Wet op afbetalingsstelsel is nog niet in kannen en kruiken AGENDA t Vieste eï o°y1 Minister Cals beschouwt Mammoet wet niet als vrije kwestie Kort en bondig Fa. B. ENGELENBERG nieuw, in rood pak Verantwoordelijkheid bij verkopers sociale kern van de regeling Verpleging van langdurig zieken Regen en wind J Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak •I DONDERDAG 20 APRIL 1961 TWEEDE KAMER SPORTIEF en ELEGANT semi sport met lederen blokhak Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk OFFICIelE VERKOOP SIKKENS LAKKEN POETSKATOEN EXTRA ZACHT Kerkelijk nieuws S ter kennismaking: nog korte tijd pak EERSTE KAMER Bewindsman staat achter het televisiebeleid van staatssecretaris Scholten Korporaal verduisterde veertienhonderd gulden Publiek keek toe bij vechtpartij tussen politie en zeelui WEERRAPPORTEN S3 (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe wettelijke regeling van het afbetalingstelsel is nog niet in kannen en kruiken. Over enkele betwiste onder delen moeten de beslissingen in de Tweede Kamer vandaag vallen. Staats secretaris Veldkamp heeft reeds laten blijken dat er met hem valt te praten over het schrappen van het ver plichte inlichtingenformulier, indien een praktische methode kan worden gevon den volgens welke de verkoper over inlichtingen omtrent de financiële draagkracht van een koper dient te be schikken alvorens een afbetalingstrans' actie af te sluiten. Voorts heeft hij ver klaard dat ook personenauto's onder de wet zullen vallen, maar dat betaalzegel- kassen van de wettelijke bepalingen zullen worden vrijgesteld. Als men wil bereiken, zei de staatsse cretaris, dat in eik individueel geval de zekerheid bestaat dat iemand niet méér np afbetaling koopt dan zijn financiële draagkracht toelaat, dan zou een wettelij ke regeling zó streng moeten zijn dat nog nauwelijks een afbetalingscontract tot stand komt. Nodig is daarom een regeling die niet het individuele geval in volledige be scherming neemt, maar die over het ge hele terrein tot een minimum de kans be perkt op lichtvaardig kopen op afbetaling. De afbetaling heeft niet alleen een SO' ciaal aspect, maar ook economische kan ten. Om massale (en daardoor goedkope) afzet van grote artikelen te verzekeren, is het nodig daarvoor met krediet koopkracht beschikbaar te stellen. Dit zou kunnen lei den tot overbesteding. Dat maakt het Advertentie MODESCHOENEN KRUISWEG 50 - HAARLEM Vrij parkeren half uur ook op zaterdag noodzakelijk, aldus de staatssecretaris, een wapen te hebben in de wet om een te snelle groei van de afbetaling bij sterk toenemende bedrijvigheid tegen te gaan. Men kan aanvoeren dat het kopen op af betaling zo'n kleine omvang heeft dat de hantering van het wapen te vergelijken zo zijn met een schieten van een kanon op een mug. Men moet echter bedenken dat een dergelijk wapen slechts één enkel instrument van de totale conjunctuurpoli- tieke maatregelen is. Het leggen van de verantwoordelijkheid bij de verkoper voor het geval iemand meer op afbetaling heeft gekocht dan hij kan opbrengen, beschouwt de staats secretaris als de sociale kern van de nieuwe regeling. Het overgrote deel van de afbetalingsverkopers is gelukkig bo nafide. Te goeder trouw verkeerd be oordelen van de draagkracht van de ko per, kan niet als misbruik worden be schouwd. Maar in geval van duidelijk misbruik moet een zware straf mogelijk zijn, de straf van uitsluiting uit de af betalingsverkoop. Kassastorting Het andere middel om overkreditering tegen te gaan is de kassastorting. Het is volgens de staatssecretaris niet mogelijk het percentage daarvan in de wet vast te leggen, omdat afbetalingstransacties een te ruim terrein bestrijken. Er bestaat reeds een voorgeschreven minimum kassastor ting van 15 percent als conjuncturele maat regel. Als de nieuwe wettelijke regeling omstreeks januari 1962 in werking kan tre den, kan dat voorschrift zo goed als zeker worden gehandhaafd. Eventueel zou dan het minimum op 20 percent kunnen wor den gebracht. De maximum rente, die mag worden berekend, kan ook beter worden vastgesteld in rentetabellen in een algeme ne maatregel van bestuur. Ook het inlichtingenformulier kan er toe bijdragen de consument te weerhouden op te lichtvaardige wijze verplichtingen voor een aantal jaren op zich te nemen. In plaats daarvan zou men de verkoper kun nen verplichten dat hij over inlichtingen dient te beschikken alvorens een afbeta lingstransactie af te sluiten. Als er bijko mende omstandigheden zijn, die de prak tische hanteerbaarheid van deze methode gemakkelijker maken, was de staatssecre taris geneigd die praktische omstandighe den de doorslag te laten geven. Tegen een verplichte kredietregistratie bleef hij bezwaar maken, temeer nu zich in het bedrijfsleven intiatieven op vrijwil lige basis beginnen te ontwikkelen. Omtrent de bezwaren tegen artikel 32, volgens hetwelk de afbetalingsfinancier het slachtoffer wordt indien de afbetalings leverancier iets heeft gedaan in strijd met de wet, verklaarde dr. Veldkamp dat de ervaring met de geldschieterswet heeft geleerd dat een zeer probaat middel tegen overkreditering is een grotere verantwoor delijkheid te leggen bij de kredietgever. Bovendien is er altijd een contractuele band tussen de afbetalingsleverancier en de afbetalingsfinancier. De laatste vooral behoort uit te kijken met welke afbeta lingsleverancier hij in zee gaat. Hij kan bedingen dat de leverancier hem voor eventuele schade door wetsovertreding vrijwaart. De eis van een akte in alle gevallen waarin een afbetalingstransactie tot stand komt door middel van een colporteur, wil de de staatssecretaris niet beslist afwij zen, maar alvorens zich defintief uit te spreken, wilde hij wel eens horen hoe men zich de straf voorstelt op het ontbreken van een akte. c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: Concert r.-k. stedelijk gemengd koor. Vrijdag 20.15 u.: Concert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Vandaag en vrijdag 20 u.: Rotterdams Toneel met de „Spaanse Brabander". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 13.30 en 19 30 u-: „Ben-Hur" a.l. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Voor liefde geschapen" 18 j. Van vrij dag af 14. 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30 u.. echter dinsdag 14 en 20 u.: „Een avond aan het strand", 18 j. Lido Thea'ter: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Doorbraak". 18 j. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 u.. zondag tevens 16 15 u.: „De 1000 ogen van dr. Mabuse". 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21 15 u.: „De prins en de showgirl", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.. zondag tevens 16.15 u.: „De jacht on Adolf Eichmann". 14 j. Minerva Theater: Vandaag 2015 u „Eens in de honderd jaar18. j. Vrij dag 20.15, zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Maigret en het raadsel van Saint- Fiacre", 14 j. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21 15 u.: „Avontuur in New York" 18 j Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u zondag tevens 16.15 u.: ..De dictatoren". 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u „De drift in het bloed", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14 30. 19 en 21 15 u.. zondag ech ter 14. 16.15. 19 en 21.15 u.: „Pantser-com mando's". 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15. 19 en 21.15 u.. zondag echter 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: ..De dame met 't hondje". 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 u.: „Achterdocht". 18 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u-: „De rode cirkel". 14 j TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Korte Hout straat 1): Tot 1 mei expositie van tekenin gen van Peter Vos Dagelijks 1022 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 22 april expositie van collages, wandkleden, pas tels en schilderijen van Jo Kruyder- Bouman Dagelijks 1017 u Zondags 14 17 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heilig land 13): Tot 22 april expositie van schilderijen en tekeningen van Mies van Oppenraay. Dagelijks 917 u„ tevens ma wo en vr. 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 14 april.) DONDERDAG 20 APRIL City Thea'ter, 20 u.: „Wir Wunderkinder" Rex Theater, 20 u.: „De Witte Non" VRIJDAG 21 APRIL City Theater 20 u.: „De Vrijbuiter". Rex Theater. 20 u „Het mes". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. DONDERDAG 20 APRIL Kennemer Theater: geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De laatv- cfp rpic" VRIJDAG 21 APRIL Kennemer Theater 19 en 21.15 u.: „Apar te tafels" Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „De brui den der Morlock monsters" W B Theater, 20 u.: „Vernietigings commando" i Advertentie Poolstraat 19 Haariem - Tel. 152S2 Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot hulppre diker te Julianadorp-Callantsoog W. J. Gunning, predikant voor bijzondere werk zaamheden te Barneveld. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Amsterdam (vac.-dr. G. J. Lindijer) D. Solinger te Haarlem. Geref. Gemeenten Beroepen te Bradford (Ontario. Canada) J. van Haaren te Kampen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-Zuid W. van 't Spijker te Drogeham. Beroepen te De Krim J. M. de Visser te Dokkum. Advertentie 2 Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer AI Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart inweken a zonder lang koken» zonder warm spoelen. bij aankoop van 2 Zoals wij gisteren al berichtten, heeft minister Cals bij de beantwoording van iet debat over de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in de Eerste Kamer verklaard dat hij, als de meerderheid van de Tweede Kamer de fundamenten van de Mammoetwet aan tast, plaats zal maken voor een ander. We zijn al vele jaren achter op dit ter rein. In tegenstelling tot de heren Tila nus en Beernink beschouw ik de Mam moetwet niet als een vrije kwestie, aldus de bewindsman. De minister deelde verder mee dat hij achter het beleid van staatssecretaris Scholten met betrekking tot de televisie staat. Ten aanzien van de subsidie van de studenteneettafels leeft de minister zijn standpünt gehand ïaafd. Hem was gevraagd zijn voor nemen de subsidie te verminderen niet uit te voeren. Over de spelling zei de minister dat hij tracht te bereiken spoedig september 1962? te komen tot één uniforme spel ling. Dit kan ook voor de bastaardwoor den, maar niet ten aanzien van de zoge noemde tussenletters. Staatssecretaris Stubenrau-'h deelde mee niet voor nemens te zijn zonder meer de vijfdaagse schoolweek in te voeren. Hij kondigde echter de instelling van een kleine com missie aan van ambtenaren en vertegen woordigers van pedagogische centra ter bestudering van dit vraagstuk. Staatssecretaris S c h o 11 e n bestreed onder meer de heer B r o e k s z (P.v.d.A.) die een persoonlijke aanval op hem had gedaan met betrekking tot de samenstel ling van de commissie die moet advise ren over de radio- en televisiewetgeving. De staatssecretaris ontkende dat hij op dit punt „tweeslachtigzou zijn. De heer Broesz verliest uit het oog dat de rege ring eventueel commerciële televisie niet tot stand brengt, maar die hoogstens toe laat, zei hij. Minister Cals ontkende dat er in de Tweede Kame' een conditionele goedkeu ring aan de begroting was gegeven. Hij zei niet te begrijpen hoe de heer Van Hulst (C.H.U.) nu reeds had kunnen ver klaren tegen de Mammoetwet te zijn. De heer Van Hulst weet immers op dit ogen blik helemaal niet hoe de Mammoetwet er uiteindelijk uit zal zien. Er zijn reeds veranderingen in aangebracht en het is best mogelijk dat er nog meer veranderin gen in komen Mr Cals noemde de hou ding van de heer Van Hulst „ongebruike lijk". De minister maakte ook bezwaar te gen de critiek buiten het parlement tegen de Mammoetwet. Men roept om vrijheid, men vreest beperking van de vrijheid van het bijzonder onderwijs, maar laat men nu eens met positieve voorstellen komen! Laat men amendementen indienen. De mi nister zei daarvoor niet bang te zijn. Mr. Cals bestreed de opvatting van mevr. Schouwenaar-Franssen (V.V.D.) dat hij het gymnasium niet welgezind is. Met prof. Gielen (K.V.P.) bleek de minister het volkomen eens dat men voorzichtig moet zijn met het regelen van de vor ming van de jeugd. De school is geen volledig opvoedingsinstituut. Ook de ouders hebben een taak. Natuurlijk zal een har monische vorming gebreken vertonen, maar daarom is het doel nog niet ver keerd. Op dit punt bestreed de minister het betoog van prof. Gielen. We mogen toch streven naar een zekere perfectie, hield mr. Cals aan de heer Algra voor, die op bijbelse gronden twij felde aan de mogelijkheid van volstrekte harmonie. De term „maatschappelijke en christe lijke deugden" is bewust in het wetsont werp voortgezet onderwijs opgenomen. Aan de heer Algra antwoordde de minis ter nog dat het zeker niet zijn bedoeling is aan de openbare school het karakter van „neutraliteit" te geven, zoals dat be grip meer dan honderd jaar geleden door de liberalen werd verdedigd, maar nu al lang is verlaten. Wat de salarissen van de onderwijsin- specteurs betreft, gaf de minister toe dat die soms wel lager zijn dan die van een directeur of rector van een grote school, I maar daar staat tegenover dat deze in specteurs niet onbelangrijke bij-inkomsten hebben als lid en-of voorzitter van examen commissies aldus minister Cals. Het vraagstuk van de vakantiespreiding zal opnieuw worden bezien, zo kondigde staatssecretaris Stubenrauch aan. Hij zei verder goede hoop te hebben dat de n.t.s. en het onderwijs het eens zullen wor den over een experiment met school-tele- visie. De staatssecretaris was het niet eens met de heer Van Velthoven (K.V.P.) dat aan Zuid-Holland onevenredig meer bouw volume vcor de bouw van scholen was toegekend dan aan Noord-Brabant. Nu er een algemene reorganisatie van de konink lijke militaire akademie en het koninklijk instituut voor de marine is tot stand ge komen, kan het overleg met defensie over de onderwijsbevoegdheid van officieren worden heropend. Met de minister van Jus titie zal staatssecretaris S c h o 11 e n con tact opnemen over de misdaad-lectuur. Deze zomer zal onder de gemeentebe sturen een enquête worden gehouden over de sportaccommodatie. De beschuldiging, dat in onze sportwereld de „doping" haar intrede heeft gedaan, was voor staatsse cretaris Scholten nog een vraag Over de vraag of ander doping elke injectie valt. zou staatssecretaris Scholten op dit mo ment nog geen uitspraak willen doen. De Nederlandse snortfederatie is het vraag stuk aan het bestuderen. Geen nieuwe kunstnota Staatssecretaris S c h o 11 e n verklaar de geen behoefte te hebben aan een nieuwe kunstnota. Die zou de problemen van to neel, orkesten en ballet toch niet oplos sen, meende hij. Tegen een debat aan de hand van een aantal concrete vragen had de staatssecretaris echter geen bezwaar. Een fonds voor zuiver artistiek onderzoek, in de geest van het zuiver wetenschappe lijk onderzoek (Z.W.O.) achtte mr. Schol ten niet gemakkelijk te verwezenlijken. De kunst heeft volgens hem voldoende ge legenheid tot onderzoek van artiestieke mogelijkheden. Voor het denkbeeld van mr. Cammelbeeck (Pv.d.A) het financieel beleid voor de kunstinstellingen voor een periode van drie jaar vast te leggen, voel de staatssecretaris niet veel. Tussen de Nederlandse Radio Unie en de Stichting Openbaar Kunstbezit zijn nog besprekingen gaande. De staatssecretaris heeft door bemiddeling van een derde ge tracht de standpunten (over het behoud) tot elkaar te brengen. De staatssecretaris was het niet eens met hen die menen dat er geen - behoefte aan culturele tijdschriften is4 omdat zij gesubsidieerd moeten worden. Dan zou hetzelfde gezegd kunnen worden van de toneelgezelschappen en de orkesten. Het gaat er om of die tijdschriften voldoende niveau hebben. Met staatssecretaris Roolvink zal mr. Scholten contact opnemen over de wijze van het voeren van overleg over de sala rissen van de orkestleden. Met betrekking tot de balletkunst deel de de staatssecretaris mee te streven naar nationale concentratie. Besprekingen hierover met het gemeentebestuur van Amsterdam en de andere subsidiënten zijn gaande. Daarom kon hij over deze aange legenheid geen nadere mededelingen doen. Staatssecretaris S c h o 11 e n zei niet afzijdig te staan tegenover de spanningen rond het toneelgezelschap Theater in Arn hem. Hij zei dat hij het bijzonder zou be treuren als een gezelschap als Theater ter ziele zou gaan. De gemeente Arnhem Federatie hoopt op wettelijk geregelde fondsuitkeringen In haar jaarverslag over 1960 spreekt de Federatie van Verpleeginrichtingen voor Langdurig Zieken de hoop uit, dat in de eerste helft van 1961 de uitkeringen uit de hoofdverzekering der ziekenfondsen wette lijk geregeld zullen zijn. Zodra de beta lingen van de verpleegprijzen voor een belangrijk deel door de ziekenfondsen zul len geschieden, zal men algemeen een ba sis hebben om tot verantwoorde voorzie ningen voor de langdurig zieken te komen. Daardoor zal de mogelijkheid ontstaan om aan de wantoestanden die er nog al te veel op dit terrein bestaan, het hoofd te bieden, zo wordt in het verslag gezegd. Het jaarverslag zegt voorts, dat het de commissie tot behartiging van de belan gen van geestelijk gestoorden opgenomen in verpleeginrichtingen, niet is gelukt om tot een eenparige uitspraak te komen in zake het probleem betreffende de verple ging van de geestelijk gestoorden bejaar den. Thans wordt op het ministerie specia le belangstelling besteed aan het al dan niet aanwijzen van verpleegtehuizen als inrichtingen overeenkomstig de Wet op het Krankzinnigenwezen van 1883. Over de opleiding tot ziekenverzorg- sters zegt de federatie het niet denkbeel- dit te achten, dat men door de vele niet gecontroleerde en veelal onverantwoorde opleidingen, waarbij aan leerlingen de schoonste beloften worden gedaan, in een moeras komt waaruit de terugweg vrijwel niet meer te vinden zal zijn. Een beroepskorporaal eerste klasse uit Soesterberg stond voor de krijgsraad in Den Haag terecht, omdat hij als pen ningmeester van een korporaalsvereniging f 1451,25 had verduisterd. Hij was tot zijn daad gekomen, omdat hij in contact stond met jongelui, die meer geld hadden dan hij. Hij bezocht met hen nachtclubs en huurde auto's. Voor deze es capades gebruikte hij het geld van de ver eniging. Hij had ten slotte een schuld van f 2400. Alles kwam aan het licht bij een onder zoek, dat werd ingesteld na een verkeers ongeluk, dat de korporaal met een ge huurde auto overkwam. De krijgsraad ver oordeelde hem tot drie maanden gevange nisstraf en ontslag uit de militaire dienst Voor de rechtbank in Rotterdam stond een 19-jarige Rotterdamse zeeman terecht, omdat hij een jonge vi-ouw die in verwach ting was en op een bankje in de zon zat, in de buik gestompt had. Toen een voor bijganger dit aan een agent vertelde en deze de zeeman, die aangeschoten was, wil de arresteren, vielen drie andere zeelieden de agent aan. Ook zij waren onder de in vloed van sterke drank. De agent kreeg I geen hulp van het publiek. Zelfs twee ge- uniformeerde brugwachters beperkten zich tot toekijken. Toen de agent assistentie kreeg van twee collega's kwam het eerst tot een vechtpartij, voordat de zeelieden gearresteeerd konden worden. Een van hen was al eerder veroordeeld wegens mishan deling van een ambtenaar en voor weder- I spannigheid. Een andere had een vonnis voor een geweldmisdrijf, waarvan de proeftijd nog niet was verstreken. Koningin naar kinderwagenfabriek. De Koningin zal op 21 april een bezoek j brengen aan het nieuwe bedrijf van de Riemersma's kinderwagenfabrieken n.v in Surhuisterveen- Het bezoek valt niet samen met de officiële opening die op 28 april plaats heeft. Wegaanleg aanbesteed. De Rijks waterstaat heeft aanbesteed het voltooien van reeds gedeeltelijk uitgevoerde grond werken en het aanbrengen van verhar dingen op een gedeelte van weg nummer 12, (Den HaagUtrechtArnhemZeve naargrens), met inbegrip van het em placement van een douanestation en de toe- en afritten van de aansluiting van de provinciale weg van Bergh naar Elten. De laagste inschrijving was van de n.v. N.B.M. te Zaandam met 5.557.000.—, de hoogste van W. de Wijs en Zonen n.v. te Made met 6.295.000.—. Kerk van drie eeuwen. De Neder landse Hervormde Kerk van Biervliet werd 300 jaar geleden, door ds. Jacobus Peudevin ingewijd. Dit feit zal zondag 30 april in een bijzondere kerkdienst door ds. W. S. Evenhuis, de 25ste predikant te Biervliet worden herdacht. De bouw van dit kerkje werd in 1659 aanbesteed. In 1660 werden gebrandschilderde ramen in de kerk aangebracht, welke waren ge schonken door Prins Willem III. Het derde raam met de afbeelding van Willem Beukelszoon. dateert van 1661. Deze ramen, die in 1876 werden gerestaureerd, vormen een bezienswaardigheid voor het oude stedelijke Biervliet. De luidklok uit 1593 werd tijdens de oorlog geroofd Hoge Noorse onderseheiding. De am bassadeur van Noorwegen heeft in Rotter dam de versierselen, behorende bij de Or de van St. Olav uitgereikt aan de heer C. Vellekoop uit Rotterdam, die veertig jaar I als secretaris verbonden was aan het Noorse consulaat-generaal. De heer Velle koop is benoemd tot ridder in deze orde, een van de hoogste Noorse onderschei dingen. De heer Vellekoop geniet grote bekendheid in Nederlandse scheepvaart kringen. Bloemperk voor Vichy. Apeldoorn heeft het verzoek ontvangen om m Vichy (Fr.) deze zomer een bloemperk aan te leggen in een groot park. Vorig jaar heb- ben voor het eerst 35 Franse steden elk voor een dergelijke figuur in de parken van Vichy gezorgd. Dit jaar heeft men, behalve deze 35 plaatsen, ook een aantal buitenlandse steden gevraagd hieraan mee te doen, o.a. Gent, Antwerpen, Bern, Zürich, Milaan, Turijn, Genève, Frank fort en Stuttgart. Met Comets naar Athene. De Olym pic Airways heeft het Comet-straalvlieg- I tuig op de lijn AmsterdamFrankfort ZürichAthene geïntroduceerd. Het toe stel met aan boord 15 Nederlandse gasten, onder wie mr. P. J .Mijksenaar, hoofd van de afdeling voorlichting en representatie van de gemeente Amsterdam, en de zange res Anneke van Hooff, die in Athene het liedje „Nooit op zondag" zowel in het Ne derlands als in het Grieks voor de Griekse radio ten gehore zal brengen. Olympic Airways is de eerste maatschappij, die met Cornet-toestellen op Schiphol is gaan vliegen. Het KNMI deelt mede: In West-Europa is een zuidwest circu latie (doorgedrongen die door een omvang rijke depressi- op de oceaan in stand ge houden wordt. Er wordt nu zachtere mari tieme lucht aangevoerd. Randstoringen geven het weer een veranderlijk karakter, waarbij gebieden met opklaringen worden afgewisseld door frontale regenzones. Achter een zwak front dat ons land in de nacht van woensdag op donderdag be reikte, volgt een actievere regenzone die zich donderdagochtend over Ierland en Engeland tegon uit te breiden. De storing bij de regenzone zal ook de wind bij ons doen toenemen uit zuidwestelijke rich tingen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Maximum-temperaturen a ié binnen- en buitenland w S Neerslag, laatste 24 uur. SC CS Den Helder zwaar bew zo 12 0 Ypenburg geheel bew z 15 0 Vlissingen zwaar bew z 15 0 Eelde zwaar bew ozo 12 0 De Bilt geheel bew ozo 16 0 Twente zwaar bew ozo 16 0 Eindhoven zwaar bew zo 17 0 Zd-Limburg zwaar bew z 16 0 Helsinki onbewolkt nw 9 0 Stockholm onbewolkt windst. U 0 Kopenhagen licht bew. ozo 14 0 Aberdeen geheel bew zzo 8 11 Londen geheel bew. zw 17 4 Amsterdam zwaar bew zo 14 0 Brussel zwaar bew zw 17 0 Luxemburg zwaar bew z 13 0 Parijs onbewolkt w 19 0 Bordeaux half bew. z 23 0 Grenoble half bew. windst. 19 0,2 Nice zwaar bew. nnw 18 0 Berlijn half bew. 0 16 0 Frankfort zwaar bew. no 16 0 München half bew. z 12 3 Zürich half bew. z 16 0 Genève geheel bew. w 16 2 Locarno half bew. O 21 0 Wenen zwaar bew. zzw 14 3 Innsbruck zwaar bew windst 14 0 Belgrado regen zzw 24 6 Athene zwaar bew nnw 23 Rome licht bew. windst. 21 0 Ajaccio half bew. O 20 0 Madrid zwaar bew. windst. 22 0 Mallorca licht bew. windst. 21 0 Lissabon geheel bew windst. 21 0 Vrijdag 21 april heeft overigens een andere verantwoorde lijkheid in dit opzicht dan de andere plaat sen in het oosten. Er is nu een commissie van goede diensten. Het werk daarvan wilde de staatssecretaris niet verstoren. Zou die commissie er niet zijn geweest, dan zou de staatssecretaris zich met Thea ter wel direct hebben bemoeid. Hij zeide tenslotte op een spoedige oplossing van de gerezen moeilijkheden te hopen. In de toekomst van het gezelschap Ensemble zei de staatssecretaris vertrouwen te heb ben. Aan de Nederlandse Radio Unie en de N.T.S is dezer dagen een voorstel over het „droit de réponse" voorgelegd. De begroting werd gisteravond om kwart over zeven goedgekeurd. De heer Haken (C.P.N.) liet zijn tegenstem aantekenen. Zon op 5.32 uur, onder 19.47 uur. Maan op 10.02 uur, onder 1.10 uur. Maanstanden 22 april 22.50 uur eerste kwartier 30 april 19.41 uur volle maan. Hoog en laag water in I.fmuiden Donderdag 20 april Hoog water 6.59 uur en 19.21 uur. Laag water 2.35 uur en 14.56 uur Vrjjdag 21 april Hoog water 7.35 en 20.04 uur. Laag water 3.12 en 15.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort if 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2