druk weekeinde Fidel Castro beschuldigt Washington van agressie HET WEER Bollenstreek had Steden en vliegvelden op Cuba door rebellen gebombardeerd Luchtbrug naar Angola Hof verklaart zich bevoegd J10RRISi/g^%/ Korter werken in het bouwbedrijf Invasie op Cuba? RUSSISCH ANTWOORD INZAKE LAOS SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Strijk en zie: glanzend strak vloeit de lak. Eén Flexa schilderfeest geeft jarenlang voldoening! VRIJETIJDSVERF - KWALITEITSVERF Plaatselijke opklaringen Vandaag beslissing? Afrikaanse landen wensen conferentie met de EEG In de krant van heden: Het woord is aan Afrikanen blijven zonder onderbreking aanvallen Lesvliegtuig over de kop; inzittenden ongedeerd Proces-Eichmann MAANDAG 17 APRIL 1 96 1 46e JAARGANG NUMMER 139 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I n ~WOt au^ JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I 1 1 ^^^1 l' f' 1 I j M J W j Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL JL JL JL JL JL L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred ee alle afd. Telel. !5295. DAGBLAD VOOR V ELSEN IJ M U1DE N, SANTPOORT. DRIEHUIS. BEVERWIJK EN OMGEVING AdvertmdetLve» op aaovraas .erknjgba» Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Urker vissers hebben de afgelopen week gedurende vijf dagen laten zien dat hun eiland, ondanks de inpolde ring, nog springlevend is. Op de laatste dag, zaterdag, werd een vlootschouw gehouden, waaraan werd deelgenomen door ongeveer honderd IJselmeer- kotters en omstreeks 120, merendeels zeer moderne, Noordzeekotters. De Urker vloot is een van de modernste van Europa. De vlootschouw werd gadegeslagen door meer dan twee duizend bezoekers, onder wie minister Van Rooy. Ook het concert door het Urker mannenkoor in de visafslag werd door de minister en tal van andere vooraanstaande personen bij gewoond. Het programma van de dag vermeldde voorts demonstraties van de B.B. en de brandweer, bezichtiging van fabrieken en 's avonds een taptoe. Advertentie BARTEL lÓRISSTR.HAARLEM TEL 13439' •UIDSLSIRAAI.lBUjSpNII^'SHgN) AMSTERDAM IEL* 223596 HAVANA (Cuba) (Reuter, AFP en UPI) Vliegtuigen van het type B-27, met Cubaanse kentekens hebben zater dag steden en vliegvelden op het eiland Cuba gebombardeerd, waarbij zeven doden en verscheidene gewonden zijn gevallen. Twee van de aanvallende vliegtuigen, die op Cuba zouden zijn opgestegen, zijn met drie Cubanen aan boord geland te Miami in de Ameri kaanse staat Florida, waar de inzitten den politiek asiel hebben gekregen. De regering van Fidel Castro heeft de Ver enigde Staten van rechtstreekse agressie beschuldigd en de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Roa heeft in de politieke commissie van de UNO- Assemblee te New York de Verenigde Staten volledig verantwoordelijk gesteld voor de bombardementen. Cubaanse bladen hebben gemeld dat de aanvallende vliegtuigen uit de Verenigde Staten waren gekomen. Een der bladen publiceerde een kaartje met de routes van Miami en van de Amerikaanse basis Quantanamo naar Cuba. De Amerikaanse UNO-afgevaardigde Stevenson noemde de beschuldigingen in de politieke commissie geheel ongegrond. Hij haalde verklaringen van de Cubaanse piloten aan, dat zij van vliegvelden op Cuba waren opgestegen en herinnerde aan de verklaring van presi dent Kennedy, dat de Amerikaanse strijd krachten niet tegen Cuba zullen optreden. Hij liet foto's zien waarop men kan zien dat de beide in Miami gelande toestellen Cubaanse kentekens dragen. Minister Roa antwoordde Stevenson dat Advertentie Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk opklaringen en aan vankelijk hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tus sen noord en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee de Cubaanse kentekens op het vliegtuig niets bewijzen. Kennedy's verklaring noem de hij „camouflage". De leiders van de revolutionaire raad in New York hebben gezegd dat zij in con tact staan met „door de Verenigde Sta ten gekochte huurlingen, die Cubaanse steden hebben gebombardeerd". Dit is een schending van de Amerikaanse neu traliteit, aldus Roa. De afgevaardigde Zorin zei dat Cuba ,niet alleen staat", en dat de Sovjet-Unie „bereid is Cuba te helpen". Met medewe ten van de Amerikaanse autoriteiten is op Amerikaans grondgebied agressie tegen Cuba voorbereid. Duizenden contra-revolu tionairen zijn opgeleid voor een invasie. „Thans zijn de militaire operaties begon nen". Wanneer non-interventie werkelijk de politiek van de Verenigde Staten is, was een woord van president Kennedy vol doende geweest om de contra-revolutionai ren ervan te weerhouden Cuba te bombar deren. Maar dit woord is niet gesproken, aldus Zorin. MIAMI (UPI) Een Cubaanse zender heeft zondagavond gemeld dat een invasie macht in de zuidelijke provincie Matan- zas van Cuba is geland. Het bericht is in Miami opgevangen. Uit' Havana wordt de arrestatie gemeld van de Amerikaan Howard Frederick An derson en veertien Cubanen, die betrokken zouden zijn geweest bij het aan land bren gen van acht ton Amerikaanse wapens. In Havana zijn zaterdag twee mannen geëxecuteerd die waren ter dood veroor deeld wegens het bezit van explosieve stof. Zij wilden een actie ondernemen op het eiland Pines, waar duizenden tegen standers van Castro gevangen worden ge houden. Jose Miro Cardona, de voorzitter van de Cubaanse „revolutionaire raad" in New York heeft verklaard dat „de strijd voor de bevrijding van Cuba bij zonsopgang is begonnen". De invasie van tegenstanders van Fidel Castro is zowel door het radio station van het Cubaanse leger als door de rebellen gemeld. De landing zou zijn uit gevoerd in de provincie Oriente. Een Newyorks radiostation zei van de zijde van Cubaanse vluchtelingen te heb ben vernomen dat op vier plaatsen lan dingen zijn uitgevoerd. De Cubaanse ra dio zou melding hebben gemaakt van drie landingsplaatsen. De revolutionaire raad zou de ondergrondse beweging op Cuba hebben opgeroepen tot actie over te gaan. Op 150 km. ten zuidoosten van Havana zou worden gevochten. Hedenavond kan de beslissing vallen over de werktijdsverkorting in het bouw bedrijf. De regering heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid tegen de avond uitgenodigd voor een gesprek. In de loop van de dag heeft de Ministerraad waar schijnlijk zijn houding bepaald. De be slissing is al tweemaal opgeschort als ge volg van een regeringsingrijpen. Vorige week woensdag werd de beslis sing niet genomen, omdat de regering een algemene aanwijzing overwoog. Deze aan wijzing zal mogelijk de arbeidstijd in de bouwvakken op 46 V2 uur bepalen. In het vandaag uitgekomen orgaan „Op de steiger" van de bij de K.A.B. aange sloten bouwbedrijf sbond Sint Jozef wordt het regeringsingrijpen een onverteerbare zaak genoemd. Een aanwijzing van de re gering over de hoofden van het College en de Stichting heen miskent, aldus het blad de taak van werkgevers- en werknemers organisaties en maakt de verantwoordelijk heid van het College en de Stichting tot even zovele aanfluitingen. Ook van NVV- zijde zijn reeds dergelijke reacties op het regeringsingrijpen geweest. De twaalf (voormalig Franse) Afrikaan se gebieden, die zich op de jongste con ferentie te Yaounde hebben verenigd in de „Afrikaans-Madagaskische Organisatie voor Economische Samenwerking" hebben verzocht in juni van dit jaar een confe rentie op ministerieel niveau te houden met de landen van de E.E.G. over de betrekkingen tussen hen en de gemeen schap. De twaalf landen zouden in het bij zonder besprekingen willen voeren over mogelijkheden tot financiële bijstand door het ontwikkelingsfonds van de E.E.G. voor de overzeese landen, de stabilisatie van de grondstoffenprijzen en de versnelling van de afbraak van tarieven en contingen ten. Het prachtige weer deed zaterdag alle goeds verwachten voor de zondag. Deze verwachtingen zijn echter niet beant woord. Tegen het einde van de middag kwam zaterdag al een dik wolkendek opzetten en zondag was het overal be wolkt met hier en daar een miezerig regentje. Dit alles heeft echter niet ver hinderd dat velen naar de bollenstreek zijn gekomen. De Keukenhof in Lisse had het afgelopen weekeinde bijna zes tigduizend bezoekers, van wie veertig duizend op zondag. Ongeveer de helft kwam uit Nederland, de overigen waren voornamelijk Duitsers, Fransen en Bel gen. Zij reisden zaterdag met 140 en zondag met 320 autobussen naar Lisse. Aan personenauto'swerden er zaterdag 4.000 en zondag 9.500 in Lisse geteld, terwijl daarnaast nog duizenden per fiets, bromfiets en scooter naar de bollenstreek kwamen. De politie heeft weinig moeite gehad met het regelen van het verkeer. Zelfs bij de Haagse Schouw zijn niet veel op stoppingen geweest. Bij de Linnaeushof in Bennebroek was van enige filevorming sprake. Ook hier echter kon het verkeer snel worden verwerkt. Zondag tussen 12 en één uur beleefde Hillegom de grootste drukte. De meeste auto's kwamen uit de Haarlemmermeer over Nieuw Vennep en de nieuwe brug over de Ringvaart naar de Keukenhof. Bij de grote mozaïeken dreigde even een opstopping te ontstaan. Het verkeer werd echter door de rijkspo litie in goede banen geleid. Grote wandel groepen van de bloembollenwandeltocht- week trokken door de streek. De luchthaven Rotterdam beleefde dit weekeinde zijn eerste invasie van de Britse dagjesmensen, die ook dit voorjaar weer een bezoek zullen brengen aan de bollenstreek. Het begin was nog wat aar- Ondanks het slechte weer trokken zondag maar liefst veertigduizend be zoekers naar de Keukenhof. Een plaatje van de gezellige drukte. zeiend, zaterdag en zondag landden er namelijk maar tien extra toestellen, met passagiers uit Southend en Luton. Maar tegen het einde van de week wordt het drukker: voor donderdag zijn zeventien extra vluchten geprojecteerd en voor zater dag de dag van het traditionele bloe mencorso zelfs negentien. De bloembol- lenvluchten hebben een grote populariteit gekregen in Engeland. Het is nu het derde [jaar dat de bloembollenvluchten worden ge organiseerd. In 1959 vlogen ongeveer twee duizend dagjesmensen de Noordzee over, vorig jaar waren het er al zevenduizend en voor de komende weken verwacht men er 12.000. Zandvoort heeft geen bijzondere drukte gehad. Wel waren vele hotels en pensions geheel vol geboekt, doch van particuliere verhuur was geen sprake. De aanwezige Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agendo van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Panda en beeldverhalen7 Feuilleton 7 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Sport 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's gasten (in hoofdzaak Duitsers) vertrokken echter reeds vroeg naar de bollenstreek, en keerden pas tegen de avond terug, zo dat het overdag vrij rustig bleef. Het som bere weer zorgde er bovendien voor, dat een bezoek aan het strand weinig aanlokke lijks bood, reden waarom het speciaal daar zeer rustig bleef. Hoewel de weersomstandigheden niet ideaal waren voor een bloesembezoek aan de Betuwe, hebben toch duizenden &sn tocht naar het rivierengebied gemaakt. NEW YORK (UPI) Volgens het „re volutionaire hoofdkwartier" in New York is de eerste fase van de invasie op Cuba ter omverwerping van het regime Castro geslaagd. Jose Miro Cardona, president van de Cubaanse revolutionaire raad zei dat „honderden mannen Cubaanse bevrü- dingstroepen" zaterdagavond in de provin cie Oriente aan land waren gegaan. Zij hadden, volgens Cardona, geen verzet ont moet. Cardona zei dat een afgesproken sein tot een binnenlandse opstand in Cuba zon dagavond 10 uur (04.00 uur maandag onze tijd) via de radio was gegeven. Volgens het bericht van een zender van het Cubaanse leger, in Miami opgevangen, wordt aan de zuidkust van Cuba, ongeveer 800 km van Oriente gevochten. Berichten van het geheime Cubaanse re volutionaire algemene hoofdkwartier zeg gen dat de sabotage reeds begonnen is. In Oriente zou een brug met dynamiet zijn opgeblazen en de verbindingen zouden zijn doorgesneden. De regeringszender meldde dat op ver schillende plaatsen in de provincie Matan- zas landingen hadden plaats gehad. De legerzender in Havanna gelastte de zender in Matanzas herhaaldelijk uit de lucht te gaan en tot nader order te zwij gen, maar de omroeper bleef in de lucht en gaf een ooggetuigeverslag. Hij zei dat hij, van ongeveer 40 km afstand, duidelijk het flitsen van zwaar vuur kon zien. Hij gaf ook inlichtingen door die hij via een microgrolf-zender aan het front had ont vangen. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft zon dagavond Groot-Brittannië geantwoord op de voorstellen van de regering te Londen over Laos. In Britse ambassadekringen wilde men zondagavond nog geen bijzon derheden over het antwoord meedelen; het zou dadelijk naar Londen worden doorgezonden. De Russische minister van Buitenland se Zaken, Gromyko, overhandigde de no ta aan de Britse ambassadeur, Roberts. De Britse voorstellen, die op 23 maart naar Moskou werden gezonden, houden een staken van het vuren, een bijeenroeping van de internationale commissie van toe- Walter Pater: De meeste mensen stellen belang in hun naasten zoals de dokter belang stelt in 1 patiënt. Doch wij zijn allen patiën ten en allen dokter om beurten. zicht en een veertien-landenconferentie in. (UPI) Naar men in Moskou aanneemt, zijn premier Kroestsjev en de voormalige neutralistische Laotische premier Soevan- na Phoema vandaag aan de kust van de Zwarte Zee begonnen aan een bespreking over de crisis in Laos. Men weet het niet zeker, want de Lao tische politicus arriveerde gisteren in Mos kou en is weer uit de stad verdwenen, zon der achterlating van een nieuw adres. LISSABON (UPI) De Portugese regering heeft sinds zondagavond een luchtbrug in gesteld waar langs met spoed troepen en goederen naar Angola worden vervoerd om daar de opstand neer te slaan. Intussen wordt uit Angola gemeld dat blanken uit het door de rebellen geteisterde gebied tijden hun vlucht voortdurend worden aan gevallen door dorpelingen, gewapend met hartsvangers en geweren. Het dagblad Diario Popular meldde dat een groep vluch telingen tijdens een tocht van 55 kilometer vijfmaal werd aangevallen. „Zelfs de Afri kaanse jongens en meisje komen als ra- zenden op ons af", zo vertelde een Portugese kolonist. „Het was of zij dronken of krank zinnig waren. Zjj sloegen om zich heen zonder er acht op te slaan dat wij terug schoten." Gelijksoortige verhalen deden andere reizigers die van Loeanda naar Lissabon waren teruggekeerd. Het wilde fanatis me dat de Afrikanen ten toon spreiden, heeft zelfs de politie verbijsterd. Als zij on der hevig vuur komen, lijkt het of zij ko - gel vrij zijn. Bombardement Vliegtuigen van de Portugese lucht macht hebben, volgens het persbureau Lu- sitania, rebellenconcentraties in het Can- dagebergte gebombardeerd en de rebel len zware verliezen toegebracht. Deze aan vallen zouden het moreel der rebellen zo zwaar hebben geschokt, dat zij zich thans aan patrouilles overgeven. In Lissabon is vandaag gezegd, dat de Portugese regering meent, dat de rebellen Een éénmotorig Fokker S-ll-lesvlieg- tuig van de Marineluchtvaartdienst, ge stationeerd op het vliegkamp De Kooy bij Den Helder, is zaterdag in Wieringeiwerf de kop geslagen en zwaar beschadigd. De twee inzittenden kregen geen letsel. in Angola steun hebben gekregen van Kon golese strijdkrachten. Volgens welingelichte kringen in Lissa bon is de mening van de Portugese rege ring gebasseerd op het feit, dat de terro risten goed voorzien blijken te zijn van wapens. Het was reeds lang bekend, zo werd gezegd, dat opstandige groepen in Angola betrekkingen onderhouden met de Kongolese Abako-partij. Vanmorgen heeft de rechtbank van Je ruzalem, waarvoor de voormalige S.S.-ko- lonel Adolf Eichmann terecht staat, haar zesde zitting geopend. President Landau maakte bekend, dat de rechtbank zich be voegd verklaart, in weerwil van de door Eichmanns verdediger, dr. Servatius, aan gevoerde bezwaren aangaande „de partij digheid van de rechters" en „de onbe voegdheid van het hof". De president deed de beklaagde opstaan en vroeg hem ver volgens of hij zich schuldig acht of niet op elk van de vijftien punten van de ten lastelegging. Eichmann antwoordde „niet schuldig" op elk van de hoofdpunten van de ten lastelegging. „Niet schuldig in de zin van de tenlastelegging", zo voegde hij eraan toe. Nadat beklaagde had gezegd „zich niet schuldig" te achten in de zin van de aan klacht, begon de apenbare aanklager, Gi deon Hausner, met de voorlezing van een toelichting op de aanklacht, waarmee naar schatting zeven uur zal zijn gemoeid. „Ik ben niet de enige die Eichmann beschul digt. Er zijn zes miljoen aanklagers, maar zij kunnen hun stem niet verheffen omdat hun as rust in de velden van Auschwitz en Treblinka en hun graven her en der zijn verspreid. Hun bloed roept het uit, maar hun stem zal niet worden gehoord. Ik zal in hun naam beschuldigen." „Voor het eerst hebben wij gezien dat een volk het voorzien had op de uitroeiing van vrouwen, grijsaards, kinderen, zuige lingen. Het is de misdaad van een reus achtige organisatie van duizenden boos doeners. Rustig aan zijn bureau gezeten, heeft een man als Eichmann deze mis daad georganiseerd. Eichmann heeft maar zelden met eigen handen gedood. Toch kennen wij een geval: hij doodde een Joods kind dat perziken plukte in zijn tuin in Boedapest. Maar het is de hand van Eich mann geweest, die miljoenen mensen on verbiddelijk naar de crematieovens heeft geleid", aldus de openbare aanklager. Eichmann luisterde met gespannen aan dacht, de lippen opeengeklemd. In de volle rechtszaal was het muisstil. De overgrote meerderheid van het duit- se volk, zei Hausner, stemde met de opzet van de nazi's in of verzette zich niet. De nazi's ontzagen zich niet een schandvlek op de bijbel te werpen door de Joden op grond van dat boek van rituele moord te beschuldigen. Hitler had niet aan de macht kunnen blijven als de weg naar zijn lei derschap niet al gebaand was door uitge breide geestelijke voorbereiding. „De manier waarop het Duitse volk zijn lof zong, zijn juk opgewekt op zich nam, moet wel tot de conclusie leiden dat het Duitse volk gereed en bereid was hem als leider te aanvaarden."

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1