IETS HOGERE OMZET, MAAR LAGERE WINST Jubileumjaar was voor de AKU bijzonder gunstig Forse winststijging bij de lettergieterij Amsterdam I OMZS WOBNSim-TtP Kreymborg n De beurs Kostenstijging kon niet worden opgevangen door produktiviteit Bouwondernemers zijn verontrust EEG bepleit betere monetaire coördinatie Stokvis verhoogde omzet en winst met 20 Zeer gunstige gang van zaken bij Bührmann SCHEEPVAARTBERICHTEN Nederlandse bedrijven waren volbezet Ruime orderportefeuille Kromhout Motoren DIVIf?*fi!DVQ0mELLEN DINSDAG 2 MEI 1961 lb DE AKU IN HET EERSTE KWARTAAL Besprekingen over bod op Verenigde Lawoe Jongensweekender I 8 jaar nu 5.^ Grote Markt 1-7 Haarlem Kort economisch nieuws WEEKABONNEMENTEN Verklaring over Nieuw- Guinea in V.N.-commissie Kort nieuws In het eerste kwartaal van 1961 heeft de Algemene Kunstzijde Unie n.v. de volgende resultaten behaald (in miljoenen guldens; het cijfer wordt gevolgd door de resultaten van respectievelijk het vierde, derde, twee de en eerste kwartaal van 1960). Omzet 86,4 (94,7, 83,6. 81,3, 85,0); kosten 76,4 (81,0, 72,0, 69,4, 72,5)dividenden en interest van deelnemingen 0,3 (0,6, 1,0, 9,0, 1,3); diverse baten en lasten nihil (0,4, 0,3, 0,7, 0,4); be lastingen 4,8 (6,5, 4,9, 5,6. 5,9); nettowinst 5.5 (8,2, 7,4. 16,0, 8,3). Het gewone aan delenkapitaal bleef onveranderd 127,8. De nettowinst per American shr're van 50 was 0,60 dollar (0,90. 0,80, 1,75 en 0,90 dollar). Deze cijfers dragen een voorlopig karakter en zijn niet door de accountants gecontroleerd. De gevolgen van de revaluatie vallen nog buiten het eerste kwartaal 1961. Deson danks zijn de cijfers lager ten opzichte van het eerste kwartaal en ook van het vierde kwartaal 1960. Oorzaken daarvan zijn on der andere de in '61 belangrijk hogere loon kosten dan in '60; de financiële gevolgen der verkorting van de werktijd de gratifica ties, mede wegens het vijftigjarig jubileum; belangrijke uitbreidingen voornamelijk in Emmen, waarvan de kosten om het perso neel in te werken op de resultaten van 1961 zullen drukken. De directie hoopt dat in de resterende kwartalen zich de gunstige gevolgen van de uitbreidingen zullen doen gelden, zodat de hogere kosten kunnen worden ingehaald. De AKU heeft haar afschrijvingen moe ten verhogen vooral voor die fabrieken, De Nederlandse Bond van Bouwonderne mers heeft in een adres aan de Tweede Kamer verklaard, ernstig verontrust te zijn over de drastische afremming van de woningbouw in de ongesubsidieerde sector. De bond is van mening dat deze maatregel in strijd is met het in 1959 aangekondigde regeringsbeleid en dat zij de voorziening in de bestaande behoefte in ernstige mate aantast. De ongesubisidiëerde woningbouw voor ziet in een zeer reëel aanwezige behoefte, met name in die van de middengroepen. De opvatting, dat de in deze sector ge bouwde en te bouwen woningen slechts „dure" woningen zouden zijn, wijst de bond van de hand. Het bestuur noemt het in hoge mate onbegrijpelijk, dat juist in de sector van de bouwnijverheid, waar het primair dient te gaan om een zo snel mo gelijke opheffing van de woningtekorten, de produktie" op deze wijze aan banden wordt gelegd. Ook de ongesubsidieerde woningbouw levert een niet te onderschat ten bijdrage tot de voorziening in de wo ningbehoefte, terwijl daarnaast de bouw van 70.000 woningen in de gesubsidieerde sector verzekerd blijft. De drastische beperking van de onge subsidieerde woningbouw heeft volgens de bond ernstige gevolgen voor een goede voortgang van de particuliere woning bouw. Vele plannen, die in voorbereiding zijn of reeds bij de gemeenten zijn inge diend, kunnen thans niet meer worden uitgevoerd. Dit werkt niet alleen kosten verhogend, maar doet tevens ernstige stag natie optreden in de produktie van de indi viduele bouwondernemingen. Beter dan deze beperking door te voeren ware de export van bakstenen en het wer ken van Nederlandse bouwvakarbeiders in Duitsland aan banden te leggen, zo meent de bond. waar synthetische produkten worden ge maakt. Een drukkend effect op de resul taten van 1961 ligt ook in het feit. dat de researchkosten groter zullen zijn. De cij fers van het eerste kwartaal zijn echter, naar verwachting, niet maatgevend voro de rest van het jaar. Wel zullen de resultaten op een lager niveau komen dan in 1960. In het algemeen kan gesteld worden, dat de gang van zaken in het eerste kwartaal heel behoorlijk is geweest. Dit geldt voor praktisch alle produkten. De revaluatie zal tot uitdrukking komen in de opbrengsten van de drie volgende kwartalen en de directie is overtuigd, dat het totale defini tieve effect daarvan de AKU vele miljoe nen guldens in omzet zal schelen. De directie meent dat de aandelen AKU in Amerika genoteerd moeten blijven ten einde de mogelijkheid open te houden om, als het getij keert, zo nodig een beroep te kunnen doen op de Amerikaanse kapitaal markt- Met belangstelling volgt de AKU elke ontwikkeling in de chemische indu strie. In 1960 was voor al haar bedrijven in Nederland gezamenlijk 67 percent van de produktie bestemd voor export. Over de agio-reserve van thans 61 min kan nog geen beslissing worden genomen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Aan de ministerraad van de EEG, die vandaag en morgen te Brus sel zal worden gehouden, zal ook het der de verslag over de activiteit van het mo netaire comité van de EEG worden uit gebracht. In het versla»» wordt erop gewezen dat de economische toestand van de Gemeen schap zich in 1960 gunstig heeft ontwik keld. De samenwerking in de EEG is van invloed geweest op de monetaire politiek van de lid-staten, in dier voege, dat deze politiek gunstig is geweest voor de verwe zenlijking van de doeleinden van het ver drag. Het comité doet aan het slot van zijn rapport de volgende aanbevelingen. 1-Een nauwere samenwerking voor het zoeken naar de middelen ter aanvulling en ter versteviging van het internationaal monetair systeem. 2-Overleg tussen de geïndustrialiseerde landen over de gezamenlijke problemen van de economische politiek om de natio nale economische politiek beter in overeen stemming te brengen met de eisen van het internationaal monetair systeem. 3-Een betere coördinatie van de politiek der rentevoeten, teneinde een betere oriën tering van de kapitaalbeweging, die in 1960 de onevenwichtigheid van de beta lingsbalans dikwijls heeft vergroot, te ver krijgen. Al mag de evolutie in. de Gemeenschap zo zegt het rapport, dan ook gunstig ge noemd worden, er hebben zich in de be langrijke derde landen toch storingen voorgedaan. De Gemeenschap in haar ge heel, evenals de lid-staten, moeten zich bewust zijn van hun verantwoordelijkhe den en bij hun besluiten rekening houden met de toestand in het overige deel van de wereld. De raad van Commissarissen van Geveke en Co te Amsterdam heeft besloten aan deelhouders voor te stellen over 1960 een dividend van 25 percent in contanten uit te keren alsmede een dividend van 10 per cent in aandelen, ten volle delende in de winst over 1961 (v. j. 22 pet in contanten). Over 1960, het 50ste jaar van het bestaan van de onderneming, heeft de Alge mene Kunstzijde Unie n.v. een nettowinst gemaakt van 39,3 miljoen (v.j. 35,5 miljoen), een stijging van ruim tien percent. Deze stijging is in hoofdzaak het gevolg van een vergroting van het resultaat van de Nederlandse bedrijven. Uit de ten dele reeds gepubliceerde cijfers blijkt, dat de omzet hiervan steeg met ruim 36 miljoen of bijna 12 percent. Hiertoe heeft het herstel van de afzet van bandenrayon en de sterk toegenomen afzet van de geheel synthetische produk ten belangrijk bijgedragen. Gedurende het gehele jaar hebben de farieken hun capaciteit ten volle kunnen gebruiken. Ook voor het concern als geheel was 1960 een bevredigend jaar. De stijging van de bedrijvigheid over de eerste maanden van 1960 van R. S. Stokvis en Zonen n.v., zette zich gedurende het verslagjaar voort. Dit ging echter gepaard met een verdere lichte daling van de winst marges en het voortduren van de op waartse tendentie van de kosten. Dank zij het verder opvoeren van de produktiviteit bij een circa twintig pet hogere omzet werd een winstsaldo bereikt dat eveneens twin tig pet hoger is dan dat over 1959. De exploitatiewinst bedroeg 12,24 min (v.j. f 10,12 min), terwijl de inkomsten uit beleggingen f 1,24 min 0,71 min) be liepen. Na afschrijvingen ad 1,55 min 1,30 min), dotatie belastingreserve 4,30 min 3,80 min) en kosten finan ciering ad 645.000 82.000), resteert een saldowinst van 6.986 000 5.652.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een on veranderd dividend van 12 pet. Op de voorraden werd f 1 min afge schreven in verband met de revaluatie van de gulden. De invloed daarvan op de waar de van de voorraden wordt daardoor weg genomen. In de eerste maanden van 1961 was het bedrag van de omzet circa twintig pet. hoger dan in de overeenkomstige maanden van 1960. De directie ziet de ontwikkeling van het bedrijf niet zonder vertrouwen tegemoet. Gebr. Teixeira de Mattos te Amsterdam delen mede, in overleg met de directie, dat besprekingen geopend zijn over het uitbrengen van een publiek bod op aande len en niet-royeerbare certificaten van aandelen van de n.v. Cultuurmaatschappij Vereenigde Lawoe-ondernemingen te Den Haag. Zij stellen zich voor te zijner tijd een bericht te publiceren. ALGEMENE NORIT OPTIMISTISCH De n.v. Algemene Norit Maatschappij is optimistisch wat de toekomst betreft. De gang van zaken in het eerste kwartaal van 1961 verschilt weinig in vergelijking tot het eerste kwartaal van 1960, dat zeer gun stig was. De internationale concurrentie, vooral van de zijde van onze oosterburen, neemt toe. De Norit maatschappij heeft een grote export naar de suikerindustrie op Cuba. „Aanvankelijk ontstonden er in het begin van 1960 moeilijkheden, maar die zijn in de loop van het jaar op be vredigende wijze afgewikkeld". (Speciale berichtgeving) De n.v. Lettergieterij „Amsterdam", voorheen N. Tetterode, heeft blijkens het verslag een bruto-exploitatieresultaat behaald van 8.886.324 (v.j. 7.414.627). Onkosten vergden 1.958.972 1.726.983), administratiekosten f 1.845.553 1.667.259). De dotatie reserve diverse belangen bleef onveranderd op 600.000, terwijl werd afgeschreven voor 1.170.818 470.951). Hierna resteert een saldo winst van 3.310.979 2.949.433). Voorgesteld wordt 15 percent uit te keren plus 2 percent uit de dividendreserve, dus in totaal 17 percent. Het vorig jaar werd 14 percent uitgekeerd. Met voldoening over de resultaten van 1960 brengt de directie het verslag uit. De omzet steeg aanzienlijk. Blijkens een toegevoegde grafiek is de omzetindex (1950 is 100) toegenomen tot 244 (v.j. 201). Stij ging van het totale onkostencijfer was in verband met de verhoogde activiteit on vermijdelijk. Door op dit punt bijzondere waakzaamheid te betrachten is echter, al dus de directie, relatief gezien het kosten- cijfer ten opzichte van de afdelingsresul taten zelfs gedaald. De gang van zaken in de handelsafdelingen werd sterk be- invloed door de lange levertijden van de door de vennootschap verkochte machines. Het bedrag der onuitgevoerde orders be reikte aan het einde van 1960 een record hoogte. Voor de dochtermaatschappij etablisse ment „Plantin" S.A., die in België en Kon go haar activiteiten ontplooit, deden zich geen belangrijke wijzigingen voor. Door tijdige maatregelen was het verlies van „Plantin" in Kongo slechts van onderge schikte invloed op de uitkomsten. Er wordt gepoogd een vervanging voor het afzetgebied in de Kongo te vinden. De Franse dochter „Ofmi-Garamont" kon profiteren van een verdere liberalisatie van de invoer van grafische machines. De resultaten waren zeer bemoedigend. De vestigingen in Azië zetten hun activiteiten onverminderd voort en droegen bij tot de resultaten van de buitenlandse vestigingen. Het bedrag in de deelneming in de n.v. Lettergieterij „Amsterdam" voorheen N. Tetterode afdeling Indonesië werd als ge volg van de nationalisatie afgeboekt, on der gelijktijdige opheffing van de daarvoor in het verleden gevormde reserve. Interessant is een bijgevoegd vergelij kend overzicht van de resultaten van het afgelopen decennium, waaruit de steeds opgaande lijn van het bedrijf blijkt. Op gemerkt wordt nog dat het dividend nim mer werd gepasseerd en dat over zestig jaar gemiddeld 9.18 percent werd uitge keerd. De eerste vier maanden van 1961 hebben voor G. N. Bührmann's Papiergroothandel n.v. te Amsterdam hogere resultaten, be langrijk gestegen omzetten en een forse stijging van de nettowinst opgeleverd. Dit deelde de directie desgevraagd mede in de jaarvergadering. In 1960 steeg de omzet in alle sectoren belangrijk. De toeneming was globaal 15 a 20 pet. vergeleken bij de toch al zeer grote omzetten van 1959. In het buitenland was door toevallige omstandigheden de stijging iets minder dan in het binnen land. Ook thans is de buitenlandse order portefeuille zeer goed. Het bedrijf is druk doende in de ware zin des woords nieuwe artikelen te ontwik kelen. Daarom wil men doorgaan met de tot nu toe gevolgde weg van sterke winst inhouding. De gelden zullen ongetwijfeld de rentabiliteit opbrengen, die de directie voor ogen heeft. De belangen van aandeel houders komen echter op de eerste plaats Of Bührmann ooit tot de fabricage van papier zal overgaan, zal mede afhangen van de ontwikkeling van de E.E.G. en E.V.A. De directie zal nogmaals de mogelijk heid bestuderen of machinepark en ge bouwen op basis van vervangingswaarde in de balans kunnen worden opgenomen. Advertentie Alleen geldig woensdag 3 mei uni poplin in no-iron. Diverse frisse kleuren. De personeelsstand van het gehele con cern kwam van 51.000 op 53.000. De omzet van het concern steeg van circa 1,6 mil jard tot f 1,7 miljard. Zoals gemeld, wordt voorgesteld het dividend op de gewone aan delen te verhogen van 16 op 17 percent. Hiervan is reeds vier percent als interim dividend betaalbaar gesteld. Wegens het 50-jarig jubileum zal bovendien worden uitgekeerd vijf percent in aandelen uit de agioreserve. De kosten werden in gunstige zin be ïnvloed. De verhouding tussen omzet en kosten onderging een verdere verbetering. Het uitstaande aandelenkapitaal is door conversie gestegen tot 129,7 miljoen. De agioreserve steeg met 5,9 miljoen. Af schrijvingen beliepen f 34,9 miljoen. De door de revaluatie van de gulden ge schapen onzekerheid maakt het, volgens de directie, wel zeer moeilijk enige verwach ting ten aanzien van de resultaten van 1961 uit te spreken. Het is de directie thans nog niet mogelijk alle gevolgen van de revaluatie te overzien. Zij volgt de ont wikkeling op de voet en zal er naar stre ven de nadelige invloed op de resultaten zoveel mogelijk te beperken. Voor het concern neemt ook de beteke nis van andere produkten dan garens en 'ezels toe: synthetische rubber en cello- nan. Als onderdeel van het streven naar -erbreding van het produktieprogramma taan twee nieuwe projecten op stapel: :en fabriek voor glasgaren en -vezel in Hoogezand, en een fabriek voor linnenga rens in Breda. Hoewel de Westeuropese rayonindustrie profiteerde van de goede gang van zaken in 1960, zeit de AKU-directie geen verbete ring in haar structueel ongunstige situatie, die namelijk gekenmerkt wordt door te grote capaciteit in West-Europa en toene ming van de produktiecapaciteit in de tra ditionele exportgebieden. De produktie van geheel synthetische textielgrondstoffen heeft opnieuw een jaar van sterke expan sie achter de rug. Onze financiële medewerker tekent hier bij aan: De jaarcijfers van de AKU zijn reeds eni ge tijd bekend. Er moge aan worden her innerd, dat de winst van de eigen bedrij ven vóór aftrek van belastingen f 47,9 mil joen heeft bedragen, tegen f 38,8 miljoen in 1959. Aan dividenden en interest kwam iets minder binnen dan in het voorgaande jaar, namelijk f 11,9 miljoen tegen f 12,6 miljoen, doordat de American Enka in 1960 het dividend verlaagde en daarna stopzette. Het jaarverslag ademt een optimistische geest en geeft een duidelijk beeld van de nog steeds aanhoudende groei van het con cern, dat zijn activiteiten de laatste tijd meer en meer op de synthetische produk ten richt. In 1950 maakten deze nog slechts twee percent van de totale produktie uit, in 1960 was dit aandeel tot 48 percent ge stegen en de verwachting bestaat, dat de rayonproduktie in 1961 door die van de synthetica zal worden overtroffen. In 1960 is f 52,3 miljoen voor duurzame produktie- middelen uitgegeven, een bedrag dat na genoeg overeenkomt met dat van de af schrijvingen en de reserveringen. Door de uitgifte van de bonusaandelen zal het ge plaatste kapitaal tot circa f 136 miljoen stijgen, waarnaast de reserves dan ruim f312 miljoen zullen bedragen. Aagtekerk 1/5 te Antwerpen. Abbedijk pass. 1/5 Mona Passage n. Cristobal. Abida 30 te Rotterdam. Aeila 29 v. Fremantle n. Curagao. Acmaea 29 v. Bandar Mashur n. Bombay. Adara 1/5 v. Rotterdam, 2 te Antwerpen. Adonis 29 v. Jacksonville n. Houston. Akkrumdijk 30 v. Cristobal n. Liverpool. Albireo 29 v. Las Palmas n. Santos. Alblasserdijk 1/5 v. New Orleans n. Le Havre. Alca 30 te Lobito. Alchiba 29 v. Marseille n. New York. Alcor 1/5 v. Suez n. Aden. Alioth 29 v. Dauhousie n. New York. Alkes 29 te Mtwara. Alkmaar 2/5 te Lissabon. Almkerk 1/5 te Port Said. Alnati 29 v. Hamburg n. Rotterdam. Alphard 29 te Antewrpen. Aludra 2/5 te Santos. Ameland 1/5 v. Punta Cardon n. New York. Amsteldijk 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Amstelmeer 1/5 v. Geelong n. China. Amstelsluis 29 te Suez. Angolakust 29 v. Hamburg n. Amsterdam. Arendskerk 30 v. Alexandrië n. Genua. Arnedijk 2/5 te Port Everglades. Axeldijk 30 te Rotterdam. Bali 29 te Bandar Shapur. Banda 29 v. Penang n. Colombo. Batavia 2/5 te Singapore. Batjan 29 te Singapore. Batu 2/5 te Penang. Bawean 1/5 dwars Ouessant n. Port Said. Bengalen 30 v. Bahrein n. Bombay. Bengkalis 2/5 te Bombay. Beninkust 3/5 te Lagos verwacht. Bintang 1/5 rede Bushire. Blitar 29 te Hamburg. Bovenkerk 29 te Genua. Bussum 1/5 v. Amuaybay n. Goodhope. Calamares 1/5 v. Balboa, 3/5 te Guayaquil verw. Caltex Arnhem 1/5 v. Suez n. Ras Tanura. Caltex Dellzijl pass. 29 Brunsbiittel n. asteras. Caltex Eindhoven 29 v. Palermo n. Port Said. Caltex Gorinchem 30 te Rotterdam. Caltex Leiden 30 te Das Es Salaam. Caltex Madrid 29 v. Sidon n. Pernis. Caltex Napels pass. 1/5 Oran n. Bahrein. Caltex The Hague pass. 29 Perim n. Immingham. Caltex Utrecht 1/5 v. Bahrein. Camphuys 3/5 te Bangkok verwacht. Cartago 2/5 te Puerto Armuelles. Casamance 30 te Dakar. Ceres 1/5 te Point Fortin. Chiron 30 te Rotterdam. Colytto 30 te Liverpool. Dahomeykust 30 te Luanda. Dinteldijk 1/5 te Le Havre. Diogenes 30 v. Matarani n. Arica. Dorestad 29 ten anker Mombasa. Doris 1/5 v. Amsterdam n. Hamburg. Drente 30 te Shanghai. Esso Amsterdam 29 v. Bandar Mashur n. Suez. Esso Nederland 1/5 v. Sidon n. Rotterdam. Esso Rotterdam 1/5 dw. Finist. n. Mena Al Ahm. Fina Nederland 1/5 v. Point Fortin n. Landsenda Forest Hill 2/5 te Montreal verwacht. Fravizo 29 te Rotterdam. Friesland KRL 29 te Nelson. Friesland SSM 30 te Masnedsund v. Immingham. Gabonkust 1/5 te Bordeaux. Garoet pass. 29 Kp. Bon n. Antwerpen. Geestland 1/5 te Sint Vincent. Groote Beer 1/5 v. Walvisbaai n. Las Palmas. Grootekerk 29 te Hamburg. Hathor 1/5 dwars Oran n. Lissabon. Heemskerk 2/5 te Singapore. Helena 1/5 te Curagao. Hera 30 v. Santiago de Cuba n. Hamburg. Hydra pass. 29 Gibraltar n. Gent. Ivoorkust 1/5 te Duinkerken. Jacob erolme 29 v. Mollendo n. Ilo. Jagersfontein 1/5 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Japara 29 v. Dar Es Salaam n. Tanga. Java 1/5 te Bahrein. Johannes Frans 30 v. Balboa n. Callao. Joh. v. Oldenbarnev. 29 v. Colombo n. Fremantle. Kaap Hoorn 29 te Perth Amboy. Kabylia 1/5 te Point Fortin. Karakorum 1/5 te Port Said. Karimata 1/5 v. Port Swettenham n. Aden. Karimun 29 v. Bremerhaven n. Londen. Kasimbar 30 te Fak Fak. Katendrecht 1/5 te Londen. Keizerswaard pass. 30 Gibraltar n. Curagao. Kenia 29 te Jarrow. Kennemerland 29 ten anker Salvador. Kerkedijk 1/5 v. Boston n. Philadelphia. Kermia 1/5 v. Suezkanaal n. Turku. Kloosterdijk 1/5 te Miami. Korenia 29 v. Le Spezia n. Mena Al Ahmadi. Kosicia 1/5 te Limhamn. Krebsia 29 v. Geelong n. Sydney. Kreeft 29 v. Rotterdam n. Narvik. Kryptos 2/5 te Suez verwacht. Laertes 1/5 dwars Bougie n. Port Said. Lawak 1/5 v. Cristobal n. Trinidad. Leeuwarden pass. 2/5 Panamakan. n. Guayaquil. Leiderkerk 1/5. dwars Lissabon n. Le Havre. Lekkerkerk 30 te Bilbao. Lelykerk 1/5 dwars Ouessant n. Marseille. Lemsterkerk 1/5 ten anker rede Port Sudan. Leopoldskerk 30 v. Rotterdam n. Port Said. Liberiakust 1/5 te Bremen. Loosdrecht 1/5 v. Bahrein n. Bushire. Lutterkerk 29 v Port Said n. Rijeka. Maron 2/5 te Port Au Prince. Mataram 29 te Rotterdam. Meerkerk 30 te Madras. Memnon 2/5 te Baltimore. Merwelloyd 30 v. Napels n. Genua. Mississippilloyd 2/5 te Tampico. Molenkerk 1/5 te Aden. Montferland 1/5 te Bahia. Moordrecht 1/5 dwars Dover n. Banias. Muiderkerk 30 te Massawah. Mylady 29 v. Rotterdam n. Bremen. Naess Commander 1/5 rede Suez, Naess Lion 30 v. Rotterdam n. Bandar Mashur. Neder-Waal 29 v. Honiara n. Port Moresby, Nias 1/5 ten anker Monrovia. Noordam 29 v. Rottedam n. New York. Oldekerk 3 5 te Shanghai verwacht. Ommenkerk 29 v. East-London n. Durban. Oranjefontein 1/5 te Antwerpen. Osiris 2/5 te Curagao. Ouwerkerk 29 te Kobe. Peperkust 1/5 te Amsterdam. Philidora 29 v. Port Said n. Rotterdam. Philine 1/5 te Suez. Polydorus pass. 1/5 Kp. St. incent n. Liverpool. Prins Frederik Hendrik 1/5 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso 29 te Napels. Prins Maurits 30 v. Rotterdam n. Montreal. Radja 29 te Aden. Reza Shah The Great 1/5 v. P. Said n. Wilh.hav. Ridderkerk 29 ten anker Chittagong. Roebiah 30 v. Hongkong n. Manilla. Rotte 2/5 te Kaapstad. Ruys 30 te Hongkong. Sabang 1/5 v. Kuching n. Bangkok. Saloum 1/5 te Rouaan. Sambas 1/5 te Phnompenh. Scheldelloyd 1/5 v. Hongkong n Kobe. Scherpendrecht 30 te Novorossisk. Schielloyd 30 v. Alexandrië n. Napels. Senegalkust 29 te Abidjan. Serooskerk 29 v. Hamburg n. Bremerhaven. Seven Seas 29 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Sibigo 30 te Melbourne. Sinabang 29 v. Labuan n. Bangkok. Sirrah 28 v. Rosario n. Necochea. Slamat 3/5 te Rotterdam verwacht. Stad Alkmaar 1/5 v. Dakar n. Tabou. Stad Arnhem 30 v. Rotterdam n. La Coruna. Stad Dordrecht 30 v. Rotterdam n. El Ferrol. Stad Leiden 2/5 te Port Said. Statue of Lib. pass. 1/5 Str. Messina n. Pt. Said. Stentor 1/5 te Alexandrië. Straat Cumberland 1/5 op rede Beira n. Beira. Straat Torres 2/5 te Niihama. Sumatra 1/5 te Genua. Sunetta 29 v. Holtenau, 1/5 te Stockholm. Tahama 30 te Palermo. Tjibodas 1/5 v. Hongkong n. Manilla. Tjisadane 30 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tjitarum 2/5 te Kaapstad verwacht. Togokust pass. 1/5 Finisterre n. Amsterdam. Triton 1/5 v. Amsterdam n. Hamburg. Tweelingen 30 v. Puerto Ordaz n. Rotterdam. Utrecht 1/5 v. Djibouti n. Suez. Van Cloon 1/5 te Singapore. Van der Hagen 1/5 te Port Harcourt. Van Riebeeck 1/5 v. Abadan n. Kuwait. Van Spilbergen 1/5 v. Singapore n. Kaapstad. Videna 1/5 te Rotterdam. Vivipara 1/5 dwars Kp. St. Vincent n. Montreal. Vlist 2/5 te New York. Waal 2/5 te Rotterdam. Waibalong 29 te Bahrein. Waikelo 4/5 te Muscat verwacht. Waiwerang 30 te Bangkok. Weltevreden 29 v. Genua n. Port Said. Willem Barendsz pass. 1/5 Canar. eil. n. R'dam. Wonogiri 30 te Beyrouth. Zafra 1/5 v. Mersey n. Mena Al Ahmadi. Zeeland 1/5 ter hoogte van Honolulu n. Japan. Zonnekerk 29 te Colombo. Zuiderkruis 1/5 te Aden. SLEEPVAART Cycloop en Help 27 te Aden n. Colombo. Friesland 1/5 75 m. z. Las Palmas n. Rotterdam. Noordholland 1/5 900 m. w. Honolulu n. Japan. Utrecht 29 v. Seattle n. Japan. Zeeland 1/5 1100 m. w. Brest n. Montreal. Kromhout motorenfabriek D. Goedkoop jr. n.v. is over 1960 ruim van opdrachten voorzien geweest. Het voordelig saldo be drijfsrekening bedroeg 1.094.984 (v.j. 1.205.418). Na aftrek van onder andere arbeidslonen en na verschillende voorzie ningen resteert een winst ter verdeling van 427.950 364.550). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te ver' hogen van acht tot negen percent. Door de verhoging van de produktivi teit steeg de omzet van f 15,43 miljoen tot 16,46 miljoen. Hiervan was 20 percent voor directe export bestemd. De directie blijft streven naar opvoering van de pro duktiviteit. Op 31 december was de order portefeuille 8,69 miljoen tegen 8,33 miljoen het jaar tevoren. Deze orderporte feuille doet de directie 1961 met vertrou wen tegemoet zien. Canada verkoop graan en bloem aan communistisch China De Canadese minister van Landbouw Alvin Hamilton heeft bij zijn terugkeer uit Hongkong medegedeeld, dat Canada een overeenkomst op lange termijn hal gesloten met communistisch China voor de verkoop van tarwe, gerst en bloem. Hij maakte geen verdere bijzonderheden bekend. Wel zei hij, dat de transactie groter was dan de graanverkoop ter waarde van 60 miljoen dollar, welke in januari met communistisch China tot stand kwam. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De Nederlandse afgevaardigde L, J. Goedhart heeft In de commissie van de Verenigde Naties voor niet-zelfbesturende gebieden gezegd, dat westelijk Nieuw- Guinea verkeert in een stadium van geleid zelfbestuur, op de weg naar algeheel zelf bestuur. De heer Goedhart wees er de commissie op dat de onlangs gevormde Nieuw-Guinearaad gelijkberechtigd zal zijn met het Nederlandse bestuur wat be treft het tweegesprek over zelfregering en zelfbeschikking. Hij zei dat de installatie van de raad op 5 april het einde betekende van een overheersend Nederlands bestuur. In dit kleine parlement krijgen vertegen woordigers der bevolking een kans recht streeks en op het hoogste niveau aan het bestuur deel te nemen- DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van Defensie, generaal Abdoel Haris Nasoetion, heeft zondag gezegd dat „een incident in het geschil West-Irian een openlijke oorlog kan veroorzaken." De minister zei dit in Djakarta toen hij terugkwam van een missie om de regerin gen van Australië. Nieuw-Zeeland en de Philippijnen de Indonesische politiek in het geschil om Nederlands Nieuw-Guinea uiteen te zetten. „Wanneer de Nederlanders blijven vast houden aan hun huidige politiek," zo waar schuwde hij, „zullen zij geliquideerd wor den en zullen zij het risico lopen van de vijandschap van de grote meerderheid der Afro-Aziatische volken." De premier van Australië. Menzies, heeft zondagavond in een televisie-toespraak verklaard te geloven, dat door zijn bespre kingen met de Indonesische minister van Defensie, Nasoetion, Australië en Indonesië nader tot elkander zijn gekomen. Naar zijn minister Nasoetion gehoord wat hij wilde verklaart, dat Indonesië geen geweld zal gebruiken in de kwestie-Nieuw-Guinea. Daarentegen heeft Alan Fraser, een par lementslid van de Australische Labour- partij, gezegd dat hij spoedig Indonesische landingen op Nederlands Nieuw-Guinea verwacht, omdat de Australische regering heeft beloofd dat zij niet militair zal in grijpen in het Nederlands-Indonesisch ge schil. Volgens Fraser heeft de Indonesische minister Nasution gehoord wat hij wilde weten tijdens zijn bezoek aan Australië, dat Australië militair niet zal ingrijpen om Nederland te helpen. Volgens Fraser is Australië in gebreke gebleven de feiten van het geschil op passende wijze aan de landen van Azië en Afrika voor te leggen. Hij wees erop dat Australië en Nederland beide geporteerd zijn voor zelfbeschikking van de bevolking van Nieuw-Guinea. „Maar Australië heeft Indonesië de indruk gegeven dat het probeert een deel van zijn eigen gebied te redden", aldus Fraser- Naar Zweden? Het Zweedse liberale blad „Dagens Nyheter" heeft in een hoofd artikel voorgesteld dat de Zweedse rege ring immigratie van Nederlanders in Zweden aanmoedigt om het te verwachten tekort aan arbeidskrachten in de komende twintig jaar op te vangen. Als Zweden zo dicht bevolkt was als Nederland zou de bevolking even groot zijn als die van de Verenigde Staten, aldus het blad, dat schrijft dat de Nederlandse bevolking de snelst groeiende in Europa is. Bourguiba op Schiphol. Zondagmid dag heeft de president van Tunesië, Bourguiba, op doorreis naar Canada met zijn echtgenote, verscheidene leden van het kabinet en autoriteiten van een aan tal departementen, ruim een uur op Schip hol vertoefd. Het uit 25 personen bestaan de gezelschap arriveerde om kwart over een in een vliegtuig van de Tunesische luchtvaartmaatschappij en reisde om half drie door naar Montreal in een DC-8 lijn- toestel van de K.L.M. Minister naar Nigeria. De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, is van Schiphol naar Nigeria ver trokken om de economische betrekkingen met dit land te versterken. Hij zal ook korte bezoeken brengen aan Ghana en Liberia. In Antwerpen gepakt. Een 23-jarige Rotterdammer is door de Antwerpse re cherche op heterdaad betrapt toen hij daar in het internationale zeemanshuis zich meester maakte van een radiotoestel, van 3500 Belgische franks en van 5 Engelse ponden. Hij heeft bekend, dat hij ook nog 5000 Belgische franks heeft gestolen. Hij was in het bezit van een pistool waarmee men gaspatronen kan afschieten en van een doos munitie voor dit soort wapens. VOORBEURS VAN HEDEN. lste tijdv. 2de tijdv Slot A.K.U492 gb494 gl 492 1 Kon. Olieƒ151—151.50 ƒ.51.50 °nilips 1164—1165 1162 Unilever 870872 exdiv. Hoogovens 1121—1125 1125 NEW YORK; Minder vraag De handel op de Newyorkse beurs werd gisteren gekenmerkt door een daling van de koersen en een kleinere vraag. In de over het algemeen voorzichtige stemming werden er goede winsten gemaakt in de afdelingen vliegtuigindustrie, stukken na tionale verdediging, koper en verschillende staalwaarden. De koers in de elektroni sche afdeling lag iets lager. De verliezen waren nergens groot. De fondsen waarop winst gemaakt werd waren I.B.M. en Texas Instruments, Kerr-McGee, Bell and Howell, Lehn and Fink en verscheidene internationale olies. De staalwaarden toon den zich krachtig, door goede produktie- rapporten, de voornaamste koperfondsen gingen vooruit. Aandelen vliegtuigindus trie en aandelen nationale verdediging boekten dollars winst. Bij de fondsen die zich sterk toonden waren Bethlehem Steel, Douglas, Republic Aviation, Ford, Kenne- cott en Revlon. Spoorwegen en nutsbedrij ven liepen iets terug. De omzet bedroeg gisteren 3.710.000 aandelen. Van een totaal van 1277 verhandelde fondsen werden er 486 hoger en 590 lager verkocht. Het industriegemiddelde kwam van 678,71 op 677,05; dat van spoorwegen van 141,07 op 140,78 en dat van openbare nuts bedrijven van 111,72 op 111,34. (UPI)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15