Kwaliteit VEILIGHEID H E N S E N Apartheid jü Wereldnieuws is Van dag tot dag Kennedy bepleit nieuwe politiek in Z.-Amerika raatótoel in alle 9 Vragen over de controles bij de schroothandel Diplomaten-conferentie in Wenen geëindigd 0p de opzichten onbetwist de beste! DONDERDAG 20 APRIL 1961 3 ren Blom en Baart niet spoedig wordt ge- yersl^ Qver verkiezingen Bal Veilig rijden, veilig remmen Terlenka-pantalons vanaf 21.50 29.75 PAARLAARSTEEG 1 Prinses Alexandra naar het Verre Oosten WASHINGTON (Reuter) In een bij eenkomst van de raad van de organisatie van Amerikaanse Staten, gehouden ter ge legenheid van de viering van een „Pana- De heren Blom en Baart van de P. v. d. I merikaanse dag", heeft president Kenne- A. hebben in de Tweede Kamer verzocht dy medegedeeld, dat de Verenigde Staten de ministers Van Rooij (Sociale Zaken) en een bijeenkomst van de inter-Amerikaanse Toxopeus (Binnenlandse Zaken) te mogen economische en sociale raad zouden wil- interpelleren over de werktijdverkorting, ten aanbevelen voor de bespreking van Vandaag wordt over deze aanvragen be- een drietal punten. De raad zou alle aan slist. Zij worden zonder twijfel toegestaan, gesloten landen moeten aanbevelen een maar het is nog onzeker wanneer de in- datum vast te stellen voor de voltooiing terpellatie zal worden gehouden, want van voorbereidende plannen voor hun eco- voorzitter Kortenhorst deelde mee dat nomische ontwikkeling en voor het begin- deze week de regeringsnota kan worden nen met de uitvoering van plannen op lan verwacht ovbr de vraag of dit jaar nog ?e termijn voor de economische ontwikke. 2500 arbeiderswoningen extra kunnen ttng gedurende de rest van dit decennium, worden gebouwd zonder gevaar voor over- De raad zou verder de oprichting moeten spanning op de bouwmarkt, waardoor de bespreken van een inter-Amei ikaans appa- bouwprijzen en dientengevolge de huren raat, dat de deelnemende landen zou moe zouden stijgen. Dr. Kortenhorst meende ten helpen bij de snelle formulering van dat deze nota gelijk met de interpellatie realistische economische plannen. Ten- zou kunnen worden behandeld. De inter- slotte zou de raad moeten uitstippelen, pellatie zou dan echter niet meer deze naar welk doei de economische ontwikke- week kunnen worden gehouden. Vandaag dng der deelnemende landen zou moeten zal de Kamer nader beslissen. I streven. Vorige week nog is in de Eerste Kamer Kennedy verklaarde. dat het westelijk op de bouw van de extra 2500 arbeiders- halfrond een nieuw tijdperk van economi- woningen waarover in december een sche vooruitgang en sociale rechtvaardig- kabinetscrisis ontstond sterk aangedron- deid moet beginnen. Te lang zijn ongelijk- heid en tirannie aanvaard als het normale gen. In dat verband zei minister Van Aar - vgn dg mens Overal eist men nu te- sen toen zeer bezorgd te zijn over een recht een behoorlijk leven voor zichzelf en eventuele werktijdverkorting in de bouw- voor zijn kinderen Deze nieuwe houding vakken tot 45 uur per week, omdat daar- heeft op het gehele westelijke halfrond een ontzaglijke golf van hoop doen ont- door produktieverlies zou optreden en dus s^aan en verzoek alle vrije republieken minder zou kunnen worden gebouwd. Hij van dit halfrond samen te werken om de maakte zich daarover ernstig zorgen om- jaren zestig te maken tot een decennium d.t 1»W algemeen wa, „„gedrongen „p J» vergroting van de bouwactiviteit. wonneni aidus Kennedy. Voorzitter Kortenhorst merkte gisteren ook op dat als de interpellatie van de he- I Kamercommissie WCtlSt houden, er ook nog andere zaken bi] be- trokken zouden kunnen worden. Men kan VOOT IN/ 1CUW"( jlIinGaraacl daarbij denken aan de beslissing van de ,,nn De Tweede-Kamercommissie voor Nieuw- regermg over het 1 n g Guinea heeft in haar voorlopig verslag op de belastingen per 1 juni. Aan het eind de begroting van dit rijksdeel de wens uit- van deze maand of begin mei zal de rege- gesproken een gedetailleerd verslag te ont- ring onder het oog zien of belastingverla- vangen van de wijze waarop de verkie ging door toeneming van de koopkracht zingen voor de Nieuw-Guinearaad zijn 65 geschied. Verder wordt een overzicht van met 475 miljoen per jaar de conjunctuur dg p0]itjeke programs van de in het ge- zou overspannen en het tekort aan arbeids- biedsdeel bestaande politieke partijen op krachten nog zou verergeren. Verkorting prijs gesteld, van de arbeidstijd maakt het probleem De belangstelling van de commissie- leden gaat ook uit naar het aantal direct, van het gebrek aan arbeidski achten ook indjrecf. en njet door autochtonen uitge- nijpender. Het zou dus gewenst kunnen brachte stemmen. Ook wordt gevraagd zijn de verkorting van de werktijd in rui- welke criteria zijn gehanteerd bij de aan- Advertent ie mer sociaal-economisch verband te be spreken. De Kamer moet hierover echter nog nader beslissen. Het waarschijnlijkst is dat de interpellatie aanstaande dinsdag wordt gehouden. De toestand op het Binnenhof is ge- wijzing dergenen die door de gouverneur tot lid van de raad zijn benoemd. Papoeakorps Verscheidene leden van de commissie vragen voorts nadere inlichtingen over de taak en de werkwijze van het Papoea-vrij willigerskorps Vele leden hebben de vraag spannen. De beslissing van de regering I gesteld of in dit korps autochtonen ook over de werktijdverkorting gaat in tegen voor officiers- en onderofficiersfuncties het overwegend verlangen van de Kamer opgeleid zullen worden. Deze leden mer- i I ken verder op dat door dé tussen Binnen- De regering gevoelt echter haar eigen landse Zaken en Defensie met betrekking verantwoordelijkheid voor de economische tQt bet"' korps bereikte overeenstemming ontwikkeling, waarvan zij vreest dat de de eenheid in de leiding van de strijd- zaken haar uit handen lopen indien de krachten binnen het koninkrijk doorbro- v. 4. ken is. Zij vragen om een motivering van werktijdverkorting zich in een te snel novu'ró" ■mm#*#******* m tempo voltrekt. Indien het de regering zou blijken dat haar beleid niet meer het vertrouwen van een meerderheid in de Kamer heeft, zou haar eigen verantwoor delijkheid haar nopen tot aftreden. Het is te verwachten dat de P. v. d. A. haar interpellatie zal willen afsluiten met een motie. De andere partijen kunnen al tijd motieven verzinnen om tegen zo'n motie te stemmen, ook al zijn zij het niet eens met de wijze waarop de regering haar beleid voert. Indien de K.V.P. echter genoeg heeft van het kabinet-De Quay en weer met de P. v. d. A. in een kabinet wil samenwerken, steunt zij de motie van de P. v. d. A. Het kabinet zou dan aftreden. Er heerst weer een gespannen politieke toestand. Advertentie Van Italiaanse zijde in het Europese Parlement is zijdelings critiek geuit op de controles die de Hoge Autoriteit nog steeds verricht met het oog op de definitieve af rekening van de sehrootverevening, die ruim twee jaar geleden is afgeschaft. Bij die verevening werd een toeslag betaald op ingevoerd schroot buiten de Ge meenschap, dat duurder was dan het schroot in de zes landen. Wat het bijzonder netelige vraagstuk der fraudes met de sehrootverevening betreft vraagt Sabatini, wat 't tot dusver ingestel de onderzoek in totaal heeft gekost, en hoe veel, in vergelijking hiermee, het bedrag beloopt dat misschien zal kunnen worden achterhaald op grond van de tot op heden vastgestelde knoeierijen. De Italiaanse afgevaardigde zou in het algemeen willen vernemen hoe groot on geveer de totale hoeveelheid schroot is waarvoor verevening werd toegestaan en hoeveel dit is vergeleken met het totale schrootverbruik in de desbetreffende pe riode in de gemeenschap. (Van onze correspondent) WENEN De internationale diploma- tenconferentie te Wenen, die nieuwe richt lijnen voor het diplomatieke verkeer moest uitwerken, is na zes weken, tegen alle verwachtingen in, met een voorspoedig re sultaat. afgesloten. Onder leiding van de Oostenrijkse voorzitter, professor Verdros konden de 45 artikelen van het nieuwe diplomatenstatuut nogmaals worden door genomen en met de vereiste meerderheid van tweederden worden aangenomen. De nieuwe statuten bepalen in hoofdzaak dat de zogenaamd» accrediterende (ont vangende) staat vaststelt hoe groot een diplomatieke missie mag zijn. Voorts kun nen de diplomatieke betrekkingen tussen twee landen uitsluitend op grond van bi lateraal overleg worden opgenomen. De diplomaten worden in de volgende rangorde ingedeeld: ambassadeurs, gezan ten en zaakwaarnemers. Vervolgens is het aan diplomaten verboden om in dat land. waar zij geaccrediteerd zijn, een beroep of een commerciële werkzaamheid uit te oefenen. Het hoofd van een diplomatieke missie kan slechts door nauwkeurig be^ paalde personen worden vertegenwoordigd of vervangen. Tenslotte is het nodig dat het aantal personen, die diplomatieke onaantastbaarheid voor zich opeisen wordt beperkt. Het begrip van de diplomatieke immu niteit (onschendbaarheid) zal nog nader worden uitgewerkt. Een commissie van re dactie heeft hieromtrent een definitieve formulering aan de algemene vergadering voorgelegd, waarna dinsdag de onder' tekening kon volgen. De ondertekende con ventie zal tot de laatste dag van oktober bij de Oostenrijkse regering berusten Daarna zal het document worden overge dragen aan het UNO-hoofdkwartier in New York. In Kopenhagen gepakt. Een 35-jarige Nederlander is door de Deense politie ge arresteerd in een hotel in Kopenhagen. Hij was niet in het bezit van een paspoort. Hij is een bekende figuur in de archieven van Interpol, met een serie veroordelingen wegens diefstallen in verscheidene Euro pese landen. Als je 15 bent, zoals mijn dochter, lijkt het leven je een droom van heerlijkhe den toe, die je een voor een met de meeste zorgvuldigheid en de grootst mogelijke geestdrift geniet. Haar belangstelling voor alles is zo intens, dat ik er bijna door on dersteboven raak. Een van de hoogtepunten in haar be staan is een bal van dansles. Heerlijk, als je nog zo enthousiast kunt zijn. Wie zou dat op onze leeftijd nog kunnen opbren gen? Maar als je 15 bent, dan gaat dat zo: Mam, laat je mijn jurk stomen, die licht blauwe met dat gahs? En ik mag zeker wel naar de kapper, hè lieverd? Wassen en watergolven, lak spuit ik er zelf wel op. Ik trek jouw witte schoenen ctan, die nieu we, die je zelf nog niet gedragen hebt. Ze staan al minstens een jaar in de kast en je kijkt er toch niet naar om! Ja, ik ga met René, die ken je toch hè? Hij is een geschikte jongen en ik durfde niet te wei geren, toen hij me vroeg. Maar eigenlijk zou ik het liefst zónder iemand willen gaan, want je zit de hele avond aan een jongen vast, als hij je flesje limonade heeft betaald. Perslot moet je toch beleefd zijn, als je iets van iemand krijgt en wanneer hij je dan ook nog een stuk sprits in de handen stopt, durf je helemaal niet meer met een ander te dansen. Dan krijg ik het altijd zo benauwd, want je raakt toch eens uitgepraat!" Peinzend, alsof ze met wijdopen ogen droomde, zei ze: „Ik ben dól op een bal, maar ik ging véél liever alleen en ik zou het het prettigst vinden, om zelf mijn koek te kopen en daardoor te kunnen dansen met wie ik wil. Moeilijk is dat wel eens, hoor. Jij zou best es durven weigeren, hè? De avond van het bal: „Zie ik er leuk uit en vind je, dat mijn haar goed zit? Ik heb jouw avondtasje maar ingepikt, want jij gaat toch nooit uit. En ik heb van die dure odeur genomen, die jij zonde vindt om te gebruiken. Mag ik je lippenstift even? O, daar is René zeker al. Zijn va der zal ons brengen en halen". Maar inplaats van René, stapte zijn 6 jaar oudere broer Peter de kamer binnen. Hij was een robuuste jongeman, die eruit zag, of hij met een graafmachine aardap pels wilde gaan rooien. Hij verklaarde, dat René griep had en dat hij zich over mijn dochter wilde ontfermen. Ik zou er wel geen bezwaar tegen hebben. Ja, er zijn van die momenten, waarop je moeilijk kunt weigeren, dacht ik. Zijn stem had een doorslaande zakelijkheid, waaruit ik kon opmaken, dat hij altijd on herroepelijke en definitieve besluiten nam en niet gewend was, commentaar af te wachten. Terwijl hij naar mijn dochter keek, trok hij zijn wenkbrauwen een beetje op, het geen zijn gezicht een loerende slimheid gaf. Ik voelde me wat onbehagelijk en mijn dochter keek een weinig angstig. Ik heb de Mercedes van de oude heer genomen en ik vind, dat we nu maar moesten gaan", kondigde hij aan. Toen ze vertrokken waren, dacht ik: het is niet erg belangrijk, maar toch ook weer niet helemaal onbetekenend. Ik nam een psychologisch werk ter hand en sloeg het open. Om. twaalf uur bestelde ik een taxi. Marianne van Raait een collectie waar ook uw pantalon bij is in jongens- en herenmaten Zoekt U een Schuttersveld GENTLEROY colbert? dan slaagt U zeker bij LONDEN. Prinses Alexandra van Kent zal in de herfst een grote reis naar het Verre Oosten maken Zij zal het eerste lid van de koninklijke familie zijn dat na veer tig jaar een bezoek zal brengen aan Japan en Birma De prins van Wales, thans Her tog van Windsor, bezocht Japan in 1921. Prinses Alexandra zal opnieuw haar vrien den, koning Bhoemiphol en koningin Siri- kit van Thailand bezoeken. De prinses gaat ook naar Hongkong om de viering van het vijftigjarig bestaan der universiteit bij te bij te wonen. Naar Tunesië Aan boord van de „Britannia", het Brit se vorstelijke jacht., is koningin-moeder Elizabeth naar de Middellandse Zee ver trokken. Van 24 tot 28 april brengt zij een bezoek aan Tunesië. Er is indertijd door het strijdbare deel van onze vrou welijke burgerbevolking met trots en voldoening gerea geerd op het feit, dat een vrouw op de voorzitterszetel van de Tweede Kamer prijkte. Het mannelijke deel der be volking nam een goedmoedig glimlachende houding aan, bloosde charmant en deed zijn best om de situatie serieus te aanvaarden. Met deze korte schets is de toestand der emancipatie wel duidelijk genoeg beschreven: de vrouw is in het openbare leven wel praktisch, doch niet van harte en vanzelfsprekend geaccepteerd op knooppunten van belang en dus ontbreekt er nog heel wat aan de gelijk berechtiging. Het feit dat mevrouw Stof- fels-van Haaften waardig ge acht werd de parlementaire hamer te zwaaien achter de grote tafel op het Binnenhof, zegt helemaal niets. Er zijn automobilisten die hun zoontje van zeven het stuur van hun wagen laten hanteren als deze stilstaat Dat vindt zo'n kind machtig interessant en er kan niets gebeuren. Op ongeveer deze manier mag een vrouwe lijke voorzitter even sturen en de hele Kamer is dan bereid net te doen alsof ze een man voor zich heeft. De auto staat dan ook niet stil, maar men rijdt met een Kamer niet zo gauw tegen een boom als met eën auto. Doch kijk eens naar die par lementsleden, vergrijsd in de mannelijke politiek en getaand in de strijd tegen de gelijke sexe: zij krijgen rozige wan getjes en glimlachen veel zij zijn uitzonderlijk sierlijk in hun uitdrukkingen en ma ken ondeugende woordspelink- jes die o! zo ruim door alle beugels kunnen. Zij werken mee zoals ze tassen dragen voor hun eigen vrouwen en deuren openen voor vreemde dames. Zij werken de Kamer agenda af alsof zij bezig zijn een zenuwachtige vrouw in de goede trein te helpen Dat is niet de manier, ge achte afgevaardigden. Dat is vrouwendiscriminatie. Waar ligt dat toch aan? Een voorzitter is een voorzitter, ook al heeft hij kersrode lip pen en een charmant golvende haardos rondom een perzikoos gezichtje: Een voorzitter is een presiderende figuur, die lei ding geeft, en de vraag of hij nylons dan wel wollen sokken draagt mag niet van invloed zijn op de parlementaire werk zaamheden. De fout is, dat de sfeer die de voorzitterszetel omgeeft vanouds en bij tra ditie vervuld is van de man nelijke tabaksgeur met een vleugje after shave lotion, en niet yan een aroma dat. „Je Reviens" of „Dark Passion" heet. En een tweede fout is on getwijfeld, dat in de voor schriften. reglementen en sta tuten nergens vrouwelijke aanduidingen voor belangrijke functies voorkomen, doch dat de ongelukkige schepsels die als vrouw in zo'n functie te rechtkomen, het moeten doen met de titel van de man. Zij mogen die titel even lenen, doch de man is er de eigenaar van. „Voorzitster" van de Tweede Kamer is onzin. „Vrouwelijke voorzitter" moet het zijn. Een Wethoudster be staat niet daar lacht iedere taalkundige en gemeente secretaris zich een kriek om. Vrouwelijke wethouders is de enige term, die comme-il-faut mag heten. De man is en blijft de on betwiste en rechtmatige be zetter van functies en titels. Het is onbegrijpelijk dat die strijdbare vrouwenorganisaties nog steeds geen actie hebben ontketend tot een drastische herziening van deze verouder de en belachelijke conventie, die men gerust met sexuele apartheidspolitiek zou kunnen bestempelen. Als een vrouw de wet houdt, is ze een wethoudster. Hoe zou ze anders ooit een huis houdster kunnen wezen? Als dr. Platteel vandaag of mor gen zal worden opgevolgd door mevrouw Stoffels-Van Haaften, zullen wij tegen alle betweters in verkondigen dat zij benoemd is tot gouvernante van Nieuw-Guinea. Om deze nieuwe zienswijze de enige juiste te doen inburgeren, zullen wij van onderop moeten beginnen. Wij zullen een einde moeten ma ken aan de verdrukking van kleine, onschuldige meisjes die met mannelijke aandui dingen het leven in worden geschopt: wij zullen voortaan spreken van een zuigelinge, een kleutster en een dreuma. Op gevaar af dat de vrouwe lijke vorm van dreumes taal kundig niet helemaal verant woord zou zijn, moeten wij toch liever drastisch te werk gaan dan tot compromissen neigen. Want de achterstand op dit gebied is zo afschrik wekkend dat daarbij elk taal kundig missertje een wisse wasje lijkt. Opgroeiende meisjes moe ten nauwkeurig in de gaten worden gehouden, ook dus wat de betiteling van hun catego rieën en functies betreft. Als ze aanleg heeft, kan ze mis schien de artistieke kant op en groeit er een autrice uit haar, of een musica. De theologie biedt nog niet veel mogelijkheden dat is trouwens ook een voorbeeld van discriminatie en ze kan dan ook enkel de kant van domina op. Om een kapelane zit nog geen enkele gelovige gemeenschap te springen en de kans om tot pasta te wor den benoemd in een bloeiende parochie is er nog helemaal niet bij. Daardoor is het ge lukkig nog niet nodig om te zoeken naar een vrouwelijke vorm van deken, want we moeten eerlijk bekennen dat we daar momenteel geen gat in zien. Deken dekt dus voor lopig nog alles. Maar de maatschappij biedt de jonge vrouw nog tal van andere mogelijkheden: een prachtig vak is bijvoorbeeld meesteres in de rechten. Die titel opent verre perspectieven in diverse richtingen, want zo wel in het bedrijfsleven als bij de balie, bij de departementen evenzeer als in de diplomatie zijn juristen onmisbaar. De energieke, intelligente vrouw zou via de rechtenstudie ge makkelijk referendrice op een ministerie en zelfs secreta resse-generaal kunnen wor den. En telt ons kabinet mo menteel zelfs al niet een suc cesvolle en bekwame mi- niste Pleitster bij de rechtbank is overigens ook een interessant, doch moeilijk beroep. Audi- teuse-militair, Openbaar Aan klaagster, rechtster, deur- waardster, procureuse, terecht en ten onrechte kan zij alle kanten uit. Ontvangster der belastingen vereist natuurlijk een geheel andere studie en belangstel ling, doch ook die functie kan voor hardwerkende en opoffe rende figuren een levensver vulling vormen. Iets heel anders is natuur lijk tuinvrouw, houtvestster of jachtopzienster. Dat laatste voor vrouwen met een pasto rale aanleg en een uitgespro ken zin voor de schoonheid der natuur, gepaard gaande met een strenge opvatting ten aanzien van verboden toegang. En de techniek? Zeg niet dat vrouwen geen aanleg tot tech niek kunnen hebben. Wie ooit een vrouw bezig heeft gezien een nieuwe spoel in een naai machine te zetten, zal zoiets nimmer beweren. Elektrotech nisch ingenieuse is een inte ressant en specifiek vrouwe lijk beroep. Het fijne werk van draadjes en dingetjes, waaruit bijvoorbeeld een tele fooncentrale bestaat, heeft tengere, gevoelige vingers no dig. In de typografie is mo menteel een grote behoefte aan werkkrachten. Een typo graaf heeft een boeiend en in spirerend beroep, vooral als hij aan een krant meewerkt. Waarom zou een vrouw niet een bekwame, nijvere typo- gravin kunnen worden? Laten we eens een geheel gebied des levens in ogen schouw nemen, waar vele mannen hun brood verdienen en grote liefde voor hun ar beid hebben: de zee. Stuur- vrouw, bootsvrouw of schip ster zijn beroepen die op het eerste gezicht het jonge meisje enigszins vreemd zullen aan doen, doch bij nader inzien een bron van levensvreugde zouden kunnen bevatten. Ka juitsmeisje zou ik niemand willen aanraden. Men heeft dan zoveel ruwe bejegeningen te verduren, dat tere wezens in die functie wellicht onher stelbare schade aan hun in nerlijk zouden oplopen, om van hun uiterlijk nog maar niet te spreken. Volkomen mannelijk getite- latuurd is de krijgskunst. Wij kennen de Marva, doch dat is een kluitje in het riet, want een Marvus bestaat helemaal niet. Een opperbevelhebster, een velddame, een schoutin- bij-nacht, zelfs een opper- wachtmeesteres ontbreekt in de militaire hiërarchische ge schiedenis. Het gehele mili taire apparaat is een aanklacht tegen de gelijkberechtiging en vertoont het trieste beeld van eeuwenoude verdrukking der vrouw door hoog te paard ge zeten lieden van mannelijke slag, die zich enkel verwaar digden de vrouw tot een heldendaad toe te laten door met ze te trouwen. De enige functie op de we reld, die de dappere mannen geheel en al een vrouwelijke betiteling hebben gegeven waarschijnlijk om zich te dek ken is die van gangster. Maar dat is dan ook een be roep, waarvoor iedere fatsoen lijke burger zich schamen moet. En zo is voldoende aange toond, hoezeer de vrouw zich nog zal moeten inspannen om te komen tot een volledige er kenning van haar waarde door de nog immer manzieke maat schappij. Soms dringt zich de gedachte op dat het misschien niet kwaad zou zijn voor ons land, wanneer het eens ge durende een afzienbare pe riode onder het regime van een niet al te hardhandige dictatrice zou komen te staan, die de sexen bij pro clamatie op hun eigen plaats zou kun nen zetten. Verzacht. Het uitgaansverbod, dat na het afkondigen van een campagne van bur gerlijke ongehoorzaamheid wegens de talenstrijd in de noordelijke en oostelij ke provincies van Ceylon was uitgevaar digd, is woensdag gedeeltelijk opgehe ven. Met ingang van heden is het slechts van zonsonder- tot zonsopgang van kracht. Toekomst. De politie te Durban in Zuid- Afrika heeft woensdagavond bij een in val in het gebouw van het Zuidafrikaan- se verbond van vakverenigingen pam fletten met resoluties in beslag geno men. In één van de resoluties wordt er bij de Afrikanen op aan gedrongen op generlei wijze samen te werken met de toekomstige Zuidafrikaanse republiek. Levenslang. De rechtbank van St. Tho mas op de Amerikaanse Maagdeneilan den heeft een man tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij tij dens een rechtszitting een taxichauffeur doodschoot die zijn veertienjarige doch ter had aangerand. Onderscheiding. President Kennedy heeft de gouden medaille van de Amerikaan se nationale vereniging voor Aardrijks kunde overhandigd aan de Franse on derzee-onderzoeker kapitein Jacques- Yves Cousteau. Cousteau die heeft mee gewerkt aan de uitvinding van een on derwaterlong cn een duikapparaat met straalaandrijving, heeft in de Middel landse Zee een deel van de lading van een Grieks schip aan de oppervlakte ge bracht dat 22 eeuwen geleden was ge zonken. Ongeloof. De Dalai Lama van Tibet heeft te Nieuw Delhi in India gezegd niet te geloven dat de Pantsjen Lama dood is. Eerder hadden Indische kranten gemeld dat de Pantsjen Lama door de Chinezen was gedood. Zondebok Ivan Ganenko, eerste partijse cretaris in het district Astrakan is ont slagen, zo meldt de Moskouse Pravda. Door zijn tekortkomingen en fouten heb ben industrie en landbouw een achter stand opgelopen. Ganenko heeft zijn functie zeven jaar lang bekleed. Vorige maand is hem in het partijblad bureau cratie en gebrek aan zelfcritiek ver weten. Ruimtefakkel. Het civiele Amerikaanse bureau voor ruimtevaart heeft een na- triumraket gelanceerd die een hoogte bereikte van ruim 180 kilometer. Daar barstte de raket uiteen en vormde een grote oranje natriumwolk, die ongeveer tien minuten bleef hangen. Het bureau, een onderdeel van het nationale bureau voor de ruimtevaart, neemt deze proe ven om te onderzoeken of natriumwol- ken van nut kunnen zijn bij het bepalen van luchtgesteldheden, windrichtingen en -snelheden op grote hoogte. Derge lijke proeven worden ook genomen in samenwerking met Italiaanse raketdes kundigen op het eiland Sardinië. Officieel. In de Afrikaanse republiek Ka meroen ^ijn, naar van officiële zijde in de hoofdstad Jaoende is medegedeeld, 120 opstandelingen in gevechten met re geringstroepen gesneuveld.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3