Cuba bereid tot gesprek met V.S. HET WEER Regiment parachutisten wordt ontbonden V.S. ernstig bezorgd over Laos Kennedy raadpleegt adviseurs over een eventuele actie HOLLAND-HONGARIJE Zes doden in het verkeer MMM ledereen meer in 'n Rotterdams jongetje na etmaal terecht .ikid Bolletje/' Israelisch-Egyptisch luchtincident Leger grijpt de macht in Coquilhatstad 'ej ore ij ou vut)! Overleg in Evian op 11 mei? Russisch Orthodoxe Kerk wil bij de Wereldraad Lissenaar omgekomen op „onbewaakte" DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 149 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V.,Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie^P^WJPeCTeboomeP^^^^^^^^^^^^J^ Echtpaar aangehouden Aan de lezers en adverteerders In verband met de viering van Koninginnedag op maandag 1 mei zal ons blad op deze dag niet verschijnen. De drukkerij en de kantoren zullen gesloten zijn DE DIRECTIE in de zilveren rol Weinig wind Wervingsbureaus van het Legioen gesloten SEVILLA's ƒ1.49 per 250 gram Patisserie DEKKERS Centrum Galerij - Tel. 4502 Kongolese leiders onder arrest Investering in haven van Belawan: 11 miljoen SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Nu een Aristona kopen want Hazenberg's vakantiekoeken zaterdag 20 stuks voor 1.40 HAZENBERG Het woord is aan Van Acker voorzitter van de Belgische Kamer In de krant van heden: VRIJDAG 28 APRIL 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant KEY WEST (Florida) (Reuter) Cuba is bereid de hangende problemen met de Verenigde Staten te bespreken, zo heeft de Cubaanse radio vrijdag gemeld. Volgens het radiostation heeft president Dortieos van Cuba de vertegenwoordigers van de Latijns-Amerikaanse landen naar zijn pa leis ontboden en daar tegen hen gezegd, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Cuba en de Verenigde Staten, die door Washington zijn verbroken, in de toekomst misschien hervat kunnen worden. Dortieos las de diplomaten een verkla ring voor, getekend door premier Fidel Castro. Hierin werd Amerika beschuldigd van economische en militaire agressie. „De Verenigde Staten maken plannen voor een nieuwe aanval op Cuba. Mocht die worden ondernomen, dan zullen de Cubanen tot hun laatste druppel bloed weerstand bieden," aldus de verklaring. Geen doodstraf HAVANA (Reuter) Premier Fidel Castro van Cuba heeft donderdag ver klaard, dat op dit ogenblik de dood niet de straf moet zijn voor degenen die deel genomen hebben aan de landingsacties op Cuba. De doodstraf is volgens Castro een voudig een middel om de revolutie te ver dedigen en niet een kwestie van beginse len. Als men alle invallers zou doodschie ten, zoals het volk wenst, zou men de gro te overwinning van het volk afbreuk doen, zo zei de Cubaanse premier. Het postverkeer met Cuba is met ingang van gisteren weer geheel normaal, zo heeft de P.T.T. medegedeeld. De 5-jarige Johnnie Wilheijns, het Rot terdamse jongetje dat sedert woensdag middag drie uur werd vermist, is terecht. Ruim 24 uur later, donderdagmiddag om streeks vijf uur, ontdekte een rechercheur het ventje in een kaaswinkel aan de Zwart- janstraat in het noordelijk stadsdeel van Rotterdam. Johnnie was een heel eind van huis want hij woont aan de Cronjéstraat in de Transvaalbuurt, op de linker Maas oever. Hij werd naar de kinderpolitie gebracht, maar men kon nog niet veel uit hem krij gen. Hij had erge honger; in korte tijd at hij tal van boterhammen op. Kort na het terugvinden van het vermiste kind werden aangehouden een 29-jarige Rotterdammer ên zijn 25-jarige vrouw. De man heeft be kend in beschonken toestand Johnnie in de Cronjéstraat te hebben meegenomen. Het kind had de nacht in zijn woning in het centrum van de stad doorgebracht. Gistermiddag stuurde hij zijn vrouw met de jongen de straat op. De vrouw heeft Johnnie toen midden in een drukke win kelwijk alleen achtergelaten. Voorlopig is 'het echtpaar in arrest gesteld als verdacht van vrijheidsberoving. Het verhoor is gis teravond en een groot gedeelte van de nacht doorgegaan, maar men is er nog niet precies achter wat er in de woning met Johnnie is gebeurd. Onmiddellijk nadat de vermiste jongen terecht was, is de wanhopige moeder er van op de hoogte gebracht dat haar kind leefde en kerngezond was. Advertentie a x\\w uiru//// Hl\\\W\sS Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. In de ko mende nacht plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. De zelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagma twee Zondag, 30 april, viert Koningin Juliana haar tweeënvijftigste verjaardag. Max Koot vervaardigde ter gelegenheid daarvan deze portretfoto van onze vorstin. öcoooo(Xx>»x»oooooooooooooooooooocxdooooooooooocxxxx50ooocoooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooooooooooooooó ALGIERS (AFP) De Franse minis ters van Algerijnse Zaken en van de strijdkrachten, Joxe en Messmer, hebben te Algiers bekendgemaakt dat het eerste regiment parachutisten van het Vreemde lingenlegioen zal worden ontbonden.' Alle officieren van het regiment hebben zich gevangen gegeven. Eén officier per com pagnie is voorwaardelijk op vrije voeten gebleven om het regiment naar het zuiden van het departement Oran te brengen waar het zal worden ontbonden. Het regi ment heeft zijn kamp te Zeralda verlaten, nadat de 1.200 manschappen, die bij het begin van de opstand Algiers hadden be zet, op acht man na in het kamp waren teruggekeerd. Deze acht mannen worden als deserteurs beschouwd. PARIJS (AFP-ReuterUPI) Van ge zaghebbende zijde in Parijs is meegedeeld dat het militaire commando van Algiers de positie van alle eenheden kent. Er be staan thans geen gebieden meer waar de opstandige troepen de macht hebben, zo werd gezegd. De Franse militaire autoriteiten hebben de wervingsbureaus van het Vreemdelin genlegioen in Frankrijk gesloten. „FranceSoir" tekent hierbij aan dat het sluiten van de wervingsbureaus erop duidt dat het Vreemdelingenlegioen, of althans een aantal eenheden van dit keurkorps, wellicht ontbonden zal worden. De sterkte van dit legioen, dat al 130 jaar bestaat, is volgens onofficiële schattingen ongeveer dertigduizend man. Advertentie DEZE ZATERDAG Het bekroonde koekie van de „Suiker 1961" De banketbakkerij is maandag a.s. tot 12 uur geopend. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - De Amerikaanse regering is ernstig bezorgd over de toe stand in Laos en zijn buurlanden. Presi dent Kennedy confereerde donderdag ochtend drie uur lang met de nationale veiligheidsraad en daarna bijna ander ïalf uur met de leiders van het Congres. De grote vraag was: wat moeten wii doen indien, ondanks het verzoek het vuren te staken, de communisten in Laos agressief blijven? Een beslissing is nog niet genomen, maar wil het westen voor- comen, dat Laos geheel communistisch wordt, dan kan die niet lang uitblijven. Sommige leiders van het Congres zijn beducht dat Amerika verwikkeld raakt in een oerwoudoorlog. Een maand geleden heeft Immers de Zuid-Oost Aziatische Ver dragsorganisatie (Z.O.A.V.O.) gedreigd een passende actie te zullen ondernemen, om te voorkomen dat Laos door de com munisten zal worden opgeslokt. Maar de Amerikanen zijn niet alleen verontrust over het lot van Loas, doch ook over de dreiging voor Zuid-Vietnam en Thailand. Herhaaldelijk heeft Kennedy de laatste tijd gewezen op de ondermijnende actie van een betrekkelijk kleine communistische groep in Zuid-Vietnam. Geheel Zuid-Oost Azië wordt bedreigd door opdringende communisten. Oud-president Eisenhower heeft er jaren geleden reeds op gewezen, dat de staten, daar kunnen omrollen als een rij dominostenen, zodra men een steen tot val heeft gebracht. Amerika pleegt in de kwestie Laos overi gens nog steeds overleg met bondgenoten. Het is dan ^ok niet toevallig dat woensdag telelijkertijd aan de Russische ambassa deurs in Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk ontstemming werd getoond over het feit, dat de strijd in Laos nog steeds doorgaat. Het leek vanochtend weliswaar mogelijk dat de strijd vandaag gestaakt zou worden, doch het westen twijfelt aan de goede bedoelingen van de communisten Het enige lichtpunt is dat de Russen het de laatste dagen wat kalmer aan doen met de wapenaanvoer door de lucht naar Laos. Zelfbeheersing President Kennedy beschouwt de huidige periode als zeer gevaarlijk Hij sprak in een speech voor courantendirecteuren te New York over een tijd van vrede en ge> vaar. Juist omdat nu officieel vrede heerst, beseffen de kranten volgens hem de ge varen niet voldoende. Hij drong daarom aan op zelfbeheersing bij de journalisten om vooral geen dingen te publiceren, die voor de vijand van nut kunnen zijn. De Amerikaanse regering is er kennelijk door geïrriteerd, dat sommige bladen zoveel openbaar hebber gemaakt over de actie tegen Cuba. WASHINGTON (Reuter) Volgens een mededeling van het Witte Huis zou presi dent Kennedy vandaag in New York af zonderlijke conferenties houden met de re publikeinse oud-president Herbert Hoover en generaal Douglas MacArthur, de opper bevelhebber van de Amerikaanse strijd krachten in het Verre Oosten tijdens de Tweede Wereldoorlog en een deel van de Koreaanse oorlog. De president zal Hoover op de hoogte brengen van de jongste we reldgebeurtenissen, doch voor het gesprek met MacArthur gaf de woordvoerder van het Witte Huis geen bepaalde reden op. Mortieren LOEANG PRABANG (Laos) (UPI) Russische mortieren van 120 mm. hebben donderdag de koninklijke hoofdstad van Laos Loeang Prabang beschoten. Dit was de vijfde dag van het jongste offensief der Pathet Lao-rebellen, die pogen een snelle overwinning te behalen voordat het sein gegeven wordt tot een staken van het vu ren. Radio-Moskou heeft donderdagavond de beschuldiging geuit dat de Verenigde Sta ten het vinden van een vreedzame regeling voor de burgeroorlog in Laos in gevaar brengen. De aanvallen van rechtse troe pen van de regering-Boenoem zijn in de afgelopen 24 uur aan vrijwel elk front in Laos in kracht toegenomen. Amerika helpt de rechtsen openlijk. Transportvliegtuigen hebben in Vientiane grote hoeveelheden van de modernste wapens en ammunitie aangebracht, aldus de Russische radio. NIEUW DELHI (Reuter) President Kennedy heeft premier Nehroe van India een boodschap gezonden, waarin hij zegt zich zorgen te maken over het uitblijven van de wapenstilstand in Laos. zó is van daag van Amerikaanse zijde in Nieuw Delhi meegedeeld. Kennedy zou Nehroe voorts gevraagd hebben of India de Russische regering niet kan bewerken opdat er spoedig een wapen stilstand in Laos komt. JERUZALEM (UPI) Een woordvoer der van het Israëlische leger heeft mee gedeeld dat Israëlische vliegtuigen van daag een Egyptische straaljager van het type Mig-17 hebben neergeschoten boven het woestijngebied van Haloetza, ten zuid westen van Bersjeba. Volgens de woord voerder bevond het toestel zich boven Is raelisch gebied en had het geweigerd te landen. De piloot van het Egyptische toe stel heeft zich met zijn parachute in vei ligheid gesteld. ELISABETH STAD (Reuter) Het Kon golese leger heeft na de aanhouding van president Tsjombe thans de macht in Co quilhatstad in handen genomen en alle po litieke leiders onder huisarrest geplaatst aldus is van doorgaans welingelichte zijde in Elisabethstad vernomen. De stad is ge heel van de buitenwereld afgesloten, zei men. Het leger zou willen dat de in Co quilhatstad gehouden conferentie van Kon golese leiders wordt voortgezet. Het is dan- ook van plan de politieke leiders gevan gen te houden totdat zij overeenstemming hebben bereikt. In genoemde kringen te Elisabethstad zei men in antwoord op vra gen over de gemelde mishandeling van Tsjombe, dat het Katangese regerings hoofd mogelijk ruw is behandeld. Toen de president en andere leden van de delega tie werden verhinderd aan boord van hun vliegtuig te gaan, werden zij gedwongen hun handen boven het hoofd te houden. LEOPOLDSTAD, (UPI) In Leopold stad is vandaag meegedeeld dat president Moise Tsjombe van Katanga de president van de Evenaars-provincie Laurent Eke- tebi heeft verzocht hem terug te brengen naar Coquilhatstad ter bijwoning van de conferentie van Kongolese politieke lei ders. Volgens het Kongolese persbureau had Tsjombe het verzoek gedaan na een tweede nacht te hebben doorgebracht op het vliegveld van Coquilhatstad. DJAKARTA (Tanjoeg) Belawan in De- li, nabij Medan, zal tot een der modern ste havens van Zuidoost-Azië worden ge maakt. De Indonesische regering heeft on langs met een Franse onderneming hier voor een overeenkomst getekend. De uit breiding, waarvan de kosten worden ge> schat op elf miljoen dollars moet eind 1963 zijn voltooid. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDS?STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs wordt vernomen dat de politie in Frankrijk ongeveer vijfhonderd uiterst rechtsgezinde personen heeft gearresteerd. In het gebied van Parijs zijn een twee honderd arrestaties verricht. In het fort van Mont Valérien, vanwaar meh over Parijs uitziet, zitten vijftien ho ge officieren, onder wie de voormalige be velhebber in Algerije generaal Faure, en een andere hoofdofficier gevangen. In het gehele land werd een onderzoek in gesteld, nadat een wijdvertakte samenzwe ring was ontdekt, die contact onderhield met de voorbereiders van de opstand in Algerije. De arrestaties zouden vooral plaatshebben in de zuidwesthoek van Frankrijk waar exgeneraal Salan een groot aantal aanhnagers had. Bij presidentieel decreet is een bijzon der hoog tribunaal ingesteld dat belast is met de taak „de bewerkers en medeplicb tigen van misdaden tegen de veiligheid van de staat en de discipline in het leger, alsmede van aanverwante overtredingen gepleegd in verband met gebeurtenissen in Algerije te berechten." Het tribunaal is samengesteld uit vier hoge officieren en vijf burgers, onder wie een rechter van het hof van cassatie, de hoogste civiele rechtbank in rankrijk. In Algiers is meegedeeld dat vier gene raals die de opstand tegen het gezag in Parijs hebben gesteund, zijn gearresteerd en naar Parijs gezonden. TUNIS (Reuter-UPI) De voorlopige Algerijnse regering heeft Frankrijk voor gesteld op 11 mei vredesonderhandelingen in Evian te openen, zo is in kringen rond deze regering meegedeeld. De Tunesische regering meent dat het verloop van de rebellie zeer gunstig is geweest en dat thans niets meer in de weg staat van on derhandelingen tussen Frankrijk en het F.L.N. In Parijs is meegedeeld dat De Gaulle op 8 mei om 20.00 uur een rede voor de radio en televisie zal houden. De compag nie van de Republikeinse veiligheidsdienst die uit Evian-Les-Bains was teruggetrok ken toen de besprekingen niet doorgingen, heeft opdracht gekregen vandaag naar het stadje aan het meer van Genève terug te keren. .mtona IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCHI Advertentie Geniet nu al van uw vakantie met Nu ook naast onze bekende Hazelnoot- en Romono-taartjes een heerliik vrurhtentaartje. Inayat Khan: Wie God aanbidt en de mensen ver acht, aanbidt tevergeefs. Genève (UPI) De Russische Ortho doxe "ïcerk heeft het lidmaatschap aange vraagd van de Wereldraad van Kerken, zo is bekend gemaakt door de secretaris generaal van de Wereldraad, de Neder lander dr. W. A. Visser 't Hooft. Het ver zoek is ingediend door patriarch Alexis van Moskou. Op de zitting van de assem blee van de Wereldraad die op 18 novem ber in Nieuw Delhi (India) begint, zal het verzoek worden behandeld. De Wereld raad had de Russische kerk in 1948 uitge nodigd toe te treden. De schattingen van het aantal leden van de Russische Ortho doxe kerk lopen uiteen van dertig tot ne gentig miljoen. VATICAANSTAD (UPI) In kringen van het Vaticaan is gezegd, dat de Russi sche aanvraag op zijn minst gedeeltelijk een politieke maatregel, of althans een kerkelijk-politieke maatregel is. Er werd echter de nadruk op gelegd, dat men het van het grootste belang acht, dat er een heid ontstaat „onder alle gedoopten, die geloven, dat Jezus de redder der mensen is". BRUSSEL (ANP) De socialistische oud-premier van België A. van Acker is gekozen tot voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, als opvolger van de liberale president, baron De Kronacker. De benoeming van Van Acker maakt deel uit van het akkoord tussen de Christelijke Volkspartij en de socialistische partij over de samenwerking in de regering Lefèvre- Spaak. Eerder deze week werd de rooms- katholieke voorzitter van de Belgische Se naat, P. Struye, herbenoemd. Men ver wacht, dat premier Lefèvre dinsdag de re geringsverklaring in het parlement zal af leggen. die de basis zal zijn voor het te voeren beleid van de rooms-rode coalitie. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 13 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 9, 13 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving .5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Uitgaan in Haarlem 9 Horen en Zien13 Kunst 9 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen 15 Beurs 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's 'vSv - Op de niet beveiligde overweg in de Zjj- delweg in Uithoorn is een zandauto met een goederentrein in botsing gekomen. De wagen werd ongeveer zestig meter mee gesleurd. De bestuurder, de 24-jarige on gehuwde heer P. van Steijn uit Lisse kwam om het leven. Met behulp van snij! branders moest men zjjn lichaam uit de verwrongen metaalmassa bevrijden. De chauffeur, die belast was met het vervoer van zand naar in uitvoering zijnde bouwwerken, passeerde dagelijks meerma len deze overweg in de lijn Uithoorn- Aalsmeer, waarover nog slechts goederen treinen rijden. Op het Hofplein in Rotterdam is de 20- jarige heer J. J. van der Wolf door een vrachtauto overreden en om het leven ge komen. De jongeman botste met zijn fiets tegen een voor hem rijdende bromfietser die plotseling moest inhouden voor een vrachtwagen. De fietser viel en raakte on der de wielen van deze wagen. De 70jarige heer G. Enderman uit Hil versum is in het ziekenhuis aldaar overle den aan de verwondingen die hij op 14 april tengevolge van een aanrijding opliep Hij fietste op het kruispunt Jan van der Heijdenstraat-Kamerlingh Onnesweg en Dit bleef over van de zandauto die donderdag op een onbewaakte overweg in Uithoorn in botsing kwam met een goederentrein. De wagen werd tien tallen meters meegesleurd. De be stuurder, een 24-jarige inwoner van Lisse, kwam om het leven. werd door een auto aangereden waarvan de bestuurder de fietser niet had gezien. In het ziekenhuis in Purmerend is over leden de driejarige Josee Visser uit Oost huizen. Het meisje was dinsdagmiddag tij dens het spelen onder een stilstaande auto gekropen. Toen de bestuurder wegreed raakte het meisje onder de wielen. Op de rijksstraatweg in De Steeg heeft een auto-ongeluk het leven gekost aan de 27-jarige mejuffrouw A. T. uit Velp. Haar verloofde, de 24-jarige heer J. D. uit Arn hem, werd in ernstige toestand naar het algemeen ziekenhuis in Velp overgebracht. Het ongeval gebeurde, doordat de per sonenauto recht op de vrachtauto inreed, waardoor de beide inzittenden van de per sonenauto uit de wagen werden geslingerd. In een ziekenhuis in Tilburg is overleden de 27-jarige heer S. Groeneveld uit Eind hoven De man werd woensdag ernstig ge wond, toen hij met zijn motor betrokken raakte bij een verkeersongeval in Eind hoven op de hoek van de Beukenlaan en de Cederlaan.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1