Parijs is in staat van verdediging gebracht Gevaarlijke officieren 3E H jp rsena Soekarno confereert met president Kennedy Onzekerheid over Amerikaanse stappen tegen Fidel Castro Eenzijdige militaire actie nog niet waarschijnlijk (^Wereldnieuws Wapentransporten tiaar de hoofdstad ter verdeling onder het volk Lancering Amerikaanse ruimterobot verwacht <~Praatótoel ip Op de KI A AND AG 24 APRIL 1961 Beproefde tactiek West-Europa bedreigd Indonesië wenst Amerikaanse neutraliteit in de kwestie-N ieuw-Guinea Maps Valk PRESTATIE DISTINCTIE ZUINIGHEID Off. dealer N.V. Amst. Rijtuig Mij. (Van onze correspondent) Dp verzekering van generaal Charles De Gaulle in zijn dramatische radio-oproep van gisteravond, dat „alle, ik zeg alle, middelen gebruikt moeten worden om Frankrijk te beschermen tegen de rebel lerende generaals" heeft afgelopen nacht al haar eerste en verreikende uitdrukking gevonden in maatregelen, die in allerijl ge troffen worden. De Franse regering is be sloten het volk in staat van verdediging te brengen. Tientallen trucks met mitrail leurs en andere wapens zijn vannacht in Parijs aangekomen bij het ministerie van binnenlandse zaken, recht tegenover het Elysée, het amhtspaleis van de president der republiek. Die wapens waren vanmor gen nog niet uitgedeeld. In het Grand Palais, de enorme tentoon stellingshal aan de Champs Elysées, wa ren, op initiatief van de vakbonden, dui zenden jongere en ook wel oudere mannen samengekomen om zich in te schrijven (Vervolg van pag. 1) Jarenlang heeft iedereen geweten en deze officieren maken er zelf nauwe lijks een geheim van dat kolonels als Garde, Godard, Gossaud, Trinquier, La- cheroy, Argoud, Broizat en nog een paar anderen, fanatieke samenzweerders wa ren, die niet alleen als brave patriotten „Algerije voor Frankrijk wilden behou den", maar die vooral politieke hervor mingen in Frankrijk wensten die een eind aan de democratie moesten maken. Deze officieren, die met een uiterst modern be wapende strijdmacht in Indochina een pak slaag kregen van het koeli-leger van de Vietminh, zijn in de jaren na die nederlaag gaan nadenken. Zij hebben Mao Tse Toeng gelezen en Lenin, en hebben geprobeerd de communistische tactiek te spannen voor het wagentje van het christelijke avondland. Dat deze amateurfilosofen-in- uniform daarbij tot verschillende, overi gens evenzeer warhoofdige gedachten kwamen als het nationaalcommunisme van Argoud, het neo-fascisme van Trinquier, of de allerantiekste reactionairheid van Lacheroy, is geen reden om hen niet te vrezen. Want de tactiek die zij van Mao hebben geleerd is uitstekend. Zij zullen zeker in de eerste plaats pro beren hun positie in Algerije te consoli deren. Dat zal hun niet veel moeite kos ten: zij hebben het civiele bestuur en de gehele Franse bevolking in Algerije in feite achter zich. Zij zijn al begonnen de Franse burgerij te bewapenen en een volksmilitie op straat te brengen: de O.A.S., de „Organisatie van het geheime leger". Er bevindt zich natuurlijk een hinderpaal op hun weg, het grote contin gent Franse dienstplichtigen, honderddui zenden gewone Franse jongens, die zich zeker niet tegen het moederland zullen willen keren. Maar dat hoeft ook niet. Als men de dienstplichtigen afzijdig kan hou den, is men ver genoeg. Men heeft dan het grootste deel van het Franse leger, en daarmee de sterke arm van de wettige Franse regering, geneutraliseerd. Ik ge loof niet, dat zulks moeilijk zal zijn. Dat gaat namelijk volgens een in Algerije be proefde tactiek: men neemt „uit puur pa triottische overwegingen" de wapens op tegen de wettige regering en zegt vervol gens tot de loyale militairen: „U zult toch niet schieten op Franse patriotten, U wilt toch geen burgeroorlog ontketenen?" Dat dit een vorm van fascistische chan tage is, die een democratische regering die geen zelfmoord wil plegen met de allerscherpste maatregelen moet afdoen, met kerkerstraf en zeker niet met ver vroegde pensioenen of ere-promoties, is helaas in Frankrijk wat laat doorgedron gen. Men moet aannemen dat de rebellen zich niet tevreden zullen stellen met het in handen krijgen van Algerije. Dan zou den zij namelijk zelfmoordenaars zijn, een positie die door Mao Tse Toeng nimmer is aanbevolen. Zij zouden immers afgesne den worden van iedere ravitaillering. Hoe somber het ook klinkt, ik ben ervan over tuigd, dat de kolonels, met wie ik tijdens mijn vele bezoeken aan Algerije, urenlang in hun kantoren en tijdens hun acties te velde tegen de Fellaga's gepraat heb, een poging zullen wagen, een poging moeten wagen, een greep naar Frankrijk zelf te doen. Ook op de dertiende mei stond een invasiemacht van parachutisten, een lucht vloot en een vijfde kolonne in Frankrijk zelf klaar. Natuurlijk zijn er verschillen tussen nu en toen. In 1958 was een deel van het Fran se volk bereid tot een hervorming. Nu staat een geweldige meerderheid gesloten achter De Gaulle. Dat weten de kolonels ook. Aangezien zij geen desperado's zijn, maar militaire organisators, vrees ik, dat zij zelfs dat gegeven in hun plannen heb ben gecalculeerd. Men moet zoveel vrezen op dit ogenblik dat onvergelijkelijk veel ernstiger is dan de dertiende mei en de vierentwintigste januari. De zin: „De Gaulle kan niet re kenen op de onvoorwaardelijke gehoor zaamheid van het Franse leger", die de laatste jaren haast automatisch uit de schrijfmachine rolde van iedere goedge uniformeerde buitenlandse correspondent in Algerije en waarvoor hij vervolgens bij na even "utomatiscb op het matje bij de Franse voorlichtingsdiensten werd geroe pen, is nu bewaarheid. Uit Algiers komt' een bedreiging, die niet alleen Frankrijk maar geheel West-Europa raakt en die misschien een Westeuropees antwoord zal krijgen. Want als de bezeten kolonels en hun parachutisten met de vinger aan de trekkers van hun machinepistolen er ooit in zouden slagen hun ideeën aan Frankrijk op te leggen, dan dooft er een licht, dat slechts met bloedige offers opnieuw te ont steken zou zijn. als lid van de volksmilitie, welke wordt opgericht. Wanneer men een lidmaat schapskaart van de gaullistische U.N.R. of van de vroegere ondergrondse gewa pende strijdkrachten kon tonen, werd men onmiddellijk aangenomen en ingeschreven. Voor andere aanmelders zal de politie eerst een onderzoek naar hun politieke be trouwbaarheid instellen. De chauffeurs van de autobussen hebben opdracht gekregen hun voertuigen op het eerste teken dwars over de weg te plaatsen bij wijze van bar ricaden. De bewaking en de bescherming van de openbare gebouwen in Parijs, de ministeries en het Palais Bourbon, zijn in drukwekkend versterkt. Om 11 uur gister avond we'rd een nieuwe radioboodschap van Michel Debré uitgezonden. Debré sprak in nauwelijks bedekte ter men van de parachutisten, die Frankrijk en Parijs vanuit Algerije de komende uren zouden „bespringen". Er zijn ook enige keren berichten verspreid over vliegtui gen, die, volgeladen met para's, Algerije zouden hebben verlaten. De minister voor de Cultuur, André Malraux, die in de Spaanse burgeroorlog als vrijwillig kolonel gevochten heeft, heeft de organisatie van de Franse volksmilitie ter hand genomen. Hij gaf de verzekering dat de overval van de para's moest worden verwacht. Achteraf bleken deze berichten loos alarm te zijn geweest. Er is nu echter geen twij fel meer aan of ook De Gaulle heeft de uiterste consequentie getrokken uit de si tuatie, die in Algerije geschapen is, een consequentie in de vorm van een daad werkelijk beroep op de weerbaarheid van het volk, ter bescherming van Frankrijk tegen het militaire fascisme. Malraux deelde mee, dat er een bood schap van generaal Challe de aanvoer der van de rebellerende generaals is onderschept, waarin hij er over klaagt dat de vliegtuigen niet vertrokken waren. De Franse televisie zond tot vanochtend half acht onafgebroken uit, terwijl de beide Franse radiozenders ononderbroken in de lucht zullen blijven. Premier Debré wekte de bevolking op om zodra de sirenes klinken „in grote ge tale naar de vliegvelden te gaan om de soldaten van hun vergissing te overtuigen. De bevolking werd gewaarschuwd uit te kijken naar opstijgende of landende vlieg tuigen, alsmede naar elke gebeurtenis van para-militaire aard en daarvan onmiddel lijk aangifte te doen bij het dichtstbijzijn de politiebureau. Op strategisch belangrij ke punten in Marseille en Toulon zijn ver sperringen aangebracht. Op de rolbanen van de vliegvelden in de omgeving van Pa rijs zijn obstakels geplaatst. De prefect van politie heeft alle demon straties. samenscholingen en vergaderingen op de openbare weg in de Franse hoofd stad verboden. Aan de achterzijde van het Elysee stonden vrachtauto's vol gendar mes bumper aan bumper. Iedereen die dit weekeinde met de pre sident heeft gesproken, noemde zijn^ hou ding „ernstig, kalm en vastbesloten." De Franse vakverenigingen van alle po litieke schakeringen zijn voornemens van daag een proteststaking van een uur te houden. Alle bonden hebben hun leden op geroepen zich van demonstraties te ont houden. Aanslag verijdeld In de dramatische toestand, waarin Frankrijk verkeert, zijn. zo men wil. hoch nog een paar lichtpunten te ontwaren. Hoe kundig de vier generaals van Algerije de misdadige samenzwering tot dusver ook hebben voorbereid en uitgevoerd, niette min is het wel zeker dat ze hun operatie, tengevolge van loslippigheden moesten vervroegen. De aanvankelijke opzet schijnt te zijn geweest, in Algerije de macht over te nemen nadat in Parijs eerst het staats hoofd. generaal De Gaulle zou zijn ver moord. Die aanslag, waarop de generaal in zijn radiorede ook zinspeelde, had voor deze' week of voor begin mei op het pro gramma gestaan. Toen de regering lucht van deze misdadige opzet gekregen had, besloten, zo lijkt het, de vier generaals hun slag eerst vast in Algerije te slaan. Die slag is geslagen, zo moet men helaas wel vaststellen. Advertentie Wie Arsenal rookt, is in zijn element. Die weet dat hij een goed merk heeft opgedoken! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. Overal, bovenal, Arsenal WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft zaterdag bekendgemaakt dat de Verenigde Staten in de komende dagen een Mercury-ruimteschip in een baan om de aarde zullen pogen te brengen met een robot aan boord die kan ademen, transpi reren en spreken. De cabine, die door middel van een Atlas-raket in de ruimte wordt gebracht, zal eenmaal om de aarde wentelen en daarna op zee worden gebor gen. Deze proef is een voorspel voor de eerste poging een mens in een Mercury- cabine in de ruimte te brengen en veilig op aarde terug te krijgen. De bedoeling is dat het ruimteschip op honderd kilometer van de aarde zijn baan beschrijft en een snelheid van 28.000 kilometer per uur be reikt. Het moet na een ruimtevaart van een uur en vijftig minuten op ongeveer vijfhonderd kilometer ten oosten van de Bermuda-eilanden in de Atlantische Oceaan terechtkomen. Poging Als wij eerder dan de Russen op de maan kunnen komen, dan moeten wij ze ker een poging wagen, zo heeft president Kennedy verklaard op een persconferentie in Washington. De president sprak over de vraag of er een spoedprogram moet worden uitgevoerd om de Russen op het gebied van het ruimteonderzoek te kun nen inhalen. LOS ANGELES (UPI en Reuter) President Soekarno heeft zijn vierdaags bezoek aan Californië gisteravond beëindigd en vertrekt vandaag naar Washington waar hg door zgn Amerikaanse ambtgenoot, John F. Kennedy, zal worden ontvangen. Het Indonesische, staatshoofd dat donderdag in Los Angeles arriveerde na een bezoek aan Hawaii, onderhield zich zaterdagavond met filmsterren aan een diner, gegeven door Eric Johnston, voorzitter van de vereniging van Amerikaanse filmmaatschap pijen. Zijn enige officiële toespraak tgdens zijn bezoek aan Zuid-Californië hield hij vrijdagavond voor de raad van wereldzaken van Los Angeles. Soekarno ontkende daarbij dat zijn bezoek aan de Verenigde Staten een poging zou zijn om zgn prestige op te bouwen. Hij is alleen gekomen omdat Kennedy hem heeft uitgenodigd, zo zei de president. Volgens Indonesische functionariisen in de f aan een der blokken gebonden mogend- Verenigde Staten wil president Soekarno in heden. Je ziet het zó aan het gazon Wanneer, om de geijkte beeldspraak te gebruiken, de bloempjes hun kopjes weer boven de grond steken, denk ik aan het bezoek dat wij eens brachten aan Hol landse vrienden in Engeland. Zij waren goede bekenden van ons in het vaderland geweest en dus belden wij hun tijdens ons verblijf in Engeland op om onze visite aan te kondigen. Mijn vrien din legde mij de weg uit. Ik liet het haar driemaal herhalen en zij deed er elke keer vijf minuten over om het mij uit te dui den, zo ingewikkeld was het allemaal. Of schoon ik er niet veel wijzer van werd wist ik in elk geval welke bus ik, om te begin nen, moest nemen. Daarna zouden we wel verder zien. Nadat de bus ons bij zijn eindpunt bo venop een heuvel op de keien had gezet wendden we ons om raad tot de chauffeur We hadden de naam van de straat en het huisnummer. Het huis zelf had ook een naam, maar die was ik vergeten. De chauffeur keek ons bedenkelijk aan. Het adres was hem onbekend, maar hij dacht dat we in zuidelijke richting moes ten dalen tot een boerderij die in een boomgaard lag. „De peren staan in volle bloei" meldde hij erbij. We bereikten de boerderij in de perebloesem. Daar zeiden ze ons dat we verkeerd waren, we deden het beste de andere kant op te gaan tot aan de ahorn boom. De boom die wij voor een ahorn aanza gen zei niets. Maar we zagen in de verte een man om ons verder te helpen. Deze legde een vinger langs zijn neus en snoof naar alle windstreken. Het adres zei hem niets, zei hij, maar we konden proberen de hazelaarheg ginds op de heuvelrug te volgen. Aan het eind van de hazelaarheg zat een vrouw met een baby op een bank in de zon. Ze kende alleen een driesprong in de buurt. Misschien konden we wat beginnen met drie wegen? Geen van de wegen droeg een naambord je. We sloegen er op goed geluk een in. De villa's die wel alle namen hadden lagen, zeer verspreid, aan gazons. De lucht rook naar het gras dat hier en daar al afgemaaid was. We probeerden alle drie de paden van de driesprong. De derde natuurlijk was pas de juiste blijkens het knikken van een vrouw die wij, langskomend, vast klampten. Ze wist zelfs het huis van onze vrienden, het huis van de Nederlanders. Het was makkelijk te vinden, je ziet het zo aan het gazon, zei ze. Wij passeerden het ene gazon na het an dere. Ze strekten zich mollig en geurig voor hun huizen uit, het ene groter, het an dere kleiner maar alle tapijten van keurig geschoren egaalgroen' gras. Tot dat ene grasveld opdook. Wit van madelieven, geel van paardebloemen, een slonspartij van kleuren en verschillende grassoorten. ,Je zag het zo aan het gazon", inder daad. Wedden, dat een kind ons de weg had kunnen wijzen, in Engeland, als we daar direct naar gevraagd hadden? zijn onderhoud met president Kennedy vanmiddag een toezegging van voortgezette neutraliteit en misschien zelfs van sym pathie van de Amerikaanse president trachten te verkrijgen in de kwestie-Nieuw Guinea. Volgens deze zegslieden zal Soe karno ook uiteenzetten, dat de Indonesi sche geleide democratie niet moet worden beoordeeld naar het begrip pro- of anti- communisme en dat Indonesië streeft (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Wat gaat de Amerikaanse regering doen nu het Cu baanse avontuur op zulk een fiasco is uitgelopen? Daar de mislukking ten dele een persoonlijke nederlaag voor Kenne dy betekent, zal zijn reactie hierop kun nen aantonen in hoeverre de jonge presi dent een gerijpt mens is. Men moet hopen, dat de president de wijsheid in ziet van het Franse spreekwoord dat zegt: „Wraak is een gerecht dat koud wordt gegeten". In dat geval zal Kenne dy niet teneinde zijn nederlaag snel uit te wissen met bruut geweld een einde maken aan Castro's regime in Cuba, doch dan zal hij maatregelen nemen die op lange termijn zijn be rekend, maatregelen die Latijns-Amerika immuum moeten maken tegen het communisme. Het feit, dat Kennedy overleg ging ple gen met de Republikeinen Nixon en Eisen hower, heeft enige twijfel gewekt over de manier, waarop Kennedy zal reageren op het Cubaanse fiasco. Zulk een demonstra tie van eenheid in de denkbeelden van par tijen neemt men vaker waar, wanneer een staat het risico van een oorlog aanvaardt. Kennedy heeft in zijn rede van donder dag en op de persconferentie van vrijdag niet de indruk gewekt, dat de Amerikaan se regering van plan is op korte termijn unilateraal in Cuba in te grijpen. Overleg met de andere Amerikaanse staten en per fectionering van spionage, infiltratie en andere paramilitaire activiteit, leken aller eerst op Kennedy's programma te staan. De opdracht aan generaal Taylor om over twee maanden rapport uit te brengen over Amerika's paramilitaire organisatie wijst erop, dat Kennedy ontevreden is over hetgeen Amerika's spionagedienst heeft gepresteerd. Taylor was de voormalige chefstaf van het leger, die zeer critisch stond tegenover Eisenhower en die de noodzaak heeft bepleit van voldoende strijdkrachten om conventionele oorlogen te kunnen voeren. Het lijkt nog altijd niet waarschijnlijk dat Kennedy er, in een vlaag van gebelgd heid, op los wil slaan in Cuba. Maar de situatie is toch wel zo onzeker, dat de New York Times zondag op twee plaatsen tegen zulk een primitieve reactie meende te moeten waarschuwen. Wanneer niet de bedoeling heeft voorgezeten de mislukte actie in Cuba te doen volgen door een nog wilder avontuur, dan kan Kennedy's overleg met de Republikeinen nut hebben gehad. Kennedy zou dan veel interne cri tiek op zijn beleid onschadelijk hebben ge maakt en bovendien, samen met hen die een langere regeringservaring hebben dan hijzelf, naar middelen hebben kunnen zoe- ken teneinde het communistische gevaar voor het westelijk halfrond op een effec tieve en niet impulsieve manier te bestrij den. WASHINGTON (UPI) Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft namens president Kennedy gerea geerd op Kroesjtsjevs nieuwe boze bood schap aan de Amerikaanse regering over Cuba. Volgens het ministerie is Kennedy niet voornemens zich met Kroesjtsjev in een „uitgesponnen openbaar debat" te be geven over de bijzonderheden van de om streden invasie op Cuba, De president liet het ministerie daarentegen de verzekering geven, dat hii vastbesloten is een „einde loze strijd" aan te binden ter verzekering van „fundamentele rechten" en „bevre diging van de volkswil" op Cuba en elders. „Wij verwerpen het recht van elke klei ne politieke groepering", aldus de verkla ring van het ministerie, „om zich in welk land ook van de werkelijke volkswil mees ter te maken". In zijn boodschap aan de Amerikaanse regering, had de Russische premier de Amerikaanse inmenging op Cuba als,, gang- sterdom" betiteld. De wereldvrede was erdoor in gevaar gebracht en de mogelijk heid tot oorlog geschapen, aldus Kroesjts jev. Hij had de Amerikanen gevraagd „welke vrijheid" zij bedoelden, toen Ken nedy had gezegd dat Amerika hiervoor in de bres zou blijven staan. Waarnemers in Moskou beschouwen de boodschap van de Russische premier aan de Amerikaanse regering als in sterke ter men gesteld, „maar niet oorlogszuchtig". Men is van oordeel dat de nota in de eerste plaats een propaganda-document is. Na de opschudding, welke in Noord-Ame- rika en Latijns-Amerika ontstaan is over de crisis rond Cuba, heeft de Russische premier, zo menen zeer gezaghebbende waarnemers, kennelijk een poging gedaan om propagandistisch voordeel te putten uit de tegenslag voor de Amerikaanse re gering. naar een positie van een der grootste, niet heden. Functionarissen in Washington zien in de ontmoeting tussen Soekarno en Kenne dy een middel om vast te stellen of Ameri ka's invloed onder de neutrale landen heeft geleden door de débècle in Cuba. Volgens zegslieden in de regering zal de Amerikaanse president trachten Soekarno ,over te halen geen invasie te plegen in Nederlands Nieuw-Guinea. De regering- Kennedy heeft haar politiek van neutrali teit ten opzichte van het Nederlands-Indo- nesische geschil over West-Nieuw-Guinea zoals die door de regering-Eisenhower werd gevolgd, opgegeven. In hun onlangs gehouden besprekingen met de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, en het thans op handen zijnde overleg met Soekarno, zoe ken Kennedy en zijn minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, naar mogelijke conpromis-oplossingen van het geschil. Amerikaanse functionarissen vrezen dat de uitbreiding van de bewapening der In donesische strijdkrachten het voorspel van moeilijkheden zal zijn. De Indonesi sche strijdkrachten worden momenteel uit gerust met Russische wapens ter waarde van naar schatting 300 tot 400 miljoen dol lar. 17 augustus DJAKARTA (UPI) Het ultra-natio nalistische Indonesische blad Berita Indo nesia heeft voorspeld, dat West Irian (Ne derlands Nieuw-Guinea) op 17 augustus Indonesisch zal zijn, hetzij als gevolg van diplomatieke stappen hetzij door geweld Het blad schrijft: „Voor 17 augustus zal president Soekarno het „grote bevel" ge- ven om West Irian te bevrijden en precies op 17 augustus zal de Indonesische vlag in West Irian worden gehesen". (17 augustus is de verjaardag van de Indonesische re publiek) Het bericht verscheen op de voorpagina van Berita Indonesia onder een kop over acht kolom. De leider van de Britse handelsmissie in Djakarta heeft zondag verklaard dat Groot-Brittannië bereid is beperkte econo mische bijstand aan Indonesië te verlenen Sir Edward Thompson zei dat de Britten ook bereid zijn in Indonesië te investeren en Indonesiërs in Engeland een opleiding te geven. Hij voegde er evenwel aan toe dat de bijstand niet onbeperkt kan zijn tegenover de leden van het Britse gemene best, die ook bezig zijn hun landen tot ont wikkeling te brengen." Jordaan. Vertegenwoordigers van negen landen van de Arabische Liga zijn za terdag in Cairo bijeengekomen om te spreken over het plan van Israel het water van de rivier de Jondaan om te leiden en een kernreactor te bouwen in de Negevwoestijn. Advertentie prijzen vanaf 5 895. vraagt vrijblijvend folder en demonstratierit. Haarlem Houtplein 21 Telefoon 22020 Gagarin. Majoor Gagarin zal wellicht een bezoek brengen aan de Russische han delsbeurs die in juli in Londen wordt gehouden. Dit heeft de eerste secretaris van de Sovjet-ambassade in Londen op een persconferentie meegedeeld. Censuur Honderd Portugese journalisten hebben president Americo Thomaz een verzoekschrift overhandigd waarin op heffing van de censuur en het afkondi gen van een wet, waarin de persvrijheid is vervat, worden gevraagd. Rattenkruit. Een driejarig meisje uit de Argentijnse stad Cordoba is zondag tij dens een feestje bij gelegenheid van haar verjaardag gestorven na het eten van een gebakje waarin haar grootmoeder bij vergissing rattenkruit had gedaan. Acht andere kinderen moesten ter be handeling in een ziekenhuis worden op genomen. Bende-activiteit. Bendeleden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in het ge bied van Pijao Quindio in Columbia twaalf mensen, onder wie vier vrouwen, gedood. Ook in de voorgaande twee da gen werden reeds dergelijke aanvallen op de boerenbevolking gedaan. Door de jongste overval is het totaal aantal do den onder de bevolking in deze dagen gestegen tot dertig. Onverstoorbaar. Premier Nehroe heeft op een Wjeenkomst van zijn Congrespartij verklaard, dat hij zich niet zal storen aan eisen om een plaatsvervangende partijleider te benoemen, die hem zou moeten opvolgen. De 71-jarige eerste mi nister verklaarde dat hij niet van plan is spoedig dood te gaan. Geen doodvonnissen. Het Turkse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft zater dag ontkend dat de vroegere president Celal Bayar en premier Adnan Mende- res ter dood zijn veroordeeld wegens schending van de grondwet tijdens hun ambtsperioden. Donderdag werden Bay ar en Menderes schuldig bevonden aan het opzettelijk hinderen van de leider van de Turkse oppositie, Ismet Inönu, hetgeen een schending van de grondwet telijke rechten betekende. Hoewel op een veroordeling wegens grondwetsschennis de doodstraf staat, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken, zal de feitelijke veroordeling van Bayar en Menderes pas geschieden aan het einde van de reeks processen op het eiland Yassiada in de Zee van Marmora. 4

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3