De Vostok keerde onbeschadigd op Moeder Aarde terug FLN is opnieuw bereid tot onderhandelingen Belgisch kabinet voor donderdag niet gereed Anti-semitische scènes in de Westduitse film Zwart Grind UNO verhoogt druk op België in kwestie-Kongo Wereldnieuws GAGARIN VERTELT: De Gaulle belooft een onafhankelijke en soevereine Algerijnse staat Moeilijkheden tussen socialisten en katholieken niet onoverkomelijk Nieuw-Zeeland wil 5000 immigranten helpen Deense straaljagers in botsing boven de Betuwe Spion ontmaskerd in Israel Parlementaire voorbereiding ^Praatótoei SOEKARNO VERTREKT VOOR WERELDREIS 0p de MAANDAG 17 APRIL 1961 3 Koning Leka I van Albanië gekroond in Parijshotel Goedkope superbenzine ook in Nederland Centrale Joodse raad dient een aanklacht in Ben Goerions medewerker Baer gearresteerd beter en gezonder MOSKOU (UPI) De Russische ruimtevaarder, majoor Joeri Gagarin, heeft zater dag verklaard dat Rusland bezig is speciale ruimteschepen voor reizen naar de maan te bouwen. Op een persconferentie van twee uur met naar schatting duizend verslag gevers, de grootste persconferentie die ooit in Moskou is gehouden, deed Gagarin nog deze onthullingen: Het ruimteschip keerde op aarde terug, de instrumenten onbeschadigd. Het zou opnieuw kunnen worden benut voor een ruimtevlucht. Gagarin vloog op zijn ruimtereis op hoogten tussen de 175 en 300 kilometer en kon de aarde steeds duidelijk waarnemen. Men zou zich bij reizen in banen om onze planeet goed kunnen oriënteren op de aarde, omdat de topografische bijzon derheden als bergruggen, grote rivieren, oceanen, eilanden, meren en kustlijnen duidelijk zijn te onderscheiden. De waarne ming was vanaf zijn baan even goed als ze zou zijn uit een hoogvliegend straal vliegtuig. Het fotograferen van de aarde vanuit een ruimteschip als de Vostok zou geen problemen scheppen, doch op zijn reis had Gagarin geen fototoestel bij zich. Rusland heeft verscheidene werkwijzen opgezet voor landingen uit de ruimte, zo als het gebruik van parachutes. Gagarin ontweek de vraag hoe de Vostok was te ruggebracht. De kosmonaut voelde zich steeds prima tijdens zijn reis van 148 minuten, waar bij 89.1 minuut in een baan om de aarde, en is er van overtuigd dat gewichtloos heid en andere invloeden van de ruimte vaart niet schadelijk voor de mens zijn. De daling uit de baan om de aarde naar een geheim ruimtevliegveld in Rusland nam dertig minuten in beslag. Gagarin gaf geen bijzonderheden over de opstijging maar uit door hem genoemde cijfers kon men opmaken dat de stijging naar de baan om de aarde 29 minuten vergde. Rusland heeft genoeg ruimtevaarders beschikbaar om zijn ruimteprogram en andere vluchten uit te voeren. Gagarin hoopte nog vluchten te maken, bij voor beeld naar Venus, Mars en de maan. Gagarin was op eigen dringend verzoek ruimtevaarder geworden, een poosje na dat hij in 1957 geslaagd was voor zijn vliegbrevet van de Russische luchtmacht. Mogelijk heeft zijn opleiding dus twee a drie jaar geduurd. Nieuwe vluchten Op de persconferentie werd Gagarin bij het geven van technische bijzonderheden gesteund door leden van de Sovjet-acade mie van wetenschappen. Zij vertelden: Gagarins gezondheid heeft niet in het PARIJS, (UPI) In een hotel nabij de Champs Elysées te Parijs is de 22-jari- ge Graaf van Apponyi zaterdag gekroond tot koning Leka I van Albanië, als opvol ger van wijlen Koning Zog. Leka I is een zoon van wijlen Koning Zog. De plechtigheid werd bijgewoond door een aantal politieke vluchtelingen. De nieuwe koning van Albanië legde de eed af. Na de plechtigheid riepen de aanwezi gen „Lang leve Albanië". De Koning ver liet daarop het hotel. Gravin Geraldine Apponyi, de moeder van de Koning en de weduwe van Koning Zog, vertoeft in een kliniek te Parijs waar zij verpleegd wordt wegens een zenuw crisis welke na het overlijden van Koning Zog is opgetreden. minst geleden door de ruimtereis. Zijn pols was normaal 70-75 voor hij aan boord van de Vostok ging en was bij terugkeer het zelfde. Het is een westelijk verdichtsel dat er al eerder pogingen zijn gedaan een man te lanceren voor een reis in een baan om de aarde. Het wetenschappelijk denken in Rusland concentreert zich thans op nieuwe ruimte- vluchten. op de exploratie van de maan en andere planeten, oplossing van de diep ste geheimen wat de structuur van de materie betreft en op de voornaamste le vensprocessen. Gagarin onthulde nog hoe hij door een patrijspoort de aarde uit zijn ruimteschip kon zien. De kosmonaut wilde geen ver onderstelling wagen wanneer de volgende ruimtevlucht zou worden geprobeerd. Kijkvenster In een artikel dat zondag gepubliceerd werd in de Komsomolskaya Pravda, het blad van de communistische jeugdbewe ging in de Sovjet-Unie, wordt verklaard dat de Russische ruimtereiziger de waarde niet door een gewoon raam heeft gezien, maar door een „kijkvenster". Wat dit is werd als volgt uitgelegd: eerst moest Ga garin een schakelaar omzetten, waardoor aan de buitenzijde van het ruimteschip een klep openschoof en een „Iichtfilter" werd ingeschakeld. Daarna zag de kosmo naut de hemel en de sterren door het kijkraam. Over het verdere instrumentarium wer den ook mededelingen gedaan. Er waren instrumenten die aanwijzingen gaven van de temperatuur in de cabine, de vochtig heid en het zuurstofgehalte van de lucht in het ruimteschip. Er was een kastje, waarin goudkleurige tubes lagen met een „voedingspasta", welke tubes in een ver warmingsapparaat geplaatst konden wor den. Verder bevond zich op het instru mentenpaneel een aardbol, welke lang zaam draaide. Een cirkel, met in het mid den een kruis, gleed over deze aardbol. Door een tuimelschakelaar in te drukken, kon de ruimtereiziger de cirkel laten ver dwijnen. Het kruisje veranderde dan van plaats en gaf de positie van het ruimte schip ten opzichte van de aarde aan. Door een andere tuimelschakelaar in te druk ken, kon Gagarin de cirkel op de landings plaats brengen. Hij kon zich dus een ruw beeld vormen van zijn vlucht en de nog af te leggen afstand tot de landingsplaats. Landing Bij de landing speelde het „kijkraam" een belangrijke rol, aldus het blad. Een witte driehoek, welke oplichtend buitenom een wijzerplaat liep, gaf het tijdsverloop aan voor de ontsteking en de werking van de remraketten. Een andere pijl ging rond het „kijkraam" draaien om hulp te ge ven bij de oriëntatie op de aarde. Vanaf de grond werd Gagarin bevolen de draai richting van de aarde goed te observeren gezien door het rechter kijkraam moest de aarde van de ruimtecabine af omhoog draaien. In het midden van het „kijkraam" kwamen daarop cirkels. Door te manipu leren met de bedieningsknoppen van de remraketten kon de ruimtereiziger, die daarbij geholpen werd door lichtsignalen op de klok met de driehoek, de positie van zijn ruimteschip verbeteren, tot hij de laatste remraket had afgevuurd en het ruimteschip in de laatste fase van de af daling was gekomen. PARIJS. Het afgelopen weekeinde heeft de ontwikkeling in de richting van een zekere toenadering tussen de Franse en de Algerijnse standpunten zich verder voortgezet en zelfs geaccentueerd, zodat de uitgestelde vredesconferentie in Evian nu toch wel steeds duidelijke opnieuw in het verschiet is gekomen. Generaal De Gaulle heeft vooral in zijn rede in Bordeaux, de laatste tijdens zijn rondreis door Zuidwest-Frankrijk giste ren opnieuw van Frankrijks bereidheid ge tuigd Algerije te helpen een nieuwe onaf hankelijke en soevereine staat op te bou wen. De Gaulle legde er de nadruk op dat de politiek van vrede en samenwerking, die zijn regering in Algerije nastreeft, „berust op overwegingen van het gezonde verstand" „Er bestaat geen andere rede lijke oplossing", zo verklaarde hij onder toejuichingen van elf- tot twaalfduizend toehoorders. „Ik weet dat ik dit zeg na mens het gehele Franse volk", aldus de president. Van onze correspondent BRUSSEL. Er zjjn geen onoverkome lijke moeilijkheden om te komen tot een regeringsprogramma voor een rooms-ka - thoeliek-socialistisch kabinet, zo hebben de CVP-kabinetsformateur Theo Lefèvre en de voorzitter van de B.S.P., Leo Collard, zaterdag verklaard, nadat ze besprekingen hadden gevoerd over de geschilpunten tus sen beide partijen, zoals het ouderdoms pensioen en de versterking van het gezag van de staat, meer in het bijzonder over do amnestie voor overheidspersoneel dat tij dens de stakingen in dccember-januari zijn post heeft verlaten. De besprekingen tus sen de formateur en de socialisten zullen worden voortgezet. Een definitieve beslissing zou zeker niet voor donderdag kunnen worden genomen. Dan zullen de hoofdbesturen van de beide grote politieke partijen zich beraden op grond van het zoveel mogelijk uitgewerk te regeringsprogramma. C.V.P. nog verdeeld Inmiddels is wel gebleken dat de C.V.P. niet in haar geheel achter Lefèvre staat. Zo is tijdens het weekeinde op een bij eenkomst van de afdeling Luik van de partij waar ook twee C.V.P.- ministers uit het demissionaire kabinet-Eyskens aan wezig waren een motie aangenomen tegen samenwerking met de socialisten in een nieuw kabinet. Het zal vermoedelijk de regeringsvorming niet beletten en het zal dan voor het eerst sedert twaalf jaar zijn dat rooms-katholieken en socialisten in België samen de regering vormen. Lefèvre toonde zich allerminst pessimis tisch ten aanzien van het slagen van zijn pogingen. De besprekingen, zo zei hij vorige week, zijn tot nu toe bijna al te vlot verlopen Men moet niet vergeten, dat de C V P. en de B.S.P. al bijna twaalf jaar tegenover elkander hebben gestaan Het is zeker een grote vooruitgang dat wij de partijprogramma's in zo'n gunstig kli maat hebben kunnen vergelijken. De for mateur verwacht zulks op grond van uitlatingen van enige leden van het be stuur van de B.S.P. dat het aantal ministers in het nieuwe kabinet tot een dozijn beperkt zal blijven en dat er even veel staatssecretarissen zullen komen. Le fèvre heeft verklaard dat hij zich in geen geval bepaalde personen als minister zal laten opdringen, doch dat hij zich na tuurlijk wel zal voorzien van het akkoord van beide partijen van de mogelijke re geringscoalitie. De portefeuilles zouden vrijwel gelijk over de beide partijen wor den verdeeld. Wat betreft de eventuele kwijtschelding van straffen, opgelegd voor tijdens de sta kingen begane overtredingen, meent men te weten dat in het bijzonder Koning Boude- wijn erop heeft aangedrongen, dat deze worden verleend. Hij heeft het recht daar toe trouwens zelf in de hand. Voor de C.V. P. is het echter moeilijk hierbij tegemoet te komen aan het socialistische verlangen, omdat een deel van haar verkiezingspropa ganda juist op het beteugelen van stakings relletjes gebaseerd is geweest. Evenals trouwens juist die amnestie tot de verkie zingsbeloften van de socialisten heeft be hoord. Kamer morgen hijeen Morgenmiddag om twee uur zal de nieu we Kamer voor het eerst bijeenkomen, de geloofsbrieven zullen worden onderzocht, de voorzitter zal moeten worden benoemd en de vaste commissies ingesteld. Deze zitting zal worden geopend door het oud ste lid Dat is de bijna negentigjarige so cialist Kamiel Huysmans. Daar hij nog niet volledig is hersteld van de dijbeen breuk, welke hij enige maanden geleden heeft opgelopen, zal waarschijnlijk S. van Cauwelaert, die 81 is, de zitting openen. Komt er inderdaad een socialistisch- rooms-katholieke regeringscoalitie, dan zou de Kamer een socialistische voorzitter krijgen en de Senaat een rooms-katholie- ke. De C.V.P. zou het plan hebben de heer Struye, de rooms-katholieke voorzitter var, de Senaat, op zijn plaats te laten. Als voor zitter van de Kamer zou de B.S.P. dan oud-minister Achiel van Acker voorstel len. Gezien zijn antecedenten zou dat een goede keuze mogen heten, omdat hij ge noeg overwicht heeft op nogal rumoerige partijgenoten, als de Antwerpenaar Jos Van Eynde, om hen in het gareel te hou den. Voor De Gaulle deze verzoenende woor den uitsprak, hadden vier ministers van de voorlopige Algerijnse regering, onder wie premier Ferhat Abbas. 's morgens al een bezoek gebracht in Tunis aan hun gastheer, president Bourguiba Algemeen wordt wel aangenomen dat het doel van die visite was het Tunesische staatshoofd te vertellen dat de F.L.N.-leiders zijn ad vies zullen opvolgen door zich bereid te verklaren de Fransen aan de groene tafel te ontmoeten. Domper Het weekblad France-Afrique dat nau we betrekkingen met het F.L.N. onder houdt, heeft van zijn kant officieus de her vatting der Frans-Algerijnse diplomatike contacten eveneens wereldkundig ge maakt, ofschoon van die zijde gelijktijdig eem domper werd gezet op het herleefde optimisme. Het weekblad acht namelijk de mogelijkheid lang uitgesloten dat de conferentie spoedig na de opening op een klip zou lopen vanwege de aanzienlijke tegenstellingen tussen Frankrijk en Alge rije. Wij willen zekere fouten vermijden, die de Tunesiërs en de Marokkanen bij hun dekolonisatie hebben begaan, aldus waarschuwt dit weekblad, om zo iedere misplaatste hoop op een leien dakje in Evian tijdig te kop in te drukken. Dat het voorstel van De Gaulle tot een Frans-Algerijnse associatie onder die om standigheden en voor het ogenblik al veel kans op slagen zou kunnen maken, mag voorlopig dan ook wel ernstig betwijfeld worden. Begin mei? Het officiële antwoord van het F.L.N. zou niettemin in de loop van deze week verwacht mogen worden en in Parijs acht men het waarschijnlijk dat de beide par tijen elkaar dan begin mei in Evian zou den kunnen treffen. (REUTER) Het schijnt, dat De Gaulle's vastbeslotenheid uitwerking heeft.gehad op de FLN-leiders. Het weekblad „El Moed- jahid", het orgaan van de verzets bewe ging, heeft zaterdag in een hoofdartikel verklaard dat de vrede slechts door on derhandelingen tot stand kan komen. Het blad verklaarde zich tegen elke verdeling van Algerije hetgeen De Gaulle bij wijze van stok-achter-de-deur heeft geopperd. Spijkers op de weg UPI) Er waren spijkers gestrooid op de weg, waarlangs de stoet van De Gaulle zou komen. De spijkers werden echter gesignaleerd voordat de rij wagens passeerde en de politie ruimde de bandenvernielers op, voordat er ongelukken waren gebeurd Gisteravond is De Gaulle in Parijs terug gekeerd. De sabotage-poging werd toege schreven aan de „Geheime leger-organi- satie". Volgens welingelichte kringen heb ben vele burgemeesters van steden en dor pen waar De Gaulle passeerde dreigbrie ven ontvangen. In Bordeaux kregen ook winkeliers dreigbrieven. Zij moesten hun winkels sluiten en de blinden neerlaten als De Gaulle zou passeren. De indruk was, dat de dreigbrieven genegeerd waren. In de gemeente Epe, aan de weg van Apeldoorn naar Zwolle, is zaterdag een benzinestation geopend, dat benzine van een octaangehalte 96-98 (super) verkoopt voor 44V2 cent per liter. Het is de eerste verkoopplaats in Nederland van een maat schappij (Erdölwerke Frisia AG), die tot dusver alleen in Duitsland en Zwitserland tankstations had. Deze maatschappij be trekt olie uit Koeweit en Venezuela, die wordt geraffineerd in Emden in Duitsland. Het ligt in het voornemen het aantal stations in ons land uit te breiden tot 30 a 40. Naar het zich laat aanzien zal dat plan dit jaar voor ongeveer de helft kun nen worden verwezenlijkt. WELLINGTON (Reuter) De Nieuw- zeelandse regering is van plan de immi gratie te bevorderen door in 1961-1962 vijfduizend immigranten bij hun overtocht te helpen tegen naar schatting 2.180 in 1960-1961. Dit zal de regering ongeveer ze ven miljoen gulden aan passages kosten, vergeleken met nog geen drie miljoen in 1960-1961. In bijna alle sectoren van het economi sche leven is een tekort aan arbeidskrach ten in Nieuw-Zeeland. De belangstelling voor immigratie zal worden gestimuleerd en er zullen maatregelen worden genomen om immigranten zo spoedig mogelijk naar Nieuw-Zeeland te krijgen. In Nederland en Groot-Brittannië zullen nieuws methoden worden ingevoerd om ge schoolde arbeiders aan te trekken. Men hoopt dat aanvankelijk per maand vijf ge zinnen uit Nederland en tien uit Groot- Brittannië zullen komen. Deze aantallen zullen worden verhoogd indien het plan goed werkt. Vanmorgen even over half twaalf zijn in de buurt van Zetten in de Betuwe twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De piloot van een van de machines is met zijn valscherm neerge daald bij de veiling Zetten-Andelst. Ook de piloot van het tweede toestel is onge deerd met zijn parachute geland bij Val burg. Het ongeluk is gebeurd met twee Deense straaljagers van het type 86.K, die voor een paar dagen gestationeerd waren op de vliegbasis Twente. De toestellen horen thuis op de Deense vliegbasis Aalborg. Het ene toestel is brandend neergeko men achter een boerderij aan de Brede- straat te Herveld in de gemeente Valburg. De tweede machine kwam eveneens bran dend neer in de gemeente Valburg. De brandweer van Valburg heeft de branden geblust. (Van onze correspondent) BONN De centrale Joodse raad in Dusseldorp heeft een aanklacht ingediend tegen de UFA-directeur Theo Osterwind, filmregisseur Helmuth Kautner en film producer Ulbrich en eist de verwijdering van enkele anti-Joodse scènes uit de film „Schwarzer Kies" („Zwart grind"). Deze film beleefde eind vorige week haar pre mière. De centrale raad der Joden vindt, dat de Joodse bevolkingsgroep in West- Duitsland door bepaalde scènes wordt be ledigd. De aanklacht is namens de raad inge diend door zijn voorzitter mr. H. G van Dam te Dusseldorp. Deze verklaarde dat de zelfcontrole der Westduitse filmindus trie in de UFA-film, die speelt in Rijnland Palts, waar de neo-nazistische" Deutsche Reichspartei" het vorige jaar sterk ge noeg was om een afgevaardigde naar de Landdag in Mainz te sturen heeft ge faald en dat de raad dientengevolge ge noodzaakt was zelf in te grijpen. Enkele voor de Joden beledigende scènes mogen TEL AVIV, (AFP/Reuter) Een van de meest vooraanstaande militaire des kundigen van Israel, luitenant-kolonel Is rael Baer, is op 30 maart in Jeruzalem gearresteerd, verdacht van spionage. De 49-jarige gepensioneerde luitenant kolonel, militaire medewerker van het on afhankelijke blad „Haaretz", werd jaren lang beschouwd als een der belangrijkste deskundigen van de generale staf. Baer, die in Wenen werd geboren, heeft als lid van de Thalmann-colonne van de internationale brigade aan de zijde van de republiek in de Spaanse burgeroorlog gevochten. Tot 1950 was hij verbonden aan de Israëlische generale staf, later volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de militaire geschiedenis aan de universi teit van Tel Aviv. In opdracht van het mi nisterie van Defensie schreef hij een ge schiedenis van de Israëlische strijd krachten. Hij werd aangehouden, kort nadat hij een Oosteuropese diplomaat documenten over de Israëlische verdediging zou heb ben overhandigd. Baer zou sinds 1956 uit ideële overwegingen hebben gespioneerd. Hij trad onlangs toe tot de partij van Ben Goerion, de Mapai en bepleitte in artikelen nauwere banden met het westelijk kamp. De spionage-affaire heeft de politieke wapenstilstand waartoe de Israëlische partijen wegens het proces Eichmann had den besloten verstoord. De Heroet heeft gevraagd de Knesseth (parlement) in geheime zitting bijeen te roepen, of ten minste een spoedvergadering van de com missie voor buitenlandse zaken uit te schrijven. In deze commissie hebben Ara bische noch communistische afgevaardig den zitting. LUXEMBURG (AFP) Een werkgroep van het Europese parlement heeft op een conferentie in Luxemburg de grote Euro- pese-Afrikaanse parlementaire conferentie besproken, die van 19 tot 24 juni in Straats burg zal worden gehouden- Er wordt aan deelgenomen door de landen van het Euro pese parlement en een honderdtal parle mentaire afgevaardigden uit landen in Afrika die bij de Gemeenschap zijn ge associeerd. Begin mei zal een gemengde Europees-Afrikaanse werkgroep in Bonn vergaderen om de conferentie nader voor te bereiden. in het openbaar belang niet verder worden vertoond, aldus mr. van Dam. De regisseur Kautner verklaarde dat hij met zijn film helemaal geen anti-semitische of neo-nazitische bedoelingen heeft ge had. De dialoog behandelt de problemen die zich voordoen wanneer in een rustig dorp in de Palts plotseling Amerikanen verschijnen, omdat daar een basis wordt aangelegd. (Er zijn ongeveer vijftien van deze bases in de Palts, politieke proble men heeft dit in het algemeen niet opge leverd, wel echter vraagstukken van so ciale aard en van zedenverwildering). In de film komt een scène voor, waar in een bar-eigenaar een klant het woord Saujude toevoegt. Verder ziet men op de arm van een bordeelhouder zijn getatou- eerd concentratie-kampnummer. Dan is er nog een scène, waarin een bedrieger ver klaart dat hij noch Amerikaan, noch Jood is. Herdenking BERGEN-BELSEN (UPI) Vijfhonderd Duitsers hebben zondag de zestiende ver jaardag herdacht van de bevrijding van het concentratiekamp Bergen-Belsen. De voorzitter van het parlement van de staat Nedprsaksen, Karl Olfers, en mr. van Dam, legden kransen bij het monument. De opperrabijnen van Hamburg en Keu len, Grünwald en Azarian, zegden gebe den. Plastic Hoewel ik mij ongaarne bij de conser vatieven schaar, ben ik volledig bereid toe te geven dat het mij moeite kost een voortbrengsel van plastic met bewonde ring tegemoet te treden. Vooral de laatste weken heb ik deze moeite in toenemende mate bij mij zelf waargenomen. De oor zaak van deze aandacht voor een kunst stof die mij voorheen weinig hoofdbrekens heeft gebaard, schuilt in het feit dat ik herhaaldelijk in kennis wordt gesteld van het bestaan van plastic bomm.en. Niet dat mijn huis- of buurtgenoten in het bezit daarvan zijn ik heb het althans nog niet kunnen constateren maar een eind- weegs buiten onze landsgrenzen schijnen zekere lieden bij het nastreven van hun doeleinden zich van deze voorwerpen te bedienen. De geestelijke vaders van het plastic kunnen dat uiteraard niet helpen en ik zal er hun dan ook niet hard om vallen. Uitvinders kennen dikwijls de ontgoochelende ervaring dat wat zij in pu re mensenliefde gewrocht hebben, door an deren zodanig wordt omgebogen dat het de mensheid in het gezicht slaat. Een meer dan normale vertoorndheid omdat hier een kunstmatige stof en niet een natuurlijke materie in het geding is, lijkt mij ook niet gerechtvaardigd. Men kan nu eenmaal niet verwachten dat de fabrieksmatig geklede, gehuisveste en ar beidende mens bij het uitleven zijner agressie naar de simpele knots uit primi tieve tijden grijpt. Hij poogt integendeel in iedere nieuwe constructieve verworven heid een destructieve mogelijkheid te on- dekken. Dat is op zijn minst genomen een verdrietige zaak, maar mijn wrevel we gens het gesignaleerde misbruik van plas tic wordt er onvoldoende door verklaard. Misschien moet ik de verklaring zoeken in de tegenstelling tussen de gladde, on persoonlijke volmaaktheid van het kunst- produkt enerzijds en het gruwelijke, zeer persoonlijke leed dat ermee wordt veroor zaakt, anderzijds. Het is niets nieuws dat het koele labo ratorium als broedplaats fungeert van za ken die vlammen uit de wereld doen op laaien. Wij leven eigenlijk voortdurend in de polaire spanning tussen het geperfec tioneerde brein en de bij lange na niet geperfectioneerde psyche. Het arme plas tic kan er niets aan doen, zijn uitvinder evenmin en u en ik nóg minder. Zodat ons voorlopig niet veel anders over schijnt te blijven dan er maar het beste van te hopen en te zorgen dat wij buiten het bereik van de rondvliegende plastic bom scherven blijven. M Mok Advertentie 1111 II ld BANGKOK (UPI) President Soekarno is gisteren in Thailand aangekomen. Het was de eerste stopplaats op zijn wereld reis, die tien weken zal duren. De Indo nesische president was ook het eerste staatshoofd, dat een tegenbezoek brengt aan Koning Phoemibol en Koningin Sirikit sinds de wereldreis, die het Thaise ko ningspaar vorig jaar maakte. Bij zijn aankomst verklaarde Soekarno, dat het doel van zijn reis is: de bevorde ring van de vrijheid, de welvaart en de vriendschap tussen Indonesië en Thailand. Soekarno, die arriveerde in een gechar terd straalvliegtuig, kreeg 21 saluutschoten. Van het stationsgebouw van het vliegveld naar het Don Moeang-station, stonden tweehonderd Thaise meisjes in traditionele klederdracht. Vlak voor zijn vertrek van Kemajoran, het vliegveld van Djakarta, zei president Soekarno: „Deze reis is een goodwillreis en een politieke reis. Ik leg de nadruk op politiek, want Indonesië is nog steeds in een strijd gewikkeld, niet alleen een econo mische strijd, maar ook een politieke strijd, gericht op de verwezenlijking van de Indonesische idealen zoals het planten van de Indonesische vlag op Irian-Barat. (West Nieuw-Guinea). De Indonesische president zal tijdens zijn reis zowel een persoonlijk onderhoud hebben met president Kennedy van de Verenigde Staten, als met premier Kroestj- sjev van de Sovjet-Unie en met staats hoofden van zestien andere landen. Vraag LONDEN (AFP) De Britse Labour- afgevaardigde Fenner Brockway, heeft la ten weten dat hij donderdag in het Lager huis de volgende vraag aan premier Mac- millan zal stellen: Welke officiële bespre kingen zijn tussen Macmillan en president Kennedy gevoerd over het gebruik van Britse en Amerikaanse troepen en over het aanbieden van faciliteiten in het Ne derlands-Indonesische conflict over West- Irian? NEW YORK (UPI) Door de UNO-As- semblee is zaterdag besloten, dat alle Bel gische militairen en hulptroepen uit Kongo dienen te worden teruggetrokken. Voorts wordt er op aangedrongen, dat het Kongo lese parlement onmiddellijk zal worden bijeengeroepen, zodat over de toekomstige regeringsvorm van de politiek zo verdeel de republiek kan worden beslist. Na een langdurig debat over de crisis in Kongo, heeft de UNO er bij de Kongo lese leiders op aangedrongen de gevechten te staken en hun problemen langs vreed zame weg op te lossen. Alle politieke gevangenen in Kongo die nen te worden vrij gelaten. De Assemblee heeft voorts een beroep op België gedaan, de verantwoordelijkheid, welke dit land als lid van de UNO draagt, te aanvaarden en geheel en onmiddellijk de door de Assemblee en de Veiligheids raad genomen besluiten, met betrekking tot de toestand in Kongo, uit te voeren. Voor de resolutie over het terugtrekken van Belgische militairen en buitenlandse hulptroepen stemden 62 landen. Vijf lan den stemden tegen; 32 onthielden zich van stemming. De vijf landen, die tegenstemden waren: Nederland, België, Portugal, Zuid-Afrika en Uruguay. Voor stemden onder meer Oostenrijk, Bulgarije, Canada, Cuba, Finland, Indone sië, Ierland, Israel, Noorwegen, Zweden, Rusland, Joegoslavië,Nataonalistisch-China en Venezuela. Tot de landen welke zich van stemming onthielden, behoorden: Ar gentinië, Australië, Frankrijk, Italië, Ja pan, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Neger-procureur. President Kennedy zal Cecil Poole, een neger uit San Francis co, die Kennedy heeft geassisteerd bij zijn verkiezingscampagne, tot procureur van Noord-Californië benoemen. Het is de eerste maal dat een neger in Ame rika in een dergelijke functie wordt aan gesteld. De senaat moet de benoeming nog goedkeuren. Morele Herbewapening. De synode van de Nederlands Gereformeerde kerk van Zuid-Afrika heeft een resolutie aange nomen waarin de Morele Herbewape ning als zijnde een beweging zonder een duidelijke religieuze politiek wordt ver oordeeld. Betreurd. Eenentwintig landen hebben za terdagavond in de UNO-Assemblee een ontwerp-resolutie ingediend waarin de weigering van de Sovjet-Unie en het huidige regime in Hongarije de resolu ties van de Assemblee over Hongarije uit te voeren wordt betreurd. Nederland behoort tot deze groep. Spaanse staaksters. Vrijdag heeft een groot aantal Spaanse arbeidsters op een chocoladefabriek in Keulen een wilde staking gehouden. Zestig van de plus minus negentig staaksters begaven zich naar het Spaanse consulaat in Düssel- dorf waar zij om hogere lonen en be tere huisvestinp vroegen. Ter dood veroordeelden staken. Negenen twintig ter dood veroordeelde gevange nen uit de gevangenis San Quentin, in de Amerikaanse staat Californië, zijn zaterdag in hongerstaking gegaan. De gevangenen vinden het voedsel, dat zij voorgezet krijgen, niet lekker genoeg. Doodvonnis. In de processen tegen vroege re beambten van het bewind van ex- president Syngman Rhee van Zuid-Ko- rea, is zaterdag voor het eerst door een revolutionaire rechtbank een doodvonnis uitgesproken. Het betrof Koe Soetsj Tsjil voormalig hoofd van de veiligheidsdienst in de provincie Tsjollanamdo. Hij zou op 19 april van het vorig jaar in Kwangji mensen, die tegen Rhee remonstreerden, hebben doodgeschoten. Sneeuwjacht. Een sneeuwjacht is gisteren door het midden-westen van de Verenig de Staten getrokken en heeft een record- hoeveelheid sneeuw gelegd over Chicago. De grote verkeerswegen waren „ijslin- ten" geworden waarlangs grote ijzige modderplassen lagen. In Minnesota viel dertig centimeter sneeuw en in Chicago lag een pak van soms vijftien centime ter, maar hier en daar, speciaal in de buitenwijken, lag het een meter tot 1,20 meter hoog. Ingestort. Veertien Japanse spoorwegar beiders zijn bij Idzoe, in Midden-Japan, onder gesteente bedolven doordat een tunnel instortte. Een der arbeiders kon in zwaar gewonde toestand bevrijd wor den. Men vreest dat de dertien andere arbeiders zijn omgekomen. Nieuwe klacht. Jordanië heeft een nieuwe klacht ingediend bij de Veiligheidsraad tegen Israel wegens voorbereidingen door dit land van een militaire parade te houden bij de grens met Jordanië. Aan het begin van deze maand had de Vei ligheidsraad Israel gelast de parade niet te laten doorgaan. De Israëliërs zouden evenwel voortgaan met het verplaatsen van zware wapens en artillerie naar Je ruzalem.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3