V.V.D. moet beperking van vrije woningbouw maar aanvaarden Uitslaande brand Lij koelhuis Frigo in IJmuiden AGENDA nieuw SHODH 1961 Ik Per 1 november bij Defensie werkweek van vijf dagen MuizgjÉy,isTA ANOF-rapport over vijfdaagse schoolweek De vrije zaterdag voor het hoger personeel walMspevt Coördinatie bepleit van activiteiten voor spastici G.A v.d.STEUR KRUISSTRAAT 7 Belgische en Franse deserteur aangehouden Kampioen PTT-sorteerder Verzending van zeepost Raad van Slenaken ontsloeg burgemeester als gemeentesecretaris Koude nacht M/AG 2 4 APRIL 1961 2 Tweede-Kamerlid mr, Schuitemaker: f ereniging van staten- en raadsleden bijeen Veranderingen bij het bestuur op Nieuw-Guinea Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk ROEIT ZE GENADELOOS UIT Verkiezingsprogramma voor de vrouw verrassend comfort! - ZIJN PRIJS MEER DAN WAARD Herenkleding Haarlem Tel. 0 2500 - 10730 s ■si „De maatregel van minister Van Aart- sen om 2500 woningen met subsidie meer te gaan bouwen ten koste van de bouw in de vrije sector is onbegrijpelijk, temeer omdat de minister in december nog be reid was hierover een kabinetscrisis te la ten ontstaan. Desondanks meen ik, dat wij als V.V.D. dit voor het behoud van het kabinet: j maar moeten aanvaarden". Dit heeft nir. D. Schuitemaker, lid van de Tweede Kamer en wethouder in Utrecht gezegd op de jaarvergadering van de Vereniging van staten en raadsleden van de Volkspartij voor Vrijheid en democra tie in Utrecht. De heer Schuitemaker noemde de koers wijziging zeer ernstig, omdat het een af wijking betekent van het totale, door de V.V.D. gesteunde beleid van het kabinet, dat de vooroorlogse verhoudingen in so ciaal economisch opzicht wil herstellen. Dit streven zag hij ook als grondslag voor de jongste huumota van de S.E.R. De oorzaak van de ommezwaai van de minister zag mr. Schuitemaker in de groeiende oppositie in de Tweede Kamer tegen het woningbouwbeleid, met name van de linkervleugel van de K.V.P. Zowel de heer Schuitemaker als me vrouw ir. A. Kuiper-Struyk, wethoudster in Rotterdam, wees als belemmering voor het herstel van de vooroorlogse verhoudin gen aan dat de huren door de laagste inko mensklasse vaak niet te betalen zijn. Dit was, meende mr. Schuitemaker, het ge volg van de politiek der vorige kabinetten die van Nederland in Europa een goed koopte eiland maakten door lage lonen en lage prijzen. Mevrouw Kuiper meende dat, toen tus sen 1922 en 1940 de particuliere woning bouw overwegend de nationale woningpro- duktie had verzorgd, dit tot volle tevre denheid was geschied. Er waren toen zeer weinig premie-aanvargen. Thans zijn er voor jde particuliere bouw tien 4 vijf tien ambtelijke barrières te overwinnen. TussejS 1953 en 1957 was de stijging van de.Nederlandse bouwkosten de hoogste in WestlEuropa, namelijk 39 percent (ge- middeldip' West-europese stijging 15 per cent). Dit werd volgens mevrouw Kuiper mede veroorzaakt doordat de lonen in de bouwvakken met 51 percent omhoog waren gegaan bij een gemiddelde loonsverhoging van 30 percent in Nederland. Zij pleitte voor meer zelfstandigheid van de woning bouwverenigingen en voor (goedkopere) systeembouw. „Onrechtvaardig" Dat de woningbouw in de vrije sector uitsluitend ten goede zou komen aan de welgestelden. bestreed mevrouw Kuiper. Van de 10.000 woningen in de vrije sector kostten er slechts 2000 of 2percent van het totale woningbouwcontingent meer dan 30.000. Zij noemde het dan ook bijzonder De minister van Defensie, ir. S. H. Vis ser, heeft meegedeeld dat gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheid tot arbeidstijdverkorting en invoering van een vijfdaagse werkweek voor de krijgsmacht delen en voor het departement van Defen sie met ingang van 1 november 1961. Mocht op grond van plaatselijke omstan digheden op de arbeidsmarkt het voor eni ge diensten noodzakelijk zijn over te gaan tot invoering vóór 1 november, dan zal dit alsnog in overweging worden genomen. Het college van B. en W. van Bergen op Zoom stelt de raad voor de arbeidstijdver korting en de vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel op 1 mei volledig te doen ingaan om aansluiting met het vrije bedrijf ter plaatse te verkrijgen en moeilijkheden bij de personeelsvoorziening te voorkomen. De belangrijkste industrie in Bergen op Zoom, de metaalindustrie, is al op 1 ja nuari tot invoering van de vrije zaterdag overgegaan. B. en W. verwachten, dat de overige industrieën die dit voorbeeld nog niet hebben gevolgd, op korte termijn hiertoe zullen overgaan. onrechtvaardig dat de mensen die een dure woning nodig hebben, worden gedupeerd door de recente nota van minister Van Aartsen. Het is voor het eerst sinds tien jaar dat er weer een goedkeuringsbeleid wordt ingevoerd voor de vrije sector, zo zei ze, en het is bijzonder teleurstellend dat de minister deze maatregel noodza kelijk acht. Een dergelijke maatregel past, volgens haar, ook niet in de verschillende partij programma's, bijvoorbeeld in het anti-re volutionaire, waarin wordt gepleit voor een zo spoedig mogelijk herstel van de vrijheid en het geven van gelegenheid tot een ont plooiing van de vrije sector. De enige licht zijde van deze ministeriële maatregel noemde mevrouw Kuiper de onverwacht grote animo voor de bouw in de vrijw sec tor. In zijn openingswoord zag de voorzitter, de heer D. W. Dettmeijer, behalve de wo ningbouw de ontwikkeling van het verkeer als een van de klemmendste hedendaagse problemen. Hij meende dat er over de vijf-daagse werkweek overleg tussen rijk en gemeente dringend geboden was, wil zich hier geen machtsstrijd openbaren. Mogelijk ligt hier een taak voor de Vereniging van Neder landse Gemeenten, aldus de heer Dett meijer. Er zijn enige veranderingen gebracht in het binnenlands bestuur op Nieuw-Guinea. De resident van de afdeling Geelvink baai, de heer H. Veldkamp, volgt de heer A. Boendermaker op als directeur van Binnenlandse Zaken. De heer Boenderma ker is benoemd tot gemachtigde van alge mene zaken bij de Nieuw-Guinearaad. De heer Veldkamp wordt opgevolgd door de hoofdadministrateur bij de dienst van Binnenlandse Zaken, dr. W. J. H. Kouwen- hoven. Binnenkort zijn nog enkele mutaties van leidende functionarissen bij het binnen lands bestuur te verwachten. De resident van Hollandia, mr. F. R. J. Eibrink Jan sen, gaat naar Merauke, de resident van Zuid-Nieuw Guinea, C. Knödler, komt naar Hollandia als resident ter beschik king van de directeur van Binnenlandse Zaken. Resident W. Winia van Fak-Fak wordt resident van Hollandia en hoofd ambtenaar Van Eek, die op het ogenblik in Biak is, wordt benoemd tot resident van Fak-Fak. Alle voorlichtingsinstanties vallen thans onder de gemachtigde van algemene zaken bij de Nieuw-Guinearaad. Aan dit kantoor zijn toegevoegd de afdeling Bevolkings voorlichting en de afdeling Film- en Foto- produktie (die voorheen onder Binnen landse Zaken vielen) en het gouveme- mentsvoorlichtingsbureau, voorheen gou vernementssecretarie. Hedenmorgen omstreeks elf uur brak brand uit in het koelhuis Frigo aan de Trawlerkade te IJmuiden. De brand ont stond in de bovenverdieping, waar een nieuwe koelmachine werd geïnstalleerd. De Velser brandweer rukte onmiddellijk na het eerste alarm met groot materiaal uit. Te kwart voor twaalf had de brandweer het vuur zodanig in bedwang, dat voor uit breiding niet meer behoefde te worden ge vreesd. Met twee hoge druk nevelspuiten en zes lage drukspuiten was de brandweer drie en een halve minuut na de melding van de uitslaande brand ter plaatse. Ook burge meester mr. J. C. Biihrmann en de com missaris van politie de heer W. Sepp wa ren op de plaats van de brand. Honderden werknemers van bedrijven, alsmede tientallen bemanningsleden van vissersvaartuigen waren voor de poorten van de n.v. Frigo te hoop gelopen. Vele po litieagenten hielden hen op veilige afstand. Dikke rookwolken dreven over de vissershaven in de richting van Hoogovens, vlammen sloegen door de ramen van de verdieping waar de brand woedde. Brand weerlieden moesten de slangen via lad ders en de ladderwagen op een lager gele gen dak brengen, hetgeen niet zonder moei te gelukte. Een arbeider die zich op een stalen trap aan de muur bevond moest een reeds spui- c Concertgebouw (Tuinzaal): Vandaag 20 u.: Concert vrouwenkoor ZIGEA. Dins dag 20 u.: Concert Die Haerlemsche Mu- syckcamer. Minerva Theater: Dinsdag 20.15 u.: Con cert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Rot terdams Toneel met de „Spaanse Braban der". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 13.30 en 19.30 u.: „Ben-Hur", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ echter dinsdag 14 en 20 u.: „Een avond aan het strand", 18 J. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15> u.: „De 1000 ogen van dr. Mabuse", 18 j' Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De jacht op Adolf Eichmann", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Het dak", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „De dictatoren", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De zedenpolitie grijpt in", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „De dame met 't hondje", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en dinsdag besloten voorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaa) In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 mei expositie van teke ningen van Peter Vos. Dagelijks 1022 u Kunstzaal De Ark (N. Heiligland 13): Tot 6 mei expositie van schilderijen, teke ningen en sculptuur van Renaat Ramon uit Brugge Dagelijks 917 u„ tevens ma., wo. en vr. 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 21 april). MAANDAG 24 APRIL City Theater, 20 u.: „De kinderlokker". Rex Theater, 20 u.: „Het mes". DINSDAG 25 APRIL City Theater, 20 u.: „De kinderlokker" Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. MAANDAG 24 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ka mers te huur". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Animeer- meisjes". W.B-Theater. 20 u.: „Boris Mitrow, Rus sisch spion". DINSDAG 25 APRIL Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Ka mers te huur". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Animeer- meisjes". W.B. Theater: Geen voorstelling. Advertentie tende slang loslaten, hetgeen hem op een nat pak kwam te staan. Onder leiding van de commandant van de brandweer, de heer De Klerk en brand meester Verhoeff waren circa vijftien brandweermannen onder wie ook de re serve-brandweerlieden druk in de weer. Er werd een slang via een binnentrap naar de verdieping waar de brand woedde geleid. Door de enorme hitte liep brand weerman Ab. Bosman brandwonden aan de handen op. Hij liet zich verbinden door Nic. Kloosterhuis die de gehele tijd met de ongevallenwagen paraat was. „Ik schrok me een ongeluk", vertelde de heer J. Klaassen uit Heemskerk die samen met de heer W. Kunnen, eveneens uit Heemskerk op een steiger aan de buiten muur stonden. Plotseling zagen zij vlam men door een raam schieten. In allerijl lie ten zij zich naar beneden zakken. Op de verdieping, waar de brand was uitgebro ken, was de heer N. Giesberts werkzaam. Ineens zag hij hoge vlammen in de hoek van de ruimte. „Ik trachtte met een em mer water de vlammen te doven, maar toen ik genaderd was sloegen de vlammen nog hoger. Ik wierp de emmer weg en wist nog een paar gasflessen in veiligheid te slepen", aldus vertelde hij. Op zijn ge zicht zaten zwarte vegen. Met veel water hielden de brandweer lieden de muren nat. Dit was niet zonder gevaar. Opeens schreeuwde een brand weerman, dat er kans bestond dat een muur zou instorten. Inderdaad werden spoedig scheuren zichtbaar, doch de muur is niet ingestort. Vooral nat gehouden werd het gedeelte waar nieuwe installa ties staan. Mocht het vuur overslaan, dan bestond er groot gevaar dat ammoniakleidingen zouden springen. Dit gevaar hebben de Velsense brandweermannen - undig weten te keren. Door de enorme hitte is het dak van de ruimte waar de brand uitgebroken was ont wricht. In de ruimte staat een verdam pingsinstallatie. De gehele verdieping be hoorde tot de uitbreiding van het koelhuis Frigo. De schade is groot, doch hoe groot is niet bekend. Het produktieproces zal gewoon voort gezet kunnen worden. Het herstel van de schade in de nieuwe ruimte zal enkele maanden duren. De oorzaak van de brand is het vlam vatten van een kurken isolatiemateriaal. Arbeiders waren aan het lassen en toen moet een vonk in het licht ontvlambare materiaal terecht zijn gekomen. In het materiaal is veel teer verwerkt, hetgeen de zwarte en dikke rookwolken deed ont staan. De brandweer had de brand om streeks kwart voor twaalf in bedwang. Nog geruime tijd is zij bezig geweest met nablussen. De afdelingen van de Nederlandse Ver eniging voor Vrouwenbelangen zullen vóór de komende gemeenteraadsverkiezingen een conceptprogramma opstellen voor de vrouw en dit aanbieden aan de politieke partijen. Zij zullen meewerken tot het kan didaatstellen van vrouwen voor de ge meenteraad. Dit besluit is genomen tij dens een algemene vergadering, die de Ne derlandse Vereniging voor Vrouwenbelan gen in Oosterbeek heeft gehouden onder leiding van mejuffrouw drs. A. de Waal. Advertentie Werkelijk royaleruimte met 5 geriefelijke zitplaatsen (sponsrubber kussens); geruisvrij interieur met verwarming en airconditioning; voor bank verplaatsbaar en met 2 afzonderlijke, geheel verstelbare rug leuningen (slaapbanken); vele prettige accessoires; enz. Een volmaakt comfort voor een bijzonder aantrekkelijke prijs: 5495,(geheel compleet). H. ENGLEBERT N.V. - Verkoop en werkplaats: Theresiastraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 De hoofdbesturen van de drie onderwij zersorganisaties, die samenwerken in de Algemene Nederlandse Onderwijzersfede ratie (ANOF) hebben hun goedkeuring ge hecht aan het interimrapport van een spe ciale commissie over het vraagstuk van de vijfdaagse schoolweek. De commissie is er van uitgegaan, dat de vijfdaagse schoolweek op grond van sociale motieven aan de orde is gesteld en niet in verband met pedagogische en didactische overwegingen uit het onder wijs zelf. Dit houdt in, dat er van de zijde van de school zwaarwegende motieven moeten zijn om af te stappen van het alge meen gebruikelijke patroon van de week- indeling en dat de eventuele bezwaren van pedagogische aard nauwkeurig gevolgd moeten worden. Een aanbeveling tot alge mene invoering van een vijfdaagse school week heeft de commissie dan ook niet ge geven. Wel wordt bedachtzaamheid aange raden. Volgens de commissie moet reke ning worden gehouden met lokale en regio nale omstandigheden, waarbij de school zich zal dienen aan te passen aan het daar heersende levenspatroon. Het nagenoeg ontbreken van wetenschappelijke gegevens over de vermoeidheidsfactor, het rende ment, het werkritme e.d. beschouwt de commissie als een ernstig nadeel. v De suggestie van de commissie, waarin ter compensatie van verloren uren ver lenging van de schooltijden wordt aanbe volen boven het laten vervallen van de vrije woensdagmiddag, heeft de ANOF niet zonder meer overgenomen. Over een ge wijzigde formulering van deze conclusie zal nog nader contact met de commissie worden opgenomen. De arbeid van de ANOF-commissie be perkte, zich tot. het lager onderwijs. Een maand geleden kondigde zij reeds aan zich te zijner tijd nader te ipfornjer.ep over de wenselijkheden en mogelijkheden van de vijfdaagse schoolweek bij de ver schillende takken van voortgezet onder wijs. Staatssecretaris Stubenrouch heeft woensdag in de Eerste Kamer medege deeld dat hij niet voornemens is de vijf daagse schoolweek zonder meer in te voe ren. Hij wil dit probleem eveneens laten bestuderen door een commissie Aan het einde van de studieconferentie over de vrije zaterdag die gehouden is in het conferentie-oord „De Pietersberg" te Oosterbeek. en die was belegd door de centrale van hogere ambtenaren en de Nederlandse Vereniging van Hoger Per soneel, zijn zaterdag de volgende conclu sies opgesteld: 1. De vrije zaterdag is een van de ge volgen var de gestegen welvaart. 2. Tot dusverre is nauwelijks aandacht besteed aan de speciale aspecten, die het invoeren van de vrije zaterdag voor de hogere functionarissen bii overheid en be drijfsleven met zich brengt. 3. De omvang van de werkzaamheden van deze functionarissen is in het alge meen in mindere mate, dan bii de andere werknemers gebonden aan de nominale werktijden. Tengevolge hiervan heeft een verkorting van de nominale werktijden voor de hogere functionarissen weinig of geen effect: zij delen hierdoor slechts in zeer geringe mate in de stijging van de welvaart. 4. Er dienen maatregelen genomen te worden, teneinde deze achterstelling te compenseren. Aangezien toch reeds op medische gronden een verlenging van de vakantie voor bepaalde groepen, waar onder die van de hogere functionarissen aanbevolen wordt, zou deze compensatie ondermeer gevonden kunen worden in een verlenging van de totale vakantietijd Eveneens op medische gronden dient hier van een tijdvak van drie weken aaneenge sloten opgenomen te worden. 5. De geschetste situatie geeft een extra aanleiding *ot een onderzoek naar de totaliteit van de arbeidsvoorwaarden var de hogere functionarissen. In dit onderzoek zal dus naast de kwestie van het relatieve salarispeil ondermeer ook de lengte van de arbeidsdag dienen te worden betrokken. Advertentie De Bond ter Bevordering van de Be langen van Spastici, heeft in Rotterdam een ledenvergadering gehouden onder lei ding van de voorzitter, mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Haarlem mermeer. In het jaarverslag wordt gezegd dat sinds de oprichting van de bond in 1952 veel bereikt is. Er zijn een aantal mytylscholen en behandelcentra tot stand gekomen. De belangstelling voor de ge handicapten is gegroeid. Ook wint de ge dachte veld, dat de voorzieningen voor ge handicapten uitgebreid moeten worden. De wetswijziging inzake het verhaalsrecht, onder meer voor te betalen verpleegkos- ten, is reeds een stap in deze richting. De hulpverlening aan de van de geboor te af minder-validen, eventueel op te ne men in een bijstandregeling van de nieu we invaliditeitswet, zou ook nodig zijn. Het ledenaantal van de bond is op het ogenblik circa 1600. Het aantal afdelingen bedraagt 20. Dr. J. van der Meer uit Gorinchem hield een voordracht over de behandeling van spastici. Hij pleitte voor coördinatie van de diverse activiteiten. Op vele plaatsen verrijzen mytylscholen en behandelingcen tra, terwijl er geen rekening wordt gehou den met de beschikbare krachten en fi nanciën. Er is nog een te gering aantal deskundigen. Sommige spastische kinderen kunnen niet in aanmerking komen voor plaatsing in een school of internaat. „La ten deze ouders hen dan niet van de ene naar de andere specialist slepen, en wat nog erger is, van de ene naar de andere kwakzalver", zei dr. Van der Meer met nadruk. Advertentie „Tonik"-stoffen voor kleding naar maat. Mohair met wol de Ideale kleding voor onze zomers, koel, kreukherstellenö en licht van gewicht. Gaarne zenden wij u een zichtzending stalen. U KUN1 VOOR üt Dbuk EEN V» UUR PARKERfN Ook op zaterdaqmidoao De Rotterdamse politie heeft een 22-jari- ge Brusselaar en een 20-jarige Parijzenaar aangehouden, die uit de legers van hun respectieve landen waren gedeserteerd. Een automobilisi deelde aan een politie agent mee, dat hij twee mannen in een auto met een Duits nummerbord bijzonder roekeloos had zien rijden Korte tijd later ontdekte de oolitieman de auto. Hij som meerde de twee inzittenden uit de wagen te komen. De man naast de bestuurder gaf aan deze sommatie gevolg, maar daarna gaf de bestuurdei vol gas en vluchtte Kor te tijd later kon hij met de auto op de rijksweg naar Den Haag worden aangehou den. Aanvankelijk wilden de arrestanten niets zeggen, maar later bekenden zij dat zij de auto hadden gestolen in Frankfuri van een Amerikaan De aangehoudenen, die niet alleen in het bezit waren van hun eigen paspoort maar ook van papieren van anderen, bleken deserteurs te zijn. De vreemdelingendienst gaat nu na wat hun beweegredenen waren en waar zij el kaar hebben ontmoet. In Rotterdam had den zij in een boekhandel een boek over Rusland gestolen. De expediteur van het Bredase postkan toor, de heer J. van Meel, is als sorteer der landskampioen van P.T.T. geworden. Hij behaalde deze titel tijdens de natio nale sorteerkampioenschappen die te Rot terdam werden gehouden. Aan deze wed strijden hebben 22 man deelgenomen. Zij kregen tot taak in de kortstmogelijke tijd en met zo weinig mogelijk fouten 1000 kaarten in 48 vakken te sorteren De heer Van Mee] slaagde daarin in elf minuten en 35 seconden, hetgeen neerkomt op een sorteersnelheid van 5186 stuks per uur. De heer Karremans uit Bergen op Zoom de kampioen van vorig jaar deed het 32 seconden sneller, maar maakte twee fouten. De heer Van Meel had zijn taak foutloos verricht. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ts. Argentina (26 april) en ms. Al- nati (27 april). Australië: ms. Nijkerk (25 april), ms. Rothenstein (25 april) en ss. Hima laya (27 april). Brazilië: ms. Saarstein (25 april), ms. Cap Ortegal (27 april) en ms. Al- nati (27 april). Brits-Oost-Afrika: ss. Pierre Loti (27 april). Canada: ss. Rijndam (24 april), ms. Hochkamp (26 april), ms Prins Maurits (27 april) en ss. Queen Elisabeth (27 april). Chili: ms. Barbara (27 april) en ms. Bunten- stein (27 april). Indonesië: ss Elpenor (24 april). Ned. Antillen: ms. Delft (25 april). Nieuw-Zeeland: ms. Morelia (24 april) en ss. Waiwera (27 april). Suriname: ss. Telamon (24 april) en ms. Jason (26 april). Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Ranfon- tein (25 april) en ms Athlone Castle (27 april). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De gemeenteraad van Slenaken in Zuid- Limburg heeft de burgemeester van deze gemeente, de heer A. H. L. Speetjens, die tevens gemeentesecretaris is, uit deze laatste functie ontslagen. De burgemees ter wordt door de raad verweten, dat hij in zijn functie van gemeente-secretaris schromelijk is tekortgeschoten. Zo zou hij onder meer nalatig zijn geweest bij het verzenden van notulen aan de raadsleden. De raad was van mening, dat de heer Speetjens niet langer als gemeentesecreta ris kon worden gehandhaafd. Het besluit werd genomen met vier stemmen voor en drie tegen. De burge meester, die uiteraard tegenstemde, zal het besluit van de gemeenteraad ter ver nietiging voordragen aan de Kroon. Reeds eerder ontstonden in dit Limburgse dorp moeilijkheden tussen de burgemeester en de raad. Tot de laatste gemeenteraadsver kiezingen had de pro-burgemeestergroep in de raad steeds de meerderheid gehad en kon de burgervader zich in zijn beleid een zekere vrijheid permitteren. Toen bij de laatste verkiezingen echter de rollen werden omgedraaid en de pro-burgemees tergroep met drie tegen vier in de minder heid kwam, ontstonden er al spoedig moeilijkheden. De tegenpartij zag in de burgemeester meer een dictator dan een democratische burgervader en de ver standhouding werd steeds slechter. Zo was er bijvoorbeeld de kwestie van 't aantal ge meenteraadsvergaderingen per jaar, welk aantal is vastgesteld in het Reglement van Orde. De burgemeester was echter van mening dat hij geen vergadering be hoefde te beleggen als er naar zijn oor deel niets van belang te behandelen was. Hij is, toen de raad hierover bij de minis ter zijn beklag deed, door de minister ge corrigeerd. De bewindsman was van oor deel dat de burgemeester zich aan het Reglement van Orde diende te houden. In dien de Kroon het besluit van de raad, de burgemeester niet langer tevens als secretaris te handhaven, bekrachtigt, zou de positie van de heer Speetjens aanmer kelijk worden verzwakt, illllllllllllllilillilllllllllllllllllllllliillllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: Randstoringen van een ten zuiden van IJsland gelegen lagedrukgebied hebben het afgelopen weekeinde het weer in Ne derland beïnvloed. Met deze storingen sa menhangende fronten veroorzaakten in het grootste deel van het land 1 tot 3 mm. re gen. Plaatselijk kwam ook onweer voor. Het laatst gepasseerde front is in West- Duitsland dicht bij onze oostgrens tot staan gekomen. Achter dit front stroomde polaire lucht binnen, tengevolge waarvan op sommige plaatsen de temperatuur de afgelopen nacht tot 2 graden daalde. In de polaire lucht ontwikkelt zich een rug van hogedruk. Deze zal in de komende nacht passeren. Er wordt dan weinig be wolking en plaatselijk nachtvorst ver wacht. Een tamelijk actieve storing be weegt zich over de oceaan in de richting van het Engelse Kanaal. Waarschijnlijk zal deze morgenmiddag het weer in Ne derland gaan beïnvloeden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen 60 d 60 JS binnen- en buitenland. "w 5 t- H Neerslag, laatste 24 uur. - u 01 SS 2 cS Den Heider zwaar bev, zw 12 0 VTpenburg half bew. zzw 14 0 Vlissingen mist wzw 14 0 Eelde mist windst. 18 0.1 De Bilt mist ozo 14 0.1 Twente mist windst. 17 0 Eindhoven zwaar bew w 15 0 Zd-Limburg zwaar bew zw 14 0 Helsinki geheel bew ono 14 0 Stockholm licht bew. nno 15 0 Oslo half bew. nno 18 0 Kopenhagen onbewolkt O 16 0 Aberdeen zwaar bew zzo 8 6 Londen onbewolkt z 16 1 Amsterdam mist verand 14 0 Brussel half bew. zw 16 0.5 Luxemburg zwaar bew wnw 13 0.3 Parijs half bew. wnw 15 0.2 Bordeaux mist zzw 15 8 Grenoble regen nnw 11 8 Nice regen n 15 47 Berlijn licht bew O 21 0 Frankfort regen nno 17 3 Miinchen motregen wzw 19 1 Zurich regen zzw 11 19 Genève geheel bew nno 11 3 Locarno half bew. ono 12 7 Wenen regen O 14 0 Innsbruck regen verand. 21 0.3 Belgrado zwaar bew ozo 0 Athene geheel bew windst. 0 Rome zwaar bew zzo 18 11 Ajaccio zwaar bew w 16 1 Madrid half bew. windst. 22 23 Mallorca zwaar bew nnw 20 0 Lissabon zwaar bew zw 19 0 Dinsdag 25 april Zon op 5.23 uur, onder 19.54 uur. Maan op 13.58 uur, onder 3.30 uur. Maanstanden 30 april 19.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 april Hoog /ater 10.44 en 23.31 uur. Laag water 5.41 en 18 40 uur. Dinsdag 25 april Hoog water 12.09 uur. Laag water 7.06 uur en 20.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2