Nachtelijk machtsvertoon in Algiers van politietroepen en militairen <WM0RRIS "êefbrei/ou fimj! SimcaShow Conferentie van Evian zou spoedig beginnen Kennedy plaatst de CIA van Dulles weer onder toezicht HET WEER CUPFINAL-6 MEI A. J. RotteveePs Automobielbedrijf iedereen ziet méér in 'n Titan gelanceerd vanuit ondergrondse basis Deense metaalarbeiders hervatten het werk Zuivering loopt volgende week af .ikté Bolletje/* Personeel N.S. gaat 46,5 uur werken I ACTIEPROGRAM VAN GEHEIME LEGER Transportarbeiders nog steeds in staking Kennedy zal De Gaulle in arijs zes maal ontmoeten Het woord is aan Staking bij de Finnair DODENHERDENKING 1961 Amerikaanse hulp voor het leger van Zuid-Vietnam in de zilveren rol Washington wil Castroisme tot Cuba beperkt houden Vrij warm Nü een ARISTONA kopen, want Per 28 mei: In de krant van heden: DONDERDAG 4 MEI 1961 46e JAARGANG NUMMER 153 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS E N - IJ M I DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerlb^mën Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks (Van onze correspondent) PARIJS Algiers leek woensdagavond een belegerde vesting. De bewoners van de stad hebben slecht geslapen, want toen het uitgaansverbod om 9 uur in werking trad en iedereen van de straat moest verdwijnen, kwam onverwacht een grote macht van militairen en politie op de been. De stad werd aan alle kanten omsingeld en niemand mocht er meer in of uit, ook niet zij met een speciale vergunning. Een troepenmacht, zoals men die nog nooit ge zien had in de somberste dagen van de cember 1960, toen er in Algiers gevochten werd, hezette met de zwaarste wapens de binnenstad. Niet alleen de openbare ge bouwen, maar ook de strategische punten, alle pleinen en alle kruispunten van we gen. Wat er in de loop van de nacht pre cies gebeurd is weet niemand van de be volking. Donderdagmorgen vroeg bood Al giers weer een normaal aanzien. Men oppert drie mogelijkheden: in de eerste plaats is niet uitgesloten, dat men de aanwezigheid van de voortvluchtige generaals en kolonels in de binnenstad vermoedde, maar dat kan moeilijk een zo grote troepenconcentratie motiveren. In de tweede plaats is mogelijk, dat de militaire autoriteiten een nieuwe uitbarsting van Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT.' (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES WASHINGTON (UPI) Vanuit een bijna vijftig meter diepe betonnen kelder onder het maaiveld is woensdag op de vliegbasis lifornië een raket van het type „Titan" lifornië een raket van het type Titan' gelanceerd. De 33 meter hoge raket maak te een vlucht van iets meer dan twee mi nuten en werd vervolgens vanaf de grond tot ontploffing gebracht boven de Stille Oceaan. Na de lancering werd de intercontinen tale ballistische raket, welke voorzien was van afstandsbediening, vanaf de grond „bestuurd": de raket maakte snelle wen dingen. Het bleek, dat de „Titan" naar wens reageerde en kennelijk geen hinder had ondervonden van de ondergrondse lancering. De Amerikaanse luchtmacht werkt aan een plan om op strategische plaatsen in Amerika „Titan"-raketten in onderaardse schuilkelders op te stellen. De silo's wor den vervaardigd van speciaal beton en daarna „verhard". De geluidsgolven, de hitte en de gasdruk hebben op de „ver harde" constructie blijkbaar geen in vloed. Het kritieke punt van de proef is de fase na het verlaten van de lanceer- plaats tot het doorbreken van de geluids barrière, betrekkelijk dicht bij de grond. Een ondergrondse lanceerplaats is in de praktijk slechts kwetsbaar voor een bijna directe treffer van een kern-bom. Advertentie woede van de zijde der bevolking vrees den, gezien de felle propaganda van het geheime leger (O.A.S.). De derde moge lijkheid is een oefening op grote schaal in verband met eventuele onlusten tijdens de duur van de conferentie in Evian. Hoe het ook zij, de vluchtelingen waren ook donderdagmorgen nog niet gevonden. Men zoekt niet alleen hen en de nog ver borgen wapens, maar ook de acht miljoen nieuws francs, die het geheime leger ter beschikking moet hebben voor zijn propa ganda. Het verbod van de orde der advocaten en van drie dagbladen (door deze laatste maatregel zijn vijfhonderd personen bro deloos geworden) heeft niet alleen protes ten in Algiers, maar ook in Frankrijk zelf uitgelokt. Onder het opschrift „voorzich tig" schrijft de hoofdredacteur van de „Figaro", dat in Frankrijk begrijpelijke reacties onvermijdelijk moeten volgen. Men schijnt zich niet voldoende reken schap te hebben gegeven van de gevolgen die vast zitten aan het verbod van de ad vocaten-orde en van dagbladen. Wij be grijpen, aldus de „Figaro", dat strenge straffen tegen de rebellen nodig zijn. „Maar tendentieuze processen en collec tieve sancties zijn in strijd met de verkla ring van de minister voor Algerijnse Zaken Joxe, dat de Franse regering niet geleid wordt door wraak, maar door rechtvaar digheid. Deze repressieve maatregelen scheppen een gevaarlijk precedent. Het sinds zes jaren verscheurde Algerije be hoeft niet in zijn geheel boete te doen voor de fouten van verblinde militairen. Er zijn maatregelen, die de maat te buiten gaan. Attention!", zo besluit de „Figaro". Woensdag werden in Algiers vlugschrif- I ten uitgedeeld, waarin de actie van het geheime leger in acht punten werd uitge stippeld: 1. Algemene staking; 2. lever geen enkel wapen in; 3. organiseert u in kleine cellen; 4. schiet neer hen, die u willen arres teren; 5. steek de openbare gebouwen in brand; 6. dood de verraders, de groten en de kleinen; 7. Saboteer de pers en verniel de depots; 8. luister niet naar de radio, die liegt en vergiftigt. KOPENHAGEN (Ritzau-AFP) De tachtigduizend Deense metaalarbeiders, die sinds april in staking zijn, hebben bij een stemming besloten het werk met ingang van morgen te hervatten. Dan zal ook een tweejarig collectief arbeidscontract voor de metaalindustrie van kracht worden, dat gebaseerd is op een compromis, voorge steld door een bemiddelaar en aanvaard door de arbeiders. Intussen duurt een staking van veertig duizend transportarbeiders, die ook op 11 april het werk neerlegden, nog voort. Vandaag ontstond een nieuwe stakings actie in de coöperatieve slachterijen, waar bij in totaal elfduizend arbeiders zijn be trokken. In de Deense havens is het werk vrijwel tot stilstand gekomen. Alleen op kolen- en olieboten wordt nog gewerkt en de door de rtaat geëxploiteerde veerboten varen ook nog. De Deense export naar Groot-Brittannië is gaande gehouden door middel van ba con-, boter- en eieren-zendingen per auto en trein via Noord-Duitse havens. De sta king dreigt echter ook op vele vrachtwa gen-chauffeurs over te slaan. Dat zou het vervoer van melk doen stagneren. PARIJS (Reuter) President Kennedy zal tijdens zijn officiële bezoek van drie dagen aan Parijs, dat op 31 mei begint, zes maal een bijeenkomst hebben met president De Gaulle, aldus heeft de pers chef van het Witte Huis meegedeeld. De twee presidenten zullen elkaar tweemaal daags ontmoeten. WASHINGTON (UPI) Uit Amerikaan- regeringskring is vernomen dat de Franse president zal aandringen op groter Advertentie intonioSonoritas - het sigaartje v&n ieze tijd. Klein, fijn, tocht en wel dadig zacht! M et. Gebouw Haarl. Kegelbond Tempeliersstraat 35 Haarlem Dr. D. Bakkerlaan 12-16 Bloemendaal. Tel. 57500 - 57501 DEMONSTRATIE Geopend 10.50-18.00 uur De Genestet: Zij zijn niet waarlijk dood, die in ons harte leven. waardering door de Verenigde Staten van het Franse standpunt inzake wereldvraag stukken. In Washington meent men dat bet neer slaan van de opstand in Algiers, de Fran se president de positie heeft gegeven die hem in staat zal stellen een vorm van driemogendheden overleg te bepleiten waarbij meer aandacht zou worden ge schonken aan de Franse mening. (Van onze correspondent) PARIJS. De conferentie van Evian zal zeer binnenkort beginnen. De blanco vol machten voor generaal De Gaulle op grond van afrtikel 16 van de grondwet, zullen van kracht blijven tot het vrede is in Algerije. De regering zet vaart achter de straffen en zuiveringen na de rebellie, doch is van oordeel dat deze zuiveringsactie niet al te lang moet duren om te voorkomen dat de sfeer wordt vergiftigd. De actie zal eind volgende week zijn afgelopen. Alle maat regelen ziin genomen om te beletten, dat de nog voortvluchtige generaals en kolo nels Algerije verlaten. De orde van advo caten in Algiers is door de regering ont bonden en vafn de vier bladen die tot aan de opstand in Algiers verschenen, blijven er drie verboden- Dat zijn in grote lijnen de beslissingen van de Franse minister raad. Volgens de mededelingen, die de minister van Voorlichting. Terrenoire. na afloop van de ministerraad verstrekte, zijn in Algiers 220 officieren van hun post ont heven, hetzelfde geldt voor 200 ambtenaren en 115 gendarmes van Oran. Oran vormt een speciaal probleem omdat deze stad zich onmiddellijk na het uitbreken van de opstand bij de rebellen heeft aangesloten. In Frankrijk zelf zijn 342 personen gear resteerd van wie sommigen moesten wor den vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. In Algiers hebben het verbod van de Orde van advocaten en van de drie kran ten grote beroering gewekt. Woensdag middag kwam het bestuur van de orde in geheime zitting bijeen. Het is zo goed als zeker dat de driehonderd advocaten col lectief zullen besluiten in staking te gaan en niet meer te pleiten. Medeplichtigen De mededeling van Terrenoire dat alle maatregelen zijn genomen om ontsnapping van de voortvluchtige generaals en kolo nels te voorkomen, wijst erop dat Salan, Zeiler. Jouhaud c.s. zich volgens de autori teiten nog steeds in Algerije bevinden. Hun opsporing, zei Terrenoire. is uiterst moei lijk. omdat zij over een uitgebreid net van medeplichtigen en sympathiserenden be schikken. Hiertoe behoort onder meer de vader van Lagaillarde, aan wie huisarrest gebeurd in de universiteitswijk. Tegen deze maatregel zijn alle Franse en mo hammedaanse studenten in staking gegaan Dinsdag verscheen in de universiteit van Algiers maar één enkele student. De hoog leraar weigerde aan deze eenling college te geven. Gisting in het leger De maatregelen in Algerije hebben de aandacht afgeleid van de gisting in het leger in Frankrijk zelf. Het Parijse avond blad ,Le Monde" maakt melding van een brief die een groep officieren in de streek van Parijs aan de nieuwe opperbevelheb ber generaal Olié heeft geschreven. In deze gestencilde brief wordt gezegd dat gene raals en kolonels op 22 april in Algiers in opstand zijn gekomen tegen het verraad van de Parijse regering. Zij hebben op 25 april de vlucht genomen, en gij weet waarom, aldus de brief aan Olié. Zij merk ten dat de rekruten in Algerije veel meer besmet waren dan men wel dacht, besmet door de propaganda van de communisten en van de studenten bond (U.N.E.F.) en van andere defaitistische organisaties, die hun werk in Frankrijk ongestoord verrichten Bovendien zijn de leiders gevlucht omdat De Gaulle bevel had gegeven het vuur op hen te openen Zii wilden de verantwoor delijkheid niet op zich nemen een broeder moord te ontketenen. Maar gij weet heel goed zo besluit de brief dat de strijd van de leiders van de opstand voortduurt en zal blijven voortduren Men leidt tenslotte uit de woorden van minister Terrenoire nog af dat de confe rentie van Evian op zijn vroegst 15 en op zijn laatst 22 mei zal beginnen. De rebellie heeft intussen gevolgen ge had voor de conservatieve nartij (Indé- pendants) in Frankrijk- De algemene secretaris van deze partij. Roger Duchet is afgetreden. Cffficieel heet het dat hij voor onbepaalde tijd met vakantie is ge gaan. Duchet was een vurig aanhanger van Frans-Algerije. HELSINKI (UPI) De vakbond van monteurs bij de Finse luchtvaartmaat schappij „Finnair" heeft bekendgemaakt, is opgelegd. Mevrouw Lagaillarde. die lid dat de onderhandelingen over loonsverho- was van de provinciale staten in Algiers, is van haar oost ontheven. De regering in Parijs hecht er zoveel waarde aan de vluchtelingen te achter halen, dat negen compagnieën gendarmerie naar Algiers zijn gezonden met de op dracht zo nodig huis voor huis uit te kammen, niet alleen de particuliere wo ningen. maar ook de openbare gebouwen. Dit is de afgelopen dagen onder meer ging onbevredigend resultaat hebben op geleverd en dat alle aangesloten werkne mers opdracht is gegeven vanmiddag het werk te staken. «HH Gij, dooden die den dag niet meer beleeft voor ons door uw heldhaftig bloed gekocht, gij die verbitterd in 't verborgen vocht en in een kamp of in een kerker bleeft, o, laat het woord, dat uw laatste ademtocht, ontstijgend met uw ziel, gestameld heeft, weer hooren, opdat g'ons een teeken geeft dat zelfs de dood het niet heeft overmocht. Fragment uit: „Tot de gevallenen" van M. Nijhoff, uit: Verzameld Werk, I, uitg. Daamen N.V./G. A. van Oorschot, 1954 SAIGON (AFP) Volgens het Zuidviet- namese persbureau zullen de Verenigde Staten nogmaals ruim veertig miljoen dol lar ter beschikking van Zuid-Vietnam stel len om het leger in staat te stellen de communistische infiltraties in Zuid-Viet nam te bestrijden. Tot deze uitbreiding van de militaire hulp zou, volgens dit persbureau, besloten zijn tijdens een buitengewone vergadering van de Amerikaanse veiligheidsraad, waaraan door president Kennedy werd deelgenomen. Ook zouden de Verenigde Staten overwegen hun economische steun aan Zuid-Vietnam uit te breiden. Advertentie V\UUIIII»//// n in Advertentie Verwachting tot morgenavond: Vrij warm weer met aanvanke lijk opklaringen en later weer toenemende kans op een regen- of onweersbui. Overwegend ma tige wind tussen zuidoost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. .mtowa IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! WASHINGTON (Reuter-UPI-AFP) President Kennedy heeft de presidentië- I le adviesraad voor de buitenlandse inlich- tingendienst, die in 1958 in stilte „opgehe- n" was, tot nieuw leven gewekt en dr. I Killian de eerste voorzitter, opnieuw tot voorzitter benoemd. De adviesraad werd in 1956 door presi- I dent Eisenhower ingesteld. Hij had tot taak toezicht te houden op alle buitenland werkzaamheden van de Amerikaanse I inlichtingendiensten. In 1958 was de raad in onbruik geraakt. Ze werd een onbelang- I rijke instelling. Dr. Killian nam ontslag. President Kennedy zal naar uit een of- I ficiële verklaring van het Witte Huis kan worden opgemaakt, de adviesraad nieuwe instructies geven. Deze maatregel houdt verband met de door president Kennedy bevolen herziening van de inlichtingen dienst. Hij had tot deze maatregelen be sloten na het echec van de inlichtingen diensten ten aanzien van de invasie der Cubaanse rebellen. President Kennedy zou besloten hebben I om het „Castroisme" tot Cuba beperkt te houden en het daar in bedwang te hou den en zich verder te concentreren op de verhoging van de levensstandaard in de rest van Latijns-Amerika. Tot deze slot som zou hij volgens welingelichte kringen in Washington gekomen zijn na een reeks van besprekingen met zijn ministers en ho- I ge ambtenaren. De Amerikaanse regering zou afgezien 1 hebben van een militair ingrijpen in Cuba, tenzij Cuba een basis wordt van waaruit de Verenigde Staten zelf militair bedreigd kunnen worden. President Kennedy heeft de president van Columbia, Alverto Lleras, voorgesteld een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken van Amerikaanse landen bij een te roepen om de kwestie-Cuba te be spreken. Lleras heeft het voorstel nog niet beantwoord. Leider gevangen Radio-Havana heeft gemeld, dat de lei der van de mislukte invasie op Cuba, ka pitein Manuel Artime, met dertien ande ren gevangen is genomen. Hij zou zich tot dusver schuil hebben gehouden, in af wachting van een kans om naar de Ver enigde Staten te kunnen vluchten. Sinds de mislukte invasie hebben ongeveer vijf tig personen politiek asiel gevraagd op de Braziliaanse ambassade in Havana. In totaal hebben politie, leger en militie van Cuba ongeveer duizend rebellen, die aan de invasie hebben deelgenomen of uit de Sierra De Escambray naar het invasiege- bied gekomen waren, krijgsgevangen ge maakt. De Augustijner orde in Villanova, in de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft be kend gemaakt, dat achttien priesters van deze orde Cuba zullen verlaten, naar aan- eiding van een „verzoek van de Cubaanse regering om te vertrekken." Vluchten van Amerikaanse luchtvaart maatschappijen naar Havana, zijn op last van het federaal bureau voor de lucht vaart tijdelijk onderbroken, aldus een be kendmaking van de Pan American Air ways. De Panam had een dagelijkse retour dienst tussen Miami en Havana gedurende de afgelopen twee maanden. (Speciale berichtgeving) Staatssecretaris Stijkel van Verkeer en Waterstaat heeft te kennen gegeven dat een aanvraag voor invoering van de 46,5- urige werkweek voor het spoorwegperso neel per 28 mei aanstaande door minister Korthals en het College van Rijksbemidde laars in welwillende overweging genomen zal worden. Tot nu toe heeft de minister geweigerd zijn fiat te geven aan de aanvraag van de personeelsraad van de Nederlandse Spoor wegen om de volledige werkweekverkor ting per 28 mei te realiseren. De minister hield vast aan 1 oktober als datum van in gang en hieraan was ook de direktie van de Spoorwegen gebonden. Het compromis dat thans een goede kans maakt, is een idee van de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid. De personeelsraad van de Spoorwegen heeft zich vanmorgen hierover beraden. Binnen enkele dagen is waarschijnlijk een nieuwe aanvraag te verwachten tot invoering van de 46,5-urige werkweek per 28 mei aan staande. Als de regeling van kracht wordt zal het N.S.-personeel één zaterdag in de 14 dagen vrij zijn, uitgezonderd zij die werken in de dienst exploitatie (rijdend personeel en stationspersoneel). De laat- sten krijgen het verschil in arbeidstijd met hun collega's voorlopig als overwerk uitbe taald. Per 1 oktober zal dan de volledig verkorte werkweek worden ingevoerd. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJnwnd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien23 Kunst 23 Feuilleton 25 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws27 Beurs 27 Scheepsberichten 27 Sport 29 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1