voorstaan. Desgevraagd zei hij bij alle mensen die hij had gesproken een vrees voor Indonesië te hebben bespeurd. Dat er echter ook mensen zijn die er anders over denken, wilde hij graag aannemen. Over de vrije keuze van zelfbeschikking merkte mr. Toxopeus tenslotte nog op: „Wij zullen beslist geen anti-Indonesische propaganda voeren, maar ook geen pro- Indonesische, omdat wij in dat laatste ge val ook propaganda zouden moeten maken voor de andere mogelijkheden. Als er een politieke partij wordt opgericht, die aan sluiting bij Indonesië in haar programma heeft, zal deze haar gang kunnen gaan.." Emile Henriot, lid van de Académie Frangaise, is op 72-jarige leeftijd te Parijs aan een hartaanval overleden. Henriot werd in 1911 medewerker van Le Temps en in 1944 litterair criticus van Le Monde. Hij was voorzitter van de Alliance Fran gaise. Advertentie 'Het is a'nn llflWïfH Voor een- goede gébruiktewagen gèat fnen fn ra il X" ajitie' v Trrti^lrtg BEVfRWIIK IJMÜIOEN K2SIOS273 505.' KÏOtl Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel3 Op en om het Binnenhof 3 Horen en Zien 5 Kunst 3 Puzzel'5 Films 7 Kerkdiensten7 Uit stad en omgeving 7, 9 Panda en beeldverhalen11 In de Vishal en op zee12 Erbij13 tot 17 Economisch nieuws17 Feuilleton H Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" MOSKOU (UP1) In Russische weten schappelijke kringen is vrij heftig gedis cussieerd over de vraag of Gagarin zijn waarnemingen heeft verricht door een venster of via televisiecamera's. Izvestia heeft aan alle twijfel een einde gemaakt, door te laten blijken, dat het een gewoon raam was. Het blad verscheen met een reportage over het vertrek van de kosmo naut en in dat verslag stond, dat Joeri Gagarin opgewekt en grapjes makend in het ruimteschip stapte en, toen de deur dichtviel, vanuit het raampje naar zijn kameraden op de Kosmodrome wuifde. Niet zenuwachtig Woensdagmorgen in de vroegte, was iedereen op de Kosmodrome (een door Izvestia ingevoerd woord ter aanduiding van de lanceerplaats van ruimteraketten) zenuwachtig, alleen de kosmonaut zelf lag heerlijk te slapen. Hij werd gewekt door een arts. Korte tijd daarna was hij omringd door technici, die alle apparaten aan zijn ruim- tepak controleerden en de aansluitingen beproefden. Joeri Gagarin stapte in een bus en reed, vergezeld van velen die bij de lancering betrokken waren, naar de gi gantische raket. Beneden aan de lanceer- toren maakte hij grapjes met zijn vrien den. Velen omhelsden hem. In de lange oefenperiode hadden tallozen de ruimte vaarder leren kennen en daarom moest er uitvoerig afscheid worden genomen, zo vertelde de verslaggever van Izvestia, Men riep „goede reis en behouden lan ding" terwijl Gagarin op de lift stond die hem naar boven bracht. Aan de ingang van de cabine bleef hij een seconde staan en stapte toen naar binnen. Plotseling viel de deur dicht en was het ruimteschip ge sloten. - T' Advertentie Salontafel 39. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Bloemendaalsewesr 1-9 - Bloetnendaal Telefoon 52301 Advertentie Dealer voor llmuiden, Velsen-Z., Driehuis en Santpoort Scheldestraat 9 -11 Telefoon 5565 LJmuiden Advertentie lange Nieuwstraat 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling De eerste ruimtevaarder, Joeri Gagarin, verscheen vanmorgen op de reeds eerder aangekondigde persconferentie in Moskou, gekleed in het uniform van majoor van de Russische luchtmacht. De 27-jarige hoofdofficier maakte een rustige indruk, ook toen hij vragen beantwoordde in de batterij microfoons die voor hem stond op gesteld. Hij lachte bescheiden. Gagarin begon zijn levensgeschiedenis te vertellen en ontkende glimlachend een bericht, als zou hij van een adellijk Rus sisch geslacht stammen. „Ik ben maar een eenvoudig man", zei hij, „ik ben de zoon van een boer. Ik moet allen teleurstellen, die wat anders hebben verwacht. (Er zijn berichten geweest, dat de kosmonout zou stammen uit een oud en voornaam Rus- Ujiseh geslacht). Het is altijd mijn ver- tl'angen geweest piloot te worden. Ik heb ft»en opleiding gehad en ben fa 1957 bij de 'luchtmacht gekomen. Op mijn dringende Verzoek ben ik tenslotte aanvaard als kan didaat voor ruimtereizen". til Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmiiiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129-88. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden» J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. j Majoor-vlieger-kosmonaut Gagarin heeft gisteren na zijn glorieuzë entree in de Rus- siche hoofdstad in een rede op het Rode Plein ondermeer het volgende gezegd: „Mijn geliefde landgenoten, geachte Niki- 'ta Sergeyevitsj, kameraden, leiders van het leger en de regering. Vergun mij in de eerste plaats mijn oprechte dank te betui gen aan het centraal comité van mijn eigen communistische partij, de Sovjet-re- gering, het Sovjet-volk, en u Nikita Serge yevitsj persoonlijk, voor het vertrouwen dat mij, een gewone Sovjet-piloot, werd geschonken en voor het toevertrouwen aan mij van een verantwoordelijke taak: het maken van de eerste vlucht in de kosmos. Op het moment van vertrek naar de kos mische ruimte dacht ik aan onze Leninis tische partij, aan ons socialistisch moeder land. De liefde voor onze glorierijke partij, voor ons Sovjet-moederland, voor ons heldhaftig arbeidend volk inspireerde mij en gaven mij de kracht de opdracht te ver vullen." In zijn antwoord zei Kroesjtsjev dat de naam Gagarin de geschiedenis zou ingaan gelijk die van Columbus. „Kameraad Gagarin is de eerste man in de geschiedenis die in staat was onze gehele planeet te zien," riep Kroesjt sjev uit, terwijl de 27-jarige ruimtevaar der de ogen bescheiden neersloeg. „Hij is de eerste man die in een baan om de aarde reisde. Zijn naam zal voortleven in de geschiedenis der mensheid." De woor den van de premier werden met een or kaan van gejuich begroet. De miljoenen Russen die Gagarin had den toegejuicht bij zijn heldenintocht van twintig kilometer van het vliegveld naar het Rode Plein, verdrongen zich om de t.v.- en radiotoestellen tijdens de reporta- Verwachting tot morgenavond: In de kuststreken vrij zonnig, in het binnenland meer bewolking en op de meeste plaatsen droog. Weinig verandering van tempe ratuur. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee ge. Het normale leven in deze stad van ruim vijf miljoen mensen was praktisch tot stilstand gekomen. De plechtigheden vormden tevens de inhoud van de eerste directe televisie-uitzending naar West- Europa. Nadat Kroesjtsjev en Gagarin het w.oord hadden gevoerd, trokken duizenden kinde ren, studenten en arbeiders in optocht langs het Mausoleum. Wat met zijn fi guur verlegen, wuifde Garagin, naar hen. Kroesjtsjev hield zich op de achtergrond. Op zeker ogenblik begon het publiek op te dringen naar het Mausoleum. De poli tie sloeg de armen ineen, doch kon de stroom niet tegenhouden. Vrouwen vielen flauw en kinderen gilden, terwijl de mas sa over het plein schoof. Tenslotte slaag den versterkingen van politie en militairen er in de menigte terug te dringen. 's Avonds werd in de glinsterende St. George-zaal van het Kremlin door onge veer 2.500 eersterangs Sovjet-burgers de grootste samenkomst van die aard Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - Tel. 17296 LD. 19 9575 - Panhard f 6850 - 2 C.V. t 4095 Kantoor - werkplaats en magazijn MR. CORNELISSTRAAT 54 - TELEF. 61447 Majoor Gagarin en premier Kroesjt sjev in de bloemen: een beeld van de grootse huldiging van de eerste ruim tevaarder in Moskou. (Radiofoto ANP) daar ooit gehouden geapplaudisseerd voor de 27-jarige majoor, werden te zijner ere redevoeringen afgestoken en werden hem de hoogste onderscheidingen van het land opgespeld. Na de woelige, tien uur lange viering, wees Gagarin vermoeid het verzoek van een buitenlandse corres pondent om een vraaggesprek af. „Ik ben erg vermoeid", zeide hij, „liever maak ik een ruimtereis dan deze viering nog eens mee te moeten maken". Daarna, terwijl zijn landgenoten bleven zingen en drinken te zijner ere, ging Ga ragin naar huis om voor het eerst sedert zijn reis van woensdagochtend alleen te zijn met zijn vrouw en twee dochtertjes. Advertentie NIEUW BERKENRODE Herenweg 101. Heemstede Heden tot 22 u. - zondag tot 17 u. SPORTMAGAZIJN Advertentie MOSKOU, (UPI) Het presidium van de Opperste Sovjet heeft Joeri Gagarin de titel toegekend van „Held van de Sov jet-Unie" en „Vlieger-kosmonaut van de USSR", zo meldt het persbureau Tass. zal tevens met de Orde van Lenin en een gouden medaille worden onderscheiden. De voorzitter van het presidium, Leonid Breznev, heeft een bronzen borstbeeld van de jonge ruimtevaarder besteld, om deze in Moskou te laten plaatsen. De directeur-generaal van de Interna tionale Luchtvaartfederatie, Gillman, heeft het Moskouse dagblad Sovietskaya Ros- siya medegedeeld dat Gagarin de gouden medaille van de federatie voor absolute wereldrecords zal ontvangen Op de grote tentoonstelling „Italia 61 welke van mei tot oktober in Turijn gehouden zal worden, zullen de bezoe kers uit binnen- en buitenland op charmante wijze ontvangen worden door vrouwelijke studenten, die, ge stoken in modieuze lichtblauwe pakjes, als gastvrouwen zullen optreden. Op de foto zien we een groepje van de 150 „hostesses" op een balkon van een van de tentoonstellingsgebouwen poseren. De politie heeft gisteren gebruik moeten maken van traangas-handgranaten om de orde en rust in het Ambonezenkamp „De Pietersberg" te Westerbork in Drente te herstellen. Onder leiding van de officier van Justi tie en de districtscommandant van de rijkspolitie uit Assen trok de politie tegen half vijf het kamp binnen om er twee be woners te arresteren. Het tweetal was on langs door de Asser rechtbank bij verstek tot een maand gevangenisstraf veroor deeld wegens het kappen van bomen. De beide mannen werden al enige tijd gezocht. De politie doorzocht alle woningen in het kamp, maar het tweetal bleef onvindbaar. Tijdens het onderzoek werd het in het kamp onrustig. De bewoners verzetten zich tegen de politie en dat leidde tot relletjes. De agenten zagen zich genoodzaakt traan gas-handgranaten te gebruiken om de rust te herstellen. Nadat de politie was vertrokken hielden de bewoners een op tocht door het dorp. Zij droegen een span doek met zich mee met het opschrift „Ha re Exellentie de minister van Maatschap pelijk Werk is nog in diepe slaap". Het bleef de gehele dag onrustig in het kamp, want de bewoners verwachtten een nieu we actie van de politie om de twee man nen op te sporen. Advertentie ie Vraag de dealer of schrij'f aan Daf Eindhoven G. H e e r e s Het menselijk leven sluit zoveel goud en edelgesteente tn dat hij die het kent, er niet licht toe zal vervallen het met alerlei klatergoud op te sieren. Er komen steeds meer tulpen in bloei in de bloembollenstreek, waardoor er een verschuiving in het kleurenspel is ont staan. Er zijn veel rode tulpen en rassen, die wel ergens rood hebben- Afgewisseld door het vrolijke geel van andere vroege tulpen en het prachtig rose van de dubbele vroege tulpen. Vooral de laatste, die steeds meer in bloei komen, zijn door hun korte bouw en brede bloem bijzonder geschikt de bekende en veelgeroemde tulpen tapij ten te leggen. De kleuren van de nu bloeiende rassen hyacinten worden steeds helderder. Het blauw lijkt in de avondzon iets zilverigs te hebben. Nóg hebben we narcissen gezien, maar we durven niet te voorspellen dat die er zondag nog zullen zijn. Als de bloemen te rijp worden dan vergeet men de vrije zaterdag wel. want één dag te laat koppen is dikwijls duurder dan overwerkgeld te betalen. Het is wel opvallend dat steeds meer kwekers hun bollen met machines gaan planten of in ieder geval met grotere en dus gemakkelijker te verwerken partijen gaan werken. Er staan meer grotere vak ken van één kleur dan een paar jaar ge leden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1