Kennedy antwoordt Kroesjtsjev met een tegendreigement Interventie op westelijk halfrond is onduldbaar HET WEER Samenvoeging Beverwijk en Heemskerk vóór 1963 WELSLAGEN OPERATIES VAN DE OP CUBA TWIJFEL AAN HET PASFOTO'S Wie is er morgen jarig Geen fiimflitsen Nederland-Mexico 'êefore (jou ëmj! cadeau! Mr. D. U. Stikker secretaris-generaal van de NAVO Gedeputeerden hebben wetsontwerp gereed Golf van spontane steun aan Fidel Castro's tegenstanders blijft uit Geef 'n TOMADO ATLANTISCHE OCEAAN Golf van Mexico Demonstraties in Moskou Iets zachter Geen succes Politiek herzien? SUEDE DAMES- EN HERENJASJES Tornado biedt u zo'a rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. In de krant van heden: LOEK ANDERSON Het woord is aan Recrutering van Cubanen WOENSDAG 19 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 141 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Umuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Dan^te^NW^GroteJEIoutstraaU)3JHaarlein^*^ NEW ORLEANS' mtmoEi STAT[N= Uitwijkhaven der rebellen Florida Miami: BAHAMA— 'EILANDEN: [Operatiebasis ld er rebellen ORIENTE* JAMAICA Invasiepunten 'dJATCMALA Volgens een in Miami ontvangen bericht zouden Canadese diplomaten op Cuba geen tekenen hebben waargenomen van opstan den in Havana, maar Cubaanse ballingen in Florida klampen zich vast aan berich ten, die de hoop wekken, dat binnenkort een tweede en grotere groep anti-Castro- troepen in Cuba aan land gezet zal wor den. Deze berichten kunnen echter niet bevestigd worden. Waar dr. Cardona, Antonio Verona en Manuel El Ray„drie leden van de Revolu tionaire Raad, zich ophouden is nog steeds niet bekend. Aangenomen wordt, dat zij zich op zee bevinden en gereed zijn om Duizenden Russen, onder wie honder den studenten, hebben dinsdagmiddag in Moskou met opgestoken vuisten ge demonstreerd voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade. De betogers voerden spandoeken mee en gooiden enige ruiten in. Pas nadat de bereden politie versterkingen had laten aan rukken, konden zij worden verspreid. Ook voor de Amerikaanse ambassade in Praag hebben zich dinsdag betogers verzameld. Van de Amerikaanse am bassade in Belgrado waren maandag avond ruiten ingegooid. (Telefoto) Van onze correspondenten) WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad had men gisteravond de in druk, dat de Cubaanse opstandelingen het moeilijk hebben in hun strijd tegen de sterk bewapende troepen en vlieg tuigen van Fidel Castro. Al hebben de Verenigde Staten zich officieel ook ge- distancieerd van de invasie, toch zou het voor Washington een zwaar prestige verlies betekenen, indien Castro aan de macht zou blijven. Het aanzien van Moskou, dat Castro alle hulp heeft be loofd, zal, indien de opstandelingen ver liezen, daarentegen belangrijk stijgen in Latijns-Amerika. De verklaring van Amerika's president John F. Kennedy, dat de Amerikaanse strijdmacht niet zal optreden tegen Cuba, alsmede de anti- Amerikaanse demonstraties in vele lan den maken het niet waarschijnlijk, dat Washington alsnog met geweld zal pro beren de weegschaal te doen overslaan ten gunste van de opstandelingen. Slechts een openlijke communistische interventie in de strijd zou Washington daarvoor een plausibele reden geven. op Cuba als een voorwendsel zou nemen om elders in de wereld het vuur aan te blazen. President Kennedy sprak nergens in zijn antwoord aan Kroesjtsjev over de invasie. De Amerikaanse autoriteiten stel len de gebeurtenissen op Cuba zoveel mo gelijk voor als een binnenlandse opstand. Ook reageerde Kennedy niet op Kroesj- tsjevs beschuldiging, dat Amerika de drij vende kracht achter de opstand zou zijn. Hij herhaalde slechts dat de Amerikaanse strijdmacht niet op Cuba zou intervenië ren. Kroesjtsjevs boodschap bevatte een dreigement, doch Kennedy's antwoord eveneens. Indien machten van buiten zich zouden mengen in zaken van het westelijk halfrond, zal Amerika krachtens de Mon- roeleer daartegen optreden. Dat groepen communistische studenten in Moskou en in diverse hoofdsteden van Zuid-Amerika zouden demonstreren tegen de Verenigde Staten, kon men verwachten, doch voor Washington was het teleurstel lend dat de regeringen der Latijnsameri- kaanse landen zich zoveel mogelijk op de vlakte houden. Mexico stelde in de poli tieke commissie van de UNO-Assemblee voor een beroep te doen op alle landen om de burgeroorlog niet te voeden. Geen land behoort wapens of bases ter beschikking te stellen volgens Mexico's plan. De boodschap van Ruslands premier Kroesjtsjev aan president Kennedy, alsme de de officiële Russische verklaring om trent de situatie op Cuba, hebben de hoog ste autoriteiten te Washington langdurig beziggehouden. Kroesjtsjev beloofde Cuba alle nodige hulp om de aanval af te slaan en hij legde, zonder de landen bij name te noemen, verband tussen Cuba en Laos. In de Amerikaanse hoofdstad zag men hierin een verholen Russische dreiging om niet door te gaan met de onderhandelingen tot staking van de strijd in Laos. President Kennedy heeft hierop vrij scherp gereageerd. De Amerikaanse president zegt in zijn antwoord niet te wil len aannemen dat Kroesjtsjev de situatie Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig maar later meer bewolking met kans op wat regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Iets zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoezeer men in Washington ook onder de indruk is van de energie, waarmede president Kennedy en de zijnen de zaken tot dusverre hebben aangepakt, in de bui tenlandse politiek laten successen nog op zich wachten. In Laos kan men allerminst van succes spreken, in Genève gaat het slecht met de onderhandelingen over het staken van de kernproeven,Soevanna Phoe- ma heeft op het laatste moment zijn be zoek aan Washington afgezegd en indien thans de opstand tegen Fidel Castro zou mislukken, zou de wereld de indruk krij gen, dat Amerika „in de eigen achtertuin" de zaken niet eens naar eigen wens gere geld kan krijgen. Geen wonder dat Kroesjtsjev zich er de zer dagen in een lang gesprek met de Ame rikaanse journalist Walter Lippmann van overtuigd kon tonen dat de tijd in het voor deel van de communisten werkt. President Kennedy heeft echter in zijn inaugurele rede van januari gezegd, dat het eerst slechter zou gaan voordat het beter kon worden. LONDEN Premier Macmillan heeft dinsdag zijn leidende ministers bijeenge roepen ter bespreking van de toestand in Cuba. Het is niet onmogelijk dat de be trekkingen tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zojuist versterkt door Macmillans bezoek aan Kennedy, hierdoor voor het eerst op de proef zullen worden gesteld. Het is bekend dat Macmillan het hoogst bedenkelijk acht dat de Verenigde Staten op grote schaal steun verlenen aan een invasie-strijdmacht, terwijl de Ameri kanen het doen voorkomen alsof zij zich afzijdig houden. De Britten zijn van mening dat het wel licht onmogelijk zal blijken de Sovjet-Unie er toe te brengen geen voorraden meer naar Laos te sturen, indien de Ameri kanen niets doen om hetzelfde ten opzichte van Cuba te verhinderen. Het spreekt van zelf dat Londen bezorgd is over de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, vooral nu in Laos het ge vaar nog niet 4s geweken. In het Lagerhuis heeft Edward Heath, de onder-minister van Buitenlandse Zaken in antwoord op vragen, verklaard dat de Britse regering een afwachtende houding aanneemt, zolang men nog niet precies weet wat er aan de hand is. Londen wacht op nadere inlichtingen en het verdere ver loop van de beraadslagingen in de UNO Men vroeg zich in het Lagerhuis af, hoe het Westen in Laos een succes kan beha len, indien een inval in Cuba wordt aan gemoedigd. De (Speaker weigerde een spoeddebat over Cuba toe te staan dat door het la- bourlid Sydney Silverman was gevraagd (Reuter) Diplomatieke kringen in Londen zien in de Russische verklaring er Cuba een bevestiging van berichten dat Kroesjtsjev zijn politiek jegens Kenne dy fundamenteel zou hebben herzien. Vol gens berichten die de laatste dagen de ronde deden, zou Kroesjtsjev tijdens de jongste conferentie van de landen van het Warschau-pact hebben verklaard te enthou siast over de nieuwe Amerikaanse rege ring te zijn geweest na de verkiezing van Kennedy. Verschillende factoren hadden hem ertoe gebracht zijn mening te her zien, onder meer zijn verdenkingen over de Amerikaanse politiek jegens Cuba, en de nadruk die de Amerikaanse regering legt op uitgebreidere defensiemaatregelen, terwijl Kroesjtsjev niet zou kunnen gelo ven dat de Amerikanen werkelijk een neu traal Laos wensen. hun hoofdkwartieren op Cubaanse bodem te vestigen. Volgens de anti-Castro-omroep „Swan' die ergens voor de kust van Guatemala is gevestigd, zijn in de afgelopen nacht in stallaties in Havana twee keer gebombar deerd, onder meer het kamp Libertad, dat ook zaterdag door vliegtuigen is aange vallen. Volgens een in Miami opgevangen uitzending van de Cubaanse radio heeft een B-26 een vergeefse poging gedaan de vliegbasis San Antonio de Banos, bij Ha vana, te bombarderen. Volgens een in St. Petersburg (Florida) opgevangen Cubaans radiobericht zijn schepen gezien ter hoogte van Bahia Honda, 45 mijl ten westen van Havana. De Amerikaan. Howard Ander son en verscheidene Cubanen zijn ter dood veroordeeld door een militair tribunaal. aldus heeft de Cubaanse radio-omroep be kendgemaakt. An- ierson is een voor malige Ameri kaanse marinier, die jarenlang een reeks benzinesta tions op Cuba heeft geëxploi teerd. Hij werd gearresteerd op beschuldiging van wapensmokkel. Eên van de Cu banen is een voor malige officier in het leger van ex- dictator Batista. (AFP) De Cubaanse ambassadeur in Mexico heeft gezegd, dat de anti-Castro- troepen omsingeld zijn en dat men niet kan spreken van een penetratie van deze troepen in het binnenland. Alleen de lan ding in de baai van Cochinos, in de pro vincie Las Villas, is bevestigd en in Ha vana is alles normaal, aldus de diplomaat, die zegt deze inlichtingen telefonisch van president Dorticos zelf gekregen te hebben Volgens de correspondent in Havana van het Joegoslavische blad „Politika" zouden de invallers - op een smalle kuststrook sa mengedrongen worden. Zij zouden uitge rust zijn met tanks, kanonnen en lichte Amerikaanse wapens en gesteund worden door vliegtuigen. De invallers, die 5.000 man sterk zouden zijn, zouden tevergeefs proberen hun bruggehoofd uit te breiden. Naar aanleiding van verschillende voor- publikaties over een extra Sport-in-Beeld- uitzending van de wedstrijd Nederland Mexico welke zonder medeweten van de NTS zijn geschied heeft de KNVB heden telegrafisch haar aanvankelijk ver leende toestemming tot het maken van fiimflitsen ingetrokken. MEXICO Advertentie BARTEUORISSTR. „..HAARLEM» TEl 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Weerrapporten 1, 2 Benoeming mr. Stikker1, 5 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Horen en Zien 4 Film 4 Kunst 4 Het proces-Eichmann 5 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 9 Langs sluizen en havens9 Feuilleton 11 Panda en beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie soms klaar terwijl u wacht FOTO Kennemerlaan 87 HOBBY Telefoon 5962 4809 Treinontsporing. Tijdens het rangeren is bij Maassluis een leeg treinstel gedeel telijk ontspoord. De twee hoofdsporen werden hierdoor versperd. Tussen Maas sluis en Hoek van Holland werden de reizigers met autobussen vervoerd. De D-treinen konden doorrijden via een zij spoor dat niet langs het perron van Maas sluis loopt. De vroegere Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, de 64-jarige mr. D. U. Stikker, is in Parijs benoemd tot secretaris-generaal van de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie als op volger van de Belgische socialistische politicus Paul-Henri Spaak. In een door de NAVO uitgegeven communiqué wordt gezegd dat de benoeming van mr. Stikker „unaniem" door de vijftien lid-staten is goedgekeurd. Nu mr. Stikker, een bekwaam zaken man, politicus en diplomaat, officieel is benoemd, zal de NAVO formeel goed keuring van het besluit vragen aan Koningin Juliana. Daarna zal zijn for mele „verkiezing" in de NA\ O-raad plaats hebben. Mr. Stikker is op het mo ment permanent vertegenwoordiger van Nederland in de NAVO-raad. PARIJS Onze correspondent in Parijs cekent bij de benoeming van mr. Stikker het volgende aan: Al te lang is deze belangrijkste diplo matieke sleutelpost in de westelijke we reld onbezet gebleven tengevolge van de vreemdsoortige en onkiese koehandel die Frankrijk en Italië rondom deze vacature poogden te drijven. Behalve politieke be zwaren van de kant van generaal De Gaul le, die de overtuigde voorstander van Atlantische en Europese integratie die mr. Stikker is, liever niet op deze hoge zetel zag zitten, waren er ook meer per- oonlijke obstakels uit de weg te ruimen. Dat nu echter zelfs zijn voorganger Spaak zich ook bij de benoeming van Stikker, die niet bekend staat als zijn boezemvriend heeft neergelegd, zou kunnen blijken uit de verklaring die de Belgische staatsman gisteren aflegde. Een uitstekend besluit, zo liet Spaak nu weten, omdat Stikker de Atlantische zaken op zijn duimpje kent en omdat zijn gezag groot is in de raad van de NAVO. MANCHESTER De „Guardian" zegt in een hoofdartikel over de benoeming van mr. Stikker dat de Noordatlantische raad een secretaris-generaal met grote erva ring heeft gekozen van wie mag worden verwacht dat hij het secretariaat in Parijs doelmatig zal leiden. Het bondgenootschap heeft het denkbeeld de rug toegekeerd om een nieuwe politie ke figuur zoals Spaak te benoemen en de functie heeft thans weer de soort status gekregen zoals deze onder Lord Ismay is geweest. De „zestiende" mogendheid aan de raadstafel is verwijderd. In vele opzich ten is dit een stap achteruit, omdat deze opkwam voor het bondgenootschap als geheel tegen de individuele leden. Door een politiek tegengewicht te scheppen te genover het Europese militaire hoofd kwartier bij Parijs, werd er iets gedaan om de 15 naties politieke eenheid te geven. Onderlinge raadpleging nam zeker toe en daarmee zeker de gewoonte van eenstem migheid inzake Europese en ontwape ningskwesties. Hoewel de raad thans wel licht meer dan Spaak toestond het karak ter zal krijgen van een groep individuele ambassadeurs, moet deze raadpleging worden gehandhaafd en zullen de militai re dienaren van de raad onder controle moeten worden gehouden. Vandaag zijn de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk in kennis gesteld van het wetsontwerp regelende de samenvoeging van deze gemeenten tot een nieuwe gemeente „Beverwijk- Heemskerk". Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in dit ontwerp van wet behalve de samenvoeging ook de grenswijziging tussen de gemeenten Velsen en Beverwijk aangegeven. In het ontwerp wordt gesproken over het tot standkomen van de nieuwe gemeente met ingang van 1 januari 1963. Het grondgebied van de gemeente Heemskerk zal dan geheel worden toege voegd aan de gemeente Beverwijk. De grenscorrectie tussen Velsen en Beverwijk komt erop neer, dat het Hoogovenbedrijf alsmede de nieuwe uitbreidingen geheel op Velsens grondgebied komen te liggen. Tot nu toe loopt de gemeentegrens dwars door het fabriekscomplex van de n.v. Breedband in IJmuiden. In de ontwerp-regeling van Gedepu teerde Staten staat ook te lezen, dat met ingang van 1 januari 1963 de burgemeester van Heemskerk, de gemeentesecretaris en de gemeentelijke ontvanger eervol zullen worden ontslagen en dan op wachtgeld zullen worden gesteld. Dit wachtgeld wordt uit 's Rijks kas betaald. Vóór 1963 dienen verkiezingen te worden gehouden voor de samenstelling van de raad van de nieuwe gemeente Beverwijk- Heemskerk. De nieuwe raad zal volgens het wetsontwerp bestaan uit eenendertig leden. Het gemeentepersoneel van de op te hef fen gemeente Heemskerk gaat over naar de nieuwe gemeente. Burgemeester en Wethouders moeten evenwel binnen een bepaalde tijd dus voor januari 1963 bepalen aan wie van het gemeenteperso neel al dan niet eervol ontslag zal worden verleend. In de ontwerp-regeling worden tal van administratieve en ambtelijke aangelegen heden geregeld. Binnen twee maanden vanaf heden dienen de gemeenteraden van de betrokken gemeenten hun gevoelens over het wetsontwerp in het openbaar kenbaar te maken. Na deze periode bestaat hiervoor nog gelegenheid in een openbare vergadering van Gedeputeerde Staten. Het wetsontwerp is van heden af gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage. Het indienen van bezwaarschriften is mogelijk. Montaigne: Iedereen praat wel eens onzin. Doch velen doen het op plechtige toon en met gewichtige gezichten. Te Miami in de Amerikaanse staat Florida zijn verbannen Cubanen, in uniform, op weg naar een recruterings- bureau om zich te melden voor het invasieleger, dat strijdt tegen het leger van Fidel Castro. (Telefoto) MIAMI (Florida) (Reuter) Over de landingen van anti-Castro-troepen op Cuba, die drie dagen geleden zijn uitgevoerd, bestaat nog steeds onzekerheid. De berichten, dat de actie niet een invasie is op grote schaal door duizenden goedbewapende bal lingen, worden veelvuldiger. Te Miami, in de Amerikaanse staat Florida, neemt de twijfel toe, dat een poging om het bewind van Castro omver te werpen door strijd krachten, die rekenen op de steun van grote opstanden in het binnenland, succes zal opleveren. Uit fragmentarische en onbevestigde berichten die in Miami ontvangen worden, krjjgt men de indruk, dat er geen spontane golf van steun voor de zaak van de ballingen op Cuba is ontstaan, maar wel, dat een zware tegenstoot is uitgevoerd door regeringstroepen, gesteund door straalvliegtuigen en tanks van Russische makelij. De aanvankelijke vreugde onder de Cubaanse ballingen in Miami begint plaats te maken voor bezorgdheid nu nieuws over belangrijke successen uitblijft. De meerderheid der waarnemers gelooft, dat niet meer dan 300 of 400 man in de provincie Las Villas aan land zijn gezet en mogelijk kleinere groepen in de oostelijke en westelijke uithoeken van het eiland.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1