Salan, Jouhaud en Zeiler voortvluchtig ^"MORRIS êefore ifou fniif! Hf HET WEER Dagorder van De Gaulle brak ban der chantage Debat in Tweede Kamer over werktij d verkorting i m m Generaal Challe gearresteerd Nederlandse regering is bijzonder verheugd Prins Bernhard sprak met Kennedy Liquideer de revolteschiet zo nodig Knipperlichten bij onveilige zebra's Beide Laotische kampen achter wapenstilstand Binnenkort ƒ30 min voor havenhoofden .ik té Bolletje!' Interpellatie van de P.v.d.A. 46e JAARGANG NUMMER 147 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden, J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de f Nederlanders zijn veilig SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES ONDERSCHEIDINGEN SvutT* ^5uT^sl>€Agevu Wisselend bewolkt In de krant van heden: Minister Korthals: Het woord is aan Brief van dr. Adenauer aan premier Kroesjtsjev in de zilveren rol J WOENSDAG 26 APRIL 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant REBELLIE IN ALGERIJE INEENGEZAKT (\an onze reisredacteur en onze correspondent) PARIJS. De muiterij in Algerije is afgelopen. De generaals van de junta, Challe, Salan. Jouhaud en Zeiler hebben de stad verlaten. Loyale troepen zijn weer meester van geheel Algerije. De rebellerende parachutisten hebben zich overal teruggetrokken. Challe, die gistermiddag zijn revolte al zag bezwijken, trok zijn parachutisten uit Oran en Constantine eerst op Algiers terug. Van ochtend om twee uur reden Challe, Salan en Jouhaud op een militaire vracht wagen van de parachutisten van het Vreemdelingenlegioen, blootshoofd en met een windjack over hun uniformen, de stad uit, vermoedelijk op weg naar Zeralda, de basis van de para's van het Vreemdelingenlegioen. Ex-generaal Zeiler was al weg. De parachutistenkolonel Godard, die het laatst vertrok, zei: „Ik kan mij nu alleen nog maar een kogel door de kop jagen DEN HAAG Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft van de Nederland se consul-generaal in Algiers vernomen dat, voor zover valt na te gaan, alle Ne derlanders in het gebied van Algiers zich in goede welstand bevinden. Volgens een opgave van enige maanden geleden vertoe ven er in totaal 196 Nederlanders in Al gerije, vanwie 174 in Algiers en omgeving. PARIJS (Reuter/AFP) Ex-generaal Challe. die gisteravond met zijn collega's Salan en Jouhaud in vrachtauto's naar on bekende bestemming uit Algiers vertrok, is gearresteerd en wordt naar Frankrijk over gebracht. Challe werd vanmiddag op het militaire vliegveld Villacoublay bij Parijs verwacht. Volgens sommige berichten zijn er nog meer ex-generaals en ex-kolonels gevangen genomen en op transport gesteld. Een Parijse magistraat heeft de arres tatie gelast van Challe en de ex-generaals Salan. Zeiler. Jouhaud en Gardy en de ex- kolonels Ar^oud. Godard en Lacheroy. Challe zou, zodra hij op Villacoublay aankomt, naar de Santé-gevangenis in Parijs worden overgebracht. Daar zou hij in staat van beschuldiging worden ge steld, omdat hij zonder wettig motief een opstandige beweging heeft georganiseerd. Op dit misdrijf staat in Frankrijk de dood straf. De minister voor Algerijnse Zaken Joxe en generaal Olié, de chef van de Franse defensiestaf, zijn per vliegtuig naar Algerije vertrokken. In de residentie van president De Gaulle in Parijs werd vanochtend een bijzondere kabinetsvergadering gehouden. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LETDSESTRAAT (BU' KONINÈSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Miniatuurkruis.ies Ridder Ned. Leeuw. Officier en Ridder Oranje Nassau, Eremedailles in goud, zilver en brons, rozetten, strikjes en batons. Een volledige prijscourant zenden wij u gaarne toe. Haarlem, Zijlstr. 71 - Tel. 16963 (02500) Om even over elven trok gisteravond de loyale gendarmerie de stad binnen en bezette onmiddellijk de radio. Zij verrasten daar de omroeper die nog net tijd had om door de microfoon te schreeuwen: „Wij zijn verraden. Iedereen naar het Forum". Hij werd onmiddellijk aan de microfoon opgevolgd door een omroepster, die zei: „Hier is de Franse radio. Onze normale uitzendingen beginnen weer. U hoort nu een pro gramma van dansmuziek". Te middernacht zond de radio de staalharde dagorder van De Gaulle uit en riep de inwoners van Algiers op rustig naar huis te gaan. Inmiddels waren er al vijftigduizend mensen op het forum samengestroomd, die .Algérie Francaise" schreeuwden. Rondom het historische plein van Algiers werd gevochten. Er werd uit ramen geschoten op de gendarmerie. Drie gendarmes werden getroffen. Maar om vijf over twaalf had de gendarmerie de toestand in handen. De revolte was even snel ineengestort als zij was begonnen. De Gaulle s dagorder van gisteren, om de revolte zo nodig met geweld in te dammen, te breken en te liqui deren, had zijn effect niet gemist. De chantage van de junta met een burgeroorlog was meedogenloos overtroefd. Hier volgt een chronologische opsom ming der gebeurtenissen na de coup de théatre: 0.00 u. De junta begint haar documenten en archieven te verbranden; 0.30 u. radio-Algiers: de orde is hersteld; 0.33 u. het gerucht loopt dat Salan zelf moord heeft gepleegd; 0.35 u. de laatste rebellerende parachutis ten verlaten Algiers; 0.36 u. op het Forum wordt gevochten maar de vechtpartijen verlopen snel; 0.42 u. nremier Debré begeeft zich naar het Elysée om met president De Gaulle de maatregelen te bespreken die nu in Algerije getroffen moeten worden: 0.50 u. Salan verschijnt op het balkon van het regeringsgebouw aan het Forum om de massa's toe te spreken, maar hij laat zijn plan varen omdat geen microfoon voorhanden is en ver dwijnt naar binnen; 1.00 u. generaal Zeiler verlaat 't regerings gebouw in burger; 1.14 u. kolonel Boissieu. speciale afgezant van Challe, brengt op het Elysée de verklaring ran Challe dat hij bereid is zich vrijwillig ter beschikking van de justitie te stellen- De kolonel was eerder met een vliegtuig uit Algerije aangekomen; 1.17 u. generaal Arfouilloux. de nieuwe commandant van de stad Algiers, bevrijdt de minister Buron. de re- geringsafgevaardiade Morin en ge neraal Gambiez. de opperbevelheb ber in Algerije die door de rebellen gevangen werden gehouden; 1.40 u. er blijken toch nog parachutisten op het Forum te zijn. Rrencarriers van de gendarmerie komen in stelling De gendarmes worden door de be volking uitgejouwd Gewapende jon gemannen in burger en half militair tenue verlaten het plein Even later vallen er weer een paar schoten uit nabij gelegen gebouwen! 1.50 u de lichter in de regeringsgebouwen aan het Forum worden gedoofd; 1 52 u Salan C-ialle en .Touhaud verlaten het regeringsgebouw: 2.30 u De ex-kolonel Godard zou een po ging tot zelfmoord hebben gedaan: 3.00 u generaal De Gaulle begeef* zich in het Elvsée in Parijs ter ruste DEN HAAG Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op een vraag meege deeld dat de Nederlandse regering er bij zonder verheugd over is dat de zo zeer noodzakelijke stabiliteit in Frankrijk blijkt te zijn hersteld. Generaal De Gaulle is meer dan ooit de enige persoon die het Algerijnse probleem voor Frankrijk kan oplossen, zo werd eraan toegevoegd. Ook Washington WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, heeft zijn vreugde uitgespro ken over het bedwingen van de opstand in Algerije. „Het is een grote steun voor de vrije wereld als Frankrijk sterk en ver enigd is", zei hij. President Kenndy had president De Gaulle eerder elke Amerikaanse steun aangeboden, die de Franse leider raad zaam en nodig mocht vinden. Amerikaanse bladen wensen president De Gaulle geluk en hebben lof voor de wijze waarop de president de zaak heeft aangepakt. Prins Bernhard heeft dinsdag een be zoek gebracht aan president Kennedy. Een radiografisch overgebrachte foto van deze ontmoeting. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking mei plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Prins Bernhard heeft dinsdag een onder houd van ruim een half uur gehad met president Kennedy in het Witte Huis. De Prins was vergezeld door de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen. Tevoren had de Prins geluncht met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Daarbij waren ook aanwezig dr. J. H. van Roijen en mr. E N. van Kleffens, die momenteel in Was hington vertoeft. Des avonds gaf de Nederlandse ambas sadeur een diner in de ambassade. Hierbij zaten enige hooggeplaatste functionarissen aan, onder wie de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Chester Bowles. Een beeld uit Algiers: Tijdens een toe spraak van ex-generaal Edmond Jou haud op het Forum in Algiers houden opstandige parachutisten het op dringende publiek tegen. Dit is een van de eerste telefoto's die vanuit Algiers Parijs hebben bereikt nadat, na het verlopen van de opstand, de verbindingen tussen Algerie en het moederland zijn hersteld. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Een ijzerharde dagorder van De Gaulle heeft de militaire rebellen op de knieën gekregen. De president-generaal jeval gisteravond om zeven uur: De rebellie moet worden ingedamd, ver volgens gebroken en tenslotte geliqui deerd, zonodig met het geweld der wa pens. Indien de rebellen dwang uitoefe nen op loyale troepen, dan moeten die zich met alle middelen, inclusief gebruik van vuurwapens verzetten. Als dit niet voldoende is om de muiterij te breken, dan zullen nieuwe, verderstrekkende maatregelen volgen". Welnu, het was voldoende. De Gaulle's besluit, dat een einde maakte aan de mythe dat het Franse leger alles mag doen, behalve op het Franse leger schieten, hield ge weldige risico's in. Maar het was nodig om de staat te redden en het leger, of de restanten daarvan, aan de staat terug te geven, gezuiverd van de mystiek van een bijzondere missie, van staat in de staat te zijn, van autonomie en exclusivi teit. De Gaulle gaf zijn order ook tanden: 1. Hij zond de Franse vloot gisteravond uit Toulon naar Algerije. 2. Hij liet drie tankregimenten uit West- Duitsiand terugkomen. 3. Hij liet een speciale brigade van 10.000 man politie, gendarmerie en veiligheids troepen vormen voor de beveiliging van Parijs. 4. Hij bracht de zesde pantserdivisie in Frankrijk op voet van oorlogsparaat heid. Zo naderde voor Frankrijk en Algiers het uur van de waarheid. Er stond een klassieke tragedie voor de deur: het Fran se leger in Algerije, dat bezeten was van de wil om niet nog een nederlaag te lijden, zou zich nu de zwaarste aller nederlagen toebrengen. Het zou zich zelf moeten ver slaan. En de man die daartoe het bevel gaf was de generaal die van Frankrijk en zijn leger een levensdroom had gemaakt: Charles De Gaulle. Zijn besluit hield twee gevaren in: het betekende dat, als de rebellen niet capi tuleerden, Franse soldaten het vuur op el kaar zouden openen, voor het eerst sinds in de tweede wereldoorlog De Gaulle's vrije Fransen tegen de troepen van Pé- tain streden. Een voor de staat misschien nog groter risico lag in de mogelijkheid dat de loyale troepen het niet over hun hart zouden kunnen verkrijgen op de mui ters te schieten. Maar De Gaulle nam zon der aarzeling die beide risico's, zoals hij het gedurende de wereldoorlog ook heeft gedaan. Er volgden momenten van intense spanning. Toen gingen de muiters, de po litieke generaals, de fanatieke kolonels, die het hardste deel van het Franse leger achter zich hadden, door de knieën. Hun chantage was gebroken. Toch hadden zij gisterochtend nog een streek uitgehaald, die De Gaulle en de loyale officieren tot razernij hadden ge bracht. De loyale generaal De Pouilly waO met een vrijgeleide van generaal Challe naar Algiers gereisd, officieel om admi nistratieve details te regelen, maar in werkelijkheid voor een laatste poging om de rebellen tot rede te brengen. Challe brak zijn woord, en De Pouilly werd in Algiers gearresteerd. Op dat moment veranderde de toon in Parijs. De brave oproepen aan de loyalis ten om de rebellen vooral niet te gehoor zamen, en te boycotten, en karakter te to nen, vervielen. De nieuwe order luidde: breek de revolte, schiet zonodig. Zo werd het een slechte dag voor het slechte geweten van de rebellen. 's Ochtends had de marine in Mers El Kebir al waarschuwingsschoten gelost op de commando's van parachutisten, die pro beerden de basis bij verrassing in handen te krijgen. De para's trokken zich terug op Oran. En in de middag trok de be nauwd geworden junta de para's zelfs uit Constantine en Oran op Algiers terug. Er was nog een moment van angst in Frank rijk: betekende dit een voorbereiding van een aanval op het moederland? Nee, het was het begin van het einde. Dat begin lag ook in de langzaam terug komende moed van die Franse militairen in Algerije, die zich, of met tegenzin bij de rebellen hadden gevoegd of zich afzij dig hadden gehouden. De plaatselijke com mandanten zonden boodschappen van trouw naar De Gaulle. Drieëntwintig mi litaire transportvliegtuigen en zes passa giers- en vrachtschepen ontsnapten uit Al gerije. De gehele marine bleef standvas tig. De grote steden mochten in handen der rebellen zijn, het binnenland bleef in grote gebieden trouw. Met die kaarten in handen nam De i Gaulle zijn beslissende gok en hij won Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Horen en Zien4 Film 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en ov zee7 Feuilleton 11 Panda en beeldverhalen11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Korthals, heeft vanmiddag in de Eerste Kamer bevestigd dat de algemene voorrang voor voetgangers op zebrapaden in het komende najaar zal worden inge voerd. De minister déelde daarbij mee dat op plaatsen, waar het verkeer niet op zebra verdacht zou kunnen zijn, gele knipper lichten of waarschuwingsborden worden opgesteld. C. Mercier: Wie nooit iets waagt, begaat nooit een flater. Zijn hele leven is een flater. VIENTIANE (Reuter) - Zowel de communistisch gezinde rebellen als de regering in Laos hebben zich na de Brits-Russische oproep van gisteren be reid verklaard het vuren te staken. Het staat nog niet vast wanneer het bestand zal ingaan. De opstandelingen hebben echter nog een laatste offensief ingezet. De Laotische minister van Buiten- .andse Zaken heeft meegedeeld, dat de regeringstroepen zware verliezen lijden en zich op vele plaatsen in het noorden moeten terugtrekken. De eerste bijeenkomst van de internatio nale controlecommissie op de wapenstil stand in Laos sedert juli 1958 zal vrijdag aanstaande in Nieuw Delhi gehouden wor den, aldus heeft de Indische Hoge Com missaris in Australië, Samarendranath Sen, die als voorzitter van de commissie gaat optreden, in Canberra meegedeeld. TOKIO (UPI) De Laotische rebellen- kapitein Kong Le heeft vandaag het mili taire bestand voor Laos toegejuicht en een beroep gedaan op de regering in Vientiane om vrijdag 'n missie te zenden naar Xieng Khoang om de voorwaarden te bespreken. Kong Le's boodschap werd verspreid door radio-Peking in 'n uitzending naar Japan. De vroegere neutralistische premier van Laos prins Soevanna Phoema, door de communistische wereld erkend1 als de wet tige premier van het land, heeft voorwaar den gesteld waarop de regering in Vien tiane nog moet antwoorden. In een com muniqué zei de prins het nodig te achten dat een voorlopige regering op brede oasis wordt geschoeid, met deelneming van ver tegenwoordigers van alle pol^feke groe peringen. Minister Korthals heeft vanmiddag bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Ka mer aangekondigd dat binnenkort bij ont werp van wet 30 miljoen zal worden ge vraagd voor de aankoop van materialen voor de havenhoofden van IJmuiden. Het werk zal waarschijnlijk in 1964 gereed zijn, aldus de minister. MOSKOU (DPA) In een brief aan premier Kroesjtsjev heeft bondskanslier Adenauer zijn voldoening uitgesproken over de bereidheid der Sovjet-Unie om nog meer Duitsers te doen repatriëren. Ade nauer heeft nu voorgesteld een commissie van deskundigen in te stellen om zich bij deze repatriëring voordoende problemen op te lossen. Advertentie s\\u\lll ''III M )\\sS (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is het debat be gonnen over het besluit van de regering tot tijdelijke beperking van de werktijd verkorting in bedrijfstakken die er nog niet toe waren overgegaan. De heer Blom (P.v.d.A.) interpelleerde de re gering voornamelijk over het besluit ten aanzien van de ambtenaren en de heer Baart (P.v.d.A.) ten opzichte van het vrije bedrijfsleven. Bij de aanvang van de interpellatie bestond niet de indruk dat de P.v.d.A. met behulp van de K.V.P. het kabinet-De Quay ten val zou brengen. In december is de regering met de amb- tenarenorganisaties overeengekomen dat de vijfdaagse werkweek geleidelijk wordt ingevoerd, te beginnen met een vrije za terdag eenmaal in de veertien dagen met ingang van 1 mei. Gemeenten, die gevaar zouden lopen arbeidskrachten kwijt te ra ken aan particuliere bedrijven met een vaste vijfdaagse werkweek, of daardoor moeilijkheden zouden krijgen met de wer ving van personeel, zouden direct volledig de vijfdaagse werkweek mogen invoeren. Nu een aantal gemeenten van die uit zonderingsmogelijkheid gebruik heeft wil len maken, zijn de desbetreffende beslui ten echter geschorst: De heer Blom vond dat onbegrijpelijk. Hij achtte dit geen sterk beleid. Het is wel stoer, maar dom, zei hij. In tal van bedrijfstakken heeft het col lege van rijksbemiddelaars goedkeuring gehecht aan een verkorting van de ar beidstijd tot 45 uur. Maar plotseling heeft de regering het college van rijksbemidde laars een algemene aanwijzing gegeven die inhoudt dat in de nog lopende collec tieve arbeidsovereenkomsten of loonrege lingen de werktijd tot niet minder dan 46l/t uur per week kan worden teruggebracht. Zo'n plotselinge koerswijziging kon de heer Baart niet volgen. Hij ziet er eer. onbillijkheid in. Een gedeelte van de ar beiders moet langer dan 45 uur per week werken, ook al zijn werkgevers en werk nemers (zoals in het bouwbedrijf) het eens geworden over de 45-urige werkweek. Die onbillijkheid is niet bevorderlijk voor de produktiviteit, zei hij.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1