Bestedingscommissie N.S.F. zal dit jaar 1.967.930 uitkeren uit de totopot Hi verloor DE SPELEN IN HET VERLEDEN Heel Hamburg gaat morgen kijken Dames-hockeyteam tegen Duitsland Concordia kwam gelijk met HVS en OVC-ers Hamburg-Barcelona op het scherm Avondkoersen zijn goed bezet Wereldtitel weer voor Italianen Twee wijzigingen bij de Hongaren Tal heeft kans op winst in de zestiende partij DINSDAG 25 APRIL 1961 15 De beroemde Erdal-pelikaan geeft goede raad Ministeriële goedkeuring voor de Tulpenrallye Het Nederlandse twaalftal tegen België In het gips Doekje voor 't bloeden Pech De schaaktweekamp Op bijzonder vlotte wijze heeft de leden vergadering van de Nederlandse Sportfede ratie maandagavond in Utrecht onder voor zitterschap van jhr. mr. A. Feith de om vangrijke agenda onder de hamer laten doorgaan. Belangrijk was de mededeling van de voorzitter over de uitkeringen van de sporttoto voor het jaar 1960-1961. Behoudens goedkeuring van hogerhand zal de bestedingscommissie van de NSF in het lopende jaar onder aftrek van de reeds betaalde voorschotten een totaal be drag van 1.967.930 gulden uitkeren aan de organisaties, die overigens reeds aanvra gen hadden ingediend ten bedrage van ruim 3,2 miljoen gulden. In het uit te keren bedrag is echter ook begrepen het te verwachten tekort van de NSF in 1961, dat op de begroting staat vermeld ten bedrage van 377.270 gulden. Voor 1961 is voorts een bedrag van twee miljoen gulden uitgetrokken voor de finan ciering van de bouw, aanleg, verbetering enz. van sportaccommodaties. Slechts een enkel woord van kritiek werd door de vergadering geuit en wel bij monde van de heer J. J. Egberts namens de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. Hij achtte beperking van de uitgaven ge wenst. „Het is beter eerst activiteit A af te werken alvorens aan activiteit B wordt be gonnen. Er worden thans naar de mening van de KNVB te veel activiteiten tegelijk tot ontplooiing gebracht". Jhr. Feith kon de bezwaren van de voetbalbond niet de len. In dit land, waarin de uitbreiding van de sportbeoefening zo snel om zich heen grijpt is aldus de NSF voorzitter Advertentie Ongepoetste schoenen, afkeurende blikken, slechte indruk weg zelfvertrouwenU kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut een mooiere glans, die langer blij ft. Begin de dag met de Erdal-minuut: superglans in 1 minuut! Voor de interlandontmoeting met de Duitse damesploeg, op zondag 30 april in Duisburg, is het Nederlandse damesteam als volgt samengesteld: doel: M. van der Wel (Kieviten): achter: Ch. Keers (Kieviten) en L. Note- Martens (EMHC); midden: Th. Janssen (Oranje Zwart), J de Vleeschouwer (Forward) en D. Hiet- brink (Alliance); voor: A. Beyer (PW). L. Dekker (BDHC) M. Weytens (Oranje Zwart). A. Rouwen- horst (Arnhem) en T. Nillesen (EMHC) Reserve: M. van Erven Dorens (Be Fair) het punt van consolidatie der uitgaven nog niet bereikt. De vergadering gaf voorts haar goed keuring aan de begroting en de contribu- tievoorstellen. Tot nieuwe leden van de NSF werden zonder discussie toegelaten: de Neder landse Rolschaatsbond, de Nederlandse bond van Handboogschutterijen, de Onder water Jagers Club, de Koninklijke Neder landse Dovensportbond, de Nederlandse Squash Rackets Bond en de Nederlandse Politie Sportbond. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende doch herkiesbare bestuursleden C. M. Vliegenthart, S. de Wit en P. D. A. van der Heijde herkozen. De heer P. C. van Houten, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd als vice-voorzitter opgevolgd door het bestuurslid ir. A. Paulen. In diens vacature zal bij schriftelijke stem ming worden voorzien. De laatste wedstrijd in de westelijke volleybal-hoofdklasse heren tussen Con cordia en OVC is overtuigend door eerst genoemde club gewonnen, waardoor de Rotterdammers, evena'ls HVS en OVC, op acht punten zijn geëindigd. Naast een be slissingswedstrijd om de kampioen in deze klasse aan te wijzen op 6 mei te Delft tussen REV en DES krijgen wij nu dus ook wedstrijden tussen deze drie ploegen om uit te maken wie automatisch degra deert en wie degradatie-wedstrijden zal spelen. Een nadeel voor HVS lijkt ons, dat de Haarlemmers al betrekkelijk lang geleden de laatste competitie-wedstrijd hebben ge speeld; dat komt de vorm nooit ten goede, ook al wordt de training met kracht voort gezet. In de dames-hoofdklasse zijn alle be slissingen al gevallen. Dat Die Raeckse in Den Haag met 3-0 door Celebes werd ver slagen, doet aan de fraaie vijfde plaats, die de Haarlemse dames op de ranglijst innemen, niets af. De uitslagen waren: hoofdklasse west heren: ConcordiaOVC 3-0; dames: RVC SW 3-0, CelebesDie Raeckse 3-0, Con cordiaDES 3-1. ZVCBoemerang 0-3, St. PaulVeenendaal 3-2. Overgangsklasse west I heren: Die RaeckseOctopus 3-1, VCYCzaar Peter 2-2, RapideOctopus 2-2; dames: VGW Octopus 3-0. MolenwiekMHBS 3-0. De NTS zal op woensdag 26 april de Eu rovisie-uitzending van de voetbalwedstrijd tussen Hamburg en Barcelona voor de halve finale om de Europese voetbalbeker overnemen. Deze uitzending duurt van 17.25 tot 19.15 uur. Paardesport Met uitzondering van het internationale nummer zijn de avondkoersen hedenavond in het Hilversumse Sportpark zeer goed bezet. De kroon spant de Astrid Hollandia- prijs, waarin een grote groep uitstekende paarden aan de start verschijnt. Daar en kele hiervan hun seizoendebuut maken, is het aanbevelingswaardiger de winnaar te zoeken uit die paarden, die hun recente vorm hebben getoond- Eén daarvan is Vanity Hanover, die bij een herhaling van zijn laatste verrichting opnieuw de zege kan boeken, voor William Z en Vita Kin- ley. Outsider is Upupa S. Het internationale nummer is een „wan deling" voor Jour de Java. Slechts Quick silver S kan hem nog bedreigen. De overige paarden zullen geen rol van betekenis kunnen spelen. Eén van de beste paarden uit het noor den is Weerlicht B, die nu reeds vier keer achtereen won. Hoewel zijn taak in de autostartkoers allerminst een gemakkelijke is, zal hij onnieuw als eerste kunnen ein digen. Dicht op zijn hielen zullen zitten Yvonne Hoilandia, Xavero en Walter Mitty. Hoewel Ybert D teleurstelde krijgt hij vanavond een prachtige kans op een re vanche. Hiertoe moet hij de tegenstand overwinnen van Winny Cliff en Yankee Maid, die haar seizoendebuut maakt. Out sider in dit goede gezelschap is Wilma Dear. De serie-draverii is eveneens uitstekend bezet, waardoor verrassingen niet zullen zijn uitgesloten. De favoriet WH Hoilandia is ziek geweest, waardoor zijn kansen niet zullen zijn gestegen. Meer vertrouwen ge niet nu Yewel Boy. die echter de sterk opkomende Wish you were Here niet zal kunnen houden. De overige kanspaarden zijn Young Lady Mac en Xantina Hoi landia. Het openingsnummer kan een prooi worden voor de regelmatige Zoraya du Commerce. Op de plaatsen zullen eindigen Young Faune, Zilla en Zephyrus B. BOKSEN. De Engelsman Brian London heeft maandagavond gewonnen van de Amerikaan Billy Hunter. London die ex- zwaargewicht kampioen is van Engeland en het Empire, dwong zijn tegenstander tot opgeven aan het eind van de achtste ronde. De partij was op 10 ronden bepaald. A utomobilisme Het organisatiecomité van de Tulpen rallye 1961 heeft maandag uit Parijs de officiële vergunning van het Franse mi nisterie van Verkeer voor de rit ontvangen. Wedstrijdleider Piet Nortier heeft voorts telefonisch overleg gepleegd met de Fran se autoriteiten, die hem te kennen gaven dat indien de omstandigheden zich niet in ongunstige zin wijzigen er beslist geen vrees behoeft te bestaan dat de Franse autoriteiten de vergunning zullen in trekken. Korfbal Het Nederlands korfbaltwaalftal, dat zondag 30 april in Deurne tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Aanval: dames: Annie de Jong en Tiny Dieterman, heren: Cees van Lunteren en Wim de Vries (allen Rohda, Amsterdam); Midden: dames: Ida de Vries (Wester kwartier) en Rie Reudink (Rigtersbleek) heren: Rinus Munnikes (Luto) en Nico Janssens (Westerkwartier); Verdediging: dames: Leni de Waal en Leni Diepstraten (beiden Deetos), heren: G. Bos (KHV) en Hans van Eek (Spangen). Reserves: dames: Lucie v. d. Bijl (Wes terkwartier) en Loes Wals (Ons Eibernest), heren: Nelis van Eekelen (Archipel) en Henk Rademaker (Deetos). Aanvoerder: Cees van Lunteren. Bridge Italië heeft in Buenos Aires voor de vierde achtereenvolgende keer beslag ge legd op de wereldtitel bridge en daarmee opnieuw de „Bermuda beker", welke aan dit kampioenschap is verbonden, gekregen. Zoals te verwachten was won Italië op de laatste speeldag van Amerika met niet minder dan 119 punten verschil. De eind cijfers waren 382263. Amerika neemt in het eindklassement de tweede plaats in. Frankrijk eindigde als derde door op de laatste speeldag Argentinië met 387339 te verslaan. Het programma van de moderne Olympische Spelen, die voor de eerste maal in 1896 in Athene werden gehouden, heeft in de loop der geschiedenis vele wijzigingen ondergaan. Er waren sporten, die zich lange tijd handhaafden, anderen, die slechts eenmaal op het programma prijkten. Maar ook die takken van sport, die van 1896 tot nu zich handhaafden, zoals atletiek, wielrennen, gewichtheffen en schieten, zijn niet ongeschonden door de jaren heengekomen. Vele programmanummers verdwenen, andere werden aangepast aan de mo derne tijd. Zomersporten, die geheel verdwenen zijn (met daarachter vermeld de jaar tallen, waarop zij een Olympische sport waren): tennis (18961924), rugby (1900, 1908, 1920, 1924, 1932), racquets (1908), zweefvliegen (1936), motorbootsport (1908), boogschieten (19081920), polo te paard (1900, 1908, 1920, 1924, 1936), lacrosse (1904, 1908. 1928, 1932), basebal (1904, 1912, 1936), Fins basebal (J952), pelote (1924) en golf (1900 en 1904). Niet al deze sporten fungeerden op het programma als wedstrijdsport. Verscheidene werden slechts gedemonstreerd. Van de wintersporten, die van het programma werden afgevoerd, noemen we skeleton (19281948), curling (1924, 1932, 1936), winter-pentathlon (1948), militaire patrouille (1924, 1928, 1936, 1948), bandy (1952). Zonder te willen beweren, dat het cijfer helemaal juist is, geeft het officiële bulletin van het Internationaal Olympisch Comité aan, dat in de verschillende Olympische sporten tussen 1896 en 1960 honderdenzestig nummers van het pro gramma werden geschrapt. Per sport laten wij hier een aantal van deze „ver vlogen" nummers volgen: Atletiek: 60 meter, 100 m horden, 500 m steeple (1900), 4 mijl steeple (1904), 8000 m steeple (1912), 10.650 m steeple (1924), hoogspringen zonder aanloop, vèr- springen zonder aanloop, hink-stap-sprong zonder aanloop, speerwerpen, dis cuswerpen en kogelstoten met twee handen, kogelslingeren met een kogel van 25.5 kg en touwtrekken, gewichtheffen met één hand, wielrennen: achter volging over 333.33 meter, ploegen wedstrijd over 320 km (1912), gewonnen door de Zweden in.... 44 uur 35 min. 33 sec., individuele wedstrijd over 300 km (1912), tijdrit over 603,5 meter, zwemmen: 60 m onderwater zwemmen; hippische sport: breedtesprong. Voetbal In de selectieploeg, waaruit het Hon gaarse elftal zal worden gekozen, dat zondag in Rotterdam tegen Nederland uit komt, zijn twee wijzigingen gekomen. Bondscoach Lajos Barotti heeft achter speler Sovari vervangen door de weer fitte Sarosi, terwijl in de plaats van Bundzsak de veelbelovende Nagy werd gekozen. Nagy speelde een voortreffelijke wed strijd tegen de B-ploeg van Oost-Duits- land en vestigde eveneens de aandacht op zich in de laatste competitie-wedstrijden. De selectieploeg ziet er nu als volgt uit: Grosicz, Szentmihalyi, Matrai, Sipos, Dalnoki, Sarosi, Nagy, Kotasz, Solymosi, Sandor, Goeroecs, Albert, Tichy, dr. Feny- vesi en Kuharszky. De taxichauffeur, de krantenver koper, de hotelrecèptïonist, het meisje van de telefooncentrale, iedereen in Hamburg kan u deze dagen vertellen over hun „Mannschaft", waarmee ze dan het voetbalelftal van de Hambur ger Sport Verein bedoelen, dat op 12 april in de halve eindstrijd om de Europa-cup in Barcelona „maar met 1—0 verloor van de sterrenploeg Barce lona. Hun lange verhalen zijn te verdelen in zes hoofdstukken, 1. De strijd in het gloeiendhete Spaanse stadion. 2. De Spaanse geruchten dat het HSV-elftal „gedoped" was. 3. De strijd om de kaarten voor de returnmatch morgen in het Volkspark stadion dat reeds weken geleden was uitverkocht. 4. De berichten dat een Italiaanse voetbalvereniging een miljoen mark wil neertellen om HSV-midvoor Uwe Seeler te kopen. 5. De pech voor HSV, dat Dieter See ler, een van de uitblinkers in Barcelona, tijdens de laatste competitiewedstrijd een been brak en tenslotte 6. De kansen in de komende ont moeting. De 1—0 nederlaag die HSV in Barce lona leed, wordt door de Hamburgers als een overwinning beschouwd. Moest een topploeg als Wolverhampton Wanderers niet kort daarvoor een 40 nederlaag in dat warme stadion slikken?! De HSV- spelers stonden maar één doelpunt toe in een bikkelharde, maar faire strijd tegen de bestbetaalde profs van de wereld. Zij gaven die geraffineerde voetbalartiesten door een resolute mandekking geen mo ment gelegenheid hun sublieme spel te spelen. Wat dat van de Hamburgse semi- profs vergde bewijst het best een foto, die in alle Duitse kranten stond en waar op een half uur na de wedstrijd Jürgen Werner de rechtshalf die het voetbal fenomeen Suarez uitschakelde, nog met het hoofd in de handen naar adem zit te snakken. Jürgen Werner, de man die in Barce lona Suarez bedwong en die men binnen kort het nationale shirt wel zal zien dra gen, is optimistischer. „Vergeet niet dat we de toeschouwers nu meehebben. Het Hamburgse publiek is altijd goed voor een doelpunt. Zij hebben ons ook naar die grote zege op Burnley toegeschreeuwd. Of ik Suarez weer de baas kan? Hij zal wel een andere tactiek volgen en meer switchen!" Horst Schnoor: „Zo belangrijk is voetbal nu ook weer niet". Uwe Seeler: „Een miljoen is veel geld" Het mooiste compliment deelde een Spaans blad, de Solidaridad Nacionale uit, dat schreef: „Met deze wedstrijd heeft HSV zich in één keer geschaard onder de voetbalelite van de wereld. Met een doordachte tactiek en een enorme disci pline en vechtlust heeft HSV aan Barce lona laten zien dat niet alleen met geld topvoetbal verkregen kan worden". Toen men in Hamburg vernam dat in Spanje geruchten werden verspreid dat de Duitse voetballers „gedoped" waren stak er een storm van verontwaardiging op in de grote havenstad. Een taxi-chauf feur zei fel: „Ze moeten een doekje voor 't bloeden hebben, 't Is stom dat ze dat zeggen, want ze verliezen er hier alle goodwill mee. Reken maar dat we die Spanjaarden hier een warm welkom zul len bereiden". Gunther Mahlmann, de trainer-mana ger van HSV, haalt er alleen zijn schou ders over op. „Enorme onzin", zegt hij, „of ze moeten druivensuiker als dope be schouwen. Zij die zoiets suggereren, ver geten dat wij maar semi-profs zijn en dat HSV niet voor een financiële debScle komt te staan als we verliezen, wat bij Barcelona na een nederlaag wel dreigt!" Deze Günther Mahlmann verliet der tien jaar geleden de middelbare school waar hij les gaf in oude geschiedenis om zich niet alleen aan de opvoeding en trai ning van de HSV-jeugd, maar aan alle spelers van deze nu in heel Duitsland populaire club te kunnen wijden. Als ik hem vertel over de massale ver schuiving van trainers in ons land wijst hij veelbetekenend op zijn voorhoofd en zegt: „Ik heb er dertien jaar over gedaan om deze ploeg te kweken. Hoe kan bij u een bestuur in één jaar verwachten dat een trainer iets presteert. Je hebt alleen al een jaar nodig om het spelersmateriaal van een club te bestuderen". Tijdens ons gesprek in het prachtige HSV-restaurant gaat telkens de telefoon. Hardnekkige zeurders om kaarten, die al wekenlang tot en met de laatste zijn ver kocht. Hoe groot de belangstelling voor deze wedstrijd is blijkt het best uit het ultimatum, dat arbeiders van een fabriek aan hun directie stelden: Die middag vrij om naar het stadion te gaan of de wed strijd op televisie te volgen of we gaan staken! In enkele steden in de buurt van Ham burg zijn gemeenteraadszittingen op die middag naar later datum verschoven. Uwe Seeler, de 24-jarige blonde mid- voor van HSV en het nationale elftal zegt: „Er is nog niets definitiefs", als we hem vragen wat er waar is van het be richt dat een Milanese club hem kopen wil voor een miljoen Duitse marken. De kleine stevige „stürmer", die in zijn stad geweldig populair is bekijkt de zaak nuchter: „Ik verlaat Hamburg niet graag. Maar een miljoen is veel geld". Een bestuurs lid van HSV zegt: „Als ze werkelijk een miljoen willen neertellen, dan krijgt hij van mij een pak slaag als hij niet gaat. Die jongen moet aan zichzelf en aan later denken. Zoiets kan HSV en heel Ham burg hem nooit bieden". Als je met hen over de kansen in de returnmatch spreekt stellen ze de grote pech van linkshalf Dieter Seeler, een broer van Uwe, voorop. Dieter ligt in het ziekenhuis met een gebroken been, op gelopen in de zaterdag gespeelde compe titiewedstrijd. Gert Dörfel, bijgenaamd Charley, de kleine beweeglijke linksbuiten van HSV en al toe aan zijn achtste wedstrijd in het nationale team, zegt: „Dat Dieter niet mee kan doen is pech. Maar we zullen nooit een tweede nederlaag daaraan mo gen wijten. Dieter speelde in Barcelona geweldig, maar zijn vervanger zal niet minder zijn best doen. Ik ben pessimis tisch. Ik geloof dat Barcelona wakker geschud is en hier in Hamburg een heel ander veel directer spel zal spelen. Ze zijn niet voor niets de beste spelers van de wereld. Bovendien hangt er voor die duurbetaalde profs veel te veel van af". Klaus Stürmer, de linksbinnen en der de internationale speler van HSV die, toen we hem spraken, zijn voet nog in het gips had, maar woensdag toch van de partij hoopt te zijn, zei: „We hebben in Barcelona in feite meer kansen gehad dan de Spanjaarden. We hopen ze hier in Hamburg uit te buiten. Als Barcelona spil Gensana Uwe Seeler wat meer vrij heid geeft maakt hij er onherroepelijk een paar!" Later ontmoetten we de „held van Barcelona" Horst Schnoor de HSV-kee per, een lange, zwartharige knaap, lenig als een panter die in die snikhete Spaanse voetbalarena met grote koelbloedigheid zijn doel verdedigde. „Ik ben niet gauw nerveus, omdat ik als ik speel het publiek niet hoor. Trouwens, zó belangrijk is voetbal nou ook weer niet. Ik heb pas een automobielzaak geopend. Daar heb ik wel soms de zenuwen over. Wie er woensdag wint? Geen idee! Zien we wel!". Vanaf zondag zijn de HSV-spelers er gens op de hei ten zuiden van Hamburg bij elkaar voornamelijk om zich te ont trekken aan de „Spaanse koorts" die heel Hamburg en heel sportlievend Duitsland in zijn greep heeft, een koorts die zijn maximum-temperatuur zal bereiken morgenmiddag als elf Hamburgse jon gens voor de tweede maal zullen aan treden tegen het puikje van de voetbal wereld, de miljoenenzaak F.C. Barcelona. fan Dassen Jürgen Werner: „We hebben het publiek mee". De zestiende partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken is afgebroken in een dametoren-eindspel, dat wereld kampioen Tal winstkansen biedt. Dit is de vierde achtereenvolgende partij, waarin het spel van de titelhouder wereldniveau bereikte. De uitslag van een schaakpartij is dikwijkls van „onvoorziene" factoren af hankelijk. Een nederlaag, zelfs enkele ne derlagen, behoeven niet direct een sterk krachtsverschil in te houden. In de zestiende partij deed Botwinnik met zwart een zeer felle poging Tal's openingssysteem te weerleggen, waarom de uitdager van de tot nu toe gevolgde schema's (die redelijk voldeden) afweek is een niet te beantwoorden vraag. Een feit is, dat wit na mooie complicaties het spel volledig in handen dreigde te ne men. Met een pionoffer heropende zwart de strijd, die nog in volle gang is. Maar de winstkansen zijn toch voor Tal. De stand is thans 10-5 voor Botwinnik met een afgebroken partij die vanavond wordt uitgespeeld. Botwinnik heeft woens dagavond, in de zéveïftiébtie partij, wit. Wit: Tal; zwart: Botwinnik. Caro-Kann (doorschuifvariant). 1. e2e4 c7-c6; 2. d2-d4 d7-d5; 3. e4-e5 Lc8-f5; 4. h2-h4 c6-c5. In de veertiende partij speelde zwart hier 4h5, voordien ook reeds 4 h6. 5. d4xc5 Dd8-c7. De zwarte opbouw is voorlopig gericht op aanvallen op de witte bruggehoofden c5 en e5. 6. Pbl-c3 Pb8-c6. Indien 6De5:+ dan bijvoorbeeld 7. Le3, e6; 8. Pf3, Dc7; 9. Pd4 en wit staat sterk overwegend. Er dreigt onder andere g4, met stukwinst. 7. Pgl-f 3 Wit kon niet goed met het paard op d5 slaan wegens 7De5:+ gevolgd door 8Td8. Na 7. Dd5:, e6 komt wit in moeilijkheden. Men lette zowel op Td8 als op de beweeglijkheid van Pc6. 7Ta8-d8; 8. Pc3-b5 Hiermede poogt wit het ideale stopveld d4 te veroveren. Natuurlijk niet 8. Pd5:, wegens 8Da5+ enz.; 8Dc7-c8; 9. Pf3-d4 Lf5-g4; 10. f2-f3 Lg4-d7. Het is voor zwart van belang (geweest) voor de witte dame de diagonaal dl-h5 te hebben versperd. 11. Pd4xc6 b7xc6; 12. Pb5-d4 Wit mag natuurlijk niet op a7 slaan, het paard heeft geen veld van terugtocht. Overigens bezit wit onmiskenbaar ruimte lijk voordeel. 12Dc8-b8; 13. Ddl-e2 e7-e6; 14. Pd4-b3 Lf8xc5; 15. Pb3xc5 Db8- b4+; 16. c2c3 Db4xc5; 17. Lcl-e3 Dc5-a5; 18. b2-b4 Da5-c7. Niet 18Da3 wegens 19. Dc2 en de zwarte dame zit opgesloten. 19. Le3-c5 Wits kracht op de zwarte velden is voor zwart een ernstige handicap. 19Pg8- e7; 20. h4-h5 Zwart dreigde 20Pg6 20h7- h6; 21. Lc5-d6 Dc7-b7; 22. 0-0-0 De experts in Moskou waren niet over tuigd van de (directe) noodzaak van deze zet. Ze achtten eventueel eerst 22. g4 op zijn plaats. 22Td8-a8; 23. g2-g4 a7-a5; 24. De2-f2! Een uitstekende zet, wit versterkt zijn kracht op de zwarte velden en brengt even tueel de opmars van de f-pion op het ta pijt. Doch in hoofdzaak wordt de positio nele dreiging Pe7-c8 (Lc5)-b6 in de kiem gesmoord. 24a5xb4; 25. c3xb4 c6-c5. Een betekenisvol besluit. Zwart ziet geen kans uit de omklemming te komen en of fert een pion. 26. Ld6xe7 Wit ruilt de waardevolle raadsheer ten einde te voorkomen dat zwarts paard ac tief kan worden. 26Ke8xe7; 27. Df2x c5+ Ke7-e8; 28. Kcl-b2 Ta8-c8. Herovert veld e7, daar nu 29. Dd6 op 29Tc6 faalt. 29. Dc5-d4 Ld7-a4; 30. Tdl-cl Tc8xcl; 31. Kb2xcl Ke8-d7. Aan te nemen valt, dat zwart deze stel ling voor ogen had toen hij tot het pion offer besloot. Zwart heeft nu een zeker „druk-spel" tegen de vrij-pionnen, objec tief gezien moeten wits kansen echter posi tief worden aangeslagen. 32. Kcl-b2 Th8-c8; 33. Lfl-d3 La4-b5. Beide spelers hadden voor het midden spel zeer veel tijd gebruikt. Van nu af wordt min of meer op de plaats rust ge speeld teneinde de tijdcontrole te halen. 34. Thl-dl Db7-a6; 35. a2-a3 Lb5xd3. De poging met 35Lc4 stand te houden mist na ruil haar uitwerking. 36. Tdlxd3 Kd7-e7; 37. Dd4-e3 Ke7-e8; 38. De3-d2 Tc8-c7; 39. f3-f4 Ke8-d7; 40. Dd2-e3 Kd7-d8. Afgebroken. Wit gaf de 41ste zet onder couvert af. De afgebroken stelling luidt: Wit: Kb2, De3, Td3, pionnen: a3, b4, e5, f4, g4 en h5. Zwart: Kd8, Da6, Tc7, pionnen: d5, e6, f7, g7 en h6.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15