Provinciale Staten van Z.-Holland gaan' akkoord met streekplan Bollengebied Dodenherdenking in Velsen VIJFLINC IN IJMUIDEN OOST Ring voor Kees Hes willem Moeilijke Sluisweg VAN WIE? TURKJE RHEUMA- COLLECTE Kritiek op beperking woningbouw in Noordwijk en zandzuigen in duinen Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en moreen Geschenk-ideeën Vriendschap Diefstallen in Sportpark Grote sortering KINDERJURKJES DONDERDAG 20 APRIL 1961 Faillissementen te kust en te keur Artistiek hout- en glaswerk Aparte wandverlichting Wanddoeken Exclusief porselein en aardewerk KUNSTHANDEL tt KENNEMERLAAN 55 R.-k. Gymnasium Paulinum nu officieel in gebruik s HET DOOR GEDEPUTEERDE STATEN van Zuid-Holland opgestelde ontwerp-streekplan voor het bollengebied is in de buitengewone zitting van de Provinciale Staten, die dinsdag en hedenochtend in de Ridderzaal aan het Haagse Binnenhof is gehouden, een onderwerp van uitvoerige bespreking geweest. Niet minder dan twintig leden en gedeputeerden hebben hun oordeel gegeven over de toekomstige ontwikkeling van dit gebied dat zich uitstrekt over de gemeenten Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout en War mond. Tegen verscheidene onderdelen van het ontwerp-streekplan zijn destijds niet minder dan 96 bezwaarschriften ingediend. Bij de besprekingen in de Pro vinciale -Staten van gisteren leverden vooral stof tot gedachtenwisseling op de door Gedeputeerde Staten afgewezen woningbouwplannen aan de noordzijde van Noordwijk, de vraag of de Amsterdamse Waterleidingduinen al of niet voor recreatie moeten worden opengesteld en de zandwinning door de kalkzandsteen- industrie Van Herwaarden in de Oosterduinen. Verscheidene sprekers bepleitten een betere verbinding van Hillegom met het strand door middel van een weg in het verlengde van de provinciale weg bij De Zilk. Vanmorgen hebben de Provinciale Staten hun goedkeuring aan het ontwerp-streekplan gehecht. Nadat de voorzitter, de commissaris der De heer F. L. van der Leeuw Koningin mr. J. Klaasesz, ir. C. N. van (V.V.D.) zag in de aanleg van een ver- Dis van de Staatkundig Gereformeerde bindingsweg tussen De Zilk en het strand Partij had beëdigd als statenlid ter voor- geen bezwaren voor de waterwinning, ziening in de vacature ontstaan door het I Gedeputeerde, mevrouw mr. Chr. overlijden van ds. Zandt, opende dr W. A. de R u y t e r-D e Zeeuw lichtte S t e i n i n g a (P.v.d.A.) het debat over vervolgens de opvattingen van het college het streekplan Bollenstreek. Zijn fractie, over de verwezenlijking van het streek- zei hij, was het in grote trekken met het plan nog eens toe. Het plan beoogt voor ontwerp van G. S. eens. Ook spreker was voorlopig een periode van tien jaar de no- van mening dat de grootste voorzichtigheid dige voorzieningen te treffen op het ge- moet worden betracht met het bebouwen I bied van bollencultuur, industrie, land- van de kuststreek benoorden Noordwijk. bouw en natuurbescherming. Uitvoerig Daarentegen wilde hij de drinkwaterlei- verdedigde zij het standpunt van G.S. over dingduinen meer voor het publiek open- de uitbreidingsplannen van Noordwijk. Tot stellen. „We leven niet op een onbewoond 1970 is een redelijke toeneming van wo- eiland Het verklaren van deze duinen tot ningen in deze gemeente verzekerd. Met verboden gebied, hoe belangrijk ook voor betrekking tot de zandwinning van Van de drinkwatervoorziening, is eigenlijk niet Herwaarden vestigde mevrouw De Ruijter meer van deze tijd," aldus dr. Steininga, er de aandacht op dat dit dieptezuigen die voorts opmerkte dat de dorpen in de volgens de deskundigen geen gevaar voor bollenstreek zich dienen aan te passen aan verzilting behoeft op te leveren. Gedepu- de toekomstige werkgelegenheid. Zij moe- teerde Staten zien dan ook geen reden om ten vooral geen forensendorpen worden. aan Van Herwaarden de gevraagde ver- I gunning voor deze zandwinning op grote Doodsklok diepte te weigeren. Tenslotte deelde me- I vrouw De Ruijter mee dat het in de be- nrwr Geelkerken (AR) doeling ligt dat de gemeentelijke uitbrei- rii't r <5er uitstekend in zijn ge- dingsplannen, na goedkeuring van het fid bonS^tuur?£Jft w, veeteelt en streekplan Bollengebied door de Kroon, imhfstrie s^imen te'voegen tot een alles- zins acceptabel mozaïek. Minder was hij Nadat de g^eputeera chouwin_ K spreken over de I over Noordwijk geluid," riep hij uit. „Wil W Qmda^en g" teren niet gereed was ge- moeten worden." Spreker vroeg zich .1 of OedWrteetd. *ree« NTOrdwifk-Biimen'm^ontelgend ko^wor- ven ztld-Hodaid „„«h- den ten behoeve van de woningbouw. Voor de ontwikkeling van de gemeente Noord wijk achtte spreker het ontwerp-streek plan funest. tend in de Ridderzaal aan het Haagse Bin nenhof wederom bijeengekomen, ter voort zetting van de beraadslagingen. Als eerste repliceerde de heer C. P. Vergouwen (K.V.P.). Hij verzocht de omleidingswegen niet op het streekplan te handhaven. Bovendien vond hij de opper vlakte van het meertje in de Oosterduinen nabij Hillegom van 35 ha veel te groot in de bollengronden. Daarom handhaafde hij zijn bezwaren tegen dit meertje. Dr. N. G. Geelkerken (A.R.) zei dat men voor het nageslacht zoveel mo gelijk open ruimten moet scheppen, die een bestemming moeten krijgen naar de eisen van die tijd. Een klein gedeelte echter moet gebruikt worden voor deze generatie. Spreker meende dat men dan beter nu een klein gebied van de duinen kon afne men en de bollengebieden voor later be waren. Hij diende een onderwerp in dat onder meer behelsde, dat het gebied van de Noorderduinen bij Noordwijk bestemd wordt tot „stads- of dorpsgebied", met dien verstande dat van de totale 65 ha er 30 permanent bestemd worden voor recrea tie en 35 ha voor de volkshuisvesting. De heer H. B. Engelsman (Partij v. d. Arbeid) achtte het voorstel tot amendement van de heer Geelkerken niet gelukkig. Zijn fractie gaf de voorkeur aan het opvullen van de ruimte tussen Noordwijkzee en Noordwijk- binnen. Ook een deel van de K.V.P.-fractie was bij monde van de heer G. Z. de Vos tegen het voorstel van de A.R.-fractie. Ir. F. W. C. Blom (V.V.D.) deelde mede dat, indien het voorgestelde amen dement wordt aangenomen, de evenwich- heid van het streekplan van Gedeputeer de Staten verstoord wordt, reden waar om zijn fractie ertegen was. Daar het amendement mede ondertekend was door enige CH-fractieleden, zei mr. W. D. Ok- kers, dat men er behoefte aan gevoelt de gehele kwestie over vijf jaar opnieuw te bezien. Gedeputeerde Mevr. De Ruyterde Zeeuw beantwoordde hierop de replieken en waarschuwde tegen „touwtrekkerij" van bepaalde groeperingen, die voor l.un be langhebbenden zoveel mogelijk uit een streekplan trachten te halen. Ingaande op het amendement van de heer Geelkerken zei zij, dat Gedeputeerde Staten vo'«rkeur blijven houden voor be bouwing van Noordwijk-Binnen-Noord. Spreekster onderstreepte dat het met de recreatie van Noordwijk spaak zal lo pen, als de Noorderduinen worden volge bouwd. Zij raadde de heer Geelkerken aan zijn amendement voorlopig in een lade op te bergen, temeer daar zij toezeg de de kwestie na vijf jaar nog eens te be zien. Dit was voor de heer Geelkerken aan- leiding zijn amendement in te trekken. Hierop nam de vergadering het streek- plan-bollengebied zonder hoofdelijke stem ming aan. De heer G. van Praag (Comm.) uitte zijn grote waardering voor het plan. Hij toonde zich geen voorstander van een openstelling van de drinkwater leidingduinen voor recreatieve doeleinden. De heer J. Sonneveld (V.V.D.) zei dat een samenvloeiing van de beide Noordwijken moet worden voorkomen. Hij betreurde het dat de agrarische aspecten in het streekplan niet helemaal tot hun recht zijn gekomen. Ook was hij het niet eens met de opvatting dat er voor meer industrie in het bollengebied geen plaats zou zijn. Verzetting De heer C. van Dijk (C.H.U.) be pleitte het scheppen van meer recreatie ruimte b.v. in de Amsterdamse waterlei dingduinen. Hij informeerde naar het voornemen van G.S. om aan de kalksteen- industrie Van Herwaarden vergunning te verlenen tot het zandzuigen op grote diep te in de Oosterduinen. Hij wees op het gevaar van verzilting van de grond, dat daarvan het gevolg kan zijn. Verder vroeg spreker waarom G.S. afwijzend staan te- genover de aanleg van een kustweg. De heer G. Z. de Vos (K.V.P.) vroeg zich af waarom Katwijk niet in het streek plan was opgenomen. Voorts was het hem niet duidelijk op welke wijze het streek plan Bollengebied zal aansluiten aan het streekplan Zuid-Kennemerland. De bebou wing van de kuststreek ten noorden van Noordwijk kan men, meende hij, toch niet tegenhouden. Spreker was voor het samen groeien van Noordwijk aan Zee en Noord wijk-Binnen. De heer C. P. Vergouwen (K.V.P.) keerde zich vooral tegen de zandwinning van Van Herwaarden in de Oosterduinen. Hij voorspelde dat deze afgravingen een steeds grotere vorm zullen aannemen, met het gevolg een toenemende verzilting van hoogwaardige bollengrond- „Waarom gaat Van Herwaarden niet in Katwijk zand graven," vroeg hij. Als G.S. niet ingrijpen zal Zuid-Holland nog één grote zoutwoes- tijn worden, aldus de heer Vergouwen. Eveneens voorstanders van woningbouw in Noordwijk-Noord waren de heren J. C. Vogelaar (C.H.U.), J. Hoogcarspel (Comm.) en S. H. van Eijbergen (C.H.U.). De heer J. Emm ens (P.v.d.A.) wilde forensisme en industrie op beperkte schaal niet uit de bollenstreek weren. Hi) vroeg G. S. speciaal aandacht te besteden aan de landschappelijke verzorging en er op toe te zien dat hoogbouw zal worden tegen- 26233I1. Dr. ir. Verhoeven (P.v.d.A.) zei, dat natuurbescherming en recreatie met meer de vijanden zijn van vroeger. Het beschikbaar stellen van de waterleiding duinen voor de recreatie zal mfn zonder gevaar voor verontreiniging van het drink water kunnen doen, meende hij. Spreker complimenteerde G.S. met de wijze waar- on zii in 't ontwerp-streekplan met uiteen lopende belangen rekening hebben gehou den. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: de Ven nootschap onder Firma Zaans Isolatiebedrijf Plaza". Schubertstraat 6, Zaandam en de vennoten Chr. Plooyer. Blekerstraat 30 Zaan dam en C. Scheerman, Schubertstraat 6, Zaandam. Rechter-commissaris is mr. H. G. Rambonnet en curator mr. C. J. Doorenbos, Zaanweg 66, Wormerveer. Op 4 mei aanstaande zal te Velsen een dodenherdenking worden gehouden, in ver band waarmede door de Stichting Velser Gemeenschap (commissie herdenking 4de mei) een uitgebreid programma is samen gesteld. In de middag zal te twee uur de school jeugd van het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg te IJmuiden. onder lei ding van mejuffrouw E. Vijlbrief, zich naar het Monument op het Plein 1945 be geven. Het jeugdkoor „De Goede Herder" zal passende liederen zingen, onder leiding van de heer J. J. Huizinga Na een korte toespraak door de heer G. W. in 't Hout, zal een bloemlegging plaats hebben. Be sloten wordt met een rondgang om het monument. Te kwart voor vier vertrekken de depu taties van de overheid, bedrijven en ver enigingen, en particulieren van het Patro naatsgebouw naar het Monument op het Plein 1945. Daar zal de Hoogoven Harmo nie koraalmuziek ten gehore brengen. Ver volgens worden bloemen gelegd en nadat het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus door de aanwezigen zijn ge zongen, wordt een rondgang om het monu ment gemaakt. Advertentie Woensdag kwamen in IJmuiden aan: London Prestige van Londen; Vatnajoekull, Grimsby; Scheldestroom, Londen; Margriet L, Teigne- mouth; Wolanda, Londen; Delta, Par; Jean E., Londen; Brage. Gefle; Timo, Londen; Herman Buisman. Par; Matthew, Sandringham; Theodora, Kopenhagen; Jans. Londen; Corbank, Sunder land- Kuurtanes, Kemi, cellulose lossen Papier fabriek Velsen; Schinkelstroom, Dagenham; Ska- gerak, Harlingen, laden Staalhaven IJmuiden. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Taras van Rotterdam; Brivida, Rotterdam, laden Bin nenhaven IJmuiden; Geestemünde, Antwerpen; Pallas, Rotterdam; Lies, Hamburg; Lucas Bols 1, Kramfors; Loke, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Atlantic naar Swansea, walsmateriaal van IJmuiden; Lau- ting, Otterbaecken; Otto, Rotterdam; Ceres, Port of Spain; Stad Antwerpen, Hamburg, ledig van IJmuiden; St. Arvans, Londen, ledig van IJmui den; Luise Schupp, Odda; Crits Koencke, Ham burg; Telfa, Antwerpen; Canopus, Londen, ledig van Velsen; Valdemosa, Hamburg; Anna Elisa beth, Londen, walsmateriaal geladen IJmuiden; Lista, Rotterdam; Beninkust, Freetown; Stavos, Hamburg; Bovenkerk, Rotterdam; Mentor, Rot terdam; Rawind, Rotterdam; Balong, Le Havre; Theano, Rotterdam; Flevo, Rotterdam; Amstel- stromm, Plymouth; Leonidas, Rotterdam; Spirit, Portsmouth; Ariana, Goole, stijfsel geladen Koog aan de Zaan: Almkerk, Marseille;.Loussios, Bre men; Peregrien, Harlingen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Staten- laan naar Swansea, walsmateriaal van IJmuiden; Theodora, Londen; Greta, Aruba. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In een schuur onder aan de spoordijk bij het Station IJmuiden-oost ligt een geit. Een lief dier met sprekende trouwe ogen en een elegante sik. Maar dat is voor een geit niets bijzonders. Toch spreekt de heer Koene uit de Tussen- beeksweg met meer trots over deze Jopie dan de Rus sen over kameraad Gagarin. „Het is een wonder", zegt de heer Koene, en hij schudt nog verbijsterd het hoofd. „Tien dagen heeft onze Jopie gelegen. Toen werd het te erg. We hebben de dieren arts gehaald en die heeft Jopie een spuitje gegeven. De volgende dag kwamen de jongen. Het waren er vijf, meneer, dat had zelfs de die renarts nog nooit meege maakt". Jopie rust nog steeds. Ze is nog altijd vermoeid van het ter wereld brengen van liefst vijf allerliefste geitjes. „Ik had er liever maar twee ge had", zegt de heer Koene, „want stel je voor, dat Jopie nooit meer helemaal de oude wordt". Maar tegelijk schudt hij nogmaals het hoofd van verbazing over de bijzondere belevenis. De heer Oldenburg staat er ook bij. Hij verzorgt de tui nen onder aan de dijk en hij geeft de geitjes dan ook elke dag te eten. „Voorzichtig", zegt hij tegen de fotograaf, „ze moe ten binnen blijven", maar dat vindt de heer Koene niet nodig. Zijn vrouw evenmin. „Waar ga je er mee naar toe?", horen we de heer Koene tenminste roepen, als hij zijn vrouw de schuur uit ziet lopen met een geitje op de arm. Maar dan gaat hij al achter haar aan, ook met zo'n klein wit diertje in de armen geklemd. Evenlater wandelen we achter elkaar, ieder trach tend een gesprek met een geitje te beginnen. Ze worden op het gras ge zet. „Bij elkaar blijven, jon gens", zegt de heer Olden burg, en hij probeert telkens maar weer een keurige op stelling van de vij fling te maken. Maar elke keer zit er weer een geit boven aan de spoordijk en dan moet me vrouw Koene ijlings naar boven klimmen om de jeug dige overtreder, die nu de ruimtevaart al in het bloed lijkt te hebben, weer terug te halen. Eindelijk staande geit jes goed, maar dan vergeet de heer Oldenburg om opzij te stappen. Maar tenslotte brengt een voederbakje uit komst. En zo ziet u toch nog een mooie foto van de vijf geitjes van de heer en me vrouw Koene. Dan gaan we weer terug naar de schuur, ieder weer met zijn eigen geitje. Jopie mag er even één bij zich houden. Ze likt ijverig. „Niet doen", zegt de heer Oldenburg, „zo went ze er nooit af". Dan is Jopie, de geit, die anderhalf jaar geleden van melkboer Witteman 's ge kocht, weer alleen. De vijf geitjes spelen weer ijverig met elkaar. „Wilt u er één kopen?", vraagt mevrouw Koene nog, als we juist op de terugweg zijn. Maar wat moet zo'n huppelend diertje op een flat? Daarna heeft een ontvangst plaats in het Patronaatsgebouw. De leiding berust bij ds- J. A. Tiemens. De traditionele Stille Gang naar Wester- veld vangt aan, vanaf het Plein 1945, te 19 uur precies. Een ieder zal kunnen deelnemen aan deze stille tocht naar Westerveld. Vanaf 18 uur zullen van alle openbare gebouwen particuliere woningen en vaar tuigen de vlaggen halfstok worden gehan gen. De vertrektijden voor de overige groepen zijn: Driehuis, aansluitend op IJmuiden 19.25 uur bij de R.-K. Kerk Driehuizerkerkweg. Velsen-Noord en Velsen-Dorp, vertrek zuidzijde pont 19 uur precies. Verzamelen 18.45 uur. Santpoort-station, vertrek Stationsplein 18.45 uur precies. Verzamelen 18.30 uur. Santpoord-Noord, vertrek Frans Net- scherlaan 18-45 uur precies. Verzamelen 18.30 uur. De leiding der groepen berust voor IJmuiden: bij de heer Thijssen; Velsen- Noord en Velsen-dorp: bij de heren Andrea en Van Westenbrugge; Santpoort-station: bij de heer Jonker sr: Santpoort-Noord: bij de heer Wildschut. De weg naar de plaats van de plechtig- heid zal te voet worden afgelegd in vol komen stilzwijgen en zonder het meevoe ren van vaandels of vlaggen. Alleen recht streekse nabestaanden van gevallenen zul len een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet mogen innemen. Het brengen van een eenvoudige bloemenhulde is toe gestaan. Vanaf 19.45 uur: Koraalmuziek door de Chr. Muziekvereniging „Wilhelmina"; 19.50 uur: Zang door een koor, samenge steld uit de Velsense koren. Gezongen I wordt: Ecce Quomoóo Moritur van Jac. Handel en Troostlied van Leo Mens; 20 uur: 2 minuten stilte, welke aangekondigd worden door een roffel en een hoomsig- naal; 20.20 uur: Zang door alle aanwezigen: a. 2 coupletten van het „Wilt heden nu treden", b. het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus- Aanvang van het défilé langs het herdenkingsmonument. Tijdens dit défilé koraalmuziek afgewisseld door zang van de gezamenlijke zangkoren. Het katholieke gymnasium Paulinum aan de Wolff en Dekenlaan te Driehuis, dat reeds sinds vorig jaar in gebruik was, heeft thans zijn plechtige zegening en of ficiële opening beleefd. De zegening werd verricht door de emeritus bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Dr. S. Key- ser, inspecteur van het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, opende de school. De gemeente Velsen was vertegen woordigd door burgemeester mr. J. C. Bührmann. Ook de wethouder voor onder- wijs, de heer H. de Boer, en de wethouder voor sociale zaken, de heer C. P. J. Maas, waren tegenwoordig. Rector van het gym nasium is pater drs. J. van de Geyn. OPEN DEUR-CONFERENTIE Op zaterdag 22 april wordt in IJmuiden een Open Deur-conferentie gehouden. Op deze bijeenkomst willen de medewerkers in de IJmond zich bezinnen op het werk in deze streek en hopen hier nieuwe ideeën op te doen. De inleidingen worden gehouden door ds. Steenbeek en door wika Van Ginkel. De conferentie wordt gehouden in het wijkgebouw van de Bethlehemkerk. Het is nu al ruim ander half jaar geleden dat Kees Hes, aan de Hogeweg te Bakkum, een moedige daad verrichtte door zijn broertjes en zusjes uit de brandende boerderij van zijn ouders te redden. Des morgens te half zeven had de rode haan zich in deze boerderij genesteld en met man en macht moest er toen gewerkt worden om de verraste huisgenoten, en het vee in de belendende stal, te redden. De toen 17- jarige Kees Hes heeft zich daarbij bijzonder ingespan nen want zonder op gevaar voor eigen leven te letten wist hij vier meisjes en broertjes uit de vuurzee te redden. Zijn zusje Alie was hem hierbij een uitstekende hulp: deze gaf, staande in de wankele goot van het huis, de door Kees aangegeven broertjes en zusjes door aan hulpzame handen op het pad langs het brandende huis. Vele cadeaus hebben de twee moedige redders als waar dering reeds mogen ontvan gen. Een dezer dagen kreeg Kees, die nog altijd de lit tekens draagt van ernstige Bij de politie te Velsen is aangifte gedaan van de vol- kende gevonden voorwer pen: bril met etui, broche, bruine nappa dameshand schoen, parkiet, kinderporte monnee, autoped, zwart grijze poes, autosleuteltje in etui, hulssleutel, blauwe jopper met riem, S.U.S.-lot, kinderhandschoen, aktetas, een pakje sigaretten, kana rie, gehaakte handschoen, wit babyschoentje met sokje, herenhorloge, blauw jasje met capuchon, blauw jack, motorhandschoen, vier vi trage gordijnen, wit kinder schoentje, koerduif, rugzak, kindermuts, ruitenwisser, speelgoedbeestje, pet, drie- wielig kinderfietsje, zonne- aril, kinderwagenzeiltje, film, aansteker en een trap loper. Inlichtingen over deze ge vonden voorwerpen zijn te verkrijgen, dagelijks aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost. De gedepo neerde voorwerpen zijn te verkrijgen, elke dinsdag van 17.00 tot 18.00 uur en elke zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur aan het hoofdbureau van politie. verbranding, nog een prach tig geschenk. Dit kwam van een zekere dr. Schulz uit München in Duitsland, die vanaf de brand deze zaak heeft gevolgd en nog altijd een grote bewondering heeft voor een zo dappere knaap. Dr. Schulz had het geschenk, een ring, door de Koningin aan Kees willen laten uit reiken en hem daarom aan Hare Majesteit toegezonden. Hieraan kon niet worden voldaan, maar niettemin kreeg Kees hem dezer dagen, en hij is er maar wat blij mee. Kees, die enkele dagen geleden weer uit het zieken huis kwam, nadat hij weer enkele ingrepen had onder gaan, maakt het thans uit stekend en hij hoopt dr. Schulz spoedig te ontmoeten om hem persoonlijk te be danken. Wie kent Willem van het Postkantoor in Beverwijk niet? De man, die jarenlang op uw fiets heeft gepast, als ge binnen zegeltjes moest plakken of geld van de spaarbank haalde. Willem Knegjes is zijn volledige naam. Meer dan zestien jaar waakte hij bij de fietsen, was behulpzaam en hij liet het altijd aan „uw beleefd heid" over. Willem zal niet langer de fietsenbewaarder zijn, want, hij heeft op dok tersadvies ander werk moe ten nemen. Hij zal plaats nemen in de werkinrichting „Pallisade". Of er nu weer een nieuwe fietsenbewaarder Is, weten wij niet, want wij zijn nog niet wezen kijken. Maar dit zal toch wel, want, zo fluisteren de mensen, Willem verdiende op die ma- lier een aardig centje, Een zeer onbevredigende verkeerssituatie is zeker die welke er op de Sluisweg in IJmuiden heerst. Het lang zame verkeer is hiervan de dupe. Deze toestand wordt veroorzaakt door het feit, dat het langzame verkeer (en dan in het bijzonder de fiet sers en bromfietsers) niet steeds gebruik mag maken van de hoofdrijbaan, waar dus ook de auto's komen, maar hier en daar op fiets- paadjes moeten rijden, nu eens op de middenweg mo gen en dan weer de kant in- moeten Zo sukkelt men hier al ja ren. Het is volslagen onbe grijpelijk, waarom de be doelde deelnemers aan het langzame verkeer niet op de hoofdbaan van het gehele Sluiswegtraject mogen rij den, temeer onbegrijpelijk, daar herhaaldelijk op de smalle fietspaden botsingen ontstaan,waarbij een of meer weggebruikers gewond wor den. Het begint al in Velsen- Zuid, waar fietsers en brom fietser' op het fietspad naast de Sluisweg moeten rijden, tot de T-splitsing met de Kerkstraat. Hier moeten de bromfietsers op de Sluisweg zelf gaan rijden, maar fiet sers mogen op het fietspad blijven. Een bord met het woord „rijwielpad" geeft zulks aan Dit bord is vol komen zinloos, want de be bouwing bevindt zich links van de weg. Moet men dus bij een van de bewoners in de huizen aan de Zuider Ka naaldijk zijn. dan moet een bromfietser zijn voertuig op de Sluisweg tot stilstand brengen en dan oversteken, wat niet zonder gevaar is. Hij mag dus niet op het „rij wielpad" rijden, dat langs de huizen loopt. Doet hij het toch. dan loopt hij de kans een bekeuring te krijgen. Tot en met de Cementfa briek in Velsen-Noord gaat het verder weer goed, want men mag steeds op de hoofd- rijbaan rijden- Tot voor kort was dit niet toegestaan en moesten brommers en fiet sers tesamen op een smal paadje rijden, tot ongeveer de zuidelijke ingang van het Hoogoventerrein. Gelukkig heeft men ingezien, dat dit niet langer ging. Herhaalde lijk waren hier botsingen. Wij schreven reeds: tot en met de Cementfabriek. Hier moeten plotseling alle deel nemers aan het langzame verkeer de Sluisweg zelf ver laten en via een tamelijk ge vaarlijke kruising naar een slecht onderhouden fietspad uitwijken. Hier moeten zii dan weer blijven rijden tot de spoorwegovergang in de Grote Hout- of Koningsweg ie Velsen-Noord. Op welk ieel nog betonnen paaltjes staan ook! Aldus is de allerminst be- „Ik maak zoveel komedie mee. maar hier werd ik stil van. Het was werkelijk ont roerend," vertelt ons de heer Kruiswijk, de beheerder van het Kerbert-asiel aan de Heerenduinweg in IJmuiden. Hij stond erbij toen een me vrouw uit Beverwijk voor haar doodgewaande maar in werkelijkheid springlevende hondje Turkje genaamd knielde en het diertje innig omhelsde. Het beestje was weggelopen op 17 maart en mevrouw De Hartog van de Heemskerkerweg te Bever wijk had meteen daarna een advertentie geplaatst, maar Turkje kwam niet boven water Het is allemaal aan toeval te danken, dat zij haar vier jaar oude hond weer terug kreeg. Dat ging zo. Turkje was in Santpoort aangeko men en zwierf daar wat rond Een dierenminnende vrouw haalde het beestje in huis. maar kon haar echt niet lan ger houden. Zij belde toen asielhouder Kruiswijk op, die het dier gastvrij onder dak verschafte. Dat gebeurde op 23 maart. Een paar dagen later kwam een Beverwijkse dame om een hond en zij zag toen Turkje. „Ach", zei ze. „dat lijkt het hondje van mijn buren wel". Zij ging naar huis, maar vergat de gelijke nis. Maar tien dagen later sprak ze er toch over met mevrouw De Hartog. Buur vrouw De Hartog snelde naar het Velsense dierenasiel en daar zag zij haar Turkje weer terug. Jan Cana, een twaalfjarige knaap uit de Napierstraat in IJmuiden, heefteen elfjarig vriendje, Johan Scheepers, die in dezelfde straat woont. Johan heeft heel hard een invalidewagentje nodig en daarom is Jan al enige tijd aan het werk gegaan om de centen bij elkaar te krijgen. Hij ging oud-papier ophalen en dit bracht een aardig be drag op, maar lang niet vol doende, want zo'n invalide wagentje kost heel wat. De buren hebben hem geholpen: vijfhonderd gulden heeft hij bij deze mensen opgehaald! Het wagentje is besteld bij Lely in Den Haag. Zaterdag krijgt Johan Scheepers zijn invalidewa- gentje. De reuma-collecte in Velsen, door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, heeft in totaal 2.768,34 op gebracht, gespecificeerd als volgt: Velsen-Noord 800,75 IJmuiden-West 615,20 ÏJmuiden-Oost 205,75 Velsen-Zuid 274,72 Driehuis 395,90 Santpoort-Noord., ƒ124,19 Santpoort-Zuid 351,83 Het schijnt de laatste we ken in het sportpark „Wa tervliet" en met name in de kleedgelegenheden niet erg pluis te zijn, aangezien het bestuur van de voetbalver eniging een ernstig waar schuwend geluid laat horen. Er worden sedert enkele weken in de kleedkamers van het sportpark door enige personen geld en waarde volle papieren vermist. De „kapers" zijn naar het schijnt zeer moeilijk te ver rassen; de spelers wordt aangeraden om geld, horlo ges, waardevolle papieren enz. aan de leiders af te ge ven. Beter is het helemaal geen geld of waardevolle voorwerpen mee te nemen als men wedstrijden moet spelen. vredigende situatie al jaren en er komt maar heel lang zaam verandering .maar geen verbetering in. Waarom wordt de hoofd baan van de Sluisweg over het gehele traject niet open gesteld voor het langzame verkeer, behalve voor voet gangers? Deze laatsten heb ben immers de beschikking over trottoirs. GROENTEVEILING De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren woensdag: spinazie 8xlt— 16, sla 513, witlof 3489, rabarber 514, radijs 1122, prei 1016. waspeen 1847. LEZING OVER NIEUW-GUINEA Voor de afdeling Heemskerk van de Ned. Christenvrouwenbond zal mevrouw Knibbe-Kuiper een lezing houden met als onderwerp „De binnenlanden van Nieuw- Guinea". Deze bijeenkomst vindt plaats op vrijdag 21 april in de Gereformeerde Mor- gensterkerk. Advertentie PLEIN 1945 DONDERDAG 20 APRIL De Uylenboom, Santpoort, 20 u.: Tuin bouw Studieclub „Velsen". Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.: Huldiging van vijf „zilveren jubilarissen' bij Hoogovens. VRIJDAG 21 APRIL Patronaatsgebouw, IJmuiden, 19 45 u.: Concert Chr. Muziekvereniging „Wilhel mina" met medewerking van „Studie toneel".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7