Rechtbank te Jeruzalem hoort Zindel Grünspan Tsjombe verlaat conferentie van Kongolese leiders d en vriidaq: du s:-",4-', Getuigenis van Wislency toegelaten Amerikaanse proef met ruimterobot mislukt Theo Lefèvre eerste minister van België Eis van acht jaar voor man die op zijn vrouw schoot Katangese premier stelt drie eisen aan president Kasavoeboe Looncommissie vandaag weer niet bijeen Duitser verdacht van moord op Geneefse wapenhandelaar Eerste Kamerleden vragen minder formalisme Mobilisatie op Ceylon Jé IMMlË WOENSDAG 26 APRIL 1961 OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Kort nieuws Engelse bijval voor Nederland Rechtbank in Maastricht behandelt verzoek om uitlevering Rooftocht van Bussumse jongens berecht Staatssecretaris Bot terug in Nederland HET LOONBELE1D li V1'"' vL 'J' - I II x' mm Nylon Dameskousen als DV per paar 1.75 2 paar 5.25 Japonstoffen als DV per meter 3.95 Vlag uit met Koninginnedag als DV 8.75 Dames-blouses NU als DV 7.95 - Plastic strandscherm als DV 17.50 Voor alle aanbiedingen geldtZO LANG VOORRADIG JERUZALEM (Reuter) Na een de bat tussen openbare aanklager en verde diger heeft Mosje Landau, president van de rechtbank te Jeruzalem waarvoor Adolf Eichtnann terechtstaat, dinsdag verklaard dat de beëdigde verklaring van Eichmanns voormalige medewerker, majoor Dietrich Wisleceny een voor de rechtbank aan vaardbaar getuigendocument is. Deze ver klaring is enige maanden voor de exe cutie van Wisleceny in 1946 opgesteld. Wisleceny zegt hierin dat Eichmann een beslissende rol heeft gespeeld bij de ver delging van de Joden, maar dat Eichmann zelf een lafaard was. Eichmann had niet de minste menselijkheid en heeft nooit van enige gevoelens tegenover de Joden blijk gegeven, aldus Wisleceny. Eichmann schudde even zijn hoofd toen Hausner een passage voorlas, waarin Wis leceny zegt dat Eichmann hem in juli of augustus 1942 een brief van Himmler had laten zien. Himmler verklaarde in deze brief dat Hitier besloten had met de „de finitieve oplossing" van het Joodse vraag stuk direct een begin te maken. Eichmann zei toen tegen mij dat de „definitieve oplossing" een biologische vernietiging van het Joodse volk beteken de, aldus Wisleceny. Ik was zo onder de indruk van dit document, dat Eichmann de bevoegdheid gaf om miljoenen Joden te vermoorden, dat ik toen opmerkte: Mo ge God verhoeden dat onze vijanden iets dergelijks doen met het Duitse volk. Eich mann zou toen geantwoord hebben: „Wees niet sentimenteel. Dit is een bevel van de Führer". Eichmann zou Wisleceny ook meermalen gezegd hebben dat de Joden waardeloos waren, behalve dan als arbei ders en dat slechts 20 tot 25 percent van de Joden geschikt was om te werken. Wisleceny beschrijft een gesprek tussen Eichmann en Rudolf Hoess, de comman dant van Auschwitz, dat in juni of juli 1944 in Boedapest gehouden werd en waar bij hijzelf aanwezig was. Hoess, die in Neurenberg werd terechtgesteld, ver klaarde dat maximaal 25 percent van de Hongaarse Joden zwaar werk zou kunnen doen. De Griekse Joden, zo zou Hoess ver klaard hebben, zijn zo weinig waard dat zij geëlimineerd moeten worden. Eich mann en Hoess waren het erover eens dat alle Joden die niet konden werken, geli quideerd moesten worden. Wisleceny zegt dan verder in zijn verklaring, dat Himm ler begin 1944 bevolen had de uitroeiing van de Joden stop te zetten. Eichmann volgde dit bevel pas op toen hij het zwart op wit, en getekend door Himmler, in han den kreeg. Eichmann zou niets doen zon der bevel van hogerhand, aldus Wisleceny. Herschel onvindbaar Daarna werd Zindel Grünspan, de vier de getuige a charge, en de vader van Herschel Grünspan, die de Duitse ambas saderaad Ernst von Rath in 1938 in Pa rijs doodschoot, gehoord. Uit wraak gin gen de nazi's in Duitsland toen over tot een massale aanval op Joden en Joodse eigendommen. In deze Kristalnacht sneu velden duizenden ruiten van JoocTsè* Win kels. Herschel werd later door de nazi's gearresteerd. Het is niet bekend of hij nog leeft. Zindel Grünspan, een levendige man met een wit puntbaardje en een kalotje op, zei in het Duits dat hij in 1886 te Radomsk in Polen geboden was en van 1911 tot 27 oktober 1938 (de Kristalnacht) in Hannover gewoond had. Op die dag werd hij naar Polen gedeporteerd. Mor- dechai Grünspan, een broer van Herschel zei hierna dat een brief van 29 maart 1938, geschreven in een Parijse gevange nis, het laatste was wat hij van Herschel gehoord had. Toen de Duitsers Frankrijk binnenvielen, heb ik mijn pogingen om contact met mijn broer te krijgen opge geven, aldus Mordechai. Na de oorlog heb ik brieven geschreven naar kranten en ra diostations, maar heb tot nu toe niets over het lot van Herschel gehoord. Eichmann heeft in Israel verklaard dat hij tijdens de oorlog met Herschel heeft gesproken op het hoofdkwartier van de Gestapo in Berlijn. Volgens Eichmann was Grünspan later „ongetwijfeld" naar een concentratie kamp gestuurd. Daarna getuigde Benno Cohen, die ad vocaat in Berlijn en voorzitter van de organisatie van Zionisten aldaar is ge weest. Hij sprak over de eerste maatre gelen van de nazi's tegen de Joden na de brand in het Rijksdaggebouw in februari 1933, die de nazi's als voorwendsel aan grepen om de absolute macht tot zich te trekken. Cohen vertelde verder hoe in 1938 een grote synagoge in München was ver dwenen en door een autoparkeerplaats was vervangen, nadat Hitler had gezegd de sy nagoge nooit meer te willen zien. Eich mann zat voortdurend aantekeningen te maken, toen Cohen vertelde over de aan moediging van Joodse emigratie door dr. Hjalmar Schacht, de vroegere minister van Financiën onder het nazi-bewind, en door hoge nazi-functionarissen. Advertentie OF NAAR KEUZE Bijenziekte. De bijenteelt in Limburg ondervindt van jaar tot jaar meer schade van de mijtziekte, niet alleen de bijen stand maar ook de fruitteelt in verband met de bestuiving. In Zuid-Limburg staan thans 22 plaatsen bekend als besmet ge bied. Een viertal plaatsen staat op de nominatie om ook besmet verklaard te worden. '.-r 4' 'rtó*' tt-i- CAPE CANAVERAL (Florida) (Reuter) Een Amerikaanse poging om een robot in een cabine een baan om de aarde te laten maken is dinsdag mislukt doordat de draagraket van het type Atlas ,die op de basis Cape Canaveral werd afgescho ten, na veertig seconden ontplofte. De proef was een generale repetitie voor de pogingen om, als onderdeel van het Mercury-project, binnen twee weken een mens in de ruimte te brengen, die even wel nog niet in een baan om de aarde zou worden gebracht. Deze ruimtevaar der zou alleen een grote boog beschrijven. Voor de lancering van een mens zou een andere draagraket, een Redstone, worden gebruikt. Bij de proef met de Atlas werd de ca bine van anderhalve ton door een veilig heidsmechanisme losgeschoten van de uit eenvallende raket. Het gevaarte kwam aan een valscherm bij de kust in zee terecht en is door een hefschroefvliegtuig gebor gen. Het had een robot aan boord, die als een mens kon ademhalen en transpireren. De cabine zou bij een geslaagde poging een baan om de aarde hebben gemaakt en daarna bij Bermuda uit zee zijn gevist. Functionarissen van het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart hebben later meegedeeld, dat de mislukking van dinsdag niet zal leiden tot uitstel van de lancering van de eerste Amerikaanse as tronaut, die dinsdag 2 mei wordt verwacht. President Kennedy heeft gisteren een wetsontwerp met zijn handtekening tot wet gemaakt waardoor vice-president Lyndon B. Johnson voorzitter werd van de raad voor de lucht- en ruimtevaart. In deze raad zullen ook zitting hebben de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie en de voorzitter van de commissie van kernener gie. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat Engeland Nederland erkent als de soevereine mogendheid op westelijk Nieüw-Guinea. De woordvoerder deelde dit mede in commentaar op persberichten uit Washing ton volgens welke minister Soêbandrio had gezegd dat zijn regering eiste dat de Ne derlanders Nederlands-Nieuw-Guinea zou den overdragen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Theo Lefèvre, de nieuwe Belgische eerste minister, is 17 januari 1914 te Gent geboren als zoon van een advocaat. Zijn vader, Etienne Lefèvre. is een. van de pioniers van de rooms katho lieke arbeidersbeweging te Gent geweest. Lefèvre heeft in zijn geboortestad rechten gestudeerd en is daar ook gepromoveerd, in 1940 heeft hij de, wat men tegenwoordig pleegt te noemen achttiendaagse veld tocht gemaakt. Gedurende de bezetting was hij lid van een verzetsbeweging, de Koninklijke Nationale Beweging, en re dacteur van het illegale blad „Vrij". In 1945 was hij de eerste secretaris van de Oostvlaamse C.V.P., de partij der christendemocraten of rooms katholieke Volkspartij. In 1946 werd hij lid van de Kamer. Sedert 1950 is hij voorzitter van de C.V.P. Hij is tevens plaatsvervangend lid van de Raad van Europa en lid van het Europese parlement te Straatsburg. Twee jaar geleden werd hij tot minister van Staat benoemd, een eretitel in België. Lefèvre heeft een uitgesproken belang stelling voor sociale problemen en hij heeft binnen zijn partij steeds aangedron gen op een goede verstandhouding met de socialisten. Met de socialistische voorman Paul-Henri Spaak onderhoudt hij sedert jaren vriendschappelijke relaties. Hij is zeker minder spectaculair in doen en la ten dan deze, maar hij heeft groter begrip voor politieke realiteit. Als regel is hij ge lijkmatig en rustig. Af en toe kan hij eclr ter ongezouten uitvallen, ook tegen de gn> te figuren in zijn partij. In de omgeving van Koning Boudewijn is hij lange tijd weinig „regu" geweest, omdat hij tegenover de vorst nooit een blad voor de mond nam en hem onomwonden zijn mening over de toestand in België placht te zeggen. België heeft een nieuwe regering. De heer Theo Lefèvre is eerste-minister Paul Henri Spaak beheert Buiten landse en Afrikaanse Zaken en is vice-premier. De twee politici broe derlijk bijeen. Voor de rechtbank in Rotterdam stond een 38-jarige kelner terecht wegens poging tot moord op zijn gewezen vrouw. Hij ging in de nacht van 23 oktober met een automatisch pistool naar de bar waar zijn vrouw werkte. Hij liep met een vinger aan de trekker tot op een meter afstand naar haar toe. Zij zag dat hij op haar richtte en liet zich achter de tapkast vallen. Ach ter haar vloog een kogel de muur in. Nog meer schoten gingen af en twee mensen in de bar werden ernstig gewond. De verdachte zei dat hij zijn vrouw niet had willen rakep, wel de glazert op een plank boven haar hoofd. Het was zijn be doeling geweest de boel op stelten te zet ten, zijn vrouw schrik aan te jagen en de kastelein te duperen, omdat hij haar niet had willen ontslaan. „Dan was ze namelijk financieel genoodzaakt geweest bij me te rug te komen", zei hij. Doordat men hem vastgepakt zou hebben zouden er meer schoten zijn afgegaan, waardoor dan de twee bezoekers getroffen werden. Eén van hen was de nieuwe vriend van zijn vrouw. Een kogel was diens hoofd links achter de gehoorgang binnengedrongen en via de neus naar buiten geschoten. De verdachte was reeds vijf keer ver oordeeld, de laatste keer in 1954 tot vier jaar en terbeschikkingstelling van de re gering. Toen was hij een vrouw en man met een mes te lijf gegaan. De officier van Justitie achtte poging tot moord bewezen en eiste acht jaar gevan genisstraf en opnieuw terbeschikkingstel ling van de regering. De verdediger, mr. C. H. J. Brunner, wees erop, dat de verdachte volgens de conclusie van het psychiatrisch rapport in een inrichting thuis hoort. Hij wordt ver minderd toerekeningsvatbaar geacht. Op 10 mei doet de rechtbank uitspraak. COQUILHATSTAD (Kongo) (Reuter) President Tsjombe van Katanga is dinsdagmiddag uit de vergadering van de conferentie van Kongolese politieke leiders, die in Coquilhatstad wordt ge houden, weggelopen. Een woordvoerder zei later dat Tsjombe niet eerder weer aan de conferentie zal deelnemen al vorens hij antwoord heeft gekregen op een drietal maandagavond door hem ge stelde eisen. Deze eisen zijn: verwerping van de tus sen Kasavoeboe en de UNO gesloten over eenkomst inzake de resolutie van de Veilig heidsraad van 21 februari, waarin de UNO-troepen in Kongo worden gemach tigd zo nodig geweld te gebruiken, om een burgeroorlog te voorkomen; een protest bij de UNO tegen aanvallen van Etiopi- sche UNO-troepen in Kabalo en tenslotte: alleen degenen die aan de eerste bijeen komst van Kongolese leiders in Tananarive hebben deelgenomen, mogen de conferentie in Coquilhatstad bijwonen. Tsjombe schijnt niet van plan te zijn onmiddellijk uit Coquilhatstad te vertrek ken. Volgens politieke waarnemers in Elisa- bethstad zou Tsjombe's positie op de con ferentie in Colquilhatstad waarschijnlijk zwakker zijn dan ooit tevoren. Zijn weg lopen uit de conferentie schijnt deze me ning te hebben versterkt. Betrouwbare zegslieden zeiden dat Katanga op het ogen blik met een begrotingstekort te kampen heeft en dat Tsjombe's onderhandelingS' positie in Coquilhatstad zwakker is ge worden. Ook meende men, dat de regering in Leopoldstad de belangstelling voor een confederate oplossing van het Kongolese vraagstuk zal verliezen. (Van onze Haagse redacteur) De „looncommissie" van de Stichting van de Arbeid, die vorige week niet bijeen gekomen is, omdat drie vakcentrales zich toen wensten te beraden over de aan te nemen houding inzake de afwijzing van de vijfdaagse werkweek door de regering, is ook vandaag niet bijeengekomen. De ver tegenwoordigers van het N.V.V. en het C.N.V. hebben te kennen gegeven dat zo lang geen klaarheid bestaat omtrent de werktijdverkorting, besprekingen van de looncommissie geen zin hebben. De voor zitter van de looncommissie. mr. A. J. R Mauritz, heeft de vergaderingen van de looncommissie tot nader bericht uitgesteld. De rechtbank in Maastricht heeft een verzoek van de Zwitserse regering behan deld tot uitlevering van de Duitser R. W., beschuldigd van moord op de wapenhande laar Marcel Leopold in 1957 te Genève. Deze wapenhandelaar werd in een waren huis door een met vergif bewerkte pijl ge troffen en overleed ter plaatse. Hij ver zorgde illegale transacties in wapens en munitie voor het F.L.N. Achteraf is geble ken dat L. bij deze wapenhandel het F.L.N heeft opgelicht voor een miljoen Franse francs, een verraad aan de Algerijnse zaak, waarop bij het F.L.N. onverbiddelijk de doodstraf stond. Op grond van een uitlating van een andere wapenhandelaar werd de Duitser beschuldigd, van de moord. A. heeft overigens kunnen bewijzen, dat hij op de dag van de moord niet in Genève was, maar in Berlijn vertoefde. Niettemin werd hij voortdurend geschaduwd door leden van de F.L.N. en door leden van de Fran se organisatie „La Main rouge". De Duitser is bevreesd om naar Zwitser land te gaan om daar zijn onschuld te be wijzen, zelfs ondanks het aanbod van de Zwitserse ambassade om hem rechtstreeks per extra vliegtuig van Amsterdam naar Genève te laten reizen. Hij vreest voor zijn leven in Genève, waar reeds verschillende mensen op geheimzinnige wijze aan hun eind zouden zijn gekomen. De officier van Justitie te Maastricht, achtte geen redelijk vermoeden voor de schuld van de Duitser aan de hem ten las te gelegde moord op L. aanwezig, zodat er geen grond is voor uitlevering. De raads man van de Duitser, mr. F. Duynstee uit Maastricht, betoogde dat zijn cliënt niet kon worden uitgeleverd, omdat de gron den waarop dit wordt gevraagd, van Ne derlandse zijde niet wordt erkend voor uit levering. De rechtbank zal in een schriftelijk rap port aan de minister van Justitie advies moeten geven over al of niet uitlevering van de Duitser. Deze is onlangs in een ho tel te Maastricht, waar hij met zijn vrouw logeerde, gearresteerd op verzoek van In terpol. De Geneefse justitie had daarom verzocht. Drie jaar jeugdgevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de Arnhemse recht bank, mr. F. O. Leusink geëist tegen de 19-jarige P. V. en 12 maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk (proeftijd drie jaar) tegen de 18-jarige emaillebrander T. P., beiden uit Bussum wegens een groot aantal inbraken en dief stallen in verschillende plaatsen in ons land. De jongelui hadden met gestolen auto's een ware rooftocht uitgevoerd, al dus de officier. De tocht begon met Kerstmis 1960 in Bussum, waar ze een auto, waarmee ze al eens hadden gereden, opnieuw uit een ga rage haalden en er mee vandoor gingen Via Gelderland reden ze naar Limburg raakten in België en keerden terug in het vaderland door met een vaart van meer dan honderd kilometer over de grens bij Zundert te stuiven. In Amsterdam verwis selden ze voor de zoveelste maal van auto en koersten in de richting van Zwolle. In Staphorst stapten ze voor de laatste maal over in een andere gestolen auto. Zij voorzagen in hun behoefte aan geld en ben zine door hier en daar in te breken, bij voorkeur in gesloten benzinestations onder andere in Kerkwijk, Wezep en Haarlem mermeer. Uitspraak op 10 mei. Wel is de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. Bot, die begin april sa men met minister Toxopeus en de parle mentaire delegatie de opening van de Nieuw-Guinearaad in Hollandia bijwoonde, op zijn terugreis in Australië en de V.S. geweest, doch slechts op doorreis. „Ik heb er geen politieke besprekingen gevoerd," zei hij na zijn aankomst op Schiphol. In Port Moresby (Australisch Nieuw- Guinea) hadden de wegen van de minister en de staatssecretaris zich gescheiden. De eerste keerde terug naar Nederland, mr. Bot trok per vliegtuig langs een drietal gebieden van de Zuid-Pacific groep: de tot het Britse gemenebest behorende Fidji- eilanden en het Franse Nieuw-Caledonië en Tahiti. In het voorlopig verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer inzake de begroting voor 1961 van het departement van Sociale Zaken en Volks gezondheid zeggen verscheidene leden dat zij de sterke bemoeiing van de centrale overheid met de vaststelling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden niet zonder be zwaar achten. Is het naar het oordeel van de bewindsman mogelijk, zo vragen zij, het College van Rijksbemiddelaars meer de vrije hand te laten en de algemene aan wijzingen een minder formeel karakter te geven? Enige leden menen eveneens dat voor de toekomst waakzaamheid geboden zal zijn. Een matiging in het tempo van de invoe ring van de vijfdaagse werkweek kwam hun gewenst voor. Het ingrijpen van de overheid in de loonpolitiek moet volgens vele leden gezien worden als een symp toom dat het bedrijfsleven nog niet in alle opzichten gereed is om de gewenste ver schuiving van de verantwoordelijkheden te verwezenlijken, temeer daar het tekort aan arbeidskrachten een bedreiging vorm de voor een verantwoorde loonpolitiek. Enkele leden zeggen dat ondanks de ge stegen arbeidsproduktiviteit huns inziens de lonen in verhouding hiermede niet ge- stegeh waren. Zij menen dat een loonsver hoging van acht perceht in alle bedrijfs takken noodzakelijk is. De ondernemingsraden Enige leden achten de situatie in de ontwikkeling van de ondernemingsraden nog steeds onbevredigend, zo staat in het voorlopig verslag, omdat zij een betreu renswaardige vertraging meenden te kun nen constateren. Daarvoor kunnen welis waar verschillende oorzaken worden aan gegeven, maar deze vormen tezamen en in onderling verband een obstakel, waar door de nuttige en sociaal gewenste samen werking tussen de leiding van de onder neming en de werknemers wordt geremd. De leden vragen welke wegen de minister denkt in te slaan om de bestaande impasse te doorbreken. COLOMBO (Reuter) De regering van Ceylon heeft woensdag opdracht gegeven tot een algemene mobilisatie. Voorts zijn negen eenheden vrijwilligers, alsmede re servisten van het leger, de vloot, de lucht macht en de burgerwacht onder de wape nen geroepen. De premier, mevrouw Sirimavo Banda- ranaike, verklaarde in een radiorede dat de regering over inlichtingen beschikt, waaruit blijkt dat behalve de verboden fe derale partij verscheidene andere organi saties van plan zijn het huidige bewind te ondermijnen. grs, met naad, in de nieuwe modekleuren. 15 denier. Ladderstop in boord en teen. Marktplein en Wala. een prachtige serie coton satin in de modekleuren, in gezellig bloemdessin 90 breed. Normaal per meter 5.95 Alleen Marktplein. Stevige katoenen vlag, in de maat 100 x 150. Compleet met vlaggestok en houder Ook afzonderlijk verkrijgbaar. Marktplein en Plantage. No-Iron, 3/4 mouw, open en gesloten te dragen, in de maten 38 t/50. Kleuren: aqua, bleu, wit, geel en lila Alleen verkrijgbaar afd. Confectie - Plein 1945. Als windscherm of als kleedhokje (door het scherm in driehoekvorm te plaatsen). Stevig vrolijk gekleurd plastic. Royale maat. 128 hoog, 300 lang. Geheel compleet met 4 tweedelige geplas tificeerde stokken met plastic doppen, 4 verstelbare scheerlijnen en 8 metalen grondpennen. Inclusief nylon draaghoes, Verkriigbaar Marktplein en Plantage. MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN TEL. 02550-7541 meubelen - woninginrichting textiel PLEIN» 1 945 NR. 1 IJMUIDEN TEL. 02550-7541 dames- en kinderconfectie afd Wala corsetten, beha's en betere lingeries PLANTAGE 152 BEVERWIJK TEL. 02510-6105 complete woninginrichting

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9