Oud-president-directeur KNHS ereburger van Beverwijk Verleden van Scheveningen wordt in museum levend gehouden Ir. Ingen Housz vertrekt naar 't rustige Brammen KARPETTEN District Noordholland KNBRD vergaderde Vitesse leidt in de tweede klasse A Jeugdvoetbal AUTOTOCHT VOOR INVALIDEN Weer nat. concours hippique in Santpoort Meer wachthuisjes bij bushalten in Velsen Afdelingsvoetbal Nederlandse deelneming aan Duitse vlaggetjesdag Grote nederlaag van Watervliet tegen SVK Strawberries II greep promotie nog niet Jeugdcentrum geopend in Anne Frankhuis DINSDAG 2 MEI 1961 Grote tanker door IJmuider pieren Tanker in brand Grootste Japanse tanker liep van stapel Benauwde overwinning op Alcmaria Victrix Wasmachines - Centrifuges Grond voor wegen en sportvelden in Noord kan worden aangekocht Oud-onderofficieren vierden feest [STOFZUIGERS IJmondheren zijn nu bijna in handbal overgangsklas Jac. van der Zwan zeventig jaar Centrale van zeevarenden contra reder E. de Groot Eerste paal voor veilingcomplex Korfbal Hockey in de IJmond Heren van Scheybeeck III naar vierde klasse groenteveiling beverwijk De oud-president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden, de heer Ir. A. H. Ingen Housz, is maandagmorgen ten stad- uize van Beverwijk onderscheiden met het ereburgerschap van de gemeente. De zilveren erepenning van de gemeente is hem door burgemeester J. G. S. Bruinsma overhandigd tijdens een bijenkomst in de raadszaal. Hierbij waren aanwezig enige leden van de directie van Hoogovens, raadsleden, hoofden van dienst en vrienden en kennissen van de heer Ingen Housz. De oud-president-directeur van Hoog ovens gaat Beverwijk na er zeven en der tig jaar te hebben gewoond, verlaten. De heer en mevrouw Ingen Housz verhuizen naar Brammen om daar in alle rust te gaan wonen. „Want wanneer je werk is af gesloten, kun je de streek waar je ge werkt hebt beter verlaten," zo was de me ning van de heer Ingen Housz. Burgemeester Bruinsma zette uiteen waarom gemeenteraad en het gemeente bestuur besloten hebben de heer Ingen Housz het ereburgerschap van de stad aan te bieden. Hij herinnerde aan de levens loop van de heer Ingen Housz, die via de oliebronnen in Roemenië, de Kaukasus, ha venwerken, en gemeentelijk gasbedrijf in Den Haag naar Velsen kwam om hier be last te worden met de leiding van het staal- en walsbedrijf in oprichting. Dat was vele jaren geleden. „En U had toen niet kunnen denken dat het bedrijf zo zou groeien," aldus de heer Bruinsma, die van mening was, dat de heer Ingen Housz ondanks de vele buitenlandse reizen steeds open oog had gehad voor de belan gen van de gemeente Beverwijk, waar hij steeds heeft gewoond. „U heeft zich als een goed burger ge dragen". In dit verband memoreerde de heer Bruinsma de rol die de heer Ingen Housz heeft gespeeld bij de totstandkoming van het Rode-Kruisziekenhuis in Bever wijk. Hij was destijds voorzitter van het comité van oprichting. Voorts heeft de heer Ingen Housz veel bemoeiingen gehad met de Spaarbank. Advertentie modern of klassiek Kiest uit onze grote collectie. De heer Bruinsma zei het goede kon- takt met de directie van Hoogovens steeds zeer op prijs te stellen. Bewondering voor Hoogovens had de heer Bruinsma, omdat het bedrijf het particulier initiatief ruim baan laat. In dit verband wees de burge meester op het Hoogovenschaaktoernooi en het jeugdwerk van de FIVOY. Hoogachting „Voor Uw vertrek uit deze gemeente wil len wij laten blijken hoe hoog wij U ach ten," aldus de burgemeester, die de zilve ren medaille van de gemeente Beverwijk aanbood. Het ereburgerschap is slechts één keer eerder aangeboden. De heer Bruinsma hoopte dat de heer Ingen Housz tesamen met zijn vrouw nog jaren in goe de gezondheid in Brummen zouden mogen doorbrengen. De heer Ingen Housz zei getroffen te zijn door deze plotselinge huldiging, die zo sfeervol is verlopen. Hij was blij de ge zichten van mensen te zien die in zijn le ven zulk een grote rol hebben gespeeld. Hij vroeg zich af of hij nu wel zo'n goed burger was geweest voor Beverwijk, te meer daar hij zich met het politieke en openbare leven zelden of nooit heeft inge laten. Hij wees erop, dat Hoogovens steeds in een vrije relatie tot de gemeente Bever wijk heeft gestaan. Het contact met die gemeente is al oud. Zo sloot Hoogovens het eerste grote kontrakt voor de levering van Hoogo"en-gassen met de gemeente Beverwijk. Het gasbedrijf werd een bedrijf met een streekfunctie. De heer Ingen Housz zei voorts altijd graag te hebben meegeleefd met het ver enigingsleven in Beverwijk. Hij had grote bewondering voor de burgerzin van de Be- verwijkers. Het was zijn mening dat een groot bedrijf als de Hoogovens niet de baas moet spelen over de geestelijke ontwikke ling in de gemeente. Dit moet volgens hem volledig vrij worden' gelaten. Geen lakens I Toch had de heer Ingen Housz oog voor I realiteit, toen hij wees op de talloze ma- Een schip met voor IJmuiden ongewone afmetingen kwam maandagmorgen door de IJmuider pieren. Het was de tanker „Burl S. Watson": 70.000 ton deadweight, 39.000 ton bruto, 251 meter lang en 36 me ter breed. Vier sleepboten van Wijsmuller sleepten het gevaarte naar de Noorder- sluis, waarna sleepboten van Goedkoop de grote tanker overnamen. De reis naar Am sterdam had een normaal verloop. De „B. S. Watson" is niet het langste schip dat ooit de IJmuider sluizen is gepasseerd; die record staat nog altijd op naam van de „W. Alton Jones", die met negen meter meer ongeslagen kampioen is „Dokter Watson", welke bijnaam de 251 meter lange tanker prompt kreeg, nadat z'n naam leesbaar werd, had geen lading in; het schip voer in ballast naar de N.D.S.M. Ter hoogte van de Braziliaanse havenstad Recife is maandagavond de Franse tanker „Novice le Manou" (10-034 ton) in brand geraakt. De dertig koppen tellende be manning is gered. In Kobe. Japan, is maandag een tanker van 47.250 ton te water gelaten. Het schip, „Toko Maru" gedoopt, is gebouwd voor de „Sanko" scheepvaartmaatschappij. Het is het grootste schip dat ooit in Japan voor JaDanse rekening werd gebouwd. De tanker is 213 meter lang. 30,5 meter breed en 15 meter hoog. Voor een kruis snelheid van 17 knopen zorgt een 18.000 pk dieselmotor. „Finnmaster" even stuurloos Van het 2000 ton metende vrachtschip „Finnmaster" viel maandag, nadat het, komende uit Amsterdam, de IJmuider sluizen had gepasseerd, het roer uit, door een defect aan de machine. Het schip legde bij de toeristensteiger aan voor reparatie. Later op de dag kon de reis worden ver volgd. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer H.v .d.Wel, heeft het district Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, zaterdag de jaarvergadering onder leiding van de heer Fr. Lodder gehouden. De jaarstukken wer den goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden werden herkozen. In de vacature F. J. de Haan werd gekozen de heer H. J. Prum- mel uit Wijk aan Zee. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter: H. v.d.Wel (Wijk aan Zee) secretaris: W. P. M. Vis (Alkmaar) penningmeester: A. Nouwen, (Haarlem) vice-voorzitter: Fr. Lodder (Haarlem) commissaris: J. H. Prummel, (Wijk aan Zee). Bij de behandeling van de agenda voor de Bondsjaarvergadering vroeg de voorge stelde contributie-verhoging aller aan dacht. De Bondsvoorzitter de heer J. P. Weyburg betoogde dat het bondswerk is toegenomen en dat het bondsbureau moet worden uitgebreid. Bloemendaal, Alkmaar en Amsterdam zien geen kans de verhoog de contributie op te brengen en zullen de besprekingen op de bondsvergadering af wachten. De heer Timmermans deelde mee dat, om toegelaten te worden tot de Bonds ehbo-wedstrijd in de districtswedstrijden een limiet wordt gesteld. Bij de zwemkam- pioenschappen zal de inschrijving beperkt worden, opdat de wedstrijden binnen een redelijke tijd kunnen worden afgewerkt. De afgevaardigde van Haarlem bracht het verzoek tot aansluiting van de Red dingsbrigade Spaarndam tersprake daar reglementair geen twee brigades uit één gemeente bij de Bond aangesloten kunnen zijn. Vitesse behaalde in Alkmaar tegen Alc maria Victrix een benauwde 2-1 zege en troont nu trots aan de top van de tweede klasse A. De Alkmaarders hadden echter wel een gelijk spel verdiend. Zij zaten fel op de bal en vooral in de tweede helft wa ren zij in de meerderheid. Vermolen opende in de 16de minuut de score, nadat hij in vrije positie de bal had toegespeeld gekregen van Twisk. De door het niet meespelen van spil Jonker sterk gehandicapte ploeg moest in diezelfde mi nuut de Alkmaarders een doelpunt toe staan, toen rechtsbinnen Nieuwveen door liep op een throughpass van Kürten en keeper Stuifbergen volkomen verraste. In valler Liefting had in de 33ste minuut suc ces uit een pass van De Zeeuw. In de tweede helft kreeg Vitesse met nog meer pech te kampen, want achter eenvolgens moesten Res en Twisk gebles seerd het veld verlaten. Toch konden de Castricummers tot het einde hun benauwde voorsprong handhaven, zij het dat zij met de rug tegen de muur stonden en ook af en toe geluk hadden. De hard zwoegende Alkmaarders hadden een gelijkspel zeker verdiend. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN MARKTPLEIN 29 Met 53 auto's, belangeloos beschikbaar gesteld, hebben vrijdag 112 invaliden en ouden van dagen een autotocht door Noordholland gemaakt. Men vertrok 's morgen omstreeks half tien van het Tiber usplein in Vèlsen en via Beverwijk ging het naar Wormerveer door de Beemster in de richting Alkmaar. In de Beemster werd (helaas tijdens een stromende regen) een kopje koffie ge bruikt. Door Alkmaar werd de tocht voort gezet naar Bergen, waar de lunch werd genuttigd. Hierna herinnerde pastoor Van Nieuwenhuijsen er in een korte hartelijke toespraak aan, dat men eigenlijk met deze autotocht het tweede lustrum vierde. Hij bracht allen, die deze dag mogelijk hadden gemaakt dank. Hierop bedankte een der invaliden, vooral het Rode Kruis en het personeel. Nadat versnaperingen waren uitgedeeld, werd de tocht vervolgd. De auto's reden langs de tulpenvelden, door Castricum en Beverwijk, langs de Arosa Sun in het Noordzeekanaal, via de sluizen weer terug naar IJmuiden, waar men omstreeks half vijf terug was op het punt van uitgang. Hier kregen alle deelnemers een boeketje bloemen en onder claxongeloei door alle auto's die aan de tocht hadden meegedaan werd afscheid genomen. Al had het weer dan niet helemaal mee gewerkt, het Is toch nog een mooie dag geweest. Op 9 mei zal met enig officieel vertoon len dat een beroep op het bedrijf wordt op de hoek van de Badhuisstraat en de gedaan door het verenigingsleven. Het bes- Scheveningseweg in Den Haag Schevenin- te was volgens de heer Ingen Housz, dat gens historisch museum worden geopend, het bedrijf als big boss achter diverse Jarenlang is de Stichting Oud Scheve- dingen moet staan in het plaatselijke le- ningen al bezig met het reconstrueren van ven, maar er niet de lakens moet uitdelen, het verleden, dat nog in de gedachten De heer Ingen Housz zei voorts, dat de leeft van de mensen, die er voor ijveren. I directie van een groot bedrijf als Hoog- Het is maar een klein ploegje, dat pro ovens een grote verantwoordelijkheid heeft beert de mens vandaag respect bij te bren- ten opzichte van de gemeenschap. Vaak gen voor het verleden, zodat deze het he- Ondanks het feit dat de financiële positie van de Harddraverij-Vereniging „Sant poort en Omstreken" allerminst rooskleu rig is, wil het bestuur van deze vereniging dit jaar wederom een concours hippique organiseren. Daartoe heeft het bestuur zich tot het Velsense gemeentebestuur gewend met het verzoek een gemeentelijke garan tie van 5.000 te verlenen. De raad wordt dit voorgesteld. Het gemeentebestuur stelt dat het con cours meer en meer belangstelling trekt en dat ook van de zijde van de Nederlandse Hippische Sportbond interesse voor het evenement in Santpoort wordt getoond. Het concours heeft een duidelijke levensvat baarheid bewezen. Het gemeentebestuur is er na moeiza me onderhandelingen in geslaagd een over eenkomst te sluiten met de eigenaar van gronden in Velsen-Noord. Deze grond, lig gende ten noorden van de Gildenlaan te Velsen-Noord, is bestemd voor de aanleg van wegen en sportvelden, zulks in het ka der van het uitbreidingsplan. Een perceel grond is 8965 vierkante me ter groot, maar de grond is verpacht. De gemeente Velsen kan de grond na het pachtvrijmaken, waarmee de pachter heeft ingestemd, voor een aanvaardbare prijs kopen. Een ander perceel grond ter grootte van 9515 vierkante meter kan de gemeente eveneens kopen. Het ligt eveneens ten noor den van de Gildenlaan en is ook bestemd voor de aanleg van wegen en sportvelden. De bedongen koopsom wordt aanvaardbaar geacht. De gemeenteraad wordt voorgesteld bei de percelen grond aan te kopen in het be lang van de volkshuisvesting. doet het bedrijf iets wat anderen niet kun nen doen, alleen maar om een vacuum in het gemeenschapsleven op te vullen. De heer Ingen Housz zei tot slot dat het verlenen van de eremedaille hem diepe vol doening had geschonken. Hij wenste Be verwijk het beste voor de toekomst. „Be verwijk staat temidden van een grote ont wikkeling. Er zijn vele vraagstukken, maar daar zal ik me als vertrekkende niet over uitlaten," aldus de oud president-directeur van de KNHS, die tot besluit van de plech tigheid nog een serenade door de Hoog oven-Harmonie werd gebracht. De raad van de gemeente Velsen wordt een krediet van 15.000 gevraagd voor het plaatsen van enkele wachthuisjes bij bus halten in de gemeenten. Ook dienen enkele wachthuisjes te worden verplaatst. Het bestaande wachthuisje aan de Zee weg bij het Antoniusziekenhuis zal worden verplaatst naar de overzijde (richting IJmuiden), terwijl in de richting Haarlem een wachthuisje van een groter type zal worden geplaatst, namelijk in noordelijke richting om de geluidshinder van stoppen de en vertrekkende autobussen zoveel mo gelijk te beperken voor de ziekenhuis-pa tiënten. Het wachthuisje in de Broekbergerlaan zal worden vervangen voor een van een groter type. Aan de Waterloolaan dienen twee wachthuisjes te worden neergezet. Voorts komt er een wachthuisje aan de Antillenstraat in IJmuiden en een aan de zuidzijde van de Planetenweg bij de Halte plaats Gijzenveltplantsoen. De N.Z.H.V.M. zal het werk doen uitvoe ren en de kosten bedragen totaal 33.000. Hiervan neemt de vervoersmaatschappij 22.000 voor haar rekening. De gemeente Velsen betaalt de rest, zijnde 11.000. Maar in verband met diverse bijkomende kosten wordt de raad een krediet van 15.000 gevraagd. De burgemeesters van Velsen en Bever wijk hebben het ere-voorzitterschap aan vaard van de afdeling Kennemerland van de Koninklijke Bond van Oud-Onderofficie ren. De installatie van de heer J. G. S. Bruinsma heeft zaterdagavond plaatsgehad door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer L. Stok, alvorens in café de Grif fioen te IJmuiden een met zorg samenge steld feestprogramma ten uitvoer werd ge bracht. De heer Stok heeft daarbij een kort overzicht gegeven van de geschiede nis der afdeling, die in 1903 werd opge richt, met het doel de gepensioneerde on derofficieren van land- en zeemacht in so ciaal opzicht te steunen, omdat dezen er allesbehalve rooskleurig voor stonden in die tijd. Maar ook toen betere tijden wa ren aangebroken bleven bond en afdelin gen hun nuttig werk doen. De afdeling Kennemerland is een der oudste en actief ste loten van de landelijke stam. En het hoofdbestuur, aldus de heer Stok, heeft hiervoor grote waardering. Het enig over gebleven lid sedert de oprichting, de 91-ja- rige, krasse heer Van de Pol was zater dag aanwezig op deze feestlijke bijeen komst van de afdeling. Tot ver na middernacht duurde het feest in De Griffioen. EERSTE PRIJS VOOR FRANS CARLIER Frans Carlier, een leerling van het Gym nasium Paulinum in Driehuis, heeft een eerste prijs gewonnen in de eerste afdeling van twee prijsvragen, die werden uitge schreven door het Nederlands Klassiek verbond voor gymnasiasten en lyceïsten. den beter zal begrijpen en waarderen. Binnenkort zullen enkele oude vissers, die eigenlijk een deel van de geschiedenis vórmen, de mensen langs de scheepsmodel len, de munten, de prenten en al die ande re prachtige gebruiksvoorwerpen, waar van een stille getuigenis uitgaat, voeren. Een oude koperen koffieketel, moegedeukt door het gebruik vertegenwoordigt een eindeloze rij van „bakkies troost" voor de verkleumde en gekloofde handen van generaties van vissers, die peinzend in de koffiedamp van hun koppen hebben ge blazen. Het museum is eenvoudig en uniek. Niets is protserig. De voorwerpen hebben hun eigen stoerheid en doelmatigheid, waarbij de spaarzame versieringen de trots en de liefde van de oude vissers accentueren. Anders is het met de historische kleder drachten, die met de prachtige versierse len een bijna niet meer gekende zwier en trots tonen. Op de benedenverdieping van het museum staan verschillende model len van „schuiten" het oude bijna vier kante schip, dat ook wel bom of pink word genoemd. Honderden jaren heeft dit scheepstype, waarvan er honderden en honderden nog geen eeuw geleden over de zeeën zwalkten, stand gehouden. In die wal, waar de kopers reeds stonden te wachten. Die tijden zijn lang vervlogen. Als over gang naar de uit Frankrijk geïmporteer de logger voeren er nog een poosje vier logger-bommen, waarvan nu een kostbaar model in een vitrine staat. Toen in 1890 de eerste zeillogger arriveerde, kwam de noodzakelijkheid van een haven ter spra ke. Vóór het echter zo ver was, voeren de zeilloggers naar Rotterdam (men zegt dat een deel van de opbloei van Rotterdam te danken is aan de Scheveningse vissers). Al heel gauw kwam de oude stoomlogger in de vaart en de zeiltijd werd uitgeluid. De schepen en de voorwerpen, die deze geschiedenis behandelen, zijn uitgestald tegen decors van dorps- en strandgezich ten, die nog geen badgasten kenden. Tus sen de tekeningen, schilderijen etc. han gen werken van bekende kunstenaars, zo als Blommers, een tijdgenoot van Mes dag. Er staat ook nog een model van een monument voor deze BlommersHet mo nument is er nooit gekomen Het historisch museum van Schevenin gen is niet groot, maar in zijn eenvoud en zin voor detail is het een levende en on misbare geschiedschrijving. Van bijzonder belang is de collectie oude penningen, die werd verzameld door de secretaris van de Stichting Oud Scheveningen, de heer R. J. van der Toorn Aczn, een van jongeren in het bestuur. Het pronkstuk van de collec tie is de Doggersbankmedaille, waarvan nog maar enkele exemplaren bestaan. De penning werd uitgereikt aan stuurman Jan Ros, die op 5 AUGUSTUS 1781 deelnam aan de zeeslag op de Doggersbank. Ver der zijn er nog een aantal kostbare Voor de interregionale jeugdvoetbal competitie is zondag de wedstrijd tussen j Beverwijk en Volendam gespeeld. De Wij kers staan op de onderste plaats na een slecht seizoen, terwijl Volendam aan een gelijkspel genoeg had om kampioen te I worden. Een groot aantal Volendamsupporters I had het juniorenelftal dan ook vergezeld naar het sportveld aan de St Aagtendijk, maar zij kregen een gevoelige nederlaag te incasseren. Met twee doelpunten van Slinger namen de Wijkers een verdiende 2-0 voorsprong, om deze niet meer af te staan. Volendam kreeg nog een kans om in te lopen, maar zelfs de toegestane strafschop werd door doelman Van de Watering gestopt. In de laatste, nog zeer belangrijke wed strijd heef IEV de punten thuis kunnen houden. BSM opende de score, maar daar na begon IEV grote krachtsinspanningen te leveren. Toen Bos ten val gebracht werd, mocht De Reus een strafschop ne men. De keeper redde echter fraai. Toch werd het tien minuten na rust door Korver 1-1 en dezelfde speler zorgde voor 2-1. Een kwartier voor tijd werd hst door Bos zelfs nog 3-1. Daar Van Nispen van DSOV won met liefst 6-2 hielp de zege echter niet meer. De aanvoer van haring en makreel blijft maar minnetjes. Veel haring kan de mini mumprijs niet halen en gaat naar de vis- meelfabriek. Voor makreel is er geen mini mumprijs, vandaar dat deze vis van 7 tot 10 per kist opbrengt. De schelvisaanvoer was vorige week be duidend groter. Vooral kleine schelvis werd 'n flinke hoeveelheden aangevoerd en de prijs kwam op een voor de handel normaler niveau. Kleine braad liep, eindelijk eens, terug tot 18, terwijl de grove braad voor ongeveer 25 te koop was. Ook de wijting daalde behoorlijk in prijs. Grove schelvis bleef nog prijzig en schommelde tussen de 35 en 45 per kist. Kabeljauw bleek een gevraagd artikel voor België. Met het verstrijken van de week zag de handel een stijgende markt; de grote rijen sloten op 120 tot 140 per 10 stuks, de kisten ook op ongeveer deze prijs. Zwarte koolvis werd er in de laatste dagen van de week praktisch niet aange voerd. De handel verwacht de eerste dagen van deze week voor deze vis flinke prijzen. Engeland toonde maar matige belang stelling voor de grove sorten schol. De prijs schommelde tussen 25 en 30. Ook de schol II was niet duur, ongeveer f 25, ter wijl de schol III bleef hangen tussen 14 en 18. Tongen werden weer iif flinke kwanti teiten aangevoerd, doch ook hier geen hoge prijzen. Slips daalden tot 1.50, terwijl de tongen I en kleinmidel tongen 1 per kilo meer opbrachten Grootmiddel werd wat meer gevraagd en ging voor f 2.75 weg. terwijl de laptongen nog steeds vast lagen op 3.50. Grote tarbot trok tegen het weekeinde weer wat aan, en bracht ongeveer f 2.60 per kilo op. Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres, I Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg Jong Hercules Van het vorige week kampioen gewor den ETO kreeg Jong Hercules een gevoe lige nederlaag te incasseren. Men vond de Hoofddorpers allesbehalve in een kam pioensstemming. Integendeel, de ETO-ers wisten hun voorsprong al spoedig tot 3-0 op te voeren, hetgeen ook de ruststand was In de tweede helft zorgde Van der Kolk er voor dat in ieder geval de eer gered werd. maar hierna wist de thuisclub er 5-1 van te maken. tijd moet het verschrikkelijk hard werken zeldzame penningen, die de sterke binding rr;i~ 4- i1 j_ van bof ~Wiv-, i,-iii_ tt..r-. zijn geweest aan boord van de schuiten. Voordat de reep geschoten kon worden moest de grote loodzware mast gestreken worden en stuurde het schip op de bazaan, die aan stuurboord van het roer op het achterschip stond. In die tijd schoven de schepen gewoon op het strand, daarheen geleid door de wachtmannen. Zodra het schip over het zand schuurde, stuurde de „kleinhaler" zijn paard de branding in om het kleine anker op het droge te halen. Hij nam dan tevens de stuurman mee, die de grootte van de vangst moest rondba zuinen. Krielemannen laadden de vangst in manden op hun rug en wadend door het witte schuim brachten zij de vis aan de van het Koninklijk Huis met Schevenin gen accentueren. Het blad van de Centrale van Zeevaren den „Ons Bestek", levert kritiek op de toespraak, die de heer E. de Groot uit IJmuiden, een der directeuren van de re derij „De Hoop 1", heeft gehouden bij de uitreiking van de produktschapsprijzen in Den Haag. Hij zei toen onder meer dat men geen behoefte heeft aan vissers in pyamajasjes. Ons Bestek schrijft hierover het volgen de: „Inderdaad wordt er tegenwoordig ge sproken over de wenselijkheid om de ar beidstijden van onze vissers enigermate te beteugelen door het invoeren van vastge stelde, onafgebroken rusttijden op zee, om dat ook onze vissers in de gelegenheid ge steld worden om tenminste één keer per etmaal de moede ledematen gedurende en kele uren te strekken. Of daarbij een pya- majas moet worden gedragen is een zaak waarover wij ons niet druk maken. Wel hebben wij bezwaar tegen de huidige situa tie dat het oliegoed vanaf het vertrek van het schip uit de haven tot binnenkomst van de reis niet van het lijf komt. Over het probleem van de arbeids- en rusttijden zal nog wel het een en ander gesproken moeten worden eer we de re ders bereid gevonden hebben aan redelijke wensen te voldoen. Indien tegenover onze opvattingen een reële argumentatie wordt geplaatst kan men daar nog wel begrip en misschien tot op zekere hoogte ook waardering voor hebben. Hetgeen de heer De Groot ten beste geeft steunt allerminst op een reële opvatting. Integendeel. Het is een uiting van een mentaliteit. Een mentaliteit waaraan het visserijbedrijf op den duur ten gronde zal gaan. Zaterdag viert de heer Jac. van der Zwan, directeur van de rederij en haring- hsndd „Jaczon n.v. en van de n.v. vis- serijmij. „Jackzon", zijn zeventigste ver jaardag. De heer Van der Zwan, die nog steeds zeer actief is, zowel in zijn eigen bedrijf als in het organisatieleven, heeft zeer veel werk gedaan in de bedrijfsorga nisaties. Zo heeft hij van 1931 tot 1957 deel uitgemaakt van de permanente commis sie van het bestuur van de Redersvereni ging Scheveningen. In 1949 werd hij lid van het hoofdbestuur van de Reders vereniging voor de Nederlandse Haring visserij. Op het oigenblik is de heer Van der Zwan nog bestuurslid van de visafslag. Dertig gepavoiseerde Nederlandse vis sersboten, afkomstig onder meer uit Delf zijl en Termunterzijl hebben zaterdag luis ter bijgezet aan de vlaggetjesdag die in de Westduitse havenstad Emden werd ge vierd. De vissersboten vormde het ere- escorte van de Nederlandse „Krabben- koningin", die de reis naar Emden maak te aan boord van een scheepje van de po litie. Organisatrice van deze goedmoedige Nederlandse invasie was de vissersvere niging „De Dollard" uit Termunten. Donderdagmorgen om tien uur denkt de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, de eerste paal te heien voor het nieuwe gebouwencomplex van de veiling Kennemerland te Beverwijk. Het veilingbestuur heeft reeds aanbesteding ge houden van het bouwen van een complex in het industrieplan de Pijp. Het grond werk is thans gereed. Voor het eerste herenelftal van de hand balvereniging „IJmond" heeft de uitwed strijd tegen het altijd ongewisse, maar steeds opvallend hard spelende UD in Utrecht op het kantje af een gelijkspel gebracht, zodat het de IJmonders nog net niet gegund is om het komende seizoen in de nieuwe overgangsklasse te geraken Een overwinning zou dat hebben mogelijk ge maakt. Er was in Utrecht overigens voldoende spanning, want toen na vijf minuten voor IJmond een 2-0 achterstand was ontstaan zag het er niet naar uit, dat deze ingehaald zou worden. De Velsense aanval miste op gelegde kansen, zelfs een strafworp werd gemist. Toch gelukte het Noomen om tegen te scoren (2-1). Direct daarna ging weer hoop verloren voor IJmond toen UD tweemaal doelpuntte (4-1) voordat Jonker kon scoren (4-2). UD besloot de eerste helft met 5-2. Dat zag er donker uit voor IJmond, doch de ploeg hield vol- Zo gebeurde het, dat Jonker binnen een kwartier met drie tref fers de stand gelijk maakte (5-5). Nu wogen de partijen tegen elkaar op. maar opnieuw had UD vijf minuten voor het einde succes (6-5). Met vertwijfelde po gingen slaagde opnieuw Jonker er in met zijn vijfde doelpunt in de laatste minuut de lastige klip in Utrecht te omzeilen (6-6) Het eerste damesteam zag zijn kansen op het kampioenschap opnieuw toenemen door van het zwakke HBC uit Heemstede te winnen, waardoor de Heemsteedse da mes nog steeds zonder punten zijn. Het wilde toch eerst niet erg vlotten voor IJmond, totdat G. Slatman na tien minuten de score opende en deze door mevrouw De Vries-Klesser en wederom door haarzelf zag opgevoerd tot 3-0. Kort na de hervat ting doelpuntte HBC tegen (3-1). maar nu lieten D. Marckelbarii en G. Poelman alle twijfel wegebben (5-1). Met 8-2 voor de IJmond 1-dames werd de strijd afgesloten Dank zij uitstekend keeperstalent van R. v. d. Pol won IJmond 2-heren met niet minder dan 10-5 van het Haarlemse Con cordia 2. Anders was dit voor de IJmond 4-heren. die in Heemstede bij De Blinkert 3 een gevoelige 12-6 nederlaag leden. De verdere uitslagen zijn: Meisjes-junioren: IJmond aTYBB a 6-2 IEV a—IJmond b 2-1. IJmond c—HBC b 5-3. Meisjes-aspiranten: IJmond a—ADO a 22-0. IJmond d—ODIN a 3-5. IJmond e— De Blinkert e 0-3 Full Speed c—IJmond g 3-6, IJmond h—TYBB b 3-11. Jongens-aspiranten: IJmond a—De Blin kert b 27-3, IJmond cConcordia b 16-4 IJmond e—De Blinkert d 8-6. VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Ook de laatste competitiewedstrijd is verloren door het gedegradeerde Water vliet dat tegen kampioen SVK wel voor een onoverkomelijke opgave stond. Toch zijn de Velsen-Noorders in het veld niet zwakker geweest. Het grote verschil zat voornamelijk in het aanvalsspel. Dat van t,? ;SVI5.'ers was veel gevarieerder en de Watervlieters hadden daar maar weinig verweer tegen. Daar tegenover stond, dat de aanvallen van de Velsen-Noorders vaak weinig gelukkig afliepen, doordat de bal enige malen weer uit de korf stuitte. In de eerste helft bereikt SVK al een 6-0 voorsprong. Na de hervatting kwamen daar nog eens zes doelpunten bij, maar nu smaakte J. van Dijk tenminste de voldoe ning voor twee tegenpunten te kunnen zor gen. In de promotie-competitie is het de dames van Strawberries II niet gelukt de overgang naar de tweede klasse al te grij pen Pinoké dat al zeker is van de pro motie kreeg in de eerste helft een voor sprong door het goed benutten van een strafbully. De Amsterdamsen bleken ster ker te zijn dan de dames uit Velsen, doch slaagden er niet in om nogmaals de ver dediging van Strawberries te doorbreken Tien minuten voor het einde kon E. Rueb een aanval van Strawberries met een doelpunt bekronen. In de gelijke stand kwam geen wijziging meer. Dit betekent dat de dames van Strawberries II en Kraaien nog een beslissingswedstrijd moe ten spelen met promotie als inzet De heren van Scheybeeck III zijn zeker van hun promotie naar de vierde klasse zeer nerveuze wedstrijd tegen u zorgde A. Rooymans in de eerste neut voor een 1-0 voorsprong. Na de her vatting kon HBS nog de stand op 1-1 brengen, doch dit was niet voldoende om ae promotie van Scheybeeck III in de weg te staan. De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren maandag: aardbeien 85— 145. asperge 95—190 spinazie 8—17. sla 5 12, waspeen 2856, rabarber 412. radijs 612. prei 1016, bloemkool 3487 In tegenwoordigheid van leden van de Tweede Kamer, de consul-generaal van West-Duitsland in Amsterdam en de heer Otto Frank heeft de kanselier-directeur v I de universiteit van Amsterdam, dr. F. Ben der, het internationaal jeugdcentrum in het Anne Frankhuis in Amsterdam geopend. In zijn openingsrede bracht dr. Bender dank aan de vele milde gevers, onder an dere uit Duitsland en de Verenigde Staten f.^oprichting van dit jeugdcentrum mo gelijk hebben gemaakt. Namens de Jeugd-Allyah, een Joodse jeugdorganisatie, bood mevrouw A. van Dien het bestuur een zevenarmige lamp aan als symbool van de vlam, die leeft in de harten van de jeugd. Na de openingsplechtigheid werd het woord gevoerd door de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, vi~'- Jong' de essayist D. de Lange en rabbijn J. Soetendorp. Medegedeeld werd d,at,de Anne Frankstichting zondag van de stad Frankfort een chèque van 5.000 ont vangen heeft.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4