Subsidie voor 2500 extra door minister woningen toegezegd KENNEDY TREKT LERING GEBEUREN OP CUBA EN Communisme moet - niet alleen militair - worden weerstaan UIT HET IN LAOS HET WEER Meer nijverheidsbouw maar minder vrije woningen I Mr. D. U. Stikker is gekozen tot secretaris-generaal Twee doden in het verkeer En toch geen letsel - Route en tijdschema van bloemencorso sjgg MORRIS "êefore yoy êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Wisselend bewolkt Zwitserse rollen van 2.20 voor 1.60 p. st. Patisserie DEKKERS Hij hoopt dat de NA I O vierde kernmacht wordt Het woord is aan Hazenberg's vakantiekoeken zaterdag 20 stuks voor 1-40 HAZENBERG Extra-krediet gevraagd voor plaatsing van het Hildebrandmonument In de krant van heden: iiiiriin VRIJDAG 21 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 14u Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der je die in het bouwprogramma zijn aange geven. Een verdere overschrijding van het bouwprogramma in de gebouwensec tor dan de aangegeven 200 miljoen zou, volgens de minister, tot overspanning leiden, met als gevolg stagnatie van de werken, verlenging van de bouwtijden en stijging van de bouwprijzen. In verband met het algemene prijsbeleid, doch vooral ook met het oog op de woningbouw, is een dergelijke stijging dus onaanvaardbaar. Het aantal in 1961 te subsidiëren wo ningen wordt met 1250 woningwetwo ningen en 1250 premiewoningen ver hoogd en daardoor gebracht van 67.500 op 70.000, zo deelt de minister van Volkshuisvestingen Bouwnijverheid mee bedragen Dg minister acht daar. m zijn thans bi] de Tweede hamer Qm Qok y00r deze categorie de invoering gediende nota over de woningbouw en van (je rijksgoedkeuring noodzakelijk, hoe de stand van zaken in de bouwnijver- wel deze zich zal beperken tot de veel ar- heid. Deze nota werd toegezegd na de beid vergende duurdere klasse van de vrije kabinetscrisis in december. Doordat in Qok in de categorieën kleine werken zul- het vervolg voor de bouw van met- )en beperkingen moeten worden aange- gesubsidieerde woningen met een bouw- legd om te voorkomen dat de bouwcapa- som hoger dan f 23.000, f 21.000 en citeit teveel versnipperd raakt en om te f 19.000 een rijksgoedkeuring zal zijn vereist, welke m het algemeen slechts ren van urgente grotere werken zal worden verleend aan gemeenten in alle sectoren, aldus de minister, zal waar zich geen spanning op de bouw- een stringent goedkeuringsbeleid worden markt voordoet zal de woningbouw in gevoerd, dat is afgestemd op de bedragen markt vooraoet, zaï ue womufiLMju I die in het bouwprogramma zpn aange- de vrije sector worden beperkt. Het in het programma 1961 geraamde produktiebedrag voor de sector gebouwen voor de nijverheid, kan dit jaar met f80 miljoen worden overschreden. Het produk tiebedrag voor de scholensector ten laste van het wetenschappelijk onderwijs met 5 miljoen verlaagd wordt. De be voegdheid van de gemeenten tot het afge ven van rijksgoedkeuringen voor de bouw van scholen met een bouwsom tot ƒ100.000 is, behalve voor de drie grootste gemeen ten, ingetrokken. De minister dringt er bij de gemeenten op aan de rijksgoedkeuring voor bouwwer ken met een bouwsom 2000 en 10.000 slechts met grote zelfbeperking te verle nen, waarbij hij als richtlijn aangeeft dat per maand niet meer goedkeuringen wor den afgegeven dan de helft van het aan tal in de overeenkomende maanden van het vorig jaar. Het contingent dat voor de eerste zes maanden van 1961 aan de provincies en aan de drie grote steden beschikbaar is gesteld voor het verlenen van rijksgoed keuringen vooi* werken met een bouwsom tussen 10.000 en 100.000, zal moeten toe reiken voor zeven maanden. Ook het con tingent voor de resterende vijf maanden zal op de ingetreden situatie worden afge stemd. Uit de gegevens omtrent de bouwproduk- tie in 1960 blijkt dat de produktie in de ge- vrije maatschappij de strijd met s"pc®s bouwensector, welke voor dat jaar was zaJ overleven. In deze toonaard eindigde geraamd op 2600 miljoen, in feite 2760 prudent Kennedy een toespraak van miljoen heeft bedragen, waarbij ujaa": Uen kwartier die men reeds nu zonder merking moet worden genomen dat, als een Kwaruer, uie m™ re gevolg van stakingen, een produktie van aarzelen kan kenschetsen als een histo- ongeveer ƒ40 miljoen verloren ging. rische rede. Herhaaldelijk zullen deze Op grond van deze cijfers acht de minis- woorcjen van de president in de komen- dus 200 miljoen hoger dan het bouwpro- ooit geleek de jonge president op zi n gramma voor dit jaar geraamd werd. grote voorganger Franklin D. Roosevelt, Hiervan meent de bewindsman een bedrag toen J1jj zqn v0lk een inzicht gaf in de van 80 miljoen ten goede te moeten laten aren die dreigden. De president trok komen aan de industrie om de wachttijden f r r aos js ge- voor aanvragen van rijksgoedkeuring voor ei mg uit wat in Luba enLaos is ge industriegebouwen tenminste enigszins te beurd. De vrije wereld zal alle krachten, beperken. Mocht de bouwcapaciteit meer en niet alleen maar militaire macht, ruimte biedten dan aanvankelijk was aan genomen, dan zou deze gebruikt worden om de sector nijveirheid meer armslag te geven. Teneinde tegemoet te komen aan de aan drang van de Kamer om, indien enigszins mogelijk, de woningbouw uit te breiden. Met de wielen naar boven bleef een auto liggen die op de rijksweg Amster damDen Haag bij een inhaalma noeuvre plotseling moest uitwijken voor een tegenligger en kantelde. De wagen werd zwaar zeschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Wat hij ook moge kosten en hoe gevaarlijk hij ook moge zijn, ik ben er van overtuigd dat onze moeten inspannen, ten einde te voor komen dat een steeds groter gebied en steeds meer mensen worden opgeslokt soms kwasi-vreedzaam door het communisme. De stelregel van het wes- mogelijk, de woningbouw uit ie Dreicien, i telljk halfrond kan men meent de minister de grotere produktie non-inmengmg. Zou blijken, zo betoogde mogelijk voornamelijk aan de woningbouw Kennedy, dat die leus gebruikt werd om ten goede te moeten laten komen. Binnen- 'aan actie tegen communistische kort zal een begrotingsvoorstel tot uitbrei- etratie te dekken, dan zouden de ding van de gesubsidieerde woningbouw peiieuciuc „-W1 met 2500 extra woningen bij de Kamer wor Verenigde Staten met aarzelen E I1 r öi'rrov» xroihrrhptn rp den ingediend. Het aantal woningen in de vrije sector, dat in het halfjaar oktober 1960 tot en met maart 1961 werd gebouwd, bedroeg 15.890 en het laat zich aanzien dat dit aantal voor het hele jaar 1961 30.000 of meer zou kun- Het bloemencorso neemt zaterdag de volgende route: Om 11 uur wordt bij het koffiehuis „De Uiver" in Sassenheim gestart, waarna het corso in noordelijke richting over de Rijksstraatweg door Lisse en Hillegom naar Bennebroek rijdt. Om 13.50 uur bereikt het corso het keerpunt in Bennebroek en na een pauze begint om 15 uur de weg terug Het volledige tijdschema volgt hier onder: 11.00 uur: Vertrek van de Warmonder- dam te Sassenheim; 12.15 uur: Aankomst centrum Lisse; 13 00 uur: Aankomst centrum Hillegom; 13.50 uur: Aankomst keerpunt Rijks straatweg, Bennebroek; 15 00 uur: Vertrek keerpunt; 15.35 uur: Aankomst centrum Hillegom; 16.30 uur: Aankomst centrum Lisse; 17 25 uur: Aankomst centr. Sassenheim; 18.00 uur: Aankomst eindpunt nabij „De Uiver" te Sassenheim. zelfstandig voor hun eigen veiligheid te zorgen Om een vergelijking te ontlenen aan een sfeer die heel wat plezieriger is dan die van de koude oorlog: Kennedy toonde zich een tennisspeler, die toegaf dat hij twee sets heeft verloren, maar die uit dat ver lies de krachtige conclusie trok, dat hij van nu af aan alles op alles zou zetten om de wedstrijd te winnen. Zo nodig met verandering van de spelregels, moet de goede verstaander hieraan toevoegen. Aan het begin van zijn regering, nu pre cies drie maanden geleden, zei Kennedy dat Amerika's nationale bestaan op het spel stond. De president ziet zijn land ge plaatst voor de kwestie van leven of dood. Reeds na drie maanden moest hij in alle ernst zeggen: „Het bewijs is duidelijk en het tijdstip is laat. Wij en onze Latijns- amerikaanse vrienden moeten onder ogen zien dat wij de kwestie van ons nationale voortbestaan niet langer kunnen verda gen." Kennedy maakte duidelijk dat de Verenigde Staten niet onverschillig staan Advertentie BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier daar een bui. Overwegend in matige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Deze zaterdag een grote reclame van o.a. KERSEN - BRANDEWIJN - SINAASAPPEL - MOCCA zolang de voorraad toereikt. CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 tegenover de tanks en de vliegtuigen, die van achter het ijzeren gordijn naar Cuba worden overgebracht. Het, ook militair, kleine Cuba vormt wel geen ernstige be dreiging voor de Verenigde Staten, doch als ondermijningsbasis van de vrijheid in Latijns-Amerika acht Kennedy Cuba be slist gevaarlijk. Vooral ter wille van het westelijk halfrond moeten de Verenigde Staten zich vastbesloten tonen, zo ver klaarde Kennedy. Tenzij er iets onverwachts gebeurt, be- ,hoeft men na deze rede niet terstónd een opzienbarende actie van de Verenigde Sta ten te verwachten. Kennedy heeft echter de weg vrijgemaakt voor een zelfstandig ingrijpen van de Verenigde Staten, indien de communistische penetratie in Latijns- Amerika zou doorgaan, of indien zo zou men kunnen veronderstellen Cuba tot een communistische raketbasis zou wor den gemaakt. De tanks en vliegtuigen die Kennedy noemde, mogen dan geen ernsti ge bedreiging vormen voor een machtig land als de Verenigde Staten, maar de ra ketten, die hij niet noemde, zouden wel degelijk een gevaar kunnen zijn. Kennedy's slotsom was: wij moeten sterk, hardwerkend en visionnair zijn. Zo alleen kunnen wij deze periode overleven. Wie onverschillig is en slap, wordt in deze tijd meegesleurd in de maalstroom der his torie. Wanneer Kennedy spreekt over sterkte, denkt hij niet alleen aan militaire macht .Die alleen is niet voldoende tegen de methode van penetratie van het com munisme. Kennedy noemde met name eco nomie, politiek en wetenschap als de strijd middelen waarin de vrije wereld eveneens haar kracht moet tonen. Toen de vereniging van Amerikaanse hoofdredacteuren Kennedy uitnodigde voor een lunch en om een korte toespraak te houden, kon men niet vermoeden welk een historisch ogenblik men hielp voorberei den. Op het laatste ogenblik ontbrak het Kennedy aan de tijd de lunch mee te ge bruiken, doch hij hield zijn rede en die magistraal geformuleerde toespraak, die men vooral in zijn geheel moet lezen, be reidt een wending voor in Amerika's poli tiek. Zij opent de mogelijkheid voor een eenzijdige Amerikaanse actie, indien Was hington zulks nodig acht voor de vrijheid in de wereld of voor de eigen veiligheid Amerikaans protest WASHINGTON (Reuter) (AFP) De Verenigde Staten hebben bij de Sovjet- Unie, Bulgarije en Roemenië geprotes teerd tegen de demonstraties die de afge lopen dagen zijn gehouden voor de ge bouwen van de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiging in deze landen. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde dat de reactie in Latijns-Amerika op de ge beurtenissen op Cuba geen grote omvang heeft gehad. De betogingen in de verschil lende landen waren volgens eenzelfde pa troon georganiseerd door kleine groepjes extremisten die trachtten de bevolking te gen de Verenigde Staten op te zetten. Het Russische persbureau Tass heeft een ver klaring over Cuba van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, een „provocatie" genoemd. Rusk zei onder meer dat het optreden van de contrarevolutionairen op Cuba slechts één aspect van het verzet is geweest en dat dit verzet waarschijnlijk voortgezet zal worden. Kennedy ontvangt Cardona Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat Kennedy woensdag een onderhoud heeft gehad met dr. Cardona, de voorzit ter van de Cubaanse Revolutionaire Raad welke de invasie op Cuba heeft georgani seerd. De voornaamste reden van het ge sprek, dat tien minuten duurde, was het verzoek van dr. Cardona aan de president om de Organisatie van Amerikaanse Sta ten te vragen, dat zij tracht te bewerken, dat de gevangen genomen invallers niet worden terechtgesteld en de gewonden een behoorlijke medische verzorging krijgen. Kennedy's perschef zei de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat de president in de komende paar dagen nog een contact met dr. Cardona zal hebben. De gebeurtenissen op Cuba, de toestand in Laos en de grote internationale vraag stukken zijn donderdagavond ook het on derwerp van gesprek geweest tussen Ken nedy en oud-vice-president Richard Nixon De politieke commissie is van de UNO- Assemblee vanmorgen vroeg uiteengegaan zonder gestemd te hebben over de kwes- tie-Cuba, nadat Nigerië. Soedan en Saoedi- Arabië aparte amendementen hadden in gediend op een ontwerpresolutie van ze ven Latijnsamerikaanse landen waarin niet-inmengmg wordt verzocht. De com missie komt vanmiddag weer bijeen. Castro goed gezond HAVANA (AFP) In Havana is ge zegd, dat premier Fidel Castro in goede gezondheid is, maar nog niet uit het ge- vechtsgebied in de provincie Las Villas is teruggekeerd. De Cubaanse autoritei ten hebben bekendgemaakt, dat Raul Cas tro, de broer van Fidel Castro, en Ernes to „Che" Quevare, de minister van Indus trie, eveneens in goede gezondheid verke ren. Volgens onbevestigde berichten die het van nieuws verstoken Havana bereiken, zouden de gevechten in de provincie Ma- tanzas duizenden mensenlevens hebben geeist. Dit is door een Reuter-correspon- dent in de Cubaanse hoofdstad in een tele foongesprek met New York gemeld. In Havana is officieel meegedeeld dat donderdag in deze stad zeven contra-re volutionairen zijn terechtgesteld, drie in Pinar Del Rio en twee in Camaquey. In drie dagen bedraagt het aantal terecht stellingen 29. In de straten van Havana kon men geen openlijke vreugde over de overwinnings- berichten van de regering waarnemen. Nederlanders veilig DEN HAAG (ANP) Naar wij van het ministerie van Buitenlandse Zaken ver nemen, waren op Cuba volgens de laatste opgaven, van enige maanden geleden, 41 Nederlanders, van wie 32 in Havana. Men neemt aan. dat allen het goed maken, daar geen berichten van het tegendeel ontvan gen zijn. PARIJS (Reuter) De voormalige Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken rar. D. U. Stikker is vandaag secre taris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie geworden als opvol ger van de Belg P-H. Spaak. Hij werd met algemene stemmen gekozen op een speciale bijeenkomst van de permanente NAVO-raad in Parijs. Mr. Stikker heeft na zijn verkiezing tegen verslaggevers ge zegd, „niet pessimistisch" te zijn over de mogelijkheid, dat de NAVO de vierde kernmacht wordt. „Er zijn reeds besprekingen aan de gang over deze kwestie en niemand kan zeggen wat het resultaat zal zijn. Wij zul len nieuwe openhartige gesprekken hebben en ik ben niet pessimistisch over de kan sen, dat een stelsel zal worden uitgewerkt dat voor allen aanvaardbaar is". Over de integratie zei mr. Stikker, dat vele leden geloven, dat integratie de enige weg is. Dit geldt zeker voor de kleine landen. Dit is een ernstig vraagstuk. Maar nogmaals, ik ben niet pessimistisch over de kans, dat een bevredigend stelsel kan worden uitgewerkt. Wat het overleg binnen het bondgenootschap betreft, zei de nieuwe se cretaris-generaal, dat het overleg in de NAVO veel beter geschiedt dan de mensen denken. In Oslo, waar de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen volgende maand bijeenkomen, zullen wij spreken over plannen op lange termijn en opnieuw de kwestie van nauwer politiek overleg behandelen, aldus mr. Stikker. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, thans adviseur van president Kennedy voor NAVO-zaken. Commentaar BOSTON (UPI) De „Christian Scien ce Monitor" zegt in een commentaar op de benoeming van mr. Stikker, dat hiermee „een stap is gezet naar westelijke solida riteit". Het blad verklaart, dat er een kern van eenheid in de gehele westelijke wereld is waar te nemen, grotendeels om dat sinds kort de houding van Groot-Brit- tannië en van de V.S. tegenover de NAVO „wat minder gereserveerd" is. „Het is ook mogelijk, dat Parijs, nu het geconfron teerd wordt met de herleefde steun aan de NAVO van twee andere grote mogendhe den, een weg zal weten te vinden om een positiever bijdrage te leveren aan de al liantie", aldus het blad. Montesquieu Humor heeft hij, die de overeenkomst tussen tegenstrijdigheden ziet en het verschil tussen gelijksoortigheden. Op d-e met knipperlichten beveiligde overweg in Frankhuis (gem. Zwollerkars- pel) bij de gemeentegrens van Zwolle, is een vrachtauto door de trein Kampen Zwolle aangereden. De 26-jarige chauffeur H. Visser uit Hasselt werd zo ernstig ge wond dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Zwolle overleed. Het slacht offer laat een vrouw en twee kinderen achter De chauffeur heeft door de zon die hij bij het naderen van de overweg in de rug had, het knipperlicht waarschijnlijk niet of te laat gezien. De chauffeur stak de overweg over en op hetzelfde ogenblik boorde de trein, die op weg was naar zwolle, zich in de auto. Met de brokstukken van de auto werd de chauffeur weggeslin gerd. Zwaar gewond kwam hij in 'n sloot langs de spoorbaan neer. De trein, die on geveer 200 meter voorbij de overweg tot stilstand kwam. werd beschadigd en moest worden weggesleept. In Putten is tijdens een inhaalmanoeuvre de 56-jarige bromfietser A. J. uit Putten op het fietspad langs de Voorthuizerstraat in botsing gekomen met een voor hem rijdende bromfietser De man viel en werd zwaar gewond overgebracht naar het zie kenhuis in Ermelo. Kort na aankomst overleed hij. Advertentie Geniet nu al van uw vakantie met Nu ook naast onze bekende Hazelnoot- en Romono-taartjes, een heerlijk vruchtentaartje. B. en W. van Haarlem verzoeken de raad om het op 18 mei 1960 ter beschik king gestelde krediet van 137.000 voor de plaatsing van het Hildebrand-monument, te verhogen met f 20.000 in verband met de sindsdien gestegen materiaalkosten en lonen en enkele wijzigingen in het ont werp. Wat die wijzigingen betreft zijn op ver zoek van prof. Bronner enige wijzigingen in de natuursteenbekleding van de fontein- bak aangebracht, waardoor IV2 m3 natuur steen meer moet worden verwerkt. Voorts is de bewerking van de natuursteen aan de buitenzijde van de fonteinbak veran derd, terwijl tevens wijzigingen dienden te worden aangebracht in de terreinafraste- ring. Ook is het bronzen fonteinelement Op WCg naar VUUrpClOtOn ingewikkelder geworden, terwijl tevens ge- I bleken is, dat de rondpompinstallatie een Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Economisch nieuws 2, 21 Uit het binnenland2, 13, 17 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 15 Horen en Zien 5 Kunst 5 Uitgaan in Haarlem 5 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee11 Spijtoptanten (II)13 Kerkelijk Leven 17 Feuilleton 19 Panda en beeldverhalen19 Beurs 21 Effecten en Geldmarkt 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's grotere capaciteit diende te hebben, dan oorspronkelijk voorzien was. In overeenstemming met het gevoelen van de commissie van bijstand voor stads ontwikkeling en openbare werken stellen B. en W. de raad voor een aanvullend kre- diet van 20.000,- voor het beoogde doel te onzer beschikking t.e stellen. Deze foto, afgedrukt van een film beeldje, laat zien hoe twee zwaar bewapende militairen van het leger van Fidel Castro op Cuba een lid van het invasieleger opbrengen, dat zij hebben gevangen genomen tijdens een tegenoffensief in het Escambray- gebergte. De gevangene, die een sigaar rookt, zou kort nadat deze opname werd gemaakt, voor het vuurpeloton geleid worden. (Telefoto) i x "m W

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1