tW'MORRIS "êefore tjottêmj! Parachutisten kwamen niet HET WEER Greep naar Frankrijk lijkt de logische volgende stap Algerije glijdt in handen van de rebellerende kolonels President Charles De Gaulle eigent zich dictatoriale bevoegdheden toe Proteststaking in Frankrijk tegen rebellie STAAKT-HET-VUREN IN LAOS VERZOCHT iliwl Bolletje/* Het conflict met de Stichting van de Arbeid BOMAANSLAGEN IN IN PARIJS Hakenkruizen aangebracht op verzetsmonument in Haarlem MAANDAG 24 APRIL 1961 46e JAARGANG NUMMER 145 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Parijse afweer betekent ook nog niet veel DEZE HELE WEEK: Fabriekstoonzalen Nachtvorst in de zilveren rol j In de krant van heden Regering wacht de interpellaties af Het woord is aan (Van onze correspondent) PARIJS. Met uitzondering van mogelijk nog enkele zones in het binnenland schijnt Algerije nu wel in handen van de rebellerende militairen te zijn ge vallen. Onder deze omstandigheden heeft, nadat zaterdag de noodtoestand voor heel Frankrijk was afgekondigd, generaal De Gaulle zondag artikel 16 van de grondwet in werking gesteld, waardoor zijn macht dictatoriaal en onbeperkt is geworden. Ofschoon nu ogenblikkelijk ook de censuur kan worden afgekondigd, heeft de generaal uitdrukkelijk laten weten dat de pers voorlopig Geheel vrij zal kunnen blijven. Zowel uit binnen- als uit buitenland stromen, sedert de eerste berichten zaterdag van de militaire coup in Algiers bekend werden, de betui gingen van trouw aan de persoon van generaal De Gaulle op het Elysee binnen. Vanmiddag om vijf uur heeft heel Frankrijk op initiatief van de christelijke, socialistische en communistische vakbonden en alle linkse partijen een uur gestaakt uit protest tegen de rebellie der fascistische generaals. De missie van de minister van Algerijnse Zaken, Louis Joxe en de stafchef, generaal Olie, die zaterdag ook tot (theoretisch) opperbevelhebber van Algerije was benoemd, is zondag met hangende pootjes in Parijs teruggekeerd. Veel bleef er voor de mi nister en de generaal dan ook in Algerije niet te inspecteren over. De machts greep in Algerije is bovendien gepaard gegaan met een verhoogd offensief van plastic bommen in Frankrijk. Radio-Algiers heeft vanochtend gemeld, dat Pierre Lagail- larde en Marcel Ron- da, twee van de be klaagden in het bar- ricadenproces die naar Spanje waren uitgeweken, zich in Algiers bevinden. Om acht uur 's avonds verscheen de gene raal voor de micro foons van de radio om het Franse volk iets nader toe te lichten. Somber klonk zjjn stem, die men voor het eerst ook over woorden hoorde struikelen. Met nauwelijks on derdrukte woede sprak hij van een handjevol gepensio neerde generaals, wier enige bestaans recht het was ge weest, de natie te dienen en de repu bliek te gehoorzamen. Samenzweerders die de verhouding in het vaderland en in de wereld slechts kon den beschouwen door de bril van hun even verfoeilijke als stompzinnige waan zin. Twee maal her haalde het Franse staatshoofd het woord „helaas" om te be treuren hoe de res tauratie van de repu bliek en van hef prestige van Frankrijk in de wereld nu door deze besterde komplotteurs te grab bel werd gegooid. Ook Frankrijks plaats in Afrika en zijn toekomst na het onvermijde lijke dekolonisatieproces, dat juist zijn laatste fase zou ingaan, worden, zo liet De Gaulle begrijpen, onmiddellijk be dreigd. En in het oog van al deze ver schrikkelijke bedreigingen die nu opdoem den voor de natie en de republiek ontzegde de generaal alle militaire en civiele die naren van de staat ieder recht of voor wendsel de usurpatoren van Algiers te ge hoorzamen. De generaal stelde ook voorop, dat de veiligheid van zijn eigen persoon, zijn leven, thans direct kon worden be dreigd. Ik verklaar dus, zo klonk het dra matisch, dat alle maatregelen getroffen zijn voor de uitoefening der republikeinse wetten, zelfs indien ik niet meer ter be schikking zou mogen zijn. En hij eindigde met een beroep op het Franse volk, zoals hij het de afgelopen jaren al enkele keren eerder had gedaan. „Fran<?aises en Fransen helpt mij". De Franse regering heeft meegedeeld dat zij reservisten zal oproepen om de veiligheidstroepen in Frankrijk te verster ken. Het luchtverkeer is nu nagenoeg nor maal. De laatste barricaden op de lan dingsbanen zijn weggenomen. Radio Al giers meldt dat de soldaten die krachtens het normale roulatiesysteem Algerije van middag zouden verlaten voor terugkeer naar het moederland, de reis zullen ma ken aan boord van het troepenschip „El Mansoer". Bij uitzondering zijn de kranten (zon dag) net als door de week. verschenen. Radiostations onderbraken ettelijke malen hun normale uitzendingen om speciale dienstbulletins over de snel veranderende toestand in Algiers door te geven. We kon den ook berichten opvangen van radio-Al- giers. De aankomst van generaal Salan die met een particulier vliegtuig uit Span- Generaal Jean Olié, die door generaal De Gaulle is benoemd tot opperbevel hebber in Algerije. je was overgestoken, werd ook in triom fale termen door een radioreporter ver slagen. Volgens radio-Algiers, dat zijn be richten uitzendt uit naam van het „Fran se en broederlijke Algerije", zou er ner gens een schot tussen Franse militairen zijn gewisseld. Wel werd er melding ge maakt van tientallen Fellaga's, die bij veldslagen van het Franse leger, dat de pacificatie nu dus weer vrolijk voortzet, gedood moeten zijn. Alle verbindingen tussen Franse kran ten en persbureaus en, anderzijds, hun correspondenten in Algerije, blijven nog altijd verbroken. Radio-Algiers is dus de enige nieuwsbron, waarover ook het Fran se publiek beschikt. Een bron waarvan men de betrouwbaarheid stellig in ernsti ge twijfel mag trekken. Niettemin behoeft men zich evenmin meer veel illusies te maken over de militaire en politieke posi ties, die de regering in Parijs in Algerije nog ter beschikking zouden kunnen staan. Advertentie MRTELJORISSTR.. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.1 Ü23596 Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PARIJS, 12 uur. De door de Franse regering verwachte parachutistenaanval op Parijs is nog niet gekomen. De si renes, die de komst van de rode baretten moeten aankondigen, zwijgen nog. Na een nacht waarin ministers als Debré en Malraux al tot paniek vervielen en de burgerij en vrijwilligers opriepen om de binnen enkele uren verwachte parachu tisten met wapens of met overreding van hun boze plannen af te houden, is Parijs vanochtend ontwaakt op een stralende lenteochtend, heeft eens naar de lucht en naar de straathoeken gekeken, heeft beslist dat het kennelijk nog niet zover was en is rustig naar zijn werk gegaan. De toeristen, waarvan een deel nauwe lijks beseft wat hun boven het hoofd kan hangen, flaneren nog over de Champs Èlysées en kijken verbaasd naar de politiedetachementen. Het is niet duidelijk of de berichten om trent een komende aanval, waarover de I Franse regering beschikte, vals waren, deel uitmaakten van een zenuwenoorlog, of dat de rebellen hun plannen hebben gewijzigd. In de laatste uren lijkt de toestand in Pa rijs zich in ieder geval iets te ontspannen. De tanks en pantserwagens van de gen darmerie, die vannacht om de regerings- I gebouwen en het parlement waren samen getrokken, zijn vanochtend weer ver- I dwenen, vermoedelijk gedirigeerd naar de buitenkant van de stad. Met de recrutering van gewapende vrij willigers gaat het ook nog niet snel Tot nu toe zijn 1500 jonge getrouwen van de U.N.R. geregistreerd en in groenen van tien man over de verschillende wijken van de stad verspreid. In het Grand Palais, waar een tentoonstelling van Parijse stede- bouw en een van onafhankelijke schilders wordt gehouden, zou een rekruterings bureau geopend zijn, maar uw verslag- I gevers hebben het niet kunnen aantreffen en er stond ook geen rij van strijdlust briesende partisanen voor de deur. Van avond om negen uur, na de nationale pro teststaking, zou de rekrutering echter in I ernst beginnen. NIEUW DELHI (Reuter) - Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie hebben vandaag het reeds vorige week ver wachte beroep op de strijdende partijen in Laos gedaan om tot een wapenstil stand te komen. Tevoren hadden deze twee landen premier Nehroe verzocht, spoedig een bijeenkomst van de controlecommissie inzake Laos te beleggen. Van deze com missie maken India, Polen en Canada deel uit. Een Indiër is voorzitter. Advertentie Keurmeubelexpositie „Het beste wonen" van BOUMAN's meubel fabrieken n.v. Elke dag van 9-17 uur,dinsdag- en vrijdagavond ook van 19-22 uur. Rotterdam: IJsselmondselaan 175 (Kralingseveer) Amsterdam: Willem Leevend- straat 30 (bij Station Sloterdijk) Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht weinig wind, plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen over dag op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee r///)iunV>N Weerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6' Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Panda en beeldverhalen7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 40 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma PARIJS. De muitende generaals geraken heer en meester in Algerije, de be- angrijkste steden zijn in hun handen: Algiers, Oran, Constantine, Mostaganem, andere steden en streken volgen. De muiters hebben alle vliegvelden in hun bezit. De Franse regering heeft verklaard, dat een deel van het leger en de gehele marine haar nog trouw is. Het niet noemen van de luchtmacht in deze verklaring is een dreigend teken aan de wand. Generaal Raoul Salan, het ontbrekende lid van de junta, is uit Madrid in Algiers aangekomen. Het edele viertal der gepen sioneerde rebellengeneraals is compleet. En naar verluidt werd Salan op zijn vlucht in een particulier vliegtuig vergezeld door Pierre Lagaillarde, instigator van de revoltes op 13 mei 1958 en 24 januari 1960. ten, namelijk de gegevens die iedere Fransman in Algerije, iedere Franse en buitenlandse journalist, die Algerije in de afgelopen jaren bezocht, kent, maar waar voor de regering-De Gaulle of de ogen heeft gesloten, of waartegenover zij zich eenvoudig onmachtig heeft erkend. (Vervolg op pag. 3) Zo hecht werd de greep van de opstan- delingen-in-uniform op Algerije, dat de mi nister voor Algerijnse aangelegenheden, Joxe, en de nieuwe opperbevelhebber voor Algerije, generaal Olié, die met volledige volmachten naar Algerije waren vertrok ken, reeds zondag naar Parijs terugkeer den. Parijs meldde dat zij, na hun inspec tiereis, rapport kwamen uitbrengen aan de Franse regering. In feite hebben zij gewoon de wijk moeten nemen om niet in handen van rebellen te vallen. Radio- Algiers, die haar communiqués doet vooraf gaan door de herkenningsmelodie, die eer der werd gebruikt door het Oberkomman- do der Wehrmacht, het lied „Wir fahren gegen Engeland", herhaalde gisteren ein deloos een verklaring van de eerste man van de junta, de generaal van de lucht macht Challe, tot de rebellen: „Gisteren waren wij niets. Generaal Olié maakte De brief van de Stichting van de Arbeid, aan de minister-president gezonden naar aanleiding van de „algemene aanwijzing' aan het College van Rijksbemiddelaars en de tengevolge daarvan ontstane situatie, is in de ministerraad besproken. Besloten is niet voor woensdag contact op te nemen met De Stichting. De re gering zal vermoedelijk eerst de interpel laties van de heren Blom en Baart in de Tweede Kamer en de daarop volgende discussies afwachten alvorens zij met het stichtingsbestuur zal overleggen, hoe de gerezen moeilijkheden uit de weg kunnen worden geruimd. Naar verluidt zal de bespreking dinsdag 2 mei plaats hebben. De uitnodiging is van de regering uitgegaan. Namens de regering zullen aan de bespreking deel nemen de minister-president, de minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Economische Zaken a.i., prof. Zijlstra (minister De Pous is nog in Afrika). een inspectiereis door Algerije. Vandaag hebben wij het grootste deel van Algerije in handen en generaal Olié is op de vlucht". Het is lastig na te gaan hoeveel officieren zich nog proberen te verzetten tegen de militaire putch. Er is één kenmerkend voorbeeld: generaal de Pouilly, die het legerkorps van Oran commandeerde heeft in de nacht van zaterdag op zondag de vlucht moeten nemen, toen Oran bezet werd door de parachutisten van 't Vreem delingenlegioen. Die légionnaires, voor drie kwart Duitsers, die tot de staatsgreep de lievelingen waren van romantisch aange legde Franse journalisten, heten nu in de Franse pers plotseling: smerige Duitse huursoldaten. Dat deze „groene baretten" jarenlang in Frans-Noord-Afrika gemoord hebben, is hun nooit erg kwalijk genomen, maar het opstaan tegen de vijfde repu bliek wordt hun echter aangerekend als een bewijs van bijzonder slechte smaak. Oran, waar zij nu de macht hebben over genomen, staat nu onder de bevelen van kolonel Argoud, een van de beklaagden in het proces der barricaden, waar de helft van de huidige samenzweerdersben de werd vrijgesproken. Generaal de 'Pouil ly heeft de wijk moeten nemen naar Tlem- cen, waar hij onder orders staat van de generaal Arvouilloux, die door generaal Olié benoemd is tot „bevelhebber van het gedeelte van Algerije, dat de autoriteit van generaal Challe niet erkent", een be noeming waarom men hem niet hoeft te benijden. Het is ook nog niet bekend welk gedeel te van de Franse strijdkrachten deelneemt aan de staatsgreep en welke houding de anderen, voornamelijk diensplichtigen, in nemen. Men moet uit de schaarse berich ten, die uit Algerije doorsijpelen, zijn ei gen conclusies trekken. Hier is er zo e e n: terwijl de Franse regering alles doet om de indruk te wek ken dat slechts het Vreemdelingenlegioen de putch steunt, blijkt uit het bericht van een persbureau, dat de troepen van de re bellen niet alleen groene, maar ook rode baretten dragen. Dat betekent dat niet al leen Duitse huursoldaten, maar ook de „elite-regimenten", de Franse parachutis ten, aan de opstand deelnemen. Naast die schaarse berichten zijn er an dere manieren om de ontzaglijke ernst van de huidige toestand naar waarde te schat- Generaal Zeiler PARIJS (Reuter, AFP) In Parijs zijn zondag enige bomaanslagen gepleegd, waar bij een persoon werd gedood en een aan tal mensen werd gewond. De explosie van een bom, die in een kast op het vliegveld Orly was verborgen, kost te aan een man het leven, terwijl twee mensen lichte verwondingen opliepen. Op het Gare de Lyon werden drie reizigers en twee spoorwegbeambten gewond Van een der reizigers werden beide benen verbrijzeld. In het naburige Gare d'Aus- terlitz werd een man gewond, toen in een bagagedepot een bom ontplofte. Naar aanleiding van deze aanslagen lie ten de Franse spoorwegen weten, dat zij op de Parijse stations geen bagage meer in bewaring zouden nemen. In het station Montparnasse werd bij tijds een bom onschadelijk gemaakt. De op een na grootste Parijse bioscoop werd zondagmiddag ontruimd, nadat een ano nieme boodschap over een bomaanslag was ontvangen. De politie kon echter niets vinden. Voorts is met een plastiek-bom een aanslag gepleegd op een marinebu reau te Bayonne, in Zuidwest-Frankrijk. De ontploffing heeft ernstige schade aan gericht, doch er werd niemand gewond. De Franse vakbonden hebben besloten maatregelen te nemen ter beveiliging van de fabrieken en werkplaatsen tegen even tuele sabotagepogingen van de ultra's. In de milde lentezon staan in Parijs voor de Assemblée Nationale de tanks opgesteld die bij eventuele aanvallen van de rebellen in actie moeten komen. Het is een triest oorlogsbeeld in een voorjaarsachtig Parijs. In de nacht van zaterdag op zondag zijn op het verzetsmonument aan de Dreef in Haarlem met witte verf vijf hakenkruizen ter grootte van dertig bij dertig centi meter aangebracht. Dit werd zondag morgen door de politie ontdekt. De har- baarse tekens zijn onmiddellijk verwijderd. Mayry Maverick Wij hebben onze felbevochten vrijheden uitgeleverd aan rechters en advocaten. De Haarlemse politie stelt een uitvoerig onderzoek in naar de bedrijvers van deze schandelijke wandaad. TT 1 f JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I <1 ff 1 I f 1 T tfï 1 F Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. B J 1 I j 1 j V i 1 IJ f \_J ill franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X |s JP XXX VaA X X Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden, J.Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. Mije

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1