Moties over werktijdverkorting verworpen met 48 tegen 70 stemmen Challe binnen tien dagen voor de rechter HET WEER BOUM. Prins Bernhard terug uit V.S. Weer een jongetje (5 jaar) vermist in Rotterdam I Tweede Kamer aanvaardt nieuwe afbetalingswet Censuur toegepast op communistische bladen die De Gaulle critiseren Nieuwe loonregeling voor advies naar SER GEBR. KIMMAN sfeeMORRIS "êeforeijou êuij! ik mi Bolletje!' DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 148 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. rimiiidepi I. Kosak Uitgave, Grafische Bedrijven Damfate N.V,C,ote Houtstraa. 93. Haarlem Directie, P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Grote watersport en camping-show bij Zonnige perioden meubelen met keur éw/////////M SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan In de krant van heden: Sport 23 Het laatst gezien met een ongeveer 27-jarige man Wijziging parlementaire missie naar N.-Guinea in de zilveren rol DONDERDAG 27 APRIL 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uux. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ïJmuider Courant Meerderheid van de Tweede Kamer staat achter de regering De heer J. Blom (P.v.d.A.) tijdens zijn interpellatie. De heer 1. Baart (P.v.d.A.) interpel- leert de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur) De meerderheid van de Tweede Ka mer heeft in het regeringsbeleid ten aanzien van het afremmen der vijfdaagse werkweek geen aanleiding gezien het kabinet-De Quay veel moeilijkheden in de weg te leggen. De critiek kwam uiteraard vooral van de zijde van de P.v.d.A., terwijl ook de P.S.P. en de communisten zich niet onbetuigd lieten. Veel minder critisch waren echter de V.V.D., de A.R. en de C.H.U. De woord voerder van de K.V.P., de heer D e Kort, sprak zelfs van de zeer grote verdiensten van het kabinet-De Quay voor het moderne loonbeleid en hij was bereid de daarmee gepaard gaande strubbelingen op de koop toe te nemen. De beide moties van de P.v.d.A. die de interpellaties van de heren Blom en Baart afrondden, kregen dan ook de (totaal 70) stemmen tegen van K.V.P., A.B., C.H.U, V.V.D. en S.G.P. De 48 voorstemmen kwamen van de P.v.d.A, de P.S.P. en de communisten. Het bezwaar van de heer Baart P.v.d.A. was vooral geweest dat de re gering door haar „gestuntel" het overleg met het bedrijfsleven, de Stichting van de Arbeid, hoe langer hoe meer ondergraaft. Het is van kwaad tot erger gegaan., onder andere met de busstaking, met de bouw- staking en met het openbreken van de collectieve arbeidsovereenkomst. De spel regels voor het vaststellen van de arbeids voorwaarden zjjn al drie maal veranderd. Als de partijen niet weten waar ze aan toe zijn, dan wórdt de mogelijkheid van over leg ongedaan gemaakt. In soortgelijke omstandigheden als in het bouwbedrijf, is de arbeidstijdverkor ting wel goedgekeurd in de bedrijfstakken textiel en confectie. Dat schept een duide lijke onbillijkheid. Meent de regering dat men zich in het bouwbedrijf dan werkelijk zal houden aan vijf werkdagen van 9 uur en 18 minuten? Er is kans dat in weerwil van de algemene aanwijzing, toch 45 uur per week zal worden gewerkt. De sfeer voor produktieverbetering is echter „ver knold", aldus de heer Baart. Daartegenover voerde minister Van R o o ij aan dat dan te veel nadruk wordt gelegd op het bereiken van overeenstem ming en te weinig op de eigen verant woordelijkheid van de regering die moet waken tegen prijsstijging. De Sociaal- Economische Raad is eenparig tot de con clusie gekomen dat bij de invoering van de vijfdaagse werkweek geleidelijkheid moet worden betracht, om de verminde ring van de produktie (geschat op 8 per cent) zo klein mogelijk te doen zijn. Een sprong van 48 uur naar 45 uur is slechts mogelijk voor bedrijven met een bijzonder gunstige produktiviteitsontwik- keling. Voor het merendeel van de be drijfstakken is dat niet mogelijk zonder prijsstijging. Daarom moet er streng de hand aan worden gehouden dat werktijd verkorting gepaard moet gaan met maat (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft met bijna alge mene stemmen het wetsontwerp aangeno men met de nieuwe wettelijke regeling van het afbetalingsstelsel. Tegen stemden mevrouw Van Someren-Downer en de he ren Korteweg, Visser en Van der Veen, al len van de V.V.D. regelen ter voorkoming van produktie- verlies. Anders loopt het mis en geraken wij in de noodzaak van bestedingsbeper king, aldus de minister. In het besluit van de regering de beslis sing van enkele gemeenten tot invoering van de volledige vijfdaagse werkweek te schorsen, had de heer Blom (P.v.d.A.) een tegenstrijdigheid gezien, omdat het kabinet-De Quay altijd heeft beweerd de zelfstandigheid van de gemeenten te wil len bevorderen. Het is ook vreemd als de minister Toxopeus koninklijke besluiten wil uitlokken om de uitzonderingen onge daan te maken, waarvoor hij eerst aan wijzingen heeft gegeven. Meent de minis ter de plaatselijke toestanden beter te kun nen beoordelen dan de gemeentebesturen? Er is een groeiend tekort aan overheids personeel. Het leek er op dat de minister de mogelijkheid wilde openen, verbetering te brengen in de situatie, maar hij is er van teruggekomen. Het is de taak van de Kamer, zei de heer Blo m, de minister tegen zichzelf te beschermen. Hij voert een improvisatorisch beleid dat verwar ring en onrust schept. Het lijkt er op dat dit kabinet niet rustig kan slapen als er geen sociale spanningen zijn. Minister Van Rooij antwoordde dat bij vernieuwing van een collectieve ar beidsovereenkomst, arbeidstijdverkorting wordt toegestaan, mits het produktiever- lies wordt opgevangen. Van de 2,2 miljoen loontrekkenden, genieten thans 600.000 van de 45-urige werkweek. (Vervolg op pag. 2) (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Rooy heeft in de Tweede Kamer meegedeeld dat een wetsontwerp voor een nieuwe regeling van de lonen de ministerraad reeds heeft gepasseerd en thans om advies raar de Sociaal-Economi sche Raad is. Het wetsontwerp gaat er van uit dat de taak van het College van Rijks- bemiddelaars overgaat naar een loonraad van de S.E.R.. die algemene beleidsregelen moet vaststellen, ingepast in het sociaal economische regeringsbeleid. (Van onze correspondent) PARIJS. - Ex-generaal Maurice Challe, eertijds opperbevelhebber in Algerije en daarna plaatsvervangend commandant van de NAVO-troepen in centraal-Europa, is (woensdag) met een vliegtuig op de militaire luchtbasis van Villacoublay, bij Parijs, geland. De leider van de rebellie in Algiers en de insti gator van een burgeroorlog waarin ech ter het eerste schot niet behoefde te worden gelost om hem ijlings door de knieën te doen zakken, de 56-jarige Maurice Challe, die onlangs door gene raal De Gaulle nog met de hoogste mili taire ordetekenen werd onderscheiden, heeft de afgelopen nacht achter de tra lies van een Parijse gevangenis door gebracht. De verrader-generaal, die tot de kundigste militaire organisatoren van het Franse leger werd gerekend een kwaliteit waarvan trouwens ook zijn samenzwering wel getuigde werd van daag al door de rechter van instructie verhoord. Generaal De Gaulle, die een herhaling van het eindeloze barricaden- proces liever vermijden wil, heeft gelast dat Challe binnen tien dagen zal worden berecht. Er zijn drie artikelen in het wetboek, die op zijn misdaad slaan en waardoor hij tot de doodstraf zou kun nen worden veroordeeld. Advertentie HOUTPLEIN Zaterdag, zondag en maandag a.s. Challe is officieel in staat van beschul diging gesteld. Hij wordt ervan beschul digd zonder wettige grond het gezag in handen te hebben genomen en een gewa pende opstand te hebben georganiseerd. Het communistische partijblad „l'Humani- té" en de communistischgezinde „Libéra- tion" zijn vanochtend met grote open stuk ken verschenen als gevolg van censuur. De geschrapte tekst bevatte een beroep van de communistische partij op presi dent De Gaulle, om zijn „dictatoriale be voegdheden" prijs te geven. Voorts werd een strenge zuivering van leger en poli tie" geëist, en „de onmiddellijke ontbin ding van het Vreemdelingenlegioen en de gespecialiseerde eenheden van huurlingen. De communisten maakten ook bezwaar tegen de weigering van De Gaulle om hen tijdens de opstand van wapens te voorzien. „De regering vreesde de machtige anti fascistische beweging onder 't volk". „Dit verklaart waarom betogingen werden ver boden en aan haar geen wapens werden toevertrouwd". De communisten maakten er met trots gewag van dat ondanks een verbod van de regering, „twaalfduizend arbeiders een staking van een uur hadden gehouden op maandag, uit protest tegen de rechtse rebellie in Algiers. Waar de drie andere besterde rebellen, de ex-generaals Salan, Zeiler en Jouhaud zich bevinden is nog duister. Zeiler had zich de nacht tevoren, in burgerkleding gestoken, en in Algiers uit de voeten ge maakt. Salan, een andere voormalige op perbevelhebber in Algiers, van wie be weerd werd dat hij zijn schanddaad met zelfmoord had pogen uit te wissen, zou in Algerije of elders vertoeven. Deze zwaarst besterde geridderde generaal van het Franse leger had in elk geval al wel eer der bewezen dat hij de keuze van het haze- pad zeer wel met zijn hoge militaire waar digheid wist te verenigen. Nog drie ex-kolonels zullen, wanneer ze zijn of kunnen worden gegrepen, eveneens voor de militaire of burgerlijke rechtbank worden gedaagd. Het neo-fascistische ka merlid Jacques Soustelle, die zich sinds twee dagen aan het oog onttrokken had, is weer 'opgedoken. Hij was ondergedoken bij Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht hier en daar mist. Morgen zonnige pe rioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, krimpend naar zuid of zuidoost. Hogere middagtempe ra turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Generaal Maurice Challe, leider van de opstand in Algerije, is per vliegtuig naar Parijs gebracht. Van het vlieg veld werd de generaal met een politie wagen naar de Santé-gevangenis ge reden. De arrestantenwagen verlaat onder escorde de militaire luchthaven Villacoublaw. (Telefoto) Advertentie NOG SLECHTS TWEE DAGEN Keurmeubelexpositie „Het beste wonen" van 9-17 uur. Vrijdag avond óók van 19-22 uur! Bouman's meubelfabrieken n.v. Fabriekstoonzalen Rotterdam: IJs?elmondselaan175 (Kralingseveerj Amsterdam: Willem Leevend- straat 30 (bij Station Sloterdijk) een vriend in de buurt van Parijs vol gens zijn zeggen om aan een dreigende moordaanslag te ontkomen Men heeft eerder reden te vermoeden dat deze slim me vos, die doorgaat voor het politieke genie van het rechtse extremisme, zich juist op weg had begeven naar Algiers, waar hij bij alle vorige samenzweringen ook zo intiem geïnteresseerd was geble ken. De afrekening met de misdadige rebel len is overigens niet de enige taak, die het staatshoofd generaal De Gaulle, die zijn dictatoriale bevoegdheden nog niet uit handen heeft gegeven, de komende dagen en weken wacht. In het leger zal nu ein delijk de genadeloze schoonmaak moeten worden doorgevoerd, waarvan het uitstel de vijfde republiek bijna fataal was gewor den. Naast het openlijke verraad dat zich intussen veelvuldiger in de militaire dan in de civiele organen heeft gemanifesteerd, zijn de gevallen van incompetentie, zwak heid of lichtzinnigheid nog veel talrijker geweest. Hoge ambtenaren en ministers zijn opnieuw in hun taak schromelijk te kort geschoten en ze zullen nu eindelijk zo hoopt men worden vervangen. De minister van Binnenlandse Zaken Chatenet, zal vermoedelijk tot de slacht offers van die laatste categorie behoren. Hij had zich sinds enige dagen al met di plomatiek ziekteverlof uit zijn ministerie terug getrokken. Generaal Gouraud, die in Parijs is aan gekomen, zou in arrest zijn gesteld. Hij zou hebben verklaard zich bij de rebellen te hebben aangesloten „om ernstige inci denten te voorkomen". Ook de generaals Pierre Bigot, de vorige commandant van de luchtmacht in Algerije, en generaal An dré Petit, die door De Gaulle van hun post waren ontheven, zijn naar Parijs ge bracht. Kolonel De Boissieu, die dinsdag met een brief van ex-generaal Challe voor president De Gaulle in Frankrijk was aangekomen, is eveneens gearresteerd. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Ernst Hohenemser: De blindsten zijn zij, die zich verbeel den te zien. - -- - - (Van. onze Amsterdamse redacteur) „Er bestaan grote mogelijkheden in Mexico, waar ons land, samen met an dere Europese landen, projecten kan entameren. Ik heb daar gesproken met de president, met enkele ministers en met de directie van de Mexicaanse Pemex-oliemaatschappijaldus Prins Bernhard, die vanmorgen om zeven uur op Schiphol terugkeerde van een drie weekse reis naar Mexico en de Verenig de Staten. „Toen ik de mogelijkheden in Mexico later besprak met de Duitse bankier Aps, die ik daarna op de Bilder- berg-conferentie ontmoette, was deze enthousiast. Ik hoop dat het bedrijfs leven hier en in de andere Europese landen even enthousiast zal zijn". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 15, 17 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 17 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving .5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien 11 Kunst 11 Weg en Wiel15 Panda en andere beeldverhalen19 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's Er is in Rotterdam weer een jongetje zoek. Sinds woensdagmiddag omstreeks 15 uur wordt de 5-jarige Johnny Wilheijns vermist. Die middag speelde hij in de om geving van de ouderlijke woning in de Cronjéstraat. Daarna is hij gezien in een café in dezelfde straat, waar hij de aan dacht trok van een man die al in het café was toen de jongen daar binnenliep. Vriendjes van Johnny menen te weten, dat hij later op straat liep naast een man, wiens signalement overeenkomst vertoont met dat van de man uit het café. Sinds dien heeft men beiden niet meer gezien. Het wordt mogelijk geacht dat het kind een ongeluk is overkomen, maar ook dat weer een misdrijf is gepleegd. Het is nog maar kort geleden dat in de Maasstad het jongetje Marcel Nivard van het leven be roofd is. Het jongetje is ongeveer een meter lang. Het is een Indonesisch type met zwart krullend haar en grote donkere ogen, met een litteken links boven de neus. Het is gekleed in rode korte broek, zwarte trui met lange mouwen, kaplaarzen, en blauwe sokken met witte strepen. De man met wie de jongen is feezien is ongeveer 1.75 meter lang en ongeveer 27 jaar oud. Hij heeft donkerbruin haar met een slag er in. Hij was gekleed in een .grijs colbertjasje, donkere broek, beige regenjas, gekleurd overhemd en zwarte schoenen. In de samenstelling van de parlementaire missie naar Nieuw-Guinea is wijziging ge komen. Mr. dr. J. in't Veld (P.v.d.A.), die reeds te kennen heeft gegeven niet aan de missie te willen deelnemen, is vervangen door zijn partijgenoot dr. L. M. de Rijk. Mr. dr. L. de Gou (K.V.P.) is vervangen door mr. J. L. M. Niers van de K.V.P. De ge zondheidstoestand van de heer De Gou zou de reis naar de tropen niet toelaten. De Prins, die op het platform werd ver welkomd door de Koningin, wilde niet in details treden. Hij zei echter van zijn be zoek aan Mexico gebruik te hebben ge maakt om met president Adolfo Lopez Mateos de moeilijkheden te bespreken in de paardensport. Mexico heeft twee natio nale bonden, waardoor de afvaardiging naar internationale concoursen vele pro blemen geeft. Prins Bernhard, zelf voor zitter van de internationale federatie, heeft de verzekering gekregen dat de president zijn chef-staf zal opdragen de moeilijkhe den op te lossen. Vermoedelijk zal er een fusie komen van beide bonden. (Vervolg op pag. 17) 'Advertentie Het sigaartje voor deze tijd: zacht, geurig en fijn is deze Antonio Senoritas. 14 ct. Advertentie X\\L Ul> El ''m i iu\V y

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1