11 ROXY 'n Roxy?. ..ja, graag Portugese parachutisten onderweg naar Angola WERELDNIEUWS Generaal Nasoetion in Canberra Schuld van Oberlander is niet bewezen WAGEN WASSEN, DAAR HOORT 'N ROXY Achtenzestig rebellen gearresteerd SOEVANNA PHOEMA ZEGT ZIJN BEZOEK AAN WASHINGTON AF Westelijk ontwerp voor staken der kernproeven Westduitse functionaris verdacht van corruptie Nederlandse zeelui in Malmö gearresteerd raatótcel Op de WOENSDAG 19 APRIL 1961 3 Bezoek met het oog op de kwestie-Nieaw-Guinea Tweede aanklacht niet ontvankelijk verklaard iiiüiÜjili I krijgt ^ertcan Boenen, plassen... wagen glanst-ie nu weer fijn! Kijk: „pluimpje" voor uw werk: ret. 'n Roxy! Alleen Roxy heeft het uiterst dunne méér van de beste tabakken uit Amerika. papier. S nobel zuiver trouw Uitstel komt de prins nu niet gelegen Amerikaanse ruimteproef op 28 april aangekondigd Treinontsporing in Essex eist drie mensenlevens Ook steekpenningen uit Nederland aangenomen? Methyl-alcohol verkocht Elias CANBERRA (ReuterAFP) De Indo nesische minister van Defensie en staf chef van het Indonesische leger, generaal Nasoetion, heeft dinsdag in Canberra met het volledige Australische kabinet bespre kingen gevoerd over de kwestie-Nieuw- Guinea. Vandaag zal Nasoetion premier Menzies ontmoeten. Bij zijn aankomst in Canberra waar schuwde hij tegen het oorlogsgevaar dat kan ontstaan uit „een incident" in West- Nieuw-Guinea. In een gebied waar de spanning stijgt, is het altijd mogelijk dat zulk een incident voorkomt" zo verklaar de hij. Hij zei naar Australië te zijn gekomen „in het belang van de versterking der vriendschappelijke betrekkingen tussen on ze twee buurlanden". Hij zou de jongste politieke, militaire en economische ontwik keling en vooral de kwestie-Nieuw-Guinea toelichten. Hij zei te hopen „eventuele misverstanden tussen beide landen uit de weg te ruimen". Nasoetion bezoekt Australië op uitnodi ging van de Australische regering. Hij zal een week in dit land blijven. Voor zijn vertrek heeft Nasoetion aan journalisten in Djakarta meegedeeld, dat het vraag stuk-West Irian een belemmering werd voor een gezonde Indonesisch-Australische vriendschap. Hij zei te zullen pogen de vrees weg te nemen dat indien Indonesië West-Irian zou bezetten, het de Australi sche veiligheid in gevaar zou brengen. Hij legde er de nadruk op dat Indonesië meent dat Australië het Nederlandse kolonialis me en het neo-kolonialisme in dit gebied steunt zonder te beseffen dat de voortge zette Nederlandse bezetting van het gebied een bedreiging voor de veiligheid in Zuid- oost-Azië en de Zuidwest-Pacific wordt. Van onze correspondent) BONN Er is van de beschuldigingen tegen de voormalige Westduitse minister van Vluchtelingenzaken, professor Ober lander, die het vorige jaar zoveel opzien baarden en tot zijn aftreden als minister leidden, niet veel overgebleven. De officier van Justitie in Bonn mr. Drügh heeft nu ook de aanklacht die tegen de ex-minister was ingediend door de „vereniging van nazi-slachtoffers" niet-ontvankelijk ver klaard. Deze vereniging had Oberlander er van beschuldigd in de jaren 1942 en 1943 in de Kaukasus te hebben huisgehou den. (executies, wreedheden en plunderin gen). De oud-minister was daar comman dant van een eenheid van de Wehrmacht. Mr. Drügh heeft grote hoeveelheden docu menten doorgewerkt en rond 150 getuigen gehoord. Op grond daarvan moest hij tot de slotsom komen, dat de beschuldigingen van de vereniging van nazi-slachtoffers niet steekhoudend zijn. Oberlander is reeds gerehabiliteerd van de beschuldigingen, die vooral van de zij de der Oostduitse communisten tegen hem werden gericht vanwege de execu ties van Poolse intellectuelen in de ge vangenis van Lemberg in juli 1941. Ober lander was toen eerste luitenant bij een bataljon nationalistische Oekraïners. Deze „Lemberg-affaire" werd nog onderzocht door een internationale commissie van verzetstrijders, waarvan wijlen de Neder landse sociaal-democraat Karei van Staal voorzitter, en de van valse munterij ver dachte Nederlandse uitgever en journalist Joop Zwart secretaris was. De commissie kreeg onderling onenigheid en heeft haar bevindingen nimmer gepubliceerd. Men meent evenwel te weten, dat zij Oberlan der van iedere schuld aan de Lember- moorden heeft vrij gepleit. Onafhankelijk daarvan werd de Lem berg-affaire nog onderzocht door het par ket in Bonn dat geen aanleiding vond Oberlander te doen vervolgen en door een parlementaire commissie van onder zoek, die na de bevindingen van het par ket niet meer in de zaak schijnt te zijn geïnteresseerd. Desondanks was Oberlan der een dermate controversionele figuur geworden, dat hij het vorige jaar mei met pensioen ging. Bondskanselier Adenauer die Oberlanders verleden eenmaal „erg bruin" heeft genoemd heeft zijn minis ter van Vluchtelingenzaken echter niet uit zijn kabinet gezet. Oberlander is lid van de Bondsdag gebleven. Hij wil in de ko mende herfst proberen zich te laten her kiezen. De zaken van het ministerie van Vluchtelingenzaken worden ad interim waargenomen door minister Von Merkatz Advertentie II I ::ijt iiüiii1 hum 'iiijj l li I x iiiiiiliiiiiiii ii! i 9 LISSABON (Reuter-AFP) Uit Lis sabon zijn dinsdag verscheidene vlieg tuigen met parachutisten naar de Portu gese kolonie Angola in West-Afrika ver trokken. In de loop van de avond zouden nog meer vliegtuigen met valschermtroe pen vertrekken. Intussen worden in de Portugese hoofdstad twee schepen geladen met wapens en uitrustingsstukken die ook voor Angola zijn bestemd. Volgens in Loeanda, de hoofdstad van Angola, ontvangen berichten zijn maan dag bij een terroristische overval op het dorp Loecoenga in Noord-Angola, zeven mensen, onder wie vijf blanken, om het leven gekomen. Drie mensen, die uit het dorp wisten te vluchten, werden later in de nabijgelegen bossen vermoord. De overvallers leden diezelfde dag bij mis lukte aanvallen op Damba en Bembe zwa re verliezen. Bij een aanval op een poli tiepatrouille in Loeanda werden dinsdag ochtend vroeg verscheidene aanvallers ge dood, terwijl enige politiemannen verwon dingen opliepen, aldus het Portugese pers bureau Lusitania. Vele doden In Carmona (Noord-Angola), zijn in de afgelopen nacht achtenzestig „opstande lingen", onder wie enkele stamhoofden, gearresteerd. Verder is in Loeanda ver nomen, dat vierentwintig opstandelingen zijn gedood in een niet-geslaagde aanval op het Caxito in Noord-Angola. In Novo Redondo, eveneens in Noord-Angola, zou den de leiders van een opstandige groep, WASHINGTON (Reuter, AFP) Prins Soevanna Phoema, de voormalige neutra- listische premier van Laos, heeft het Sta te Department laten weten, dat hij afziet van zijn voorgenomen bezoek aan de Ver enigde Staten. Hij zou vandaag in Wash ington aankomen voor een onderhoud met president Kennedy. De Prins keerde dins dag in Moskou terug, nadat hij met pre mier Kroesjtsjev in diens vakantieverblijf te Sotsji aan de Zwarte Zee van gedach ten had gewisseld. Kroesjtsjev en Soevanna Phoema, die door de Sovjet-Unie nog steeds als pre mier, wordt erkend hebben na hun onder houd verklaard te hopen, dat de kwestie- Laos „zo snel mogelijk langs vreedzame weg en in overeenstemming met de be langen van het Laotiaanse volk" geregeld zal worden. Het State Department had Soevanna Phoema voorgesteld dat hij zijn bezoek aan Washington zou uitstellen tot na zijn bezoek aan de Sovjet-Unie, dat de Prins aanvan kelijk wilde onderbreken. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk had namelijk een afspraak op don derdag (20 april). Men betreurt het dat Soevanna Phoema's antwoord hierop het afzeggen van de reis was. Een woordvoer der van het State Department zei dat Soe vanna Phoema Washington niet kon bezoe ken na zijn verblijf in Rusland, door reeds vroeger gemaakte plannen om naar Laos terug te keren. Het State Department heeft bekendge maakt, dat troepen van de pro-communis tische Pathet-Lao een dorp in midden-Laos hebben bezet, waardoor zij dreigen het land op een van zijn smalste punten in tweeën te delen. Amerikaanse functionaris sen beschouwen deze ontwikkeling als ern stig. Een woordvoerder deelde mee, dat de Verenigde Staten en de rechtse rege ring van Prins Boen Oem de mogelijkheid hebben besproken van de instelling van een adviesgroep voor militaire bijstand in Laos. Op dit punt is echter nog niets definitiefs gebeurd. LONDEN (Reuter) Volgens een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft Londen nieuwe in structies gezonden aan zijn ambassadeur in Moskou over Laos. Hem is opgedragen het nodige te doen om de Russische rege ring ertoe te bewegen het haar voorgeleg de zeer duidelijke en definitieve tijdsche ma te aanvaarden. De woordvoerder zei, dat het Russische antwoord op de Britse voorstellen de zaken iets verder hebben ge bracht. FLORENCE (Italië—Reuter) Het hoofd van de Amerikaanse delegatie naar de ruimtevaartconferentie te Florence professor Porter, heeft gezegd dat de deze maand aangekondigde „speciale proef" op de raketbasis bij Cape Canaveral mis schien een poging is een ruimtevaarder in de kosmische ruimte te zenden. Hij zei op een persconferentie te Florence dat de proef op 28 april zal worden gedaan. van wie sommigen zich „generaal" en „minister" noemden, gearresteerd zijn. De Portugese luchtmacht meldt, dat el ders in Noord-Angola concentraties van opstandelingen zijn waargenomen. Vol gens het persbureau Lusitania hebben ter roristen grote onbewoonde gebieden in Noord-Angola bezet, waardoor dagelijks honderden Kongolezen het land binnen dringen. De Europeanen uit Damba boden heftige tegenstand. De aanvallers zouden zich toen teruggetrokken hebben en man nen, vrouwen en kinderen in de omliggen de dorpen vermoord hebben. Voorts hebben opstandelingen Massabi, bij de grens met het voormalige Franse Kongo, aangevallen en tenslotte zouden grenspatrouilles gevechten hebben gele verd met opstandelingen die vanuit 't voor malige Belgische Kongo Angola waren binnengedrongen. Verscheidene verzets strijders zouden gesneuveld zijn. De rebel len bedreigen het dorp d'Aldeia Vihosa. De blanke bevolking van de stad 31 Ja neiro is naar het noorden uitgeweken. In Noeamboeancongo, 150 kilometer ten noor den van Loeanda, werd een Italiaans ge zin van vier personen, onder wie drie vrouwen, vermoord. De overige blanke in woners van deze plaats zijn weggetrokken. Volgens de persberichten zouden de re bellen overal zware verliezen lijden. (Van onze correspondent) LONDEN Bij een treinontsporing te Pitsea in Essex werden dinsdag drie per sonen gedood en 45 gewond, van wie 28 ernstig. De stoomlocomotief en de drie daarop volgende wagons van een uit Lon den komende trein vielen zestien meter omlaag van de spoordijk even buiten het station op nog geen honderd meter van de hoofdstad van Pitsea. Het ongeluk gebeur de op korte afstand van de spoorbrug welke de weg van Londen naar Southend kruist. GENèVE (Reuter, AFP) De Ameri kaanse afgevaardigde op de drie-mogend- hedenconferentie in Genève over het sta ken van kernproeven, heeft dinsdagmid dag mede namens de Britse afvaardiging een volledig ontwerp-werkverdrag over het staken van proeven met kernwapens inge diend, In dit verdrag zijn alle door de Verenig de Staten en Groot-Brittannië op 21 maart bij de conferentie ingediende voorstellen verwerkt, alsmede de punten waarop tij dens de voorgaande bijeenkomsten reeds overeenstemming werd bereikt- De Russische afgevaardigde Tsarapkin heeft verklaard dat zijn regering het ont werp punt voor punt zal bestuderen. BONN, (DPA) De leider van de afde ling buitenlandse handel van het Westduit se ministerie van Voedselvoorziening, dr. Otto Stahlmann, is aangehouden. Hij word ervan verdacht op grote schaal steekpen ningen te hebben aangenomen. Volgens welingelichte kringen in Bonn zouden leveranciers van agrarische pro- dukten in Nederland, Denemarken, en vermoedelijk ook Polen gelden op zijn naam hebben gestort bij Zwitserse ban ken. In ruil daarvoor zou dr. Stahlmann rekening houden met de wensen uit deze landen bij het aangaan van handelsver dragen. Hij was regelmatig de leider van de Westduitse delegaties, die met genoem de landen over leveringsakkoorden onder handelden. Bij de komende onderhande lingen met Polen over een nieuwe overeen komst zou hij ook de afvaardiging uit Bonn leiden. In de Zweedse havenstand Malmö zijn twee bemanningsleden van de Neder landse kustvaarder „Trigon" uit Delfzijl gearresteerd, omdat zij aan havenarbei ders methyl-alcohol hadden verkocht. Der tien arbeiders en twee van hun vrouwen, die de gevaarlijke vloeistof hadden gedron ken, werden vrij ernstig ziek. De gearresteerde bemanningsleden van de „Trigon" zijn de tweede machinist en een 16-jarige lichtmatroos, beiden afkom stig uit Groningen. Kapitein Damhoff van de „Trigon" verklaarde geen idee te heb ben waar het tweetal de methylalcohol vandaan heeft. Bij een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken dat de alcohol uit een af valhoop aan de waterkant was opgevist Een firma uit Malmö had daar flessen met methylalcohol gedeponeerd, waarvan de etiketten door het water waren afgeweekt, Vermoed wordt dat de Nederlandse zeelie den deze flessen hebben gevonden en aan boord gebracht hebben. De gearresteerde Nederlanders zullen waarschijnlijk worden vervolgd op grond van onopzettelijk toegebracht letsel, waar op in Zweden een maximum van zes maan den gevangenisstraf staat. fa Wat een verspilling! Een goede kennis van mij, die er zijn hobby van maakt in lange afstanden en enorme snelheden te denken, heeft uitgere kend dat, in een lijnvliegtuig met straal aandrijving, een bord soep 90 kilometer aflegt, een voorgerecht 150 kilometer, het hoofdgerecht 450 kilometer en het dessert 240 kilometer en dat men dus bijna 1000 kilometer moet vliegen om een hele maal tijd te verorberen. Ik had daar, hoog in de lucht, met het vliegende blad met schaaltjes en bordjes vóór mij op het opvouwbare eet-schavotje, nooit zo over nagedacht en u, die, over het algemeen, óók niet zo'n diep denkertje bent, vermoedelijk evenmin. Maar nu ik eenmaal met dit denken-in- afstand in plaats van in-tijd geconfron teerd ben, ben ik, dóórdenkend, tot merk waardige conclusies gekomen: Voor het snuiten van de neus in de lucht hebben wij op z'n minst drie kilometer no dig. Voor het schoonmaken van nagels en oren driehonderd kilometer. Voor het lezen van één nummer van dit uw lijfblad drieduizend kilometer. Het roken van een sigaret duurt zeven honderd kilometer. Het schrijven van een brief aan onze gade: duizend; aan een goede vriendin tweeduizend en aan de baas (het in het net overschrijven meegerekend) vijfen twintighonderd kilometer. Wie zijn buurman in het vliegtuig nauw keurig wil uitleggen wie en hoe belang rijk men is, rekene daarvoor op z'n minst vijfduizend kilometerals hij, als tegenbe- leefdheid, hetzelfde doet, moet u ieder dus tienduizend, dal is met u tweeën dus twintigduizend kilometer; als hij, als te- genbeleefdheid, hetzelfde doet, moet u ieder dus tienduizend, dat is met u twee- en dus twintigduizend, kilometer vliegen, eer u weet welk vlees u, naast u, in de kuip hebt. Ik heb onlangs, al straalvliegende, een hele Agatha Christie uitgelezen. Nu mijn vriend mij daarop geattendeerd heeft, schat ik dat dit mij op z'n minst veertig duizend kilometer heeft gekost. Wanneer ik dat spannende boek thuis had uitgelezen, in mijn kamer, dan had ik daar niet één kilometer voor behoeven af te leggen De conclusie ligt voor de hand, dunkt mij; er is zelfs geen andere mogelijk: alles wat wij in plaats van thuis, in een vliegtuig doen, betekent een enorme ver spilling van kilometers. Derhalve kunnen wij, zonder enige moei te, mits wij maar rustig thuis blijven zit ten, een vermogen aan kilometers opspa ren. Blaise Pascal heeft geschreven: „Tout le malheur des hommes vient d'une settle chose, qui est de ne savoir pas demeurer en repos, dans une chambre." (Dat de mens ongelukkig is wordt al leen maar veroorzaakt door het feit dat hij niet rustig in zijn kamer kan blijven). Het akelige van Pascal was, dat hij al tijd gelijk had. Advertentie J Geheim. De Maharadja van Vikram Sinh- ji, de voormalige heerser over de Indi sche staat Gondal, is er van beschul digd dat hij gepoogd heeft een geheime supersonische straaljager te fotografe ren in een verboden gebied nabij de In dische vliegtuigfabriek. De Maharadja werd op borgtocht vrijgelaten. Vermoord. Het Italiaanse kerkelijke nieuwsagentschap „Fides", bericht dat in Rome mededeling is ontvangen van de vicaris-generaal van het diocees Ken- toeng in Birma, dat een Birmaanse pries ter Stefan Wong door onbekenden is ver moord. Sinds 1950 zijn vijf missionaris sen in hetzelfde gebied vermoord. Pater Wong was de eerste Birmaanse priester die in Kentoeng was gestationeerd, een stad waarin hij vijftig jaar geleden was geboren. Bezoek. Een Hongaarse regeringsdelegatie, geleid door de voorzitter van de Hon gaarse Kamer van Koophandel Oedoen Kalos, is uit Boedapest vertrokken naar de Verenigde Staten voor een bezoek van twee weken op uitnodiging van de Ame rikaanse industrieel Cyrus Eaton. De Hongaarse delegatie zal ook een bezoek brengen aan Canada. Kwestie. In kringen rond de Vaticaanse Curie is vernomen, dat een bisschop op een vergadering van een der commis sies die zich bezig houden met de voor bereiding van het concilie van de rooms- katholieke kerk, de „kwestie van de evangelieverkondiging aan mogelijke be woners van andere planeten" aan de or de heeft gesteld. De bisschop, wiens naam niet bekend is gemaakt, zou dit onderwerp willen behandelen, gezien de jongste ontwikkelingen van de ruimte wetenschap. Aangehouden. De voorzitter van de ver boden federale partij, de grootste oppo sitiepartij op Ceylon, Chelvanayakam, is aangehouden, na het afkondigen van de noodtoestand op Ceylon. In een officiële verklaring is medegedeeld, dat tegen zestig mensen een arrestatiebevel is uit gevaardigd; 45 hunner werden reeds aan gehouden. De federale partij heeft de laatste maanden een burgerlijke onge hoorzaamheidscampagne gevoerd en de invoering van het Tamil in bepaalde de len van het eiland als de officiële taal geëist. Oppositie. De regering van Sierra Leone (West-Afrika) heeft de leiders van de volkscongres-partij, de oppositiepartij, doen arresteren wegens beweerde sabo- tageplannen. Slechter. De gezondheidstoestand van de Oostduitse premier Grotewohl schijnt slechter te zijn geworden. In een me disch bulletin, verspreid door het Oost duitse persbureau, is gezegd, dat Grotewohl zondag na eerdere stoornissen in de bloedsomloop, een nieuwe aanval heeft gehad. Het persbureau voegde daaraan toe, dat Grotewohl in de naaste toekomst zijn functies niet zal kunnen hervatten. Geschrapt. Uit officiële Vaticaanse bron is vernomen dat de rooms-katholieke kerk stilzwijgend de naam uit de heiligenka lender heeft geschrapt van „Sint Filome- na, maagd en martelares", wier kerke lijke feestdag viel op 11 augustus. Een decreet verbiedt in het vervolg dat zij gevierd wordt, dat haar naam wordt ge geven als doopnaam, en schrijft voor dat een aan haar gewijd heiligdom in Napels opnieuw moet worden geconsacreerd en genoemd naar een andere heilige. Het Vaticaan heeft geen bewijzen kunnen vinden dat ooit een heilige Filomena heeft bestaan. Verstoten. De 42-jarige Sjeik Abdallah Al Sjabir Al Sabbah, die op 20 maart ge trouwd was met de 19-jarige Heide Jupp uit Kiel, heeft zijn bruid in Beiroet ver stoten en is alleen doorgereisd naar Koe weit, zijn vaderland. De sjeik bezit een olie-fortuin,. Heide Jupp stelt pogingen in het werk om met spoed naar Kiel te rug te keren. Bang. Een in Accra, de hoofdstad van Ghana, verschijnend dagblad bericht dat 51 mannen, vrouwen en kinderen uit To go in Ghana politiek asiel hebben ge vraagd. De vluchtelingen zijn bang voor vergeldingsmaatregelen van de zij de van de Eenheidspartij van president Sylvanus Olympio omdat ze zich bij de verkiezingen van 9 april van stemming hebben onthouden. Hongerstaking. Alle 29 ter dood veroor deelde misdadigers, die in de dodencel len van de gevangenis San Quentin (in de Amerikaanse staat Californië) op de voltrekking van hun vonnis wachten, zijn een hongerstaking begonnen. Zij eisen een andere kok, een andere barbier en beter eten. Ze gebruiken sinds vrijdag alleen ijs, pinda's enspaanse peper.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3