Minder vluchten als rechten in Californië worden verkregen Orgelconcert dooi Feike Asma Tien doden in het verkeer RAZZIA Litteratuur over de oorlogsjaren en de Duitse terreur Amerikaanse houding is „zuivere discriminatie" Dr. Euwe leidt Euratoom werkgroep Gemeentesecretaris stond terecht Enschede stelt een Stadsbeeldhouwer aan DONDERDAG 4 MEI 1961 13 DE LANDINGSRECHTEN Van Roijen: FILM EN FILMWERELD My fair Lady in één dag uitverkocht in Arnhem Motorjacht voor Prins Bernhard Het K.N.T.V.-bestuur Kees Verwey exposeert in Den Haag M. Mok Berlages beurs was nooit verzakt, als hij met VELPON had geplakt. Uitgever onderscheiden Cultuur en anti-cultuur Beeldschermer „In terra pax" van Frank Martin Rabindranath Tagore De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma WASHINGTON (UPI) - In gezag hebbende kringen te Washington wordt vernomen dat Amerika de Nederlandse regering in een nota heeft meegedeeld dat het aantal K.L.M.-vluchten op de Verenigde Staten moet verminderen in dien de K.L.M. landingsrechten in de staat Californië krijgt. De nota, welke dinsdag door het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken verzonden is, bevat een zeer technische uiteenzetting over het zo genaamde „derde landen-vervoer" het vervoer van passagiers die per K.L.M. uit Amerika naar Amsterdam en van daar naar een ander land reizen. De Verenigde Staten wensen dit vervoer te verminderen, door de vervoerscapaci teit op de verleende luchtroutes althans voor een deel in handen te houden: Indien blijkt dat de vervoerscapaciteit van de K.L.M. in hoofdzaak gebaseerd zou zijn op het „derde landenvervoer", zou de Ameri kaanse regering willen verzoeken minder vliegtuigen op een bepaalde lijn te laten vliegen. In de praktijk komt de Amerikaanse uit eenzetting erop neer, dat de Verenigde Staten om deze vermindering zouden ver zoeken indien de K.L.M. de reeds jaren lang gevraagde landingsrechten in Califor nië zou verkrijgen. Op 8 mei zullen in Washington de on derhandelingen over de tweede luchtlijn op Amerika beginnen. In Amerikaanse rege ringskringen verwacht men, dat de Neder landse delegatie onder leiding van staats secretaris E. G. S tij kei de nota van dins dag diepgaand zal willen bestuderen voor dat de besprekingen beginnen. Men acht het niet uitgesloten, dat in dat geval de besprekingen later dan 8 mei zullen be ginner}. Inmiddels heeft „Aviation Daily", een Amerikaans luchtvaartperiodiek, gemeld dat de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart (Civil Aeronautics Board) zijn economische dienst verzocht heeft bij alle buitenlandse luchtvaartmaatschappijen op gave te eisen van de dienstregelingen. Tot dusver hebben de buitenlandse maatschap pijen, die diensten onderhouden op de Ver enigde Staten, geweigerd hun dienstsche- ma's ter officiële kennis van het C.A.B. te brengen. Volgens „Aviation Daily" zal een functionaris van de economische afde ling op pad gaan om de dienstregelingen op te vragen. Deze keer zal, indien op- Onder auspiciën van het te Rotterdam gevestigde Nederlands Orgelcomité heeft de organist Feike Asma woensdagavond in de Nederlands Hervormde Wilhelmina- kerk te Heemstede een orgelconcert ge geven. Hij bespeelde bij deze gelegenheid de beide orgels van de kerk, die vanaf één speeltafel bediend kunnen worden, een in Nederlandse kerken unieke situatie, welke organisten zonder een grondige ervaring met deze instrumenten en hun klankbewerking begrijpelijk! voor verrassingen zal kunnen plaatsen. Feike Asma heeft op het punt van orgels en hun klankmogelijkheden zeer veel ondervinding. Maar zijn kennisneming van de kiankbewerking van de twee Heemsteedse orgels zal nog vollediger moeten worden, althans voor de functies, welke deze orgels kunnen vervullen. Men hoorde vertolkingen, waarvoor de registratie gunstig was, andere, die door onevenwichtige timbre- en sterkteverhou ding weinig voldoening konden schenken, waarbij ik in dit geval in het midden wil laten of persoonlijke vertolkingsstijl of dispositie-voorwaarden als oorzaak moe ten worden beschouwd. Zo klonk het pedaalregister in het Alle gro en Presto van Bach Concerto no. 1 te fors, waren de tutti-gedeelten van Han dels Concerto in d gierend-scherp van klank en kreeg het derde Orgelkoraal van César Franck een ook door de klank rom melige slotclimax. De dorre werking der begeleidende ac- coorden in het koraal voorspel „Erbarme' dich mein, O Herre Gott" konden mij evenmin bevredigen. En dan heb ik mij weer verbaasd over de nerveuze, onrit mische, slordige vertolkingstrant van de organist wanneer het de snelle delen van de Concerten van Bach en Handel betrof. Dat Feike Asma anders kan bewees hij met de effectvrije voordracht van de Trio sonate in b van John Stanley. Dit stuk werd ritmisch goed gespeeld en de regis tratie was naar wens. Het Grave uit Bachs concert onderscheidde zich ook in deze goede zin, evenals de koraalvoorspelen van Bach: „Herr Christ, der einig Gottes Sohn" en „Allein Gott in der Höh' sei Ehr". Ter inleiding van het concert vertolkte Feike Asma een karakteristieke compo sitie van zijn leermeester Jan Zwart. Als slot bracht de organist een Koraalvoorspel van eigen hand ten gehore en de begelei ding van Psalm 138. nieuw wordt geprotesteerd, gewezen wor den op het feit dat elk land soeverein is in zijn eigen luchtruim. Ook aan deze maatregel van een Ame rikaanse regeringsinstelling heeft, naar een zegsman te Washington meedeelde, de kwestie van het „derde landen-vervoer" ten grondslag gelegen. Het Amerikaanse streven is er momenteel op gericht met alle middelen inlichtingen te verkrijgen over het derde landen-vervoer, ook bekend als het vervoer van „passagiers vanwege de zesde vrijdom". In de Amerikaanse burgerluchtvaart verwacht men dat de bui tenlandse maatschappijen zich tegen het streven zullen blijven verzetten. Naar UPI van welingelichte zijde ver neemt zal de Amerikaanse nota vandaag het onderwerp van een vergadering zijn, die door drs. E. G. Stijkel, de staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat is belegd. Op deze vergadering zal, zo verwacht men, tevens de beslissing vallen of een Neder landse delegatie op 8 mei de besprekingen zal beginnen. Naar men meent te weten zullen vertegenwoordigers van de K.L.M. en experts van het ministerie de verga dering bijwonen. Actie tegen de K.L.M. in het Congres. (UPI) De Amerikaanse senator George Smathers (Democraat) heeft gisteren de hoop uitgesproken dat de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart (C.A.B.) een onderzoek zal instellen naar de bewerin gen dat de K.L.M. de Bermuda-principes heeft geschonden. Hij wil dat dit gebeurt voordat de onderhandelingen over lan dingsrechten voor de K.L.M. op de Ameri kaanse westkust zullen beginnen. Smathers zei dit in een rede in de Amerikaanse Senaat. De C.A.B. diende, volgens hem, vast te stellen in hoeverre de K.L.M. zich aan de bestaande overeenkomsten had ge houden. „Wanneer de K.L.M. toegang wordt ver leend tot het gebied van groot Los Ange les met zijn bevolking van ongeveer 7.000.000, zal geen enkele nieuwe route die Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen er voor terug krijgen, een ware of billijke compensatie bieden", zo verklaarde hij. SAN FRANCISCO (UPI) De Neder landse ambassadeur in de Verenigde Sta ten, dr. J. H. van Roijen, heeft gisteren in San Francisco gezegd, dat bij een gelijk waardige uitwisseling van economische voorrechten tussen Nederland en de V.S., de V.S. de K.L.M. landingsrechten op de westkust dienen toe te kennen. Het verzet tegen verlening van toestem ming aan de K.L.M. om in Los Angeles of San Francisco te landen, schreef de am bassadeur voornamelijk toe aan de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen. In Ne derland wordt de weigering der V.S. be schouwd als „zuivere discriminatie", zo voegde hij eraan toe. De argumenten dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen slechts op Schip hol vliegen, terwijl de K.L.M. landings rechten in New York en Houston heeft, verwierp hij, erop wijzend dat dit wordt gecompenseerd door het feit dat de Neder landse invoer van Amerikaanse produkten driemaal zo groot is als de Nederlandse export naar de V.S. Op vragen over de verhouding tussen Nederland en de V.S., antwoordde dr. Van Roijen dat Nederland „uitermate teleurge steld" was over de weigering van het State Department vertegenwoordigers te sturen naar de opening van de Nieuw- Guinea Raad in Hollandia. Hij schreef deze weigering toe aan de wens van de Amerikaanse regering alle wrijvingen met Indonesië te vermijden. De stichting „Filmcentrum" te Oegst geest, uitgaande van de Ned. Hervormde Kerk, heeft aan het provinciaal bestuur van Limburg subsidie gevraagd op grond van haar werk, dat een sociaal-kultureel karakter draagt, en dat vooral de jeugd ten goede komt. Ged. Staten van Lim burg hebben thans het provinciaal bestuur geadviseerd op het subsidieverzoek van het filmcentrum afwijzend te beschikken op grond van de overweging, dat de ak- tiviteit van het filmcentrum in Limburg tot op dit moment van zeer bescheiden omvang is geweest. Overigens overwegen Ged. Staten, dat het te betwijfelen valt of het subsidiëren van op landelijk niveau werkzaam zijnde instellingen als het „Filmcentrum" wel ge acht kan worden te behoren tot de taak van het provineiale besturen. Vanmorgen om acht uur vormde zich een geweldige file voor het kantoor van de V.V.V. te Arnhem, waar om 9 uur de kaartverkoop begon voor de reeks van ne gen voorstellingen van „My Fair Lady", die onder auspiciën van het Comité Zo merfeesten 1961, va* 2 tot en met 9 juli, in de Arnhemse Stadsschouwburg wordt gegeven. Vóór 5 uur was de gehele reeks uitverkocht, ruim twee maanden dus voor de eerste voorstelling. Op de werf van Witsen en Vis te Alk maar is een luxe-motorjacht in aanbouw, dat bestemd is als geschenk voor Prins Bernhard als hij op 29 juni vijftig jaar wordt. Op die dag zal het jacht symbolisch worden overgedragen door de voorzitter van het comité van initiatief, ir. F. Q. den Hollander- Het geschenk is bedoeld als een blijik van waardering van het gehele Ne derlandse bedrijfsleven voor hetgeen Prins Bernhard voor de economische ontwikke ling van ons land heeft gedaan. Aan de financiering hebben dan ook zowel werk gevers als werknemers bijgedragen. Het motorjacht is bestemd voor gebruik in de Middellandse Zee tijdens de vakan ties van het koninklijk gezin in de villa in Ercole (Italië). Marinus Voorberg zal Fred. J. Roeske opvolgen als voorzitter van de vakgroep dirigenten van de Koninklijke Nederland- sche Toonkunstenaars Vereniging. Als nieuwe leden van vereniging zijn aangeno men Abraham Pieter Sintnicolaas(Bolnes), Jan Pasteur (Zaandam), Bernard Haitink (Laren) en Marinus Voorberg (Hilversum). Het bestuur van de vereniging bestaat thans uit Marinus Voorberg (voorzitter), Iskar Aribo (vice-voorzitter), Theo van der Bijl (1ste secretaris), Anton Dresden (2de secretaris). George Robert (1ste pen ningmeester). Clemens Holthaus (2de pen ningmeester) en André Hartsuiker (com missaris). In het Gemeentemuseum in Den Haag zal dinsdag 9 mei een expositie van werk van de beeldhouwster Charlotte van Pal- landt en de schilder Kees Verwey geopend worden door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten. De expositie duurt tot 19 juni. Bij het werk van Kees Verwey zullen zich twee recente officiële portretten bevinden, namelijk van burgemeester Molendijk van Amersfoort en van de heeT N. Arkema, directeur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. In Gennep (L.) is een vrachtwagen met aanhanger, doordat de remmen weiger den, tegen een graanpakhuis gereden, waardoor een groot deel van het pakhuis instortte. Een van de inzittenden, de 36-ja- rige ongehuwde A. Naber uit Berkhout, kwam om het leven. Zijn lichaam kon pas enkele uren na het ongeluk uit de wrak stukken worden gehaald. De chauffeur, een inwoner van Hoorn, werd naar een ziekenhuis in Nijmegen vervoerd, waar bleek dat zijn verwondingen niet ernstig waren. De ravage was enorm. Het ver keer moest vele uren worden omgeleid. Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Nieuweschoot bij Heerenveen is de 43-jarige ongehuwde vee houder S. de Groot uit Nieuweschoot met zijn auto door een trein aangereden. De man overleed ter plaatse. De auto werd totaal vernield. De veehouder woonde op ongeveer vijftig meter afstand van de overweg en was met de situatie bekend. De automatische knipperlichten werkten normaal. De 35-jarige motorrijder W. Falke uit Erica is op een onbeveiligde overweg in de spoorlijn tussen Zuid Barge en Emmen door een trein aangereden en omgekomen. Er stonden enige mensen voor de overweg te wachten, maar de motorrijder reed toch door. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. In de Weesperstraat in Amsterdam is de zestienjarige scholier Peter van Os uit Amsterdam onder de wielen van een aanhangwagen gekomen en vrijwel op slag gedood. De jongen liet zich op zijn fiets met twee vriendjes voortrekken door de aanhangwagen. De jongens zijn wellicht geschrokken toen zij ter hoogte van de Nieuwe Achtergracht in een smaller ge deelte van de Weesperstraat kwamen. De fietsen raakten elkaar, waardoor de jon gens vielen. Op de rijksweg Gramsbergen-Coevorden is een vrachtauto, beladen met elf ton stro, tegen een stapvoets rijdende grintauto ge botst. De chauffeur van de laatste wagen, de 55-jarige M. Hofman werd op slag ge dood. Een medearbeider brak een sleutel been. Op de Zwolseweg in Apeldoorn is de 76-jarige heer H. van der Meulen om het leven gekomen, toen hij met een fiets aan de hand plotseling de weg overstak en werd aangereden door een militaire jeep met aanhanger. In het ziekenhuis in Groningen is overle den mevrouw Warners uit Midwolde, die op tweede oaasdag ernstig werd gewond, toen de bromfiets, waarop zij met haar man reed, in botsing kwam met een auto. In de Koenestraat in Amerongen is de 49-jarige N. D. Buyink uit Amerongen die met zijn zoontje op een motorfiets reed om het leven gekomen. De man, die de helling opreed, wilde voorrang verlenen aan een automobilist. Hij remde en daar door slipte de motor. De bestuurder en zijn zoontje werden tegen de weg gesmakt. Bei den liepen een schedelbasisfractuur en ge broken sleutelbeenderen op. Zij werden in zorgwekkende toestand naar het zieken huis overgebracht. De vader overleed daar enkele uren later. De toestand van het zoontje is ernstig. Hij was vader van twee kinderen. Een 61-jarige Katwijker A. Wassenaar is in het ziekenhuis in Leiden overleden nadat hij bij het oversteken van de Rijn mond in Katwijk aan Zee door een perso nenauto was aangereden. Op de rijksweg in Vianen is de 17-jarige Stijntje Schouten uit Vianen door een vrachtauto overreden en om het leven gekomen. Het meisje reed op het fietspad van de Lekbrug, schrok van een passerende fiet ser en kwam tegen de brugleuning aan. Daarna schoot zij de rijksweg op, waar zij door een vrachtauto werd aangereden. De Stichting Studiecentrum voor Admi nistratieve Automatisering te Amsterdam heeft met Euratoom een contract geslo ten betrekking hebbend op de analyse van het denkproces van de mens. Daarbij is het schaakspel als voorbeeld gekozen om de mogelijkheid te openen de menselijke gedachtengang concreet uit te drukken. Er is een internationale werkgroep ge vormd waarvan dr. M. Euwe het voorzit terschap vervult en waarin van Nederland se zijde bovendien zitting heeft prof. A. D. de Groot. Voorts maken nog enkele Belgi sche en Franse geleerden deel uit van de werkgroep. De onderzoekingen zullen on geveer twee jaar in beslag nemen. Het is de bedoeling een programma te vervaar digen voor een grote elektronische machi ne die in het Euratoom-centrum te Ispra in Italië staat opgesteld. Voor de rechtbank in Roermond stond terecht de 58-jarige gemeentesecretaris van Sint Odiliënberg. Hem was ten laste gelegd het plaatsen van valse handteke ningen op betalingsstaten. Tijdens de zit ting kwam aan het licht welk een wan-» ordelijke administratie jarenlang op het bureau van de gemeenteontvanger is ge voerd. Alle mogelijke moeilijk te verant woorde uitgaven zoals uitstapjes en tractaties werden geboekt onder het hoofd „Onderhoud van wegen". Meestal tekende de echtgenote van de gemeentesecretaris de rekeningen voor voldaan. Het viel bij controle op dat de arbeiders, belast met het onderhoud van de wegen, altijd zulke keurige handtekeningen plaatsten. De ge meentesecretaris verklaarde dat deze ma nier van verantwoording op het gemeente huis algemeen bekend was. Burgemeester Prick, die inmiddels burgemeester van Schaesberg is geworden, was al eens door Gedeputeerde Staten van Limburg attent gemaakt op de administratieve janboel in zijn gemeente. De burgemeester, die thans als getuige was opgeroepen, verklaarde echter van de verklaringen van zijn ge meentesecretaris van vroeger niets af te weten. Het bedrag dat op deze manier is „verschreven" bedroeg ruim 10.000 gulden. De officier van Justitie eiste vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. Op 16 mei volgt de uitspraak. HET NEDERLANDSE VOLK toont vandaag in openbare manifestaties de herinnering, die het aan zijn gevallenen bewaart. Morgen viert het de bevrijding uit de Duitse terreur. Meer dan ooit kan dit jaar de jeugd beseffen wat de zin van deze twee dagen is nu zij in een reeks van documentaires voor film en televisie, in publikaties, in het proces-Eichmann, dat de geschiedenis van de terreur voor de geschiedenis kwellend nauwgezet vastlegt historisch herleeft wat zij gelukkig niet heeft meegemaakt. De jeugd zal niet begrijpen wét het was kunnen de ouderen dat wél? maar zal weten dat het er was. Het was avond geworden. Het licht was in de stenen weggekropen. De huizen hielden hun ogen naar binnen. Door de straten sleurde de wind natte flarden lucht. De deuren stonden te klappertanden. Op de hoeken liepen golven duisternis te hoop en rolden heen en weer en sloegen hun koppen op elkaar. Dan, plotseling, rende een ijzeren wolk dwars door de einder. Remgegil. Hagelgekletter van laarzen. Kreten. Belgerinkel. Vuistenvol bonkende wreedheid. Er kantelden rotsen. Huis na huis spuwde zijn licht, een bleke ademtocht, het deurgat uit. Hoofden en schouders krompen onder de aanwaaiende nacht waarin een laatste, hemelhoge rots aanstonds zou omslaan. DE BEZETTING door dr. L. de Jong, uitgegeven door Em. Querido's Uitgevers maatschappij te Amsterdam. Dit is het eerste van vijf deeltjes die in de jaren tot 1965 zullen verschijnen en waarin telkens de televisie-uitzendingen over Nederland in de Tweede Wereldoor log van het afgelopen jaar worden weer gegeven. In dit deel worden behandeld: De opkomst van het nationaal-socialisme en de meidagen van 1940, de eerste maanden in bezet Nederland, het begin van de Jo denvervolging en de februaristaking. Het boekje bevat vele illustraties van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie. Men moet deze reeks niet zien als een standaardwerk, maar als een stuk illustra tie daarbij. Het verenigt de voordelen van televisie en boek op een wijze die de le zer onmiddellijk aanspreekt. De beschrij ving is vervat in de vorm van vraagge sprekken met verbindende en verklarende tekst, waardoor een bijzonder levendig beeld ontstaat. Vermelding verdient de prijzenswaardige objectiviteit, al leidt die in het politieke vlak soms tot kleurloos heid. Van dr. Colijns beruchte brochure wordt gezegd dat die „enorm de aandacht trok". En men had wel eens willen weten waarom het „helaas niet mogelijk" is ge bleken, een van de leden van het Drieman schap van de Nederlandse Unie (prof. J. E. de Quay, mr. J. Linthorst Homan en mr. L. Einthoven) in het televisieprogramma een enkel woord te laten zeggen. Afgezien van deze enkele voorbeelden van te grote terughoudendheid, belooft deze reeks een waardevolle bijdrage te worden voor de geschiedschrijving van de bezetting. UIT POLEN ontvingen wij drie publika ties in het Engels over de bezettingstijd. Ten eerste het verslag van Jürgen Stroop over de opstand in het ghetto van Warschau en de vernietiging van de Jood se woonwijk in de Poolse hoofdstad, een uitgave van het Joodse historische insti tuut te Warschau in 1958. De SS-generaal Stroop was de commandant van de Duit se troepen die de opstand meedogenloos onderdrukten. Zijn verslag omvat drie de len: een inleiding, dagelijkse rapporten en foto's. Een goede documentaire verzame ling. Het tweede boek is een rapport van de Hoofdcommissie voor het onderzoek van nazi-misdaden in Polen van het concentra tiekamp Auschwitz-Birkenau (Oswiecim- Brzezinka) door dr. Jan Sehn, dat dit jaar is uitgegeven. Het behandelt de vol ledige geschiedenis van het ontstaan tot het einde van het beruchte kamp, met fo to's, situatietekening, plattegrond en ande re documenten. De bijgevoegde kaart van alle Duitse kampen in Duitsland is niet volledig: In Nederland staat alleen 's Her togenbosch vermeld en althans één kamp in de buurt van Stuttgart, waar ook Ne derlanders hebben verbleven, wordt niet genoemd: namelijk Leonberg. Het derde Poolse boek is een verkorte uitgave van het dagboek van dr. Hans Frank, president van de rechtsgeleerde nazi-academie, minister van het Derde Rijk en gouverneur-generaal van de bezet te gebieden van Polen, die niet in het Rijk werden ingelijfd. Deze uitgave, die dit jaar is verschenen, werd verzorgd door dr. Sta- nislaw Piotrowski, lid van de Poolse dele gatie naar het Internationale Militaire Tri bunaal te Neurenberg. De hoofdmoot van het boek is een lopend verhaal, gevolgd door een samenvatting van Frank's beken tenis en een beoordeling van de nazimis daden in het licht van het internationale recht. Tenslotte zijn er uittreksels uit het dagboek, een aantal noten en verwijzingen, alsmede een register van namen en za ken opgenomen. Al met al een waardevol le bijdrage tot een stuk Poolse geschiede nis. AUSCHWITZ 13917. Hoe ik de Duitse concentratiekampen overleefde, van Mir jam Blits, is verschenen bij Elsevier, Am sterdam-Brussel. De schrijfster, wier man in een kamp in Polen moet zijn omgekomen, heeft dit schrijnend relaas opgedragen aan „mijn lieve moeder, die vrijwillig voor mij de gaskamer is ingegaan." Men kan in dit boek de ontembare levenswil van deze Ne derlandse vrouw bewonderen, die op won derbaarlijke wijze de dodenkampen van de nazi's heeft overleefd. HET GESCHENK VOOR DE FüHRER (Les mains du miracle) door Joseph Kes- sel, vertaald door Henriëtte Heldring, is 's-Gravenhage-Rotterdam. Deze levensroman van dr. Felix Kersten is voorzien van een inleiding van profes sor H. R. Trevor-Roper, hoogleraar in de nieuwe geschiedenis aan de Oxford-Unt versity, die „De laatste dagen van Hitier' geschreven heeft. Hij zegt daarin dat de politiek en de geneeskunde onverbrekelijk met elkaar verbonden waren. „Het lijkt alsof in de moderne gestroomlijnde dicta turen met hun overbelaste ambten en van wege de spanningen en de gecompliceerd heid van hun bureaucratisch apparaat, doktoren de plaats hebben ingenomen van de traditionele vertrouwelingen van wel eer: narren, biechtvaders of favorieten, aan wie oudere, maar minder gejaagde en minder ziekelijke despoten gewend waren hun hart uit te storten". Aan het leven van deze man van wie Himmler gezegd moet hebben: „Dr. Kersten krijgt bij elke massage een mensenleven van mij ca deau", is dit boek van de produktieve vroegere maquisard Kessel gewijd. Voor Nederlanders heeft dit boek een bijzondere waarde omdat dr. Kersten goede herinne ringen heeft opgedaan in het vooroorlogse Nederland, die hij tijdens de bezetting niet bleek te zijn vergeten. De actie voor eer herstel van Kersten, waartoe ook dit boek een bijdrage levert, is mede van Neder land en zijn koninklijk huis uitgegaan. r Enschede krijgt een stadsbeeldhouwer. Het gemeentebestuur heeft hiervoor aange zocht de 28-jarige Gooitzen de Jong, gebo ren te Enschede, die sedert 1952 in Amster dam woont. De heer De Jong, die gekozen is uit tien beeldhouwers, die gesolliciteerd heb ben naar deze functie, heeft zich bereid verklaard zich voor vijf jaar in Enschede te vestigen. De honorering van de opdrachten van de heer De Jong zal van geval tot geval in onderling overleg worden vastge steld, waarbij de gemeente zich verbindt zoveel opdrachten te verstrekken, dat de beeldhouwer doorlopend werk in de stad zal hebben. Overwogen wordt een curato rium samen te stellen, dat de ontwikke ling en de arbeid van de functionaris zal volgen. Voor de financiering zullen de gel den voor een deel worden gebruikt uit het fonds Stadsverfraaiing, dat in 1959 werd gesticht en op het ogenblik 30.000,- groot is. Voorts zal een bedrag van 1 percent van de kosten voor straataanleg, riolering, plantsoenen enzovoorts voor het plaatsen van kunstwerken in aanmerking komen. Advertentie Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau de heer mr. J. A. Schreuder, directeur van J. B. Wolters' Uitgeversmaatschappij in Groningen, wo nende in Haren. De onderscheiding is de heer Schreuder door de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, uitgereikt. Het programma „Roep me dan" dat gis teravond drie kwartier lang uit de beeld buis kwam, werd door de AVRO een fan tasie rondom Ton van Duinhoven ge noemd. Welnu, bij deze derde aflevering viel onmiddellijk in het oog dat fantasie bij het ontwerpen van deze show nauwe lijks een rol speelt. Wederom zagen we de heer Van Duinhoven, vagelijk gekweld door het verlangen naar een vrouw, rond- strompelen door een slecht verlichte we reld, waarin onduidelijke balletjes de toch al zwakke draad van het verhaal herhaal delijk kwamen verbreken. Wel proberen de samenstellers aansluiting te zoeken bij alles wat naar hun mening de jongere ge neratie makkelijk aanspreekt: jazz-ballet, elektronische muziek, toespelingen op atoomoorlogen en dergelijke, waardoor een soort omgekeerd snobisme ontstond. Men koketteert met de grootste gemene deler van teenager-onzin, zodat het haast beschamend wordt te zien hoe de heer Van Duinhoven en ditmaal ook Yoka Beretti, beiden niet ontdaan van talent, zich let terlijk en figuurlijk in bochten moeten wringen om toch maar modern en nozem achtig te zijn. Daarbij komt dat de tekst, waarin geen zinnige zin voorkomt, één grote, zich voort slepende experimentele dooddoener is, waarin niets echts of belangrijks wordt ge zegd; een slagregen van woorden die er altijd wel ingaan: kernreactie, schaduwen, tralies, spiegels etcetera. Het staat vast dat Claus, die voor dit brok anti-cultuur heeft getekend, dergelij ke teksten in vijf minuten kan neerpen nen, zodat misschien alleen felle protesten van de critiek hem ervan zullen kunnen weerhouden dit in de toekomst geregeld te doen. Ton van Duinhoven, die zich heus wel kan bewegen en ook wel een weinig stem heeft, is daarom nog lang geen Fred Astaire of Frank Sinatra. En de AVRO dient zich dat wel bewust te zijn. Na dit malle gedoe konden we gelukkig nog een goed half uur ons hart ophalen aan de litteraire discussie, gevoerd onder leiding van Hans Gomperts. De meningen waren weer aangenaam verdeeld over de vraag of het personage van Dostojevski, zoals we het uit zijn dagboek leren kennen, verhelderend werkt voor het begrip van de schrijver der romans. De discussie gaf uiteraard geen helder uitsluitsel, maar wel konden we weer dui delijk kennis nemen van de prettig con trasterende persoonlijkheden van de ge sprekpartners zelf een van de beste kanten van dit forum, onder de straffe en onvolprezen leiding van voorzitter Gom perts. Een aangrijpende film over het Poolse verzet, de laatste dagen van Warschau, besloot in een zeer laat uur deze uitzen ding. De Eurovisie-uitzending van de beslis singswedstrijd voetbal tussen HSV Ham burg en FC Barcelona bereikte niet het peil van de vorige week. De hooggeplaat ste camera had vooral in de eerste helft moeite de bal te volgen en men maakte bovendien te weinig gebruik van de tele lens. Herman Kuiphof leverde deskundig commentaar, maar praatte in het alge meen toch wel wat te veel. In 't radioprogramma van de AVRO San men op vrijdag 5 mei van 14.00 tot 14.50 uur luisteren naar Frank Martins orato rium „In terra pax", waarvoor de tekst door de componist werd geschreven naar fragmenten uit de bijbel. Het werk wordt onder leiding van Bernard Haitink uitge voerd door de sopraan Annette de la Bije, de alt Aafje Heynis, de tenor Hans Ulrich Mielsch, de bariton Bernard Kruy- sen, de bas Guus Hoekman, het Groot Omroepkoor, het Baarns Jongenskoor, ingestudeerd door Carel Laóut en het Radio Filharmonisch Orkest. „In terra pax" werd geschreven in 1944, toen het einde van de Tweede Wereldoorlog in zicht was. Prof. dr. A. A. Bake, buitengewoon hoog leraar in het Sanskriet aan de Universiteit van Londen, herdenkt op zondag 7 mei in het V.P.R.O.-radioprogramma in een voor dracht met muzikale illustraties het leven een werk van de Indiase dichter en wijsgeer Rabindranath Tagore, die 100 jaar geleden in Bengalen werd geboren. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 NCRV. 16.00—24.00 Nationaal programma NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.13 Idem. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Ge wijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Cello en piano. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Orgelspel. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Idem. 14.50 Idem. 15.40 Vocaal ens. Natio naal programma: 16.00 Toespr. 16.05 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.18 Davis cup-wedstr. Zwitser land—Nederland te Luzern. 17.25 Papoea's tegen Japanners in 1942—1945, klankb. 17.45 Krontjong ensemble en sol. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Alles op wieltjes, klankb. 19.30 Promenade- orkest en solist. 20.00 Nieuws. 20.05 Herdenkings bijeenkomst in het Staargebouw te Maastricht. 21.05 Het spoor der vrijheid, klankb. 21.40 Gevar progr. 22.50 Tulpenrallye 1961. 23.00 Nieuws. 23.10 Spontane reacties, muzikale discussie. 23.5024.00 Dagsluiting. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00—24.00 Nationaal programma. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het andere, gesprek. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Kamermuziek. 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12 00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitzend, voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Tulpenrallye 1961. 12.50 Openluchtklanken. 13.00 Nieuws, mededelingen en beursber. 13.30 Liedjes. 14.00 In terra pax, ora torium. 14.50 Gevar. progr. Nationaal programma: 16.00—24.00 Zie Hilversum I. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Omr.orkest 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Or gelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.06 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Symf.ork. 18.10 Voordracht. 18.20 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.45 Lezing. 19.50 Sportkron. 20.00 Symf.ork en solist. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.05 Symf.orkest (vervolg). 22.00 Nieuws. 22.15 HerdenkingsprogT. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: Nationaal programma: 19.15 Filmverslag van de Nat. Herdenking te Amsterdam. 19.35 Do cumentaire film. 19.50 Dodenherdenking op de W aalsdorper vlakte. 20.10 Pauze. 21.00—22.40 De vliegenvanger, TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: Nationaal programma: 20.00 Weekjoum. en weeroverzicht. 20.30 Documentair progr. 21.15 Korte balletfilm. 21.3022.15 Cabaretprogramma

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13