De Ruyter begon met twee overwinningen in wereld- titeltoernooi driebanden REVA en DES-team eindigden gelijk aan top hoofdklasse Belangstelling voor competitie is weer sterk toegenomen CARITAS LOTTO Schot van 85 km per uur Liston kocht zich vrij Sugar Ray geen partij voor Jofre Lou Mulder terug in het doel van Nederlands elftal Doping van Duitse voetballers? Spanje versloeg Wales niet 2-1 Sheffield United naar divisie I Veertiende partij remise; stand is nu 9-5 Koersen Duindigt DONDERDAG 20 APRIL 1961 23 Langzaam Kampioensvorm Uiterste best De resultaten Nederland-Chili laatste weekeinde van april K.o. in tweede ronde Madame B uitgevoerd naar Duitsland SIMCA MAAKT EEN GEBAAR! Goed nieuws voor allen die sinds 6 maart '61 een Simca hebben aangeschaft. Wendt u tot uw Simca- dealer om 'n verheugende tijding te vernemen. Merk hoe u achteraf volledig profiteert van de OPNIEUW VERLAAGDE SIMCA PRIJZEN Beslissende goal van Alfredo di Stefano Reglementswijxiging ingaande 17 april 1961 De schaaktweekamp Egidio Vieira uit Portugal. Geen enkele biljarter buiten zijn eigen land had ooit van deze guitige 28-jarige Portugees ge hoord tot hij enkele weken geleden bij de Europese titelstrijd in Triest met een bij zonder fraaie vierde plaats zijn opwachting in het internationale gezelschap maakte. Toen al gaf Vieira blijk van zijn onge twijfeld aanwezige talenten in het drieban- denspel. Woensdagmiddag werd hij de held van de eerste ronde van het wereldkam pioenschap in deze spelsport, dat in Kras- napolsky in Amsterdam voorspoedig van start ging. Wan het gelukte Egidio in een opper beste partij niemand minder dan de Belg Raymond Ceulemans, in wie men de op volger van René Vingerhoed ziet, in 52 beurten te verslaan. Nonchalant de keu Biljarten voerend, af en toe profiterend van een „zwijntje", maar steeds snel en spectacu lair spelend, trad Vieira de gerenommeer de Belg tegemoet. Het werd vooral in de eerste helft een spannend duel, waarin na 33 beurten de Portugees een kleine voor sprong had veroverd (29-33). Met series van 6 en 4 leek Vieira daar na een grote zege te gaan behalen, maar toen Ceulemans twee vijven produceerde en tot 44-48 was alles weer mogelijk. Dit was niet naar de zin van de Portugees, die dan ook snel naar de 60 liep en ver ontschuldigend de schouders ophaalde toen hij dit in de 52ste beurt bereikte. De Europese kampioen Johann Scherz, die in deze ronde vrij was, vond het al lemaal wel mooi. Hij zag een van zijn meest gevreesde concurrenten twee pun ten verliezen. Van Nederlands standpunt bezien had de partij tussen Hennie de Ruyter en Bert Teegelaar het hoogtepunt van de eerste middag moeten worden. De Nederlandse kampioen startte echter zo goed (een 6 van acquit gevolgd door een 3) dat Teegelaar na vijf beurten al een hopeloze achter stand (14-0) had. Het ging er alleen nog maar om met welk gemiddelde de Ruyter zou eindigen. Lange tijd speelde de Waal- wijker ver boven de 1.00. Na zijn 35ste beurt echter, waarin hij met een 6 zijn totaal op 46 bracht, ging het bergafwaarts met de Ruyter, die tenslotte nog net bin nen de zestig beurten de partij kon uit maken. Een uitstekend winnaar werd ook de tot Argentijn genaturaliseerde Spanjaard En rique Miro, die even tergend langzaam als de Franse technicus Bernard Siguret speelt. Miro „pompt" tientallen seconden lang en stoot dan onbegrijpelijk zuiver met een vooreind van soms wel dertig centimeter. De Argentijn, die precies dertig jaar gele den wereldkampioen driebanden was, le verde een verwoed duel met Siguret, dat door Miro in de 59de beurt werd gewon nen. De vierde partij tussen de „geblokte Peruaan Adolfo Suarez en de sierlijke Spaanse kampioen Joaquin Domingo was niet minder spannend. Tot tweemaal toe stond Suarez tien punten op de Spanjaard voor, maar uiteindelijk slaagde Domingo er toch in het eerst over de eindstreep te gaan mede dank zij een serie van 7. In zijn 73ste beurt. Volgens biljartersbijgeloof is het kwaad spelen tegen verliezers. Dat ging woens dagavond ir, twee partijen op. Want zowel Domingo als Miro verloren hun tweede partij, respectievelijk van Siguret en Sua rez. Bijna ook had het bijgeloof in het ge val van Hennie de Ruyter gelijk gekregen. De Waalwijker moest tegen Ceulemans aantreden, maar speelde in kampioens vorm. De Belg trouwens ook. Het werd een hard gevecht tussen twee cracks, die niet voor elkaar onder deden. De Ruyter had van het begin af steeds een kleine voorsprong tot de 24ste beurt, waarin Ceu lemans de leiding overnam (29-28). Het kan echter verkeren, ook in de sport Een paar beurten verder leek alles voor De Ruyter weer rozegeur en maneschijn. Terwijl Ceu lemans poedel op poedel liet noteren, bleef De Ruyter rustig scoren en na 39 beurten leek het wel gedaan. De Ruyter leidde met 46-32. Toch kwam er nog weer een keerpunt in deze partij. In zijn 44ste beurt namelijk produceerde Ceulemans elf gave carambo les en dat gaf meteen weer een ander ge zicht aan de stand (48-50 nog steeds in het voordeel van De Ruyter). Het werd zelfs 51-51. Hennie de Ruyter heeft echter nog nooit van Ceulemans verloren en dat wilde hij ook nu niet. Velen zouden onder de plot selinge terugkeer van de Belg zijn bezwe ken. Juist op dit moment toonde Hennie de Ruyter echter een vechtlust, die wel dadig aandeed en met een 3, een 2 en een 4 zette hij in de 49ste beurt Ceule mans schaakmat. De Ruyter is de enige speler, die op de eerste dag vier winst punten heeft veroverd en bovendien heeft hij nu de zware partij tegen Ceulemans achter de rug. Bert Teegelaar deed tegen Scherz- zijn uiterste best niet alleen voor zijn eigen kansen, maar ook voor die van Hennie de Ruyter. Nadat de Rotterdammer een voor sprong var 8 punten (24/16 in 26 beurten) verloren had zien gaan, vocht Teegelaar om op gelijke voet met de Oostenrijker te blijven. Geleidelijk moest hij echter toch terrein prijsgeven (41-53 in 53 beur ten). Met een serie van 8 deed Teegelaar wel weer de hoop in de Nederlandse harten herleven, maai de Europese kampioen liet zich niet meer verschalken en maakte in de 60ste beurt de partij uit Bernard Siguret toonde zich na een slechte start (17 punten in 31 beurten) te gen Domingo van zijn beste zijde. In drie beurten verhoogde de Franse kampioen zijn totaal met series van 5, 4 en 8 tot 34. Hij kon dit tempo uiteraard niet hand haven, maar was toch in 56 beurten klaar. Domingo daarentegen bleef tevergeefs naar zijn vorm zoeken. Na enige weken van voorbereiding wordt zondag officieel het tennisseizoen geopend met de start van de competitie. Bij onze informaties naar de samenstelling van de teams werden wij uitvoerig geconfron teerd met de moeilijkheden die vele clubs bij de samenstelling van hun teams onder vinden. De belangstelling voor het com- petitietennis is de laatste jaren sterk toe genomen, vormde dit seizoen weer een nieuw record, en het is begrijpelijk dat de verenigingen liefst hun sterkste spe lers en speelsters op het gravel brengen. De Haarlemse LTC ziet met vertrouwen het debuut in de eerste klasse tegemoet. Festina, Alta en de Groningse LTB zijn de tegenstanders. De Haarlemse LTC ver schijnt met Tom en Kea Okker, Henk Reus en Ivonnen Hrams en een nieuwe aanwinst de Cambridge-speler N. P. Clegg. Tonnie den Hartog of Hans Steffelaar zullen het team completeren. Het tweede team, dat vorig seizoen naar de overgangsklasse A promoveerde, zal uitkomen met Den Hartog of Steffelaar, C. Noppen. Els Randag en Mieke v. da Valk Bouman, die waarschijnlijk in de eerste wedstrijden vervangen moet worden. Het Tennts Suarez (Peru) 58 77 6 0.753 Domingo (Spanje) 60 77 7 0.779 Ceulemans (België) 48 52 6 0.923 Vieira (Portugal) 60 52 6 1.153 De Ruyter (Ned.) 60 59 6 1.016 Teegelaar Ned.) 36 59 4 0.610 Siguret (Frankrijk) 56 59 6 0.949 Miro (Argentinië) 60 59 5 1.016 Siguret 60 56 8 1.071 Domingo 32 56 4 0.571 Teegelaar 54 60 8 0.900 Scherz 60 60 7 1.000 Suarez 60 69 7 0.869 Miro 55 69 4 0.797 Ceulemans 56 49 11 1.142 De Ruyter 60 49 5 1.224 De stand na de eerste dag is: 1. De Ruyter2 4 6 1.111 2. Vieira 1 2 6 1.153 3. Scherz 1 2 7 1.000 4. Siguret 2 2 8 1.008 5. Miro2 2 5 0.898 6. Suarez2 2 7 0.808 7. Domingo2 2 7 0.609 8 Ceulemans2 0 11 1.029 9. Teegelaar 2 0 8 0.756 De oefenwedstriid tussen de Daviscup- ploegen van Nederland en Chili zal op twee dagen, zaterdag 29 en zondag 30 april, worden verwerkt. Er worden zater dag 3 enkelspelen en zondag 3 enkelspe len en een dubbelspel gespeeld De wed strijd wordt gehouden op de METS-banen in Schevenmgen. Het Voorburgse DES heeft in de laatste wedstrijd tegen Libanon geen fout ge maakt en de Rotterdammers, die zich overigens fel verweerden, met 32 ver slagen. Een beslissingswedstrijd tussen REVA en DES om het kampioenschap van de westelijke volleybalhoofdklasse is nu dus noodzakelijk geworden. Hoewel het Hilversumse Sportcentrum zonder Van der Stoep en Brakké tegen OVC aantrad hebben de Hagenaars het De volleybalcompetitie net tot een overwinning kunnen brengen )VC won wel de beide eerste sets, maar de drie volgende waren voor de Hilver summers. In deze afdeling rest nu nog slechts de ontmoeting ConcordiaOVC. Winnen de Rotterdammers, dan eindigen OVC, HVS en Concordia gelijk. Wint OVC, dan degra deert Concordia en moet HVS degradatie wedstrijden spelen. In de districts-overgangsklasse won Oc topus van SES, zodat de Alkmaarders nog steeds slechts één verliespunt meer hebben dan Die Raeckse. De woensdag in het Kre- lagehuis te spelen wedstrijd Die Raeckse Octopus is dus van het allergrootste be lang! De uitslagen waren: Hoofdklasse West heren: DESLibanon 32, OVCSportcentrum 23, SOSVal bovol 30. Dames: ZVC—Concordia 13, SOS- Celebes 1—3, St. Paul—DES 3—1. Overgangsklasse West I heren: HVC SES 1—3, Madjoe—TOG 0—3, Sportief Smash 03, RapideVCIJ 1 3, Octopus SES 3—1. De deelnemers aan het wereldkam pioenschap driebanden in Amsterdam: v.l.n.r.: Siguret, De Ruyter, Ceulemans, Scherz, Teegelaar, Suarez, Vieira, Domingo. De spelers van de Duitse club Hambur ger SV, die in de halve finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker de tegenstanders zijn van Barcelona, vroegen zich, evenals ongetwijfeld vele anderen, af hoe hard een met kracht geschoten bal zich nu wel door de lucht beweegt. De politie van Hamburg vond het een leuk idee dit eens na te gaan en stelde een ultra-modern radarapparaat beschikbaar om de snelheid te meten. Dit apparaat wordt normaal in het verkeer gebruikt om overtreders van de maximum-snel heid te bestraffen. De proef had een onverwacht resultaat: niet Uwe Seeler, de populaire midden voor van de Hamburgers, bleek over het hardste schot te beschikken, maar rechtsbinnen Horst Dehn. De bal die van zijn voet vertrok, bereikte een snel heid van 85 kilometer per uur. De aanvalsleider had echter een rede lijk excuus, wegens een blessure kon hij zijn rechtervoet niet gebruiken waardoor hij gedwongen was links te schieten. derde team van de HLTC (2de klasse) komt op de baan met de dames Steffelaar en Ottolini en de heren J. v. d. Maessen en C. Ottolini. Brederode zag mej. E. Scherpenzeel naar .Heemstede" vertrekken en zal nu t.rach ten de overgangsklasse A te bereiken met Wil iKd." Broek en Gerrie Nijssen en de heren L. Bloemink, K. de Boer en C. v.d. Broek en de heren H. Niggebrugge en H. Schmohl. Heemstede ziet ondanks het ver trek van mej. v.d. Duim en de streep, die Nico v.d. Horst onder zijn tenniscarrière plaatste, met de dames E. Scherpenzeel en F. Hiddinga en de heren H. Borgerding en J. Wijkhuizen de toekomst toch zonnig tegemoet. In het tweede team van Heem stede wordt het Amerikaanse tennis ver tegenwoordigd door het echtpaar Johston, geassisteerd door mej. I. Groot en de heer R. Koggink. Heemstede heeft met acht teams de grootste competitiedeelname. Het park Eindenhout is nog volledig in tact en zal zoals men ons mededeelde niet eerder sneuvelen dan wanneer het nieuwe park aan de Westelijke Rand weg nabij de Leidsevaart is verrezen LTC Bloemendaal brengt geen nieuw, maar wel een beproefd team op het gravel en kan een rol van betekenis spelen met L. Verhoef en C Nieland en Toos Schouten, waaraan toegevoegd mevr M. Gaus, die vorig jaar verscheidene B- toernooien op haar naam bracht. Het twee de team bestaat uit de dames D. Schoorl en E. Hinlopen en E. Titiheru en P. Ba rend. Groenendaal zal het voorlopig nog zon der Gerard Koenders moeten stellen, die eerst HFC naar het kampioenschap wil helpen leiden. J. v.d. Hoff en F. Schip horst zullen met Yvonne Verheek en Mar jan Ocenasek onder leiding van nonplaying captain C. Verschuur het eerste team vor men. H. de la Mar en E Wout vertegen woordigen met mevr. I Ocenasek en mej J. Hooij het tweede team van de Heem stedenaren. WOC heeft naast vertrouwde krachten als mevr. F. Beudeker, mej. A. Vink en de heer S. Okker. drie jeugdige tennissers in het eerste team opgenomen, n.l. mej A. Broekers, J. v.d. Veer en J. A. v. Splun- ter. Zandvoort speelt zondag met J- Brandse en R. Gerritsma, mej R. Smids en mevr J. Wijckerheld-Bisdom, waaraan F. Has- sink mogelijk de tweede competitiezon dag wordt toegevoegd. Jatiloo moet het dit seizoen zonder v.d Willigen stellen, terwijl mej. Meijer door een blessure niet op volle kracht kan spe len. F. v. Schaak Maton zal de eerste sin gle spelen. Het team bestaat voorts uit mej. Meijer en mej. Meltzer Zwier en het echtpaar v.d. Werf. Bij het Kennemer Lyceum wordt over de samenstelling van het eerste team nog gesproken. Bastione komt ongewijzigd op de baan met J. Bolleman, A. v. Leuven B. Spee en de dames H. Cobelenz en Y. Taverne. Alliance heeft vorig jaar geen competitie gespeeld maar verschijnt nu met de dames A. Hoekstra en L. Badoux en R. de Jong en L. Kat. HBC heeft zijn kampioensteam kunnen handhaven bestaande uit de dames L. Jan sen en F. v. Amerongen en M. Weijers en N. Struijkenkamp. De veteranenclub Duinlust" zal opereren met Ir. M. C. Maas, D. Miedema, het echtpaar v.d, Veer en mevr. L. Rupert. Boksen Jonny Liston, nummer één op de lijst van uitdagers voor de wereldkampioen Floyd Patterson, heeft zich voor een bedrag van 75.000 dollar (ongeveer 270.000) vrijge gekocht van zijn manager Joseph „Pep' Barone. Hij heeft daarmee de weg geëffend voor een gevecht tegen de titelhouder. Pat terson heeft Barone er altijd van be schuldigd een stroman te zijn voor gang sters van het slag van Binky Palermo Liston zal de 75.000 dollar betalen uit de opbrengst van de gevechten die hij in de komende twee jaar levert. Sugar Ray, Nederlands kampioen ban tamgewicht, heeft in Sao Paulo door knock out in de tweede ronde verloren van de Braziliaan Eder Jofre, die door de Natio nal Boxing Association wordt erkend als wereldkampioen in deze categorie. In de Amerikaanse staten New York en Mas saehusetts en buiten Amerika beschouwt men echter de Fransman Alphonse Hali mi als titelhouder. Jofre, wiens titel niet op het spel stond was superieur en het was slechts de vraag hoe lang Sugar Ray zich staande zou hou den. Het einde kwam al in de tweede ron de. De Braziliaan plaatste een rechtse op het hoofd van zijn tegenstander waardoor Sugar Ray voor de volle tien tellen naar het canvas ging. Hockey Paardesport De vroegere Nederlandse kampioene Ma dame B, die met haar k.m.-record van 1 min. 20.1 tot de snelste Nederlandse dra vers behoort, is met haar oudste dochter Zus van Madame naar Duitsland uitge voerd. De thans 17-jarige Madame B boekte tijdens haar glansrijke koersloop baan in binnen- en buitenland meer dan 40 overwinningen. Haar totaal gewonnen bedrag aan prijzen bedraagt plus minus 50.000.—. Het Nederlands hockey-elftal, dat zon dag 7 mei in Keulen tegen Duitsland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Mulder (Amsterdam); Achter: Th. Terlingen (Be Fair) Leemhuis (SCHC); midden: Van Gooswilligen (SCHC), Fio let (HDM) en Van Dijck (Kampong); voor: Van de Rovaart (HDM), O verdij kink (DSHC), Van Buchem (Union), De Lanoy Meyer (Laren) en Van Vroonhoven (Tilburg). Reserves: De Graeff (Togo), Buteux van der Kamp (Togo) en Van Erven Dorens (Laren). Van de Rovaart en Van Buchem zijn de butanten in de ploeg, die wat de voorhoe de betreft sterk verjongd is sedert de te leurstellende nederlaag tegen de Belgen. Advertentie Dit bewijst hoe Simea ook na de verkoop aan uw belangen denkt. Dat merkt u ook aan de Simca-service door bijna 100 servicepunten in Nederland en meer dan 1000 in Europa. u ziet er steeds meer op de weg SIMCA AMSTERDAM - N.V. Smelt 020-947252 SIMCA AMSTERDAM v. d. Gun's Autobedr. N.V. (Agent) - 020-722622 SIMCA BLOEMENDAAL - A. J. Rotteveel's Autom.bedr. - 02500-57500 SIMCA HEILOO Alkmaar's Automobielbedrijf C. Rijke - C2200-5364 Voetbal-functionarissen van „Barcelona" hebben woensdag geweigerd commen taar te geven op de geuite beschuldiging, dat de spelers van Hamburg S.V. in de wedstrijd voor de halve finale van de Europa-beker, tegen Barcelona woensdag gespeeld, doping zouden hebben ge bruikt. De beschuldiging werd dinsdag in het Ma- drileense blad „Pueblo" gepubliceerd naar aanleiding van een van hun cor respondent uit Barcelona ontvangen te legram. De voorzitter van de club Barcelona, An tonio Julia de Campany, vertelde aan een vertegenwoordiger van United Press International, dat voor zover hij wist, de houding van de Duitse spelers correct en sportief was geweest. De trainer van Barcelona, Enrique Ori- ziola verklaarde: „Het is moeilijk te be wijzen of een ploeg doping heeft ge bruikt. Het enige wat ik kan zeggen is, dat de snelheid, die de Duitse spelers aan de dag legden, „hoger was dan nor maal". Hij voegde er aan toe, dat in de tweede helft „iedereen een soort wit schuim op de mond van de linksbuiten speler Dörfel" zag. Journalisten mochten na afloop van de wedstrijd niet de kleedkamers binnen. Hun werd gezegd, dat de spelers onder de douche stonden. Maar mensen, die in de kleedkamers moesten zijn, ontdekten dat op de grond sporen waren, alsof men gebraakt had, aldus de trainer. Dr. Joaquin Cabot, medisch adviseur van de Cataleense ploeg, antwoordde op een desbetreffende vraag, dat hij niet wist of de Duitsers doping hadden gebruikt. „Het schijnt, dat de Duitsers voor de wedstrijd wat brood kregen te eten waarin witte poeder was verwerkt Maar, dit zijn slechts geruchten," aldus de medicus. Een fantastisch doelpunt, gescoord door Di Stefano, 15 minuten voor het eindsig naal, was naar net voldoende om Spanje een 2-1 zege te schenken in de eerste wedstrijd voor de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap (groep 9) tegen Wales. Bij rust was de stand 1-1. Het was een verdiende overwinning voor de Spanjaarden, maar het was vooral Wa les, dat in het begin van de strijd zeer goed spel vertoonde Reeds in de zevende minuut van de wed strijd opende Wales de score door een doelpunt van Phil Woosnam. Steeds forser werd er door de Spanjaarden op de man gespeeld. De ver naar voren gekomen rechtsback Foncho. bracht met een afstandsschot de partijen op gelijke voet (1-1). Na de rust was het een dominerend Spaans team met uitblinkers als keeper Ramallets, spil Santamaria en de linker vleugel Suarez en Gento, doch doelpun ten bleven in eerste instantie uit. Vijftien minuten voor tijd was er dan dat magni fieke doelpunt van Di Stefano, voorbereid door Zoco en Suarez. Door een 3-1 zege op Derby Country heeft Sheffield United zich woensdagavond verzekerd van promotie naar de eerste divisie. Blackpool, een van de clubs in degradatienood verwijderde zich dezelfde avond weer iets verder van de laatste plaats door een gelijkspel (1-1) tegen Man chester City. Naar de derde divisie promoveren Peter borough en Crystal Palace. Advertentie Deelnemers aan de Caritas-Lotto maken wij langs deze weg bekend dat het Caritas-Lotto-Reglement zodanig dient te worden gelezen dat: a) er niet meer gratis mag worden deelgenomen, per 5 kansvakken moet één gulden als bijdrage tot steun aan het Caritasstreven en goede doel worden betaald, ongeacht of men per Caritasformulier of per briefkaart deelneemt. b) er in elke kolom A t/m E van elk kansvak slechts één getal mag worden aangekruist (per kansvak dus 5 getallen, per Caritasformulier dus 5x5 is 25 getallen). De 5 getallen moeten met inkt en pen of per ballpoint worden aangekruist in de getallenreeks 1 t/m 49. c) Caritasagentschappen geen Caritasformulier mogen innemen van deelnemers welke 2 of meer getallen in één kolom (A t/m E) hebben ingevuld. d) zodra het totale prijzenbedrag 40.000 overschrijdt er 4 prijsklassen Zijn n.l. 50 voor le prijs (5 goed): 25 voor 2e prfls (4 goed plus extra getal); 15 voor 3e prijs (4 goed) en 10 voor 4e prijs (3 goed plus extra getal). Zijn er meerdere winnaars in een prijsklasse dan wordt de betreffende prijs gelijkelijk verdeeld. Zijn er geen win naars dan wordt de betreffende prijsklasse overgeheveld naar de volgende speeldatum. e) onder het extra getal bedoeld onder d) wordt verstaan het door de notaris te trekken getal na trekking van de 5 winnende getallen, dus uit de overblijvende 44 getallen. f) er in hetzelfde vak slechts één prijs kan worden gewonnen. g) onder kansvak wordt verstaan de gezamenlijke kolommen A-B-C-D-E. Woensdagmiddag is in Moskou de veer tiende partij van de tweekamp om de wereldtitel scha/ken gespeeld tussen de kampioen Tal en diens uitdager Botwinnik. Tal speelde met wit. De partij eindigde na 33 zetten in remise. Het was eindelijk een „Tal"-partij, waar onder te verstaan: een veldslag met het initiatief in handen van de wereldkam pioen. bij een bord vol stukken Daarbij nog gevoegd twee niet gerocheerde konin gen en hard werkende dames op het mid denterrein en men heeft een melange, die het schakershart goed doet. Het werd tenslotte remise, waarmede de kunstenaars wederzijds gerechtigheid is gedaan. De stand is thans 95 in het voor deel van Botwinnik. De 15de partij wordt vrijdagavond gespeeld. We zagen opnieuw een Caro-Kann, merk doorschuif, met spannende variaties in het centrum. Tal offerde twee pionnen voor een hoopgevende aanvalsstelling. waaraan vrijwel alle stukken medewerkten. De uit dager speelde wonderbaarlijk secuur, steeds actief reagerend, tot hij met 18Dd2 een liquiderende afwikkeling kon forceren. Het voor Tal gunstig schijnende eindspel bleek nog enkele zeer fijne pointes te be vatten. die Botwinnik alle ter tafel bracht. Toen resteerde een toren-eindspel, dat geen enkel aanknopingspunt meer bood De analyse van de veertiende partij luidt: wit: Tal; zwart: Botwinnik. Caro- Kann: 1. e2-e4 c7-c6, 2. d2-d4 d7-d5, 3. e4-e5 Lc8-f5, 4. h2-h4 h7-h5. Bij een vorige gelegenheid speelde zwart 4h6. 5. Pgl-e2 e7-e6. 6. Pe2-g3 g7-g6. In dit type stellingen een erkende strate gie. De pionnen beschermen de witte vel den. De resterende loper doet „het andere" werk. 7. Pg3xf5 g6xf5. 8. c2-c4 c6-c5. Het.i® qnwaarschijniijk, dat hier 8 Dc4- speelbaar-zou zijn Wit neemt rustig terug en heeft daatna in h5 een willig aanvalsobject. 9. c4xd5 Niet 9. dc5: wegens 9d4 met goed spel. 9 Dd8xd5, 10. Pbl-c3 Dd5xd4. 11. Ddl-f3! Leidt een scherpe „Tal"-aanval in- De partij wordt nu zeer boeiend. 11Pb8- c6. Indien 11De5:j\ 12. Le2, Pc6. dan 13. Lf4 en wit trekt aan de touwtjes. 12. Lfl-b5 Pg8-e7. 13. Lcl-g5 Dd4xe5t. 14. Kel-fl Lf8-h6. Zwart ziet af van 14 f6, 15. Tel Dd4, 16. Te6: fg5:, 17. Df5: en nu is bijv. 17Dg4 fout wegens 18. Df6. terwijl 17Th6. 18. hgP: tot onoverzichtelijke complicaties leidt. 15. Tal-el De5-d4. 16. Lg5xe7 Een afwikkeling althans ten dele die enige rente afwerpt. Overigens was de positionele dreigingLg5: gevolgd door 0-0-0 moeilijk af te weren Men lette er op dat wit bezwaarlijk op h5 kan nemen zolang de zwarte dame via de diagonaal Th8 blijft dekken. 16 Ke8xe7. 17. Df3 xf5 Minder effectief lijkt 17. Lc6:, bc6:. 18. Dc6: en zwart komt door 18Kf6 in veiligheid. 17Ta8-d8, 18. Thl-h3 Nu dreigt vernietigend 18. Td3, wit kan dan n.l. met de dreiging Pd5t werken 18. Dd4-d2! Een bijzonder scherpzinnige zet. Er dreigt direct 19 Del:t. doch het fraaie van de tekstzet is. dat door deze dame-manoeu vre de dreiging Td3 „buiten werking" is gesteld. 19. Df5xc5t Dd2-d6, 20. Dc5-c4 Dd6-b4. Men lette er op. dat wit geen uitwijk- velden voor de dame heeft; een wonder mooie verdediging. 21. Dc4-e2 Db4-g4. 22. Lb5xc6 Wit berust in dameruil en stelt zijn hoop op het eindspel Indien 22 Tf3 dan 22 Pd4. na 22. f3 staat eerder zwart dan wit beter, niet in het minst door de kracht op de d-lijn. 22. Dg4xe2t, 23 Pc3xe2 Met de koning nemen komt wegens een eventueel Td2t niet in aanmerking, met de toren nemen is niet doelmatig, om dat dan de h-toren geen emplooi kan ver werven. 23. b7xc6. 24. Th3-a3 Td8-d7, 25. Ta3-a6 Th8-b8! Nu komt zwart definitief buiten gevaar 26. Pe2-g3 De moeilijkheid voor wit is. dat 26 b3 Tb6 alles „er uit" haalt Op 27 Ta5 volgt n.l. rustig 27Tb5, 26Tb8xb2, 27. Pg3-f5t Ke7-f6, 28 Pf5xh6 Wit moet het schijnoffer wel aanvaar den. 28Td7-d2. De pointe van het met 25Tb8 in geleide remisespel. 29. Kfl-gl Td2xf2. 30 Tel-fl Tf2xflt, 31. Kglxfl Kf6-g7, 32. Ta6 xa7 Kg7xh6, 33. Ta7xf7. Remise. De slotstand luidt' Wit: Kfl Tf7. pionnen a2 g2 h4. Zwart: Kh6 Tb2. pionnen c6 e6 h5. De uitslagen van de op woensdag op Duindigt gehouden draverijen luiden: Intrepidprijs (2040 m.): 1. Y Y Meeske 1.30.5: 2 Y Nellie; 3. Ybo Norton. Winn, f 2.30; pl. 150, 1.60; kopp. 2.80: cov. 3.80. Illustre Hanoverprijs (2100 m.): 1. Wish you Were Here 1.27.3: 2. Young Lady Mac; 3. Zegerus Th Hollandia Winn, 7.20; pl. 3.40, 2.20; kopp 28.90; cov. 2.20. Ina Bascomprijs (2100 m.): 1. Y Bert D 1.25.9; 2. Vera M; 3 Xantina Hollandia. Winn, 4.40; pl. 2.20, 3.00: kopp. 18.30: cov. 8.10. Ivan Hanoverprijs (2500 m.): 1. Windy Hanover 1.28.9: 2. Willy's Lieveling; 3. Washington. Winn (2.10; pl. 1.80, 5.40; kopp. 28.90; cov 12.60. Importeurprijs (2100 m.): 1 Jour de Java 1.20.8; 2 Vitalis; 3 Urma Norton. Winn, 5.50; pl. 2.70, 2.40; kopp. 14.70: cov. 4.20. Totalisator-omzet: 78.575.50. t

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 23