Voorbarig optimisme in Parijs is misplaatst m Vierde Franse kernbom in de Sahara beproefd Wereldnieuws 0EI/WS.{ waswonder 75* Uitstel van de parachutisten-actie behoeft nog geen afstel te zijn 1 «»1 Poolroute voor KLM naar de Westkust <~Praatótoel I Kennedy verantwoordelijk voor Cubaans avontuur Britse handel in verzet tegen kleurentelevisie Kongo-begroting toch nog aanvaard Op de WORLD FAMOUS CIGARETTE Tijdstip lijkt psychologisch niet gelukkig gekozen Sterke troeven Kwade kansen Monument in Sachsen- hausen Aviation Week: President stelt college van onderzoek in M. Mok Uw houtwerk kaal? Schilder 't egaal en met gemak? NeemBc!vTERCETALAC o 0 L fm BB verft en wast alles •wit - rose - geel - blauw - turquoise flamingo en lila. per pakje wast vol- (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PARIJS. Het feit, dat de parachu tisten uit Algerije Parijs niet nog niet - op de nek zijn gesprongen, heeft som mige Fransen terug doen vallen in de aanlokkelijke, maar weinig doeltreffende veronderstelling, dat Papa De Gaulle het voor de zoveelste maal wel weer voor Frankrijk zal opknappen. Zij lijken nu te geloven dat de rebellenjunta in Al giers uit opscheppers bestaat, die de kans om het moederland te verrassen defini tief voorbij hebben laten gaan. Is dat zo? Waarnemers die de situatie kennen blijven bezorgd over de werkelijke krachtsverhoudingen tussen de regering in Parijs en de tegen-regering in Algiers. Zeker is het respijt, dat Parijs gekregen heeft, winst. Een overval uit heldere hemel is niet meer mogelijk. De rebellen zouden moeten vechten en het is de vraag of ze dat graag zullen doen. Of van uitstel defi nitief afstel zal komen, is echter een ande re vraag. De junta van Algiers zal haar isolement willen verbreken, al was het maar om economische redenen. Niet al leen produceert Algerije onvoldoende vlees, zuivel en graan, niet alleen heeft de Fran se regering alle financieel verkeer met Algerije stopgezet en mankeert het Al giers aan deviezen, maar vooral zijn er geen raffinaderijen in Algerije. De oor logsmachine van generaal Challe's rebel len zal stilvallen wanneer straks de voor raden benzine en olie zijn uitgeput. Men moet daarom voorshands veilig heidshalve rekening blijven houden met een militaire uitval der rebellen: naar Parijs of naar het zuiden van Frankrijk, of naar Corsica of mogelijk zelfs naar Tu nesië. Hoe liggen bij een stoot naar Fran krijk de militaire kaarten? In Algerije bedraagt het totale effectief der land-, zee- en luchtstrijdkrachten bijna een half mil joen. Een groot deel daarvan zal zeker niet actief willen meedoen aan een actie tegen het moederland, maar de rebellen kunnen zo goed als zeker rekenenen op veertien regimenten parachutisten en op nog wat andere keurtroepen. Een deel van de luchtmacht steunt de rebellen. Slechts de marine blijft voorshands in haar geheel trouw aan de regering, maar zij kan geen luchtlandingen voorkomen. En naast de militaire vliegtuigen van de parachutis ten heeft generaal Challe een burgerlucht- vloot in handen, die 1500 man per keer zal kunnen vervoeren. De Franse regering heeft de volgende effectieven tot haar beschikking: 60.000 man in West-Duitsland, in Frankrijk zelf 40.000 gendarmes, 120.000 man van luchtmacht en marine, personeel van de krijgsscholen, de intendance, de administratie, de rekruten die bezig 2ijn aan hun opleiding van vier Advertentie Lagaiilarde organisaties, op het sein tot actie wachten. De Franse regering heeft daarentegen het in de paniekuren van de nacht van zondag op maandag opgestelde plan om een ge wapende volksmilitie te stichten, inder haast weer laten varen. Uit vrees voor het ontstaan van linkse partisanengroepen prefereert zij nu een individueel oproepen van op politieke betrouwbaarheid uitge zochte reservisten, waaruit men dan weer parate eenheden wil reconstrueren. Een tijdrovende affaire. Men ziet: de hier grof geschetste mili taire krachtverdeling geeft nog geen reden tot gerustheid. Er hoeft geenszins uit op gemaakt te worden dat Frankrijk zonder slag of stoot zou vallen, want er zijn ook nog wel ander, bijvoorbeeld politieke fac toren die meespelen. Maar louter militair gezien hebben de rebellen wel enige sterke troeven. Maar waarom de Franse regering bij voorbaat een kaart heeft weggegooid door openlijk te proclameren dat zij in geen geval NAVO-strijdkrachten te hulp zal roepen, mag een raadsel heten. Het lijkt dan ook voorshands verstandig het antwoord op de nog steeds in het duis ter liggende vraag waarom de rebellen (Van oy,ze correspondent) PARIJS Vanmorgen om 6 uur, aldus een communiqué van het ministerie van Oorlog in Parijs, heeft Frankrijk in de Sahara-woestijn bij Reggane voor de vier de maal een kernbom klein model op een toren laten ontploffen. Met dit vierde ex periment, waarmee het programma der bovengrondse proeven zou zijn afgewerkt en waarvan de bevolking geen enkel ge vaar te duchten zou hebben, heeft de Fran se generale staf nu zijn programma in dit domein voltooid. Het bericht werd zonder, trompetgeschal en tromgeroffel door de Franse radio aan het einde van 't nieuws bulletin bekend gemaakt en de verrassing voor het publiek kon dan dit keer ook wel moeilijk met veel nationale fierheid zijn vervuld. De verrassing gold eerder het feit, dat de Franse generale staf in Parijs blijk baar nog over Reggane als basis kan be schikken, tenzij natuurlijk, andere moge lijkheid, de bom onder auspiciën van ge neraal Challe de lucht zou zijn ingejaagd. In beide gevallen kan men zeggen, dat het psychologische moment, om door mid del van een kernbomexplosie, de wereld te herinneren aan Frankrijks ambitie tot de super-wereldmachten gerekend te mo gen worden, al weer niet zo heel bijzonder gelukkig gekozen was. In Frankrijk zijn korte stakingen ge houden tegen de opstandige generaals in Algerië. Op de foto: Een beeld uit een der stations in Parijs, waar het spoorwegpersoneel een proteststaking hield. i'Ti AvI W: Ortiz maanden alvorens naar Algerije te vertrek ken en 11.000 parachutisten, die echter niet de aangewezen redders in de nood zijp- F>e reden waarom de Franse regering tijdens het weekeinde geen gevechtsklare eenhe den in Frankrijk zelf opcommandeer- de is eenvoudig: die zijn er vrijwel niet. niet onmiddellijk doorgestoten hebben, niet te puren uit een vals optimisme, of uit be wondering voor hetgeen men hier het snel le handelen der regering belieft te noe men. De rebellerende generaals zijn geen politieke genieën, maar een militaire actie voorbereiden kunnen zij wel. Maar zelfs al zou die actie niet komen en zou de rebel lie tot Algerije beperkt blijven, dan nog zit de Franse regering niet in een benij denswaardige positie. Hoe krijgt zij Alge rije ooit weer onder controle en het beste deel van haar leger weer in het gareel? Door een uithongeringspolitiek, welke niet alleen anderhalf miljoen Fransen zou tref fen, maar ook de honderdduizenden Fran se dienstplichtigen, die feitelijk door de rebellen-generaals in een gijzelaarspositie worden gehouden? Het zou onzin zijn de tegenregering in Algiers, die inmiddels een schijnbaar voor uitstrevend sociaal-economisch program heeft geopenbaard, reeds nu de sterkste positie toe te schrijven. Dat program, dat verdeling van het grootgrondbezit der co lons hoog op de lijst heeft staan, is maar één van de mogelijke oorzaken van onder linge oneensgezindheid in Algerije. Maar men moet zich gerechtvaardigde zorgen maken over de schade, die de rebellen nog kunnen aanrichten in de krachtproef tus sen Parijs en Algiers, die nog steeds on vermijdelijk lijkt. De Franse regering wordt nog door een andere zorg gekweld en twee militair-goed ingelichte kranten Le Monde en Paris- Presse zinspelen daarop. De Gaulle kan niet onvoorwaardelijk vertrouwen op de gehoorzaamheid van de officieren der in Frankrijk en West-Duitland gestationeerde troepen. Ten eerste zijn de beroepskaders geïnfiltreerd door activisten uit Algiers vaak wegens onbetrouwbaarheid uit Alge- rije naar Europa overgeplaatst die ac tief met Challe en de zijnen samenzweren. Ten tweede zullen ook de loyale officieren aarzelen de traditie te breken, die wil dat het Franse leger niet op het Franse leger schiet. Nu zijn in een burgeroorlog natuurlijk niet alleen de militaire krachten doorslag gevend, maar de paramilitaire ook. Wel nu, de activisten van Algiers beschikken in Frankrijk over een net van cellenrechtse extremisten en ex-parachutisten, die, on der meer gecamoufleerd als oudstrijders- SACHSENHAUSEN (AFP) President Walter Ulbricht van Oost-Duitsland heeft zondag in het voormalige concentratie kamp Sachsenhausen een monument ont huld voor de Europese verzetsstrijders. Meer dan 100.000 mensen, onder wie „anti fascistische" delegaties uit twintig landen, woonden de plechtigheid bij. Het concentratiekamp Sachsenhausen dertig km ten noorden van Berlijn, was een der eerste kampen van de nazi's. Sinds de opening in 1936 tot de komst van de Russen in 1945 zijn er ongeveer 100.000 mensen (de helft van het aantal mensen dat daar geïnterneerd is geweest) om het leven gekomen. De Oostduitse regering heeft acht mil joen mark voor het monument uitgegeven. Ook in de voormalige concentratiekampen Ravensbrück en Buchenwald, die even eens in Oost-Duitsland liggen, heeft de Oostduitse regering een gedenkteken aan- ui rlooRInfforc von Hé* na- Intussen hebben de Parijzenaars nog al tijd meer zorgen over bommen van klei ner kaliber: plastic bommen. Niet dat er weer van die projectielen zijn geëxplo- deerd. Maar wel worden nu iedere dag directies van de grootste bioscoop- en va riété-theaters, vlak voor, of tijdens, de voorstelling, door onbekenden opgebeld met de waarschuwing dat een plasticbom in hun zaaf zou zijn gedeponeerd. Het was tot dusver altijd of meestal loos alarm, maar niettemin laat de politie, na zulke waarschuwingen, de zaal ijlings ontruimen met als gevolg nieuwe paniek onder het publiek dat langs deze weg zo steeds intie mer in de binnenlandse zenuwenoorlog tus- sen De Gaulle en het leger en de activisten betrokken wordt. Op het bredere front van die zenuwen of koude burgeroorlog tussen Algiers en Parijs maakte de minister van Voorlich ting, Terrenoire, melding van enige berich ten die tot een betrekkelijk optimisme zou den mogen stemmen. Niet alleen uit de Franse provincie komen, van de kant van organisaties en gemeentebesturen, de be tuigingen van trouw aan het adres van generaal De Gaulle, nog steeds bij duizend tallen binnen op het Elysée, ook uit Alge rije worden zulke attesten ontvangen van burgers en van militairen, die weigeren gemene zaak met de verraders-generaals te maken. De minister van Oorlog, Messmer, heeft vannacht een nieuwe oproep tot de troe pen gericht om ze op te wekken tot onge hoorz'aamheid tegenover het comité van generaal Challe, dat vandaag of morgen het aanzien en de vorm van een officiële tegen-regering zou willen aannemen. Gis teren heeft een negental legervliegtuigen Algerije verlaten om zich aan de autori teit van Challe te onttrekken en naar Frankrijk te vliegen. De piloten meldden dat er in Algiers en in Oran van de zijde van mariniers en soldaten al verschillende manifestaties hadden plaatsgevonden on tegen de muiters te betogen. De voornaam ste garnizoenen zouden door parachutisten van het Vreemdelingenlegioen, en veelal dus van Duitse origine, worden gecontro leerd. Niettemin lijkt het voorbarig te ho pen dat het regime-Challe enkel door in terne spanningen en onenigheden vanzelf wel spoedig in elkaar zou kunnen storten Doch, op welke wijze Algerije dan wel uit de greep van de militaire usurpatoren zou moeten worden verlost, is een vraag waar op Parijs het antwoord tot dusver nog al tijd schuldig is gebleven. De Verenigde Staten hebben volgens het tijdschrift „Aviation Week" besloten, de K.L.M. een poolroute naar de Amerikaan se Westkust toe te staan als de Nederlan ders akkoord gaan met een aantal voor waarden, waaronder beperkingen ten aan zien van de passagierscapaciteit. „Aviation Week" schrijft, dat het be sluit van de Amerikaanse regering een bit tere reactie heeft veroorzaakt bij Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen. Het besluit om de onderhandelingen net Nederland te hervatten wordt door de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen beschouwd als een plotselinge afwijking van de aanvaarde politiek van het „ver handelen" van internationale routes op een zuiver economische basis van gelijk over steken", aldus het Amerikaanse blad. (Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vorige week bekend gemaakt, dat het bereid is de onderhande lingen te hervatten, die vorig jaar zijn afgebroken, toen het weigerde de K.L.M. landingsrechten aan de Amerikaanse West kust te verlenen, aanvoerend, dat Neder land niet in een positie was, concessies aan Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen te doen.) Hongerstaking WASHINGTON (Reuter/UPI) Presi dent Kennedy heeft de volle verantwoor delijkheid voor het Cubaanse fiasco op zich genomen en zijn ambtenaren bevo len de schuld niet op anderen te werpen. De president is er sterk tegen dat iemand binnen of buiten de regering anderen ver antwoordelijk tracht te stellen, aldus de verklaring. Kennedy ging hiertoe over naar aanlei ding van protesten van Republikeinse zij de, waar beweerd werd dat sommige De mocratische functionarissen zouden pro beren de schuld te werpen op de vroegere regering van Eisenhower. De woordvoerder van het Witte Huis leg de een speciale verklaring af, waarbij hij zei dat president Kennedy van meet af aan had gezegd dat hij alleen de verantwoor delijkheid droeg voor de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. President Kennedy heeft zijn broer, de minister van Justitie Robert Kennedy be noemd in een college, dat op hoog niveau een studie moet maken van de organisa tie van de Amerikaanse inlichtingendien sten en van de mogelijkheden in beperkte oorlogsoperaties. Kennedy zal in dit college met Allen Dulles, chef van de Centrale Inlichtingen dienst en admiraal Burke, chef van de ma rine-operaties, werken onder leiding van generaal Taylor, voormalig stafchef. Dit college is ingesteld als gevolg van het mislukken van de Cubaanse operatie, die „de Amerikaanse zegen" kreeg als ge volg van verkeerde schattingen door de Amerikaans-Cubaanse (anti-Castro)-in lichtingendiensten. („De centrale inlichtingendienst een afdeling van de regering die onder de pre sident en de nationale veiligheidsraad werkt hielp de jongste mislukte poging van de Cubaanse vluchtelingen om de re gering van Castro omver te werpen, or ganiseren, opleiden, financieren en be wapenen", aldus heeft de „New York Times" gemeld). Men heeft kunnen lezen dat in Californië een aantal ter dood veroordeelden, niet te vreden met de kwaliteit van hun maaltij den, naar het stakingswapen hebben ge grepen en hun kauwspieren op non-actief gesteld. Sedert enige tijd geleden in diezelfde staat Caryl Chessman, na vele jaren op de voltrekking van zijn vonnis te hebben gewacht, door gasverstikking om het leven is gebracht, zou men menen dat zeker in Californië iedere ter dood ver oordeelde de eetlust moet zijn vergaan, ook al bracht men hem de meest uitgele zen spijzen. Edoch, de praktijk is anders. De in afwachting van zijn executie levende mens wil niet slechts eten, hij wil zelfs lekker eten. Ik moet zeggen dat zoiets mij luguber aandoet, even luguber als de doodstraf zelf. Het is mij weliswaar bekend dat van oudsher aan het galgemaal de nodige zorg is besteed en dat menige doodskandidaat dit maal de gewenste eer heeft bewezen, maar zulk een koelbloedigheid is toch iets anders dan die van de mens die door een nog onbepaald aantal weken of maanden van zijn laatste ogenblik is gescheiden. De zekerheid van het op handen zijnde einde kan verlossend werken, de onzekerheid daarentegen lijkt mij alleen maar verlam mend. Ik heb het klaarblijkelijk mis en aangezien dit zo is, komt de oude vraag naar de zinnigheid van de doodstraf bij mij boven. Wie uit louter kieskeurigheid gaat hon- gerstaken, kan niet sterk gekweld worden door het besef dat hij een misdaad heeft gepleegd en door het vooruitzicht dat deze misdaad hem het leven zal kosten. Is er dus reden tot twijfel aan de zedelijke ver betering van de delinquent, ook de adspi- rant-delinquent die immers door de dood straf moet worden afgeschrikt, kan niet hevig van zijn stuk raken wanneer hij merkt dat ondanks een doodvonnis de eet lust in volle bloei blijft verkeren. Overigens vraagt men zich af hoever de ter dood veroordeelden met hun actie zul len gaan. Worden hun eisen niet ingewil ligd en volharden zij in hun houding, dan is de consequentie dat zij de voltrekking van hun vonnis beletten door op eigen ge legenheid dit ondermaanse te verlaten. Daardoor wordt de bedoeling van de justi tie, die erop uit was de schuldigen met haar onverbiddelijke hand uit het leven te doen verdwijnen, tot een aanfluiting ge maakt. Maar zullen de ter dood veroordeelde lekkerbekken het zover laten komen? Waarschijnlijk niet. De hun ingeschapen eetlust zal zich op korte termijn met zo veel kracht doen gelden, dat zij de verlei ding van de hun voorgezette gerechten niet langer kunnen weerstaan. De hoop is der halve gewettigd dat zij te zijner tijd met weldoorvoed korpus naar de executie plaats zullen schrijden, hetgeen blijkbaar de bedoeling van de naar vergelding snak kende gemeenschap is geweest. Advertentie Vasa. Het lichten van het Zweedse vlag- geschip Vasa, dat 333 jaar voor Stock holm op de zeebodem heeft gelegen, is maandagochtend begonnen. Omstreeks (Van onze correspondent) De Britse televisie- en radio-handela ren verzetten zich krachtig tegen de plan nen van de B.B.C. om vroegtijdig tot kleu rentelevisie over te gaan. Dit bleek op 'n radio- en televisie-conferentie in Brigh- I ton. De slotsom waartoe men kwam was dat de kleurentelevisie tenminste tot 1970 I behoort te worden uitgesteld. Sir Robert Fraser, directeur-generaal van het gezagsorgaan dat het toezicht houdt op de commerciële televisie, zei, dat kleurentelevisie pas behoort te worden in gevoerd nadat een beslissing is genomen of Groot-Brittannië het bestaande 405 lij nenstelsel zal veranderen in het continen tale 625 lijnensysteem. Het probleem van kleurenuitzending is allang opgelost, doch kleurenontvangst is veel moeilijker. Ook is fabricage en verkoop van kleurentoe- stellen verre van eenvoudig. In de Ver enigde Staten bedraagt de gemiddelde prijs van 'n kleurentelevisie-toestel 2100. Slechts tussen een en anderhalf percent van de televisietoestellen in Amerika is geschikt voor kleurenontvangst. In Groot- Brittannië beschikt men nog niet over eigen kleurenbuizen. De geïmporteerde buizen kosten ruim 700 per stuk. Naar schatting zou een kleurentoestel 2500 kosten. NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblee die zaterdagochtend vroeg haar goedkeuring had onthouden aan een reso lutie van de begrotingscommissie om hon derd miljoen dollar te voteren voor de werkzaamheden van de UNO in Kongo tot 31 oktober 1961, heeft later deze resolutie alsnog in gewijzigde vorm aanvaard met Zeventraps. De Verenigde Staten hebben vrijdag jl. een proef genomen met een zeventrapsraket, met behulp waarvan werd onderzocht wat er gebeurt, als een voorwerp uit de ruimte in de dampkring terugkeert. De raket werd gelanceerd van het eiland Wallops voor de kust van Virginië. 7000 Vogels verbrand. Bij een brand in een dierenhandel in de Britse stad Bir mingham zijn zondag ruim zevenduizend vogels, zeventig apen en andere dieren ter waarde van ruim honderdduizend gulden omgekomen. Tornado's. D.e Amerikaanse staat Iowa is zondag door twee tornado's getroffen. Een man kwam om het leven en ver scheidene mensen werden gewond. Op een vliegveld werden 25 vliegtuigen vernield of beschadigd. Ook elders werd veel schade aangericht. Mozambique. De wetgevende raad van het Portugese gebied Mozambique in Zuid- oost-Afrika heeft maandag met algeme ne stemmen een voorstel aanvaard om een bedrag van negen miljoen escudo uit te trekken voor de vorming van een vrijwilligerkorps, dat de burgerlijke ver dediging moet verzekeren. Het korps zal worden geleid door kolonel Braga. Slachting. Volgens het Smithsonian Insti tuut te Washington zijn in de laatste hal ve eeuw in het Noordpoolgebied 1.027.332 walvissen gedood. Het aantal gedode walvissen overtreft het geboortecijfer. Ontslag. De Argentijnse minister van Eco nomische Zaken, Alvaro Alsogarray, en zijn ambtgenoot voor Openbare Werken, Alberto Constantini, hebben president Frondizi maandagavond hun ontslag Advertentie BB is voor wol, voor zijde, linnen, katoen, nylon, enkalon, draion, kort om alles! BB in zeven kleuren: Imp. Lahnemann - Singel 44 - Amsterdam In de wasteil of in de wasmachine verft U met BB ieder kledingstuk door het eenvoudig te wassen! Het is werkelijk een wonder. Wilt U de kleur alleen maar ophalen of opfrissen, dan neemt U BB in de bestaande kleur. Witte stukken kunt U iedere gewenste kleur geven. Vaal-geworden. of vergeeld witgoed, zoals overhemden, nylon-onderjurken, wat U maar wilt, maakt U met BB-wit weer stralend wit. Fantastisch: Uw handen, wasteil of wasmachine blijven schoon! Vraagt Uw drogist - hij weet hóe goed hel 1st

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3