Troepen en tanks terug uit West-Duitsland Amerika achter Nederlandse Nieuw Guinea-politiek Indonesië hernieuwt eis in kwestie-Nieuw Guinea HET WEER FLEXA Nederland-Hongarije komt op de t.v. Generaal De Ponilly in de val Belgische redering in kannen en kruiken Aanval op Mers El Kebir Bolletje/* DINSDAG 25 APRIL 1961 1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 146 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur! Simon Koster Adj. Hoofdredacteur. jösI* Lodewijka Redactiechef te IJmuiden; Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93. Haarlem W. Peered - Parachutistenkolonel Dufour gearresteerd g*m. 1 Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Feuilleton tl Panda en beeldverhalen11 Economisch nieuws13 Beurs 1& Scheepsberichten 13 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Geen post naar Algerije MR. LUNS BIJ TERUGKEER: Meer bewolking Toch een deelnemer aan toto met 14 punten in de zilveren rol sWMORRIS "éeforetjou (mij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES kwaliteitsverf IJmuider Courant De Gaulle kondigt gedeeltelijke mobilisatie af (Van onze correspondent) PARIJS. Gistermiddag heeft het ganse raderwerk van het Franse leven een uur lang stilgestaan, doordat tien miljoen arbeiders, ambtenaren, winke liers en andere Fransen hun vastbe radenheid wilden tonen tegenover de rebellerende generaals van Algiers. De autobussen en metro's stopten klokke vijf en zelfs de taxi-chauffeurs zochten op hetzelfde tijdstip ijlings een plekje vrij wegdek uit om zich met of zonder hun klanten bij deze vreemde, doch wel indrukwekkende staking van solidariteit met generaal De Gaulle te kunnen aan sluiten. De Gaulle zelf legde op dat ogenblik, in overleg met zijn ministers en de hoogste legerleiders, de laatste rand aan een serie decreten, die hij mocht nemen in het raam van de dicta toriale bevoegdheden, die hij zich de vorige dag had toegeëigend. De belang rijkste maatregel komt neer op een ge deeltelijke mobilisatie. Dienstplichtigen soldaten, onderofficieren en officieren zullen individueel worden opgeroepen in hun eigen woonsteden of dorpen en naar de behoefte die er in hun districten onder de huidige omstandigheden heerst. (Reuter/AFP) De regering heeft troe- pen en pantsereenheden uit West-Duits- land naar Parijs teruggeroepen om het hoofd te kunnen bieden aan elke mogelji- ke onderneming van opstandelingen. De bevolking van Oost-Frankrijk behoeft zich over de bewegingen van deze troepen niet ongerust te maken, aldus een bekendma king. De regering had voor maandagnacht de zelfde veiligheidsmaatregelen genomen als voor zondagnacht. Volgens Parijse waar nemers gingen deze veiligheidsmaatrege len veel verder dan de in de nacht van zon dag op maandag. Het Parijse vliegveld Orly werd na zonsondergang gesloten. Op de rolbanen werden, auto's en vrachtauto's gereden, opdat zij niet door vreemde vlieg tuigen kunnen worden gebruikt. De lichten van het vliegveld zijn gedoofd. Voorts trokken weer grote aantallen pantservoer tuigen, in hoofdzaak tanks, uit het kamp de Saroty, in Versailles, in de richting van Parijs. Het vliegveld Orly is vanochtend omstreeks negen uur weer geopend voor het luchtverkeer. T rouwbetuigingen Het Franse ministerie van Voorlichting heeft bekendgemaakt, dat zeventien vlieg tuigen uit het door de rebellen bezette deel van Algerije zijn ontsnapt en veilig in Frankrijk zijn geland. In Parijs is verno- men dat tweehonderd jachtvliegers trouw hebben gezworen aan De Gaulle en dat de regering erop kan vertrouwen dat deze pi loten vliegtuigen die zonder toestemming boven Frankrijk komen zullen neerschie- Volgens bemanningsleden van uit Alge- rije ontkomen toestellen zijn er maandag ongeregeldheden op de vliegvelden van Maison Blanche en Boefarik in Algerije geweest. Luchtmachtpersoneel en mari niers hielden daar betogingen tegen de parachutisten die daar namens de opstan dige generaals de macht in handen hebben. Aangezien er voor de voetbalwedstrijd Nederland-Hongarije op zondag 30 april in het Feijenoord-stadion in Rotterdam enor me belangstelling bestaat en alle toegangs bewijzen zijn uitverkocht, heeft het De- stuur van de K.N.V.B. besloten een direc te televisie-uitzending van deze ontmoe ting toe te staan. Volgens het verdrag van Wenen (3 maart 1955) zijn hiervoor ook de vergun ningen van de bonden van de naburige landen vereist. De toestemming van de Duitse Voetbalbond is binnen, maar van de zijde van de Belgische Voetbalbond zijn bezwaren gemaakt, omdat de compe titiewedstrijden in België om drie uur be ginnen. Naar aanleiding hiervan hebben de Nederlandse en de Hongaarse Voetbal bond besloten terwille van het televisie kijkend publiek het aanvangsuur van de interland op vier uur te stellen. In verband met de bezwaren van de Bel gische Voetbalbond zullen de zenders Roer mond en Goes evenwel voor de tijd van de eerste speelhelft uitgeschakeld worden. De tweede helft, die om vijf uur begint, zal echter wél via deze beide zenders ae aether in gaan. Boodschappen van trouw aan De Gaulle blijven binnenstromen bij het ministerie van Defensie. De boodschappen zijn af komstig van militaire eenheden in alle de len van Algerije. Bondskanselier Adenauer heeft president De Gaulle een persoonlijke boodschap doen toekomen, waarin hij uiting geeft aan zijn sympathie en solidariteit. Het hoofdkwartier van het Vreemdelin genlegioen in de stad Sidi Bel Abbes is naar de rebellerende generaals overgelopen. Ge neraal Perrotat, wiens commando in de omgeving van deze stad is gevestigd, en die de regering trouw is gebleven, heeft echter, met uitzondering van de stad, de macht in zijn gehele gebied nog in han den. Volgens genoemde kringen hebben tot dusver alleen de steden Oran, Sidi Bel Abbes, Algiers en Constantine de zijde der rebellerende generaals gevolgd. Drie Franse generaals zijn vanochtend vroeg onder toezicht geplaatst. Al eerder is aan vijf hoge officieren, onder wie een gewezen adviseur van De Gaulle, huisar rest opgelegd. Kolonel Dufour, voormalig bevelhebber van het eerste Franse parachutistenregi ment is maandag in Offenburg gearres teerd op bevel van generaal Crepin, de op perbevelhebber van de Franse strijdkrach ten in West-Duitsland. Hij werd gearres teerd na berichten, dat hij zijn eenheid had verlaten, waarna hij was waargenomen op de brug over de Rijn te Kehl, nabij Straats burg aan de Franse grens. Dufour heeft gepoogd bij de troepen in West-Duitsland steun te krijgen voor de militaire opstan delingen in Algerije. In Parijs is van welingelichte zijde ver nomen dat generaal Paul Allard, inspec teur-generaal der Franse infanterie en ge neraal Grout de Beaufort, voormalig hoofd van het militaire huis van generaal De Gaulle, onder streng arrest zijn geplaatst. De regering heeft een decreet gepubli ceerd waarbij zes generaals en vier kolo nels hun militaire rang wordt ontnomen De generaals zijn Challe, Salan, Zeiler, Jouhaud, Gardy en Petit en de kolonels Godard, Argoud, Broizat en Gardes. Generaal Fourquet is tot nieuwe bevel hebber van de Franse luchtstrijdkrachten in Algerije benoemd. Zijn voorganger, ge neraal Bigot, is naar de opstandelingen overgelopen. De commandant van het noordoostelijk deel van Constantine en van >0m*m v-v.y: Bone, generaal Ailleret, heeft zich trouw aan Parijs verklaard. De militaire autoriteiten hebben 10.000 reservisten opgeroepen. De zestiende in fanteriedivisie is op voet van oorlog ge bracht nadat specialisten van de reserve waren opgeroepen. Vannacht zijn troepen en tanks over de Rijnbrug tussen Kehl en Straatsburg Frankrijk binnengetrokken. Van Straatsburg af gaat het vervoer ver der per trein. Generaal De Gaulle heeft vanochtend in het Elysée een vergadering van een aantal ministers en de opperbevel hebber van de Franse strijdkrachten in Algerije, generaal Olié, geleid. De minister van de Strijdkrachten, Messmer, heeft er bij militairen in Algerije op aangedrongen de bevelen van de opstandelingenleiders te negeren. De eenheden bij het Elysée en andere gebouwen in Parijs werden van ochtend vroeger teruggetrokken dan maan dagmorgen. PARIJS (AFP) Radio-Algiers meldt dat generaal De Pouilly in Algiers is ge arresteerd. BRUSSEL (ANP) Voor het eerst in de geschiedenis heeft België een regering, waarin meer Vlamingen dan Walen zitting hebben. Het rooms-katholiek-socialistische coalitiekabinet, dat kabinetsformateur Le- fèvre officieel heeft bekendgemaakt en waarvan hij zelf minister-president is, omvat elf rooms-ka'tholieke en negen so cialistische ministers. Van de twintig bewindslieden behoren negen tot de Frans sprekende Belgen. Vice-premier in dit kabinet, het eerste sinds twaalf jaar waar in rooms-katholieken en socialisten samen werken, is de socialist Paul-Henri Spaak, die ook de portefeuilles van Buitenlandse en Afrikaanse Zaken beheert. In het nieuwe kabinet hebben vijf mi nisters uit het afgetreden kabinet-Eyskens zitting. Het ziin de CVP-bewindslieden Segers (Defensie), Dequae (Financiën), Van Elslande (Vlaamse afdeling van Onder wijs), Heger (Landbouw) en Gilson (Bin nenlandse Zaken). Ook onder de socialisten bevinden zich oud-ministers. Zes van de nieuwe bewinds lieden van de BSP maakten deel uit van het in 1954 afgetreden socialistisch-liberale kabinet Van Acker. Het zijn Spaak, Spinoy (Economische Zaken). Fayat (onder minister van Buitenlandse Zaken). Larock (Franstalige afdeling Onderwijs), Lebur- ton (Sociale Zorg) en Vermeylen(Justitie) In de buurt van de Porte de Saint Cloud wachten zwaarbewapende een heden gendarmes bij hun tanks, pant serwagens en jeeps in staat van pa raatheid om bij het eerste verontrus tende bericht in actie te kunnen komen. (Telefoto ANP) PARIJS (AFP) Een aanval van op standige parachutisten op de basis Mers El Kebir bjj Oran is vanochtend afgesla gen, aldus is van bevoegde zijde te Parijs vernomen. Verder is meegedeeld dat de Franse minister van Industrie Jeanneney. die verwanten in Algerije bezocht, toen daar de opstand der generaals uitbrak, van morgen per vliegtuig in Parijs is terug gekeerd. Jeanneney bevond zich in Saida, -in het gebied van Oran. Anatole France: Fatsoenlijke mensen heten zij, die doen wat de meeste anderen doen. Wegens de gebeurtenissen in Algerijë neemt de P.T.T. voorshands geen brief en pakketpost voor dat land aan. Reeds ter verzending afgegeven stukken zullen aan de afzenders worden geretourneerd. „Waarom leggen we de kwestie-Nieuw- Guinea niet aan de UNO voor, vraagt het publiek. Dat gaat niet zo maar. In de middeleeuwen legden de mensen onge wenste kinderen neer bij de kerk. Dat ge beurt nu ook niet meer. Er moet een aan leiding zijn om Nieuw-Guinea op de agen da van de Assemblee geplaatst te krij gen en zo'n aanleiding is er door de verru wing van de internationale politiek niet zo gauw. Wat vroeger een casus belli was, komt nu op de achterpagina van het och tendblad." Aldus beantwoordde minister Luns van ochtend een van de vele vragen die tij dens een persconferentie aan boord van de Rotterdam aan hem werden gesteld. Met hetzelfde schip keerde de bewindsman Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee Koningin Juliana toonde een intense belangstelling voor de sluiting van het Veersche Gat. Eerst volgde zij de werk zaamheden van de „Piet Hein af. hatCT, toen de laatste caisson op zijn plaats lag, beklom zij een steile werk- trap om een wandeling over de nieuwe dam te maken. (Zie verder pagina twee.) Bij het bureau van de sporttoto in Den Haag heeft zich één deelnemer aan de toto van zondag jongstleden gemeld met 14 punten Het aantal prijswinnaars met 13 punten is inmiddels opgelopen tot 15. WASHINGTON (UPI) - Indonesië heeft opnieuw geëist dat Nederland West Nieuw-Guinea overgeeft en te gelijkertijd aangeboden de UNO het be twiste gebied tot maximaal twee jaar te laten beheren opdat de soevereini teitsoverdracht ordelijk kan verlopen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio heeft dit gisteren ge zegd op een persconferentie in Washing ton tijdens welke hij een uiteenzetting vaf van de Indonesische standpunten ten aanzien van Nederlands Nieuw-Gui nea. De persconferentie werd gehouden nadat president Soekarno en president Kennedy besprekingen hadden gevoerd. Soebandrio verklaarde voorts dat Indo nesië de mogelijkheid van een invasie in Nederlands Nieuw-Guinea niet uit sluit indien zijn voorstellen zouden worden afgewezen. Nadat president Soekarno van Indonesië en zijn naaste medewerkers drie uur lang met Amerika's president John F. Kenne dy en Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, hadden ge confereerd, zo meldt onze correspondent nader, stelde de Amerikaanse president gisteren voor dat Soebandrio, de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken President Soekarno is maandag in Washington aangekomen. Hij werd be groet door president Kennedy, die hem „de vader van zijn land" noemde. terug uit Amerika, waar hij gedurende tien dagen besprekingen ondermeer over Nieuw-Guinea, de landingsrechten voor de K.L.M. en wederzijdse wapenhulp heeft gevoerd met president Kennedy, de Amerikaanse UNO-afgevaardigde Ste venson en andere hoge functionarissen. Ik ben bepaald niet ontevreden, zei mi nister Luns. Meer had ik niet mogen ver wachten. Dat hij weinig concrete resulta ten kon noemen, weet hij aan het feit dat Amerika pas een nieuwe regering heeft, die nog bezig is de beleidslijn van Eisen hower te herzien. „Ik heb de indruk," aldus de minister, „en dat is natuurlijk meer dan een indruk, dat Amerika in de kwestie-Nieuw-Guinea een duidelijker politiek zal gaan volgen dan voorheen. De Verenigde Staten onder schrijven de doelstelling van de Neder landse politiek in dat gewest als juist. Als men kan komen tot een internationalise ring van het probleem, geloof ik dat de zelfbeschikking voor de Papoea's een be langrijke rol zal spelen bij het bepalen van Amerika's standpunt." Twijfel Minister Luns meende dat voor de Ame rikanen ook de publieke opinie in Neder land van belang is. „In de volkomen vrije democratie is het standpunt van een rege ring niet voldoende. Het beeld dat het bui tenland zich vormt aan de hand van de, terecht, vrije pers telt evenzeer mee. De laatste maanden zijn er stromingen en stemmingen in ons land, die twijfelen aan de haalbaarheid van de Nederlandse Nieuw-Guinea-politiek, als gevolg van de Indonesische intimidatie, bedreiging en chantage. In het buitenland worden deze stemmingen zorgvuldig geanalyseerd. Na tuurlijk mag iedereen zich vrij uiten, maar men mag dan niet verwachten dat het buitenland roomser dan de paus zal zijn", aldus mr. Luns. De minister is overigens onder de in druk gekomen van de mate waarin presi dent Kennedy van de internationale pro blemen op de hoogte is. „Hij is zeer goed ingelicht, ook over de achtergronden van onze verhouding tot Indonesië. Een man met charme, wat belangrijk is in de poli tiek. En zeer vitaal. Een man die de pro blemen die hij bespreekt met zorg bestu deert. Ik zou hem niet sentimenteel willen noemen, maar ik weet niet of ook dat niet een voordeel is." Advertentie twee of drie dagen langer te Washington zou blijven dan hij oorspronkelijk van plan was, teneinde met Rusk na te gaan of een oplossing van het probleem-Nieuw Guinea mogelijk zal zijn. Soebandrio aanvaardde deze uitnodiging. De Amerikanen hebben echter tot dusverre geen concreet voorstel gedaan; de Indonesiërs hebben hun visie op de zaak gegeven. Zij hebben zich te gen een plebisciet verklaard en tegen een voogdijschap. De UNO zou volgens hen al leen een rol kunnen spelen bij een over dracht, bij voorbeeld in een periode van een of twee jaar, van het omstreden ge bied aan Indonesië. Men krijgt bovendien de indruk, dat ook de idee van een voog dijschap van Amerikaanse zijde naar vo ren is gebracht. Kennedy en Soekarno, bijgestaan door hun naaste medewerkers, hadden gisteren in het Witte Huis een gesprek van ander half uur. Even ging Soekarno daarop naar zijn hotel, doch spoedig kwam hij weer terug voor een zogenaamde werklunch, die wederom anderhalf uur duurde. De con versaties waren hartelijk en nuttig ge weest, verklaarde Kennedy na afloop. Voordat Soekarno hedenochtend Washing ton verliet, kwam hij nog even afscheid nemen van Kennedy op het Witte Huis. Toen zou ook een officieel communiqué worden uitgegeven. Per helikopter vloog Soekarno ten slotte van de tuin van het Witte Huis naar het vliegveld om vandaar te vertrekken naar Mexico City. X\\VUIM /,/n in Advertentie die lekkere shag in de handige doos BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie EEN PRODUKT VA* DE SIKKENS GROEP

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1