Winst KLM daalde tot f 10,3 min. Winst met Van Gelder f 3.5 min. in steeg '60 De tarieven Tegenstrijdigheden in de economie van de V.S. De beurs r Per Saldo Bedrijfskosten stegen sneller dan de inkomsten Van liquiditeit zal in'61 veel worden gevergd SCHEEPVAARTBERICHTEN 0IVIDENDV0QRSTELLEN - MAANDAG 17 APRIL 1961 V.j Omzet van Sikkens verder gestegen in 1961 Wegtransport neemt toe LAGERE KOSTEN PER TON-KILOMETER PRODUKTIE 12 PROCENT HOGER Kleinere coupures bij Heineken Kort economisch nieuws NOTERING EDELE METALEN KAPPERS EN KARTELS UIT DE JAARVERSLAGEN Het verslag, dat de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij vandaag gepubliceerd heeft, vermeldt in één zin waarom de winst marge (van 15,4 miljoen in 1959 tot 10,3 miljoen in 1960) is gedaald. De be drijfskosten zijn namelijk in het verstreken jaar in sneller tempo gestegen (plus 14 percent) dan de inkomsten (plus 12 per cent). Gezien deze bedrijfsresultaten is de directie dan ook van oordeel dat een voor zichtig beleid een verlaging van het divi dend tot vijf percent (v.j. 7 percent) nood zakelijk maakt. Als hoopvol kan intussen worden be schouwd, dat de kosten per tonkilometer (door de ingebruikneming van straalvlieg tuigen) een daling vertonen. Hiertegenover staat evenwel dat door de wijziging in de structuur van het vervoer (groei naar de categorieën met de laagste tarieven) er een tendens is tot verlaagde inkomsten per tonkilometer. Niettemin kan voldoende ruimte aanwezig worden geacht voor een verdere groei van de totale vervoers- inkomsten. Wat de bedrijfskosten aangaat, deze zijn minder sterk gestegen dan de produktie, die met 19 percent toenam, voornamelijk ten gevolge van de naar verhouding lage produktiekosten per tonkilometer van de straalvliegtuigen. De stijging van het na delige saldo van de „overige baten en lasten" in de winst- en verliesrekening (van 2,8 miljoen op 11,7 miljoen) is in hoofdzaak een gevolg van de toeneming van de rentelasten, samenhangende met de fianciering der vlootvernieuwing. In het feit dat de nieuwe straalvliegtui gen een veel groter laadvermogen hebben de produktiecapaciteit van een DC-8 is het meer dan drievoudige van het laatst aangeschafte vliegtuig met zuigermotoren ligt de oorzaak van de daling der be ladingsgraad. Zoals bekend heeft de staat der Neder landen voor 101 miljoen van het aande lenkapitaal in handen en is voorts volgens onze informaties thans voor 19 miljoen gewoon kapitaal in particulier Nederlands bezit en 27 miljoen nominaal in de Ver enigde Staten geregistreerd. De maxima le stand in de „States" was 37,5 miljoen en wel in september 1959, zodat sedert dien een duidelijke repatriëring van deze aandelen heeft plaats gehad. Hoewel hieraan geen conclusies voor ge heel 1961 verbonden mogen worden heeft de directie van Sikkens Groep n.v. in de jaarvergadering gisteren kunnen meede len dat de omzetten in het eerste kwar taal een verdere vooruitgang te zien heb ben gegeven vergeleken bij dezelfde pe riode van 1960. De Sikkens Groep kan ver geleken worden met de grootste verffabrie- ken in de E.E.G. Zij zal in sterke mate van de Euromarkt profiteren. De gevol gen van de revaluatie zijn niet ernstig en kunnen wel overbrugd worden. In een periode van slechts zes jaren is het vervoer van goederen over de weg vanuit West-Duitsland naar Nederland gestegen van 2,9 miljoen ton (1954) tot 11,4 milj. ton. Hierbij neemt ons land, in betrekking tot „de handel over de weg" met de Duitse Bondsrepubliek, de eerste plaats in. De voornaamste produkten die op deze wijze werden vervoerd waren: stenen en aarde, ijzer- en staalwaren, chemische produkten en allerhande eindprodukten. Het weg transport heeft, ondanks de zware concur rentiestrijd die het al sinds jaren heeft te voeren met andere vervoersvormen, zijn positie weten uit te breiden en te conso lideren. „Een structurele verbetering van de verhouding tussen inkomsten en kosten moet naar ons oordeel in het huidige stadium van de ontwikkeling de belangrijkste bedrijfs economische doelstelling van de burgerluchtvaart zijn", aldus de directie van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij in het thans verschenen verslag over 1960. „Na de introductie van de turbinemotor is er een zekere mate van rust in de verdere tech nische ontwikkeling ingetreden. Daarbij zij echter opgemerkt, dat in ons bedrijf de overschakeling op de nieuwe techniek nog niet is voltooid". De volgende grote stap in de burgerluchtvaart, te weten het in gebruik stellen van vliegtuigen die sneller vliegen dan het geluid, zal eerst zo vervolgt de directie over geruime tijd kun nen worden genomen. Ook ten aanzien van de passagetarieven is er thans enige sta biliteit. „Daardoor zjjn de mogelijkheden verbeterd voor de voortzetting van ons beleid, dat in de eerste plaats gericht is op een verbetering van de bedrijfsresultaten door een zorgvuldige kostenbewaking en een intensieve marktbewerking". Het verslag noemt kenmerkend voor de ontwikkeling van de wereldluchtvaart in 1960 de ingebruikneming op grote schaal van lange-afstandsvliegtuigen met turbinemotoren. In het bedrijf van de K.L.M. werden in 1959 vier en in 1960 vijftien van deze vliegtuigen in dienst gesteld. „De grondslag voor ver dere ontplooiing in de toekomst is daar mede gelegd". De vervoersinkomsten namen ten op zichte van 1959 toe met twaalf percent, namelijk van 508,7 miljoen tot 569,6 miljoen. Tezamen met de overige inkom sten beliepen de bedrijfsinkomsten in 1960 612 miljoen, vergeleken met 545 mil joen in 1959, een stijging derhalve met 67 miljoen. Hiertegenover staat, dat ook de bedrijfskosten een stijging met ongeveer hetzelfde bedrag 65 miljoen) lieten zien en wel va'n 465 miljoen tot 530 miljoen. Na afschrijvingen vliegend materieel ad 67,3 58,2) miljoen en idem overige duurzame activa ad 11,2 (10,5) miljoen, amortisatie voorbereidingskosten ad 2,6 (1,2) miljoen, toevoeging van een onttrek king aan voorzieningen ad 7 miljoen (wegens compensatie bedrijfsresultaat in verband met gederfde inkomsten en extra kosten als gevolg aanbrenging wijzigingen aan de geïntroduceerde Lockheads Electra) alsmede een toevoeging winst verkoop vliegend materieel enz. ad 5,6 (5,5) mil joen, zomede aftrek nadelig saldo overige baten en lasten ad 11,7 (2,8) miljoen, daalde de winst voor belastingen en voor bereidingskosten tot 0,8 (12,0) miljoen. Doordat tenslotte (door vermindering we gens investeringsaftrek) een bedrag van 9,5 (12,3) miljoen vrijkwam uit de voor ziening voor beiastingen, bedraagt de winst 10,3 (15,4) miljoen. Vorig jaar werd nog een bedrag van 8,9 miljoen de kosten verbonden aan de voorbereidingen voor het in diens stellen van straalvliegtuigen geheel ten laste van de winst- en ver liesrekening gebracht. De in 1960 gemaakte voorbereidingskosten. na afschrijving groot 14,4 miljoen, warden geactiveerd ter afschrijving naar mate van het gebruik der nieuwe vliegtuigen. Lage tarieven Voorgesteld wordt van de winst 3 (4,5) miljoen te bestemmen voor toevoe ging aan de voorziening voor risico's vloot vernieuwing, en voorts om over de gewone aandelen een dividend met inbegrip van het reeds gedeclareerde interim van 2'/2 percent uit te keren van, zoals eerder gemeld, vijf percent (v.j. zeven percent), waarbij wordt opgemerkt dat gezien de bedrijfsresultaten een voorzichtig beleid dividendverlaging vereist. De produktie in tonkilometers steeg tot 642 miljoen, dat is 19 percent meer dan in 1959. De omvang van het vervoer nam in ongeveer gelijke mate toe als de produktie. In overeenstemming met de algemene ten dens in het wereldluchtvervoer was deze groei het grootst in de categorieën met de laagste tarieven (economy-klasse, vracht). De toeneming van de inkomsten uit het vervoer bleef, als gevolg daarvan, achter bij die van het vervoersvolume. De kosten namen toch in sterkere mate toe dan de inkomsten. Tot ultimo 1960 werden zeven DC-8 straalvliegtuigen en twaalf schroef- turbinevliegtuigen van het type Lockhead Electra met een gezamenlijke aanschaf fingsprijs van ruim 300 miljoen in ge- Het bruto-exploitatiesaldo van de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Amsterdam steeg blijkens het verslag in 1960 van 43.092.000 tot 47.831.000. Na afschrijvingen ad 16.409.000 (v.j. 15.892.000) en aftrek van 14,1 12,2) miljoen voor belas tingen, resteert een nettowinst van 17.079.000 13.555.000). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een dividend op de gewone aandelen van 14 percent. Over 1959 werd 12 percent uitgekeerd. Het verslag maakt melding van een zeer hoge bezettingsgraad van het produktie- apparaat. Hierdoor kon de produktie met twaalf percent stijgen tot 286.900 ton. De produktiestgging was het sterkst by de courantenpapierfabricage te Velsen en Renkum II. De stijgende tendens in de grondstoffen- prijzen zette zich verder voort. De prijs van papierhout zal door de verhoging van de F.O.B.-prijzen in 1961 belangrijk hoger zijn dan in 1960. De omzet-naar waarde is ruim tien percent hoger geweest. Het grootste deel van de hogere produktie is in het binnenland afgezet. Het exportpercen tage daalde hierdoor van ongeveer 25 per cent tot ruim 23 percent. De investeringen beliepen in 1960 on geveer 21,4 miljoen. Zij waren weer voornamelijk gericht op verbetering van de technische uitrusting. Er is een nieuwe papiermachine besteld voor de vervaardi ging van houtvrije papieren. Na inbedrijf- stelling van deze machine in de loop van 1962 kan de produktie van de fabriek in Apeldoorn sterk worden vergroot. De li quiditeitspositie was bevredigend. Ver wacht wordt echter dat in verband met de grote investeringen in 1961 in ruimere mate beslag zal worden gelegd op de li quide middelen. De ruime orderporte feuille geeft de directie voorlopig aanlei ding te verwachten dat in het lopende boekjaar een produktie zal worden be haald, die tenminste gelijk zal zijn aan die in 1960. In het eerste kwartaal van 1961 heeft de produktie ongeveer 78.000 ton bedragen tegen 72.000 ton in de overeen komstige periode van 1960. TREKKING PREMIELENING ALKMAAR Te Alkmaar is de vijfde trekking ge houden van de 2V2 pet premielening Alk maar 1956. Uitgeloot werden 200 obligaties van 100. De premie van 100.000 viel op nr. 15277. De premies van 25.000, 5000 en 2500 werden respectievelijk toege wezen aan de nrs. 65103, 73631 en 67084. Met 1000 lootten de vijf volgende obli gaties uit: de nrs. 13870, 69562, 72089, 72977 en 116812. Van de resterende 191 obliga ties lootten er vijf met 250 en 186 met 125 uit. Simon de Wit 9 °/o (onv.) Simon de Wit n.v. te Zaandam stelt voor over het boekjaar 1960 een dividend van negen percent (onveranderd) uit te keren. bruik genomen. De beladingsgraad van de lijndiensten kwam op 59,5 percent (v.j. 59,3 percent). Landingsrechten Over de uitbreiding van de dienst tot de Westkust van de V.S. wordt het vertrou wen uitgesproken, dat de redelijkheid van het verzoek van de Nederlandse regering, alsmede de overweging dat de omvang vaw de vervoersstroom tussen Californië en Nederland een dergelijke dienst zeker rechtvaardigt in het licht van de ge schetste bijzondere economische positie van Nederland binnenkort ook bij de auto riteiten van de V.S. erkenning zal vinden. De introductie van straalvliegtuigen deed de bedrijfseconomische waarde van de vliegtuigen met zuigermotoren zodanig dalen, dat correctie nodig was in de boek waarde van de DC-7 vloot. Te rekenen per 1 juli 1960 werd deze ten laste van de reserves verminderd met 20 miljoen, zulks onder handhaving van de afschrij vingstermijn op vijf jaar. De overige vlieg tuigen met zuigermotoren zijn met uit zondering van twee vrachtvliegtuigen tot een residuwaarde van tien pet. van de aanschaffingsprijs afgeschreven. Besloten is twee DC-7C vliegtuigen te verbouwen tot vrachtvliegtuigen- Naar verwachting zullen zij in verbouwde versie nog geruime tijd een nuttige functie in het bedrijf kun nen vervullen. Het aantal personeelsleden nam toe van 17.332 per eind 1959 tot 18.609 per eind 1960. Deze toeneming is percentueel veel gerin ger dan die van de produktie en van het vervoersvolume. Een beeld van de ingrijpende wijziging, die het vliegen in de lagere klassen heeft veroorzaakt in de structuur van het ver voer in de laatste jaren, geven onder staande cijfers (het vervoer in de ver schillende categorieën is uitgedrukt in percenten van het totale vervoer op lijn diensten. gemeten in tonkilometers): 1954 1957 1960 Passagiers: eerste klasse37 22 10 economie- en toeristenklasse 33 48 57 vracht 25 26 29 post 5 4 4 100 100 100 Vooral de op 1 april 1958 op de Noord- atlantische route ingevoerde „economy"- klasse had een stimulerende invloed. In 1960 vervoerde de maatschappij in deze klasse 30 pet. meer passagiers naar en van Noord-Amerika dan in 1959. De eigen investeringen in gebouwen en outillage op Schiphol bedragen thans in totaal circa 80 min. De boekwaarde daarvan is ongeveer 50 min. Het bedrijf van de dochtermaatschappij KLM Aerocarto ontwikkelde zich gunstig Ook de Nederlands Nieuw-Guinea Lucht vaartmaatschappij „De Kroonduif". had een bevredigend jaar. Financiering Wat tenslotte de financiering aangaat, zijn de leningen op lange termijn (met inbegrip van het in juli 1960 geplaatste De daling van de gemiddelde op brengst per tonkilometer vervoer op lijndiensten (van f 1,60 in 1959 tot f 1,51 in 1960) is, aldus de directie van de KLM in het vandaag verschenen jaar verslag, vooral een gevolg van het tarievenbeleid van de laatste jaren, dat in de International Air Transport Asso ciation door de gezamenlijke lucht vaartmaatschappijen wordt bepaald. Stimulering van het vervoer wordt be reikt door de geleidelijke invoering van de nieuwe „economy"-klasse voor pas sagiersvervoer, met een lager tarief dan voordien in de toeristenklasse, en door verlaging van de vrachttarieven voor een aantal goederensoorten. Hoewel de KLM-directie voorstand ster is van een dergelijk tarievenbeleid, meent zij dat in het huidige stadium van ontwikkeling allereerst een ver betering vereist is van de verhouding tussen inkomsten en kosten in de ge hele burgerluchtvaart. Pas wanneer dit is bereikt, zullen haars inziens opnieuw verlagingen der passagetarieven kunnen worden overwogen. Overigens merkt de directie van de KLM nog op, „dat de huidige tariefstructuur, tezamen met de natuurlijke groei van het vervoer, nog ruime mogelijkheden biedt tot ver dere vergroting van de omzet". Wat het overleg over de passage tarieven in de IATA betreft, wordt er aan herinnerd dat door de IATA werd vastgesteld, dat er na de ingrijpende verlagingen in het recente verleden „thans duidelijk behoefte is aan een pediode van stabiliteit in de tarief stelling". Er werd dan ook overeenge komen, de passagetarieven tot begin 1963 in beginsel te handhaven op het huidige niveau. bedrag van 50 min aan 5 pet 15-jarige obligaties) gestegen tot 160,2 min., af te lossen in 1961 tot en met 1987. Onder de andere leningen zijn kortlopende kasgeld leningen opgenomen tot een bedrag van 99,9 min., waarvan de aflossing nagenoeg geheel zal gebeuren uit het provenu van vóór de revaluatie op termijn verkochte Amerikaanse dollars. In 1960 werd circa 200 min betaald uit hoofd van bestellingen op nieuwe vlieg tuigen. De verplichtingen wegens lopende bestellingen en garanties aan het einde van het verslagjaar bedroegen 168 min. Voor ruim 100 min betreft dit betalingen die in 1961 moeten worden gedaan op de in dat jaar nog af te leveren vijf vlieg tuigen met zogenaamde turbofahmotoren en onderdelen. In de financiering van deze bedragen, alsmede van die, verband hou dende met de aanvullende bestelling op één DC-8 vliegtuig in begin 1961 (circa 25 min), is ruimschoots voorzien. De betalingen zullen worden verricht uit daar toe beschikbare kasmiddelen, waarin be- grdben de in 1961 en 1962 vrijvallende afschrijvingen, alsmede uit de dispositie- riïffhte op het door drie Amerikaanse ban ken verstrekte krediet ad 70 min dollar. In het KLM-verslag wordt ook aandacht besteed aan samenwerking in de lucht vaart en de revaluatie. Een studie over samenwerking met de Scandinavische SAS en de Zwitserse Swissair, is reeds ver ge vorderd, maar nog niet voltooid. Inmiddels is vastgesteld, dat een eventueel tot stand te brengen overeenkomst open zal staan voor andere maatschappijen. Wat de reva luatie betreft, wordt o.a. opgemerkt dat de ongunstige invloed hiervan op de vervoers inkomsten in zekere mate wordt opge heven, omdat de bedrijfskosten voor een deel in de sfeer van de vreemde valuta's liggen. De strijd om de rentabiliteit van het bedrijf wordt, juist in deze periode van overgang naar de nieuwe voortstuwings techniek. door het externe feit der reva luatie nog aanzienlijk bemoeilijkt, aldus de directie. (Speciale berichtgeving) De hergroepering der activa van Heine- ken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v., zo als die heeft plaats gehad in september, heeft tot gevolg gehad dat de maatschap pij thans in eerste aanleg het karakter heeft gekregen van beleggings- en hol dingmaatschappij. Als gevolg hiervan zal op 28 april aan een buitengewone algeme ne vergadering van aandeelhouders een voorstel worden voorgelegd tot wijziging van de statuten der vennootschap. Zo wordt onder meer voorgesteld (ter meerdere spreiding) het aandelenkapitaal te verdelen in aandelen van 100. Deze en de gecombineerde aandelen zullen in veel vouden van tien dooreen leverbaar zijn. Tot nu toe waren slechts coupures van 1000 in omloop. Algemeen Fondsenbezit Volgens mededeling van de beheerders van het „Algemeen Fondsenbezit'' bedroeg de berekende afgifteprijs der participatiebewijzen per ultimo maart 1525 per 1/1 coupure, een stijging dus van nagenoeg zes percent vergeleken met de voor gaande berekende prijs per medio maart 1444) en van circa 19 percent ten opzichte van die per ultimo 1960. De intrinsieke waarde van het ge meenschappelijk vermogen steeg in deze periode van 23,4 miljoen tot 24,8 miljoen. De goud- en zilvernoteringen zijn, vol gens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven in Amsterdam, deze week onveranderd gebleven, te weten veredelingsgoud 4.1004.150, binnen lands goud 4.250 en zilver 106f 111,50, alles per kg fijn. De informatiekoersen gouden munten luiden als volgt: tientjes 29—30,50 29-/30,25), ponden 34— 39 (onv.), Napoleons 28,5031 29 31,50), Vrenelis 28,5031 29 —f 31) en 20 Belgische franken 28,50ƒ31 29 31). WASHINGTON. Amerika's economisch leven onderscheidt zich in één opzicht zeker niet van het leven in het algemeen: Met logica alleen kom je er niet uit. De nieuwe regering lijkt de voorgaande nog te willen overtreffen in de strijd tegen kunstmatig hoog gehouden prezen, in de strijd tegen trust- en kartelvorming, maar aan de andere kant bevordert men van overheidswege soms de samenvoeging van luchtvaartmaatschappüen of spoorwegondernemingen en hoog-gehouden prijzen voor landbouwprodukten zijn het gevolg van de officiële regeringspolitiek. De strijd tegen georganiseerde afzetterij van het publiek heeft echter „aangeslagen" by de Ameri kanen en klachten over kwalqke praktyken stromen binnen in het ministerie van Justitie. De tegenstrijdigheden zijn niet altijd zo onlogisch als ze schijnen. Er is alle reden voor, om benarde sectoren van de maat schappij of noodlijdende bedrijven te hulp te komen van overheidswege. Vandaar die steun bijvoorbeeld aan de boeren of aan spoorwegmaatschappijen, maar officieel geldt toch nog de oude leus, dat het voor het algemeen welzijn het beste is, wan neer er concurrentie bestaat en wanneer het publiek het beste wordt geboden tegen zo laag mogelijke prijs. Onlangs heeft men, zoals bekend, ernst gemaakt met die leus: Verscheidene leiders van fabrieken, die elektrische apparaten fabriceren, zijn ach ter slot en grendel gezet, omdat zij zich hadden schuldig gemaakt aan „price-fi- xing", aan onderlinge afspraken om de prijzen hoog te houden. Onethisch Maar nu weer een tegenstrijdigheid: in dien men in Amerika ridderorden uitreik te, zou men verwachten dat een kapper in Philadelphia Vito Capaccio genaamd er een zou hebben ontvangen. Deze bar bier zette namelijk een prijslijst in zijn etalage en maakte bekend, dat hij bereid was mannen het haar te knippen voor 1,50 dollar in plaats van de gebruikelijke 1,75, dollar (sQhrik jyj?t, Nederlandse lezer, dal Is 6(30!) Kwamen een vader en zoon tegelijk de winkel in, dan beloofde hij het tweetal voor 2,50 dollar te fatsoeneren. Kortom, deze kapper ging beneden het ge bruikelijke tarief en maakte reclame op een manier die „men" (zijn collega's na tuurlijk) niet waardig vond. Zijn gedrag werd als „onethisch" gedoodverfd en de levendige Vito moest een advocaat nemen, teneinde zich te laten verdedigen tegen de beschuldigingen van een staatscommissie. Toch behoort deze kapper in het Witte Huis goed te staan aangeschreven. Het zou zelfs niet ondenkbaar zijn, dat Robert Ken nedy, broer van de president en minister van Justitie, op een goede dag demonstra tief zijn haar ging laten knippen bij Vito in Philadelphia Robert Kennedy maakt namelijk een grote zaak van zijn strijd tegen „price-fixing". Onlangs sprak hij al dus: „Wij hebben de resultaten gezien van de prijsafspraken der fabrieken van elek trische apparaten in de Verenigde Staten, maar ik ben van mening dat dit euvel veel meer verspreid is dan de mensen realise- Aardijk 15 v. Antwerpen n. Houston. Abbedijk 15 v. Rotterdam n. Los Angeles. Abida 15 v. Rotterdam n. Saockholm. Achilles 15 te Ilo Ilo. Acila 16 te Sydney verwacht v. Brisbane. Alcor 13 te Rotterdam. Algol 15 v. Melbourne n. Sydney. Alhena 15 660 m. z.w. Kp. Verde n. Rio de Jan. Alioth 15 300 m. o. Charleston n. Dalhousie. Alnitak 16 te Rotterdam. Alphacca 16 v. Akaba n. Aden. Aludra 15 te Montevideo. Ammon 17 te Fort Liberte verwacht. Amsteldijk 17 te eL Havre. Amstelmeer 15 te Geelong. Angolakust 16 te Amsterdam verwacht. Archimedes 17 v. Matarani n. Arica. Ares 17 te Caldero verwacht. Argos 15 v. Kalamaki n. Algiers. Arkeldijk 15 250 m. o.z.o. Bermuda n. Havana. Artemis 15 180 m. z.o. Halifax n. Montreal. Axeldijk 16 vè Rotterdam, 17 te Hamburg. Baam 17 te Tampa verwacht. Banda 15 60 m. w. Manilla n. Bangkok. Batavia 16 te Narathivao v. Bangkok. Batu 17 v. Suez n. Akaba. Bengkalis 16 te Singapore verw. v. Hnogkong. Beninkust 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Billiton 15 v. San Francisco n. Longvieuw. Bintang 15 200 m. n. Guardafui n. Band. Abbas. Bovenkerk 15 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Breda 15 480 m. z.w. Flores n. Bremen. Caltex Amsterdam 17 te Suez verwacht. Caltex Delft 17 te Vizagapatnam verwacht. Caltex Gorinchem 15 v. A'dam n. Brunsbüttel. Calt. Napels 15 70 m. o.z.o. St. Vine, n .Fredericia. Caltex Rotterdam 15 te Sidon v. Wilhelmshaven. Caltex Utrecht 17 v. Colombo n. Bahrein. Camerounkust pass. 16 Las Palmas n. Freetown. Camphuys 15 te Rangoon verwacht v. Mulmein. Castor 14 te Hamburg n. Bremen. Ceres 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Cities service Valley Forge 15 740 mijl z.o. Sint Helena naar Philadelphia. Dahomeykust 15 te Douala. Dalerdijk 15 te Antwerpen. Daphnis 15 v. Guanta n. Georgetown. Delft 15 v. Emden n. Bremen. Diemerdijk 17 te Vitoria. Dorestad 15 300 m. z.z.w. St. Helena n. L. Marques. Eenhoorn 16 te Lattakia. Forest Hill 15 420 m. z.z.w. Flores n. Trinidad. Friesland SSM 15 te Holtenau n. Rotterdam. Gaasterdijk 16 te Rotterdam. Gaasterkerk 7 te Cadiz verwacht. Gaasterland 15 300 m. n.n.o. Kp. Verdische eil naar Amsterdam. Gabonkust 16 v. Rotterdam, 17 te Antwerpen. Graveland 15 te Porto Alegre. Groote Beer 15 180 m. o. Madeira n. Las Palmas Guineekust 15 v. Antwerpen n. Bordeaux. Hector 15 v. Piraeus n. Thessaloniki. Hecuba 15 v. Port Au Prince n. Gonalves. Heelsum 15 130 m. z.o. Madeira n. Bremen. Helena 15 v. La Guaira n. Port of Spain. Helicon 16 v. Launion n. La Libertad. Hersilia 17 te Bremen. Hilversum 15 16 m. n. Casquets n. Bermuda. Hoogkerk 16 te Madras verwacht. Houtman 15 155 m. o.n.o. Hongkong n. Shanghai Isis 15 v. Point a Pitre n. Barbados Ittersum 17 te Savannah. Jacob Verolme 14 v. Baltimore n. Cartagena Japara 16 te Beira verwacht. Java 15 v. Djeddah n. Damman. Johannes Frans 15 v. Cristobal n. Bumside. Johan v. Oldenbarnevelt 18 te Pt. Said n. Sydney Kalydon 16 v. Fallriver n. Curasao. Kamperdijk 15 500 m. o.z.o. Kp. Race n. N York. Karakorum 16 te New York. Karimun 15 v. Vigo n. Amsterdam. Kasimbar 15 te Fak Fak verwacht v. Sorong. Katelysia pass. 15 Guadeloupe n. Maracaibo. .Katwijk 15 65 m z.z.w. Finisterre n. Falmouth. Kennemerland pass. 16 Finisterre n. Las Palmas. Kerkedijk 15 v Antwerpen n. New York. Khasiella 15 v. Rotterdam te Shellhaven. Kieldrecht pass. 16 Finisterre n. Antwerpen. Koratia 15 te New York. Korendijk 16 te Rotterdam. Korovina 16 te Searsport. Kosicia 15 v. Avonmouth n. Llandarcy. Laarderkerk 16 te Khorramshar. Laga 15 20 m. n.n.o. Berlenga n. Leith. Leeuwarden 17 te Guadeloupe verwacht. Leiderkerk 17 te Catania. Lekhaven 15 te Buenos Aires. Liberiakust 16 96 m. w.n.w. Freetown n. A'dam. Liberty Bell 15 30 m. z.o. Ras Madraka n. Mena. Limburg 15 te Saigon. Loenerkerk 16 te Boulogne. Lombok 15 te Lour. Marques v. Durban. Loosdrecht 15 v. Suez n. Bahrein. JLoppersum 15 300 m. n. Flores n. Le Havre. Lycaon 16 te Aden verwacht v. Suez. Maasdam 17 te Rotterdam verw. v. New York. Maashaven 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Maaskerk 14 v. Suez na Aden. Maaslloyd 16 te Chittagong verwacht n. Madras. Marnelloyd 15 v. Cebu n. Ilo Ilo. Maron 17 te Kingston. Meerdrecht 15 600 m. z.z.o. Kp. Race n. W.-Italië. Mentor 14 v. Bremen n. Amsterdam. Moodrecht 17 v. Banias n. Hambburg. Munttoren 16 v. Lavera n. Napels. Naess Comm. 15 100 m. o.n.o. Pt. Sudan n. Mena. Naess Tiger 15 120 m. o. Kreta n. Antwerpen. Nanusa 16 v. Takoradi n. Accra. Neder-Ebro 15 v. Port Said n. Beyrouth. Neder-Elbe 15 te Port Swettenham v. Penang. Nias 17 te Bordeaux. Nieuw Amsterdam 17 te Montegobay. Notos 13 te Gothenburg n. Delfzijl. Oberon 15 v. La Union n. Libertas. Oranje 19 te Colombo verwacht n. Amsterdam. Oranjefontein 15 v. Kaapstad n. Las Palmas. Oranje Nass. 15 1140 m. z.w. Flores n. Plymouth. Oranjestad 19 te Georgetown verw. v. A'dam. Osiris 15 180 m. n.o. Kp. Hatteras n. P. Au Prince Parkhaven 15 v. Santos n. Montevideo. Pendrecht 17 te Bougie. Philidora 16 te Mena verwacht v. Suez. Prins Alexander 15 670 m. w. Scillys n. Montreal Prins Casimir 17 te Rotterdam. Prins der Nederl. 17 te Barbados n. Pto. Limon Prins Willem van Oranje 15 v. R'dam n. Chicago Prins Willem III 15 te Burriana v. Ghandia. Prins Will. IV 15 530 m. w. Valentia n. Glasgow Prins Willem V 15 v. Antwerpen n. Hamburg. Prinses Irene 18 te Plymouth, 19 te Antw. verw. Randfontein 15 te Hamburg. Rempang 16 te Genua verwacht. Roggeveen 16 te Durban verwacht. Rossum 15 v. Puerto La Cruz n. Montreal. Rotte 15 170 m. z. Beira n. Beira. Rotterdam verm. 17 v. New York n. Rotterdam. Sabang 16 te Singapore v. Akyab. Salatiga 14 te Khorramshar. Samarinda 15 v. Mombasa n. Djibouti. Scheldelloyd 15 300 m. w. Colombo n. Singapore Scherpendrecht 15 120 m. o, K. Spartiv. n. Genua Schie, 16 v. Ciudad Trujillo te Sanchez verw. Senegalkust 15 v. Luanda n. Port Amboin. Serooskerk 16 te Rotterdam. Siberoet 16 te Penang verwacht Sigli 16 te Songkhla. Solon 15 550 m. w.z.w. Madeira n. Georgetown. Sloterdijk 16 te Boston. Socrates 15 v. Aruba n. La Guaira. Soestdijk 15 te Hamburg. Stad Delft 16 rede Vitoria. Stad Dordrecht 15 te Vlaardingen. Stad Gouda 15 20 m. z.w. Wight n. Norfolk. Stad Kampen 16 te Vitoria verwacht. Stad Rotterdam 15 v. Rotterdam n. Catania. Stad Schiedam 15 125 m. n.n.w. Trondh. n. Gent. Statendam 16 te Lissabon n. New York. Statue of Liberty pass. 15 Str. Ormoesz n. Suez Stentor 16 te Tunis. Steven 16 te Bayonne. Straat van Diemen 16 te Durban verwacht. Str. Malakka 15 480 m. o. L. Marq. n. Mauritius. Straat Mozambique 16 te Montevideö verwacht. Straat Torres 16 te Cebu verwacht. Talisse 15 v. Lissabon n. Montreal. Telamon 15 v. Ponta Del Gada n. Hamburg. Tero 16 te Rotterdam. Texel 14 v. Akaba n. Port Sudan. Themis 15 v. Caracol/Haiti n. Mobile. Tjiluwah 15 v. Hongkong n. Sydney. Tjisadane 15 te Montevideo verwacht. Togokust 16 v. Lagos n. Takoradi. Towa 15 v. Las Palmas n. Rotterdam. Tweelingen 16 v. Rotterdam n. Puerto Ordaz. Van Cloon 16 te Brisbane verwacht v. Sydney Van Linschoten 15 te Kaapstad verwacht. Van Waerwijck 15 te Hongkong v. Manilla. Vasum 17 te Suez verwacht n. Algiers. Viana 15 dwars Ouessant n. Mena Al Ahmadi. Videna 15 te Mamonal. Waibalong 15 te Bahrein verwacht v. Berbera. Waterland 17 te Montevideo. Weltevreden 15 13 m. n. Ouessant n. Marseille. Westerdam 15 v. Rotterdam n. New York. Westland 15 v. Santos n. Amsterdam. Will. Barendsz 15 165 m. w. Oranjeriv. n. R'dam. Willem Ruys 19 te Wellington n. Rotterdam. Witmarsum 16 v. Bremen n. Hamburg. Woensdrecht 15 v. Paulsboro n. Aruba. IJssel 15 80 m. n. Finisterre n. Antwerpen. Zuiderkruis verm. 17 v. Amsterdam n. Sydney Zwijndrecht 15 185 m. z. Freetown n. Haifa. A m KLEINE VAART Ank T 13 te Fowey v. Glasgow. Appingedam 15 te Ouessant n. Lissabon. Areas 15 5 m. z. Ushant n. Tripoli. Ardeas 15 te Amsterdam n. Hamburg. Atlas 14 v. Lissabon n. Barcelona. Bab T 13 v. Oran n. Glasgow. Brouwersgracht 15 te Kotka. Eljo 15 140 m. z.w. Ouessant n. Palermo. Elsa pass. 14 Kiel n. Mantyluoto. Flevo pass. 15 Elbe-1 v. Aarhus n. Amsterdam. Inspect. Mellema 15 dw Alicante n. Barcelona. Joost 15 op Eems n. Delfzijl. Julia Mary 15 op Thee^pns n. Omsterdam. Kaap Falga 14 v Domsjö n. IJselmonde. Lucas Bols-1 15 in Botnische Golf n. Amsterdam Manto 14 te Kopenhagen n. Amsterdam. Phidias 14 te Tanger n. Lissabon. Plato 15 140 m. o.n.o. Spartivento n. Tanger. Schippersgracht 15 dwars Oeland n. Amsterdam. Strabo 15 te San Feliu de Guixols n. Genua. Tilly 14 v. Skoghall n. Zaandam. Twee Gebroeders 15 20 m. w. Dieppe n. Antw. Westerdok 12 v. Amsterdam te Stockholm. SLEEPVAART Atlas en Gele Zee 14 te Vlissingen n. Antw. Blankenburg 14 v. Maassluis n. Southampton. Cycloop 17 te Port Said verwacht n. Suezkanaal Friesland 16 125 m. z. Dakar n. Rotterdam. Help 17 te Port Said verwacht n. Suezkanaal. Mississippi 13 v Suez. Noordhollandl5 300 m. o.n.o. Honolulu n. Japan. Titan 16 te Larvik. Utrecht 20 te Seattle verw n. Vera Staten. Zeeland 16 600 m. w. Brest n. Montreal. ren". „Ik geloof dat het een geweldig ef fect heeft op de gemeenschap wanneer prijzen kunstmatig worden hooggehouden. Zoals we gezien hebben in het geval van genoemde fabrieken toen de samenzwe ring ineenstortte, daalde de prijs met dertig of veertig pet. Ik geloof dat we in staat zullen zijn de prijzen te verlagen, indien we een krachtig programma hebben op dit gebied." Aldus Amerika's jonge, felle minister van Justitie. En mocht de regering te kort schieten, dan staat senator Kefauvers „anti-monopo lie commissie" klaar om het Witte Huis tot nog groter inspanning aan te zetten. Genoemde commissie is dezer dagen met de verhoren over dergelijke kwesties be gonnen. De regering heeft thans ook een onderzoek ingesteld naar de prijsafspra ken, die eventueel kunnen bestaan tussen bakkers, apothekers, melkhandelaren en slagers. De huisvrouwen hebben dat nieuws met instemming gelezen. Maar meer aan dacht schenkt men toch aan regeringsin schrijvingen, waarbij alle inschrijvers de zelfde prijs vragen. Ingewijden zijn het er wel over eens, dat er een betrekkelijk een voudig middel is, om aan die verdachte uniformiteit een einde te maken. Indien de regering in zulk een geval steevast de order zou geven aan de kleinste maatschap- .pij onder de inschrijvers, zou het spoedig uit zijn met'die eenvormigheid. Lagere winst „E.M.I.". De omzet van de n.v. Electrotechnische Mechanische Industrie te Utrecht is, blij kens het verslag, in 1960 met bijna twin tig percent gestegen van 6,0 miljoen tot ruim 7,1 miljoen. De export naar tropi sche gebieden handhaafde zich. Voorge steld wordt, zoals gemeld, een onveran derd dividend van acht percent. De ver dere stijging van de omzet eiste een toe neming van het bedrijfsvermogen. Daarom liep ook in 1960 de liquidatie achteruit. In de eerste maanden van 1961 waren de om zetten aanzienlijk hoger dan in hetzelfde tijdvak van 1960. Ook de orderportefeuille is thans groter dan een jaar geleden. Re sumerend ziet d^ directie voor 1961 een vrij belangrijke omzet tegen wat betere prijzen met daartegenover enige factoren, die doen verwachten dat de bedrijfsresul taten daarmede geen overeenkomstige verbetering te zien zullen geven. Betere resultaten Bronswerk. Voornamelijk in de tweede helft van 1960 zijn de resultaten van de n.v. Brons- werk verbeterd. De produktie bewoog zich in opgaande lijn. Blijkens de gecombineer de winst- en verliesrekening, waarin tevens zijn opgenomen de resultaten van de plaatwellerij Velsen en de machinefabriek „Voorwaarts", Amsterdam, was de bruto exploitatiewinst 4,5 miljoen (v.j. 3,83 miljoen). Na afschrijvingen en andere voor zieningen, resteert een saldo ter verdeling van 973.000 975.000). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van acht per cent. De verwachtingen voor 1961 zijn zeker niet minder dan de in 1960 behaalde uitkomsten. De revaluatie zal slechts een geringe invloed hebben op de gang van zaken. De resultaten van de export waren wat beter dan in 1959. De ontwikkeling wettigt positieve verwachtingen. „Amstleven" had bevredigend jaar Amstleven, Amsterdamse Maatschappij van Levensverzekering n.v. heeft in 1960 voorspoedig gewerkt en gunstige resul taten behaald. De ontwikkeling van het bedrijf bleef zich naar wens voortzetten. De bruto-ve meerdering van het verzeker de bedrag was groot f 222.158.000 (v.j. f 190.622.000). Na aftrek van het verval nam de portefeuille met f 130.887.000 toe tot 1.521.647.000 De premiereserve eigen rekening steeg tot ƒ322.924.000. De gemid delde rentegrondslag was 2,90 percent, de gemiddelde gekweekte rente 4,35 percent. Voorgesteld wordt op de op 31 december 1960 uitstaande aandelen uit te keren een dividend van ƒ43 (v.j. ƒ43) per aandeel over de verplichte stortingen, benevens een rentevergoeding a 6,65 percent (v.j. 6.50 per cent) over de onverplichte stortingen berekend over de tijd, gedurende welke deze in 1960 in het bezit van de maat schappij zijn geweest. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K.U515 gl 514 Kon Olie 151.90—152.50 ƒ152.20 Philips 1177—1180 1179 Unilever 890892 891 Hoogovens 1128 gb—1135 1132

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9