Minimum werktijd in de bouw 46,5 uur in de week HENSEN AGENDA 3 Minister probeert werktijd verkorting af te remmen Vrijwel algemene instemming met nieuwe afbetalingswet fkort en bondig^ Vakbonden zijn teleurgesteld Verolme won van de Britse vakbonden In Rijswijk nu zaterdags om de 14 dagen vrij Verkoop van bidprentjes zondags verboden Nederlandse kustvaarder gezonken in Ierse Zee Alleen V.V.D. niet overtuigd van noodzaak tot wettelijk ingrijpen Zachter weer Poplin jacks natuurlijk <4* P&E'i WOENSDAG 19 APRIL 1961 2 REGERING GEEFT AANWIJZING 22.50 PAARLAARSTEEG Staking ging niet door H. J. de Koster president Werkgeversverbond Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Kind door trap van paard omgekomen Vijf jaar geëist tegen beroepsinbreker Besluiten van provincie Noordholland en drie grote steden ter schorsing naar de Kroon Hoge Raad beslist: Opnieuw 18 jaar geëist tegen moordenaar van Lina Feenstra Weekeinde-avondklok voor Delftenaar TWEEDE KAMER p-MU'-y -J If e Sa Van onze Haagse redacteur) De regering heeft besloten het College van Rijksbemiddelaars mede te delen, dat in de nog lopende collectieve arbeidsovereenkomsten of loonregelingen de arbeidstijd niet tot minder dan 46,5 uur per week kan worden teruggebracht. De regering acht een arbeidstijdverkorting ineens tot 45 uur per week, gelet op de noodzaak van een geleidelijke invoering van de 45-urige of vijfdaagse werk week, niet in overeenstemming met de centrale doelstellingen van haar beleid. Deze mededeling wordt gedaan in de vorm van een „algemene aanwijzing", zoals bedoeld in de circulaire van de staatssecretaris van Sociale Zaken van 31 juli 1959, waarin de toepassing van de vrijere loonvorming is opgenomen. In feite betekent het besluit van de re gering voor het ogenblik, dat de voorge stelde arbeidstijdverkorting voor het bouwbedrijf tot 45 uur per week door de regering niet wordt aanvaard. Het door Stichting van de Arbeid unaniem aan vaarde voorstel, dat ook bij het College van Rijksbemiddelaars met instemming geaccepteerd werd, om over te gaan tot een vijfdaagse werkweek van 45 uur voor de zomer en een zesdaagse werkweek van 45 uur in de winter is door de regering van de hand gewezen. In verschillende bedrijfstakken, waarin een C.A.O. bestaat, is bereids het voor stel om over te gaan tot een vijfdaagse werkweek gehonoreerd. Nu deze arbeids tijdverkorting voor het bouwbedrijf wordt voorgesteld, schijnt de regering te zijn teruggeschrokken voor de consequenties, die dit zou kunnen hebben in de lagere publiekrechtelijke organen. De C.A.O. in het bouwbedrijf is van kracht tot 1 maart 1962. Door het besluit van de regering zal tot die datum de ar beidstijd dus niet verder mogen worden bekort dan tot 46'/2 uur per week. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft verklaard, dat de regering reeds in fe bruari 1960 dus voor het van kracht worden van de huidige C.A.O., ervan op de hoogte was, dat werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf het eens waren over een 45-urige werkweek met ingang van 5 juni 1961. Terugdraaien De heer C. Brandsma, voorzitter van de Centrale Commissie Bouwnijverheid, deelde mede, dat de regeringsmaatregel betekent, dat men in het bouwbedrijf zal moeten „terugdraaien". In Amsterdam werkt in de bouwvakken vrijwel niemand meer op zaterdag en die situatie heeft ook reeds haar invloed doen gelden in andere delen van het land. Voor nieuw- bouw-werken in Amsterdam zijn vergun ningen afgegeven om vijf maal 9-'/j uur te werken, maar in de praktijk betekent dit, dat er slechts negen uur per dag ge durende vijf dagen per week wordt ge werkt. Het bekend worden van het besluit van de regering verwekte in het bijzonder in Advertentie DUBBEL poplin jacks in moderne tinten voor jongens en meisjes vanaf 9 jaar Voor sportkleding de kringen der vakcentrales grote teleur stelling. De heer J. A. Middelhuis, voor zitter van de K.A.B., gaf als zijn mening te kennen, dat hij de beslissing van de regering en ook de wijze waarop zij tot deze beslissing is gekomen in hoge mate betreurt. „Ik heb daar beslist geen be wondering voor." zo zei hij- In 't bijzondei ziet hij geen heil in de beslissing voor het bouwvak. De vakcentrales zullen zich, even als de Stichting van de Arbeid, opnieuw moeten beraden. „Ik kan het besluit van de regering niet thuis brengen in de poli tiek van vrijere loonvorming", zo besloot de heer Middelhuis. In strijd met beginsel De heer W. van Tilburg, secretaris van het NVV noemde de beslissing van de re gering een ingreep, die in strijd is met het eerste beginsel van de vrijere loon politiek. Uit het advies van de Stichting van de Arbeid en ook uit het standpunt van het College van Rijksbemiddelaars blijkt, dat het voorstel tot arbeidsverkor- ting in het bouwbedrijf paste in de tot nu toe gehanteerde spelregels. Doordat de regering steeds weer tracht nieuwe spel regels in te voeren, wordt de zekerheid ernstig ondermijnd. De taak van de Stich- Een stakingsbevel, uitgegeven door de Engelse vakbonden aan het personeel op Verolmes Ierse werf in Cork, heeft geen schijn van kans gekregen. Van de 600 ar beiders bleven er 570, die bij twee Ierse bonden zijn aangesloten, aan het werk. De dertig die bij Engelse bonden zijn inge schreven, legden het wek neer, maar toen de directie, niet op hun staking reageerde en zij geen steun kregen van de Iers geor- ganiseerden, zijn zij weer aan het werk gegaan. De stakingsopdracht was een gevolg van het feit dat Verolme, direct toen het con cern de Ierse werf had overgenomen, de vakbondsregels doorbrak door met de twee Ierse vakbonden speciale overeenkomsten te sluiten, die sterk afweken van de bij de Engelse bonden gangbare. Elk beroep heeft er zijn eigen vakbond, elk beroep is ook nauw omschreven en de vakbonden hebben onderling de afspraak gemaakt, dat de leden niet het werk van in een andere vakbond georganiseerde collega's zullen doen. Dit heeft al tot tal van moei lijkheden geleid en Engelse werven hebben daardoor zelfs al opdrachten verloren. Voor Verolme waren deze regels onaan vaardbaar. Tot algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers is be noemd de heer H. J. de Koster te Leiden. Hij volgt als zodanig dr. ir. F. Q. den Hollander op, die op 18 mei aftreedt. De heer H. J. de Koster is directeur van de n.v. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster en Co te Leiden. De heer De Kos ter die reeds deel uitmaakte van het pre sidium van het Verbond is 46 jaar oud en sinds 1939 directeur van de Nederlandse en de Internationale Vereniging van Meel fabrikanten. c Concertgebouw: 20 u.: Concert door klein vrouwenkoor Cantemus. Donderdag 20 u.: Concert r.k. stedelijk gemengd koor. Stadsschouwburg: Vandaag en donder dag 20 u.: Rotterdams Toneel met de .Spaanse Brabander". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 13.30 en 19.30 U.: „Ben-Hur", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Voor liefde geschapen," 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Doorbraak", 18 j. Luxor theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „World by night", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „De prins en de showgirl", a.l. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 u.: „Eens in de 100 jaar..", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Avontuur in New York", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De drift in het bloed", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „De dame met 't hondje", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 u.: „Achterdocht", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede uur (Korte Hout straat 1): Tot 1 mei expositie van teke ningen van Peter Vos. Dagelijks 10-22 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 22 april expositie van collages, wandkleden, pas tels en schilderijen van Jo Kruyder-Bou- man. Dagelijks 10-17 u„ Zondags 14-17 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 22 april expositie van schil derijen en tekeningen van Mies van Op- penraay, Dagelijks 9-17 u„ tevens ma., wo. en vr. 18-20 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 14 april). WOENSDAG 19 APRIL City Theater; 20 u.: „Botsende jeugd" Rex Theater. 20 u.: „De Witte Non". DONDERDAG 20 APRIL City Theater. 20 u.: „Wir Wunderkin- der" Rex Theater, 20 u.: „De Witte Non". Pieter Vermeulenmuseum. 9.3012 u. en 14—16.30 u. WOENSDAG 19 APRIL Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Klok slag middernacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De laatste reis". DONDERDAG 20 APRIL Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: Géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De laatste reis". Advertentie WW mixers haardrogers - keukenmachines Geref. Kerken Beroepen te Oostkapelle G. Gommer, kand. en hulpprediker te Zuidlaren te Rotterdam-Delfshaven als evangelisatier predikant J. Goumare te Hilversum. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Papendrecht en voor Vee- nendaal (vac.-W Heerma) M. W. Nieuwen- huijze te Amsterdam-West. ting van de Arbeid en van de vakcentrales wordt op deze wijze onmogelijk gemaakt. Men vraagt zich af, wat een Stichting van de Arbeid als adviserend lichaam van de regering en de door haar gegeven advie zen nog voor zin hebben, aldus de heer van Tilburg. „Vandaag", zo zei de heer Van Tilburg „komt de looncommissie van de Stichting bijeen Ongetwijfeld zullen de vertegen woordigers van de vakcentrales tot het be sluit komen, dat zij op de kortst mogelij ke termijn hun houding moeten bepalen." De heer C. A. Bakker, secretaris van het C.N.V. verklaarde: „De beslissing van de regering is teleurstellend om twee re denen. Ten eerste omdat de regering haar eigen richtlijn frusteert. Ten twee de omdat de regering afwijkt van het una niem gegeven advies van de Stichting van de Arbeid. Men vraagt zich af, welke de plaats is van de Stichting als advies orgaan van de regering. De vakcentrales en de Stichting zullen zich op korte ter mijn nader moeten beraden". Nader vernemen wij nog, dat de cen trale commissie bouwnijverheid, waarin de grote bouwvakarbeidersbonden samen werken, vandaag naar aanleiding van de regeringsbeslissing overleg zullen plegen met de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, het orgaan waarin de werkgeversorgani saties samenwerken. Het driejarig zoontje van het gezin Hol ten uit de Boekend in Blerick is door een trap van een paard om het leven geko men. Het jongetje was met een even oud speelkameraadje tijdens afwezigheid van de ouders onder de afrastering van een weiland achter de ouderlijke woning door gekropen. Al spelend raakten ze dicht bij het paard. De jongste van de vier kinde ren van het gezin Holten kreeg een trap van het paard tegen het hoofdje en bleef bewusteloos liggen. Buren die het kind binnenhaalden, waarschuwden een arts, doch deze kon slechts de dood constate ren. Vijfentwintig jaar van zijn leven heeft een 60-jarige Rotterdammer die thans op nieuw voor de rechtbank terecht stond, in de gevangenis doorgebracht. Er werd vijf jaar tegen hem geëist wegens talrijke dief stallen. Hij ontkende echter, „want beken nen is vragen om straf," meende hij. Het was een indrukwekkende lijst: diefstallen met braak in Strijen, Papendrecht, Sappe nneer, Hoogeveen, Hardinxveld, Streefkerk Heenvliet, Arkel, Giessenburg, Nieuwpoort Westmaas en Arkel. Slechts één geval bekende hij: een in braak in de woning van zijn ex-echtgenote. Daar had hij enkele voorwerpen gestolen en de rest vernield, de gehele inboedel en haar hele garderobe. Er was niets meer bruikbaar. Minister Toxopeus van Binnenlandse Za ken is van plan zeer spoedig de raads besluiten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en het besluit van Gedeputeer den van Noordholland, tot invoering van de vijfdaagse werkweek, waarbij tevens de werktijd wordt verkort, aan de Kroon ter schorsing voor te dragen. Amsterdam en Rotterdam hadden be sloten met ingang van 1 mei de vrije za terdag in te voeren voor het personeel van deze gemeenten, met gelijktijdige verkor ting van de werktijd. Gedeputeerde staten van Noordholland hadden voor het perso neel van de provincie een soortgelijk be sluit genomen. De gemeenteraad van Den Haag besloot zodra mogelijk de arbeids tijdverkorting in te voeren. Hangende het onderzoek naai de vraag of deze besluiten in strijd zijn met het algemeen belang, acht minister Toxopeus het noodzakelijk stappen te ondernemen teneinde de werking van deze besluiten te voorkomen. De minister zal soortgelijke besluiten van andere gemeenten van geval tot geval nader bezien. Vijfdaagsein Roosendaal Burgemeester en wethouders van Roo sendaal hebben bekend gemaakt de denk beelden van de minister niet te willen volgen. Zij stellen aan de donderdag bij eenkomende raad voor de volledige vijf daagse werkweek per 1 mei in te voeren. De etappegewijze invoering die tot een volledige vijfdaagse werkweek over een jaar moet leiden, zal, zo menen B. en W. met alle hoofden van dienst tweemaal tot frictieversehijnselen leiden, terwijl ook de serviceverlening aan 't publiek door za'ter- Nu het besluit van B. en W. van Rijs wijk tot invoering van een vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel door de Kroon is geschorst, hebben B. en W. besloten met ingang van 1 mei aan het gemeentepersoneel eens in de veertien dagen een vrije zaterdag te geven. Het college heeft daarbij overwogen, dat het niet verantwoord is aan het personeel gedurende de tijd die nodig is voor het onderzoek door de Kroon de voordelen van de gedeeltelijke vrije zaterdag te onthou den. De arbeidsduur voor het personeel, dat vóór 1 maart 1961 reeds 48 uur per week werkte, zal nu met ingang van 1 mei 1961 worden teruggebracht tot 46'/j uur per week. De arbeidsduur voor hen, die voor 1 maart minder dan 48 uur per week werkten, zal onveranderd blijven. De Hoge Raad heeft bepaald, dat het verkopen van bidprentjes op zondag ver boden is. Een Hagenaar had in Gouda op zondag bidprentjes verkocht. Hij werd bekeurd wegens overtreding van de win- kelsluitengswet. De economische politierechter te Rotter dam liet artikel 10 van het Verdrag van Rome inzake vrijheid van meningsuiting echter prevaleren en gaf ontslag van rechtsvervolging. De officier van justitie kwam hiervan in cassatie. De Hoge Raad heeft in het midden ge laten de vraag, of bidprentjes een menings uiting bevatten als bedoeld in artikel 10 van het Verdrag van Rome. Maar ook bij beantwoording in bevestigende zin aldus ons hoogste rechtscollege zou een be roep op het Verdrag niet kunnen gelden. De Winkelsluitingswet heeft niet ten doel het beletten van de verkoop van geschriften met meningsuitingen, doch veeleer beoogt zij het keren van een uit maatschappelijk oogpunt onaanvaardbare toestand, welke zou intreden indien het winkeliers en an dere detailhandelaren zou vrijstaan te allen tijde hun zaak geopend te hebben, dit onder andere in verband met de onder linge concurrentieverhoudingen. Vandaar de beperking opgelegd bij artikel 8, welke beperkingen in een democratische samen leving nodig zijn in het belang van de openbare orde. De Hoge Raad heeft dan ook het be streden vonnis vernietigd en de verkoper overtreding van artikel 8 der Winkelslui- veroordeeld tot een boete van 10.- wegens overtreding van artikel der Winkelslui tingswet. tot dagse sluiting om de veertien dagen misverstanden aanleiding kan geven. Daarbij komt dat in de niet-dienstverle- nende sector van het bedrijfsleven in 15 van de 16 grote industrieën per 1 mei de vijfdaagse is ingevoerd. Voeg daarbij de banken en de kleinere bedrijven, dan komt de gepieentelijke personeelswerving in een moeilijk parket. Reeds thans vra gen werklieden ontslag uit gemeentedienst en hebben anderen met het oog op de werkclassificatieresultaten het voornemen te kennen gegeven om te verdwijnen. Wanneer nu naast achterstand in de lonen ook nog een achterstand gaat optreden in de gemeentelijke secundaire arbeidsvoor waarden, voorzien B. en W. een nog gro tere vlucht. In Nijmegen In Nijmegen heeft de wethouder voor Personeelszaken meegedeeld dat per 1 mei het stelsel van de vrije zaterdag om de veertien dagen zal worden ingevoerd voor het gemeentepersoneel. Het plan is, aldus de heer Peters, zo spoedig mogelijk wel licht reeds in oktober, een algehele vrije zaterdag. .tp geven. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft een gevangenis straf van achttien jaar en daarna terbe schikkingstelling van de regering geëist te gen een 29 jarige los-werkman uit Amster dam, die op 7 april 1960 in de woning van een hoofdinspecteur van politie in Amster dam-Oost, waar zij logeerde, het 17-jarige Leeuwarder meisje Engelina Feenstra, van het leven beroofde. De rechtbank had hem daarvoor tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld na dat achttien jaar en ter beschikkingstelling van de regering was geëist. Van dit von nis ging de verdachte in beroep. In zijn requisitoir overwoog de procu reur-generaal dat het strafkarakter van een vrijheidsstraf niet eindeloos kan du ren. Een beperkte duur is hieraan in we zen inherent. Levenslang kan volgens mr. De Muinck Keizer geboden zijn als het om het definitieve uitstoten uit de vrije maatschappij gaat. Men komt dan naar zijn mening niet toe aan verwezenlijking van wat gevangenisstraf volgens de begin selenwet van het gevangeniswezen beoogt: opvoeding en wederaanpassing bij terug keer in de maatschappij. Evenals de rechtbank behandelde ook het gerechtshof deze zaak in verband met het zedenkwetsende karakter met gesloten deuren. Arrest op 2 mei. De 250 ton metende Nederlandse kust vaarder „Tuskar" is woensdagochtend in de Ierse Zee ter hoogte van de „Chicken Rock" (eiland Man) gezonken, nadat het aan de grond was geraakt. De beman ning is door het kabelschip „Ariel" aan boord genomen. De „Tuskar" was weer losgeraakt maar maakte water en een slagzij van dertig graden. De pompinstal- latie werkte klaarblijkelijk niet, waardoor het schip zonk. Gedurende een jaar zal een 23-jarige Delftenaar die wegens diefstal van een fiets voor de Haagse politierechter terecht stond, zich op de zaterdag en zondagavon den na elf uur niet meer op straat mogen vertonen. Naast deze bijkomende straf kreeg de Delftenaar een gevangenisstraf van twaalf weken, waarvan vijf voorwaar delijk. Hij had in maart van dit jaar een fiets weggenomen in Den Haag toen hij dronken was. Hij is reeds twee keer eerder veroor deeld, heeft nog een voorwaardelijke straf van een maand te goed en verklaarde de hulp van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme niet nodig te hebben. De ze laatste omstandigheid, gevoegd bij het feit dat de man zich vooral tijdens het weekend aan drankmisbruik overgeeft, was voor de politierechter aanleiding aan het vonnis de bijzondere voorwaarde te ver binden. UïiiJi I (Van onze parlementaire redacteur) Zonder dat men reeds aan een beslis sing is toegekomen, heeft de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer in het algemeen instemming betuigd met de nieuwe wettelijke regeling van het afbetalingsstelsel, waarvan de bedoeling is ter bescherming van de koper (ook tegen zichzelf) misbruiken zoveel mo gelijk tegen te gaan, maar tevens een gezonde ontwikkeling van het afbe talingsstelsel te bevorderen. De regeling heeft alleen betrekking op consumptieve goederen. De critiek beperkte zich tot enkele onderdelen van bet wetsontwerp. Alleen de V.V.D.'ers lieten blijken dat zij niet overtuigd waren van de dringen de noodzaak tot wettelijk ingrijpen. Om als afbetalingsleverancier werkzaam te kunnen zijn, moet men zich laten in schrijven bij de Kamer van Koophandel. Een afbetalingscolporteur moet een ver gunning hebben van B. en W Hij mag niet alleen op provisie werken en zijn werkgever is voor zijn gedragingen ver antwoordelijk. Algemeen werd aangedron gen op streng toezicht op de colportage. Het meeste verzet rees in de Kamer te gen het verplichte inlichtingenformulier dat de koper moet invullen. Er zal de hand mee worden gelicht en van een ac tief vervolgingsbeleid zal toch geen sprake kunnen zijn. Dat leidt dan tot ondermijning van het gezag van de wet. Een betei middel om te voorkomen dat mensen te zware afhetalingsverplichtingen op zich nemen, zagen mej. L e m a i r e (P.v.d.A.), mej. Knol (K.V.P.) en de heer M e u 11 n k (A.R.) in een krediet registratie, die het bedrijfsleven zal moe ten opbouwen. Zij wilden de kredietregi stratie nog niet verplicht voorschrijven, maar in de wet de mogelijkheid opnemen dat een vrijwillig begonnen registratie ten slotte algemeen wordt voorgescheven. De K.V.P.-fractie bleek op dit punt ver deeld te zijn, want de middenstander mr. Van den Heuvel was het voorlopig eens met de mening van de S.E.R. dat de kredietregistratie dwingt tot een zeer kost bare administratieve rompslomp. Het is de bedoeling dat de regering een algemene maatregel van bestuur zal afkon digen, volgens welke de kassastorting 15 percent van de aankoop zal moeten bedra gen. Als beste middel om lichtvaardige af betalingsaankopen tegen te gaan, wilde mej. Knol het percentage stellen op 20 en het bovendien vastleggen in de wet. Ook mej. L-emaire vond 15 percent aan de krappe kant, maar zij dacht aan de moge lijkheid het percentage te variëren naar de soort van de goederen, en de heer M e u 1 i n k meende dat de kassastorting tenminste het bedrae van de eerste afbe talingstermijn zou moeten bedragen. In vergelijking met Amerika heeft het kopen op afbetaling in ons land nog geen grote omvang aangenomen. De reden daarvoor meende mej. Knol te moeten zoeken in het feit dat ons land nog geen commerciële televisie kent. In de toekomst leek haar commerciële televisie echter niet ondenkbaar en daarom bepleitte zij streng toezicht op de colportage. Zij wenste ook dat een afbetalingsovereenkomst niet di rect wordt getekend, maar dat er enige bezinningsruimte wordt voorgeschreven. De nieuwe wettelijke regeling geeft geen voorschriften omtrent de maximum rente die mag worden berekend, Omdat zij op dit gebied geen vertrouwen heeft in de concurrentie wil mej. Lemaire echter maximum kredietopslagen vastgesteld zien. want wie meer rente berekent, kan zich meer risico veroorloven en dat werkt lichtvaardig kopen op afbetaling in de hand. Zij betreurde ook dat geen akte wordt voorgeschreven voor aankopen die door middel van colportage tot stand ko men. In artikel 32 van het wetsontwerp wordt de afbetalingsfinancier verantwoordelijk gesteld indien de afbetalingsleverancier een transactie heeft gesloten in strijd met de wet, doordat hij bijvoorbeeld de ver plichte kassastorting heeft ontdoken. Te gen die bepaling had mr. Van Leeu wen (V.V.D.) zoveel bezwaar dat hij en velen van zijn fractiegenoten om die re den tegen de gehele wet zouden stemmen Hij vond trouwens toch dat te veel wordt over gelaten aan uitvoeringsmaatregelen zonder dat daarvoor richtlijnen in de wet zijn gegeven. Een bezwaar van mr. Berkhou wer (V VD.) was voorts dat bij overtre ding van de wet wel de verkoper strafbaar is, maar de koper niet. Hij vond het ook in strijd met het gewone burgerlijk recht dat afbetalingsovereenkomsten die in strijd met de wet tot stand zijn gekomen, niet nietig zijn. De speciale opsporingsbevoegdheden voor ambtenaren (die overal zullen mogen binnentreden) vond hij voor overtredingen van de Afbetalingswet veel te ver gaan. De bepalingen van de wet op de econo mische delicten zij voldoende. Alleen de woordvoerder van de C.H.U., mr. Schmal, was van mening dat men het wetsontwerp maar moet aannemen zo als het nu ter tafel ligt. Er is niets in te vinden van politiek in kwalijke zin, zei hij. en hij stond gunstig tegenover de algemene strekking. Vandaag antwoordt staatssecretaris Veldkamp (Economische Zaken) op de diverse bedenkingen, waarvan er enke le reeds hebben geleid tot de indiening van amendementen. Bussum 40.000. De gemeente Bussum heeft 40.000 inwoners. De 40.000ste is Mar griet Louise Moolhuizen. Burgemeester Haspels heeft de ouders bloemen in de Bussumse kleuren en een spaarbankboek je met 150 aangeboden. De 25 000 inwo ner van Bussum werd in 1930 ingeschre ven, de 30.000ste in 1940 en de 35.000ste in 1951. Uitwisseling Met de „Maasdam" zijn drie Amerikaanse jongelui in Rotterdam aangekomen die een half jaar opgenomen zullen worden in Nederlandse gezinnen op het platteland op grond van een interna tionale uitwisseling van plattelandsjonge ren. De jongelui gaan naar Emmeloord, Usquert en Emmen. Rekenregels. Werkgevers en loonad ministratiecentrales, die de loonbelasting berekenen met behulp van een elektroni sche rekenmachine (computer), zullen van deze machine een efficiënter gebruik kunnen maken, indien zij beschikken over de rekenregels voor het afleiden van de loonbelastingtabellen uit de inkomstenbe lastingtabel. Het ministerie van Financiën is voornemens deze rekenregels binnen kort voor deze werkgevers en centrales verkrijgbaar te stellen. Hoogste punt. Het hoogste punt is be reikt bij de bouw van Rotterdams hoogste pand: het nieuwe kantoor van Phs. van Ommeren. Het wordt een gebouw van zes tig meter hoogte met vijftien verdiepin gen. Het dak van de hoogbouw wordt ge schikt gemaakt voor helikopters. Patrouille-brandblusboot. B. en W van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld een krediet van f 950 000 be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van een gecombineerd patrouille-brand- blusvaartuig ter vervanging van de vol komen verouderde „Jason". De boot zal een maximum snelheid van 22 km per uur krijgen en continu in dienst zijn. Prof. Krijgsman. De zoöloog prof. B. J. Krijgsman, hoofd van de zoölogische afdeling van de universiteit van Kaapstad, is op zestigjarige leeftijd overleden. Prof. Krijgsman is in Nederland geboren en heeft aan de rijksuniversiteit te Utrecht gestudeerd. Advertentie periode dan moet U op Uw hoede zijn. er ju*,--An, r tiit I'ji.'h u.a Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan moejfpk Uw hoede zijn. Neem direct eennUmlNK grieppoeder en U voelt zich spffdig veel beter. Ga er mee door tot l^uch weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- Inrm t i en ziin e-emi helemaal ffll helpen i te nemen. Als^ periode dan moet U op Uw hoed^zijn. Het KNMI deelt mede: Boven de Noordzee bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die zich geleidelijk over Scandinavië uitbreidt. Hierdoor draait de wind door oost heen naar zuidoost tot zuid. Bij Ierland is het gaan regenen langs een oceaanfront, dat in vertraagd tempo Frankrijk en Engeland nadert. In verband hiermede zal er in ons land meer bewol king komen en bestaat er later kans op enige regen. De temperaturen worden ge leidelijk wat hoger, zodat de kans op nacht vorst in de komende nacht gering is. De algemene circulatie gaat zich zodanig wij zigen dat het weer de komende paar dagen in het algemeen zachter wordt, maar ook veranderlijk. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M binnen- en buitenland 3 Neerslag laatste 24 uur. V SE 4 Den Helder zwaar bew O 11 0 Ypenburg onbewolkt O 14 0 Vlissingen onbewolkt ono 14 0 Eelde half bew. windst. 12 0 De Bilt onbewolkt ono 15 0 Twente onbewolkt ono 15 0 Eindhoven half bew. no 16 0 Zd-Limburg zwaar bew no 14 0 Helsinki zwaar bew wnw 12 0 Stockholm licht bew. nnw 13 0 Oslo licht bew. wnw 13 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 13 0 Aberdeen zwaar bew zo 10 0 Londen zwaar bew 0 18 0 Amsterdam onbewolkt 0 14 0 Brussel onbewolkt ono 16 0 Luxemburg licht bew. nno 12 3 Parijs licht bew. ozo 17 0 Bordeaux licht bew ono 19 0 Grenoble gehee] bew. windst 17 0 Nice zwaar bew nnw 18 0 Berlijn onbewolkt n 16 0 Frankfort geheel bew. zzw 16 11 München geheel bew w 12 6 Zürich mist nw 12 3 Genève mist 0 14 1 .ocarno onbewolkt zzo 18 6 Wenen regen nw 17 6 Innsbruck regen windst. 11 18 Belgrado geheel bew windst. 25 0 Athene zwaar bew. nnw Rome zwaar bew windst. 23 0 Ajaccio half bew. 0 20 0 VTadrid licht bew. windst 21 0 Vlallorca zwaar bew. windst 21 0 Lissabon onbewolkt windst. "0 0 Donderdag 20 april Zon op 5.34 uur, onder 19.45 uur. Maan op 9.12 uur, onder 0.19 uur. Maanstanden 22 april 22.50 uur eerste kwartier 30 april 19.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 april Hoog water 6.23 uur en 18.45 uur. Laag water 1.59 uur en 14.25 uur. Donderdag 20 april Hoog water 6.59 uur en 19.21 uur. Laag water 2.35 uur en 14.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoor 10 tot 15 minuten vroeger dan te T.Tm"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2