UUR DER HEEFT AFREKENING GESLAGEN TcetM- CDU kan de verkiezingen vol vertrouwen tegemoet gaan WERELDNIEUWS r v. Duivenboden Van dag tot dag Parijs doet Algerije het dwangbuis aan, MEUBELSHOW Amerikanen lanceren een ruimtetelescoop Liever invoerverruiming dan consumptiebeperking Verdachte censuur in Frankrijk ^Praatótoel Op de griep! kou! pijn! AKKERTJES zijn! VRIJDAG 28 APRIL 1961 3 Belgisch koninklijk paar bezoekt West-Duitsland De K.V.P. zou nu willen proberen te be- I ]^(>Cr\0(>\\pCLVCIChUtistCtl OTldeVWCYpCtl ZicH WORLD FAMOUS CIGARETTE O R I BEZOEKT DE PERMANENTE SPAARNE 11 Europese stedenprijs voor Brugge en Aarhus Twee Franse vissersboten met 9 opvarenden vergaan De Raad van Europa uropese aanbeveling voor economische samenwerking Gevaar van rechts groter gebleken dan van links Opiniepeilingen gaven absolute meerderheid aan Elias Fijn dat er BRUSSEL, (ANP) Koning Boudewijn en Koningin Fabiola zijn vanochtend met een helikopter uit Brussel naar West- Duitsland vertrokken, waar zij een twee daags bezoek zullen brengen aan de daar gelegerde Belgische strijdkrachten. De Belgische vorst, die ook in 1959 de Belgische strijdkrachten in de Bondsre publiek inspecteerde, zal tijdens het be zoek manoeuvres bijwonen van Belgische en andere NAVO-eenheden en besprekin gen voeren met militaire bevelhebbers. Koningin Fabiola zal onder meer een be zoek brengen aan het Belgische militaire hospitaal bij Keulen. Op het programma staat verder een diner, aangeboden door de Westduitse bondspresident, dr Heinrich Lübke. Advertentie Het kabinet-De Quay heeft de moeilijk heden in verband met de kwestie van de vijfdaagse werkweek voor het bouwbedrijf en het overheidspersoneel overleefd, maar zijn leven wordt nog steeds bedreigd door de onenigheid tussen de politieke partijen over de kinderbij slagverzekering. Te ver wachten is thans dat het wetsontwerp spoedig op de agenda ran de Tweede Ka mer zal worden geplaatst, hoewel vast staat dat er geen meerderheid voor is. Er wordt een interessant politiek spel gespeeld rondom de kinderbijslagverzeke ring, waarvoor de K.V.P. zich tegenover haar kiezers bijzonder warm heeft ge maakt. De P.v.d.A. heeft reeds bij herha ling laten blijken dat zij de K.V.P.daarbij wil helpen, op voorwaarde dat de vroegere samenwerking wordt hersteld op basis van een bindend regeringsprogram. Daar is de meerderheid van de K.V.P.'ers nog huive- reiken dat het wetsontwerp inzake de alge- I mene kinderbij slagverzekering ongewijzigd in behandeling wordt genomen. Indien het wetsontwerp, waarop de K.V.P. zoveel prijs stelt, zou worden verworpen, zou ook de P.v.d.A. daaraan schuldig zijn, want K.V.P. en P.v.d.A. samen beschikken over een grote meerderheid om het wetsont werp aan te nemen. Voor de K.V.P.-kie- zers kan dan blijken dat voor de kinder bijslagverzekering in de Tweede Kamer geen meerderheid was en wie en welke partijen daarvoor verantwoordelijk zijn. Het is niet noodzakelijk dat pas bij de eindstemming blijkt welke partijen tegen I de algemene kinderbijslagverzekering zijn. Dat kan ook aan het licht komen bij de stemming over een beslissend artikel of amendement. In dat geval kan de regering het wetsontwerp vóór de definitieve ver werping nog intrekken. Het is dan moge- lijk de Kamer mededeling te doen v^n het compromis, waaraan reeds wekenlang wordt gewerkt. Indien de K.V.P., nadat is geconstateerd dat het oorspronkelijke wetsontwerp zal worden verworpen, met het compromis akkoord kan gaan en het ook voor V.V.D., A.R. en C.H.U. aanvaard baar zou zijn, ontstaat er geen kabinets crisis. Indien het oorspronkelijke wetsont werp, tegen de verwachting in, wel de steun zou krijgen van de P. v.d. A. en het wordt aangenomen, is de K.V.P. in de wolken en ontstaat er ook geen kabinets crisis, want de V.V.D.-ministers zullen bij aanneming van het wetsontwerp niet af treden, omdat de V.V.D., die er fel tegen is, de kinderbij slagverzekering beschouwt als een vrije kwestie. In beide gevallen blijft het kabinet-De Quay dus overeind staan en indien het de moeilijkheden over de kinderbijslagverze kering overleeft, staat het stevig op zijn benen voor de resterende bewindsperiode tot voorjaar 1963. Er wordt rondom de kinderbijslagverze kering een typisch politiek spel gespeeld, dat echter nog veel tact zal vereisen om met duidelijk succes te worden gewonnen door de partijen die het kabinet De Quay steunen. Want de oppositie zoekt natuurlijk reeds naar het juiste tegenspel om het succes te verkleinen, zo niet onmogelijk te maken. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma ALGIERS. - De hoofdstad van de mislukte staatsgreep heeft zijn alledaagse gezicht hervonden. De zon schijnt, de mensen gaan gewoon aan hun werk, zitten gewoon op de caféterrassen, doen gewoon of er niets gebeurd is. Maar achter die schijn van vriendelijkheid is de afrekening begonnen. De Franse staat heeft haar neurotische overzeese provincies in Algerije een dwangbuis aangedaan. Er is een avondklok ingesteld. De kranten hier, die alle met de staatsgreep sym pathiseerden, mogen nog niet verschijnen en men veronderstelt een gedwongen reorganisatie van de pers. Er worden systematisch huiszoekingen gedaan naar wapens en er zijn er al zevenduizend gevonden. De gevaarlijkste activisten zitten achter slot en grendel, al weet niemand hoeveel het er zijn. De zuivering van het officierskorps staat te beginnen. Er wordt jacht gemaakt op de leiders van de rebellie, de ex-generaals Salan, Jouhaud en Zeiler, en de ex-kolonels Godard, Gardes, Lacheroy, Broizat en Argoul, die nog steeds spoorloos zijn. De Franse vloot patrouilleert langs de hele kust van Algerije om hun ontsnapping te voor komen. Voor Algiers ligt het dreigende, grijze silhouet van de kruiser Colbert, door de lucht razen de jagers van het vliegdekschip Arromaches. 'Advertentie t.o. Damstr. en Teylermuseum De keur-collectie op meubelgebied wordt daar geëxposeerd KLASSIEK en MODERN; o a.: ARTIFORT FORMULE COJA TESSI - PROPOS en vele andere. Eigen werkplaatsen Allround service Gemakkelijk parkeren Complete Interieurverzorging Achter de schijn van de vriendelijkheid ligt nog wat anders. De mensen die net doen alsof er niets gebeurd is, weten wel beter. Hun „Algérie Francaise" is van de baan nu de derde en laatste mogelijkheid om Parijs te dwingen is mislukt. En in eens is de onbreekbaar schijnende solida riteit van de Fransen in Algerije gebroken. Brave burgers beginnen zich te dekken. Men geeft zijn buurman aan bij de politie omdat hij activist is. In het leger en de administratie rapporteert men over zich zelf en over zijn meerderen: men is zelf op zijn post gebleven omdat het nodig was en heeft slechts schijnbaar meegerebel- leerd. Maar de meerdere heeft boter op het hoofd. Er wordt ook veel gedreigd: scholieren schrijven terdoodverklaringen op het bord in de klas, gericht aan hun vaak progres sieve leraren. Liberalen krijgen dreigbrie ven van activisten die hun wapens nog niet ingeleverd hebben, en die vastbesloten lij ken tot de laatste beet van de rat, die in het nauw gedreven is. Dat zijn de dingen die vandaag gebeuren in de hoofdstad van het stervende „Algérie Frangaise". Op dertig kilometer ten westen van Al giers, in Zeralda, gebeurde wat anders. In het kampement van het eerste regiment parachutisten van het Vreemdelingenlegi oen, dat als sterke arm van de opstand diende, overwogen de 1200 légionnairs gis teren of zij de traditie van „beau geste' zouden hooghouden, of zij zouden zeggen: ,Als je ons wilt hebben, kom ons dan maar halen". Een Duitse wachtpost van het Legioen zei: „We hebben achthonderd ongetrouwde mannen in ons regiment. We zijn gewapend. We hebben altijd de sme rigste karweitjes voor Frankrijk moeten opknappen. En toch heeft men ons nooit gemogen. Nu hebben ze ons weer in de steek gelaten. Waarom zouden wij ons niet wreken en een paar duizend Fransen mee in het graf nemen?" Terwijl het Franse leger een dicht kor don van pantserwagens om het kamp der huursoldaten legde en jachtvliegtuigen er over raasden, hebben de Franse officieren van het Legioen urenlang gepraat om hun voornamelijk Duitse, soldaten van dit wan hopige plan af te houden, 's Middags kwam generaal Gambiez hen overreden. Laat in de middag kwamen légionnairs, die maar één trouw kennen: het Legioen zelf, gren zeloos verbitterd, sommigen huilend van Ged. Oude Gracht 108 Telefoon 13608 - 17165 110 STRAATSBURG (ANP) De Europese stedenprijs die de Raad van Europa jaar lijks toekent aan steden, die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor de Europese I gedachte, is in Straatsburg uitgereikt aan de burgemeesters van Brugge (België) en Aarhus (Denemarken). Het was de zesde maal, dat de prijs werd uitgereikt. Twee jaar geleden werd hij toegekend aan Den Haag en Wenen. De prijs bestaat uit een oorkonde, een gouden medaille en een chèque van ongeveer dui zend gulden. LE HAVRE (Reuter) Twee Franse vissersvaartuigen zijn in de nacht van I woensdag op donderdag tijdens een hevi ge storm ter hoogte van de Bretonse kust vergaan. Negen opvarenden zijn om het leven gekomen. CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) Gisteren hebben de Amerikanen van Cape Canaveral een nieuwe 95 pond zware s I teiliet, de Explorer XI, gelanceerd, die uitgerust is met een telescoop voor bestu dering van de kosmische straling. Een viertraps Juno-raket droeg de satelliet om- hoog. Volgens de geleerden hebben obser vatieposten over de gehele wereld reeds de signalen kunnen opvangen van de nieuwe Amerikaanse kunstmaan; het zal echter enige tijd duren voor de waarnemingsap paratuur in werking treedt. De Explorer XI zal trachten de gamma stralen die de omgeving van de aarde bereiken vanuit de Melkweg en andere ster renconstellaties te observeren en te meten. Drie jaar Blijkens de voorlopige cijfers is 't hoog ste punt van de baan van de nieuwe satel liet 1.064 mijl en het laagste punt 312 mijl. Volgens de plannen had dit respectievelijk 700 mijl en 300 mijl moeten zijn. De om looptijd van de satelliet bedraagt 107 mi nuten. Men verwacht dat de Explorer drie jaar in zijn baan zal blijven. De wer kingsduur der apparatuur wordt op onge veer zes maanden geschat. De Amerikaan se geleerden hopen in de gegevens over de gammastraling de sleutel te vinden van de elementen waaruit het heelal bestaat, De nieuwe satelliet gelijkt op een twee ënhalve meter lange telescoop, die om zijn breedte-as draait en elke paar seconden een ander deel van de ruimte gaat ver kennen. WASHINGTON (UPI) —Het Amerikaan se bureau voor de ruimtevaart heeft be sloten om in elk geval te trachten volgen de week een bemande raket een korte vlucht door de ruimte te laten maken. machteloze woede, tot het besluit zich te onderwerpen. Zij legden explosieve ladin gen onder hun barakken, bliezen alles op wat zij niet mee konden nemen en klom men met volle bewapening op de honderd trucks, die hen in de nacht zouden brengen naar Sidi Del Abbes. het hoofdkwartier van het Legioen, 650 kilometer ten zuid westen van Algiers. Daar zal het regiment ontbonden worden. Dat zal een ceremonie worden om koude rillingen van te krijgen, als onder de Alge rijnse zon en de Franse vlag de handen voor het afscheidsaluut naar de witte ke pies zullen gaan en de afgedankte huursol daten de wapens neerleggen. Dat is de voorbode van het snel naderend einde van het hele gehate, beschimpte, onderbetaal de, misbruikte Legioen der wanhopigen dat hun Franse officieren in vele oorlogen tot aan de poorten van de hel is gevolgd Nog één keer d^ trage, ontzagwekkende mars van het Legioen „Le Boudin" (de bloedworst) en dan..? Wel, toen de Lé gionnairs, uitgewuifd door de bevolking van Zeralda, die hun tranen en bloemen schonk, in hun trucks sprongen, dwaalden er al ronselaars om hen heen. Een Ameri kaan en een Fransman. „Maak je niet be zorgd", zeiden zij," Er is nog werk aan de winkel". Waar, in Katanga of in Zuid Amerika? Dat is de nasleep van de mislukte staats greep. Er zwerven nog een paar deserteurs door de bergen. In het regeringsgebouw aan het Forum vergaderen onafgebroken de ministers Joxe en Messmer, met de re geringsafgevaardigde Morin en de militai re commandanten over hetgeen er nu al lemaal gebeuren moet. Daartoe zal nodig zijn eerst vast te stel len wat er werkelijk gebeurd is. Er lig gen vele open vragen op tafel. Het beeld dat de tot paniek vervallen Franse rege ring aanvankelijk van de gebeurtenissen heeft gegeven, is in ieder geval onjuist, Het plan om Parijs met de parachutis ten aan te vallen, heeft zo goed als zeker nooit bestaan. Wat de Franse regering als een keerpunt zag, de waarschuwings schoten van de Franse vloot in Mers El Kebir, op de parachutisten die de vloot- basis in handen wilden krijgen, was geen keerpunt, omdat die Franse vloot geen en kel schot heeft gelost. Het was geen revolutie, maar een koel berekende technische staatsgreep. De ge neraals hebben er nooit de massa van het leger of de bevolking in willen betrekken. Met een handvol troepen en een door spe cialisten van de psychologische oorlogvoe ring bediende radiozender, sloegen zij verrassend toe en schiepen een beeld van een machtige beweging. Zij wilden met de aantrekkingskracht van het succes en met behulp van hun hooggeplaat ste handlangers in Frankrijk, een sneeuw baleffect bereiken om de Franse legerlei ding tot zich te trekken en De Gaulle voor een voldongen feit te stellen. Hun argu ment was niet het Franse Algerije, maar de dreiging van het communisme. Zij heb ben zich geweldig verrekend. Maar waarom was de Franse regering tot in de laatste uren bang dat de staats greep toch zou lukken? Waarom heeft Challe, een opperofficier van moderne stempel, zich in het komplot laten betrek ken? Wie heeft hem ingeblazen dat het kans van slagen had? Dat zijn de ontbre kende stukken in de legpuzzel. Als zij ge vonden worden zou het wel eens tot schok kende onthullingen kunnen komen. Amerikaanse tegenspraak PARIJS (Reuter—AFP—UPI) Een woordvoerder van de Amerikaanse ambas sade in Parijs heeft berichten als zou den Amerikaanse agenten de ex-NAVO-ge neraal Challe en de andere leiders van de opstand hebben aangemoedigd, „volko men ongegrond en belachelijk" genoemd, De zegsman gaf dit commentaar op een hoofdartikel in het Franse dagblad „Le Monde" waarin werd gezegd: „Het schijnt vast te staan, dat leden van de Ameri kaanse contraspionagedienst Challe hebben aangezet tot zijn staatsgreep". Het blad „Paris Presse" schrijft vandaag dat pre mier Macmillan president Kennedy za terdag heeft gewaarschuwd op geen enkele wijze de indruk te wekken dat iemand met enig gezag in zijn regeripg de leiders van de rebellie morele steun verleent. Onder de huidige omstandigheden ver dient vergroting van de invoer in de West- Europese landen over het algemeen voor keur boven consumptiebeperking als men de druk op de prijzen wil verminderen, zo heeft de raadgevende vergadering gis teren verklaard aan het einde van een de bat over een speciaal verslag van de OEES over de economische toestand Van West- Europa en Noord-Amerika. In een eenstemmig aangenomen reso lutie van de hand vam de Nederlandse so cialistische senator, ir. H. Vos, nam de Assemblee nota van de opvatting der OEES dat de economische expansie in Europa dit jaar minder sterk zal zijn dan vorig jaar en plat in verscheidene landen een sterke vraag naar consumptiegoede ren druk op de prijzen zou gaan uitoefe nen. In zijn toelichting op deze resolutie ver klaarde ir. Vos voorts nog, dat op lange termijn gestreefd dient te worden naar coördinatie van de economische, politieke, monetaire en financiële politiek. Hij juich te de oprichting in de OEES van twee werkgroepen tot dit doel toe. STRAATSBURG (UPI) De Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg heeft met algemene stemmen besloten de economische samen werking tussen de landen van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking te bespoedigen. In een resolutie drukt de raad de wens uit tot nauwere financiële en monetaire betrekkingen tus sen de leden van de OEES. ter bevordering van West-Europa's ecomonische expansie. (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon de Franse minister van voorlichting, Terrenoire, maandag de verzekering gaf, dat generaal De Gaulle onder zijn nieuwe en onbeperkte bevoegd heden nadrukkelijk wenste dat de pers vrijheid onaangetast zou blijven, is er toch een officiële maatregel van censuur ge troffen, tegen de links-socialistische Libé- ration en de communistische Humanité. Wanneer de regering volgens de nieuwe volmachten al het recht moet worden toe gekend haar toevlucht ook tot de censuur te nemen, dan heeft deze maatregel om politieke en ook om praktische redenen in perskringen niettemin grote verwondering en afkeuring verwekt. De domper, die de regering, door middel van de censuur op dit ogenblik meende te moeten plaatsen op een oproep tot waak zaamheid en krachtig verweer tegen het militaire fascisme, waarvan de gevaren de afgelopen dagen toch niet denkbeeldig zijn gebleken, doet verschillende waarne mers dan ook vrezen, dat de zogeheten politiek van „symmetrie", waarbij een klap rechts onmiddellijk door een klap links moet worden beantwoord, terwille van een streven naar ogenschijnlijke, doch verraderlijke, objectiviteit, weer onbelem merd zal worden voortgezet. Niettemin is toch wel verblindend dui delijk gebleken dat de acute dreiging voor de veiligheid der republiek minder in uiterst linkse kringen, danwel bij de recht se ultra's schuilt, wier woordvoerders on der de Franse persorganen de regering de afgelopen dagen echter geen haarbreed in de weg heeft gelegd. Het zijn dan ook zeker niet alleen de communisten die in déze eerste officiële uiting van censuur een veeg teken zien voor de doelmatig heid, waarmee de zo broodnodige schoon maak in leger en staat zal worden uitge voerd. (Van onze correspondent) BONN In de jaarbeursgebouwen in Keulen is donderdagavond het partijcon gres van de Christelijk Democratische Unie geëindigd. Bondskanselier Adenauer gaf, als voorzitter van de partij, die sinds 1949 onafgebroken in West-Duitsland aan het bewind is geweest, de rond vijfhonderd afgevaardigden uit stad en land de raad mee, om in de komende maanden tot de verkiezingen in stptember hard te wer ken om de absolute meerderheid in de Bondsdag, die in 1957 werd veroverd, te behouden. Het C.D.U.-parool in de ver kiezingsstrijd is een appel aan de West duitse kiezers om ook in 1961 niets op het spel te zetten van hetgeen in de afgelopen twaalf jaar onder leiding van de Uniepar tijen werd bereikt. De fractievoorzitter van de C.D.U. in de Bondsdag, dr. Krone, wees evenals bondskanselier Adenauer bij het begin van het congres op dinsdag elke mogelijk heid van een regeringscoalitie met de so ciaal-democraten na de verkiezingen van de hand. Dr. Krone viel evenwel ook de liberale vrije democraten aan, die voor vele politieke waarnemers in Westduit se hoofdstad gelden als de mogelijke coali- tieke waarnemers in de Westduitse hoofd stad gelden als de mogelijke coalitiegeno ten van de C.D.U. wat zij tot februari 1956 trouwens ook waren. Dr. Krone zei dat het streven van de liberalen tegen de absolute meerderheid van de C.D.U. neerkomt op de heerschap pij van de minderheid. In geval de C.D.U. de absolute meerderheid zou behouden, en de coalitiegenoten nodig mocht hebben, zou zij op verschillende gebieden wellicht politieke concessies aan haar partner moe ten doen. In C.D.U.-kringen is men bijzonder te vreden over het verloop van het partij congres, dat de eenheid van de partij heeft gedemonstreerd, welke in verkiezingsja ren altijd zo indrukwekkend pleegt te wer ken. Er is in de partij een grote mate van vertrouwen in de afloop van de ko mende verkiezingen. Dat de C.D.U. we derom de sterkste partij zal blijken, laat ook bij de grootste sceptici geen twijfel. Voor de C.D.U. is dat echter niet voldoen de. Om niet de schijn te wekken aan kracht en invloed te hebben verloren moet zij de absolute meerderheid behou den. Opinie-onderzoeken geven de C.D.U. goede kansen. Zij schatten dat de C.D.U. 54 percent van alle stemmen op zich zal verenigen, wat nog weer meer is dan de 50.8 percent in 1957. De C.D.U. gaat de verkiezingscampagne in onder leiding van haar twee prominente figuren, bondskanselier Adenauer en de minister van Economische Zaken, profes sor Erhard. Beiden zijn in de afgelopen verkiezingen de grootste stemmentrekkers geweest, waarbij dr. Adenauer de onmis bare staatspatriarch is, die alles weet en alles regelt en vice-kanselier Erhard de verworven welstand vertegenwoordigt Naast dr. Adenauer en professor Erhard treden naar voren de premier van Slees- wijk-Holstein, Kai-Uwe von Hassel en de minister van Defensie Franz Josef Strauss, voorzitter van de Beierse zusterpartij, de C.S.U. De Uniepartij heeft haar laatste con gres voor de verkiezingen besloten met de aanneming van een verkiezingsmanifest, dat drie punten bevat, waarop de partij haar verkiezingscampagne wil opbouwen Het behelst in wezen het voortzetten van de C.D.U.-politiek van de afgelopen twaalf jaar. Voor de Westduitse kiezers is het vermoedelijk genoeg te weten, dat het on der de C.D.U. straks verder zal gaan, zoals het ging in het verleden. De C.D.U. hoeft met de S.P.D. eigenlijk niet te debatteren het is voldoende wanneer zij wijst op haar verrichtingen. Dat is de beste verkiezingspropaganda waar tegenover de S.P.D. niet veel meer kan stellen, dan de veel jongere bonds- kanselierskandidaat Willy Brandt, de bur gemeester van West-Berlijn. Hij is echter niet de man, die de S.P.D. na drie ver loren verkiezingen naar de overwinning zal voeren. Willy Brandt begint morgen met zijn verkiezingscampagne: in Bonn wordt dan het regeringsprogramma van de S.P.D. bekendgemaakt. Vakantiereizen Ik heb gelezen, dat zich twee nieuwe ten- denzen openbaren in de vakantiegewoon ten: het langzaam verlaten van de reis groep en de, nog aarzelende, wens om niet al te ver van huis te gaan. De reisbureaus krijgen meer vraag naar individuele rei zen en ook meer naar reizen naar een ge makkelijker bereikbare, dus niet zó verre, verte. Beide tendenzen zijn gemakkelijk ver klaarbaar uit de reiservaring, die steeds meer mensen hebben opgedaan. Het reizen in groepsverband brengt een danige vrijheidsbeperking met zich mede. Met één kort woord wordt dit in de pro gramma's van zulke reizen verduidelijkt. Men gaat, op nauwgezet in acht te nemen uren, met de groep naar allerlei beziens waardigheden en op bepaalde uren heeft men „vrij". Deze nadrukkelijke vermelding van op een vooraf vastgelegd uur herwonnen „vrijheid", heeft altijd een 'n beetje be lachelijke indruk op mij gemaakt, omdat zij zo volstrekt in strijd is met het begrip vakantie. Men wordt (overigens naar eigen vrije" wil) van het een naar het ander gesleept van natuurtafereel naar mu seum, van kerk naar kasteel, van heuvel top naar ruïne. Men wordt daar moe en landerig van. En men gaat intens verlan gen naar een paar uur verkwikkelijk en opbeurend alleen zijn. Niet lang geleden mocht ik overigens dankbaar voor de mij geboden gelegen heid een verre stad van nabij te mogen aanschouwen zulk een geleide toer mee maken. Ik weet dus uit ervaring wat het zeggen wil, na alle gezamenlijke bezoeken aan musea, parken en paleizen, eindelijk alleen te zijn in de hotelkamer, de sleutel om te draaien in het slot en een paar uur bevrijd te zijn van de groep. Het is begrijpelijk dat, hoe meer men gereisd heeft, hoe sterker die drang naar vrijheid gaat leven, hoe minder men aan stringente uren-roosters en bezienswaar digheden-tabellen gebonden wil zijn. Hoe meer men geneigd is dat éne museum of die éne oude kerk nu maar te laten wat zij zijn, in ruil voor een stukje plichtsver zaking. En dat men minder ver van huis wil gaan is al even verklaarbaar. Dit berust in de eerste plaats op de praktische over weging dat hoe meer uren men nodig heeft om ergens te komen, des te minder uren men ter beschikking heeft om er te z ij n. En in de tweede plaats heeft de er varing geleerd, dat de aantrekkelijkheid van een vakantie-oord geen enkel ver band houdt met het aantal kilometers die het scheidt van uw woonplaats. Bovendien zal, denk ik, het meer en meer gebruike lijke „status"-motief een rol spelen. Nu „letterlijk iedereen" in Italië en Spanje geweest is, behoeft u daar niet meer heen te gaan uit overweging van „status" ten opzichte van buren en vrienden. Al doende leert men. Al reizende leert men het reizen ontdek ken. Deze beide tendenzen zijn daarvoor be wijs. Het is interessant zulke tendenzen te volgen. Omdat de mens, al doende en niet- doende, interessant is. Advertentie AKKER Verworpen. Het Westduitse federale hof van beroep heeft een beroep van dr. Gottfried Matthews verworpen tegen een veroordeling tot levenslange gevange nisstraf wegens het doden van geestelijk gestoorde patiënten te Ottmachau in Silizië in de laatste dagen van de oor log. Zuidwest-Afrika. De commissie voor Zuid west-Afrika van de UNO-Assemblee heeft het secretariaat van de Volkenorganisa tie verzocht een brief op te stellen, die gezonden zal moeten worden aan de Zuifafrikaanse regering en waarin ge zegd moet worden, dat de UNO-commis- sie van plan is spoedig, misschien reeds volgende maand, een bezoek te brengen aan Zuidwest-Afrika, een beheerschaps- gebied dat door Zuid-Afrika wordt be stuurd. Veiligheidsbataljon. De dagen van de Afri kaanse veiligheidswachten bij militaire vliegbases, munitie- en opslagdepots in Zuid-Afrika zijn getel.d Het Zuidafrikaan se ministerie van Defensie heeft aange kondigd dat zij vervangen zullen wor den door een speciaal veiligheidsbatal jon, geheel bestaande uit blanken. Angola. De correspondent in Loeanda van de in Lissabon verschijnende Diario Po pular heeft donderdag melding gemaakt van verwoesting op grote schaal van landbouwgebieden in Angola en bedrei ging van de waardevolle koffieoogst. De aanvallen van terroristen in verschil lende delen van Noord-Angola duren on verminderd voort. Bij de geplaagde ste den en dorpen Bembe, Damba, Loe- coenga en elders, hebben de blanken hun huizen en boerderijen uit angst voor de terroristen verlaten. Ingestort. Volgens de definitieve cijfers zijn bij de instorting van de brug over de Lahn gisteren drie Duitsers om het leven gekomen en tien personen, onder wie drie Italianen, gewond. Enkele van hen hebben zware verwondingen opgelo pen. Geen asiel. Op de stoep van de Britse ambassade te Moskou heeft een Rus, die op zijn verzoek geen politiek asiel had kunnen verkrijgen, gisteren de hand aan zichzelf geslagen. De man sneed zich de keel open. Hij ligt thans in een zieken huis te Moskou. De Britse ambassade heeft geen inlichtingen gegeven over dit geval. Vliegongeluk. Een vliegtuig van de Ita liaanse luchtmacht is donderdagavond dichtbij Augusta op Sicilië in zee ge stort. Een bemanningslid is gered, de andere drie worden vermist en zijn ver moedelijk om het leven gekomen. Familiedrama. Een 47-jarige inwoner van de Belgische plaats Bergen heeft donder dagochtend in een vlaag van verstands verbijstering zijn echtgenote en jongste zoon van twaalf jaar met geweerscho ten gedood. Na deze daad schoot hij zichzelf door het hoofd. Ook hij overleed ter plaatse. De oudste zoon in het gezin, dertien jaar oud, wist naar de buren te vluchten. De man was reeds enige tijd onder medische behandeling voor een zenuwziekte. Rome-Moskou. Vrijdag vertrekt uit Rome het eerste treinstel van de nieuwe recht streekse spoorwegverbinding Rome-Mos kou. De reis, die driemaal per week zal plaatsvinden, vergt 62 uur en tien mi nuten en volgt de route Rome-Bologna- Wenen-Warschau-Brest-Litowsk-Moskou. Internationale juwelendief. De Milanese po litie heeft woensdagavond de hand ge legd op de 36jarige Giovanni Plifemi, een Italiaanse juwelendief die zijn slag heeft geslagen in zijn eigen land, Frank rijk en Zwitserland. Polifemi had sinds januari van dit jaar in Zwitserland ge woond op een vals paspoort, nadat hem in Italië de grond te heet onder de voe ten geworden was. Op het ogenblik van zijn arrestatie was Polifemi in het bezit van gestolen juwelen en andere waarde volle bijoux, ter waarde van naar schat ting 30.000 Amerikaanse dollars.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3