„Niet toelaten zou een vorm van geestelijke dwang zijn" Ploegenarbeid in bakkerijen bij bepaalde omstandigheden Geen nieuwe NAVO-strategie in Oslo te verwachten m Nieuwe Anjer-loterij: één prijs op 10 loten Wetsontwerp ingediend Haarlemse kunstenaars hedenavond voor de televisie KEIP Optiek Londense havenarbeiders voor de helft in staking HQDtn VRIJDAG 28 APRIL 1961 13 STAATSSECRETARIS OVER Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet Gemakkelijke toepassing: tampons De Prins bij vlootoefening Opnieuw besluiten van gemeenten geschorst Chauffeur „verloor" in hoofdstad twee auto's Kerkelijk nieuws t. Totaal 150.000 prijzen Onrust bij het personeel vaft de N.T.S. De voetbal-interland Geniet van de zon! f4,50 MR. STIKKER IN DEN HAAG: Bristols meisje vermoord Onevenwichtig Beeldschermer Wedstrijd voor het goede kinderlied Pat ach ou Program mawijziging De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma De staatssecretaris van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen mr. Y. Scholten is van mening dat de tegenstanders van de door de regering voorgestelde reclame-te- levisie „met een flinke boog om de prin cipiële grondslag heen lopen". De rege ring onthoudt zich van het exploiteren van een staatstelevisie en zij laat ruimte aan een in de radio gegroeid particulier ini tiatief. „Indien er nu een nieuw particu lier initiatief komt, waarbij niet eens aan spraak wordt gemaakt op de door de staat geheven retributies, moet de overheid dan zeggen, dat dit initiatief niet meer aan bod komt?" Staatssecretaris Scholten maakte deze opmerkingen tijdens een bijeenkomst van het departement Amsterdam van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Hij sprak daar over enkele belangrijke pun ten van de publieke discussie ten aanzien van de nota inzake de reclame-televisie, waarover zijns inziens het theoretische de bat thans teneinde is en het praktische debat is begonnen, pij herinnerde aan een recent rapport van de Wiarda Beekman- stichting, waarin wordt opgemerkt dat te levisie naar zijn aard een technisch me dium is met een cultureel doel en dat re clame een commercieel doel heeft. „Dit laatste is juist, maar men moet achter de eerste stelling een groot vraagteken zet ten, afgezien nog van de vraag wat cul tureel in deze zin betekent", zo meende de staatssecretaris. Men zou kunnen zeg gen, dat men de televisie alleen wil ge bruiken voor het culturele doel en niet voor de reclame, maar dan zal men daar eigen argumenten voor moeten aanvoeren en niet met de aard van het medium moe ten opereren. Hij betoogde voorts, dat men de terreinen van commercialiteit en cultuur niet streng mag scheiden. Deze lo pen voortdurend door elkaar. Toneelgezelschappen, orkesten en om roepverenigingen moeten voortdurend com mercieel handelen. Mr. Scholten kon daar om niet begrijpen waarom een instelling, voortgekomen uit het bedrijfsleven, dat als doel heeft t.v.-programma's en daar tus sendoor reclames uit te zenden, niet tot uitstekende prestaties op programmage- bied kan komen en dus een hoog program- mapeil kan bereiken. Men ziet daarbij dik wijls twee feiten over het hoofd, zo meen de mr. Scholten, namelijk dat het hoge peil in hun eigen belang is en dat een laag peil onder de critiek bezwijkt. Hij ontkende dat verborgen motieven (het doorbreken van het bestaande sy steem van omroepverenigingen) aan de Televisienota ten grondslag liggen. Het is een aanvulling en vernieuwing op basis van principes, waarop dit systeem zelf 'Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampon* veilig - altijd en overall l Bii o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tamponskunnenzichnietaftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. de moderne hygiëne- Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik.. Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 GRATIS Aan Drogerijen MIJ., Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige, geïllustreerde brochure met proefpakje o.b. tampons. Naam T 2 Straat Woonplaats Prins Bernhard zal in zijn functie van inspecteurgeneraal der Koninklijke Mari ne op 2 en 3 mei een bezoek brengen aan opleidingssmaldeel I, bestaande uit de krui ser „De Zeven Provinciën", de jager „Gel derland" en de onderzeeboot „Zeeleeuw". Deze schepen houden van 2 tot 6 mei in de Noordzee gezamenlijke en individuele oefeningen met eenheden van de Westduit- se marine. Voor dit bezoek vliegt de Prins met de regerings-„Friendship" van Schiphol naar Yeovilton, vanwaar hij per helikopter naar Portland gaat. In deze ha venplaats gaat hii aan boord van „De Ze ven Provineiën". rust, verklaarde hij. Commerciële t.v. kan voor de omroepverenigingen een stimu lans kan zijn. Competitie leidt tot hogere prestaties. Hij meende dat nu de mate riële voorwaarden voor een gezonde wed ijver aanwezig zijn, men zou mogen ver wachten dat de bestaande t.v.-instanties zouden zeggen dat zij hun innerlijke kracht juist bij verwezenlijking van de plannen kunnen en willen tonen. De vrees van sommige krantenbedrijven, die een moordende concurrentie vrezen en die voorzien dat een aantal bladen het loodje zal moeten leggen, achtte mr. Schol ten sterk overdreven. De cijfers uit het buitenland duiden zijns inziens in een an dere richting. Exhorbitante winsten als in Engeland kunnen door het voorgestelde systeem van winstbeperking in Nederland niet voorkomen. Mr. Scholten zei voorts, dat de regerings nota juist de eis stelt, dat belanghebbende groepen alsnog de mogelijkheid moet wor den gegeven tot een concessionaris toe te treden. Het is aan de courantenohdeme- mingen om al of niet van deze kans ge bruik te maken. Willen zij dit niet, dan mogen zij de overheid niet verwijten, dat zij de reclame-t.v. in de voorgestelde vorm toelaat, aldus mr. Scholten. Dat reclame wordt toegelaten tot een nieuw medium betekent volgens hem niet dat de pers ipso facto het recht wordt verleend zelf dit medium te exploiteren. Met het oog op bescherming van de hoge belangen van een zeer gevarieerde pers zal volgens mr. Scholten de regering on getwijfeld ook verder een open oog voor deze belangen hebben. Tenslotte merkt hij nog op dat de over heid bij haar beleid rekening moet houden met diverse geestelijke en maatschappe lijke grondlijnen. Dit leidt er toe dat be staande organisaties een ander bepaalde vrijheden niet zullen mogen ontzeggen in dien zij eigen aanspraken op precies de zelfde vrijheden, op gelijksoortige grond slag, baseren. „Indien men beweert dat een tweede programma, verzorgd op basis van een commerciële t.v., zedenverdervend, a-cul- tureel of sensationeel zal zijn, dan poneert men een stelling die niet te bewijzen is", zei mr. Scholten. „Natuurlijk zijn er op dit gebied gevaren, maar die bestaan bij de huidige televisie ook en daar moet zij zich ook tegen teweer stellen. „Autorijden is ook gevaarlijk tegenwoordig, maar dit betekent niet dat de overheid het autorij den verbiedt, maar dat zij regels voor schrijft". Mr. Scholten was van mening dat het in het overhavige geval om onze democratie gaat en dat het niet toelaten van commer ciële televisie eigenlijk een vorm van geestelijke dwang is. Er zijn zeer velen die slechts vanuit de bestaande situatie denken en zich niet kunnen voorstellen, dat men onder handhaving van de basis van deze toestand aan een aanvulling kan medewerken. Toch achtte mr. Scholten dit nodig als men niet „in een verstarrend conservatisme wil vervallen". Vijfdaagse werkweek Nadat de Kroon de besluiten tot het in voeren van de werktijdverkorting \jen de provincie Noordholland en Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft geschorst, heeft zij dit thans ook gedaan met be sluiten van de gemeenten Geldrop, Ha- zerswoude, Hindeloopen, Molenaarsgraaf, Schijndel en Zevenbergen. Deze besluiten zijn geschorst tot 1 september van dit jaar. Een trekker met oplegger geladen met dump-jeeps, heeft in de Amsterdamse bin nenstad twee auto's „verloren" zonder dat de chauffeur er iets van bemerkte. De jeeps kwamen uit Soest en moesten afge leverd worden bij de K.N.S.M. in Amster dam. In de Linnaeusstrat viel de eerste jeep op de weg, gelukkig zonder ernstige ge volgen. Op het moment dat de politie de vrachtautocombinatie achterhaalde in de Czaar Peterstraat, stortte de tweede jeep van de wagen ook dit liep goed af. Tegen de chauffeur is proces-verbaal opgemaakt omdat hij zijn lading niet goed had beves- tigd. Geref. Kerken Beroepen te Hattem: E. I. F. Nawijn te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Berli- kum: H. K. Poelman te Arnemuiden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam: I. de Bruijne te Rotterdam-Centrum; te Veenendaal (vac. W. Heerma): C. Langbroek te Nieuwe Pekela. - (Van onze Amsterdamse redacteur Ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van Prins Bernhard, zal het Prins Bern hard Fonds (steun aan cultureel werk) een bijzondere Anjer-loterij organiseren die maandag wordt geïntroduceerd en die zich van vorige loterijen onderscheidt door het plezierige feit dat op één van iedere tien loten een prijs zal vallen. „Een op Tien' is dan ook de naam van deze loterij. Het systeem, dat in het buitenland meermalen met succes is toegepast, is voor Neder land geheel nieuw. Afgezien van de vele gelukkige gezich ten die de loterij zal veroorzaken er zijn 150.000 prijzen zal dit systeem ook gemakkelijker zijn voor notaris mr. F. A. de Gelder die op 27 juni in de AVRO-studio de trekking zal houden. Bij vorige gele genheden moesten duizenden winnende lot nummers worden getrokken. Met het .Een op tien"-systeem zal mr. De Gelder slechts één nummer behoeven te trekken. Dit winnende nummer, dat zes cijfers zal tellen, wordt direct via de radio uitgezon den. Aan de hand van dit getal kan iedere bezitter van een anjer-lot onmiddellijk vaststellen of het zijne een winnend lot is. Komt namelijk het getrokken getal van zes cijfers geheel overeen met het eigen lotnummer, dan wint men een hoofdprijs van 25.000 in de vorm van een woonhuis. Wanneer de laatste vijf cijfers van het lot nummer juist zijn, dan ontvangt men een prijs van 2500 in goederen. Zijn de laat ste vier cijfers goed, dan betekent dat een draagbaar radiotoestel, de laatste drie cijfers een elektrische koffiemolen. Voor al degenen die de laatste twee cij fers goed hebben, ligt een grammofoon plaat klaar, speciaal vervaardigd voor de ze Anjer-actie. De plaat bevat enige mu ziekstukken die gekozen zijn uit de voor- keurmuziek van prins Bernhard (Zuidame- rikaanse muziek en fragmenten uit een concert van Tsjaikovsky) Tenslotte gaan er 135.000 pocketboeken naar de bezitters van loten, waarvan het laatste cijfer over eenstemt met het laatste cijfer van het door de notaris te trekken winnende num mer. Het Prins Bernhard Fonds heeft dit jaar meer geld nodig dan anders. Immers, de invoering van de vijfdaagse werkweek gaat gepaard met een uitbreiding van het culturele werk dat aldus meer steun be hoeft. De Anjer-loterij telt drie series loten van elk 500.000 stuks. De netto opbrengst zal circa 1 miljoen bedragen. Er is opnieuw onrust ontstaan onder het personeel van de N.T.S. over het lange uitblijven van resultaten van besprekingen tussen de vakorganisaties en de leiding van de N.T.S. over de rechtspositie en de sla- riëring. Er zal een bespreking plaats heb ben op 3 mei. Het personeel heeft destijds de vakbonden echter duidelijk gemaakt dat men vóór 1 mei een oplossing wenst. Nu deze datum blijkbaar zal worden over schreden is de ontevredenheid in hoge ma te toegenomen, te toegenomen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp tot wijziging van de Arbeidswet 1919 ingediend, dat beoogt ploegenarbeid in broodbakkerijen mogelijk te maken. In de toelichting merkt staatssecretaris Roolvink op, de mening van de S.E.R. te delen, dat nachtarbeid door middel van ploegenarbeid de voorkeur verdient boven de huidige zeer ongunstige werktijdrege ling in het bakkerijbedrijf. De staatssecre taris wijst op de gunstiger arbeidstijden in de industrie in het algemeen en op de ont wikkeling van de vrijetijdsbesteding, die zich de laatste tientallen jaren heeft vol trokken en die niet tot zijn recht kan ko men bij mensen die altijd vroeg naar bed moeten, omdat zij altijd vroeg moeten op staan. Anderzijds zou, zo betoogt de staatssecretaris ook, een radicale oplos sing van het vraagstuk van de vroege ar beid der bakkersgezellen door invoering van de ploegenarbeid over de hele linie de ïoncurrentieverhoudingen zodanig be- invloeden, dat de ondergang van vele klei ne bedrijven het gevolg zou zijn. Het wets ontwerp wil daarom slechts onder bepaal de omstandigheden ploegenarbeid toe staan. Het ontwerp laat de hoofdnorm van de grenzen van de door bakkersgezellen te verrichten nachtarbeid onaangetast. Van deze norm zal door invoering van een ploegenstelsel slechts kunnen worden af geweken in geval van samenvoeging van een aantal broodbakkerijen in een nieuw bedrijfsgebouw van die onderneming met het oog op een meer doeltreffende produk- tieregeling. Ook de bouw van een nieuw bedrijfsgebouw voor een tot die onderne ming behorende broodbakkerij, welke ver band houdt met het feit, dat door een aan merkelijke omzetvergroting een meer doeltreffende produktieregeling noodzake lijk is geworden, kan aanleiding zijn voor een vergunning voor ploegenarbeid. Dit geldt ook bij ingebruikneming van een nieuwe bedrijfsinstallatie en voorts bij de noodzakelijkheid van een meer doeltref fende produktieregeling ten gevolge van een aanmerkelijke omzetvergroting bij handhaving van het bestaande bedrijfsge bouw en de bestaande bedrijfsinstallatie, evenals bij andere omstandigheden, welke bijzondere moeilijkheden opleveren. Het nieuwe gebouw van Radio Nederland Wereldomroep aan de Bussumergrindweg in Hilversum nadert zijn voltooiing. Eind augustus of begin september hoopt men het in gebruik te nemen. De luchtfoto toont het centrale gebouw, waar de Neder landse en internationele diensten huizen, alsmede de centrale programmadienst. De grote zijvleugels bergen de directie- en administratieve afdelingen. De kleinere vleugels daarachter en de kuil aan de kop van het gebouw worden de studio's, welke apart gefundeerd zijn om zoveel mogelijk trillingen te voorkomen. Op de achter grond, tussen het gebouw en de weg komt de grote koelvijver van het air-conditio ning systeem. Het gebouw is een ontwerp van de architecten v. d. Broek en Bakema. (Luchtfoto ANP-foto). In het N.C.R.V.-televisieprogrammaf van hedenavond zal het aangekondigde bezoek aan de nieuwe woning van de heer God fried Bomans geen doorgang kunnen vin den. In plaats daarvan zullen de camera's gastvrijheid genieten onder de gewelven van de Sociëteit Teisterbant aan de Grote Markt te Haarlem, waar een aanta*I Haar lemse kunstenaars zich zal verzameld heb ben. De heer Bomans vertelt iets over Bilder- dijk, de pianist Sas Bunge speelt „Jet d'eau" van Ravel, de schilders prof. Otto B. de Kat en Jules Chapon bespreken hun sgrafittos op een der kelderwanden, de dichteres Harriet Laurey .draagt haar gedicht „De Slak" voor, de heer Jan Brants zingt een lied op tekst van Pisuisse, de filmpionier en schrijver van de „Pinkeltje"- boeken Dick Laan draait een fragment uit een speelfilm die hij in 1918 vervaardigd heeft en de heer mr. J. M. Landré goochelt. Dt verbindende tekst wordt gespreken door Bep Westerduin van „De Schouwspelers" De rechtstreekse uitzending uit de Sociëteit Teisterbant begint hedenavond 21.10 uur. Ten gevolge van "net feit. dat het tijdstip van aanvang van de op zondag 30 april in de voorronde van het toernooi om de Wereldbeker te spelen voetbalwedstrijd NederlandHongarije is verlaat, zal in een uitzending in samenwerking met de V.A.R.A. het ooggetuigeverslag van deze wedstrijd in het A.VR.O.-programma be ginnen om 15.50 uur De reporters zijn Jan de Troye en Dick van Rijn. In de pauze van de wedstrijd, dat wil zeggen van on geveer 16.45 tot 17.00 uur, kan men luiste ren naar grammofoonmuziek en enkele sportuitslagen. Advertentie Vergeet vooral Uw zonbrll niet (ook glazen ln Uw no. geslepen) Kelp heeft honderden leuke zonbrlllen, alle met ogensparende optische glazen 't Is een Internationale sor tering, waarbij U zeker de brjl naar Uw smaak zult vinden. De prijs? Vanaf Grote Houtstraat 137 Mr. D. U. Stikker, die vorige week vrijdag in de raad van de NAVO zijn zetel van hoofd van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging verwisselde voor die van secretaris-generaal, heeft in zijn nieuwe hoedanigheid gisteren in Den Haag een persconferentie gehouden. Over de NAVO-vergadering in Oslo, die op 8 mei aan staande begint, verklaarde de heer Stikker niet te verwachten, dat er diepgaande besprekingen over nieuwe strategische concepties zullen worden gehouden. Hjj zei dit in antwoord op een vraag of er van enigerlei nieuw Amerikaans" initiatief over het gebruik van kernwapens door de NAVO sprake is. De N.A.V.O. moet trachten een oorlog te voorkomen. In de tweede plaats zal, men echter alle krachten moeten inspan nen om geen nucleaire oorlog te doen ontstaan. Dat betekent een krachtige conventionele bewapening, die zodanig dient te zijn dat om met de opperbevel hebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten, ge neraal Norstad te spreken de drempel tussen een conventionele en een nucleaire oorlog steeds hoger wordt, aldus mr. Stik ker. Verbondenheid Over Frankrijk sprekend zei de heer Stikker, dat alle leden van de N.A.V.O. bij de jongste moeilijkheden in dat land hun bereidheid om te steunen hebben ken baar gemaakt. Dit is een bewijs van de verbondenheid van de N.A.V.O.-landen. De krachtige persoonlijkheid van De Gaulle heeft nu de oplossing gebracht, zo merkte de secretaris-generaal op, die echter te vens zei te hopen, dat uit de toekomstige houding van Frankrijk waardering zou blij ken voor het gedrag van de N.A.V.O.- bondgenoten. Overigens zou mr. Stikker ernstig wen sen dat nu eens duidelijk wordt gezegd, dat er van malaise in de N.A.V.O. niet ge sproken kan worden. Niettemin is verster king van de organisatie volgens hem niet ongewenst. Een poging in die richting van het nieuwe Amerikaanse bestuur is zeker te verwachten. Meer eenheid in de logistieken, meer uni formiteit in de bewapening zijn naar de secretaris-generaal vervolgens duidelijk (Van onze correspondent) LONDEN In een bos bij Bristol werd donderdag het lijk gevonden van het acht tienjarige schoolmeisje Marion Locke. Zij bleek te zijn gewurgd. Zij had met haar hond een wandeling gemaakt en keerde spoedig naar huis terug, waar zij haar moe der vertelde dat zij was aangesproken door een m^n. Later ging zij opnieuw uit, dit maal zonder de hond. Het was de laatste maal dot men haar levend heeft gezien. maakte niet gemakkelijk bereikbaar in de praktijk. Voor zware wapens en vliegtui gen is de mogelijkheid groter. Het meest gewenst is, dat een groep van industrieën en een groep van landen bijeen zouden komen om tot een afspraak te komen. Maar men zal dan wel vroegtijdig moe ten beginnen met overleg. Mr. Stikker gaf tenslotte als zijn mening te kennen, dat de NAVO geen actieve rol kan vervul len bij de hulp aan onderontwikkelde lan den. Gisteren en vandaag zou mr. Stik ker besprekingen hebben met de Neder landse minister-president, en de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en De fensie. Zaterdag vertrekt de heer Stikker weer naar Parijs. De Koningin heeft hedenmorgen de nieuwbenoemde secretaris-generaal van de NAVO, mr. D- U. Stikker, in paleis Soest- dijk ontvangen. LONDEN Het grootste deel van de reusachtige Londense haven is als gevolg van de wilde staking tot stilstand geko men. Donderdag werkte de helft van de Londense havenarbeiders niet. Er lagen 64 schepen stil en zes waren onderbezet. In de „pool" van Londen het gedeelte van de rivier tussen de Tower en London Bridge waar de grotere Nederlandse schepen laden en lossen, legden 2200 man het werk neer. De staking is veroorzaakt doordat een firma arbeiders, die op een havenregister staan, zou hebben vervangen door tijdelij ke werkkrachten, waarvan enkelen onge organiseerd zijn. De voorzitter van de Londense raad van de Havenarbeid heeft de waarschuwing laten horen dat de wil de stakingen op den duur de Londense ha ven zullen vernietigen. Op de zwarte Ujst. Het bureau van de Arabische Liga voor boycott van Israel heeft bekendgemaakt, dat twee schepen zijn gevoegd bij de reeks die reeds op de zwarte lijst staan. Het zijn het Nederlandse schip „Auriga" (433 ton) en het Noorse schip „Pan". 4211 ton. De vertoning in het AVRO-programma, gisteravond, van Clifton Odet's televisie spel „Het grote mes" is ons niet meege vallen. De onthullingen van Odet, die de filmbussiness het aanzien verlenen van een gangstersyndicaat, zijn bepaald schokkend, vooral omdat hij erin slaagt ze een hele droomwereld omver te kegelen. In het per soonlijk leven van zijn helden gebeurt dan ook het een en ander van wezenlijk dra matische aard. Helaas ontkomt Odet niet aan het lanceren .van een portie sofis men, die voortdurend vals in de oren klinken, zo dom legt hij ze zijn hoofdper sonen in de mond. Er zijn scènes, die be slist het aanzien waard zijn. Er zijn ook heel veel zwakke plekken, waarin de me- lodramatiek hoogtij viert. Di^ indruk werd helaas versterkt door de onbegrijpelijke zwakke regie van Walter van der Kamp. Overal waar Paul Cammermans in het geding kwam. Deze acteur van overdui delijk Vlaamse origine had een opvatting van zijn rol, die voortdurend in strijd kwam met wat het beeldscherm aan thea ter verdraagt. Van der Kamp remde hem niet af. Er kwam geen greintje underac ting aan te pas en dat verstoorde de il lusie telkenmale. Zelfs Ko van Dijk kon ons in deze aan een te veel aan actereri laborerende voorstelling niet imponeren. Het was een zeer onevenwichtig geheel met enkele uitstekende scènes, die men dan vooral op rekening moet schrijven van Shirleen Strooker, Cor van Rijn, Ina van Faassen en Louis van der Steen. De ver wachtingen, waarmee wij naar „Het grote mes" hebben uitgezien, werden niet ge honoreerd in de mate, waarin dat moge lijk was geweest en dat betekende dan toch wel een teleurstelling. In de afgelopen week zijn bij de afde lingen „Jeugduitzendingen" van K.R.O.- Radio- en Televisie de enthousiaste reac ties binnengekomen van de 91 scholen, die uit vele honderden zijn gekozen om deel te nemen aan de regionale bijeen komsten van het festival van het kinder lied „Wie zingt er mee..?" Wekenlang zijn medewerkers van de K.R.O. bezig geweest overal in het land bandopnamen van de prestaties te maken. En het heeft weer dagen gekost voordat een jury wist van welke scholen de pres taties dusdanig hoog waren, dat zij kon den deelnemen aan de regionale bijeen komsten. Deze laatste worden nu (op de woensdagmiddagen 26 april en 3 mei) in Arnhem, Scheveningen en 's Hertogen bosch resp. Breda, Weert en Amsterdam gehouden. Hierop volgt een kwart finale. Radio en televisie zullen de halve finale resp. op 20 en 17 mei uitzenden. Op 1 juli volgt de radio- en tv-uitzending van de fi nale. De koren en solisten komen met een Nederlands kinderlied naar eigen keuze uit. De K.R.O. heeft met dit festival o.m. het repertoire van het goede kinderlied willen stimuleren, ook door het voorschrij ven vaft een extra verplicht lied op de fi nale. In verband daarmee heeft de K.R.O. tekstdichters en Componisten opdracht ge geven eenvoudige kinderliederen te schrij ven onder anderen aan de Haarlemse dichteres Harriët Laurey. In de laatste „zaterdagavond-akkoorden" van het seizoen 1960-'61, op zaterdag 6 mei. verschijnt de grote Franse vedette Patachou voor de camera's welke dit grote K.R.O- amusementsprogramma van het Hillegom- se „Treslong" uit in de huiskamers der kijkers brengen. Leo Nelissen zal vanavond in het K.R.O.- radioprogramma „De Bonte Zebra" enkele andere gasten begroeten dan in programma bladen en persberichten waren aangekon digd. Cobi Schreijer zal er niet kunnen zingen wegens een stemaandoening en ook Steije van Brandenberg is verhinderd. Hun plaatsen worden ingenomen door Sophie Stein en Peter Aryans. Maya Bouma en Jonny Teupen blijven onveranderd van de partij. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram (9.35 - 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Nieuwe gram, met comm. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Sportactual. 13.45 Lichte muz. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Promenade-ork., koor en sol. 15.30 Boekenwijsheid. 15.50 Radio- filharm.ork. en solist. 16.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Week- journ. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Jazzmuziek. 18.35 Zigeuner-ork. en zang. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Tekst en uitleg, comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Omdat alles slechts tijdelijk is, hoorsp. 22.30 Nieuws. 22.40 Licht progr. 23.05 Oude gram. 23.25 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram 12.00 Middag klok - noodklok. 12.04 Gram 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lich te muziek. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateurs- progr. 14.25 Lichte muz. 14.50 Jazz-Express. 15.10 Franse les. 15.30 Sopraan, tenor en piano. 15.50 Gram. 16.00 Gergoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportperiscoop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Actual. 19.25 Zang. 19.30 Amateurs- progr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Kamerork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Re ligieuze muz. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 12.00 Nieuws. 12.02 Ork.conc. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws, en weerber. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Gram. 14.30 Gevar muz. 16.00 Piano en zang. (Om 16.10—16.20 Tips voor trips). 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Dag klapper. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram 17.45 Engelse les (herh.). 18.00 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22 00 Nws. 22.15 Ork.conc. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.55- 24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Document, programma. NCRV: 21.00 Documentaire film. 21.10 Vriendschappelijk ver keer, rep. 21.40 Attentie. 22.10 Dagsluiting. VOOR ZATERDAG NTS: 15.5517.45 Voetbalrep. Tsjechoslowaklje Mexico. VARA: 17.45 Voor de kinderen. NTS 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.20 Act. 20.50 TV-Toto.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13