m - I W et ens c happelij ke afzondering Lugubere sprint Glijvlucht Fasen Maanonderzoek Brandstoffen Iljoesjin spreekt geruchten tegen 11 :awêSSm DINSDAG 2 MEI 1961 «iiii mmmm iéMm ■liPPÜP! Met de aangekondigde vlucht van de bemande Mercury-capsule zouden de Ame- kanen vandaag de Russische ruimtestunt van enkele weken geleden nog wel niet evenaren - dat zullen zij op zijn vroegst pas eind van dit jaar kunnen doen - maar anderzijds tóch bewijzen, dat ook in de Verenigde Staten de gigantische ontwik keling van de „ruimtetechniek" zich onverminderd voortzet. Zoals reeds enige tijd bekend is en bijgaande afbeelding tevens aangeeft gaat het bij deze eerste Ameri kaanse bemande ruimtetocht er niet om een astronaut volgens het voorbeeld van Joeri Gagarin een reis rond de aarde te laten maken; de proef volstaat immers met een lancering van de capsule tot op een hoogte van bijna tweehonderd kilo meter en een landing op de Atlantische Oceaan, volgens een kromme (ballis tische) baan, tweehonderd mijl verwijderd van het punt van vertrek op de raket basis Cape Canaveral in Florida. De gehele vlucht duurt slechts vijftien minuten,, Gagarin bevond zich gedurende een ongeveer zeven maal langere periode in de ruimte. De topsnelheid welke de ruim een ton zware Mercury bereikt, bedraagt ongeveer vijfduizend kilometer per uur, de bijna vijf ton wegende Vostok haalde tijdens de lancering niet minder dan 45.000 kilometer per uur. Overwerk voor A merikas ruimtedeskundigen j 3. Op een hoogte van 160 mijl bereikt de cabine een snelheid van 4COO mijl per uur; de stompe kant van de capsule ondergaat een hitte van 2600 graden. 'ÏSsS'- 2. De Redstone-raket heeft zijn werk gedaan en maakt zich los van de cabine. Het zelfde doet de ongebruikte ontsnappingsraket. 1. De Mercury-Redstone sa telliet vertrekt met de eerste menselijke ruimte vaarder aan boord van Cape Canaveral. I1 ■X;<< V» mmmm - Amerikaanse astronaut v.y\. Atlant Oceaan 4 Twee parachutes rem men de snelheid van het ruimteschip af tot 20 mijl per uur. Na de landing op zee kan de ruimtevaarder in de drijvende cabine blijven of van een vlot ge- bruik maken totdat hij door —t-rWSSasi:;? - wereld heen de de opsporingsschepen wordt ontdekt. gaat met om Het ligt dan ook voor de hand, dat zo als hierboven reeds is gezegd de Ame rikanen, zolang zij de Russische brand stoffen niet kunnen evenaren, hun achter stand niet zullen inlopen. Weliswaar wordt thans hard gewerkt aan de ontwikkeling van de zogenaamde Saturnusraket, waar van de eerste proeflanceringen voor dit Het is duidelijk, dat dit alles toekomst muziek is, maar als men de officiële voor spellingen mag geloven, zp.1 deze muziek der brullende raketmotoren de mensheid binnen een decennium in de oren gaan klinken. Doet het voorgaande ons door zijn mili taire aspecten misschien huiverend van de jaar op het programma staan en waarmee ruimtevaart afwenden, geheel anders ligt men in een later stadium interplanetaire reizen hoopt te maken, maar ook dit voer tuig zal onder zijn Russische soortgenoten nog geen gelijke kunnen vinden. Dat de Sovjet-Unie hierop met de handen in de schoot zal blijven wachten, is trouwens evenmin te verwachten. CAPE CANAVERAL (UPI) - Op de raketbasis van Cape Canaveral staat een „Mercury"-ruimtecabine gereed. De 35- jarige Alan B. Shephard jr, de eerste kandidaat voor een ruimtereis, en zijn plaatsvervanger, zijn gisteren in „weten schappelijke afzondering" gegaan het geen betekent dat zij de laatste proeven en onderzoekingen ondergingen welke voorafgaan aan de eerste ruimtereis. De Amerikaanse astronaut zal zijn „ruimteschip" zelf gedeeltelijk besturen. De eerste lancering is namelijk bedoeld als een „besturingsproef", welke moet uitwijzen of de astronaut in staat is zelf te „navigeren". De „Mercury" zal niet, zoals bij de reis van Garagin het geval was, geheel van de aarde af bestuurd worden Shephard zal een deel van de vlucht zelf uitvoeren. De ruimtecabine is geplaatst op een raket van het type „Redstone", welke is ontwikkeld door dr. Von Braun en zijn staf te Huntsville. derd kilo kunnen hebben, ofwel honderd kilo meer dan de Mercury-capsule, waar mee vandaag de eerste Amerikaan in de ruimte is geschoten. De Surveyor zal na het gebruik van de remraketten met een snelheid van 9,7 kilometer per uur een „zachte" landing op de maan maken; het gewicht van de uiteindelijk overblijvende capsule met instrumenten bedraagt dan 340 kg. In de periode 1963-'65 zullen zeven Surveyors van Cape Canaveral moeten starten. Zodra de Saturnus voor praktisch ge bruik gereed is, zal deze raket ook in het Surveyor-project een ruimere aanpak van het onderzoek mogelijk maken. Dat na een „zachte" landing van een instrumen- tenlaboratorium waartoe de Sovjet- Unie mogelijk reeds dit jaar of volgend jaar zal overgaaneen landing van een bemand vaartuig op de maan bin nen het menselijk bereik komt te liggen, behoeft eigenlijk geen betoog. Na de lange reeks van Ontdekker-, Ver kenner-, communicatie- en metereologische satellieten, die de Amerikanen in de afge lopen jaren hebben afgevuurd en die be langrijke wetenschappelijke ontdekkingen over de zogenaamde Van Allen-stralings- gordels en nuttige foto's over de wolken formaties opleverde, zullen de Verenigde Staten met dit Ranghr-Surveyor-project hun reeds roemruchte en in de gehele we reld erkende resultaten op het gebied van het wetenschappelijk ruimteonderzoek slechts kunnen vervolmaken. Zoals reeds vroeger door ons werd aangestipt, zou een samengaan van Russische en Ameri kaanse initiatieven, die totnogtoe beiden opzienbarende gegevens hebben verstrekt en ongekende mogelijkheden geopend, een lokkend perspectief kunnen zijn, ware het niet dat deze droom door Dyna Soars en het met het Ranger-Surveyor-project dat T4A>S la(Jen t kernbol^en> wordt een uitsluitend wetenschappelijke opdracht .7 jverduisterd. krijgt te vervullen, hoewel de onderlinge samenhang der verschillende onderzoe kingsprogramma's natuurlijk nooit hele maal weg te denken is. HET RUIMTEVAARTUIG dat in dit ka- HET BLIJFT nu de vraag, of de Ameri kanen, die door hun aanvankelijke zelf genoegzaamheid een zoals zjj zelf toegeven jarenlange achterstand heb ben op hun communistische rivalen bij het onderzoek van het buitenaards ge bied, er alsnog in zullen slagen dit ter- reinverlies in de komende jaren teniet te doen. Als men kennis neemt van de reus achtige plannen en projecten, die in de Verenigde Staten vóór 1970 moeten zijn verwezenlijkt, krijgt men goede hoop. Als men zich echter realiseert, dat bij een be stendiging van de huidige situatie de Sov jet-Unie steeds een stap voor zal blijven, wordt deze hoop onderworpen aan ernstige twijfel. En al mag men dan van tijd tot tijd geloof hechten aan de Russische ver- de capsule zich los van de Redstone en evenzo van de Little Joe-raket, die bij een mislukte start de astronaut had moeten redden. Vervolgens draait de cabine, welke was gelanceerd met de smalle kant naar boven, door middel van het afschie ten van kleine stuurraketten een halve slag om, teneinde na het bereiken van het hoogste punt in haar baan met de stompe kant naar voren de dampkring weer in te duiken. Het is namelijk proefondervindelijk be wezen, dat een stompe vorm de terugkeer van een ruimtevaartuig aanmerkelijk ver gemakkelijkt. De bij de duik in de damp kring door de wrijving van de lucht ont stane warmte wordt opgevangen door een schild vervaardigd uit hittebestendige, kunststoffen. Overigens is het noodzakelijk de snelheid van de Mercury behalve door wrijving ook nog op andere wijze te ver immers bekend, dat men op Cape Cana veral niet over die krachtige brandstoffen beschikt, waarmee de Russen hun reus achtige raketten vullen en waardoor zij in staat zijn de 4 a 3 tons zware Spoet niks op naar verhouding zeer grote af stand van de aarde te brengen. Aan deze „overcapaciteit" heeft de Sov jet-Unie dan ook haar ruime voorsprong te danken, die door het lanceren van on dermeer de Venusraket, de zogenaamde „dierentuinsatellieten" met honden, mui- OVERIGENS HEBBEN de Amerikanen niet alles op een kaart gezet. Naast het Mercury- en Apollo-project dit laatste voorziet in reizen naar de maan en de andere planeten in ruimteschepen, aange dreven door Saturnus-raketten staan nog het X-15-en Dyna Soar-programma en het Ranger-Surveyor-project op stapel. Het X- 15 en Dyna Soar-programma ligt uitslui tend in de militaire sfeer en heeft een voudig gezegd, de bedoeling een ruimte schip te construeren, dat bemand of onbe mand door een vliegtuig van het type B-52 of door een zware draagraket in de ruimte wordt gebracht om vervolgens door de kracht van eigen raketmotoren zijn reis te vervolgen, een reis die overigens in de buurt van de aarde zal blijven en waar van de opzet kan zijn vervoer tussen aarde en satellieten, vernietiging van vij andelijke kunstmanen en bombardering van vijandelijke doelen vanuit de ruimte. De Russen beogen met hun T4A waar schijnlijk hetzelfde doel. Het ligt voor de hand dat alle ruimteschepen van deze Het is aantrekkelijk te geloven in ver schillende uitspraken uit hooggeleerde monden, dat het wetenschappelijk onder zoek geen wedloop is, maar wij weten thans te goed dat een strijd om de macht der zal worden gelanceerd, zal straks te zelfs de wetenschap in een lugubere sprint Cape Canaveral door een Atlas-Agenda-B- kan betrekken. zen en lagere organismen en tenslotte door soort in sterke mate wendbaar zullen moe- Gagarin's reis duidelijk werd. Door hun zwakke raketten kunnen de Verenigde Sta ten daarentegen slechts uiterst lichte kunst A LANCEERBAAN B ballistische vlucht C TERUGKEER IN DE DAMPKRING B RUIMTECABINE GEBORGEN DOOR REMRAKETTEN EN PARACHUTES D GLUVLUCHT RUIMTESCHIP LANDT IN GL'J VLUCHT minderen, daar anders voor de astronaut zekeringen, dat het met m de bedoeling een beho^den terugkeer onmogelijk zou van de Sovjet-Unie ligt het ruimte-onder- zoek te monopoliseren, en al is er officieel niets bekend van Russische spionagesatel- lieten en (afgezien van de intercontinen- zijn. Hiervoor wordt een systeem van remra ketten die in de vliegrichting worden ge lanceerd en parachutes aangewend, een methode iie ook bij Gagarin's reis werd wendbare ruimtebommenwerpers, de enor me haast, die in Amerika achter projecten van deze aard wordt gezet, kan de indruk slechts versterken, dat de Verenigde Sta ten voorlopig een achterstand in de mili taire ruimtevaart het meest vrezen. tale raketten) bemande of onbemande gevolgd. Dank zij de hierdoor tot stand gebrachte afremming komt het vaartuig „slechts" met een snelheid van tien mijl per uur in zee terecht. Bergingsvaartuigen van de Amerikaanse marine bevrijden tenslotte de astronaut uit zijn drijvende ruimteschip. Tijdens de vlucht heeft de ruimtevaarder de mogelijkheid waarnemingen te verrich ten, radiocontact op te nemen met de grondstations om zijn bevindingen te mel den en eventuele afwijkingen in de baan te corrigeren. Het ligt uiteindelijk in de bedoeling bij de poging om een man in een baan rond de aarde te brengen de Redstone-raket te vtervangen door een van het type Atlas, waarmee echter reeds di verse mislukte proefschoten moesten wor den geboekt. Om twee uur vanmiddag echter zouden de Verenigde Staten met de vlucht van Alan Shepard de Russische voorsprong binnen bepaalde grenzen kunnen brengen. Ook zij zouden nu immers een eerste, zij het kleine stap op de weg naar de be mande interplanetaire ruimtevaart zetten. Als wij de Amerikaanse tocht op de voet volgen, blijkt dat zij uit verschillende fa sen zou bestaan: de lancering van de bemande cabine wordt mogelijk gemaakt door een raket van het type Redstone, die enkele maanden geleden ook de chim pansee Ham de wereldruimte binnendroeg. Nadat de motoren zijn uitgewerkt, maakt WASHINGTON (UPI) Dc commis sie voor de ruimtevaart uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft de administrateur van de nationale raad voor lucht- en ruimtevaart, als mede drie zijner medewerkers met spoed naar Washington ontboden en hen de vraag voorgelegd of het thans geen tijd is voor een extra-inspanning. Volgens een der leden van de commis sie is het, nu de Sovjet-Unie een ge slaagde ruimtereis heeft laten maken, hoog tijd harder en ook langer te gaan werken, want bij de raad voor lucht en ruimtevaart wordt een werkweek van slechts veertig uur in acht ge nomen. Volgens het commissielid James Fulton moet er nu maar met overwerk begonnen worden. Hij zei er zo lang zamerhand genoeg van te hebben dat Amerika altijd achteraan komt in de ruimtevaart. De twee methoden bij terugkeer uit de ruimte: 1) in een ballistische baan met gebruik van remraketten en parachutes 2) in een geleidelijk verlopende glij vlucht, waarbij aanmerkelijk minder hitte wordt opgewekt. Voor deze laatste manier is echter een speciale constructie van het ruimtevoertuig noodzakelijk. ten zijn, een probleem dat nog in studie is, maar waarvoor theoretisch toch al di verse oplossingen bestaan. Ook de terug keer van X-15 en straks van de Dyna Soar 1, 2, 3 en Dyna-Mows zal in sterke mate afwijken van de landing van Gagarin en de Amerikaanse astronaut. In tegenstelling tot het gebruik van rem raketten en parachutes en een neerkomen volgens een ballistische baan, zal hierbij de aarde worden genaderd in een glij vlucht, zoals bijgaande tekening aangeeft, waarop dan tenslotte een normale vlieg- raket omhoog worden gedragen. De Ran- tuiglanding op wielen of een slede kan ger zal een capsule met instrumenten voor volgen. Deze zelfde methode zal waar- seismografische en temperatuurmetingen, schijnlijk eveneens worden aangewend bij alsmede chemische batterijen en een zen- de terugkeer van ruimteschepen, die een der, op een afstand van 32 tot veertig kilo- reis door ons zonnestelsel hebben gemaakt, meter van de maan brengen. De capsule omdat als gevolg van de veel grotere terug- wordt vervolgens door remraketten op een keersnelheid (elf kilometer per seconde te- snelheid van 480 kilometer per uur ge- gen zeven a acht kilometer per seconde bracht, hetgeen een zogenaamde „harde" bij cirkelbaansnelheid) en de daardoor ver- landing op het oppervlak van onze oudste hoogde warmteontwikeling de „conventio- satelliet tot gevolg zal hebben, nele" methode van remraketten, parachu tes, warmteschild en smeltlaag niet meer toereikend zullen zijn om een behouden thuiskomst te verzekeren. Ook een glijvlucht in één keer zal uit gesloten zijn, maar de gedachten der ge- MET HET SPREKEN over mislukte Ame rikaanse raketlanceringen raken wij juist aan dc zwakke zijde van het ruimtepro gramma der Verenigde Staten. Het is Dit jaar zullen in het Rangerprogram ma twee van dergelijke raketten in een leerden, zowel in oost als west, gaan thans omloopbaan rond de aarde worden ge in de richting van een verschillende malen bracht om er proeven mee te nemen. In onderbroken glijvlucht, waarbij het bin- de loop van 1962 zullen er dan nog drie op nenkomende ruimteschip de dampkring de maan worden afgevuurd. Het project- induikt, wrijving ondervindt, die de snel- Surveyor zal daarna de tweede fase bij heid vermindert, maar tevens hitte op- de onderzoekingen van de maan door mid- wekt, vervolgens de ruimte weer opzoekt, del van instrumenten voor zijn rekening om af te koelen en daarna, maar dan met nemen. De hierbij te gebruiken capsule een lagere snelheid dan de eerste keer, de zal gebruik kunnen maken van een raket van China waar hij herstelt van de ge- manoeuvre herhaalt, net zo lang tot de met een groter capaciteit, dan het projec- volgen van een ernstig auto-ongeluk Hii snelheid is gedaald tot een punt waar de tiel dat voor het Ranger-project wordt ge- warmteontwikkeling geen gevaar meer bruikt. 1S hler enkele weken geleden aangekomen, ningen moet hebben, kan een bepaald mi- oplevert en de eigenlijke daling naar de Dank zij de kracht van de Atlas-Centaur, Het genezingsproces zal nog tamelijk lang nimum-gewicht niet worden overschreden, aarde kan worden ingezet. zal de Surveyor een gewicht van elfhon- duren, aldus Tass. manen en ruimteschepen lanceren, waarin met de beschikbare plaats voor de appa ratuur moet worden gewoekerd. Aangezien echter een cabine voor een bemande ruimtereis zeer speciale voorzie- MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjet piloot Vladimir Iljoesjin die thans in China is, heeft een bericht van een correspondent van de Franse radio-televisie dat hij de eerste ruimtevaarder is geweest, tegen gesproken, zo meldt het Sovjet-persbureau Tass. Hij noemde het bericht dat hij Joeri Gagarin voor zou zijn gegaan, „volkomen verzonnen en een produkt van de Franse bourgeois pers". Iljoesjin, zoon van de vliegtuigontwer per Sergei, is in Hang Tsjou in het oosten

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11