Vakbonden en werkgevers zijn ontstemd over regeringsbesluit Drie militairen omgekomen bij botsing onder Heeze Dubbele internationale crisis voor regering van Kennedy HET WEER Minister Visser krijgt in de V.S. geen toezegging KORTER WERKEN IN DE BOUW Falende invasie op Cuba en dreigende nederlaag in Laos Hoger inkomen voor de Koningin P BLOEMENCORSO Morgen spoedvergadering Stichting van de Arbeid Eerste-Kamerlid gaat niet naar N.-Guinea Zevenduizend doden op de Italiaanse wegen in 1960 VIER DODEN IN HET VERKEER SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Nü KLEURENFOTO'S maken! (verlaagde prijzen) v ft I ft ft Brit daagt Rusland uit UNO-schuld te voldoen Het woord is aan In de krant van heden Superslagerij „DE IJMOND" H. SP EE Kennemerlaan 5 (bij de brug) 1", Overwinning Argwaan Onbestendig Kleuter in Amsterdam verdronken Nederlandse inspanning maakt, ondanks de opslag van kernwapens, weinig indruk Demonstratie DONDERDAG 20 APRIL 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-1.2.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD V OOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 142 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal ,65. franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Rprlflptferhef te Ilmuidem 1. Kosalt Uitgave. Grafische Bedrijven Damiafe N.V-Grote HouBb-aat 93, Haarlem Directie. P. feereboom ea De in de Raad van Bestuur Bouw bedrijf samenwerkende werkgeversorga nisaties en de in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende werk nemersorganisaties hebben gisteren in Den Haag gezamenlijk overleg gepleegd naar aanleiding van de aanwijzing der regering aan het College van Rijksbe middelaars inzake de arbeidstijdverkor ting. Na afloop der bijeenkomst werd het volgende gezamenlijke communiqué uitgegeven: „De werkgevers- en de werknemersorga nisaties in het bouwbedrijf hebben met teleurstelling kennis genomen van de nieu we aanwijzing van de regering voor het College van Rijksbemiddelaars ten aan zien van de arbeidstijdverkorting, welke aanwijzing zonder instemming van het bedrijfsleven tot stand is gekomen. Daar genoemde organisaties er kennis van dra gen, dat de „Stichting van den Arbeid" dit onderwerp op korte termijn nader zal bespreken met de regering, wensen par tijen zich op dit moment over de aanwij zing zelf niet uit te spreken. Partijen wen sen nochtans tot uitdrukking te brengen, dat zij onveranderd het voornemen hand haven de vijfdaagse werkweek met ingang van 5 juni te verwezenlijken." Vakbonden: Afwijking Naar het overlegorgaan van de drie vak- centralen ons mededeelt, heeft het met ontstemming kennis genomen van de be slissing van de regering een algemene aan wijzing aan het College van Rijksbemidde laars te geven, inzake de arbeidstijdver korting voor nog lopende collectieve ar beidsovereenkomsten of loonregelingen waaromtrent gesanctioneerde af sprake bestaan, inhoudende een beperking van de arbeidstijdverkorting in deze bedrijfstak ken tot 461/2 uur per week. Deze ontstemming spruit in de eerste plaats voort zegt het orgaan uit het feit, dat de regering deze nieuwe algeme ne aanwijzing heeft uitgevaardigd, nadat met betrekking tot de in het bouwbedrijf overeengekomen arbeidstijdverkorting een unaniem gunstig advies van de Stichting van de Arbeid op basis van de bestaande aanwijzingen, reeds was uitgebracht. In dit verband wijzen de vakcentralen op de in overleg met het College van Rijksbemiddelaars, d.d. 9 januari 1961 vastgestelde gedragsregels, ten aanzien van arbeidstijdverkorting, waarin onder meer bepaald is, dat daar waar gesanc- Advertentie tioneerde afspraken bestaan, het mogelijk is de arbeidstijd tot 45 uur per week te verkorten. Daarenboven heeft de regering, in af wijking van de tot nu toe gevolgde weg het in de Stichting van de Arbeid geor ganiseerde bedrijfsleven slechts op forme le wijze ingeschakeld, alvorens deze alge mene aanwijzing uit te vaardigen. Zowel bij de invoering van de arbeids tijdverkorting als bij de toetsing van de loonvoorstellen werden de aanwijzingen en gedragsregels tot dusverre vastgelegd in overleg tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid. Beide onderwerpen zijn immers zaken, waarvoor regering en bedrijfsleven verantwoordelijk zijn. Over eenstemming tussen beide is dus geboden. In afwijking van de tct dusver gevolgde procedure, waarbij zowel over de strek king als over de feitelijke inhoud van de aanwijzingen uitvoerig overleg werd ge pleegd, wordt het bedrijfsleven thans ge confronteerd zegt men met een door. de regering eenzijdig vastgestelde alge mene aanwijzing. Naar de mening van het overlegorgaan schept dit overheidsbeleid een grote mate van onzekerheid voor het bedrijfsleven, en leidt dit noodzakelijker wijze tot discriminerende beslissingen. Het overlegorgaan acht het daarom noodzake lijk, dat de Stichting van de Arbeid, ge zien deze gewijzigde verhouding, zich op korte termijn nader beraadt op haar posi tie als adviesorgaan in loon-politieke aan gelegenheden. Vrijdag zal de Stichting van de Arbeid een vergadering houden, waarin een be spreking zal worden gewijd aan de alge mene aanwijzingen, welke de regering heeft gegeven aan het College van Rijks bemiddelaars met betrekking tot de ar beidstijdverkorting. Interpellatie De heren Blom en Baart hebben gisteren in de Tweede Kamer een interpellatie aan gevraagd over de werktijdverkorting, on der andere in de bouwvakken. Vanmiddag zal over dit verzoek worden beslist. Het Eerste-Kamerlid mr- J. in 't Veld (P.v.d.A.) heeft meegedeeld dat hij geen deel zal uitmaken van de parlementaire delegatie die in de tweede helft van mei Nederlands Nieuw-Guinea zal bezoeken. Hij zei dat hij dit tevoren kenbaar had gemaakt. Als motief deelde hij mee „dat het nut van een dergelijke reis onder de huidige omstandigheden nogal twijfel achtig is." „Naar mijn mening hebben wij voor alles onze aandacht te concentreren op de vraag hoe wij zo snel mogelijk tot een uit internationaal oogpunt bevredigende op lossing kunnen komen. Dat het zenden van een parlementaire delegatie naar Nieuw-Guinea daartoe kan bijdragen, lijkt mij niet waarschijnlijk," aldus mr. In 't Veld. ROME (UPI) Volgens Italiaanse sta tistieken zijn er verleden jaar meer dan een miljoen auto-ongelukken in Italië ge beurd, waarbij 7.000 doden vielen en 200.000 mensen gewond zijn geraakt. Er wordt heftig gediscussieerd over mo gelijkheden om deze slachting in te per ken. maar een verkeersdeskundige, die hier onlangs op bezoek was, vatte het pro bleem samen met de woorden: „Jullie rij den te hard." Fruitkweker Crombach uit Horst (Limburg) is niet bang voor nacht vorst..' De heer Crombach heeft, nadat hij vorig jaar proeven heeft genomen, zijn bomen de nodige bescherming ge geven. Tussen elke rij bomen kan de kweker vuurtjes aanleggen. Keurig verpakt in plastic zakken ligt de brandstof (olie-turf-zaagsel) gereed voor gebruik. Wageningen zou grote belangstelling hebben voor het werk van de heer Crombach. Drie Nederlandse militairen zijn woens dagavond om het leven gekomen als gevolg van een ernstig verkeersongeluk onder de gemeente Heeze op de rijksweg tussen Eindhoven en Weert. Eén militair werd zwaar gewond, drie liepen lichte verwon dingen op- Een kolonne met militairen op herhalings oefening keerde terug van schietoefeningen in de Harskamp naar de legerplaats Budel Een van de militaire vrachtwagens kwam in botsing met een tegenligger, een Duitse vrachtauto. Twee van de slachtoffers over leden ter plaatse. Het zijn de dienstplich tige soldaat A. G. Janssen, 25 jaar. onge huwd, uit Nijmegen en de dienstplichtig soldaat M. M. Moolenschot. 27 jaar, onge huwd. uit Kaatsheuvel De dienstplichtig soldaat der eerste klasse G P. M. Hemmes, 26 jaar, gehuwd, uit Geldrop, overleed in een ziekenhuis. De dienstplichtig soldaat der eerste klasse J. Broere, 24 jaar onge huwd, uit Rotterdam, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Eindhoven vervoerd De drie lichtgewonde militairen zijn op genomen in de ziekenzaal van de leger plaats Budel- De chauffeur, een 20-jarige dienstplichtig soldaat, was tijdelijk bij de troepen met herhalingsoefening ingedeeld. Hij heeft een shock. In Tilburg is de 21-jarige heer L Winter op 't kruispunt Ringbaan-zuidRingbaan oost door een personenauto aangereden en op slag gedood. De man stond eerst met zijn bromfiets aan de rand van Ringbaan zuid stil en stak vlak voor een auto die uit de richting Eindhoven naderde de weg over. AVV |TIUI\I\IU c/' BARTELJORISSTR, HAARLEM' TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie M, S (Van onze correspondent) WASHINGTON. - De tegen Fidel Castro gerichte in vasie op Cuba moet als mislukt worden beschouwd. De opstand in Cuba zelf is uitgebleven en de troepen zowel als de luchtmacht van Castro waren sterker en beter ge organiseerd dan verwacht werd, waarschijnlijk dank zij de steun van Russische en Tsjechische deskundigen. De re- gering-Kennedy ziet zich thans voor een dubbele internatio nale crisis gesteld. Zowel in Laos als in Cuba lijden de anti communistische strijdkrachten een nederlaag en de vraag is of de Verenigde Staten dit over hun kant moeten laten gaan of dat zij troepen moeten zenden teneinde het getij te keren. Militair zou het veel gemakkelijker zijn in te grijpen in Cuba dan in Laos, maar het lot wil dat het moreel en poli tiek veel moeilijker is iets tegen Castro te doen dan tegen de communistische troepen in Laos. De minister-president (tevens minister van Algemene Zaken), de minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Financiën hebben een wetsvoorstel inge diend dat beoogt het jaarlijkse inkomen van de Koning met ingang van 1 januari 1961 te verhogen tot 2,5 miljoen en het bedrag voor het onderhoud der zomer- en winterverblijven tot 500.000. De laatste wijziging had plaats bij de wet van 5 maart 1952. Het inkomen werd toen verhoogd van f 1 tot IV2 miljoen en het bedrag voor onderhoud van de palet zen van 100.000 op 350.000. Sedert 1952 zijn de geldelijke lasten die drukken op de draagster van de Kroon aanzienlijk verzwaard en zijn de kosten, verbonden aan het onderhoud van de paleizen zeer toegenomen, aldus het wetS' ontwerp. NEW YORK, (UPI) Groot-Brittannië heeft in de Sovjet-Unie uitgedaagd zijn grootheid te bewijzen, door de Russische contributieschuld aan de UNO te betalen. Een lid van de Britse delegatie merkte op, dat het „tragische ironie zou zijn als in het jaar, dat de mens op de drempel van de kosmische ruimte stapte, de orga nisatie zou instorten die een poging was om van de wereld een oord te maken van lankmoedigheid, waar de mensen samen leven als goede buren zoals het UNO handvest beoogt". De Brit zei dit in de administratieve en budgetaire commissie van de UNO. F 1 o r i a n Als wij onze eigen gebreken erkennen, hopen wij dat anderen ons zullen tegen spreken. Weerrapporten L 2 Uit het binnenland2, 11, 15 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het buitenland ,-3, 5, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine IVereld 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving7, 9, 13 Kennemer Kruimels7 In de Vishal en op zee10 De spijtoptanten li- Feuilleton T7 Panda en beeldverhalen17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Nederland—Mexico 21 Verdere sport 23 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Advertentie biedt u deze week extra koopjes LAMSVLEES Magere lappen p. 500 gr. Carbonade p. 500 gr. Lamsbout, mager p. 500 gr. Lamsrollade p. 500 gr. Varkenscarbonade. kl. beentje p. 500 gr. 2 pond Runderlappen VOOR DE BOTERHAM 250 gram Leverworst ..IJmonds Roem" 250 gram Gekookte worst 100 gr Cornedbeef 100 gr Bacon samen 2.08 1.58 1.28 1.78 1.98 3.40 0.49 0.68 0.92 PLEIN 1945 - IJMUIDEN Het grote warenhuis „El Encanto" in Havana is volledig uitgebrand na een „Fosforaanval" van tegenstanders van Fidel Castro. Op deze foto staat het ge bouw nog in lichterlaaie. (Telefoto ANP) BAHAMA EIL0 HAVANA dalbanen mor Pinar del Rio Guanee^S- Batabano e Reyes Sant! „Cruces MoronV_ -^Cientuego lara piritu ego^cJetAvila TrinidadCfSancti 'Si uevitas amaguey Mart 1 tl DES PINS "Jucaro Gibara Holguin Ban et VERENIGDE STATEN Bavarrïc San Lui Manzanill CUBA km-10C antiago Caimanera ZUID AMERIKA ©GUANTANAMO: AMERIKAANSE BASIS In Washington heerste woensdag een crisisatmo sfeer. President Kennedy beraad slaagde lang met de topfeuren van zijn regering. Wel licht zou men vandaag een in druk kunnen krij gen van de beslis sing, die Kennedy gewenst acht. Voor hedenochtend had Kennedy een kabi netszitting belegd. Vanmiddag zou de president spreken op een luneh van de vereniging van Ameri kaanse hoofdredacteuren. Het prestigeverlies voor de opstande lingen tegen Castro en voor de regering- Kennedy is bijzonder groot, nu de invasie al na korte tijd mislukt lijkt te zijn. Men heeft de omvang van de invasie aanvanke lijk te groot voorgesteld. Dat was begrijpe lijk: het Cubaanse volk zou zich eerder bij de opstand durven aansluiten, wanneer het de indruk had dat de rebellen krachtig en talrijk zouden zijn. Nu zij zijn verslagen lijkt Castro's overwinning echter des te groter. Een communiqué van Fidel Castro sprak hedenmorgen van een „totale overwin ning" op de invasietroepen. Volgens het communiqué is de laatste stelling van de .huurtroepen" gisteravond onder de voet gelopen In de Cubaanse uitzending heet het verder, dat een grote hoeveelheid mili taire uitrusting van „Noordamerikaanse" makelij, waaronder Sherman-tanks, buitgemaakt. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee De bijna driejarige Jeffrey Rooze uit de Ploegstraat in Amsterdam is in de vijver bij de Onderlangs in het Oostelijk stads deel gevallen en verdronken. De kleuter was met zijn vierjarige broer tje buiten gaan spelen. Toen hun moeder tiet oudste jongetje wilde roepen om hem naar de kleuterschool te brengen, kwam ze het ventje alleen tegen. Het vertelde dat zijn broertje in de vijver was gevallen. Latijns-Amerika is altijd argwanend ten aanzien van het zogenaamde imperialisme van Noord-Amerika. De sympathie, die Kennedy aanvankelijk bezat bij de Mid den- en Zuidamerikanen moet hij thans voor een belangrijk deel verspeeld hebben. In vele Latijnsamerikaanse landen is voor Castro gedemonstreerd. Het is algemeen bekend, dat de opstandelingen niet alleen morele, doch ook materiële steun te Wash ington gevonden hebben. Gisteravond laat werd een nieuwe landing op Cuba gemeld. Niettemin bleef de indruk overheersen dat de rebellen hun krachten overschat heb ben. Kennedy's plan, dat reeds van vorige week dateerde, om het komende week einde naar de vlootmanoeuvres te gaan bij het noordoosten van Florida kan thans niet doorgaan. Twee uur nadat president Kennedy bekend had gemaakt, dat hij niet zou komen, daar hij door drukte verhin derd was, werden ook de manoeuvres af gelast. Op de dag, waarop de nederlaag van de opstandelingen op Cuba bekend werd, is ook de toestand in Laos ernstiger gewor den. De Britten zetten thans diplomatiek alles op alles, opdat de Sovjet-Unie samen met hen een beroep zal doen op de strij dende partijen om het vechten te staken, maar te Washington heeft men weinig hoop dat de Britten zullen slagen. De com munisten worden actiever in Laos en de Russen gaan door per vliegtuig wapens naar de Pathet Lao te transporteren. In deze situatie heeft Washington be sloten de officiële militaire adviesgroep in Laos te doen optreden. In feite betekent dit dat de groep van adviseurs, die eerst civiele kleding droeg, thans uniformen zal aantrekken. Hun aantal wordt van 250 op 300 gebracht en ook op het strijdtoneel zullen de Amerikaanse adviseurs thans aanwezig zijn. Volgens de wapenstilstands overeenkomst van Genève 1945 mag alleen Frankrijk militaire adviseurs en strijd krachten in Laos hebben, doch van Ameri kaanse kant wijst men erop, dat de Ver enigde Staten de overeenkomst nooit heb ben getekend. De Verenigde Staten gaven alleen een eenzijdige verklaring, waarin naar de overeenkomst werd verwezen. De verandering in naam en kleding, die zich thans bij de Amerikaanse groep in Laos heeft voltrokken, moet men zien als een demonstratie, dat de Verenigde Staten niet beducht zijn ernst te maken met het opdringen van de communisten. Plannen voor een eventuele militaire interventie van buitenaf zijn opnieuw in studie ge nomen. Het risico van een actie in Laos is echter aanzienlijk. Het terrein is zeer moeilijk en de kans bestaat dat commu nistisch China zich met een overvloed van soldaten in de strijd zal mengen, indien het voor de communisten in Laos slecht zou gaan. (Van onze correspondent) WASHINGTON Minister Visser is naar Washington gekomen om na te gaan hoeveel Amerikaanse hulp Nederland voor zijn defensie kan verwachten. Wil men serieus plannen maken, dan moet men daar van op de hoogte zijn. Daar de Ame rikanen echter nog niet klaar zijn met hun begroting, konden zij de Nederlandse mi nister nog geen concrete toezeggingen doen. Minister Visser had de indruk dat hulp zeker zal door gaan, doch hij constateer de een neiging om die hulp gaandeweg te verminderen. Zijn conclusie moest zijn dat hij de Amerikaanse hulp niet behoort te gebruiken voor essentiële onderdelen van de Nederlandse defensie. De Ameri kaanse hulp dient zijns inziens een duide lijk aanvullend karakter te dragen. Zou er niets uit de bus komen, dan mag onze defensie daardoor niet wezenlijk worden aangetast. Nogmaals dient gezegd, dat men, gezien de grote belangstelling van de nieuwe Amerikaanse regering voor de Noordat- lantische Verdragsorganisatie stellig voort zetting van Amerikaanse hulp mag ver wachten. De minister acht het echter on verstandig er op te rekenen. Zijn Ameri kaanse collega McNamara heeft op de Ne derlandse bezoeker een uitstekende indruk gemaakt. Hij noemde hem „vastbesloten, helder en trouw aan het bondgenootschap en bezield van een goede wil om de NAVO te versterken. Op het Pentagon zouden velen gaarne zien, dat het Congres gel den beschikbaar stelde voor een periode van langer dan een jaar. Helaas echter moeten ook Amerikaanse plannenmakers werken met een jaarlijkse begroting. Het is voor de Nederlandse minister nog extra lastig, dat het Nederlandse en het Amerikaanse begrotingsjaar niet samen vallen. Het Amerikaanse begint namelijk op 1 juli. De nieuwe regering zal eigenlijk pas op 1 juli van het volgend jaar met een geheel eigen begroting voor de dag komen. Men is daarmee al bezig, maar toch is dit nog te vroeg om minister Visser te kunnen mededelen hoe dat budget er uit zou zien, laat staan hoe het Congres daar op zal reageren. Op het ogenblik is de Amerikaanse hulp ongeveer gelijk aan 12V2 percent van onze totale militaire uitgaven. Zelfs indien men in Nederland alleen rekent op eigen krach ten, kan men dus nog een omvangrijk plan opzetten. Minister Visser, door ervaring wijzer geworden, voelt er kennelijk weinig voor een belangrijk onderdeel van zijn plannen te baseren op hulp die wordt ver wacht, doch die niet geheel zeker is. Andere factoren De Amerikanen zouden gaarne zien dat Nederland zijn defensie-inspanning ver groot. Minister Visser kon er op wijzen dat ons land van plan is de komende drie jaar 17 percent meer uit te geven dan in de drie voorafgaande jaren. In Washington vindt men onze militaire kasuitgaven niet indrukwekkend, wanneer men die stelt te genover ons nationale inkomen. De minis ter is echter van oordeel dat men ook an dere factoren in aanmerking moest nemen, die niet in die verhouding van nationaal inkomen en kasuitgaven tot uiting komen. Nederland heeft bijvoorbeeld zijn dienst tijd niet verkort en wij hebben de opslag van kernwapens aanvaard. Indien de bondgenoten hun N.A.V.O.-or- ganisatie verbeteren en effciënter maken, zou men zelfs met de bestaande middelen veel meer kunnen doen. Het bondgenoot schap zou nog belangrijk hechter en inte- graler kunnen worden, volgens de Neder landse minister. Hij denkt daarbij niet al leen aan zuiver militaire samenwerking doch tevens aan economische coöperatie in het militaire belang. De N.A.V.O.-kernmacht, zoals de vori ge Amerikaanse regering die als suggestie te berde heeft gebracht, is volgens minis ter Visser niet meer aan de orde. Neder land is er niet speciaal op gesteld mede zeggenschap te hebben over het gebruik van kernwapens, mits aan de communis ten maar duidelijk wordt gemaakt, dat het de N.A.V.O.-ernst is in geval van nood zijn toevlucht te nemen tot de zwaarste wapens. De N.A.V.O. heeft behoefte aan een krachtiger leiding en de nieuwe Ameri kaanse regering is stellig bereid die te geven, al6)^ fmnister Visser.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1