Deelnemers bezonnen zich op verhouding cultuur - techniek Prof. Teilegen: In IJmond uit zich avontuur van Westerse cultuur PIKEUR AGENDA balastore Naam tuchtschool gehandhaafd in het kinderstrafrecht Kort en bondig V mm mm v2&zL1 MAI Z E NA DURYEA j blotto Culturele Dag Noordholland in Zaandam „Verleden niet afwijzen" v7uy\ Geschil over geestelijke verzorging Verzending van zeepost Wisselvallig weer 2 VOORKOM BLADAFVAL VRIJDAG 28 APRIL 1961 Wat let u óók de proef te nemen... Ritmeester licht en geurig in 't heldergele blikje Techniek als cultuur? Industriële vormgeving Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Meer deelnemers BALASTORE VOOR EFFICIËNTER KANTOREN! Sluisgang van 7% ton voor kernreactor in Petten TWEEDE KAMER Kort nieuws „Koninklijke" kinder wagen werd geruild Niet de manier om de zedelijkheid te bevorderen ttisso met POPLIN MANTELS VANAF ƒ49.75 SPECIAALHUIS REGENKLEDING I ss a z z nno „EEN JONGE, ENERGIEKE VREEMDELING is binnengedrongen in de feestvierende kring van Noordholland', zei prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen donder dagmorgen in de prachtige recreatiezaal van de Artillerie Inrichtingen bij de Hembrug ter gelegenheid van de jaarlijkse culturele dag Noordholland, die door de Culturele Raad Noordholland in Zaandam werd gehouden. Prof. Tel legen doelde met deze indringer op de IJmond, de jongste stad van Noord holland. Een stad die binnen een halve eeuw is gegroeid van drie nederzettingen met 55.000 inwoners tot één nederzetting met 120.000 inwoners. Een stad die de arbeid centraal stelt en in Noordholland het avontuur van de westerse cultuur vertegenwoordigt, die begon met figuren als Newton en Galileï en zal eindigen in de ruimtevaart, aldus de spreker. In de IJmond wordt een wereld opgebouwd vanuit het werken naar het wonen, meende hij. In zijn lezing „Techniek en cultuur" ging prof. Tellegen dieper in op de verhou ding mens-techniek. Hij besprak de maat schappelijke ontwikkeling, waarin de in dustriële samenleving de agrarisch-am- bachtelijke steeds meer naar de achter grond dringt. „De wijsbegeerte blijft door deze ontwikkeling niet onberoerd en roept op tot een authentiek menselijk bestaan. Het gevaar bestaat namelijk dat de mens verwordt tot een functionerend onderdeel in een systeem, dat hem van alles voor- Advertentie ziet." De technologische beschaving heeft een periode van creativiteit ingeluid die niet meer van uit het verleden arbeidt, maar dit principieel afwijst en vanuit het heden naar de toekomst werkt. Prof. Tei legen zag als een van de taken van de cul turele raad de mensen te doordringen van de in het verleden ontstane waarden. „Hoort de techniek in onze cultuur of moeten wij de techniek zien als cultuur", noemde de spreker een van de meest drin gende vragen van de tegenwoordige tijd. „Het gaat er ook om hoe wij staan in deze tijd", aldus prof. Tellegen. „Bouwen wij aan onze wereld of worden wij meege sleurd. Wij moeten niet alleen leven in on ze cultuur, maar er ons ook in uitdrukken. Daarom moeten techniek en cultuur niet gescheiden zijn. Het is vaak zo dat tech niek en werken als de ene pool en vrije tijd en cultuur als de andere worden er varen. Nu het handwerk niet meer nodig is om in leven te blijven, omdat de tech niek die taak heeft overgenomen, kan het dienen als verantwoorde besteding van de vrije tijd. Het gaat er niet om het verle den te bewaren, maar om in aanraking met het verleden naar de toekomst te le ven. Iedere streek heeft zijn in het verle den ontstane waarden, waarin de mens ook in de toekomst kan wortelen," aldus prof. Tellegen. Met deze waarden doelde hij voornamelijk op culturele uitingen, het spelelement, dat grotendeels de „leefbaar heid" van een stad of streek uitmaakt. Vandaar de in de aanhef door prof. Telle gen gebezigde term „feestvierende kring" van Noordholland. De andere spreker van deze culturele dag was de heer J. J. Beljon, die een in leiding hield over het onderwerp „Indu strie en kunstenaar". Hij zei de tegenstel ling kunst-techniek als een kunstmatige te zien, ontstaan door van oudsher de techni cus voor te stellen als een boosdoener en de kunstenaar als een edel mens. „Onze binding met de huidige technische cultuur is zuiver rationeel. Emotioneel staan wij er tegenover als kinderen", aldus de heer Beljon. Ieder kunstwerk heeft een technische constructie en een technische constructie kan esthetisch zeer verantwoord zijn. Bij de kunstzinnige vormgeving van techni sche produkten bestaat echter de moei lijkheid dat men tegenwoordig met vol komen nieuwe, synthetische grondstoffen heeft te maken, waarvan men de beper kingen en grenzen niet kent, zoals men die wel kent van natuurlijke materialen zoals hout en steen. „De industriële vormgeving bestaat pas dertig jaar en is in die tijd nauwelijks opgeschoten", meende de heer Beljon. „Men houdt nog veel te veel vast aan het handwerkelijke. Men moet niet meer ontwerpen met potlood en papier maar met de machine". Hij zag als ideaal voor de industriële vormgeving het doen c Concertgebouw: Vandaag 20 u.: concert Symfonie-orkest Haerlem. Stadsschouwburg: Zaterdag 20 u.: Ne derlandse Comedie met „Intermezzo". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 13-30 en 19.30 u.: „Ben-Hur", a.L Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30 u.. echter dins dag 14 en 20 u.: „Een avond aan het strand", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Hartstochten rond de trapeze", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21-15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De verloren wereld", 14 i. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u„ za terdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Freddy, die Gitarre und das Meer", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 U-: „De dictatoren", 14 j. Van vrijdag af 14. 18.45 en 21.15 u„ zondag echter 13.30, 16.15, 18.45 en 21.15 u.: „Naar het middelpunt der aarde", 14 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30 19 en 21.15 u„ zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Wrekers te paard", 14 j Studio Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u„ zondag en maandag tevens 16.15 u.: „De dame met 't hondje". 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „Val niet profes sor", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 mei expositie van teke ningen van Peter Vos Dagelijks 1022 u. Kunstzaal De Ark (N. Heiligland 13): Tot 6 mei expositie van schilderijen, teke ningen en sculptuur van Renaat Ramon uit Brugge. Dagelijks 917 u.. tevens ma., wo- en vr. 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan) Tot 22 mei expositie van aanwinsten van moderne kunst der gemeente Haarlem. Dagelijks 1012.30 en 13.30—17 u., zondags 14—17 u. VRIJDAG 28 APRIL City Theater, 20 uur: „Het begon in Napels". Rex Theater, 20 uur: „Wilde onschuld". ZATERDAG 29 APRIL City Theater, 19 en 21.15 u.: „Het begon in Napels". Rex Theater, 2C u.: „Wilde onschuld". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 en 1416.30 uur. VRIJDAG 28 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zorg dat je er bij komt". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De 1000 ogen van de Mabuse". W.B. Theater, 20 u.: „Genadeloze ach tervolging". ZATERDAG 29 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zorg dat je er bij komt". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De 1000 ogen van de Mabuse". W.B. Theater, 20 u.: „Genadeloze ach tervolging". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „From here to eternity"; zondagmid dag 14.30 u.: „Piraten van Tripoli". Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Ambassadeur in Finland. Binnenkort kan de benoeming worden verwacht van jhr. mr. H- T. A. M. ran Rijckevorsel. amb tenaar van de buitenlandse dienst, tot am bassadeur van Nederland in Helsinki. uitkomen van datgene wat het produkt kenmerkt. Zuiver functionele vormgeving wees hij af. De heer Beljon was van me ning dat de industrie nog veel te weinig doet aan research op het gebied van de vormgeving. Er waren ongeveer driehonderdvijftig deelnemers (onder wie zestien burgemees ters) aan de culturele dag, meer dan ooit tevoren. Het is dit jaar anderhalve eeuw geleden dat Zaandam zich stad mag noe men dank zij de samenvoeging van Oost en Westzaandam. Daarom werd Zaandam als plaats van samenkomst gekozen. Bur gemeester G. J. D. Franken heette de deel nemers in de recreatiezaal van de Artille rie Inrichtingen welkom. Hij wees op de industriële ontwikkeling van zijn stad en op het gebrek aan ruimte voor culturele manifestaties. Een achterstand die men echter zal trachten in te lopen. De voorzitter van de Culturele Raad Noordholland, de heer B. J. Kalb, prees in zijn openingsoord het werk van de Zaan se Gemeenschap. De gitarist Joshua Hey- gen zorgde met zeer fijnzinnig spel voor een muzikaal intermezzo. Hij bracht eigen bewerkingen en composities ten gehore. Per salonboot maakte het gezelschap 's middags een vaart, over de Zaan. De lunch werd aan boord gebruikt. De Zaan- damse wethouder D. Metselaar lichtte de plannen toe van de Zaanse Schans in op bouw, langs de tegenover de Gortershoek te Zaandijk gelegen zaanoever. Daar zullen veertig historisch belangrijke hui zen worden herbouwd, die elders in de Zaanstreek moeten worden afgebroken. Dank zij de bijstand van Rijk en Provincie is deze zaak financieel reeds rond. Terug in Zaandam (men was inmiddels bijna anderhalf uur op het tijdschema achtergeraakt), genoot het gezelschap in het r.k. verenigingsgebouw aan de Oost zijde nog van een optreden van het caba ret Tingel-Tangel, waaraan meewerkten Marijke en Sieto Hoving, Conny Stuart. Paul Deen en Wouter Denijs. Advertentie Finishing touch van een goed kantoor: balastore zongordijnen. U koopt ze voor elk raam pasklaar bij de woninginrichter, ze zijn in een handomdraai bevestigd en zó goedkoop. 2. Prettige sfeer Leuke zig-zag en zachte kleur geven kantoorruimten een mo dern en vriendelijk karakter. t. Beter licht Felle zon vermoeit uw ogen. De sleufjes van balastore fil teren hel daglicht tot vrien delijk licht 3. Concentratie Uw balastore voorkomt aflei ding van buiten, schept een stemming van rust en concen tratie. onmisbare luxe voor uw kantoor Een 75.500 kilogram wegende, twintig meter lange en drie meter hoge stalen sluisgang, bestemd voor de kernreactor te Petten, is gisteren bij de reactorhal aan gekomen. 's Morgens was men begonnen om met behulp van de grote drijvende bok „Jumbo" van rederij Goedkoop het zware gevaarte van de platte vaartuigen, die het tot St. Maartensvlotbrug gebracht hadden, op carriers te plaatsen. Het scheepvaartverkeer door het Noord hollands kanaal moest enige tijd worden stilgelegd. Het transport over de weg van het kanaal naar de reactorhal een tra ject van drie a vier kilometer verliep vlot. Men had enkele bovengrondse elek trische leidingen moeten verwijderen om het hoge gevaarte doorgang te verlenen. De sluisgang zal tussen de reactor en de montagehal worden geplaatst. De nauw keurige montage zal in de komende we ken geschieden. (Van onze parlementaire redacteur) In de nieuwe wettelijke regeling van het kinderstrafrecht wilde de regering de naam tuchtschool vervangen door „inrichting voor bijzondere tucht", om dat het woord tuchtschool belast zou zijn met ouderwetse begrippen. Minis ter Beerman verklaarde zich gis teren in de Tweede Kamer echter be reid tegemoet te komen aan de algemene wens om de naam tuchtschool weer in de wet te brengen. Het voornaamste geschil tussen minister Beerman en de Kamer draaide om de al of niet vol doende mogelijkheid van geestelijke verzorging voor minderjarigen in de rijksinrichtingen. De wet bepaalt dat zij moeten deelnemen aan godsdienstoefe ningen en godsdienstonderwijs, behou dens uitdrukkelijke vrijstelling. Tegen die dwang tot het bijwonen van godsdienstige samenkomsten, kwam mr. D a a m s (P.v.d.A.) in verzet. Met de steun van de V.V.D. diende hij het volgen de amendement in: Aan de in de rijks inrichtingen opgenomen minderjarigen wordt gelegenheid gegeven hetzij aan gods dienstoefeningen deel te nemen en gods dienstonderwijs te ontvangen hetzij deel te nemen aan bijeenkomsten onder leiding van geestelijke verzorgers vanwege door de minister toegelaten genootschappen op geestelijke grondslag. Mr. Daams doelde daarmee op het humanistisch verbond. Minister Beerman zette uiteen dat de geestelijke verzorging voor minderjarigen op dezelfde wijze is geregeld als voor meerderjarigen in de gevangenissen. Het zou onjuist zijn om met de humanistische verzorging voor minderjarigen verder te gaan. De behoefte daaraan is in de afge lopen tien jaren minimaal geweest. Slechts eenmaal is door een gezinshoofd voor een kind humanistische verzorging gevraagd. De wet opent daartoe de mogelijkheid door de bepaling dat minderjarigen in de gele genheid worden gesteld persoonlijk contact met geestelijke verzorgers te onderhou den en dat met de wensen van de min derjarige en van zijn ouders rekening ge houden wordt. De heer Daams vond de huidige re geling echter te ingewikkeld. In de ge vangenissen en inrichtingen voor minder jarigen kunnen activiteiten uitgaan van predikanten en aalmoezeniers, maar niet van humanistische geestelijke verzorgers, omdat buitenkerkelijken vanwege de direc teur speciaal op de mogelijkheid van hu manistische verzorging attent moeten wor den gemaakt. Er is aldus geen gelijkheid en geen volledige vrijheid. Minister Beerman onderstreepte nog eens dat voor volwassen gedetineerden die godsdienstige verzorging afwijzen, buiten kerkelijk geestelijk contact mogelijk is, indien de wens daartoe te kennen wordt gegeven, Het aantal gedetineerden, dat be wust wil leven naar het humanisme, is echter zeer gering. Het ging de minister bovendien te ver voor minderjarigen, voor wie tenslotte de ouders moeten be slissen, af te wijken van de regeling voor volwassenen die alleszins voldoet. De rege ling is nog opgesteld door wijlen minister Donker, die zeker geen onderscheid heeft willen maken ten nadele van het humanis me. Prof. Oud verklaarde met nadruk, dat de V.V.D.-fractie zich volkomen aansloot bij het betoog van mr. Daams, over wiens amendement volgende week dinsdag zal worden gestemd. Er kan nu reeds worden verwacht, dat de stemmenverhouding links tegen rechts zal zijn, zodat het waarschijn lijk is dat het amendement met een ge ringe meerderheid wordt verworpen. Over de nieuwe strafmaatregel van ar rest (tenminste vier uur en ten hoogste veertien dagen)deelde minister Beerman mee, dat het voor het opvoedkundig effect noodzakelijk is dat deze straf altijd snel ten uitvoer wordt gelegd. Er zullen dus voldoende inrichtingen moeten zijn om het arrest te ondergaan. Onze gedachten gaan uit, zei de minister, naar particuliere in richtingen. Voor de grote steden wordt ge dacht aan de politiebureaus, waar het ar rest zou kunnen worden gecombineerd met verkeerslessen. Jeugdcriminaliteit Over de toeneming van de jeugdcrimi naliteit was minister Beerman niet pessi mistisch. De toeneming is in Nederland minder dan in andere landen. Er verblij ven thans in 300 particuliere inrichtingen 18 000 kinderen en in de acht rijksinrichtin gen 350 pupillen. In 1958 zijn 3000 kinderen berecht wegens misdrijven en 21.000 we gens overtredingen. Er zal volgende week dinsdag ook wor den gestemd over enkele andere amende menten. De gehele Kamer staat achter een amendement van mr. Berkhou wer (VVD) volgens hetwelk de rechter, die een kind ter beschikking van de rege ring heeft gesteld of heeft doen plaatsen in een inrichting voor buitengewone be handeling, telkens na verloop van twee jaar, het kind niet alleen onvoorwaardelijk (zoals het wetsontwerp wil) maar ook voorwaardelijk in vrijheid kan stellen. Tevens is er een meerderheid voor een amendement van mr. Daams (P.v.d.A.) volgens hetwelk de rechter te allen tijde verwijdering van het strafblad uit het strafregister kan bevelen, indien het straf bare feit is gepleegd door een kind bene den de leeftijd van 16 jaar. Minder treinen op 1 mei. Wegens de viering van de verjaardag van de Koningin op 1 mei zullen op die dag ongeveer 150 forensentreinen niet rijden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Arlanza (4 mei); Austra lië: ss Orontos (2 mei) en ms Kulmerland (3 mei); Brazilië: ms Arlanza (4 mei); Brits- Oost-Afrika: ms Europa (4 mei); Canada; ss United States (1 mei) en ms Prinses Irene (4 mei); Chili: ms Wiesbaden (4 mei); Ned. Antillen: ms Oranje Nassau (2 mei); Suriname: ms Chiron (3 mei); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ss Riouw (2 mei). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Toen Koningin Juliana vorige week vrij dag bij haar bezoek aan Friesland een kinderwagenfabriek in Surhuisterveen be zichtigde kreeg zij een kinderwagen ten geschenke, waarvoor zij zelf de bestem ming kon bepalen. De Koningin besloot de kinderwagen te schenken aan de ouders van de eerste baby. die op de dag van haar bezoek in de gemeente Achtkarspelen werd geboren. Die eerste baby was een zoontje van de fabrieksarbeider C. R. van der Veen te Harkema-Opeinde Hij kwam echter met een tweelingbroertje Dit bracht uiteraard problemen met zich mee. want de „ko ninklijke" kinderwagen was een eenper soons-vervoermiddel. De directeur van de kinderwagenfabriek heeft de wagen omge ruild voor een tweelingkinderwagen. Voor de rechtbank in Amsterdam stond een 41-jarige voormalige P.T.T.-besteller terecht die uit een aantal brieven geld had gehaald. Hij was ermee begonnen toen hij een keer een open brief in handen kreeg en daarin Engelse ponden zag zit ten. In alle gevallen betrof het brieven gericht aan een Amsterdamse handelaar in pornografische geschriften. De president merkte naar aanleiding hiervan op: „U wist, dat het doel, waarvoor het geld werd gestuurd, een twijfelachtig doel was. Daar om vond u het niet zo erg het geld er uit te halen. Maar het was niet de juiste manier om de zedelijkheid te bescher men". De verdachte zei, totaal 2.000 uit brie ven te hebben gehaald. Hij had 1900 aan de handelaar terugbetaald. De officier van Justitie zei het een raad sel te vinden, dat deze verdachte tot zijn daad is gekomen. Hij heeft een blanco strafregister, staat als een nette man be kend en had thuis geen financiële moei lijkheden. De officier wilde rekening hou den met het keurige verleden van de ver dachte en zijn ontslag bij P.T.T. Hij eiste 10 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank zal op 9 mei uitspraak doen. Advertentie y „y* Houdt de bladeren gezond en glanzend Horeca personeel. De Internationale Unie van Hotel-, Café- en Restaurantperso- neel (I.U.H.R.) zal per 1 januari 1961 waarschijnlijk ophouden een zelfstandige organisatie te zijn. Op het congres, dat van 16 tot 19 mei in Stockholm wordt ge houden, zal een voorstel worden behandeld om met de 555.000 leden op te gaan in de 1.500.000 leden tellende Unie van Ar beiders in de Levens- en Genotmiddelen industrieën (I.U.L.), waarin de I.U.H.R. dan een eigen plaats zal krijgen. Neder land zal dit voorstel steunen, de Neder landse Bond van Hotel-, Café- en Restau- rantpersoneel aangesloten bij het N.V.V. besloot daartoe op haar congres in Rot terdam. Geen mos naar België. De Belgische, in het bijzonder de Gentse bloemenkwe- kers zijn in verlegenheid gekomen omdat het Staatsbosbeheer in Breda heeft be paald dat in het vervolg geen mos uit Midden- en West-Brabant meer mag wor den uitgevoerd. Ook voor de Nederlandse bosbezitters betekent de maatregel een schadepost, want één hectare bosmos brengt ongeveer duizend gulden op. Het exportverbod wordt gemotiveerd met het argument dat ontmossing grote schade toe brengt aan de bossen. Koos Vorrinkhuis. De Stichting Na tuurvriendenhuizen. een dochterinstelling van het Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvriendenwerk, heeft het voornemen haar oudste huis „Ons Honk" bij de Lage Vuursche. te vervangen door een nieuw huis. dat de naam „Koos Vorrinkhuis" zal gaan dragen. De bouw en inrichting van het huis, waarvoor reeds een terrein van 3 ha is verworven, zullen ongeveer een half miljoen vergen. Om de gelden bijeen te krijgen is een werkcomité gevormd en een comité van aanbeveling, waarin vele vooraanstaande Nederlanders, onder wie dr. W. Drees, zitting hebben. Recreatie. Rotterdam wil de achter stand op recreatief gebied in de verschil lende stadsdelen zo snel mogelijk inlopen. Burgemeester en wethouders van de Maasstad hebben daarvoor een tienjaren plan ontworpen, dat voorziet in de aanleg van 1047 ha. nieuwe recreatie-gronden, hetgeen volgens het huidige prijspeil on geveer 77 miljoen gulden zal gaan kosten. Advertentie m DA MIS- EN HERENMODES KRUISWEG 72 HAARLEM, 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllliliiiiliiiiiiiiiiliiiilllllllliilll Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing in de hogere lucht lagen, samenhangende met een klein la gedrukgebied op de Noordzee, veroorzaak te vanmorgen in ons land plaatselijk re gen. De storing verplaatst zich slechts langzaam. Een hogedrukgebied, dat gis teren van de oceaan Frankrijk binnen trok, werd snel afgebroken door een ge deelte van een oceaandepressie, dat naar Zuid-Frankrijk trok. Deze storing zal in de richting van Italië trekken. Boven Scandinavië is een gebied van hoge lucht druk aangekomen, waarvan de invloed juist niet tot ons land reikt. Het weer in ons land blijft daardoor wisselvallig, maar de kans op opklaringen wordt groter. De wind blijft betrekkelijk zwak en in de tem peratuur komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN De Nederlandse regering heeft de nieuwbenoemde secretaris-generaal van de NAVO, onze landgenoot mr. D. V. Stikker, donderdagmiddag in Den Haag een lunch aangeboden. Tot dankbaar aanvaard werd. ieders verrassing kwam Prins Bem- hard, die in Den Haag een vergadering had, naar hotel de Witte Brug om de nieuwbenoemde secretaris-generaal te feliciteren: een hartelijke geste die Maximum - temper a turen i 5 d M a g binnen- en buitenland. "w 5 fc. c Neerslag, laatste 24 uur. <u Den Helder geheel bew z 16 2 Ypenburg geheel bew wzw 15 2 Vlissingen zwaar bew. zw 14 1 Eelde zwaar bew. z 18 2 De Bilt regen zw 15 2 Twente zwaar bew. 15 1 Eindhoven regen windst. 16 2 Zd-Limburg onbewolkt zzw 16 0 Helsinki onbewolkt nno 19 0 Stockholm zwaar bew no 19 0 Oslo licht bew. ono 19 0 Kopenhagen regen O 16 0 Aberdeen geheel bew nno 9 1 Londen licht bew. w 15 1 Amsterdam regen z 15 2 Brussel onbewolkt z 15 0.1 Luxemburg zwaar bew zzw 14 0.5 Parijs zwaar bew. nno 15 0.1 Bordeaux zwaar bew. 0 16 1 Grenoble zwaar bew. windst. 14 10 Nice half bew. O 17 0.3 Berlijn zwaar bew. w 18 1 Frankfort geheel bew. windst. 14 4 München half bew. windst. 13 3 Zürich mist nno 13 2 Genève zwaar bew. windst. 13 3 Locarno zwaar bew. ono 13 9 Wenen licht bew. wnw 21 0 Tnnsbruck half bew. windst 21 0 Belgrado zwaar bew. wzw 16 0 Athene onbewolkt wnw Rome licht bew. 19 1 Ajaccio licht bew. 17 0 Madrid regen zw 20 2 Mallorca zwaar bew. windst. 22 0 Lissabon licht bew. wnw 16 Zaterdag 29 april Zon op 5.15 uur, onder 20.00 uur. Maan op 18.28 uur, onder 5.06 uur. Maanstanden 30 april 19.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 april Hoog water 2.21 uur en 14.41 uur. Laag water 10.08 uur en 22.37 uur. Zaterdag 29 april Hoog water 2.58 uur en 15.18 uur. Laag water 10.50 uur en 23.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ts 10 tot 15 minnfen dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2