Laos en Cambodja zien af van internationale conferentie HET WEER 300.000 buitenlanders op bezoek L SimcaShow astro verklaart Cuba tot een socialistische staat Amerikaanse ruimtereis uitgesteld A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf Nationaal TV-feestprogramma m Kansen op Amerikaanse interventie worden kennelijk kleiner Onderhandelingen beginnen 8 mei Bolletje/" Ruim een derde deel naar de Keukenhof Geef 'n cadeau Twintig jaar voor dood slag op Engelina Feenstra Beperkt bestand in Laos m éee MORRIS êefóreifoti êui/f TOMADO Verkiezingen worden er niet meer nodig geacht DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 151 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, banco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mija SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES De landingsrechten in de zilveren rol Enkele buien Wie is ei" morgen jarig? Tornado biedt a zv*n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een h arte wens kurrt vervullen. Gebouw Haarl. Kegelbond Tempeliersstraat 35 - Haarlem Dr. D. Bakkerlaan 12-16 Bloemendaal. Tel. 57500-57501 DEMONSTRATIE Geopend 10.30-22.50 uur Het woord is aan r~y In de krant van heden: Nü een ARISTONA kopen en op 5 mei ongestoord genieten van het want...iedereen ziet méér in 'n DINSDAG 2 MEI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Temidden van haar vier dochters heeft Koningin Juliana maandag de hulde van duizenden Nederlanders in ontvangst genomen tijdens het gebrui kelijke défilé in de tuin van paleis Soestdijk. Meermalen beantwoordde zij de huldeblijken van de voorbijtrek- kenden door beide armen omhoog te heffen. De vorstin kwam handen te kort om de geschenken in ontvangst te nemen. Op de onderste foto ziet men de vorstin twee verpakte Edam mer kazen in ontvangst nemen. Advertentie ÖARTB, 'ORJSSTf? HAARLEM TEL 13439 LEIDSESJRAAT .m KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 VIENTIANE (UPI) Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek heeft gisteren in de Laotische hoofdstad Vientiane gezegd, dat hij afziet van zijn voorstel voor een veertienlandenconferentie ter bespreking van de crisis in Laos. Sihanoek maakte zijn besluit bekend nadat hij van koning Savang Vatthana van Laos de verzekering had gekregen dat in de loop van deze maand een nieuwe coalitieregering zal worden gevormd. Prins Norodom zei voorts dat Cambodja de conferentie van 12 mei in Genève niet zal bijwonen, en dat ook koning Savang Vatthana deelneming daaraan van Laos niet noodzakelijk acht. President Kennedy's reizende ambassa deur Averell Harriman heeft gisteren op zijn beurt in Vientiane gezegd, dat de com munisten nog steeds tussenbeide komen in het conflict in Laos met wapens en man kracht. Hij verklaarde dat alle vertragin gen in het verkrijgen van een wapenstil stand op rekening van Kroesjtsjev geschre ven moeten worden en dat Cambodja's be sluit geen verandering zal brengen in het Amerikaanse standpunt Onze correspondent te Washington tele grafeerde het volgende: Het heeft de aandacht getrokken, dat Kennedy vorige week heeft gezegd: „Wij kunnen alleen de vrijheid verdedigen van hen, die bereid zijn zichzelf te verdedi gen." Amerika's president heeft inmid dels Harriman naar Laos gezonden, ten einde de toestand in ogenschouw te nemen. Harriman zou kunnen rapporteren wat iedereen reeds maandenlang weet: dat het leger van de officiële regering van Laos, ondanks grote Amerikaanse steun, bijzon der weinig geneigd is te vechten. In dat geval zou Kennedy volgens zijn bovenver melde uitspraak zich niet verplicht behoe ven te gevoelen Laos bij te staan met Amerikaanse troepen. Dat Kennedy onge veer een maand geleden nog zeide niet te kunnen dulden dat Laos zou worden op geslokt, moet men dan maar vergeten. Het tweede symptoom waardoor men zou kunnen denken dat het niet tot mili taire interventie in Laos zal komen, kan men vinden in de antwoorden die senator Fulbright zondagmiddag gaf in een inter view voor de televisie. Fulbright is voor zitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse zaken. Hij is een bedachtzaam, goed geïnformeerd man en een der be langrijkste Congresleden van de Democra tische partij. Men kan zich moeilijk voor stellen, dat Fulbright aan de vooravond van een belangrijke beslissing omtrent Laos met veel klem stelling zou nemen tegen een actie die Kennedy zou prefere ren. Fulbright verklaarde zich onomwon den tegen een militaire actie van Amerika in Laos, daar terrein en omstandigheden daartoe niet geschikt zijn. Wel zou Ful bright voor militaire steun zijn aan Zuid- Vietnam, Thailand en Birma, indien deze landen daarom verzochten. Volgens diplomatieke kringen in Washing ton zullen de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Nederland over lan dingsrechten voor de K.L.M. aan de Ame rikaanse westkust op of omstreeks 8 mei in Washington worden hervat. De Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen. die van plan was van 2 tot 15 mei een tournee naar Californië te maken, zal deze nu voor de komende besprekingen bekorten. De heer Van Roijen zal nu alleen een bezoek brengen aan San Francisco en Sacramento, de hoofdstad van de staat Californië, waar hij voor het Huis van Afgevaardigden en de Senaat van Califor nië toespraken zal houden. Advertentie V\UIU'H nmm Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zeker 300.000 vreemdelingen hebben de korte vakantie van zaterdag tot en met maandag in Nederland doorge bracht. Dit is een schatting van de A.N.V.V., welke schatting door berich ten over druk bezoek uit vele oorden wordt gesteund. Van dit aantal heeft tenminste 200.000 in het westen des lands gelogeerd. De logiesinformatie- diensten hebben voor 13.500 mensen onderdak moeten zoeken. Het verzame len van gegevens omtrent logiesruimte op circa 200 kampeerterreinen op de alarmcentrale" van de A.N.W.B., die de gegevens verstrekt aan de logies-infor- matiediensten van de A.N.V.V. en de grenskiosken en noodkantoren van de A.N.W.B., bleek uitstekend te functio neren. De A.N.W.B.-noodkantoren bij Ede, maar vooral die bij Heemstede, werden door buitenlanders druk be zocht, minder om logiesinformaties voor kamperenden, dan wel voor algemeen toeristische gegevens. Het viel niet mee in de kuststreek tussen Schoorl en Brielle en evenmin in Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Delft, Dor drecht en Utrecht. In Amersfoort was de V.V.V. zondag om middernacht nog bezig toeristen in pensions, bungalows en zomer huisjes onder te brengen. Het buitenlands bezoek is zeker anderhalf maal zo groot geweest als met Pasen van dit jaar. Een enorme attractie bleek opnieuw de Keukenhof in Lisse. Deze bloementen toonstelling trok ongeveer het derde deel van het vreemdelingenbezoek. Op de aanlegsteigers van de Amster damse rondvaartboten stond men uren lang in de rij om een grachtentochtje te maken. Andere attracties, zoals Schiphol en vele Musea, zagen een verheugend bezoekerstal door de poorten gaan. De Ef- teling bij Kaatsheuvel meldde 17.000 gas ten, Madurodam in Den Haag 33.000 en het museum op de Hoge Veluwe 3.000. Ongeveer 60 pet. der buitenlandse toe risten kwam uit Duitsland, 30 pet. uit Frankrijk en 10 pet, uit België, Engeland en Scandinavië. Van Londen uit werden tientallen chartervluchten op Zestienhoven voor speciale eendaagse bollentrips met bezoek aan Amsterdam uitgevoerd. Hoe groot het dagbezoek uit de nabuur landen is geweest, is moeilijk te schatten. Het moet zeker de 100.000 overschreden hebben. Voor kamperen was de animo niet groot, tenminste niet in het westen des lands. Meer in trek was de luwte van Midden- en Zuid-Nederland en de Veluwe. Opmerke lijk was het grote aantal geallieerde mili tairen, dat met karavans een lang wee kend kwam doorbrengen. De kampeer-in- formatiedienst van de A.N.W.B., gevestigd langs de grote invalswegen, heeft het vrij druk gehad. Op de Keukenhof in Lisse werden van Advertentie Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 29-jarige loswerkman uit Amsterdam, die op 7 april 1960 in de woning van een hoofdinspecteur van politie aan de Ter Gouwstraat in Amsterdam-Oost het 17-ja- rige in Amsterdam werkende Leeuwarder meisje Engelina Feenstra van het leven beroofde, wegens doodslag, vergezeld van een zedendelict, veroordeeld tot een gevan genisstraf van twintig jaar en terbeschik kingstelling van de regering. De procu reur-generaal had achttien jaar en terbe schikkingstelling geëist. De officier van Justitie vorderde deze straf ook, doch de rechtbank maakte er levenslang van. Het hof heeft overwogen dat de bijzon dere ernst van het feit en de gruwelijke wijze waarop het werd gepleegd, op zich zelf gezien de hoogst toelaatbare straf zou den rechtvaardigen. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het hof evenwel reke ning gehouden met de psychiatrische rap porten, waarin de dader verminderd toe rekeningsvatbaar is verklaard. Een der deskundigen is echter van mening dat door middel van therapie een zekere aanpas sing van de verdachte aan de samenle ving kan worden bereikt, waarvan het wel slagen niet met zekerheid kan worden voorspeld. Op grond daarvan achtte het hof na de tenuitvoerlegging van de straf een vele jaren durende behandeling nood zakelijk. zaterdag tot en met maandag honderd twintigduizend bezoekers ontvangen, waar van 63.000 op zondag. In twaalf jaar tijds telde men op de tot dusver drukste dag 55.000 bezoekers. Vele extra-treinen uit Duitsland, België en Frankrijk, alsmede bijna 1500 autobussen en ruim 20.000 per sonenauto's brachten deze bezoekers naar Lisse. Duitse invasie De Limburgse mijnstreek heeft op ko ninginnedag een ware invasie van Duitse automobilisten te verwerken gekregen, die van hun vrije dag ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid gebruik maakten om in de mijnstreek te gaan winkelen. Per manent stond er bij de Nederlandse en Duitse douane een file auto's, waarvan het einde niet te zien was. In Heerlen waren de warenhuizen en win kels opengebleven, ofschoon het winkelper soneel daartegen tijdens een openbare ver gadering fel geprotesteerd had. De woord voerders van de vakorganisaties betoog den tijdens deze vergadering, dat het win kelpersoneel nu geen Koninginnedag kon vieren, omdat de werkgevers zelfs op die dag nog van de Duitse kooplust wilden profiteren. Het Heerlense gemeentebestuur had de maandagse vrije markt in verband met Koninginnedag afgelast. Naar raming bestond 70 percent der kopers tijdens Koninginnedag in de Heerlense zaken uit Duitsers. Advertentie Verklaring. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Kreisky, heeft zijn ambassadeur in Rome gelast van de Italiaanse regering een verklaring te eisen voor de arrestatie van een hoge vrouwelijke functionaris in de regering van de Oostenrijkse provincie Tirol. Zij werd gearresteerd bij het overschrijden van de Italiaanse grens, op weg naar Frederik de Groote: Iedereen moet in de hemel kunnen komen op zijn eigen manier. VIENTIANE (Laos) (Reuter) - In Laos is maandagavond een einde geko men aan de strijd in het belangrijke frontgedeelte ten zuiden van Van Vieng, aan de weg tussen Vientiane en Loeang Prabang. Dit was het resultaat van het eerste geslaagde contact tussen verte genwoordigers van de linkse en de recht se strijdkrachten, aldus is vandaag te Vientiane bekendgemaakt. KEY WEST (Florida-V.S.) (Reuter-AFP) Premier Fidel Castro heeft op een 1 mei-bijeenkomst in Havana verklaard dat Cuba een socialistische staat is, en dat geen verkiezingen zullen worden gehou den. Castro verweet de Verenigde Staten hun aandeel in de mislukte invasie van vorige maand, en verklaarde: „Moge Kennedy niet van socialisme houden, wij houden niet van imperialisme en kapitalisme. Wij hebben even veel recht ons te beklagen over het bestaan van een kapitalistisch, imperialistisch regime voor onze kust als Kennedy over het bestaan van een socia listisch regime voor zijn kust". De Cubaanse premier vroeg de menigte, die door een commentator van radio-Ha vana op drie miljoen werd geschat: „Heeft u verkiezingen nodig?" De mensen riepen „neen". Castro vervolgde met te zeggen, dat zijn regering zich van nu af aan op rechtstreekse steun van het volk zal be roepen, tot uitdrukking gebracht op bijeen komsten als de onderhavige. Premier Castro zal zich waarschijnlijk binnenkort naar Moskou begeven om de Leninprijs in ontvangst te nemen welke hem dezer dagen is toegekend, zo meldt het Russische persbureau Tass. Vliegtuigincident Een passagier van een toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Na tional Airlines" dat in Florida op weg was van Marathon naar Key West, heeft de piloot met een mes gedwongen op een Cu baans vliegveld te landen. Hij verliet het toestel op San Antonio de Los Banos. Na ongeveer drie uur oponthoud kreeg de pi loot toestemming de reis voort te zetten. Het toestel was met acht passagiers en een bemanning van drie uit Marathon ver trokken. De man, wiens naam en nationaliteit niet bekend zijn, vertelde de piloot dat de „sterke man" van de Dominicaanse repu bliek generalissimo Trujillo, hem honderd duizend dollar had geboden om Castro te vermoorden. Hij waarschuwde de vlieger dat hij binnen een half uur bij Havana wilde zijn en dat hij anders het toestel zou laten verongelukken. Advies WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben de zeshonderd Ameri kaanse burgers die nog in Cuba zijn, de raad gegeven het land te verlaten om verdere moeilijkheden met het regime van Castro te vermijden, zo is officieel in Washington meegedeeld. De correspondent te Havana van het Milanese dagblad „Corriere Delia Sera' meldt dat Fidel Castro, na ontvangst van een boodschap van de Paus, vele gevange nen op vrije voeten heeft doen stellen. Ge arresteerde priesters werden vrijgelaten en de universiteit van Villanueva en ande re rooms-katholieke instellingen mochten hun deuren weer openen. CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) Wegens de ongunstige weersomstandig heden is de lancering van het Mercury- ruimteschip, met aan bord de eerste Ame- kaanse ruimtevaarder, uitgesteld. Aan vankelijk had de lancering om een uur onze tijd moeten plaats hebben. Donderdag zal, indien het weer gunstig is, een nieuwe poging worden gedaan. Ook dan zal ernaar worden gestreefd de lan cering om acht uur in de ochtend plaatse lijke tijd (een uur in de middag onze tijd) te laten plaats hebben. Naar vanmorgen op de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral in Florida werd verwacht, zou vanmiddag om drie uur Nederlandse tijd de eerste Amerikaanse astronaut in een ruimtecabine van het type Mercury worden gelanceerd voor een vijf tien minuten durende tocht door de kos mos. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit.het binnenland2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 9 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Foto-reportage van Soestdijk 7 Horen en Zien 8 Kunst 8 Ruimtevaart 11 Feuilleton 13 Panda en andere beeldverhalen.13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Allan B. Shephard jr. Slechts de weersomstandigheden konden, naar de deskundigen op Cape Canaveral meedeelden, nog tot uitstel van de aange kondigde reis leiden. Deze weersomstan digheden, die in de loop van vandaag slechter werden, waren in het startgebied van dien aard. dat de zogenaamde count down het vullen van de tanks met brandstof en de laatste controle van de apparatuur in de capsule vanmorgen tijdelijk werd stopgezet. Later kwam even wel het bericht, dat men de werkzaam heden ter voorbereiding van de eerste Amerikaanse ruimtereis had hervat, on danks de toenemende bevolking. Advertentie mtotia IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! V

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1