Pleidooi voor Scheveningen en eigen haven Katwijk Tot 23 mei: geen verse haring voor de consumenten SPOR T IN DE IJMOND Explosies op Britse kotter Havenberichten Plastic melkfles - hèt nieuws van Macropak Blinden uit Noordhollanc krijgen bandrecorders Militairen worden ontsmet wegens mond- en klauwzeer Experiment bij metro- bouw in Rotterdam MAANDAG 24 APRIL 1961 Onze vissershavens aan de Noordzee Gewonde bromfietser aangetroffen St. Jorisdagviering in Heemskerk Aanstaande bijeenkomsten „Droom der gevangenen" bij prijsuitreiking van toneelconcours Gouden jubileum van „Turnlust" Santpoort krijgt aparte C.H.U.-kiesvereniging Velsen-N. genoot met burgemeester van wielerronde voor KWF Officiële aanbieding op 19 mei in Haarlem Na oefening in Duitsland Scherm om bouwput tegen het bronwater Oud-onderofficieren gaan feestvieren Opkomstcentrum der marine naar Hilversum WEEKABONNEMENTEN Verse vis (ook verse haring) is een pro- dukt met dagelijkse prijsvorming en vraagt om een zekere mate van concen tratie van de aanvoer. Deze concentratie zal ongetwijfeld in IJmuiden blijven, ook al blijft er ruimte voor kleinere markten op niet te grote afstand zoals Schevenin gen. De zoute haring daarentegen is een stapelprodukt, waarvoor spreiding over meer markten mogelijk is, zoals de af slagen Vlaardingen, Scheveningen en Kat wijk aan Zee aantonen. Naar het tijd schrift voor binnenvaart, kustvaart en visserij „Vaart" meent, zal met het oog op de toekomst bij het beoordelen van visserijhavens vooral op de vissersbevol king moeten worden gelet. Met betrekking tot de zeevisserij is de vissersbevolking voornamelijk geconcen treerd in twee plaatsen: Scheveningen en Katwijk. Pogingen om de vissersbevolking naar vreemde visserijplaatsen te brengen, hebben tot heden altijd gefaald; het is dus, evenals in de industrie ook wel gebeurt, zaak om 't bedrijf en de bedrijfsuitrusting naar de beroepsbevolking te brengen. Dit is temeer noodzakelijk, omdat het beroep van visser slechts weerklank vindt binnen een traditionele groep en niet te verwach ten is, dat uit andere plaatsen opvarenden voor de vissersvloot in groten getale zijn te vinden. Havens van de toekomst IJmuiden zal voor verse vis in de toe komst belangrijk blijven. Het mist echter de stuwende kracht van de eigen vissers bevolking, die wel aanwezig is in Scheve ningen en Katwijk. Wil de overheid een vooruitziend visse rijbeleid voeren, dan zal dit mede in be langrijke mate gericht moeten worden op deze beide vissersplaatsen, die bovendien voorlopig nog gelegen zijn op de veilige af stand van het industriële Maas- en IJmondgebied. Daaruit vloeit dan voort, dat allereerst met voortvarendheid door de centrale overheid moet worden gestreefd naar verbetering van de Scheveningse bui tenhaven, nadat de gemeente 's-Gravenha- ge nu reeds grote sommen ten koste heeft gelegd aan de beide binnenhavens. Vervol gens zal dan de bouw van een haven in Katwijk aan de beurt moeten komen. Het is echter bekend, aldus „Vaart", dat de centrale overheid haar beslissing op deze punten van jaar tot jaar uitstelt. De verbetering van de Scheveningse ha ven moet wachten tot zij in een urgentie programma aan de beurt is, en over de Katwijkse haven is men nog vager. Veel argumenten worden er bij al dit uitstel c.q. afstel niet gegeven, doch voor zover „Vaart" meent te kunnen nagaan, vormen twee argumenten de achtergrond, namelijk: dat door verbetering of aanleg van havens aan de kust investeringen in de IJmuider haven minder rendabel zul len zijn en dat drie havens op een kust strook van 50 km teveel van het goede zou zijn. Beide argumenten zijn volgens eerder genoemd tijdschrift, echter slechts weinig houdbaar. Katwijk zal de positie van IJmuiden als verse vismarkt slechts weinig aantasten. Het zwaartepunt voor Katwijk zal voorlo pig liggen bij de afslag van gezouten ha ring, al kan de aanvoer van verse vis niet worden verhinderd en zal dit waar schijnlijk in dezelfde richting gaan als de aanvoer van verse vis te Scheveningen en dientengevolge beperkt zijn. Overigens kan enige spreiding op zichzelf ook geen kwaad zoals buitenlandse voorbeelden ons laten zien. De markten van Grimsby en Huil, de beide grootste vismarkten van Groot- Birttannië. liggen eveneens dicht bij el kaar en met de markten Bremerhaven. Cuxhaven en Hamburg in West-Duitsland is het precies eender gesteld. „Vaart" zegt de indruk te hebben, dat ook hier departementale verhoudingen een rol spelen. De IJmuider haven en het daar gevestigde staatsvissershavenbedrijf resorteren onder het ministerie van Ver keer en Waterstaat en de visserij onder het ministerie van Landbouw en Visserij De minister van Landbouw en Visserij zegt in deze materie dan ook steeds aan de Tweede Kamer van de Staten Generaal toe, overleg te plegen met zijn ambtge noot van Verkeer en Waterstaat, waarvan de resultaten tot heden echter nog niet zichtbaar zijn. In zoverre heeft de koopvaardij het ge makkelijker, want met betrekking tot de havens kan de verantwoordelijke gezags drager van de Kroon bij zichzelf te rade gaan. Tenslotte de drie havens op 50 km kust lijn. Men kan zich afvragen of in België de vissershavens Zeebrugge, Oostende en Nieuwpoort dan wel zoveel verder van el kaar liggen en of er daarom dan maar één van de drie zou moeten verdwijnen? .Vaart" komt vervolgens tot de volgen de conclusie: Het is duidelijk dat in deze materie niet het waterstaatkundig aspect, doch het visserijbeleid op de eerste plaats behoort te staan. Binnen een gericht visserijbeleid zal de basis van het bedrijf, namelijk het behoud van visserijgemeen schappen van reders en vissers, met alle daartoe geëigende middelen in stand moe ten worden gehouden. Een van de midde len om deze gemeenschappen te laten voortbestaan en zich zelfs te laten uitbrei den is het aanleggen van goede havens in plaatsen, waar het hart van de bevolking nog steeds naar de visserij trekt en waar men bereid is de financiële risico's, aan dit bedrijf verbonden te aanvaarden. In die zin zijn niet alleen Scheveningen en Katwijk met goede havens geholpen doch eveneens IJmuiden en Vlaardingen. Het bestuur van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten heeft een aantal verordeningen en uitvoeringsbesluiten vastgesteld, die betrekking hebben op de nieuwe haringteelt. Deze begint, zoals bekend, op de dinsdag na Pinksteren. De rege lingen bevatten onder meer het verbod, in de periode tussen het einde van het vorige baringteeltseizoen (15 april) en de aanvang van de nieuwe teelt (23 mei) verse haring af te leveren aan consumenten, grootverbruikers daaronder begrepen. Verder zijn er regelen gesteld ten aan zien van de verhouding tussen de hoeveel heden verse en gezouten haring, die in de beginperiode van de nieuwe teelt worden aangevoerd. Op de laatstgehouden bestuursvergade ring is voorts besloten voor doorgedraaide verse vis, die bestemd is voor verwerking tot honden- en kattenvoer en dergelijke, onder bepaalde voorwaarden ontheffing te verlenen van het denaturatiegebod. Aan de inbrengers in het mosselkwe- kersfonds zal over het seizoen 1960-1961 een restitutie worden verleend van 1,64 per afgeleverde ton mosselen. Een besluit over een nieuwe samenstel ling van de mosseladviescommissie werd aangehouden. Van de kant van handel en inleggerijen was gevraagd om een pari taire vertegenwoordiging in deze commis sie van kwekers enerzijds, handel en in leggerijen anderzijds. Op het ogenblik vormen de kwekers de meerderheid. Afgewezen werd een verzoek van een ingezetene van Yerseke om vrijstelling van de heffing ten behoeve van het aankoop fonds voor oesters. Deze heffing wordt op gelegd aan kwekers die andere dan zaai oesters afleveren. De opbrengst is bestemd voor het betalen van bij het Produktschap ingeleverde oesters, voor propaganda en Met een hersenschudding en schaafwon den aan hoofd en armen is een negentien jarige bromfietser, woonachtig in het woonwagenkamp te Velsen in het Anto- niusziekenhuis opgenomen. De jongeman was zaterdagmiddag aangetroffen voorover liggend op het rijwielpad van Rijksweg nummer negen te Velsen-Zuid. Enkele mensen hebben het slachtoffer naar een rijwielhandel in Velsen-Dnrp gebracht. Hier vandaan heeft de ongevallendienst het slachtoffer later naar het ziekenhuis vervoerd. De oorzaak is onbekend. TWEE AUTOBESTUURDERS LICHT GEWOND Twee bestuurders van personenauto's zijn zondag licht gewond toen de auto's op de hoek van de Eenhoornstraat en de Dol- fijnstraat met elkaar in botsing kwamen Een bestuurder liep een snijwond aan het gelaat op en de andere kreeg een bloed uitstorting in een zijner benen, terwijl ook een enkel werd gekneusd. VIS DIEVEN. Drie jongens zijn zonda/g door de con cierge van het gymnasium Felisenum in Velsen-Zuid betrapt bij het weghalen van vis uit de schoolvijver. De knapen zijn naar het politiebureau gebracht, vanwaar de ouders hen later konden afhalen. ARM GEBROKEN. Een Beverwijkse dame heeft zaterdag niddag omstreeks half drie op de hoek RomerkerkwegKees Delfsweg te Bever wijk haar bovenarm gebroken. Zij was tegen een andere fietser aangereden. Deze laatste boog linksaf, maar gaf geen rich' ting aan. De vrouw is naar 't Rode Kruis ziekenhuis gebracht en aldaar opgenomen De padvindersgroep Graaf Floris V te Heemskerk heeft zaterdag St. Jorisdag ge vierd. 's Morgens om zeven uur stonden bij het troepenhuis de verkenners en wel pen aangetreden voor het hijsen van de vlag. 's Avonds werd op het landgoed „Marquette" een kampvuur ontstoken. Hier reikte hopman J. Kooger het wissel- schild uit aan de patrouille die de beste prestaties leverde bij de onderlinge wed strijden. Deze groep zal Floris V vertegen woordigen bij de districtswedstrijden die over twee weken in Schoorl worden ge houden. Na de installatie van een aantal welpen door akela Van Vlaanderen verklaarde hopman Kooger de betekenis van de vie ring van St. Jorisdag. De afdeling Heemskerk van het Wit Gele Kruis heeft haar algemene ledenvergade ring vastgesteld op woensdag 26 april in haar wijkgebouw. Op deze bijeenkomst zal onder andere de begroting voor 1961 vast gesteld worden. De animo bij de plaatselijke toneelver enigingen voor het concours, dat telkens om de twee jaar door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap wordt uitgeschre ven, is dit seizoen niet bijzonder groot ge weest. Slechts vier verenigingen hebben hier aan deelgenomen, met in volgorde van haar optreden: arbeiderstoneelvereni ging „Palvu" uit IJmuiden, met „Als het kindje binnenkomt"; toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort, met „De medailles van een oude vrouw" en de ka tholieke toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" uit IJmuiden, met „Mijn zoons". De vierde deelneemster, de oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers"' uit IJmuiden, geeft dinsdag 16 mei in het her' vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, nog een opvoering van het blijspel „Pech- De uitslag van deze toneelwedstrijd wordt door de jury bekend gemaakt op woensdag 31mei, tijdens een speciale bij eenkomst in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Ongetwijfeld zal dit concours een waardig besluit vinden met de opvoering van Christopher Fry's spel in drie bedrijven „Droom der gevangenen Deze voorstelling wordt gegeven door een centraal gezelschap, bestaande uit Cees de Jong, Chris Sluyters („Palvu"), "Jan Wij- ker („De Plankeniers") en Henk Zwanen burg "(„Kunst Zij Ons Streven"). De regie is van Jan Velzeboer. Men herinnert zich wellicht, dat dit stuk verleden jaar met dezelfde bezetting, ter gelegenheid van de Bevrijdingsdag werd opgevoerd in de oude kerk te Velsen. De leden van de Beverwijkse gymnas tiekvereniging „Turnlust" hebben de fees telijkheden rond het vijftigjarig bestaan van de vereniging besloten met een gezel lige bijeenkomst in café De Zon te Wijk aan Zee. Mevrouw Los kreeg uit handen van voorzitter K. van Leeuwen de prijs voor de verkoop van de meeste loten. Me vrouw Steinvoort-Zijp ontving het speldje wegens het 25-jarig lidmaatschap van de vereniging. De oudste aspiranten hebben zaterdagmiddag in het centrum aan de Kingstraat een goochelaar en een acroba- tenpaar op bezoek gehad. Tijdens de bespreking over een nieuw huishoudelijk reglement voor de afdeling Velsen van de Christelijk Historische Unie, is de wenselijkheid naar voren gebracht in Santpoort een aparte kiesvereniging op te richten. Het bestuur zegde toe de oprich ting in Santpoort te onderzoeken. Het nieuwe huishoudelijke reglement stelt de leeftijd voor het lidmaatschap en het recht tot deelneming aan het vaststel len van de kandidatenlijsten op achttien jaar. BEROEP AANGENOMEN. Ds. G. Wassing uit Friesland heeft zijn beroep als predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Beverwijk aangenomen. Hij wordt de opvolger van dr. A. Vis, die deze maand met emeritaat gaat. voor eventuele maatregelen die verband houden met de afzet van oesters. De be trokkene beschouwt zich niet als kweker, omdat hij geen oesterzaad tot consumptie oesters doet opgroeien, maar zaaioesters, die hij van kleine kwekers koopt, op kweekt. Ook stelt betrokkene dat hij geen oesters bij het Produktschap inlevert. Het Produktschap is echter van mening dat be trokkene wél kweker is, omdat tot het kwekers van oesters behoort „elke hande ling welke erop gericht is de oesters in een volgend stadium van hoedanigheid te brengen". Als in dit geval ontheffing zal worden verleend, dan zou deze ook niet geweigerd kunnen worden aan de vele an dere kwekers, die zaaioesters bij kopen om deze tot consumptieoesters op te kweken. Ook is betrokkene niet de enige kweker die, hoewel hij daartoe gerechtigd is, geen oesters inlevert. De wielerronde van Velsen-Noord, geor ganiseerd door de Beverwijkse Renners club „Kennemerland" heeft na het succes van zaterdagmiddag mede dank zij de medewerking van gemeentelijke autoritei ten, politie en vele bedrijven, winkeliers en particulieren bewezen voor herhaling vatbaar te zijn. De baten zijn voor de kan kerbestrijding. In hotel „IJmond" ontving de heer W. P. J. Mudde, voorzitter van het KWF-Vel- sen-Noord, de burgemeester, die vergezeld was van hoofdinspecteur J. W. van Buu- ren, alsmede de heer H. Groen, voorzitter van de contactcommissie Velsen-Noord van de Velsen Gemeenschap. Het fraaie parcours op het Meerweiden plantsoen (ongeveer 500 meter lang) leen de zich zeer goed om de gehele course te volgen, waarbij het publiek het midden veld volkomen vrij'liet. De heer Mudde herinnerde aan de vroe gere lunaparken, waarvan de baten snel achteruit liepen. Daarom probeert het KWF het nu met deze wielerronde. Grote dank bracht hij aan alle medewerkers. Burgemeester Bührmann zei het een ge noegen te vinden om in Velsen-Noord tus sen zijn gemeentenaren te mogen zijn en dat hij gaarne het startschot zou lossen bij deze manifestatie van prima samen werking tussen het KWF en „Kennemer land". Hij gaf de aspirantrenners de raad de zenuwen er maar flink uit te trappen. En toen het startschot precies kwart voor drie was gelost, volgde de burgemees ter met grote belangstelling de verrichtin gen van de jongelui. De Zaandammer R. Troost nam na een zeer sterk gereden course de erebloemen van de heer Bühr mann in ontvangst. Hierna waren de ouderen aan de beurt. De burgemeester was ook getuige van een ongeval waarbij de Schager Bogerd in de bocht kwam te vallen. Bogerd kwam er met schaafwonden van af. Het volgende ongeval was ernstiger: de renner P, Vilten uit De Rijp werd uit het flitsende peloton in de kant gedrukt. Hij klapte met het hoofd tegen een ijzeren af sluithek en schoof vervolgens met het rechteroor over de ijzeren plaat van dit hek De Rode Kruis-colonne, onder leiding van de heer P. Sikkens, zorgde er voor, dat de hevig bloedende renner, die veel pijn had, verbonden werd, waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis werd ver voerd. Hij bleek een scheur in het oor te hebben opgelopen. Bert Weeda uit Beverwijk die de grote overwinning behaalde, werd luide toege juichd: hij was de man van de dag. Motorsport De Kennemer Motor en Auto Club heeft zondag weer een uitstekend geslaagde be- trouwbaarheidsrit gehouden. Er waren ze ventig deelnemers en deze keer was het niet gemakkelijk een behoorlijke rit uit te stippelen, in verband met de drukte in de bollenstreken ten noorden en zuiden van Beverwijk. De tocht ging nu de polder in, naar Buitenhuizen, Assendelft, Westzaan, Assendelft, Heemskerk naar Beverwijk, 66 kilometer. De deelnemers waren zeer tevreden over de tocht, waarbij geen en kel oponthoud zich voordeed. Van de veer tig autobestuurders werd nummer 1: J. de Ruijter te Amsterdam met 57 strafpunten, 2. J. van der Putten Haarlem 68. 3. H. de Bruijne Landsmeer 104, 4. J. Wijkstra Wormerveer 113, 5. H. Jonkhoff Haarlem 142 en 6. L. van der Meulen Velsen-N. 143 strafpunten. Motoren, 22 deelnemers: 1. J. Prent Haarlem 110, 2. J. Bos Wormerveer 143, 3. H. Bruijn Wormerveer 151 en 4. P. Do- vis Hypolitushoef 153 strafpunten. Bromfietsen, 8 deelnemers: 1 B. Dam- stek Amsterdam 98, 2. S. van Houten Zaan dam 132 strafpunten. Het best geplaatste lid van de K.M.A.C. was de heer L. van der Meulen uit Vel sen-Noord. Dammen Na voorwedstrijden is in hoofdklasse, eerste en tweede klasse de eindstrijd aan gevangen om de persoonlijke damtitels van Kennemerland. In de hoofdklasse waren de uitslagen van de eerste ronde: H. Laros (DCIJ) remise met Abe de Jong ('t Oosten); Theo Tiel- rooy (DCIJ) wint van P. van den Berg (DCIJ); H. Belien (St. Bavo) wint van H. van der Vossen ('t Oosten); J. Bus (Haar lemse Damclub) remise met N. van Hal (Abbenes). Eerste klasse: R. Conradie (Beverwijk) remise met J. de Boer (DCIJ); T. J. van Smeden (Haarlem) wint van Adelaar (Be verwijk); H. Ie Noble (Haarlem) remise met A. G. de Zwart (Haarlem). Tweede klasse: S. Groen wint van zijn clubgenoot H. Veltman (beiden Sportief); C. H. Lennaarts (St. Bavo) wint van J. Lemmers (Lisse); W Zwetbroek (Haar lem) remise met A. Schulte (Haarlem) Voor de hoofdklasse staat een spannend toernooi te wachten. De bezetters van de eerste drie plaatsen hebben het recht deel te nemen aan de finale om de provinciale damtitel. De kampioen eerste klasse promoveert naar de hoofdklasse en mag ook deelne men in de provinciale eindstrijd eerste klasse. De kampioen tweede klasse promoveert naar de eerste klasse. Maandag wordt het toernooi te Haarlem voortgezet. Muziek in Het Centrum In veilinggebouw Het Centrum te Bever wijk hebben de leden van de r.k. arbei dersjeugd zaterdagavond een bijeenkomst gehad, waarop rock 'n roll-muziek hoogtij vierde. De muziek werd verzorgd door een band uit Zaandam. De dames Verhaar uit Heemskerk zongen liederen waarbij zij zij zichzelf met de gitaar begeleidden. Kunstfluiter P. Adrichem verleende ook medewerking aan het tamelijk gevarieer de programma. De dansmuziek werd ge speeld door de Rag Time Boys. Het was voor de jeugd een gezellige avond. Pluimveehouders bijeen De leden van de Kennemer Pluimvee vereniging te Beverwijk hebben zich zater dagavond op gezellige wijze in café Sport bezig gehouden met kienen. Toen voorzit ter H. Vessies deze bijzonder druk bezoch te bijeenkomst opende, was er ook een aantal leden van de zusterverenigingen uit Zaandam en Heemstede aanwezig. Men had voor deze avond een heel groot aantal prijzen ontvangen. Tussen de bedrijven door werd men bezig gehouden met mu ziek en voordracht. De nu bijna 40-jarige vereniging mag met grote voldoening op deze avond terug zien. De gehele bemanning van de houten Britse kotter „Frandor" heeft vrijdagmid dag het schip verlaten nadat zich op vier mijl ten zuid-zuidwesten van het licht schip Smith Knoll, ter hoogte van Great Yarmouth en tachtig mijl van IJmuiden een ontploffing in de machinekamer had voorgedaan waarna brand uitbrak. Nie mand werd gewond. Een andere Britse kotter, de „Ocean Dawn", heeft de bemanning aan boord ge nomen. De Nederlandse sleepboten „Gele Zee" uit Hoek van Holland en „Titan" uit IJmuiden hadden zich ook op weg be geven naar het brandende schip. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Vanessa van Hamina: Anna Henny, Swansea; Wilpo, Norresundet, met hout voor Zaandam; Anna Elisabeth. Londen, laden binnenhaven Hoog ovens; Spes, Swinemunde, kalk lossen IJmui den; Beekbergen, Londen, laden binnenhaven Hoogovens; Juno, Londen; Schinkelstroom, Lon den; Rhenania, Narvik; Helen, Mitsey; Fern- field, Swansea; Manto, Aarhuus; Fivelborg, Goo- le, laden Staalhaven Hoogovens; Brandenburgh, Kalmar; Tarzan, Londen; Hohenlinden, Norre sundet; River Afton, erts lossen IJmuiden; Zaanstroom, Londen; Twee Gebroeders, Ham burg; Loppersum, Le Havre; Dinkelstroom, Ply mouth; Cawi, Poole; Elisabeth Roorda, Par; Castor, Rotterdam; Fresenburg, Rotterdam; Lijn baansgracht, Mantyluoto, hout lossen Zaandam; Leliegracht, Sornaes; Marwick Head, Sunder land; Lippe, Aboe; Midas, Vigo. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Costar van New Castle; Fokke de Jong sr., Krageroe, bij legger IJmuiden; Muttersegen, Hamburg; Rand- fontein, Antwerpen; Braunschweig, Antwerpen; Delft, Antwerpen; Borgund, Grimsby; Sylt, Hamburg; Graziellina, Bordeaux; Rize, Bremen; Pazifik, Freetown; IJstroom, Bristol; Gouwe- stroom, Hull; Clothilda M, Helsinki; Gerd, Lon den; Gudnaes, Karlstad; Knock, Dompsoe; Clau dia, Halstavik; Rijnstroom, Londen; Nero, Gdy nia: Reint, Halmstad; Tannstein, Antwerpen; Ub- bergen, Klaipeda; Strabo, Leixoes; Netherland Coast, New Castle, lossen in IJmuiden en Am sterdam; Spaarnestroom, Fowey; Haarlem, Bre men; Harrogate, Goole; Ponza, Koping, hout los sen Zaandam; Energie, Fowey; Oranje Nassau, Plymouth; Wormo, Stockholm; Elsie Winck, Oxelosund, erts lossen Hoogovens; Undine, Kris- tinahamn; Binna, Lillesund. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Diana V naar Dover, ledig van Buitenhuizen; Wolanda, West Hartlepool, walsmateriaal van IJmuiden; Amelie Thuyssen, Narvik, ledig Hoogovens; Ti- mo, Rochester, stukgoed van Zaandam; Patricia, Karlstad; Jans, Londen; Regina, Montreal; Eem- land, Bremen: Leliekerk, Bremen; Karimun, Hamburg Steady, Antwerpen; Lifana, Hamburg; Roland Russ, Antwerpen; Jean, Londen; Rozen- burgh, Stockholm; Grebbestroom, Huil; Libertas Savona; Heriot, Leith; Alexandros Tsavliris, Ha vanna; Tor, Malmö; Brinda, Londen, walsmate riaal van IJmuiden; Lingestroom, Londen. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Beekbergen naar Valencia, met walsmateriaal van IJmuiden; Fokke de Jong sr., Par, bijlegger IJmuiden; Mar- garitis, Z.-Amerika; Congokust, Antwerpen; Alexander, Kopenhagen; Ernst G. Russ, Cura- gao. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Walma van Kotka, met cellulose Papierfabriek Velsen; Dotterel, Liverpool; Biri, Oslo. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Burgemeester Bührmann van Velsen geeft het startschot voor de Ronde van Velsen-Noord. ■-■■■■■■ (Van onze Amsterdamse redacteur) De plastic melkfles vormt het grote nieuws van Macropak, de zesde interna tionale verpakkingsbeurs die van 2 tot 9 mei in het RAI-gebouw in Amsterdam ge houden wordt. Bij de melkfabrieken is de ze fles gunstig ontvangen en de handels onderneming HAPOS in Den Haag die dit produkt op de Macropak exposeert, hoopt nu maar dat ook de Nederlandse huis vrouw, die op het gebied van verpakking wat conservatiever is gebleken, ook en thousiast is te maken. Volgens HAPOS zijn er alleen maar voordelen en zij rekent ons voor: een gla zen fles weegt 750 gram, een plastic maar 65 gram. Een kunststoffles kost per rond gang van fabriek naar consument en terug niet meer dan 0,1 cent, terwijl de glazen fles per rondgang 0,5 cent kost. De gla zen fles gaat namelijk circa 50 rondgangen mee en kost 25 cent; de kunststoffles gaat acht maal zo lang mee en kost 40 cent, Verdere voordelen: geen breuk of schilfe ren, minder lawaai (er zijn al plastic krat ten voor het vervoer) en geen kans op springen bij steriliseren. De plastic melkfles zou slechts geringe wijzigingen vragen van de apparatuur van de melkfabrieken. Belangrijk is dat de fles zodanig kan worden geprepareerd dat de ultra-violette stralen worden geweerd- De kleur behoeft dan niet, zoals bij de glazen fles donkerbruin te zijn. Of de plastic melkfles de glazen fles zal verdringen moet worden afgewacht. Zij ziet er minder fris uit dan een glazen fles, al is zij zeker zo hygiënisch. Als een nadeel ondervonden wij het ietwat moeilijk schenken- de fles ligt minder vast in de hand dan de zwaardere glazen fles. Niet nieuw, maar in tegenstelling tot de ons omringende landen bij de Nederland se huisvrouw niet erg gewild, zijn de plas tic bakjes, al dan niet doorzichtig. Op de Macropak zal een machine in bedrijf zijn die deze bakjes fabriceert. Zij lenen zich uitstekend voor verpakking van jams, pin dakaas en dergelijke. De verpakkingsin dustrie gaat bewust in de richting van de eenmalige verpakking. In Nederland blijkt de consument op dit ogenblik echter nog de voorkeur te geven aan het glazen pot je-in-bruikleen. Op 19 mei a.s. zullen tijdens een bijeen komst in restaurant Brinkmann in Haar lem door de stichting voor de beschik baarstelling van technische hulpmiddelen aan blinden in Noordholland dertig band recorders aan de daarvoor in aanmerking komende blinden worden uitgereikt. Het is de eerste maal dat de uitreiking in Noord holland plaatsvindt. Genoemde stichting is eind vorig jaar begonnen met het bijeen brengen van gel den voor de verschaffing van bandrecor ders aan blinden. Op de bijeenkomst in restaurant Brinkmann, die 's avonds om zeven uur begint, zal een instructie in het gebruik van bandrecorders worden gege ven. Tijdens het officiële gedeelte zal on der meer de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. A. Prinsen het woord voeren. Jules de Corte zal enige liedjes zingen. Eenheden van het eerste legercorps hebben in de afgelopen week deelgenomen aan een oefening in West-Duitsland, in het rayon Oldenburg. Daar heerst mond- en klauwzeer, zodat de eenheden, die in boer derijen hebben gelegen, op verzoek van de veterinaire inspecteur in Nederland voor hun terugkeer ontsmet worden. Het gaat speciaal om de kleding, het schoeisel en de banden en laadbakken van de voer tuigen. Ontsmettingsploegen zijn reeds naar Duitsland vertrokken. De militairen keren begin deze week naar Nederland terug. Aan de oefeningen hebben enige honder den militairen deelgenomen, onder meer een groot aantal stafofficieren. Zoals was te voorzien, probeerde vorige week de binnenlandse handel zich te dek ken: er werden honderden kisten braad geïmporteerd. Het was goed gezien, want de schelvis-aanvoer was weer miniem. De geïmporteerde kleine schelvis was niet goedkoop, de prijs schommelde tussen 0.80 en 0.90 per kilo. De grove schelvis is de laatste tijd wel erg mager, vandaar dat de prijs lager lag dan de braad. Alleen tegen het weekeinde trok ook hier de prijs beduidend aan, en kwam nog over de 60 per kist. De aanvoer van kabeljauw was weer ruim voldoende: de prijzen bleven aan de lage kant. Kisten-kabeljauw lagen rond de f 80 terwijl de grote regels tusesn de f 65 tot f 85 per 10 stuks deden. Zwarte koolvis liet ook een daling zien. Vele kleinhandelaren gaven de voorkeur aan de goedkope kabeljauw-filets, die slechts een paar dubbeltjes hoger in prijs lagen. Grove schol werd maar heel zuinig aan gevoerd. De prijs was eveneens niet royaal. De kwaliteit was dan ook niet bijs ter goed te noemen. Enkele goede vissen gingen heel weg, maar het overgrote deel moest wel gefileerd worden. De vier grof ste soorten schommelden tussen de 30 en 40; schol II lag tussen de 25 en 35. Schol III deed het ook niet best. Zaterdag werd er nog schol III opgehouden; dit ging naar de vismeelfabriek. Tongen zijn er weer voldoende aange voerd. Doch ook hier was een weifelende houding van de zijde van de handel. Ble ven de lappen 3.50 per kilo opbrengen en grootmiddel f 3, de kleinmiddel en tong I zakten tot /"2.70. terwijl de slips daalden tot f 2.85. Grote tarbot ging eveneens omlaag en sloot zaterdag op 2.60 per kilo. Over de aangevoerde haring kunnen we heel kort zijn: Meestal slecht! Er werd dan ook aardig wat afgekeurd. De ma kreel wordt zo langzamerhand voor de handel een nachtmerrie. De prijs bleef ook nu weer laag. Midden op de Coolsingel gaan Rotter dams metrobouwers zich aan een uniek experiment wagen dat, wanneer het slaagt, van bijzonder groot belang voor de hele bouwsector kan zijn. Men gaat probe ren rondom de bouwput, die midden in de Coolsingel is gegraven, een blikken scherm te plaatsen dat tot 35 meter diep in de grond zal reiken. Op deze wijze wil de chef van de afdeling tunnelbouw van ge meentewerken, ir. G. Plantema, voorko men dat bronwater blijft toestromen in de zandlaag onder de bouwput, waardoor anderhalf jaar lang een vrij intensieve bronbemaling zou moeten worden toege past. Door de zandlaag door het blikken scherm droog te houden, kunnen veel kos ten en tijd worden bespaard. De grond onder de bouwput op de Cool singel wordt een probleem. Door steeds water er onder weg te pompen, wordt aan de hele laag water onttrokken, dat bedrij ven in de naaste omgeving oppompen voor koelwater, als water voor ijsfabricage en dergelijke. Deze bedrijven zouden dan tij dens de bouw moeten worden geholpen aan dieper reikende pompen of een aan vulling in koel water. Door het inspuiten van het 1 a 2 millimeter „dikke" scherm hoopt men daaraan te ontkomen. Bovendien bereikt men voor het eigen werk dat niet constant een tot anderhalf jaar een bronbemaling moet worden toege past. Tunnelbouw gaat het dus volgende week proberen. Of het zal gelukken? Men heeft nergens een proef kunnen nemen. Wel heeft men ervaring bij het bouw- dok op het eilandje van Brienenoord, waaromheen ook een blikken scherm staat dat op een speciale ingewikkelde manier in de grond is gebracht. De resultaten zijn hier goed. Het systeem voldoet uitstekend. Alleen is de wand hier maar twaalf meter diep. Door twee lagen boven elkaar te brengen, hoopt men op de Coolsingel tot 35 meter te komen. Het bouwdok op de Coolsingel, waarin een tunnelmoot van 35 meter komt met een ondergronds gebouw voor de centrale energievoorziening voor de metro op de rechter Maasoever, is ruim 35 meter lang en bijna 17 meter breed. Aan de vooravond van de verjaardag van de Koningin organiseert de afdeling Kennemerland van de Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren een feestavond. Zaterdag 29 april om acht uur komen de leden en genodigden bijeen in café De Grifioen in IJmuiden. Op deze avond zul len de burgemeesters van Velsen en Bever wijk, mr. J. C. Bührmann en de heer J. G. S. Bruinsma door de voorzitter van het hoofdbestuur van genoemde bond, de heer L. Stok worden geïnstalleerd als ere-voorzitters. Er zal een omvangrijk feestprogramma met cabaret, muziek en zang worden opgevoerd. Het marineopkomstcentrum, dat van Voorschoten naar Hilversum wordt ver plaatst, zal begin november gereed zijn. Dat betekent dat het kamp in Hilversum er een vast kader van 150 man bij krijgt, en een dagelijks doorstromende bezetting van 200 matrozen in spe. Het stervormige gebouwencomplex, waar de gegadigden voor de marine gedurende vier dagen verblijven voor keuring e.d., is in grote lijnen gereed. Het opkomst centrum is geheel geïsoleerd van de rest van het kamp om contact tussen militai ren en burgers (want dat zijn de aspirant matrozen nog) zoveel mogelijk te voor komen. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5