Reeds negentig kerken met totaal f 6,5 miljoen gesubsidieerd PIKEUR Peek Goese directeur werken voor CentrA UITGAAN IN HAARLEM van gemeente- de rechtbank herenmode-tip Stretch nylon ankiets v. Duivenboden HERVORMDE KERKBOUWACTIE Volledig programma: 220 kerken, maar tweede actie niet vóór 1964 m BNG leende meer onderhands MEUBELSHOW jjfjljjfj deze zaterdag Paren-Verkoop VRIJDAG 5 MEI 1961 15 Ritmeester in 't heldergele blikje! Amsterdam schaft de hondenpenning af Haagse jongens gestraft die arts mishandelden Minister Klompé in Zeeland PER 2 PAAR Kennemerplein 1, tel. 19373, Haarlem TONEEL AMATEURTONEEL MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Forse omzetstijging bij Schokbeton Speciale verlichting op nieuwe pier BEZOEKT DE PERMANENTE SPAARNE 11 Piadvindsterscongres in Afrika De financiële raad. van de Hervormde Kerk heeft sinds het begin van de kerkbouwactie voor de bouw van negentig kerken subsidie toegekend tot een totaal bedrag van f 6,5 miljoenDaarvan is tot nu toe 1.626.000 uitgekeerd. De eerste termijn van de subsidie wordt namelijk pas uitbetaald in het jaar dat de kerk in gebruik wordt genomen. Zeventig van de gesubsidieerde kerken zijn thans voltooid of verkeren in een vergevorderd bouwstadium. Voor het lopende jaar is voor 37 nieuwe kerken bouwvolume aangevraagd. Deze cijfers werden ons verstrekt door de secretaris van de financiële raad van de Hervormde Kerk, ds. H. J. F. Wesseldijk, in een gesprek dat wij met hem hadden over de bestem ming van de uit de kerkbouwactie verkregen kapitalen. (Van onze reportageredacteur De opbrengst van deze in september 1959 ingezette en een jaar iater afgeslo ten campagne overtrof met 10,2 miljoen de meest optimistische synodale ramingen. Weliswaar had men de actie gevoerd on der het motto „zestien miljoen voor hon derdzestig nieuwe kerken", maar er is nie mand geweest die in ernst heeft gemeend dat dat een haalbaar resultaat zou zijn. Veel belangrijker is, dat 95 percent van de 3,3 miljoen Nederlands hervormden ge hoor heeft gegeven aan de oproep van hun kerk om een half percent van hun jaar inkomen voor het beoogde doel af te staan. Reeds na vier weken was een stand van zes miljoen gulden bereikt. Op de topdag werd 475.000 aan giro-overschrijvingen ontvangen en werden de girostrookjes bij dozen vol het gebouw van de financiële raad binnengedragen. Het merkwaardige bij dat alles is dat, hoewel de actie afgesloten is, er toch geen dag voorbijgaat waarop niet een of andere bijdrage zij het thans in bescheiden omvang binnenkomt. Krijgt nu elke hervormde gemeente die wil bouwen ook een subsidie en tot welk bedrag? Eigen activiteit voorop Ds. Wesseldijk heeft ons uitgelegd dat dat niet het geval is. Kerkbouw is in de eerste plaats een zorg van de betrokken gemeente zelf. Er zijn echter vrij veel gemeenten welke door de bijzondere om standigheden waarin zij verkeren, die taak financieel niet geheel kunnen dragen. Neem bijvoorbeeld de Rotterdamse voor stad Hoogvliet, oorspronkelijk een dijkdorp Advertentie licht en geurig (Van onze Amsterdamse redacteur) B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld de hondenpenning af te schaffen. Volgens de thans geldende voorschriften dient iedere Amsterdamse hond een penning te dragen met de ver melding van het lopende belastingjaar ten bewijze dat de hondeneigenaar de honden belasting heeft voldaan. Sinds de politie de fietsende wijkagent heeft vervangen door surveillance-auto's, is de controle op de hondenpenning zo moeilijk geworden dat er de laatste jaren helemaal niet meer wérd gecontroleerd. Het afschaffen van de hondenpenning bespaart de gemeente 2000 per jaar. De hondenbelasting wordt niet afge schaft. Integendeel, zij zal behouctos goed keuring door de gemeenteraad worden verhoogd. B. en W. noemen twee redenen als wenselijkheid voor deze verhoging. In de eerste plaats is de belasting sinds 1947 op hetzelfde peil gebleven, terwijl de gul den in waarde is verminderd. In de twee de plaats wordt de hondenbelasting vast gesteld naar de huurwaarde van het huis dat de hondeneigenaar bewoont. Met de huurverhogingen heeft men tot dusverre geen rekening gehouden. De tarieven zullen voor een luxe hond worden 6 tot 60 gulden (oude tarief 4 tot 40 gulden) en voor waak- of bedrijfshon- den 4 tot 40 gulden (oude tarief 3 tot 24 gulden). met twaalfhonderd hervormden. Nu moe ten er vier kerken worden gebouwd. In zulke gevallen gaat de financiële raad aan zienlijk uit boven de twintig percent van de bouwsom welke als gemiddelde synoda le bijdrage gedacht is. In andere gevallen kan de subsidie veel lager zijn dan twin tig percent. De gedachtegang is als volgt: gemiddeld twintig percent van de kerkbouwactie en, wanneer straks het daartoe strekkende voorstel wet is geworden, een even grote subsidie van het rijk, zodat zestig percent voor rekening van de 'gemeente zelf komt. Die moet als regel twintig percent direct op tafel kunnen leggen; voor de resteren de veertig percent kan zij een lening op lange termijn sluiten. Maar voordat een dergelijke regeling ge troffen wordt, heeft de betrokken kerkvoog dij moeten waar maken dat de gemeente werkelijk heeft gedaan wat in financieel opzicht van haar verwacht kan worden. Een adviescommissie onder voorzitter schap van de Delftse hoogleraar prof. ir.Van Beusekom ontvangt alle kerkvoogdijen, die met hun investerings- en exploitatiebe grotingen, met hun jaarrekeningen en met een prognose over de groei van hun ge meente voor de draad moeten komen. Het gebeurt een enkele keer dat een kerkvoor- dij met lege handen thuis komt, omdat het argument dat men met bijdragen van de lidmaten aan het plafond zit, er bij de heren aan de Laan Copes in Den Haag niet in is gegaan. En dat college heeft zo langzamerhand een aardige kijk gekre gen op wat een gemeente aan „levend geld" direct uit de portemonnaie kan opbrengen. Wanneer het werkelijk moet, blijkt het meestal met dat plafond wel mee te vallen. Er zijn ook gemeenten die het er op heb- met een aanvraag om subsidie komen. Hervormd Den Haag dat niet gelijk is aan de burgerlijke gemeente heeft sinds de oorlog elf nieuwe kerken geheel uit eigen middelen bekostigd, waarvan voor één slechts een bescheiden hulp werd gevraagd. Wanneer de kerk in Mariahoe- ve gebouwd zal zijn, is het bouwprogram ma yan de hervprmde gemeente van Den Haag voltooid. Moedig Loosduinen Er zijn ook gemeenten die her op heb ben gewaagd zeer vroegtijdig te bouwen. Dat is bijvoorbeeld het geval geweest met Loosduinen dat in de Haagse buitenwijk Morgenstond de Adventkerk bouwde en daarmee de voltooiing van de wijk voor was. Het inzicht van de Loosduinse ge meente werd door de ontwikkeling van die kerk tot een integratiepunt in de wijk, niet alleen in godsdienstig, maar ook in sociaal en cultureel opzicht, bevestigd. En het voor het eerste jaar geraamde exploi tatietekort van twintig mille bleek in feite slechts vijfhonderd gulden te belopen. Een belangrijke overweging voor het lan ceren van de kerkbouwactie was dan ook dat men de woningbouw vóór wilde blij ven, zodat er geen lidmaten verloren zou den gaan, omdat elk kerkelijk contact ont brak. Op die grond was men trouwens al voor de kerkbouwactie met subsidiëring van kerkbouw begonnen, toen ten laste van de generale kas. De Hervormde Kerk had trouwens op het moment dat de campagne voor de kerkbouw startte al een geweldige krachtsinspanning achter de rug. Sinds de oorlog waren in totaal 370 kerken nieuw gebouwd, herbouwd of ingrijpend gerestau reerd. Een ander argument om in 1959 de in zameling van gelden voor kerkenbouw te organiseren was gelegen in de op stapel staande rijkssubsidie, waarmee in het in vesteringsprogramma voor de nieuwe ker ken rekening werd gehouden. De trage af wikkeling vn die kwestie de commis sie-Sassen bracht haar rapport immers reeds in 1956 uit betekent voor een kerk van een half miljoen gulden een ho gere investering door de eigen gemeente van ruim honderdduizend gulden, en dus een vergroting van het totaal der lasten die voor een nieuwe wijkgemeente toch reeds veertig a vijftigduizend gulden per jaar belopen. In een gemeente met vijf duizend zielen komt dat dus reeds neer op een jaarlijkse bijdrage van veertig a vijftig gulden gemiddeld per gezin, die bij uitblijven van subsidie nog verhoogd zou moeten worden. Maar alweer zo zegt ds. Wesseldijk, overtreft de offervaardigheid van de men sen alle verwachtingen. En hij herinnert aan de ervaring van zijn collega in de nieuwe Rotterdamse (kerkelijk: Oharlois) wijk Pendrecht. Die predikant vond het voor de ontwikkeling van zijn gemeente van belang dat zijn kerk een wat ruimere accommodatie kreeg dan de kerkvoogdij eigenlijk wilde toestaan. In jaarlijkse las ten scheelde dat trouwens een dikke twin tigduizend gulden. Dominee heeft het klaargespeeld die twintig mille uit zijn eigen gemeente te krijgen. Niet alleen kan hij zijn kerk nu wat royaler bouwen, maar het voorbeeld van Pendrecht heeft boven dien stimulerend gewerkt op de andere wijken van Charlois! Nog 130 kerken Hoeveel hervormde kerken moeten er nu nog worden gebouwd? Toen de kerkbouw actie begon ging men uit van honderdzes tig kerken. Nog tijdens de inzameling liep dat aantal tot 168 op, maar sindsdien zijn er nog een vijftig projecten bijgekomen, zodat het totaal om 220 kerken gaat. Van negentig is de subsidiëring verzekerd. Er blijven er dus honderddertig over. Zelfs wanneer men rekening houdt met de ge meenten welke geen subsidie vragen, of krijgen, is het dtiidelijk dat het saldo van de campagne 1959/60 voor die taak ontoe reikend is. Er zal dus een tweede kerk bouwactie komen? „Zeker niet vóór 1964 or 1965 want, zo zegt ds. Wesseldijk met een lach, de vorige zit ons nog in de benen"! Gevangenisstraffen van elf maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, heeft de Haagse rechtbank opgelegd aan een 23-jarige lompenhandelaar en diens broer, een 24-jarige bankwerker, die in december een Hengelose huidarts ernstig mishandeld hebben, toen deze met zijn verloofde een nachtclub verliet, waar de beide knapen niet waren toegelaten. Hun woede keerde zich tegen de arts, die een zeer ernstige heupfractuur opliep. Het is de vraag of hij volledig zal herstellen. In het vonnis is als bijzondere voor waarde opgenomen, dat de knapen ieder gedurende twee jaar en zes maanden de arts tien gulden per week moeten betalen. De materiële schade van de arts bedraagt thans reeds 10.000. Op uitnodiging van Gedeputeerde Staten van Zeeland brengt de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. Klompé, haar eerste officiële bezoek aan de provincie Zeeland. Dit bezoek houdt mede verband met het feit, dat de minister tevens is belast met de coördinatie op rijksniveau van extra maatregelen en voorzieningen ten behoeve van de sociale ontwikkeling in de probleemgebieden. Ook Zeeland is in ja nuari 1960 door de regering aangewezen als probleemgebied. Het werkbezoek van de minister valt sa men met de eerste provinciale dag van de „Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk". Advertentie ■SOIBI "•III aaf ai SHU Ee" unieke gelegenheid voordelig een paar EXTRA te kopen. ÜiW 'n Un' en fantasie om. per paar 1m's De officier van Justitie bij de rechtbank in Middelburg heeft donderdag na een zitting van de rechtbank, die duurde van 2 tot 8 uur, een bdete van 500 geëist tegen de directeur van gemeentewerken te Goes, aan wie ten laste was gelegd dat hij valsheid in geschrifte had gepleegd in zijn functie en een geschenk zou hebben aangenomen. De spanningen, die bij het gemeente bestuur van Goes en bij de Dienst van Ge- Advertentie staat zo'n fantastisch Hawk rijwiel bij U Geheel compleet en in vele kleuren. Door een geweldige order, in de winter ge plaatst, kunnen wij U nu een origineel Hawk rijwiel leveren voor slechts 1149.- (of 2.50 per week) Hierdoor be spaart U zeker f 20.- Bezoek onze show- room o( bestel te- A IPUJI/ lelonisch, per V V CU CZL briefkaart en bekijk bem thuis! Hei grote witte gebouw achter het NS station (gesloten huis) Zaterdag 6 mei, Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep Theater speelt „Herakles" van Euripides, onder regie van Richard Flink. Medewerkenden zijn onder ande ren Elise Hoomans, Annet Nieuwenhuy- zen, Tine de Vries, Coen Flink, Jacques Snoek, Hans Culeman, Robert de Vries en Eric Schneider. Zondag 7 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep „Ensemble" speelt „De 'Huisbewaarder" van Harold Pinter, on der regie van Karl Guttmann. Medewer kenden zijn Henk van Ulsen, Guus Her mus en Maxim Hamel. Woensdag 10 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. De Nederlandse Comedie speelt „Intermezzo" van Jean Giraudoux, on der regie van Peter Oosthoek. Mede werking verlenen onder anderen Jacque line Royaards-Sandberg, Petra Laseur, Ko van Dijk, Joan Remmelts en Allard van der Scheer. Donderdag 11 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep Puck speelt „Met voor bedachte rade" van Emlyn Williams, onder regie van Walter Kous. Medewer kenden zijn onder anderen Wim van den Brink, Nell Koppen, Ben Hulsman, Se- pha Dierikx, Henny Orri, Eric van In- gen en Nell Knoop. Vrijdag 5 mei. Stadsschouwburg, 19.45 uur. De letterlievende vereniging J. J Cremer speelt „De familie Kegge" Maandag 8 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Toneelclub speelt „Pom- my" onder regie van Henk Rigters. Dinsdag 9 mei. Stadsschouwburg, 20 uur. De Haarlemse Toneel Club speelt nog maals „Pommy". Zondag 7 mei Teylers museum, 15 uur. Bespeling van de 12-toons speeltafel door Haite van der Schaaf en Anton de Beer. Op het programma staan werken van Gabrieli, Böhm, Stanley, Van der Kerck- hoven, Praetorius. Er worden eveneens werken van Badings, Van Dijk en De Kleyn uitgevoerd op de 31-toons speel tafel. Dinsdag 9 mei Concertgebouw, 20.15 uur. Het N. Ph. O geeft onder leiding van Henri Arends het tweede concert in de Beethovencyclus. De violiste Janine An- drade verleent medewerking aan dit concert. Zaterdag 6 mei. Gebouw „Ons gebouw", 20.30 uur. Bevrijdingsbai. Zondag 7 mei. Concertgebouw, 20 uur. Openbare dansavond. Maandag 9 mei. Aula van de voormalige h.b.s.a. aan de Raaks, 20 uur. De heer G. Nieuwenhuysen spreekt over „Col lega schepsel" (Vereniging tot Bescher ming van Dieren voor Haarlem en Om streken"). Iedere zaterdag in het sportgebouw aan de Kleverlaan. Jongerensociëteit Haar lem. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 1017 uur: zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden In mei dagelijks geopend van 1017 uur. Tot 23 mei dagelijks van 20.3022.30 uur avondopenstelling. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur Op zondagen van 14-17 uur. reylersmuseum, Spaarne 16. Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19de en 20ste eeuw Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13- 15 uur. Kunstzaal 't Goede üur. Nieuwe Kerks- piein. Dagelijks geopend van 1022 uur- Dagelijks van 2122 uur klassiek gram- mofoonplatenconcert. Gedurende de maand mei expositie van tekeningen en grafiek 'an Frans Hollaardt. Museum „Het Huis van Looy". Tot 22 mei tentoonstellingen van aanwinsten van moderne kunst van de gemeente Haar lem. Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Bluemendaalse- weg, Overveen: Tot 15 mei tentoonstel ling van werken, vervaardigd door Bloemendaalse beroeps-beeldende kun stenaars. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Des zondags en op Hemelvaarts dag van 14 tot 17 uur. meentewerken maandenlang hebben be staan, kwamen sterk naar voren in "de ver klaringen van de verdachte en in de op merkingen van getuigen, ambtenaren van Gemeentewerken. De belangrijkste getui ge was de administrateur van Gemeente werken. Hij verklaarde dat verschillende „verschrijvingen" hadden plaats gehad in overleg met de directeur van Gemeente werken. De aula, die op de algemene be graafplaats werd gebouwd, kostte veel meer dan het bedrag dat door de gemeen teraad beschikbaar was gesteld. Om uit de moeilijkheden te komen bezochten een technisch ambtenaar en de administra teur een betonfabrikant, die zich bereid verklaarde, een nota van 6000 gulden uit te schrijven voor betonklinkers, hoewel hij deze niet aan de gemeente had geleverd. De 6000 gulden zou de fabrikant daarna uitbetalen aan twee aannemers in Goes, die een bedrag hadden te vorderen in ver band met werkzaamheden die zij aan de aula hadden verricht, maar die de Dienst Gemeentewerken niet kon uitbetalen, om dat het begrotingsbedrag reeds was over schreden. De administrateur verklaarde, dat hij met de directeur van Gemeentewerken vooraf had besproken, dat men op deze wijze de zaak zou „versieren". De direc teur ontkende echter ten stelligste dat vooraf overleg met hem was gepleegd. Wel verklaarde hij de nota naderhand te hebben geparafeerd, maar hij meende toen dat ook inderdaad betonklinkers wa ren geleverd. Het tweede geval betrof het paraferen door de directeur van een nota voor schil derwerk van een schilder in Goes. Deze nota zou ook niet juist zijn geweest en ver band hebben gehouden met een bedrag dat niet meer op de begroting kon worden opgenomen omdat deze reeds was over schreden. De directeur verklaarde, dat hij gemeend had dat het schilderwerk betrek king had op woningen en andere onder houdswerken in Goes, maar de administra teur verklaarde dat de directeur wel dege lijk wist dat ook dit bedrag bestemd was voor de aula. De verklaringen van de getuige en van de verdachte stonden lijnrecht tegenover elkaar, zodat de president concludeerde dat één van beiden loog. In het pleidooi van de beide verdedigers, mr. C. J. B. du Croo uit Zierikzee en mr. C. L. Wieringa uit Utrecht, kwam naar voren dat het gemeentebestuur van Goes althans volgens de verdedigers in het verleden steeds een politiek heeft gevoerd waarbij men rekening hield met het feit dat „verschreven" kon worden. Men voel de er in Goes in het algemeen weinig voor met aanvullende begrotingen te komen, aldus verdedigers, omdat deze weer het college van Gedeputeerde Staten moesten passeren en er allerlei administratieve moeilijkheden konden ontstaan en vertra gingen in de uitvoering van werken. Men probeerde daarom steeds en dit was al een gewoonte sinds jaar en dag de za ken te „verschrijven". De beide verdedi gers meenden dat het niet aanging de di recteur van Gemeentewerken voor deze verschrijvingen verantwoordelijk te stel len, aangezien het hier volgens hen het be leid van het Goese gemeentebestuur betrof waarmee de ambtenaren al sinds jaren waren geconfronteerd. De verdachte werd tenslotte nog verwe ten dat hij een geiser ten geschenke had aangenomen. Een installateur in Goes zou deze geiser hebben aangeboden. Uit de verklaring van verdachte bleek dat een geiser, die hij in zijn woning had, defect was geraakt en dat de installateur hem wilde verrassen met een nieuwe geiser. Aanvankelijk wilde de directeur dit ge schenk niet aannemen, maar de installa teur weigerde het reeds geplaatste appa raat weg te halen. Uit schriftelijke verklaringen die de ver dedigers overlegden bleek dat de direc teur in het algemeen steeds heeft gewei gerd geschenken aan te nemen. De verde digers kwamen tot de conclusie dat het be leid van het gemeentebestuur van Goes steeds gericht is geweest op verschrijvin gen en dat men dit de directeur van Ge meentewerken niet kan aanrekenen. De omzet over 1960 van de n.v. Schok beton was niet onbelangrijk groter dan die over 1959. Deze vergroting ging ge paard met gelijkblijvende bruto winst marges. Het voordelig saldo op fabrikaten was 6,7 min (v.j- 6,1 min). Na onder andere reservering voor belastingen en dotatie pensioenfonds, resteert een winst ter verdeling van 506.000 442.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi- den van acht (zeven) pet Daar de order portefeuille goed met opdrachten is gevuld, is de directie over de in 1961 te verwachten resultaten gematigd optimistisch. De bouw van het nieuwe bedrijf in Vianen is geheel uit eigen middelen gefinancierd. Van 1 januari tot en met 31 maart 1961 werden door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten wegens op te nemen vaste geld leningen overeenkomsten gesloten tot een totaal bedrag van 384,3 miljoen. Hiervan was 100 miljoen afkomstig van de pu blieke en 284,3 miljoen van de onderhand se kapitaalmarkt. Voor de overeenkomsti ge periode van 1960 bedroegen deze laatste cijfers respectievelijk 200 miljoen en 132,2 miljoen. In de eerste drie maanden van 1961 werd door de bank 356,2 miljoen aan ge meenten en anderen aangeboden; 217,4 miljoen hiervan was bestemd voor de fi nanciering van nieuw aan te vangen kapi- taalswerken en 138,8 miljoen voor conso lidatie van vlottende schuld. In overeen komstige maanden van 1960 bood de bank 376,2 miljoen aan gemeenten waarvan 325,2 miljoen voor de financiering van nieuw aan te vangen kapitaalswerken en ƒ51 miljoen voor consolidatie van oude vlottende schuld. De nieuwe pier in Scheveningen, die op 20 mei in gebruik zal worden genomen, krijgt een attractieve verlichting. Langs de zuidkant van de luifel tioven een deel van de promenade komt een blauwe band met witte golflijn van speciale plastic platen, die met TL-lampen worden door gelicht. Er zijn speciale armaturen ont worpen voor de verlichting van het wan delpad. Aan de noordzijde van de lange luifel waar een verlichting nodig is die op grote afstand zichtbaar is, worden over een lengte van ongeveer 250 m om de twee meter persglaslampen aangebracht. Om en om stralen deze lampen wit en groen licht uit. Het is de bedoeling dat eerst alle groene lampen langzaam aan en uit gaan en daarna alle witte, zodat op enige af stand de indruk ontstaat dat de horizon taal over het water gerichte lampen van kleur veranderen. Daarnaast worden nog andere onderdelen op bijzondere wijze verlicht, zoals bijvoorbeeld de uitkijk toren, het zonneterras en de vlaggemasten. Tot de attracties van de pier behoren een elektronische kijker en een bedrijf s- televisie-camera. Advertentie l.o. Oamstr. en Teylermuseum De keur-collectie op meubelgebled wordt daar geëxposeerd. KLASSIEK en MODERN; o.a.: ARTIFORT FORMULE COJA TESSI PROPOS en vele andere. Eigen werkplaatsen Allround service Gemakkelijk parkeren Complete Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108 110 Telefoon 13608 17165 OEGANDA, Op 30 april is te Kampa la in Oeganda een conferentie van Afri kaanse vrouwen begonnen van de wereld bond van padvindsters en gidsen. Het the ma van deze conferentie is: Hoe kan de padvinderij Afrika dienen? De wereldbond hoopt door de conferentie te kunnen berei ken dat jonge Afrikaanse vrouwen haar verantwoordelijkheid tegenover de gemeen schap gaan begrijpen en beleven door met terdaad aan het maatschappelijk leven in haar land deel te nemen. Daarom wordt de padvinderij-training niet centraal ge steld, maar wordt de deelneemsters dui delijk gemaakt hoe de padvinderij een hulpmiddel kan zijn om jonge vrouwen en meisjes bewust te maken van haar verant woordelijkheid als burgeres van haar land. Aan de conferentie nemen afgevaardigden uit ruim dertig Afrikaanse landen deel. De staf bestaat uit vertegenwoordigsters van de padvindstersverenigingen in Nige- rië, Sierra Leone, de Verenigde Arabische Republiek, Zuid-Afrika, België en Frank rijk. Een aantal internationale verenigin gen op het gebied van opvoeding en onder wijs, jeugdwerk, maatschappelijk en ker kelijk werk, zoals de Unesco, de Wereld raad van kerken, de Y.W.C.A. en de we reldfederatie van katholieke vrouwelijke jeugd, zal waarnemers sturen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15