Fransen haat de van Algerije kijken vol toekomst in GRANT l Romeinen staan verbluft van computers Voortvluchtige generaals zouden in Algiers zijn Majoor Gagarin gehuldigd bij de 1 meiviering in Moskou Wereldnieuws 95 ct Fa. B. ENGELENBERG 1000 BROEKEN! zegeviert zegeviert zegeviert Frans-Algerije is niet meer te redden alleen nog met terreur te wreken <=Praatótoeli j Generaal Nicot in vesting opgesloten Ghana, Guinee en Mali sluiten een unie Vijftig doden in drukte op de Franse wegen DINSDAG 2 MEI 1961 0p de OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN HOGEDRUKSLANG - MANOMETERS Kort nieuws Floris Flaneur Op de ereplaats naast eerste minister Kroesjtsjev NIET LANGER ZOEKEN! Meisje dat met geld van werkgever verdween aangehouden (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, mei. - De avondklok is ingegaan, de Rue d'Isly, hoofdstraat van Algiers, is donker. Door de leegte slentert een Franse patrouille in het slordig uniform van de dienstplichtigen, die Frankrijk hebben helpen redden. Dan sprin gen zij haastig opzij: uit het donker suist een plastic zak met water naar bene den, die met een doffe plof op straat openklapt. Ik krijg de spatten op mijn broek. Ik hoop dat het s c h o o n water is. De dienstplichtigen kijken naar bo ven, naar de vijandig gesloten blinden voor de ramen en roepen met kwaad sarcasme: „Aardige mensen hoor, die Fransen van Algerije". Er zijn al vecht partijen geweest tussen burgers en dienstplichtigen. In het regeringsgebouw aan het Forum I er een siddering van geluk door de menig geven de ministers Joxe en Messmer en te op het Forum. Dat was wat zij wilden, de staf-chef van het Franse leger, gene- begrepen worden. Nu zei een Fransman raai Olié, een persconferentie. De minis- uit Algerije tegen mij: „Het waren de ters lijken een wedstrijd te houden wie het woorden van een Judas. Hij bedroog ons best generaal De Gaulle kan imiteren. Zij en is ons blijven bedriegen. Jarenlang cultiveren de lichtvermoeide vastbesloten- I heeft hij ons met ingewikkelde, heid, de weidse armgebaren van het hoopgevende formules een rad voor ogen staatshoofd. Joxe scoort het winnende gedraaid. En al die tijd heeft hij voort- doelpunt met de zin: „Ik houd mij bezig gewerkt aan het losmaken van Algerije met het regeren van Frankrijk". Is het van Frankrijk. Misschien zijn wij dom- deze heiligschennis, die de kale, loyale oren en egoïsten, of op z'n best wanhopige generaal Olié ongemakkelijk op zijn stoel stakkerds. Misschien is dit losmaken wel heen en weer doet schuiven? Nee, er is nodig voor Frankrijk. Maar waarom heeft wat anders. Naast hem zit een journaliste hij ons dat niet eerlijk gezegd. Niemand van de verboden Echo d'Alger, een mooie hier is gesteld op Mendes-France, maar vrouw met geweldige zwarte ogen, die terwijl haar handen over het papier gaan met haat en verachting het gezicht van de generaal aan stukken scheuren. Voor de gevangenis van Algiers staan stille mensen. Over de helmen en de mi- die heeft van zijn hart geen moordkuil ge maakt. En als het dan al nodig was ons te bedriegen en in slaap te sussen, dan is dat nog geen reden om een man die zich jegens ons heeft gedragen als een huis vriend uit een schuine mop, voor te stel len als de heilige die Frankrijk uit de bllllC lllCilOCll* V/ V V.1 I 1JJ trailletters van de blauw-geuniformeerde klauwen der politici heeft gered C.R.S. staren zij naar de getraliede ra- Dit is maar een reactie op de noodzake- men, waarachter de officieren zitten van lijke, maar tragische operatie die het los- het eerste regiment parachutisten van het snijden van Algerije van het moederland Vreemdelingenlegioen. Zij zongen „Non, je is. Er zijn andere. Sommigen pakken hun ne regrette rien" (nee, ik heb nergens koffers voor het vertrek. Anderen pakken spijt van) toen zij werden weggebracht, hun wapens om te blijven. De O.A.S., de Hun commandant Saint-Mrac zat twee geheime gewapende organisatie heeft een jaar in Buchenwald. pamflet uitgegeven dat zegt: Wij hebben In Bab El Oued spugen Franse arbei- een nederlaag geleden omdat de militai- ders nèt naast de schoenen van andere ren ons niet hebben weten te gebruiken Franse arbeiders in uniform. Zij zijn zo- Wij keren terug tot de clandestiniteit. Wij juist door hun eigen pastoor terechtgewe- zullen een angstpsychose scheppen bij de zen, een soort Don Camillo, die de mooi- I Gaulisten van Algiers: geen medelijden ste onderdelen van de mis wegliet om hen met hen. Waar wij hen kunnen raken, zul te straffen. Hij preekte zelfs niet, maar len wij dat meedogenloos doen", zei alleen: „De Heilige Petrus spreekt tot opschepperij u" en las toen een citaat voor waarin Petrus ongehoorzaamheid aan de wet ver oordeelt. Bij de anisette in het café zeg gen de „pieds noirs" van Bab El Oued na de mis tegen elkaar: „We worden wèl in Dat is vermoedelijk geen opschepperij De O.A.S. beschikt naar schatting over tweeduizend zware wapens en grote hoe- T Hemsë Petrus I veelheden plastic-explosieven. De laatste de steek gelaten. Zelfs de Heilige Pe kans om (je Franse regering omver is tegen ons In Algiers werden zaterdagmorgen pam te I werpen is met de mislukte muiterij van in Algiers weraen zateradgmuige pam- de generaals verdwenen, maar kansen fletten verspreid waarin de bevolking een ongebreidelde terreur zijn er nog wordt opgewekt zondag niet ter kerke te i te over. De O.A.S., die tot nu toe bevel gaf met de plasticaanslagen zo weinig mo gelijk slachtoffers te maken, heeft thans order gegeven, er zo véél mogelijk te maken. Ondanks de zuiveringen in politie en administratie heeft de O.A.S. haar handlangers nog steeds in alle openbare diensten. Van de nu totale ontreddering der gees ten in Algerije probeert zij met desperate bastbeslotenheid gebruik te maken. Zij belooft niet meer succes maar wèl wraak. Er valt in de komende maanden inder daad een bloedige terreurgolf te vrezen. Zo mogelijk nog ernstiger is de kans, dat een voortgezette terreur van zo'n Franse ondergrondse na de Algerijnse onafhanke lijkheid, de toch al schaarse kansen voor een toekomstige samenwerking tussen Frankrijk en Algerije voorgoed de grond zal inboren. Het Franse leger, dat in de overgangsperiode de orde zal moeten hand haven, komt voor een zware taak te staan. Aanslagen CONSTANTINE (Reuter) In een café te Constantine is maandag een granaat ontploft. 27 Mensen werden gewond, van wie twee ernstig. In Oran is een Franse luitenant door een onbekende doodgescho ten. Ook in deze plaats is een granaat in een café geworpen. Vijf mensen liepen verwondingen op. Maandag ontplofte een plasticbom voor een mohammedaanse win kel. Terroristen hebben zaterdag in een der drukste wijken van Algiers een hand granaat naar een autobus gegooid. Er vie len geen slachtoffers, doch er werd grote materiële schade aangericht. Dit was de tweede terroristische aanslag sinds het einde van de militaire opstand. Geallitereerde pinksterpret Het is, zoals de befaamde Onno de On- I zindelijke, de volksdichter der lage lan den (1218-1301) geschreven hééft in zijn 66-strofige lied „Van 't meikindjen": „Als 't sonneke niet schijnen wil, wordt 's men sen hartken (middeleeuws voor: hartje. Red.) koel en kil". Zeggen wij 't ronduit, mensen, en win den wij er geen doekjes om: 't is deze eer- ste mei niet zo leutig geweest als gij en ik en wij allen hadden gehoopt. Maar is dit reden om bij de pakken neer te zitten? 'k Zeg duizend maal: „neen!" Neen, want Pinksteren is in 't zicht en als dan het zonnetje z'n best wil doen, staan ons mooie dagen te wachten! Heeft I Aleida van Oudenaerde, de gevierde mar- I ketentster der Muiderkring, niet dat boer tig liedeke gezongen van „Pinxter (zes tiend' eeuws voor: pinkster .-Red.) in 't zicht, 't zieltje wordt licht"? Welaan dan, mensen, wat zal 't deez' I pinksteren zijn? Allereerst daar doen wij allemaal an mee; de burgemeester voorop ons dansen om de m,eiboom op de speel weide; en dan, ieder naar eigen keus, 't land ingetrokken om deel te nemen aan alles wat daar, die beide dagen, zoal te doen is. Aan pret geen gebrek. Wat zal het wezen? Naar het Gekscheren in Gendringen of naar het Loerdraaien in Laren? Naar het Hooihappen van Hoogezand of het Stoet haspelen in Sappemeer? Wie zal de lever worst van honderd kilo winnen bij het Kuitschieten in Kuinre en wie het krente- brood van tweehonderd pond, sinds meer dan drie eeuwen de veelbegeerde hoofd prijs van het Uiltjeknappen in IJmuiden? Wat zal het wezen? Er is te kust en te keur. Vuurtje stoken in Voorschoten. Belletje trekken in Bommel. Hamerzwaaien in Harmeien. Visjesvangen in Vierverlaten. Zuzjezoenen in Zutfen. Kindjekussen in Kolhorn. Al deze hoogtijden van de eeuwenoude vaderlandse volkscultuur, onaangetast door de storm van de tijd en onbezoedeld van de vulgaire tendenzen onzer twintigste- wordne. eeuw se bromfiets- en benzine „bescha- Record. Volgens het Russische persbureau ving". Tass heeft de vlieger Mossolov vrijdag Neen, niet in de grote steden zullen wij met een straalvliegtuig van het type E-66 met Pinkster zoeken, vrinden, maar in den een nieuw wereldhoogterecord gevestigd, buiten, waar de stoere boer met bei z'n Hij bereikte een hoogte van 34.200 me- werkhanden de oude, zinrijke beschaving ter. Het vorige record stond met 31.513 beschermt en vasthoudt. op naam van de Amerikaan Jordy. De Niet op 't asfalt, vriendinnen, maar op E-66 vloog met een snelheid van ruim de lage ruige weide. twppmaal Hp geluidssnelheid. I Pinkster is in t zicht! (Van onze correspondent) ROME. In Rome wordt in deze dagen een tentoonstelling gehouden de eerste in Europa van de machines (computers), die eerlang de taak van bankbeambten, bibliothecarissen, functionarissen in de levens verzekeringsbranche en dergelijken zullen komen verlichten. Het gaat om de tentoonstelling der pro-dukten van een parti culier bedrijf, zij het dan een heel groot, met vertakkingen in vierentwintig ver schillende landen. De tentoonstelling is van een dusdanige omvang, dat er een congres voor wordt georganiseerd, waaraan vijftienhonderd personen deelnemen. Wij hebben de tentoonstelling bezocht en zijn er min of meer duizelig van terugge keerd. Dat er machines bestaan, die in vier seconden de inhoud van een boek van duizend bladzijden geheel in zich kunnen opnemen en in een „ijzeren geheugen" be waren, waarna de weetgierige, die iets van de inhoud van dat boek nodig heeft voor zijn werk, door het bedienen van een paar gaan, omdat monseigneur Duval, de aarts bisschop van Algiers in alle kerken van Algerije een brief zou laten voorlezen waarin hij de „verdwaalde opstandelin gen" veroordeelt. (Vele kerken waren zon dag half leeg). Verstoten Ja, de Fransen van Algerije, het mil joen rijken en armen, colons, burgers en kleine ploeteraars, voelt zich zeer in de steek gelaten. Het is nu meelijwekkend eenzaam. De laatste mogelijkheid om hulp van buiten te krijgen is verbleekt, nu het leger hen niet heeft kunnen of willen hel- pen. Daarom verachten zij de generaals overtuigd, dat de voortvluchtige ex-gene behalve Challe die na vier dagen op raals Salan, Zeiler en Jouhaud zich nog in de vlucht gingen. Daarom spugen zij Algiers moeten bevinden. Zij zouden zich naast de schoenen van de dienstplichtigen, ongetwijfeld hebben gemeld als zij erin die hen zo menen zij zullen uitleve- geslaagd waren naar het buitenland te ren aan „Ferhat Abbas en zijn moorde- ontkomen. Men oppert de mogelijkheid naarsbende". Vele van de Europeanen I dat het drietal voorlopig onderdak heeft (Van onze correspondent) PARIJS In Parijs blijft men ervan hier zijn Spanjaarden, Italianen en Mal- tezers, die zelfs geen Franse paspoort heb ben kunnen krijgen. Zij voelen zich ver stoten door het Franse volk dat hen in één vuilnisemmer deponeert en er het eti ket fascisten op plakt. Judas De Gaulle En al hun bitterheid richt zich in één schroeiend brandpunt van haat op De Gaulle. De Gaulle heeft, gezien door de gevonden in het Spaanse consulaat van Algiers of in een klooster van Spaanse monniken in de nabijheid van dit consu laat. Alle schepen, die de haven verlaten, worden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Maandag heeft de Franse marine een schip aangehouden, dat al uit de haven was vertrokken en onderweg was naar de Antillen met een lading stukgoed en drieduizend vaten wijn. Op de rede wer den alle ruimen, hutten en bergplaatsen ogen van de ^Fransen vant^*Serije^niets door de havenpolitie onderzocht, maar men vond niemand. De autoriteiten zeg gen: wij zullen ze krijgen, ook al zouden wij Algiers huis voor huis moeten door zoeken. Tijdens het weekeinde is generaal Jean Nicot gearresteerd en naar een vesting in Frankrijk overgebracht. Men beschul digt hem ervan de ontsnapping van Salan en Zeiler mogelijk te hebben gemaakt. Nicot, die een hoge commandopost had bij de strategische luchtmacht, is militair ka beinetsdirecteur geweest van eerste minis ter Debré tot eind januari 1961. Hij is groot-officier van het Legioen van Eer en draagt uit de oorlog 1939-'45 verscheidene decoraties. Hij was in totaal 4.500 uur in de lucht, waarvan 900 oorlogsuren. Alle aanwervingen voor het Vreemdelin genlegioen zijn gestaakt. Tijdens de mui terij werden alle Franse kantoren van het legioen gesloten. De deuren zijn nu weer open, maar niemand wordt aangenomen. Men noteert alleen nog maar de namen en de kandidaten krijgen ten antwoord dat zij er nog wel van zullen horen. van Jeanne d'Arc, daarentegen alles van de ordinaire Franse politici, naar wie hij zelf van zijn privé-Olympus zoveel ban vloeken heeft geslingerd. Vier woorden zullen de Fransen van Algerije hem nooit vergeven. Toen hij in mei 1958 zei: „Je vous ai compris", ik heb u begrepen, ging Advertentie Poolstraat 5? - Haariem Tol. 15252 Onbarmhartige zuivering Na de rebellie wordt er onbarmhartig I gezuiverd. Officieel gaat men uit van het beginsel: „Geen wraak, maar rechtvaar digheid". De balans van hen die gearres teerd, gestraft of overgeplaatst zijn, ACCRA (Reuter-—AFP) De presiden ten van Ghana, Guinee en Mali NKroe mah Sekoe Toeré en Modibo Keita heb- indrukwekkend. En die balans is nog ben in de Ghanese hoofdstad Accra het maar gedeeltelijk. Er is zelfs extra ruim handvest getekend, waarbij hun landen te gemaakt in de Parijse Sante-gevange een unie gQan vormen. Het akkoord moet I nis om de massale arrestaties in de ko- nog door de drie parlementen worden mende week te kunnen opvangen. g0lXeeUAfrikaanse landen kunnen tot de I Ortiz in Rome unie toetreden. In het handvest zijn de cantè ritten thans vier generaals aanbevelingen overgenomen, die een com- chai?e hebben zich gevoegd missie van de drie landen voor integratie opgesloten. Bij Challe hebben zien gevoega v,ö+ fToKioH „an He Hefensie de buiten- I de generaals Gouraud, Bigot en Petit. Ex- landse politiek en culturele kwesties had generaal Challe krijgt stapels brieven nnffesieiH niet alleen symphatiebetuigingen, maar President Kwame NKroemah heeft bok dreigbrieven. Hij mag er niets van maandag op een bijeenkomst van de in lezen, want alle post voor hem wordt ach zijn land aan het bewind zijnde Volkspar- tergehouden en gecensureerd. Het enige tii de volledige uitvoerende macht in de bezoek dat hem maandag werd toege- partij gekregen. NKroemah is al alge- staan, was dat van zijn vrouw, die twin ïg meen-secretaris en voorzitter van het een- minuten in zijn cel werd toegelaten. Over trale comité van de partij. Hij zei dat hij Lagaillarde wordt gezegd, dat hij in Span de leiding in handen heeft genomen op je vertoeft, welk land hij tijdens de op verzoek van het centrale comité. stand nooit zou hebben verlaten. Ook de voormalige caféhouder Ortiz, die in ja nuari 1960 met Lagaillarde op de barri caden stond en bij verstek ter dood werd veroordeeld, is weer opgedoken, ditmaal in Rome. In een oproep heeft hij het verlangen uitgesproken, dat speciaal Frankrijk, Ita lië en Spanje een Middellandse Zee-ver drag zullen sluiten, om Noord-Afrika van het communisme te redden en Frans Al gerije in stand te houden. Hij zegt over nog drieduizend getrouwen te beschikken om het een volgende keer opnieuw te pro beren. In Algerije zijn tot dusver 140 ambtena ren afgezet en 160 gearresteerd. Niet al leen de direct schuldigen, maar ook de medeplichtigen en de zwakke broeders zul len worden gestraft, mitsgaders de geld schieters van de opstand, onder wie zich zeer hooggeplaatste persoonlijkheden zou den bevinden. In Frankrijk zelf staat de grote schoonmaak onder leiding van Frey. die de zieke minister van binnenlandse za ken tijdelijk vervangt en waarschijnlijk binnenkort wel definitief op zijn stoel zal komen te zitten. De Franse minister van Voorlichting, Terrenoire, heeft maandag op een persconferentie te Parijs meegedeeld dat er in het Franse moederland 350 ar restaties en honderden huiszoekingen zijn verricht. Aanslag Kort voor middernacht is zaterdagavond in het Amerikaanse paviljoen van de Cité Universitaire in Parijs een plastic bom van vier kilo ontploft, de zwaarste, die tot dus ver in Parijs is geëxplodeerd. Zes studen ten zijn gewond, van wie twee ernstig. (Van onze correspondent) PARIJS In geen drie jaar is het ver keer op de Franse wegen zo intens ge weest als tijdens het afgelopen weekeinde. Bijgevolg is de lijst van het aantal ver keersongelukken groot. Men heeft reeds vijftig doden geteld, maar die balans is nog slechts voorlopig. Regen en slecht zicht zijn hoofdzakelijk de oorzaken van het aantal ongelukken geweest. Tegenwoordigheid van geest Een staaltje van tegenwoordigheid van geest is vertoond door een automobilist bij Laón (Noord-Frankrijk), die een tach tigjarige als passagier had. In volle vaart had de oude heer per abuis het portier van de wagen open gedaan en viel naar buiten. De chauffeur greep de man bij zijn been en wist hem in de auto te trekken zonder de macht over zijn stuur kwijt te raken. knoppen opnieuw in enkele seconden alles wat hij weten wil, op een kaart gedrukt voor zich ziet, grenst al min of meer aan toverij. Al deze dingen functioneren na tuurlijk met geperforeerde kaarten en het ziet er voor de niet-ingewijde uiterst inge wikkeld uit. Spreekmachine Men verzekerde ons ook, dat het wel niet meer zo heel lang duren zal of onze ver trouwde schrijfmachine verdwijnt in het museum en wordt vervangen door een spreekmachine". Wij zitten doodgewoon te praten en de machine schrijft neer wat we te vertellen hebben. Dat deed ons weer even verademen, want wij vinden het be slist prettiger onze geschreven artikelen te vervangen door een babbeltje van een paar minuten, dat dan stellig ook wel elec- tronisch onder de ogen van onze lezers zal komen. Maar we schrokken toch weer even toen ons in een andere kamer een medemens (wij konden hem nauwelijks als zodanig Verzegeld. Een vluchteling uit Roemenië is zondagavond in Pontebba (Italië) verlost uit een koelwagen waarin hij tien dagen had doorgebracht. De man had zich in een met bevroren vlees gevulde treinwa gon opgesloten, voorzien van voedsel voor een week en een spiritusbrander om thee te zetten. De wagon was door de Roemeense douane verzegeld. Zijn vrouw en zoon zijn achtergebleven uit vrees voor straf wanneer zij ontdekt zouden tweemaal de geluidssnelheid. Vorstelijk. Keizer Haile Selassie heeft zijn nieuwe paleis in Addis Abeba beschik baar gesteld voor de inrichting van de eerste universiteit van Ethiopië. De kei zerlijke diensten zullen naar het oude pa leis worden overgebracht. Naar schatting I vijfhonderd jonge Ethiopiërs studeren in het buitenland. Advertentie herkennen) werd getoond, die bezig was te werken met een automatisch geheugen. Bij wijze van toelichting verzekerde men ons, dat dit niets minder was dan een „criogenisch supergeleid geheugen, sa mengesteld uit subtiele kristallen plaatjes, die constant op een temperatuur worden gehouden die slechts weinig verschilt van het absolute nulpunt, dus 273 graden Cel sius onder nul". We waren natuurlijk erg blij met die toelichting, maar voorlopig hopen we toch, dat ons eigen geheugen nog een tijdje mee wil gaan. Keuze uit meer dan vanaf 19.75 OOK VOOR JONGENS vanaf 10. Gen. Cronjéstraat 40 -44 Telefoon 54479 Haarlem MOSKOU (Reuter-AFP) In Moskou is maandag het feest van de arbeid op de traditionele wijze gevierd met een grote parade op het Rode plein, die door de gehele Russische topleiding werd aan schouwd. De eerste ruimtevaarder, majoor Joeri Gagarin, had een ereplaats aan de linker zijde van premier en partijleider Kroesjt sjev gekregen. Miljoenen televisiekijkers in de Sovjet- Unie en in Oost- en West Europese landen konden de reusachtige troepenschouw vol gen. De Russische minister van Landsverde diging, maarschalk Rodion Malinovski, die rechts naast Kroesjtsjev stond, verklaarde in zijn traditionele 1 mei-toespraak dat de „imperialistische mogendheden een verbetering van de internationale toestand belemmeren". „De imperialistische staten maken zich schuldig aan een bewapeningswedloop. Zij maken van West-Duitsland de gevaarlijk ste oorlogshaard van Europa. Veder ne men zij steeds meer hun toevlucht tot mi litaire maatregelen om de in kracht toe nemende bevrijdingsbewegingen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika met geweld te onderdrukken", aldus de Russische minis- ter. Oorlogsvoorbereidingen Malinovski verklaarde verder dat de Sovjet-Unie „het zich niet veroorloven kan geen acht te slaan op de jongste oorlogs voorbereidingen van de westerse landen," „Het Russische volk dat er naar streeft de wereldvrede te versterken, volgt de manoeuvres van de imperialistische aan vallers met aandacht. Het stelt alles in het werk om de Russische weermacht nog verder te versterken en de militaire af weerkracht van zijn vaderland te vergro ten. Leger en vloot van de Sovjet-Unie zijn thans uitgerust met de modernste wapens die beter en krachtiger zijn dan iedere uitrusting, die welk leger ooit heeft be zeten", aldus de minister. Scheppende kracht Malinovski zei over Gagarins ruimte vaart: „De scheppende kracht van het Russische volk heeft gemaakt dat de Advertentie eeuwenoude droom van de mens, om in de ruimte te kunnen vliegen, tot werkelijk heid is geworden. De ongeëvenaarde verrichting van ma joor Gagarin is een uiting van het genie van het vrije Russische volk, van het on uitputtelijke talent van zijn geleerden, in genieurs in technici en van de grote macht van het socialisme", aldus Mali novski. Op het Rode plein was, als huldeblijk aan majoor Gagarin, een reusachtig ra ketmodel opgesteld. Kort voor het begin van de grote apara- de richtte majoor Gagarin zich via de ra dio tot het Russische volk, waarin hij zijn landgenoten-mede-arbeiders dank bracht voor het feit, dat zij zijn ruimtevaart mo gelijk hadden gemaakt. Voordat de parade begon reden gene raal Nikolai Krilov, commandant van het militaire district Moskou en maarschalk Malinovski in twee reusachtige open auto's langs de eenheden, die in een twintigtal rijen achter elkander waren opgesteld". Voor elke eenheid hielden de auto's halt, waarna Malinovski de militairen toeriep: „Ik groet u ter gelegenheid van de inter nationale feestdag van de eerste mei". De militairen reageerden hierop met de roep: „Heil kameraad maarschalk". Niet alleen in de hoofdsteden der com munistische landen, waar vrijwel overal het Russische ruimtevaartsucces in het middelpunt van de belangstelling stond, werd de eerste mei massaal gevierd. De communistisch Chinese autoriteiten hebben de beschieting van de nationalis- tisch-Chinese eilanden, voor de kust van de volksrepubliek op 1 mei onderbroken „om de bevolking in staat te stellen vro lijk feest te vieren". De kustbatterijen hebben sporadisch vuur afgegeven op de ze eilanden in de afgelopen dagen. Zaterdag heeft de Amsterdamse poli tie in de hoofdstad een achttienjarig meis je uit Haarlem aangehouden, dat sinds 21 april spoorloos verdween met een be drag van 613,- van haar werkgever bij zich. Het meisje moest dit bedrag voor de Haarlemse kruidenier, waar zij werk zaam was, naar de bank brengen. Zij is er echter met het geld vandoor gegaan Bij haar aanhouding was van het meegeno men geld niets meer over. Zij is naar Haarlem overgebracht en in verzekering gesteld. Versteend. Bij opgravingen in Pompei zijn de afgelopen week de versteende resten gevonden van drie mannen, twee vrou wen en drie kinderen, die bijna 2.000 jaar geleden bij een uitbarsting van de Vesuvius om het leven zijn gekomen. Bij die gelegenheid in augustus van het jaar 79 voor Christus vonden onge veer tweeduizend van de 20.000 bewoners van Pompei de dood. Misdadig. Volgens statistische gegevens van de politie is de misdadigheid in West-Duitsland in 1960 met vier en een half percent toegenomen, vergeleken bij 1959. Voor het eerst is verleden jaar het aantal misdaden boven het totaal van twee miljoen gerezen. De politie wijst er op, dat de stijging van de criminali teit veel groter was dan de toeneming van de bevolking, die verleden jaar slechts een percent heeft bedragen. Onderontwikkeld. De politie van Peoria, in de Amerikaanse staat Illinois, heeft een 33-jarige vrouw gearresteerd, die haar twaalfjarige zoon en achtjarige dochter tje vier jaar lang in een klein kamertje opgesloten heeft gehouden omdat zij, zo als zij zei, geen last van de kinderen wilde hebben. De benen van de jongen waren zo onderontwikkeld, dat hij liep als een kind van vier jaar. Strafbaar. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft een wets ontwerp bij het Congres ingediend, waar in opzettelijk onjuiste meldingen over bommen in vliegtuigen strafbaar worden gesteld. Kennedy wil de daders straffen met een boete van 5.000 dollar en vijf jaar gevangenisstraf. Eenheid. Dr. Geoffrey Fisher, de aftreden de aartsbisschop van Canterbury, heeft de leden van de Anglicaanse kerk op het hart gedrukt, dat het goed zou zijn voor de christelijke eenheid, als protestanten tegelijk met rooms-katholieken in gebed opgingen. Ingewikkeld. De rechtbank van Göteborg (Zweden), heeft een Zweedse reder ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf en een boete van vier miljoen kroon wegens clandestiene uitvoer van hoofd zakelijk nikkel en koper naar Oosteuro- pese landen in de periode van 1955 tot 1957 toen een westelijk embargo van kracht was op strategisch belangrijke grondstoffen. Zijn methoden waren der mate ingewikkeld dat met het onderzoek belaste personen bijna twee jaar lang bezig waren met de ontrafeling ervan en geheel Europa moesten rondreizen, vra gen stellend aan de douane en politie in West-Duitsland, Nederland en België. Het onderzoek begon in de zomer van 1958, juist op het tijdstip dat het Westen het embargo ophief.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3