Opstand van Warschau in het proces-Eichmann President Tsjombe wil weer deelnemen aan het overleg JanEeuen WERELDNIEUWS Schepper naast God 3 r~ Van dag tot dag vJ Werk in Londense haven hervat ^Praatótoel Dames-, Heren- en Kinderkleding op gemakkelijke betalingsvoorwaarden 0p de DONDERDAG 4 MEI 1961 3 Een paar kinderschoentjes als stomme getuige Centrale regering verdeeld over haar houding Ruimtevaart uitgesteld H. B. Fortuiv Regeringsonderzoek naar de brand in Bolton NIEUW MODEL Men kan zich afvragen, of het gerezen probleem in verband met de arbeidstijd verkorting in het bouwbedrijf nu werkelijk wel moest ontstaan. Met iets meer vlot heid en tact van de zijde der regering zou veel onaangenaams zijn vermeden; aan het georganiseerde overleg zoals wij dat sinds de oorlog kennen zou dan minder schadev zijn gedaan en een voor alle par tijen acceptabele oplossing had vrijwel ge ruisloos kunnen worden bereikt. Het heeft niet zo mogen zijn. Zonder meer is duidelijk, dat de schuld voor de onplezierige gang van zaken in dit geval geheel bij de regering en met name bij de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Roolvink, ligt. Deze staatssecreta ris heeft al eerder getoond niet altijd even tactisch op te treden; hij tracht met forse stappen te bereiken, wat langs lijnen van geleidelijkheid wellicht soepeler, maar met meer omslag kan worden verkregen. Nu kunnen met kracht doorgezette beslis singen wel eens nuttig zijn, maar dan zul len zij ook gefundeerd moeten zijn op een juist inzicht in feiten en cijfers die over eenstemmen met de reële verhoudingen in de maatschappij. Is dit niet het geval, dan is er óf sprake van willekeur, óf de ogenschijnlijk zo machtige gebaren bor den, als de andere partijen daarvan niet onder de indruk geraken, van hun bom bast ontdaan en gereduceerd tot even zo vele slagen in de lucht. Men krijgt het gevoel met een dergelijke misslag te doen te hebben als men de hou ding van de regering ten opzichte van de arbeidstijdverkorting in de bouwsector analyseert. De regering staat eerst in een aantal bedrijfstakken de invoering van de 45-urenweek toe. (Wij gaan er thans niet op in, of in de actuele conjuncturele situa tie de snelle doorvoering van de kortere werkweek wel opportuun te achten is). Kennelijk achtte de regering een derge lijke invoering in één keer in die gevallen verenigbaar met de door haar aan het Col lege van Rijksbemiddelaars gegeven richt lijnen. Dit College keurde danook de des betreffende overeenkomst voor het bouw bedrijf die ook in de Stichting van de Arbeid genade had gevonden goed. Maar dit nu ging de regering terecht uiterst gevoelig voor alles wat met de bouw samenhangt te ver. De zaak was haar kennelijk uit de hand gelopen, of zij kreeg eensklaps het gevoel dat dit gebeur de. Zonder vermelding van de redenen van haar besluit kondigde zij aan, een nieuwe richtlijn in voorbereiding te hebben, en zette daarmee de Stichting bruusk aan de kant. Dit voortreffelijke orgaan van sociaal overleg was begrijpelijk gebelgd en richt te een scherp schrijven aan de minister president. Thans heeft de regering ver klaard nog altijd prijs te stellen op de ad viezen van de Stichting, maar de aankon diging in het Kamerdebat van verleden week dat de minister bezig is de looncom- missie van de SER te gaan inschakelen spreekt duidelijke taal. Dit lag reeds enige tijd in het voornemen; dat het juist thans wordt aangekondigd zou er op kunnen wijzen dat staatssecretaris Roolvink minder ingenomen is met de Stichting, waarin hij zelf zo lang meewerkte. Op deze manier is de Stichting toch een slag toegebracht, en een onnodige. Dit blijkt nog duidelijker als men ziet dat de heer Roolvink zijn aanvankelijk standpunt, dat er onvoldoende „ruimte" voor een ver korting tot 45-uur inééns in de bouwsector te vinden zou zijn, tijdens het jongste overleg heeft moeten verlaten. Nü, let wel nü, namelijk als voorbereiding voor het overleg van 10 mei aanstaande, zal het cij fermateriaal van de bouwwereld worden bestudeerd. Mocht dit inderdaad overtui gend zijn, dan zal de staatssecretaris als nog de „45-uren week in één keer" accep teren. Een prestigekwestie zal de regering daar niet van maken. Duidelijk is nu wel, dat er aan de com municatie tussen overheid en bouwbedrijf veel ontbreekt. Bedenkelijk, juist in ver band met de strategische sociale positie die deze bedrijfstak inneemt. Het gevolg daarvan is een ernstige misslag, die ech ter gevoelig aankomt, misschien wel het hardst, bij wijze van boemerang, op de re gering zelf. JERUZALEM (Reuter-UPI) Het pro ces tegen Eichmann heeft woensdag in het teken van de opstand in het Warschause ghetto gestaan. Mevrouw Swia Lubotkin, die een groep Joodse strijders had geleid, vertelde over de strijd van zestigduizend Joden in het vernietigingskamp Treblin- ka waren door honger en uitputting al 440.000 Joden omgekomen tegen de SS- en politietroepen van generaal Jürgen Stroop. De strijd was gruwelijk. „We zagen Duits bloed stromen over de straten van Warschau, waar zoveel Joods bloed was vergoten. Er was vreugde. We voelden ons gelukkig en het kon ons niet langer sche len wat morgen zou gebeuren", zei me vrouw Lubotkin. Soms snikte zij tussen haar woorden door. Uitvoerig vertelde zij echter verder, over de strijd, die steeds ongunstiger werd voor de Joden, en over de vlucht door de riolen uit de brandende Jodenwijk. Na haar kwam dr. Adolf Bermann, die belast was geweest met de zorg over hon derdduizend Joodse kinderen wier ouders in het ghetto bijeengedreven waren. De nazi autoriteiten te Warschau hebben, al dus dr. Bermann, stelselmatig gestreefd (Van onze correspondent) LONDEN De wilde staking In de Lon dense haven is voorbij. Op een massale stakersbijeenkomst is donderdag in meer derheid besloten het werk te hervatten. De hele actie blijkt een slag in de lucht ge weest te zijn. De stakers traden op tegen de tewerkstelling van anderen dan dok werkers bij een firma, welke echter daar voor speciale toestemming had gekregen. Openlijk geeft men evenwel niet toe dat de staking een fout is geweest. De stakers hadden, als voorwaarde voor hervatting van het werk, oorspronkelijk geëist dat een onderzoek zou worden in gesteld naar de kwestie van het werken van niet als havenarbeiders ingeschreve nen. De Transportarbeidersbond belooft hieraan aandacht te besteden, maar wei gerde zich in dit opzicht te binden. De stakers lieten waarschijnlijk als ach terhoede-gevecht het dreigement horen, dat indien de bond zijn belofte niet in lost, er onmiddellijk massa-vergaderingen zullen worden gehouden. Oesters gered (UPI) De havenarbeiders hebben hun staking gisteren onderbroken om te voor komen dat een half miljoen oesters van de dorst zou omkomen. De oesters waren door de vrachtboot Zealand uit Portugal naar Londengebracht. Kenners meenden dat ze alle gestorven zouden zijn zonder water. De havenarbeiders stuurden, nadat de vereniging voor dierenbescherming (R.S.P.C.A.) een beroep op hen had gedaan, dertig vrijwilligers om de oesters op een oesterbed te leggen. Zij zijn net zo goed vlees en bloed als honden en katten," aldus de voorzitter van de R.S.P.C.A., luitenant-kolonel John Lock- wood. „Zij kunnen ook pijn voelen en het is onze taak ervoor te zorgen dat zij niet lijden." Advertentie AARLEMSE KLEDING CENTRALE lansstraat 51 a - lansstraat 55 HAARLEM naar de hongerdood van kinderen. Hij maakte voorts melding van een „speciale actie" tegen kinderen op 22 juli 1942. SS- lieden vingen kinderen op straat op en wierpen hen in wagens waarbij zich bloe dige incidenten hebben voorgedaan. Dr. Bermann, een vooraanstaand lid van de Israëlische communistische partij, werd in Treblinka door de Russen bevrijd. Op de velden, zo vertelde hij, een gebied van vele kilometers, lagen schedels, been deren en hopen schoenen. Er waren tien duizenden kleine schoentjes. Ik heb er één paar van opgeraapt". Dr. Bermann haal de een paar kinderschoentjes uit zijn tas en hield het omhoog. Er viel een lange stilte "in de rechtszaal. Procureur-generaal Hausner verbrak die: „Dank u, dr. Ber- man, dit is alles". Grootheid en glorie Er kwam een brief ter tafel, door Mor- dechai Aniewitz in het ghetto van War schau op 2 april 1943 geschreven aan Yitz hak Zuckerman, waarvan het slot luidt: „Houd je goed, mijn beste vriend. Mis schien zien wij elkaar nog eens. De hoofd zaak is, dat een droom werkelijkheid is geworden. Ik heb het voorrecht genoten de Joodse verdediging in het ghetto in al haar grootheid en glorie te aanschouwen". Eichmanns echtgenote Vera, heeft de openbare aanklager Hausner vorige maand een brief gezonden waarin zij schrijft dat haar man nooit de dood van één enkele Jood heeft gelast en dat hij het slachtoffer van intriges is geweest, aldus heeft een zoon van Eichmann te Buenos Airej meegedeeld. „Mijn man heeft voor het Joodse volk gestreden en het geholpen waar dat nodig was," aldus schrijft zij. W':>' COQUILHATSTAD (Reuter-AFP) De Kongolese minister van Binnenlandse Za ken, Adoela, heeft in een vraaggesprek voor de radio gezegd dat president Tsjom be van Katanga toestemming heeft ver zocht weer deel te nemen aan de confe rentie van Kongolese leiders te Coquilhat- stad. In conferentiekringen is vernomen dat nog geen antwoord op het verzoek is gegeven, maar dat de kwestie in studie is. Een aantal vertegenwoordigers van de centrale regering op de conferentie zou bereid zijn tot een compromis met Tsjom be. Hiertoe behoren de minister-president Ileo, de vice-premier, Bolikango, en mi nister Adoela. De conferentie, zo zei men, loopt thans op haar eind. De drie commissies zouden hun werkzaamheden woensdagavond beëindigen en vandaag in de voltallige vergadering verslag uitbren gen. Justin Bomboko, de Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, heeft meegedeeld dat Hammarskjoeld de overeenkomst tus sen president Kasavoeboe en de UNO over reorganisatie van het Kongolese leger heeft goedgekeurd. Het akkoord geldt vol gens de minister ook automatisch voor Advertentie het Katangese leger van Tsjombe. Zij die Kasavoeboe niet gehoorzamen, zijn onder drukkers, aldus Bomboko. Minister Adoela heeft gezegd dat Tsjom be niet naar Leopoldstad zal worden over gebracht. Een ambtenaar van de veilig heidsdienst van de regering te Leopold stad heeft echter verklaard dat vrijdag twee vliegtuigen uit Leopoldstad te Co- quilhatstad zullen aankomen en dat Tsjombe en andere gedelegeerden naar Leopoldstad zullen worden vervoerd. De autoriteiten van de centrale regering heb ben Tsjombes vliegtuig kennelijk in be slag genomen. Het toestel werd gebruikt voor het overbrengen van een afdeling mi litairen van Coquilhatstad naar Leopold stad. Tsjombes bemanning bestuurde het vliegtuig. Te Leopoldstad is vernomen dat de re gering te Stanley stad de consuls van Ne derland, Italië, Griekenland, Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten en Frankrijk hebben laten weten dat de consuls van de regeringen die het regime van Gizenga niet hebben erkend, kunnen worden uit gewezen. Ghanezen vermoord Enkele leden van de UNO-strijdmacht hebben te Leopoldstad gezegd dat bij Franqui-haven de lijken van 24 Ghanese soldaten in een rivier zijn gevonden. De mannen zouden door kogels zijn gedood. In het UNO-hoofdkwartier te Leopold stad wilde men deze berichten bevestigen noch ontkennen. Er is een onderzoek aan de gang. Sedert vrijdag worden in het ge bied van Franqui-haven Ghanese mili tairen vermist. CAPE CANAVERAL (AFPIReuter) - In Cape Canaveral wordt het niet uitge sloten geacht dat de eerste Amerikaanse bemande ruimtevaart niet voor zaterdag, maandag of dinsdag zal plaats hebben. De weersverwachting voor vrijdag in het ge bied van de Bahama-eilanden, waar het ruimtevaartuig moet neerkomen, is niet gunstig, aldus heeft een woordvoerder van de NASA, het bureau voor lucht- en ruimtevaart meegedeeld. De 37-jarige ma joor Alan Shepard, die als eerste Ameri kaan de ruimte zal doorkruisen, ondergaat in een van de laboratoria een aantal proe ven. De „Redstone"-raket, de „Mercury"- ruimtecabine en Shepard namen gisteren in volledige uitrusting deel aan een vol ledige vlucht-nabootsing. Shepard zou nogal teleurgesteld zijn, toen de lancering dinsdag werd uitgesteld. Meerazen Wat is de beste manier om door het leven te komen? Veel doen, altijd bezig zijn, van plicht tot plicht hollen, van pret je tot pleziertje, van gezelschap tot gezel schap, steeds nieuwe ideeën barend? Of rustig niets doen en afwachten tot er iets gebeurt? Honger alleen dwingt de mens verder te gaan. Voor de rest zou ik afwachten. Naar de radio luisteren omdat men te lui is om het ding af te zetten, voor het kijkscherm zitten, een boek half lezen, soezen en pas sief luieren. Er zijn flinkerds, die hun leven indelen als een schaakpartij. Ze hebben gelijk. Al leen voortdurende activiteit is werkelijk leven. De natuur om ons heen leeft en bamt. Sterren fonkelen in razende energie explosies, de tijd wervelt rond ons, alles stroomt, alle stuwt, alles verandert van seconde tot seconde. Als je niet wilt ach terblijven, moet je meedoen. Kun je nog leven, leef dan mee. Toen ik nog niet zo oud was, dacht ik dat het leven, de maatschappij, de aard bol, de hemelen en het mensenbestaan sta biel waren, in ruste. Maar dat lijkt alleen zo. Alles schiet langs in razende vaart, en als je niet wilt achterblijven, moet je mee razen. De man die zich op de canapé legt en het leven langs zich ziet gaan, is een ver loren méns. Hij blijft achter in de tijd, achter bij de medemens. Hij is als het stof achter een race-auto; het dwarrelt wat op en slaat dan neer, terwijl de wa gen in de verte van de tijd al verdwenen is. De beste manier, om het leven door te komen, is blijkbaar actief en levendig te zijn. Waarom heb ik dan vandaag niets, maar dan ook helemaal niets gedaan? en waarom vond ik het nog heerlijk ook? Advertentie LONDEN De Britse regering heeft een onderzoek gelast naar de brand in de jazzclub in Bolton, waarbij negentien per sonen om het leven zijn gekomen. Vier weken tevoren had de brandweer de eige naar onder ogen gebracht, dat er geen nooduitgangen waren en dat daarin ver andering moest komen. De eigenaar vond eveneens de dood. CARRÉ NEUSJE in havanna en donker bruin MODESCHOENEN KRUISWEG 50 HAARLEM BEVERWIJK GOUDA Vrij parkeren ook op zaterdag Schot. De heer W. Hamilton heeft in het Britse parlement reacties teweeg ge bracht als „onzin", omdat hij critiek had geleverd op „de hoge kosten van het Brits koninklijk bezoek aan Italië". De heer Hamilton is een Schot. Dat was een man met on dernemingsmoed en levens verwachting: niet bedeeld met uiterlijk schoon, niet gebukt gaande onder aardse weelde, noch begiftigd met zorgvolle dierbaren zijn gezicht was ongewassen en zijn kleren waren hem om het lijf gesme ten. En misdeeld man van omtrent zeven jaren, in kom mer opgegroeid en met een gering verstand onder zijn stro-gele haren, doch vervuld van een ideaal en de moed om het te dienen. Hij droeg een schoenendoos langs het terras en koos zijn klanten zorgvuldig uitver korenen die een blik mochten slaan door het kijkgat aan de voorkant van de doos en dan konden genieten van een weids panorama: uitgeknipte dierenfiguurtjes in een land schap van zeezand, schelpen en groen, mannetjes uit adver tenties die onwennig stonden te glimlachen in een vreemde omgeving van pardijselijke variatie. Er was zelfs een da me bij wier beeltenis in de krant gediend had om intieme lingerie aan te prijzen. Zij stond in een nauwelijks dek kende tooi van elementair nylon, oog in oog met een lus teloze tijger uit een ABC- boek, schalks wijzend naar Donald Duck op een motor fiets. Het uitzicht achter de tijger toonde een flatgebouw, dat oprees uit zee en verder op kon men de rest van de lingerie-advertentie ontwaren, die hier diende om twee be sneeuwde bergtoppen te sug gereren. Het gehele tafereel was overgoten door een vloed van geel licht, verkregen door mid del van eer gekleurd cello- faanpapier dat over de b -ven- zijde van de doos was geplakt. Als men de kijkdoos naar de zon hield, leefde het diorama op: dan lachte de dame nog schalkser en kwam er zelfs enig leven in de ogen van de domme tijger. Dan ging de zee lichten en floepten de lam pen aan achter de ramen van het flatgebouw. Het genieten kostte een dubbeltje. De jongen met de afgezakte kous en het spraakgebrek hij schakelde midden in een zin over op een lagere ver snelling met een geluid, dat klonk als „krich" had een uitvoerige evolutie doorge maakt, voordat hij er met zijn kijkdoos op uittrok. Hij was begonnen met te verlangen naar iets, waarnaar alle kin deren op zekere leeftijd ver langen: een fiets. Zijn spraak gebrek maakte het hem waar schijnlijk gemakkelijker, ook zijn verlangens naar een la gere orde over te schakelen. Zo was zijn ideaal gestabili seerd op het niveau van een tweedehands rijwiel, dat der tig gulden kostte, Een gloed nieuwe fiets bleef voor hem dus wellicht een even onbe reikbaar fata morgana als een stel gloednieuwe, rijke ouders. Hij deed het met wat binnen zijn bereik lag en stelde zijn levensdoel op dertig gulden. Waar haalt een jongen met een laagbetaalde vader dertig gulden vandaan? Zijn beperkt denkvermogen klein en efficiënt gehouden door een barmhartige natuur, die rekening hield met de maatschappelijke mogelijkhe den bracht hem tot de con clusie, dat de guldens van an deren zouden moeten komen: ergens van buiten, uit die van guldens overvloeiende wereld, waar de welvaart door geka naliseerde beddingen naar weelderige verzamelplaatsen stroomde. Wat is weelderiger dan een caféterras, waar luie mensen met gesloten ogen achterover leunen in de zon tijdens uren, waarop laagbetaalde vaders moeizaam werken? Hij had kunnen gaan bede len, om te worden weggejaagd door misprijzende kelners. Zijn spraakgebrek was er temeer een belemmering voor. „Hebt u een kleinig krich heid- je voor een krich arme jongen?" Om van de fiets nog maar niet te krich spreken. Het is mij opgevallen dat kinderen met lichaamsgebre ken of onvolkomenheden meestal meer wijsheid bezit ten dan kerngezonde, vol maakte kleuters. Niet meer verstand, doch wel wijsheid, die zich uit in een sierlijker levenskunst en een humaner doen en laten. Zij hebben meer beschaving misschien om dat zij afstand hebben moeten doen van een stukje levensge not in ruil voor een bedacht zamer, fijnzinniger wandel tussen de rotsen van het be staan. Zo moet de kleine knaap ge komen zijn tot het, in feite kunstzinnige en genadevolle denkbeeld om de mensen met schoonheid te lijf te gaan. Hij ontwierp en construeerde een bella vista, een prachtig uit zicht op een kléine wereld, waarin de mooiste dingen van zijn omgeving een artistieke plaatsing kregen: mannen en vrouwen uit de krant, dieren uit zijn prentenboek, kraak heldere, doorzichtige lingerie als een nevelig parfum uit de grote, rijke oneindigheid van buiten. Een zee, een flatge bouw, symbolen van wijdheid en hoogte, plezierige onbereik baarheden voor een jongen uit de sloppen. En dan Donald Duck, de kindervriend voor alle standen, avonturier zon der weerga, held uit het beeld verhaal dat nooit eindigt. Dat alles in een schoenendoos, overgoten met de goedkope zon voor iedereen en dan de terrassen langs, inspiratie en mensenliefde uitventend voor een dubbeltje per portie. „Voor een dubbeltje mag u krich mijn kijkdoos zien." Het is de moeite en tien centen waard, een ogenblik het uitzicht op de drukke straat te verliezen in ruil voor een kijkje in een roerloze wereld, waarin de tijd gevangen zit. Donald Duck is een sympa thieke vent, als men hem zo apart en in een mooie omge ving ziet. Een tijger is eigen lijk een belachelijk dier, als een afgescheurde reep streep- jesbehang op vier benen. En een dame in doorzichtig nylon verliest alle passie en verlei dingskracht, als zij uitgeknipt tussen een orang oetan en een koelkast staat. Alleen het flat gebouw bekoort en lokt, want het moet heerlijk zijn midden op zee te wonen. Met veel krichs vertelt de kijkondernemer van zijn toe komstplannen. Hij doet het niet om geslepen op de ge moederen te werken, doch om dat hij ganselijk vervuld is van zijn naderbij komend ideaal: tien gulden zijn al zijn onvergankelijk bezit, twintig komen in stukjes en beetjes binnen. En het laatste beetje zal veranderen in een echte fiets, die majesteitelijk komt binnenrijden op eigen kracht en twee wielen. Dan heeft het kunstige dio rama zijn plicht en taak vol bracht dan trekt de kleine jongen als een rentenier het volle leven in met zijn schaap jes op het droge. Natuurlijk wordt de kleine baas later een laagbetaalde, hardwerkende vader. In de uren, die anderen achterover liggend in de zon doorbren gen, zal hij in een ruimte van beton en staal een simpel werkje doen, dag in, dag uit. Hij zal een stukje techniek eindeloos herhalen en de mensheid dienen door het on verdroten vastschroeven van een boutje. Zijn „krich" zal hem brandmerken als een man waar men om lachen mag. Hij zal verlegen capituleren en berusten in de spot, alsof het een onderdeel van zijn week loon is. Er zal ergens op de wereld een meisje zijn, dat door de meeste mannen lelijk en hoekig wordt gevonden. Het zal trouwen met de man, die „krich" zegt tussen zijn liefdesbetuigingen door en een huisvrouw in een arbeiders wijk worden. Haar man zal nooit de kans krijgen, de schoonheid van een sprookjesdiorama te scheppen voor grote mensendrommen, zoals kunstschilders en film makers dat doen. Doch mis schien zal een oude schoenen doos onder zijn handen de eer ste culturele levensvreugde vormen voor zijn zoontje van vier, dat verbaasd en begoo cheld zal kijken naar de schoonheid van vaders ziel, uitgestald en doot licht over goten in de kleinste wereld die bestaanbaar is, geschapen door de bescheidenste schepper naast God. Bewerkt. Een vijfduizend brandweerlie den hebben woensdagavond leden van het Britse Lagerhuis „bewerkt" om hun eisen betreffende loon, aanwerving en samenstelling van de ploegen kracht bij te zetten. Zij werden in groepjes in de wandelgangen en het cafetaria voor be zoekers toegelaten. Nazi-lectuur. Twee Deense scholieren heb ben tegenover de politie van Naestved in Denemarken bekend, dat zij de brand gesticht hebben, die tot gevolg had, dat de Linholm school, in die plaats tot de grond toe verwoest werd. Zij vertelden, dat zij nazi-lectuur hadden gelezen en daardoor op het idee gekomen waren. Gestikt. Rasmus Jensen, arbeider bij een Deense suikersilo in Nakskov is woens dag om het leven gekomen, toen een ton- nenvracht suiker over hem stortte. Een groep arbeiders was bezig met verladen van suiker uit een silo, toen plotseling de suiker niet meer uit de mond van het gigantische apparaat wilde stromen. Jen sen klom in de silo om de suiker los te werken, maar toen hij er mee bezig was kwam een tonnenlading omlaag en over hem heen. Hij was spoedig uitgegraven, maar bleek reeds gestikt te zijn. Oudstrijders. De Wereldfederatie van Oud strijders, die 147 verenigingen in veertig landen, omvat, houdt van 8 tot 12 mei in Parijs haar negende algemene vergade ring. Het thema van deze conferentie zal zijn „strijd voor de vrede door verster king van de UNO" De afgevaardigden zullen twee aspecten hiervan bestude ren: uitbreiding van de economische UNO-hulp en het functioneren van de noodstrijdkrachten van de UNO. Vreedzame regeling. West-Duitsland heeft de Europese Conventie voor vreedzame regeling van geschillen bekrachtigd. De ze Conventie, die in 1957 door de vijftien landen van de Raad van Europa werd getekend, is nu van kracht voor Oosten rijk, Denemarken, Groot Brittaninë, West-Duitsland, Italië, Nederland, Noor wegen en Zweden. Voor deze landen geldt dat zij alle geschillen die tussen hen kunnen rijzen, met vreedzame mid delen zullen oplossen. Juridische geschil len zullen worden voorgelegd aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Andere geschillen zullen als een ver zoeningspoging geen resultaat oplevert worden voorgelegd aan een scheids gerecht bestaande uit vijf rechters van verschillende nationaliteit, van wie een voor elk der partijen. Agrarische sabotage. Evert Andersson, een boer die kortgeleden in de Zuid- zweedse plaats Skara een boerenbedrijf gepacht had, heeft de politie in de arm genomen wegens een geval van agrari sche sabotage: een onbekende moet op zijn akkers onkruid hebben gezaaid. Een gebied van ongeveer twee hectare ak kerland zal met chemische bestrijdings middelen behandeld moeten worden. Gevaarlijk. In Pakistan zijn vijf geologen tijdens het oversteken van een diep ra vijn over een touwbrug, omlaag gestort en gedood.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3