Mexico een sterke tegenstander Herman Beidschat in blakende vorm bij Pittsburgh Pirates Publiek wilde niet van het speelveld De wedstrijd tegen de Mexicanen een krachtproef voor het Nederlands voetbalelftal Joe Brown behield zijn wereldtitel N? Botwinnik staat vier punten voor op de kampioen Tottenham Hotspur of Real Madrid? In Tulpenrallye starten 176 equipes Doelpunt of niet? Nederlandse profs naar Porto Rico IPiiiilili Vanavond (8 uur) bij kunstlicht in A msterdam Wijzigingen De schaaktweekamp Walter Winterbottom naar Nederland-Mexico 64 jaar Optimistisch Radioreportage door Dick van Bommel Twaalf schakers in de nationale titelstrijd MERCADO FLORES MELLONE REYES DEL AGUILA najera sepülveda cardenas jAuregui pêna r ><6> w jPSfe? >-V vv^v |»'W :<*W! Het Nederland? elftal kan dat waren I de plannen van Schwartz na de overwin ning van 6-2 op de Belgen in Rotterdam niet spelen in dezelfde succesvolle for matie. Zo komt morgen Wilkes op de plaats Het verblijf van Herman Beidschat in het trainingskamp Jacksonville van de Pittsburgh Pirates loopt ten einde. Over een week zet Herman weer voet op Neder landse bodem. Na bijna vier weken trainen in Jacksonville is Beidschat op het ogenblik in blakende welstand. Hij heeft geen last meer van stijfheid en ook zyn arm voelt hij niet meer na een training of een wedstrijd. Want Beidschat heeft enkele wedstrijden gespeeld. Nadat hij enkele weken bij de beste spelers van de wereld had verkeerd, ging hij naar Jacksonville, waar de jeugdige Pirates- contractanten, die ieder meer dan 10.000 per jaar krijgen, in een trainingskamp bijeen waren. Die Pirates-jeugd was verdeeld m een A-, B-, C- en een D-klasse. Beidschat begon in de D-klasse, vanwaar hij echter na een dag trainen in het B-team terecht kwam. Dit B-team is volgens Herman te vergelijken met het Nederlands team, al zijn de slagprestaties van deze Amerikanen veel beter dan die van de Nederlandse selectie-spelers. „Hier kan je maar drie of vier innings op de plaat staan. Dan krijgen ze je door en slaan ze je alle kanten uit zo vertelt Beidschat. Ook waarschuwt Herman, dat de blakende vorm, waarin hij op het ogenblik verkeert en waar over pitcher-trainer Osbome enthou siast is, in Nederland niet direct merk baar zal zijn. Hij wijst daarbij op de temperatuur, waarin hij traint en speelt. Constant rond de 87 graden Fahrenheit, behalve tijdens de orkaan, die Beid schat in Jacksonville meemaakte. Tijdens dat noodweer werden huizen omgeblazen, telefoondraden lagen over de straat, auto's zakten door het pla veisel en de straten stonden blank. wi. is.5(3»v>' «„t v A De training is nog steeds straf, maar Beidschat heeft geen moeite om deze goed te volgen. Van negen uur tot half vier 's middags zijn de spelers in de weer. Van negen tot twaalf uur wordt er getraind op werpen, fielden van ge slagen ballen, slidings en stootslagen. Tijdens een van Hermans slagbeurten stootte hij de bal op de thuisplaat, van waar de bal terugketste tegen zijn oor. Na kundige behandeling en anderhalve dag rust was ook het oor weer in orde, zodat hij vol goede moed de 90 mijl lange reis naar Daytona kon aanvaar den. In Daytona was Beidschat starting- pitcher voor de Pittsburgh Pirates in de wedstrijd tegen het B-team van de Cleveland Indians. Intussen is Herman poor de televisie geweest in Jacksonville en heeft boven dien een opname gemaakt voor de radio. In deze interviews moest Beidschat ver tellen over Holland, het Nederlandse honkbal, zijn ervaringen bij de Pitts burgh Pirates en over de kansen op een contract bij de wereldkampioenen. De kansen op een contract zijn inderdaad aanwezig, maar Herman zal die kansen thuis, in Nederland, nog eens rustig overdenken. „Eerst de militaire dienst afmaken", zegt hij. De dertiende party van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Tal (Rusland) en zqn landge noot Botwinnik, die maandag was afge broken, is dinsdag zonder verder spelen door Tal gewonren gegeven. Botwinnik, die met wit speelde, had als 41ste zet onder couvert afgegeven f3xe4. De uitdager leidt nu in de tweekamp met S'/24'A. Merkwaardig is, dat er van de dertien partyen, die tot dusver zijn ge speeld, slechts drie in remise eindigden. Walter Winterbottom, de coach van het Engelse nationale elftal, zal de wedstrijd NederlandMexico vanavond bijwonen. Het Mexicaanse elftal speelt tijdens de tournee door Europa op 10 mei tegen Engeland. Wat is de beste voetbalclub van Europa: Real Madrid of Tottenham Hotspur? Hoewel de supporters van bijvoorbeeld Barcelona, de aanspraken van deze beide verenigingen zullen ontkennen, staat het buiten twijfel, dat Real Madrid en Totten- ham Hotspur dit seizoen de beste com petitie-resultaten hebben behaald. Een ontmoeting tussen beide clubs zou een van de hoogtepunten van het komende seizoen kunnen worden. Real Madrid heeft zich reeds verzekerd van< het nationaal kampioenschap, even als de Spurs. De twee verenigingen zullen volgend seizoen dus uitkomen in hgt toernooi om de Europese beker voor clubs. En als alles dan loopt zoals wordt verwacht, wordt het treffen tussen de Spaanse en de Britse kampioen het duel van het jaar. Real Madrid heeft vijfmaal de Europese beker gewonnen dit jaar werden de Madrilenen uitgeschakeld door Barcelo na en Tottenham Hotspur wordt door velen in Engeland beschouwd als het Engelse team van de eeuw. De cosmo- politische Spurs, waarin internationals van Engeland, Schotland, Ierland en Wales uitkomen, zijn niet alleen kam pioen van Engeland, maar hebben zich bovendien geplaatst voor de cupfinale. Daarmee heeft Tottenham goede kansen om als eerste club sinds 1897 zowel het League- als het cup-kampioenschap te behalen. Verder heeft de Londense club dit jaar al de volgende records op zijn naam ge bracht: 1. Aan het begin van het geizoen 11 achter eenvolgende overwinningen. 2. Het team dat het eerst de 50 punten bereikte (in slechts 29 wedstrijden). 3. De meeste uit-overwinningen (16 tot dus verre), ooit in een League-kampioen schap behaald. 4. De meeste overwinningen (30 in 39 wed strijden tot dusverre) ooit behaald in de geschiedenis van de eerste divisie. De Spurs hebben verder de mogelijkheid om ook het record van Arsenal (66 pun ten) te verbeteren. Tot dusverre behaal den zij 64 punten en er zijn nog drie wedstrijden te spelen. Er hebben 176 equipes ingeschreven voor de dertiende internationale en tweede na tionale Tulpenrallye. die van dinsdag 2 tot en met vrijdag 5 mei zal worden gehouden. Voor de internationale rally, die telt voor het Europese kampioenschap van de FIA (Internationale Automobielsport Federa tie), hebben zich 142 combinaties aange meld, voor de nationale rallye 34. In totaal zullen er 63 Nederlandse equi pes 29 internationale en 34 nationale starten. Er komen voorts 62 Britten, 10 Westduitsers, 17 Zweden, 6 Denen, 6 Fran sen, 3 Noren, 2 Amerikanen, 2 Zwitsers, 2 Finnen, 2 Belgen en een Italiaan naar Noordwijk, waar de eerste deelnemer dinsdag 2 mei kort na middernacht zal starten voor de 3800 km lange tocht. Via Luik, Luxemburg, Belfort, Cham- pagnole, Grenoble en Castellane rijden de equipes naar Monte Carlo. Daar krijgen de deelnemers een rust van 17 uur. Don derdagmorgen 4 mei wordt de terugweg naar Noordwijk aan Zee aanvaard. Vrijwel alle rijders van naam zullen aan •de start komen. Er is een bijzonder sterk BMC-team ingeschreven. Het bestaat uit Dave en Garry Morley in 1959 winnaar Pat Moss en Ann Wisdom, die vorig jaar o.m. LuikRomeLuik wonnen, Gold-Hughes, Seigle Morris-Elford en Riley-Ambrose. Prominente rijders zijn verder: Hans Tak, Dooijes-Slotemaker, Trautmann- Ogier, Gatsonides-Jetten, Kolwes-Weneher, Anne Hall-Valerie Domleo, Biesheuvel- Polle en Carstedt-Carstedt. Opvallend is dat voor deze 13de Tu'penralley geen enkele Panhard de wagen die dank zij een gunstige vergelijkings-coëfficient de sterrit van Monte Carlo volledig beheerst heeft is ingeschreven. Een merkwaardige foto uit de wed strijd tussen Fortuna en NAC, zondag in Geleen gespeeld. De doelman van NAC is gepasseerd, maar achter de doellijn zit een achterspeler die de bal nog uit het 'doel weet te koppen. Doel punt, besliste de scheidsrechter tot verontwaardiging van de Bredase spelers die volhielden dat de bal niet geheel en al achter de lijn kon zijn geweest. Wie had gelijk? Is de bal (zie pijl) al gekopt, dan weten wij het zo net niet, maar moet de bal nog gekopt worden, dan is het beslist géén doel punt. Enfin, Fortuna won met 4-1 en het toegekende doelpunt was dus niet direct beslissend voor nederlaag of overwinning. Het Nederlands elftal staat straks voor een krachtproef. Zondag over een week (30 april) wordt in hpt Feijenoordstadion in Rotterdam de eerste wedstrijd gespeeld in de voorronde van het wereldkampioen schap en zoals men weet is Hongarije dan de tegenstander. Tien dagen vóór deze zo uiterst belangrijke match wordt, zoals gewoonlijk, een oefenwedstrijd gespeeld en ditmaal niet tegen een buitenlandse club, maar tegen het nationaal elftal van Mexico. Die match vandaag onder de schijn werpers van het Olvmpisch stadion in Amsterdam wordt dus om meer dan één reden belangrijk. In de eerste plaats na melijk moet in deze westrijd revanche worden genomen voor de tien maanden geleden in Mexico City onder moeilijke omstandigheden geleden nederlaag (3-1), in de tweede plaats moet de selectie van Elek Schwartz bewijzen een hechte een heid te zijn, die een werkelijk sterke oppo nent want dat is Mexico het hoofd weet te bieden Is Mexico sterk? Wij menen van wel, althans in eigen omgeving. Nog kort gele den wonnen de Mexicanen in de voorron de van het wereldkampioenschap van de Nederlandse Antillen met 7-0 al zegt dat niet zo heel veel maar er volgde nog een zege op Costa Rica (4-1). En zo men daar ook niet direct van ondersteboven is willen wij nog wel even de overwinning memoreren die de Mexicanen nog niet zo heel veel jaren geleden bevochten op Enge land (2-1). Een ander argument voor de kracht van het Mexicaanse voetbal is het feit dat Mexico zowel bij de eindronde om de wereldtitel voethal in Zwitserland in 1954 als bij het eindtoernooi in Zweden in 1958 vertegenwoordigd was. De Mexicanen brengen naar Europa een traditie van 64 jaar Mexicaans voetbal mee, gekenmerkt door beweeglijke en vloeiende stijl en ontstaan in 1897 in de kloosterscholen van de paters Maristen en Jezuïeten en in het textielcentrum van Veracruz. De Mexicanen waren meteen voor het nieuwe Europese vermaak te vinden en in 1902 konden ze voor het eerst een kam pioenschap houden en speelden er vijf bui tenlandse ploegen, waarin enkele-Mexica nen zaten. - <- De eerste volwaardige Mexcaanse voet balclub was „Club Mexico", gevormd in 1912, en gevolgd door „America". Rond 1928 begon het Mexicaanse voetbal naar internationale eerbewijzen te jagen, in de tijd dat Jules Rimet de wereldbekercom petitie organiseerde. Op dat tijdstip had den alleen Uruguay, Brazilië en Argenti nië op het Amerikaanse continent wereld allure. De Mexicaanse spelers die zich vandaag voorstellen, zijn geselecteerd uit beroeps spelers van veertien eerste- en zestien tweede divisieclubs. Het kaliber van de spelers kanTn de tweede divisie even hoog zijn als in de eerste. Het verschil zit in de ploegenverrichtingen. Aan het einde van elk seizoen, dat loopt van juni tot december, schuift het top-elftal van de tweede divisie naar de eerste, en valt de laagst geklasseerde ploeg van de eerste divisie terug naar de tweede. In de eerste divisie zitten vier elftallen Guadalajara. Atlas, Oro en Nacional drie uit Mexico-stad - Atlatec, America en Necaxa en één elftal voor elk van de steden Leon. Irapuato. Monterey, Tampico. Zacatepec, Toluca en Morelia. De Mexicanen boekten een opzienbarend succes in februari 1961 door een overwin ning met 4-3 op het machtige Braziliaanse Santos. Op het Panamerikaanse toernooi van 1960 in San José ie Costa Rica. won nen de Mexicanen drn* - n hun zes wed strijden. van Kruiver en Van der Kuil op die van Moulijn. Voorts is Klaassens weer in vorm, zodat hij terecht terug kwam op de hem zo vertrouwde halfplaats. Vooral de terugkeer van Wilkes kunnen wij toejuichen. Goed, Wilkes is naar voet balbegrippen een oud man, maar zijn meespelen kan nog altijd een steun van belang betekenen en wij twijfelen er geen moment aan dat wanneer Wilkes morgen tegen de Mexicanen voldoet, hij ook tegen de Hongaren van de partij zal zijn. De formatie van vanavond is bepaald niet zwak en men mag van harte hopen dat het elftal als geheel in alle opzichten zal voldoen. Met andere woorden: het Neder landse team moet in de officiële inter landwedstrijd bewijzen een eenheid te vor men met vaart en fantasie kwaliteiten die men straks tegen de Hongaren zo broodnodig zal blijken te hebben. De golfprofessionals Kees Cramer (Twentse Golfclub) en Gerard de Wit (Hil- versumse Golfclub) zullen Nederland verte genwoordigen in het internationaal kam pioenschap en de wedstrijd om de Cana da-cup, die van 1 tot 4 juni op de Do rado Beach Golfclub in Porto Rico worden gespeeld. Ruim dertig landen zullen in de ze toernooien zijn vertegenwoogdigd. Op 18, 19 en 20 augustus zal op de golf club Des Fagnes in Spa (België) voor de eerste maal een jeugdwedstrijd worden gespeeld tussen de teams uit België, Duits land en Nederland. Het gezelschap, dat naar Europa kwam, bestaat behalve uit de spelers uit een der- tigtal officials en hun echtgenoten De Zuid amerikanen zijn optimistisch gestemd over de komende strijd. „Ov.re ploeg is veel be ter dan die, welke op 26 juni van het vorige jaar in Mexico City met 3-1 van Nederland won. Als «ie weersomstandighe den nu maar een beetje meewerken zijn wij niet bevreesd al blijft het natuurlijk altijd een moeilijke wedstrijd," zo vertelde een der leiders. Of de Mexicanen niet opzien tegen het grote verschil in hoogte tussen hun hoofd stad en Amsterdam? Het is wel bewezen, dat deze omstandigheden voor een goed voorbereide ploeg geen grote handicap be hoeft te zijn. Dat hennen wij ondervon den tegen Dukla Praag. En rekent u er maar op, dat wij goed voorbereid zijn, al dus deze official. In de ploeg, die tegen Nederland uitkomt, zijn vijf spelers opgesteld, die ook in de eerste wedstrijd in Mexico City hebben meegespeeld, namelijk keeper Carvajal, spil Sepulveda, de kanthalfs Cardenas en Najera en rechtsbinnen Reyes. Het is mo- gelijk dat er nog enkele wijzigingen zullen worden aangebracht, omdat sommige spe- Iers veel last hebben gehad van de lange vliegreis. De Mexicanen wacht na de wedstrijd tegen Nederland nog een uitgebreid pro gramma. Op 29 april spelen zij in Praag tegen Tsjechoslowakije, op 10 mei in Lon- I den tegen Engeland, op 16 mei in Oslo tegen Noorwegen, waarna zij hun trip be- sluiten met een wedstrijd tegen de Neder landse Antillen op 21 mei in Curasao. De Mexicanen hebben gedurende de afgelopen dagen ijverig getraind in het Olympisch stadion in Amsterdam. Op de foto ziet men hen bezig met lichaamsoefeningen, uiteraard met be hulp van een voetbal. De interland-voetbalwedstrijd Neder landMexico zal voor de radio worden verslagen door Dick van Bommel. Dat gebeurt in het programma van de NCRV, aanvang vijf minuten voor acht. Voorafgaande aan en volgende op deze radioreportage is er een programma met Mexicaanse muziek. De Amerikaan Joe Brown heeft zijn we reldtitel in het lichtgewicht behouden. Hij boekte dinsdagavond een puntenzege op de Europese kampioen Dave Charnley, die tevens houder is van de Britse en Empire-titels. Brown heeft zijn superioriteit voor de zoveelste maal bewezen, maar de 18.000 toeschouwers in het Earls Court stadion in Londen hebben Dave Charnley zien vechten als een leeuw en alleen al het feit dat de Britse kampioen dit 15 ron den volhield tegen de man, die zijn titel voor de tiende maal verdedigde, was een prestatie van formaat. Slechts drie boksers hebben het tegen Joe Brown tot de laatste gongslag uitge houden. Charnley's tegenstand was in de laatste fase van het gevecht zelfs zo fel, dat de Amerikaan alles in het werk heeft moeten stellen om een knock out te ont gaan. Het publiek toonde zich teleurge steld over de beslissing na de vier voor treffelijke slotronden van hun favoriet Maar het gefluit en boegeroep was volko men ongemotiveerd, want Brown mocht dan tegen het einde een paar maal in moeilijkheden zijn geraakt, over zijn rui me puntenoverwinning viel eenvoudig niet te twisten. Bij de twaalfde ronde was de voorsprong van Brown al zo groot dat Charnley alleen nog door knock out zou kunnen winnen. Charnley, die veel last had van een na vijf ronden opgelopen neus-verwonding, zette alles op één kaart. Hij bestookte de bijna tien jaar oudere neger met rechtse en linkse directen en hoeken, maar de fy sieke conditie van Brown was perfect en zijn dekking zo gesloten als een oester. De scheidsrechter gaf Charnley slechts vijf ronden. Twaalf schakers zullen elkaar de eerste plaats betwisten in het toernooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland, dat van 29 april tot en met 13 mei in Den Haag wordt, gehouden. De deelnémers zijn: titelhouder Donner (Amsterdam), dr Barendregt (Amsterdam), mr. Spanjaard (Utrecht), drs. Van den Berg (Amsterdam), Langeweg (Amsterdam), ir. Van de Pol (Utrecht), Jonkman (Amster dam), Tan (Amsterdam), Roessel (Amster dam), Jongsma (Amsterdam), ir. Van Donk (Dordrecht) en Branicky (Amsterdam). Het bestuur van de Ita liaanse voetballiga heeft zich voor een probleem ge plaatst, dat zijns gelijke in de geschiedenis van het voetbal niet kent. Want wat te doen als het publiek, dat naar een wedstrijd komt kijken en geen plaats kan vinden, zich doodleuk naar het veld begeeft en langs de zijlijnen gaat zitten? Het publiek wegsturen? En als de toeschouwers weigeren het veld te verlaten? De kwestie wordt nog pijn lijker als men bedenkt, dat hiermee bovendien nog een bedrag van 160.000 dollars gemoeid is. Het gebeurde allemaal in Italië tijdens de competitie wedstrijd tussen de Turijn- se club „Juventus" en „In- ternazionale". Het werd een „vreedzame invasie" van toeschouwers, die tien mi nuten na het begin van de wedstrijd inzette. Ruim 4000 voetbalenthousiasten kon den op de overvolle tribu nes die plaats bieden aan 74.000 toeschouwers geen plaats meer vinden en gin gen toen in groepjes naar het speelveld en vlijden zich netjes langs de zij lijnen neer. 7ij waren door twee zijdeuren binnenge drongen. De scheidsrechter liet de wedstrijd na dertig minuten spelen onderbreken en eis te, dat de toeschouwers langs de lijnen zich zouden verwijderen. Zij gingen weg. Maar nauwelijks was het spel hervat of ze zaten weer op de oude plaatsen. Een ultimatum door de luidsprekers aan de ruim 80.000 aanwezigen bekend gemaakt, had niet het ge wenste resultaat. Ook de politie kon niet verhinde ren, dat de voetbalenthou siasten langs de lijnen ble ven het zitten. Iedereen vond eigenlijk wel grappig en wachtte op de dingen, die komen zouden. De wedstrijd werd afge last en iedereen ging weg! De toeschouwers liepen echter direct naar de kas sa's om hun entreegelden terug te eisen. Het duurde ifren voordat de gemoede ren wat gekalmeerd waren, want het geld was naar de bank gebracht. Er zou een regeling worden getroffen om het zo spoedig mogelijk terug te betalen. De voetballiga moet nu besluiten, waar en wanneer de wedstrijd opnieuw zal worden gespeeld en of men sancties zal nemen tegen „Juventus" dat gastheer was. Als de liga besluit de wedstrijd te laten spelen op een neutraal terrein, zou dit een netto-verlies van 100 miljoen lire betekenen. NEDERLAND PIETERS GRAAFLAND WIERSMA KUYS MULLER V. D. HART KLAASSENS SWART GROOT WILKES SCHUURMAN V. D. KUIL Scheidsrechter: ERIC JOHANSSON (Zweden) CARVAJAL MEXICO

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15