Erf groother tog Jan voor groothertogin Eenvoudige plechtigheid in het paleis te Luxemburg stadhouder Charlotte Ceylon aan de rand van burgeroorlog een Memorandum van Eichmann in Jeruzalem overgelegd emeïtha zegeviert r Nieuwe ambassadeur van Zuid-Afrika Prinses Soraya uit het zakenleven verdwenen KOELKASTENSHOW J\ Arbeidsonrust in Frankrijk Westduitse sportvlieger verdacht van spionage uxatiex V R IJ D A G 5 M E 1 19 61 17 Prins Jan legt de eed af Persoonlijke redenen voor terugtrekking opgegeven - HIK Separatistische streven der Tamils beantwoord met noodtoestand, censuur en arrestaties Jodenvervolging in Oost-Europa moest doorgaan, ongeacht economische of andere overwegingen Dean Rusk bepleit hulp aan ontwikkelingslanden WIN DE KOELKAST DUIVENBODEN Bonden ontevreden over regeringsvoorstellen Protest van r.-k. Spaanse arbeiders tegen Franco Geheime camera voor zijn Russische opdrachten I LUXEMBURG. De argeloze reiziger, die gisteren uit het station van de stad Luxemburg kwam, kon denken dat men zich daar in feestvreugde opmaakte om het stadhouderschap van erfgroothertog Jan, een waardigheid waarmee hij donderdag werd bekleed, te gaan vieren. Van lange masten wapperden vele Luxemburgse driekleuren, afgewisseld met vlaggen met het geel en wit van de Paus. Nu, dacht men, dat kan, want Luxemburg is een uitgesproken rooms- katholiek land en de groothertogelijke familie pleegt bij haar handelingen in het openbaar de moederkerk te betrekken. Op weg naar de oude stad zag men nog meer vlaggen en op de Place Guillaume en de omliggende straten bleek een complete kermis te zijn. Op die Place Guillaume staat een bronzen Willem II te paard, die op het groothertogelijke paleis kijkt. De Luxemburgers hebben een zwak voor hem. Hij is namelijk niet alleen Koning van ons land geweest maar ook Groothertog van Luxemburg. Hij was de eerste die het volk zekere, zij het nog beperkte, democratische rechten heeft gegeven, welke Willem III ze overi gens heeft trachten af te nemen. Prins Jean legt de eed af. Links pre mier Werner, rechts de heer Loesch, hofmaarschalk. (Telefoto) Uit het station stroomden een paar dui zend jongens en meisjes uit de naburige steden en dorpen. Autobussen laadden vele mannen en vrouwen op leeftijd uit. Het bleek echter alras dat niemand van hen kwam voor de plechtige overdracht, maar dat allen bedevaartgangers waren voor het zogenaamde Octaaf, ter ere van Onze Lieve Vrouwe van Luxemburg, een beeld dat in de kathedraal wordt vereerd. Dit Octaaf wordt ieder jaar om deze tijd ge houden en omdat er dan veel volk in de stad is, houdt men tegelijkertijd kermis. Van de eigenlijke plechtigheid van de overdracht, die om elf uur in het paleis geschiedde, heeft buiten eigenlijk niemand iets gemerkt. Op het ministerie van Staat zei men: het zal eigenlijk nauwelijks een plechtigheid zijn, doch eerder een admini stratieve daad. De erfhertog krijgt procu ratie van zijn moeder en de regering van het land heeft zich daarmee akkoord ver klaard. Afschuwlijke anachronisme Niet meer dan zestien mensen waren in de achttiende-eeuwse zaal op de eerste verdieping bijeen. In een hoek stond, als een afschuwelijk anachronisme, een grote schijnwerper ten behoeve van de ene ca meraman van de Luxemburgse televisie en van de vier fotografen uit Luxemburg (men kan in zo'n kleine stad geen schele ogen maken) die waren toegelaten. De president van de Kamer Bech las in te genwoordigheid van erfgroothertog Jan, de grootmaarschalk van het hof en de Li>- xemburgse premier Werner en zes afge vaardigden uit het parlement een rede voor. Hij zei daarin, dat de Kamer van De nieuwe ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, de heer H. A. Rust, is met zijn echtgenote in Den Haag gearri veerd. Hij is de opvolger van dr. F. E. Geldenhuys. De heer Rust, die op 23 maart 1893 is geboren, is zeven jaar geleden, na een loopbaan bij het onderwijs, gekozen in het Zuidafrikaanse parlement voor de zetel die vakant was gekomen door het uittreden van de vroegere premier dr. Malan uit de politiek. De heer Rust spreekt Afrikaans, een van de drie officiële talen in Zuid-Afrika. Naas het Engels en het Afrikaans is Nederlands ook een officiële taal in de Unie. Hij is afkomstig uit Kaapland, waar de eerste Rust afkomstig uit Scherpenzeel zich in 1775 vestigde. De nieuwe ambassadeur heeft gestudeerd aan de universiteit van Stellenbosch. Zijn laatste functie in zijn loopbaan bij het on derwijs was hoofd van de kweekschool te Wellington bij Kaapstad. Zijn vier kinde ren twee zoons die beiden arts zijn en twee dochters zijn in Zuid-Afrika geble ven. Drie van hen zijn getrouwd. (Van onze correspondent) BONN Toen de vroegere koningin van Perzië en tegenwoordige prinses Sora ya Esvandiary een dochter van de Per zische ambassadeur in West-Duitsland vorst Esvandiary en zijn Duitse vrouw in januari van dit jaar „in zaken" ging. waren er vele sceptici, die beweerden, dat dat wel niet zo heel lang zou duren. De prinses werd toen namelijk aandeelhoud ster en mede-directrice van een fabriek van kleine auto's, die zij samen met de Britse industrieel York Noble in Oosten rijk wilde oprichten. Op een persconferen tie in Wenen werd prinses Soraya als me de-eigenares van de onderneming voorge steld, samen met het model van het wa gentje, dat in serie zou worden gebouwd De sceptici hebben gelijk gekregen. De advocaat van prinses Soraya, mr. Lichten- stein, heeft in Stuttgart medegedeeld, dat zijn cliënte zich financieel uit de onderne ming heeft teruggetrokken en de indu strieel Noble heeft verzocht haar als direc trice te ontslaan. Dit laatste heeft Noble bevestigd en ook gedaan. Hij beweert ech ter, dat er geen sprake van is dat prinses Soraya ook haar kapitaal heeft terug ge vraagd. Volgens mr. Lichtenstein is daar over echter op 7 april in Wenen overeen stemming bereikt. Prinses Soraya heeft „persoonlijke redenen" voor de ontbinding der zakelijke connecties. Blijkbaar verliep de samenwerking met Noble toch niet zo vlot als men had ver wacht. Ook verluidt dat haar vroegere echtgenoot, Sjah Rezah Pahlevi ongaarne zag, dat prinses Soraya probeerde als za kenvrouw carrière te maken. Hij zou daar tegen bij haar vader en zijn ambassadeur in West-Duitsland die in Keulen resi deert protest hebben aangetekend. Een andere mogelijke reden is het huwelijk, waarvan men zegt dat prinses Soraya het binnenkort zal sluiten met de Amerikaan se auteur O'Brian. Afgevaardigden het besluit van de Groot hertogin om het luitenantschap aan prins Jan te geven, als een daad van wijs poli tiek beleid beschouwt. Bech wijdde enige vriendelijke woorden aan Prins Jan, voor wie naar hij zei, het Luxemburgse volk een grote genegenheid heeft. Daarop liet hij hem de eedsformule her halen: „Ik zweer als luitenant-vertegen woordiger van de groothertog trouw aan de grondwet van het Groothertogdom Lu xemburg. Zo waarlijk helpe mij God al machtig." Ook de prins las een korte rede voor. Daarna ging het gezelschap naar een aan grenzende salon, waar inmiddels Groother togin Charlotte met haar man en prinsess Josephine-Charlotte, de vrouw van de erf groothertog, waren aangekomen. Daar heeft het gezelschap op de toekomstige taak van prins Jan een glas champagne geledigd en daarmede was de plechtigheid afgelopen. Na bijna 42 jaar de last van het rege ren te hebben gedragen, zal de Groother togin nog wel de verantwoordelijkheid heb ben, maar niet meer alleen staan voor de lasten. Wanneer zij definitief zal aftreden, staat nog niet vast, zo heeft men officieel medegedeeld. In de toekomst zullen echter ook wetten kunnen worden ondertekend door erfgroothertog Jan, stadhouder, ver tegenwoordiger van de Groothertogin. Het stadhouderschap is voorzien in de grondwet. Dit artikel van de grondwet werd voor de eerste maal toegepast in 1850, toen prins Hendrik stadhouder werd. De tweede stadhouder was prins Willem, die in 1902 door groothertog Adolf werd aangesteld. In 1908 tenslotte heeft ook Groothertog Willem aan zijn vrouw, de Groothertogin Marianne, het stadhouder schap toegekend. Voorkeur voor jongeren Groothertogin Charlotte is 23 januari 1896 geboren en zij regeert sedert 15 janu ari 1919. Het groothertogdom maakte toen als gevolg van de eerste wereldoorlog, een moeilijke periode door. Bij haar eedsafleg ging verbond de toen 23-jarige vorstin zich „de belangen van haar volk te dienen voor alle andere en alle vreugde en zorgen van het Luxemburgse volk te zullen delen". Bovendien beloofde zij, wat de buitenland se politiek betrof, haar land nauw te ver binden met de landen van de Entente. In 1919 wees een volksstemming uit, dat tach tig percent van het Luxemburgse volk zich achter zijn Groothertogin schaarde. Rond 1920 begon voor Luxemburg een gelukkige tijd: economisch leefde het land op, als gevolg van de op dat gebied met België aangegane alliantie, terwijl een li berale financiële politiek de industriële ex pansie ten goede kwam. Op sociaal ge bied stond en staat Luxemburg bo venaan tussen de Europese landen. In 1940 week het gezin van de Groothertogin uit naar de Verenigde Staten. Prins Jan heeftzich de laatste jaren ernstig op zijn taak van troonopvolger voorbereid. Hij is, evenals zijn vader, prins Felix*, generaal in het kleine Luxem burgse leger en lid van de Luxemburgse Raad van State. Hij vertoont zich veel in het Groothertogdom, bezoekt fabrieken en scholen en interesseert zich voor de exac te wetenschappen. Groothertogin Charlotte heeft een voor keur voor jongere mensen. Twee jaar ge leden heeft zij bij de vorming van het nieuwe kabinet al haar invloed aangewend dat nieuwe figuren zouden worden aange trokken. De gemiddelde leeftijd van de Luxemburgse ministers werd met één slag vijftien jaar lager, de huidige pre mier is 45. JERUZALEM (UPI) De Israëlische procureur-generaal heeft donderdag, aan het eind van de zitting, voor een sensatie in het proces-Echmann gezorgd. Hij legde namelijk een op 27 januari 1942 gedateerd en door Eichmann persoonlijk opgesteld memorandum over. waarin verklaard wordt dat de „Endlösung der Judenfrage" onmiddellijk moet worden uitgevoerd, on geacht economische of andere overwegin gen. .Alle acties welke samenhangen met de oplossing van het Joodse vraagstuk in de oostelijke gebieden moeten in geheel Euro pa tot een einde worden gebracht", aldus dit memorandum. Elders in dit document verklaart de opsteller „Alle maatrege len moeten onmiddellijk genomen worden en niets mag leiden tot onderbreking van de eliminatie van het Jodendom in de oos telijke gebieden". Ook donderdag hadden verscheidene ge tuigen hun gruwelijke persoonlijke erva ringen verteld, maar de voorlezing van dit document door Hausner deed een schok gaan door de toehoorders. Volgens een functionaris van het openbaar ministerie was het aangetroffen in de nalatenschap van Heinrich Himmler. Het was nog nooit eerder gepubliceerd. Het was ondertekend door Reinhard Heydrich. Nauwelijks had Hausner de voorlezing beëindigd, of Eichmanns verdediger, dr. Servatius, sprong op en verklaarde dat het document onmogelijk door Eichmann kon zijn opgesteld. Maar Hausner had zijn ant woord gereed. Uit een brief van Heydrich aan Alfred Rosenberg, de Duitse minister voor de bezette gebieden in het oosten was komen vast te staan dat Eichmann verantwoordelijk was voor de opstelling. Heydrich had dit in zoveel woorden aan Rosenberg geschreven. In het door Heydrich ondertekende me morandum aan Rosenberg stelde Eich mann vast dat „vooral in de oostelijke ge bieden gestreefd moet worden naar een on middellijke oplossing van de Joodse kwes tie door de bevoegde autoriteiten". „Zolang geen stappen zijn ondernomen Dr. Adolf Abraham Bermann, een van de leiders van de Israëlische commu nistische partij, toonde woensdag als getuige in het proces-Eichmann een paar kinderschoentjes, die hij had op geraapt toen hij in 1945 een bezoek bracht aan het dodenkamp Treblinka. Tienduizenden Joden, onder wie vele kinderen, zijn hier omgebracht. (Telefoto) voor de eliminatie van de Joden, moeten de Joden natuurlijk gescheiden worden van de Ariërs". Rosenbergs voorstel aandacht te schen ken aan de economie van Oost-Europa, en zijn waarschuwing de economie geen scha de toe te brengen door een te overhaaste eliminatie van de Joden, negeerde Eich mann. Alles moet worden gedaan om de Joden te elimineren, schreef hij, en eco nomische kwesties moeten daarbij buiten beschouwing blijven. Het was de tweede maal dat de naam Eichmann rechtstreeks verbonden werd aan de Jodenvervolging. Tot dusver had de openbare aanklager slechts door getui gen een beeld doen schilderen van de gru welen der nazi's. Het hoogtepunt daarvan lag bij de getuigenverklaringen over de strijd in het ghetto van Warschau. Don derdagochtend verklaarde Abba Kovner, een lid van de Joodse verzetsbeweging uit Wilna, (Litouwen) dat de Oostenrijkse ser geant Anton Schmidt hem had verteld wie de man achter de schermen was. Deze Oostenrijker hielp Joden ontvluchten uit het ghetto van Wilna. Hij zei in antwoord op vragen over de plaatselijke comman danten van de Gestapo: „Diese haben nichts zu sagen. Es gibt einen Hund, der Eichmann heisst und er arrangiert alles Zij hebben niets te vertellen. Er is een hond die Eichmann heet en hij organi seert alles". De eerste getuige was donderdag me vrouw Frieda Mazia een voormalige ver pleegster uit Sosnoviece in Oost-Silezië. In de eerste dagen van de bezetting staken de Duitsers synagogen in brand, waarbij de Joden die zich in de gebouwen bevon den levend verbrandden. Van de dertig duizend Joodse inwoners hebben er nau welijks tweehonderd de oorlog overleefd. Een jonge Jood, Harry Blumenfrucht, lid van de Zionistische jeugdbeweging, werd gegrepen toen hij poogde wapens te krijgen. De Duitsers folterden hem veer tien dagen lang, maar hij schreeuwde: „Ik zal niets zeggen, ik ben toch opge schreven." De Duitsers konden hem niet begrijpen en zij bewonderden hem zelfs. Gewoonlijk hingen zij mensen op zo, dat allen het konden zien, maar Harry voer den zij 's ochtends vroeg weg en hingen hem op, toen het nachtelijk uitgaansver bod nog van kracht was," aldus mevrouw Mazia. De volgende getuige, dr. Meir Dvorj- zecki, beschreef het lijden van de Joden in Wilna, nadat de Duitsers in juni 1941 Oost- Polen waren binnengetrokken. Een vrouw had hem verteld hoe ongeveer tienduizend Joden in een bos in de omgeving werden doodgeschoten. Zelf was zij 'als door een wonder aan de dood ontsnapt. Het Ghetto van Wilna werd beschouwd als „het voor vertrek voor de vernietiging". Rekening houdend met het extra-vóedsel dat binnen gesmokkeld werd zouden alle Joden bin nen acht jaar zijn gestorven, ook zonder de vernietigingscampagne van de Duit sers. De getuige sprak over de inwoners als „muzelmannen", omdat de mensen die de hongerdood nabij waren dekens om zich heen sloegen tegen de koude. Getuige Avrahim Karasick vertelde over een ghetto te Bialystok, waaruit de nazi's op 16 augustus 1943 twaalfduizend kinde ren meenamen naar het station. Wij heb ben hen nooit weergezien, aldus Karasick. De getuige ontsnapte tenslotte naar Rus land, waar hij dienst had genomen in het Rode leger en de rest van de oorlog had gestreden. Voor de tweede maal tijdens de proces voering heeft rechter Mosje Landau de aanklager Gideon Hausner bevolen de pre sentatie van de aanklacht te versnellen. Er vielen scherpe woorden in de rechts zaal tussen de president en de aanklager. „Bij het aanhoren van deze getuigenis sen zijn wij vaak verbijsterend ver van de eigenlijke zaak afgedwaald", zei Mosje Landau. TOKIO (UPI) Volgens in Tokio ont vangen berichten bevindt Ceylon zich ver borgen onder een totale perscensuur en noodtoestand, aan de rand van een bloe dige burgeroorlog. De berichten melden dat er op het eiland, waar 's werelds enige vrouwelijke premier mrs Sirima Bandaranaike verle den jaar aan het bewind kwam, bloedige onlusten zijn voorgekomen. Mrs. Bandaranaike heeft twee weken geleden de noodtoestand afgekondigd en censuur op buitengaande persberichten ingesteld. De gouverneur-generaal, Sir Oliver Gonnetileke, gaf bevel tot algemene mobilisatie om „burgerlijke ongehoorzaam heid" te onderdrukken, aldus de berichten. Reizigers uit Ceylon hebben verteld dat er een toestand heerst waarin herhaling van de bloedige strijd van 1958 tussen Singalezen en het Tamil sprekende bevol kingsdeel waarbij vierhonderd personen werden gedood en twaalfduizend huizen vernietigd mogelijk is. Mrs. Bandaranaike heeft zeventig lei ders van de federale Tamilpartij laten gevangen zetten. De partij zelf is verbo den nadat de Tamils een geweldloze cam- I pagne van burgerlijke ongehoorzaamheid waren begonnen om hun separatistische eisen kracht bij te zetten. De regering beantwoordde dit met de instelling van de doodstraf voor brand stichters, plunderaars en saboteurs, die bruggen of andere transportmiddelen zou den beschadigen. Staken is verboden en kan worden gestraft met maximum vijf jaar gevangenisstraf. Gewelddaden Volgens reizigers gedroegen de door de regering gezonden troepen zich ondiscipli nair. Onder bedreiging van vuurwapens werden Tamil-mannen uit hun huizen ver dreven en mijlen ver weggevoerd. De sol daten keerden vervolgens terug om de vrouwen aan te randen en huizen en win kels te plunderen, aldus de reizigers. Vele Tamils zouden bij schermutselingen met regeringstroepen zijn gedood. De gewelddadigheden blijven beperkt tot. de noordelijke en oostelijke provincies en vloeien voort uit het reeds lang duren de conflict tussen de beide bevolkings groepen die verschillende talen spreken. De Tamil wenst dat zijn taal gelijke ree''1 - ten krijgt als het Singalees, de taal van de meerderheid. Onder het bewind van wijlen premier I Solomon Bandaranaike werd in 1956 een wet aangenomen die als officiële voertaal het Singalees aanwees, terwijl het gebruik van het Tamil werd verboden. De wet werd niet in toepassing gebracht totdat mrs. Bandaranaike aan het bewind kwam. Ambiteuze Tamils kregen geen gelegen- I heid hoger op te klimmen op de sociale, economische of politieke ladder, wegens een coalitie van Singalezen en een groep Marxisten en Trotzkisten. Zij trachtten daarom een autonome staat op te richten. Radio Ceylon berichtte woensdag dat de Tamils hun werk op de plantages hadden hervat en dat de bankstaking was ge ëindigd. Er werd echter niets gezegd over opheffing van de noodtoestand, noch over de algemene mobilisatie. Voor zover be kend wordt de censuur op al het uitgaan de nieuws nog streng gehandhaafd. Aanvallen Het schijnt echter dat de Tamils zich niet alleen aan de geweldloze methoden hou den in hun verzet tegen de regering. Er zijn berichten over sabotage door Tamils, over vallen op militaire konvooien en sluip schutters. „Er gaat geen dag voorbij zonder aan vallen van Tamils op de veiligheidstroe pen in het zuiden", zei een reiziger. Elke morgen vervoeren vliegtuigen van de lucht macht de lijken van gesneuvelde Singalese soldaten. In de noordelijke en oostelijke provincies heersten toestanden als „in oorlogstijd', met voedseltekort en benzinedistributie. Beide provincies zijn bovendien afge sneden van de rest van het eiland en al leen ambtenaren kunnen van de nog open telefoonlijnen gebruik maken. WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, heeft op een bijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koophandel ge pleit voor samenwerking tussen de Ver enigde Staten en dp geindustrialiseerde landen van de niet-communistische we reld bij de hulp van de economisch ten achter gebleven landen. Rusk wil de min der ontwikkelde landen, in samenwerking met de geindustrialiseerde landen een le ning op lange termijn verstrekken. Deze hulp acht hij als beslist noodzake lijk, zelfs als het communistische blok niet zou bestaan. Omdat dit blok wel be staat, is deze hulp niet alleen meer een gebiedende noodzaak, maar een kwestie van leven en dood voor de vrijheid zelf. Volgens Rusk zullen er in de komende tien jaar besluiten vallen die de vorm van de komende wereld voor een groot deel zullen bepalen. Advertentie Stakingen De moeilijkheden begonnen vorige maand toen arbeiders van thee- en rub ber-plantages, voor het merendeel Tamils, zich aansloten bij een staking van bank- beambten. De Tamils in Noord- en Oost- Ceylon blokkeerden de weg voor staats- voertuigen door languit op de weg te lig gen en de uitoefening van het plaatselijk gezag onmogelijk te maken. Vervolgens vormden zij een schaduw-1 regering, stelden een eigen politiemacht en eigen postkantoren in, terwijl zij bu reaus oprichtten voor de verdeling van grond aan boeren. Mrs, Bandaranaike kondige op 17 april de noodtoestand af en liet zeventig Tamil- leiders gevangen zetten, onder wie alle Tamil-afgevaardigden in het parlement. Breng een bezoek aan Haarlems grootste Als u een bezoek brengt aan Haarlems grootste Koelkastenshow, kunt u een koelkast winnen, die geheel gevuld is met prijzen. Geopend in Toonzaal van Kennemerland, Rijksstraatweg 433. - Donderdag 4 mei van 1018 uur en 20.3023.00 uur. Vrijdag en zater dag van 1023 uur. Zaterdag om 22 u. bekendmaking van winnaar of win nares. U komt toch ook 7 Advertentie aluminium jaloezieën V. De beste Service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 (Van onze correspondent) Minister Guillaumat heeft donderdag de vertegenwoordigers van de vakbonden van het overheidspersoneel ontvangen. Na af loop toonden de vakbondsbestuurders zich weinig ingenomen met de concessies, die de regering bereid is te doen. Een verte genwoordiger van het socialistische ver bond (F.O.) zei dat er een kloof gaapt tus sen de regeringsvoorstellen en de eis van het overheidspersoneel van 500 nieuwe franc minimum salaris per maand. Ook ook vertegenwoordiger van het rooms-ka- tholieke verbond (C.F.T.C.) verklaarde zich zeer onvoldaan. In de Parijse metaalindustrie is bij de Renaultfabrieken twee keer gestaakt. Vijf tien duizend arbeiders demonstreerden voor de fabriek met spandoeken: „Wij eisen een veertig-urige werkweek" en ,vier weken betaalde vakantie". Er werd eveneens gestaakt bij de scheepswerven in St Nazaire, bij de staalindustrie in Oost- Frankrijk en bij de metaalindustrie aan de Moezel. Advertentie polyester MADRID (AFP) De Broederschap der arbeiders van de rooms-katholieke ac tie heeft ter gelegenheid van de 1 mei viering een clandestien pamflet verspreid waarin kritiek wordt geleverd op het re gime van Franco en het vakbondswezen in Spanje. .Krachtens ongeschreven wetten kunnen vertegenwoordigers van de arbeiders geen belangrijke posten in de vakbonden bezet ten", zo wordt gezegd. Openbare critiek op de vakbonden wordt beschouwd als een aanslag op de staat, hoewel de vakbonden zeggen dat zij geen staatinstellingen zijn. Het regime van Franco „heeft ongetwij feld voor verbeteringen gezorgd, maar de ze wegen niet op tegen de tenachterstel ling van de arbeidersklasse, die onder worpen is aan een eeuwig toezicht". De Broederschap keert zich tevens te gen „de loonstop, de onvoldoende salarië ring, de ondoeltreffendheid van de collec tieve overeenkomsten, de onderdrukking door de politie en het inschakelen van het leger bij arbeidsgeschillen". (Van onze correspondent) BONN De 37-jarige sportvlieger Hein Cassel uit Hattingen in het Ruhrgebied, is op last van de Westduitse procureur- generaal gearresteerd. Hij wordt er van verdacht voor de Russische geheime dienst te hebben gespioneerd. Van gehuur de vliegtuigen uit zou hij voor de Russen luchtfoto's hebben gemaakt van Westduit se en geallieerde militaire installaties in de Bondsrepubliek. Toen Cassel op 23 maart werd gearres teerd, had hij een aktentas vol luchtopna men bij zich. Cassel camoufleerde zijn spionage-activiteit met het verrichten van foto-opdrachten voor de Westduitse indus trie, zoals het maken van luchtfoto's van fabrieken voor reclame-doeleinden. Derge lijke foto's staan, om militaire redenen, onder censuur. De spionagefoto's die Cas sel maakte, vervaardigde hij echter met een andere, geheime, camera, waarvan hij de inhoud nooit aan de militaire autori teiten heeft voorgelegd. Cassel viel op, toen hij al te veelvuldig over militaire objecten vloog. Toen werd de Westduitse Abwehr gealarmeerd, die een onderzoek instelde. Deze kwam al spoedig tot de ontdekking dat Cassel vaak van West- naar Oost-Berlijn ging. waar hij de restaurants „Warschau" en „Boeda pest" bezocht, die bekend staan als tref punten van spionnen en agenten en als cen trales voor de uitwisseling van informa ties. Cassel had blijkbaar ook lont gero ken: hij werd gepakt, op het moment, dat hij met een verkeersvliegtuig van het Ber- lijnse vliegveld Tempelhof met onbeken de bestemming wilde vertrekken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17