Nederland herdacht zijn doden Groen Co IMJil milWIT! Overal in de IJmond herdacht men de gevallenen Koningin en Prins bij herdenking in Amsterdam en Baarn Vragen en antwoorden over oorlogsherinnering A A nKONDIGIHGEM enBESCHOUWIHGEH SCHEEPVAARTBERICHTEN Fidel Castro naar Moskou negen VRIJDAG 5 MEI 1961 19 Centrale Verwarming Oliestook - installaties „Missa pro defunctis" van Monnikendam De radio geeft zaterdag Kampbeul van Gusen, Heinz Jentzsch gearresteerd Het tweede Westduitse T elevisieprogramma Edith Piaf naar Scheveningen Van Otterloo naar Oslo uitgenodigd Drie lezingen over Teilhard de Char din FILM EN FILMWERELD Op vele plaatsen in ons land zijn gis teren de militairen, die in de oorlog vielen en zij, die in het verzet het hoog ste offer voor de vrijheid brachten, op indrukwekkende wijze herdacht. De na tionale herdenking bij het monument op de Dam in de hoofdstad werd bijge woond door Koningin Juliana en Prins Bernhard. Tevoren waren in drie kerken herdenkingsdiensten gehouden, die werden bijgewoond door ruim vierdui zend nabestaanden van gevallenen. Bij de dienst in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui waren tevens aanwezig de mi nister-president, prof. De Quay, de minis ter van Defensie, ir. Visser, de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandsche Antillen, mr. Pos en mr. Lampe, de staatssecretarissen van De fensie, de heren Calmeijer en De Jong, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman en dr. Kortenhorst, de vice-president van de Raad van State, prof. Ëeel, de commissarissen der Konin gin in de provincies Noord- en Zuid-Hol land, dr. Prinsen en mr. Klaasesz, de pre sident van de Hoge Raad mr. P. H. Smits, alsmede talrijke hoge militaire autoriteiten, o.w. de voorzitter van het Comité Verenigde Chefs van Staven, luite nant-admiraal Pröpper. Tijdens de drie herdenkingsdiensten voerden Joodse, protestants-christelijke en rooms-katholieke geestelijken het woord. Na afloop vormden de deelnemers aan de ze diensten drie lange stoeten die naar de Dam trokken. De stoet die van de Oude Lutherse Kerk kwam werd voorafgegaan door militairen van land- zee- en lucht macht, die de talrijke kransen met zich meedroegen. In de kop van de stoet voer den militairen de vaandels mee van het „British legion", het „American Legion", het Veteranen-legioen Nederland en de „Verzetsster Oost-Azië". Terwijl de regen in stromen neerviel, verzamelden zij zich op de Dam. Maar tegen vier uur, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard arriveerden brak plotse ling de zon door. Het koninklijk paar werd begroet door minister-president De Quay, burgemeester Van Hall en de voor zitters van de Commissie Nationale Her denking en het Comité Nationale Herden king Militaire Gevallenen. Charlotte Koh ier droeg het twaalfde couplet van het Wilhelmus voor, waarna de marinierska pel koraalmuziek speelde. De Koningin en de Prins legden een krans van witte se ringen aan de voet van de pyloon, de eerste van de ruim dertig kransen, dïe volgden. Vervolgens blies de marinierska pel de „Last Post", gevolgd doör het Wil helmus. Daarna vertrok het koninklijk paar, terwijl duizenden langs het monu ment trokken en er bloemen neerlegden. Des avonds had de stille tocht, die van de Nassaukade via de Weteringschans (fu silladeplaats) en de Vijzelstraat naar de Dam ging, een indrukwekkende omvang. De herdenking in de hoofdstad werd afge sloten met een bijeenkomst in de stads schouwburg, waar prof. dr. W. Banning, prof. dr. T. T. ten Have en Maria van Kan spraken en waaraan verder mede werking veleenden Loudi Nijhoff, Rosa Spier en Theo Olof. Op de Waalsdorpervlakte In Den Haag trok 's avonds een lange stoet van vele duizenden naar de Waals dorpervlakte op om in eerbiedige dank baarheid de velen te herdenken die vielen op de beruchte fusilladeplaats. Fakkels verlichtten het monument waar ouderen en jongeren bloemen legden. Om acht uur viel een diepe stilte over de vlakte. Allen ook de vele kinderen, die de bezetting niet hadden meegemaakt, stonden roerloos in de avondschemering tot plotseling de se rene stilte verbroken werd door de tonen van het Wilhelmus. Hierna zette de stoet zich weer langzaam in beweging en ter wijl men langs de voet van de heuvel liep waar oud-leden van de Binnenlandse Strijdkrachten een erewacht vormden, groeiden de boeketten en kransen aan tot een indrukwekkend tapijt van bloemen Het duurde ruim een uur voordat de lange stoet langs het monument gegaan was. Ook bij de plaquette aan de Parallelweg waar ook Nederlanders zijn gefusilleerd brachten duizenden een postume hulde. Het kleine monument werd bedolven onder de bloemen. Krans van Sovjet-ambassadeur De Russische ambassadeur, de heer P, K. Ponomarenko, heeft, vergezeld van an dere vertegenwoordigers van de ambassa de en van de gezantschappen van Hon garije, Roemenië en Tsjechoslowakije, kransen gelegd bij het monument op de Russische begraafplaats in Amersfoort, Tevoren waren zij ontvangen op het stad huis. Burgemeester mr. J. de Widt, twee wethouders en de gemeentesecretaris voeg den zich bij het gezelschap. Mr. De Widt legde een krans van de stad Amersfoort bij het monument. Bij de kransen was er ook een van de vereniging Nederland- U.S.S.R. Vóór de kranslegging bezocht men de schietbaan op het terrein van het voormalige concentratiekamp waar Russi sche krijgsgevangenen tijdens de oorlog door de Duitsers zijn doodgeschoten. Verscheidene Amersfoorters woonden de plechtigheid bij en legden bloemen bij het monument. In Baarn werd de dodenherdenking bij gewoond door de Koningin en Prins Bern hard. Op het stationsplein legden zij bloe men bij het monument der gevallenen. Ongeveer 3000 inwoners van Baarn na men aan de stille tocht deel en woonden de dodenherdenking op het stationsplein bij. Prinses Wilhelmina was bij de doden herdenking in Apeldoorn vertegenwoor digd door mevrouw H. J. de Savornin Loh- man-Van Hasselt, Dame du Palais, en mej. J. Geldens, particulier secretaresse Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 van Prinses Wilhelmina. Namens de Prin ses legden zij een krans bij het monument in het Oranjepark. Ook op Schiphol zijn de doden herdacht. Tegen acht uur werd eerst in het Neder lands en daarna ten behoeve van de buiten landse passagiers in andere talen over al le luidsprekers binnen en buiten de gebou wen en hallen omgeroepen dat om precies acht uur twee minuten stilte in acht zou worden genomen. Enkele seconden voor acht uur werden alle luidsprekers ingeschakeld op een der Hilversumse radiozenders, zodat iedereen het trompetsignaal om acht uur hoorde. Na de twee minuten stilte, die door iedereen in acht werden genomen, weer klonk het Wilhelmus over het vliegveld. Daarna keerde de normale bedrijvigheid op het vliegveld terug. Op de militaire begraafplaats Grebbe- berg is donderdagochtend de jaarlijkse militaire herdenkingsplechtigheid ge houden. De kranslegging door luit.- gen. G. J. Ie Fèvre de Montigny. Het maandblad van de stichting Lande lijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft met het oog op de bevrijdings herdenking een aantal vragen gesteld aan de echtgenote van de Amsterdam se burgemeester, mevrouw E. van Hall- Nijhoff, aan rabbijn J. Soetendorp en aan de heer Johan Winkler, journalist, waar van de inhoud luidde: Is het voor onze generatie mogelijk na alle ervaringen van de jaren '40- 45 ver der te leven zonder haat tegen de Duit sers? Is het mogelijk om mèt onze herinne ringen ons leven een zodanige inhoud te geven, dat de volgende generatie hiermee op constructieve wijze verder kan gaan? Wekken de herdenkingen opnieuw haat gevoelens op, of sporen zij ons juist aan te trachten onze medemens op betere wij ze tegemoet te treden? De antwoorden, die de redactie hierop heeft ontvangen, konden als volgt worden samengevat: „Vele stromingen in Duits land", zegt de heer Winkler, „getuigen van goede bedoelingen. Maar de aard van de mens, ook van de Duitser, is niet te ver anderen. Het verstandigste wat er over dit alles gezegd kan worden, is waarschijnlijk dit: niet of wij die „het" bewust hebben mee gemaakt er uitkomen is belangrijk. Wij zullen wel altijd onder die tweespalt ge bukt gaan. Belangrijk is of en hoe de ge neratie na ons er uitkomt. Links en rechts van de grens. Zullen we maar afspreken, dat die er wel in slagen zal om over en weer de juiste en dus menselijke houding te vinden? Rabbijn Soetendorp meent: „Laat ons vermijden bij de jeugd het gevoel te wek ken dat wij goed willen praten. Alleen dan kan de jeugd tot een zuiver oordeel komen, tot de vastberaden wil om een nieuwe weg in te slaan. Ik weet het: dit zal ook eindeloos moei lijk vallen, vooral wanneer de krachten, die de ramp van gisteren mogelijk heb ben gemaakt, nog altijd macht en invloed hebben. Maar wij moeten onszelf overwin nen en diegenen helpen, juist als zij gering in aantal zijn, die streven naar een nieuwe weg. Dit kan niet de zaak van mijn zoon zijn, want hij heeft de ramp niet bewust beleefd; het moet mijn eigen taak zijn. Want blijkbaar heeft het zo moeten zijn dat wij, die het bitterste leed hebben mee gemaakt, wij, die de overlevenden zijn, die menselijkerwijze het recht hadden om het geloof in een nieuwe toekomst te verliezen dat juist wij dwars door alles heen dat ge loof niet hebben verloren. Daarvan is de staat Israël het zichtbare teken. Daarvan getuigde onze wil om de goedwillende jeugd, die om leiding vraagt, die leiding te geven. Dat ons hart bloedt is onze zaak en misschien, in een diepere zin, zaak. Maar wij weten wat van ons gevraagd wordt en dat moet worden gedaan". Mevrouw Van Hall laat haar herinne ring glijden langs schrijnende voorvallen uit de oorlog en vraagt zich af: „moeten de overlevenden altijd radeloos met haat en verdriet blijven leven, komen ze daar nooit van af?" Maar haar conclusie is, dat „met het aanvaarden van de innerlij ke chaos, tweespalt en haat, het toch mo gelijk moet zijn met moed en hoop verder te leven. Wanneer ik nu weer aan de oor spronkelijke vraag terugdenk: „herdenken of niet herdenken", dan kan ik persoon lijk alleen maar zeggen: ja, natuurlijk her denken en dan misschien evenzeer om de overlevenden kracht te geven om ver der te gaan als om onze dierbare gevalle nen te eren". In het nationale programma, dat donder dag in de vooravond door beide zenders ter gelegenheid van de nationale herden kingsdag werd uitgezonden, was een „Mis sa pro defunctis" voor alt-solo, mannen koor met altstemmen, orgel en slagwerk opgenomen van de Nederlandse compo nist Marius Monnikendam. Het werk be leefde op deze avond zijn eerste uitvoe ring. Marius Monnikendam heeft dit „Re quiem", dat hij opdroeg „Aan hen, die vie len in de oorlogsjaren', zowel bestemd voor uitvoering als liturgisch bestanddeel van de ere-dienst als voor uitvoering bui ten de kerk, in het algemeen dus zonder liturgische intentie. Met deze tweeledige bestemming bracht de componist het probleem: wat is litur gische en wat is niet-liturgische muziek onder de aandacht, alsmede de vraag of een werk in een eredienst of losdaarvan, in concertvorm, met dezelfde zin en wer king kan worden uitgevoerd? De uitvoe ringsomstandigheden zijn, ook voor wat het karakter der ontvankelijkheid der toe hoorders betreft toch wel zeer uiteenlo pend en het zal een kwestie van volks mentaliteit zijn of een religieuze compo sitie onder beide omstandigheden aan vaard wordt. Het komt ons voor, dat het Requiem van Monnikendam in „noordelijke" landen moeilijk als liturgisch werk gehandhaafd kan worden. Wel zijn er elementen in te ontdekken, die duidelijk verwantschap tonen met het typisch liturgische Grego riaans. Maar overwegend is de intensieve, ja dramatische bewogenheid in levendige ritmische stuwing en klankexpansies, die deze „Missa" meer in een wereldlijke dan in een kerkelijke sfeer houdt. Wij menen, dat het werk in concertvorm uitgevoerd bijzonder veel voldoening zal geven, want rijk is de melodische fantasie van de com ponist geweest en verrassend is zijn toe passing van ongewone harmonieën, waar van de werking bijzonder indrukwekkend is door de fraaie combinatie der klanken timbres: van de solo-alt, het mannenkoor, de gulden alt-stemmen daaraan toege voegd, het orgel en het slagwerk: waar vóór de componist ook de zelden gebruikte ratel heeft gekozen. De uitvoering, die geleid werd door Meindert Boekei en waaraan medewerking werd verleend door de alt Wilhelmine Matthès, de organist Albert de Klerk, de slagwerkers J. Mulder en H. J. van den Donk en leden van het Groot Omroepkoor heeft diepe indruk kunnen maken als slot van deze radio-herdenking van de geval lenen gedurende de bezettingstijd. Golfbreker T elevisieprogramma VOOR VRIJDAG NTS: Nationaal programma: 20.00 Weekjourn, en weeroverzicht. 20.30 Documentair progr.- 21.15 Korte balletfilm. 21.30—22.15 Cabaretprogramma VOOR ZATERDAG NTS: 14.4516.45 Eurovisie: Rep. van de Cup Final-wedstr. te Londen. KRO: 17.0017.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Act. 21.00 Gevar. progr. 22.00 TV-film. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Hoogmis. 10.30 Voor de kleuters. 10.45 Gram. 10.55 Waterst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Har- monie-ork. 14.25 Lichte muz. 14.45 Gregoriaanse zang. 15.10 Franse les. 15.30 Koperork. 16.00 Rep. Cupfinal. 16.45 Gram. 16.50 Davis Cup-wedstrijd ZwitserlandNederland. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Volksmuz. 18.45 Van klan ten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Gram. 21.00 S.U.S.- actie (tweede uitz.). 22.00 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gevar. progr. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hanhnondorgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Sportact. 13.45 Jazzmuz. 14.05 Voor de ieugd. 14.40 Buitenl. weekoverzicht. 14.55 Gram. 15.15 Bijeenkomst van de Verenigingsraad van de VARA.15.45 Gram. 16.40 Streekuitz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muziek. 19 00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, praatje. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.20 Tekst en uitleg, comm. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Een wonderlijke ervaring, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Cabaretprogr. 23.10 Lichte muz. met comment. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 oor de teenagers. 14.00 Gèvar. muziek. 15.00 Koorzang. 16.00 Gram. 16.10 Tips voor toeristen. 16.20 Gram. 17.00 Nieuws.17.15 Dagklapper en lit. kalender. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 19.00 Nieuws. 19.30 Lichte muz. 20 00 Gevar. progr. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.5524.00 Nieuws. Aagtekerk 4 v. Rotterdam n. Bremen. Abbekerk 4 220 m. w. Houtmanrotsen n. Aden. Achilles 4 1100 m. z.w. Azoren n. Le Havre. Acila 4 1350 m. z.o. Mauritius n. Curasao. Aegis 4 te Willemstad verwacht. Akkrumdijk 3 150 m. n. Sombrero n. Liverpool. Alca 4 100 m. w. Luanda n. Lagos. Alcor 5 te Aden. Alkaid 4 te Harwar. Almdijk 5 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Almkerk 5 te Port Elisabeth verwacht. Alpherat 4 100 m. z.w. Callao n. Callao. Aludra 5 te Rio de Janeiro. Alwaki 5 te Port Said verwacht. Ammon 5 te La Guaira. Amsteldijk 4 v. Rotterda mn. Houston. Amstelkroon 4 180 m. z.o. Yokohama (bestemm.). Amstelsluis 4 75 m. n.n.o. Kp. Bon n. Londen. Annenkerk 4 te Bremen. Archimedes 4 ten anker rede Pisco. Arendskerk 5 te Marseille. Ares 5 v. Willemstad n. Sint Maarten. Argos 4 te Amsterdam n. Hamburg. Arkeldijk 4 te, Havana verwacht v. Galveston. Artemis 5 te Georgetown. Appingedijk 4 300 m. n.o. Azoren n. Le Havre. Asmidiske 4 130 m. z.z.o. Nantucket n. A'dam. Asterope 4 175 m. w. Landsend n. Hampt.roads. Attis 4 te Georgetown. Averdijk 4 te Hamburg v. Bremen. Balong 5 te Cristobal. Banda 4 voor anker rede Colombo n. Penang. Barendrecht pass. 4 K. Leeuwin n. Mena Al Ahm. Batjan 3 v. Singapore n. Aden. Bawean 4 85 m. w. Algiers n. Port Said. Bennekom 5 te La Guaira. Bonita 4 v. La Ceiba n. Charleston. Breda 4 v. Amsterdam n. Bremen. Caltex Amsterdam 4 v. Antwerpen n. Bahrein. Caltex Delft 4 300 m. z.w. Karachi n. Bahrein. Caltex Eindhoven 4 v. Suezkanaal n. Bahrein. Caltex Madrid 4 60 m. o. Gibraltar n. Fawley. Zacht en bedroefd ruisten de trommels. Een hoornsignaal klaagde. Toen daalde de volkomen stilte neer over het monument op Driehuis-Westerveld, waar mili tairen stram in de houding stonden. Rondom de vijver bogen de honderden deelnemers aan de stille tocht het hoofd. Ze waren alleen met hun herinneringen aan vijf jaar oorlogsleed. Nachtegalenzang klonk op, jubelend over de schoon heid van de schepping. Een symbool hoe mooi het hier op aarde kan zijn als wij mensen het mooi willen maken, en daarom goed passend bij de altijd weer aangrijpende dodenherdenking op 4 mei. Het „Wilt Heden nu treden" werd ge zongen, toen de twee minuten stilte om waren. Een trein raasde voorbij, moto ren werden op de aangrenzende straten aangeslagen. In de beslotenheid van Wes- terveld bleef ieder stil. Langzaam trokken allen om de vijver en langs het monument, terwijl de Christelijke Muziekvereniging koraalmuziek speelde. Er werden bloemen gelegd. Toen trad men weer binnen in de bewoonde wereld, waar auto's zich toete rend een weg zochten en waar de nachte galen niet meer te horen waren. 's Middags was het Plein 1945 het toneel geweest van herdenkingsplechtigheden van jeugd, overheid en deputaties. In Beverwijk was de belangstelling ook al zeer groot. In Het Kennemer Theater hield aalmoezenier C. E. A. Geraets een toespraak. „Alleen liefde voor de mede mens kan een ramp als die we beleefd hebben voorkomen". Jac Davidson droeg voor uit het dagboek van Anne Frank, uit werk van Ed Hoornik en Bertus Aafjes „Die Duinwijcksanghers" zongen. Stil trok men naar Duinrust, bij het bevrijdingsmo nument aan de Zeestraat legden burge meester Bruinsma en wethouder Vessies een krans neer. Om acht uur klonk de „Last Post". De Hoogovens hebben de doden herdacht bij het oorlogsmonument aan de Wencke- bachstraat. In Heemskerk ging de stille tocht, die veel deelnemers trok, naar de algemene begraafplaats en het r.k.kerkhof. Castricum en Limmen hielden samen de dodenherdenking. Op het kruispung Castri- cum-Limmen-Uitgeest legden familieleden en vele anderen, waaronder de twee bur gemeesters, bloemen bij het monument. Zangkoren uit Castricum en Limmen zon gen. Na een défilé langs de graven van de geallieerde gesneuvelden hield men een samenkomst in de Maranathakerk, waar kapelaan Stoelinga een toespraak hield Caltex Napels 4 110 m. n.w. Tobriek n. Bahrein. Caltex Pernis 4 295 m. w.z.w. Bombay n. Bahrein. Caltex Rotterdam 4 67 m. n.o. Bone n. Port Said. Caltex Utrecht 4 200 m. o. Kuria Muria n. M'basa. Camerounkust 4 v. Monrovia n. Takoradi. Carrillo 4 te New Orleans v. Cristobal. Cartago 4 te Balboa verwacht v. Armuelles. Castor 3 .310 m. n.n.o. Fayal n. Ciudad Trujillo. Celebes 4 240 m. z. Dakar n. Las Palmas. Chiron 4 te' Amsterdam n. West-Indië. Cradle of Lib. 4 450 m. z.w. Walvisb. n. Ph.delph. Crania 3 300 m. n.n.w. Fayal n. Port Arthur. Daphnis 5 te Three rivers. Delft 3 260 m. n.n.o. Flores n. Curasao. DinteldijK 5 te Rotterdam. Diogenes 4 v. Antofagasta n. Valparaiso. Dongedijk 5 v. Bremen te Hamburg verwacht. Dorestad 4 120 m. z.z.o. Kp. Guardafui n. Mena. Drente 4 120 m. z.o. Hongkong n. Tandj. Mani. Eenhoorn 4 v. Algiers n. Havana. Esso Amsterdam 4 20 m. w.z.w. Aden n. Suez. Esso Nederland 4 120 m. o. Malta n. Rotterdam. Esso Rotterdam 4 35 m. n. Tunis n. Mena. Forest Hill 4 v. Montreal n. Amuaybay. Fravizo 4 v. Rotterdam n. Gefle. Friesland KRL 5 te Wellington. Gaasterdijk 5 v. Antwerpen n. Port Everglades. Giessenkerk 5 te Antwerpen. Gooiland 6 te Rio de Janeiro v. Amsterdam. Groote Beer 4 700 m. w.n.w. Kp. St. Mary naar Las Palmas. Grootekerk pass. 4 Texel vuursch. n. Antwerpen. Guineekust 4 120 m. z. Lagos n. Douala. Haarlem 4 te" Amsterdam n. West-Indië. Hathor 4 40 m. w. Oporto n. Antwerpen. Helicon 4 v. Willemstad n. Hamburg. Hera 3 490 m. n.o. Sombrero n. Hambug. Hestia 4 te Amsterdam. Hydra 5 te Gent verwacht. Isis 4 te Port Allen. Japara 4 te Mombasa verwacht v. Tanga. Jason 4 265 m. w.z.w. Madeira n. Georgetown. Johannes Frans 4 te Callao n. Balboa. Karachi 4 ten anker Rede Elbe. Karimata 4 245 m. o. Dondrahead n. Aden. Karimun 5 te Antwerpen. Kennemerland 4 v. Angra dos Reis n. Santos. Kieldrecht 4 op Weser n. Bremen. Korenia 4 in Suezkanaal n. Mena. Kosicia 5 te Saltend. Kreeft 4 84 m. w.z.w. Narvik n. Rotterdam. Kryptos 4 145 m. n.w. Alexandrië n. Lissabon. Kylix 4 55 m. n.w. Algiers n. Tranmere. Laertes 4 165 m. n.w. Alexandrië n. Port Said. Laga 4 20 m. n.n.w. Berlenga n. Gibraltar. Lawak 5 te Trinidad. Leersum 4 620 m. n.o. Bermuda n. Santander. Leiderkerk 4 te Le Havre. Lelykerk 4 150 m. n.o. Gibraltar n. Marseille. Lemsterkerk 4 100 m. n.o. Assoean n. Suez. Leopoldskerk 4 100 m. n.n.w. Lissabon n. Pt. Said. Leto 4 1150 m. w.z.w. Madeira n. Algiers. Liberty Bell 4 720 m. z. K. Verd. eil. n. Ph.delph. Lindekerk 5 te Rotterdam. Lissekerk 5 te Bahrein verwacht. Lombok 4 te Djibouti verwacht v. Mombasa. Loppersum 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Maasdam 4 v. New York n. Boston. Maashaven 4 100 m. o. F. Noronha n. Rio de Jan. Maaskerk 5 te Zanzibar. Madisonlloyd 4 47 m. n.o. Cherbourg n. Genua. Marathon 4 v. Paramaribo n. Amsterdam. Mariscal Lopez 4 60 mijl o. St. Paulsrocks naar Las Palmas. Marnelloyd 5 tePt. Swettenham verw. v. Singap. Maron 4 te Kp. Haitien n. Port of Spain. Meerdrecht 4 120 m. n.o. Algiers n. Richmond. Meliskerk 4 v. Rangoon n. Aden. Mentor 3 v. Piraeus n. Alexandrië. Merseylloyd 5 te Bahrein. Merwede 4 ten anker Freetown. Mitra 4 540 m. w.n.w. Kp. Goede Hoop n. Durban. Molenkerk 4 1200 m. w. Tuticorin n. Tuticorin. Muiderkerk 4 te Suez. Munttoren 4 360 m. z.z.o. Azoren n. Curacao. Naess Comm. 4 150 m. w.z.w. Kreta n. Landsend. Naess Lion pass. 4 Gibraltar n. Mena A1 Ahmadi Naess Tiger 4 85 m. o. Malta n. Banias. Nanusa 4 te Calabar. Neder-Eems 4 v. Bangkok n. Singapore. Neder-Waal 4 te Raboul. Nestor 5 v. Rotterdam n. Rhodos. Nijkerk 4 te Marseille. Oranjefontein 4 v. Antwerpen n. Amsterdam. Oranje Nassau 4 v. Amsterdam n. West-Indië. Osiris 5 te Miragoane. Parthenon 5 te Trinidad v. Puerto Cabello P. G. Thulin 4 te Las Salinas verw. v. Thulin. Philidora 4 120 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Philine 4 75 m. z.w. Kreta n. Rotterdam. Pieter S. 4 te Rotterdam. Prins Casimir 4 te Port Alfred v. Le Havre. Prins Frederik Hendrik 4 te Antwrepen. Prins Fred. Willem 4 47 m. z. Dublin n. Montreal. Prins Johan Willem Friso 5 te Genua. Prins Maurits 4 650 m. w. Valentia n. Montreal. Prins der Nederl. 4 te Cartagena v. Pto. Limon. Prins Willem III 4 v. Antwerpen n. Glasgow. Pygmalion 4 te Rotterdam n. Hamburg. Randfontein 4 190 m. w. Dakar n. Kaapstad. Rempang 4 1150 m. z.o. Colombo n. Fremantle. Reza Shah The Great 4 70 m. o. Kp. Bon naar Wilhelmshaven. Rossum 4 640 m. o.z.o. New York n. Carribbean. Rotte 4 v. Kaapstad n. Avonmouth. Sabang 4 te Bangkok. Salatiga 4 te Abadan. HAVANA (Cuba-AFP) Premier Cas tro heeft bevestigd, dat hij naar Moskou zal gaan om de „Leninprijs van de vrede" die hem onlangs is toegekend, in ontvangst te nemen. In een vraaggesprek met een Cubaans blad zei Fidel Castro, dat hij de Leninprijs niet als een persoonlijke onder scheiding beschouwt, maar als een eerbe wijs aan het gehele Cubaanse volk. NEW ORLEANS (V.S.) (UPI) Een pa trouillevaartuig van de Amerikaanse kust wacht heeft twaalf Cubanen en de stoffe lijke resten van drie anderen in de Ver enigde Staten aan land gebracht. Dat be tekende het einde van de reis voor de overlevende vluchtelingen, die veertien da gen geleden in een zeven meter lange zeil- sloep uit Cuba waren gevlucht en pas na weken zwalken waren opgepikt door een Amerikaanse tanker, die hen weer overgaf aan de kustwacht. De overlevenden leden aan shock, aan verbranding en verdroging en voorts aan talloze brandwonden (door de zon). Zij vertrokken op 19 april uit Cuba, en raak ten in de Golf van Mexico op drift. Socialisatie Volgens een radiozender te Havana zijn alleen in Santiago, de hoofdstad van de Cubaanse provincie Oriente, twintig scho len, die in handen van rooms-katholieke religieuzen waren „overgenomen". Geeste lijken en ordezusters zouden naar Havana stromen. „Overal hebben rooms-katholieke revolutionairen geëist dat hun falangisti- sche geestelijken vervangen worden 'door nieuwe priesters", aldus „radio Reloj De stad Sagua de Tanamo heeft zich, vol gens „radio Reloj", uitgeroepen tot de eerste „socialistische gemeente van Cuba. BERLIJN (DPA) De Westberlijnse politie heeft vanmorgen de ex-sergeant van de SS Heinz Jentzsch gearresteerd, die ervan verdacht wordt medeplichtig te zijn geweest aan de moord op vierhonderd ge vangenen van het kamp Gusen bij Maut hausen in Oostenrijk tijdens het nazi- bewind. Zijn gevangenneming is een uit vloeisel van het proces tegen de vroegere kampcommandant Chmielewski, die kort geleden tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Schelp wijk 4 240 m. o. Kp. Guardafui n. Singap. Saloum 5 v. Rouen te Bayonne. Scheldelloyd 4 te Kobe. Schielloyd 4 te Genua. Senegalkust 5 te Freetown. Serooskerk 4 te Amsterdam. Silindoeng 4 te Hollandia. Sinabang 4 te Bangkok. Soestdijk 4 te Boston v. New York. Solon 3 180 m. o. Kp. Carnaveral n. Savannah. Stad Alkmaar 5 te Tabou verwacht. Stad Amsterdam 4 30 m. o. Majorca n. Melilla. Stad Delft 4 v. St. Vincent n. Vlaardingen. Stad Dordrecht 4 153 m. n.n.o. El Ferrol (best.) Stad Haarlem 3 v. Reggio n. Barcelona. Stad Maastricht 4 v. Vlaardingen n. Vitona. Statue of Liberty 5 v. Suez n. Mena Al Ahmadi Straat Magelhaen 4 te Rio de Janeiro. Straat Singapore 4 v. Adelaide n. Bunbury. Straat Torres 4 te Kobe. Tabian 5 te Singapore verwacht. Tamara 4 20 m. z.z.o. The Brothers n. Abadan. Telamon 3 v. Amsterdam n. Trinidad. Texel 4 te Bombay verwacht v. Karachi. Themis 4 te La Guaira. Theron 4 te Rotterdam. Thuredrecht 4 4 m. z. Otranto n. Venetië. Tjibodas 4 v. Manilla n. Moji. Tjitarum 4 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Towa 4 te Bremen. Utrecht 5 v. Suez n. Port Said. Van der Hagen 4 v. Pt. Harcourt, 5 te Ut. Gentil Van Linschoten 4 te Takoradi. Van Riebeeck 4 v. Bahrein n. Ummsaid. Van Spilbergen 4 420 m. z.w. Sabang n. Kaapstad, Vasum 4 te Montreal verwacht v. Gibraltar. Viana 4 100 m. n.o. Bahrein n. Liverpool. Vivipara 4 70 m. w.z.w. Flores n. Montreal. Vlist 4 v. Norfolk n. Duitsland. Voco 4 te Ceuta. IJssel 4 60 m. w. Gibraltar n. Tunis. Waiwerang 3 v. Bangkok, 10 te Hongkong verw Weltevreden 3/4 v. Suez n. Akaba. Westertoren 4 v. Dakar n. Bonny (Nigeria). Willem Ruys 4 v. Panama n. Port Everglades. Willemstad 5 te Port of Spain. Witmarsum 4 780 m. o.n.o. Bermuda n. Houston Woensdrecht 4 v. Paulsboro n. San Lorenzo. Wonogiri 4 115 m. o. Port Sudan n. Bombay. Wonosobo 4 550 m. w. Azoren n. Curagao. Zaria 4 v. Suez n. Bandar Mashur. Zeeland 4 80 m. w. Midway eil. n. Kobe. KLEINE VAART Alcetas 3 te Hamburg n. Amsterdam. Ank T, 3 v. Hudiksvall n. Zaandam. Areas 4 130 m. w.n. w.Alexandrië n. Malta. Ardeas 4 v. Lissabon n. Gibraltar. Atlas 4 te Amsterdam n. Hamburg. Elsa 3 v. Zaandag n. Delfzijl. Bab T 3 v. Amsterdam n. Rotterdam. Bonafide 4 rede Keflavic v. Reykjavik. Draco 4 te Amsterdam n. Bilbao. Fiducia-2 4 in Washbay n. Boston. Flevo 3 v. Oporto n. Vigo. Frans Böhmer 4 te Rotterdam n. Algiers. Geeststroom 4 15 m. w. Cromer n. Maassluis. Gouwestroom 4 10 m. van IJmuiden n. A'dam. Grebbestroom 4 24 m. w. IJmuiden n. A'dam. Helvetia verm. 6 v. Rotterdam n. Londen. Huybergen 4 25 m. w. Tersch.bk. n. Gothenburgh Joost 3 v. Vartsala n. Zaandam. Kaap Falga 3 te Rundvik. Keizersgracht 3 25 m. n.o. Tenes n. Sharpness. Konny M 4 v. Emden n. Immingham. Leonidas 4 80 m. z.z.o. Tripolis n. Benghasi. Leuvehaven verm. 5 v. Rotterdam n. Malmö. Lindesingel verm. 4 v. San Juan de Neva n. A'dam Manta 4 dwars Startpoint n. Holyhead. Manto 4 v. Gdynia n. Stettin. Markab pass. 4 Kp. Roca n. Rotterdam. Merwehaven 4 v. Rouen te Casablanca verwacht, Midas 3 v. Tanger n. Ceuta. Molensingel verm. 4 v. Bayonne n. Sharpness. Nero 4 te Rotterdam n. Pernis. Netta 3 80 m no. Villano n. Rouen. Ponza 3 te Wifstavarf. Rochab 4 100 m. z.o. St. Vincent n. Rotterdam. Rijnstroom 4 te Huil v. Amsterdam. Rijsbergen 4 v. Rouen te Gent verwacht. Spoorsingel 4 5 m. n.w. Casquets n. Bordeaux. Strabo 4 te Rotterdam n. Savona. Thaletas 4 5 m. n. Kp. St. Vincent n. Antwerpen Trompenburgh 4 60 m. n.w. Hoek v. H. n. R'dam Urkersingel verm. 4 v. Antwerpen n. Cardiff. IJstroom 4 te Galooper n. Dagenham. Wilpo 3 te Hudiksvall. SLEEPVAART Cycloop en Help 4 325 m. o. Aden n. Colombo. Friesland 4 v. Las Palmas n. Rotterdam. Noordholland 4 700 m. o.n.o. eil. Wake n. Japan Utrecht 3 250 m. z.w. Astoria n. Japan. Zeeland 4 1150 m. o. Sint John n. Montreal. De premiers van de elf Westduitse deel staten hebben nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de organisatie van een tweede televisieprogramma, dat zou moeten concurreren met het huidige. Het zal minstens tot januari volgend jaar du ren, aldus een officiële mededeling, eer uit de thans bestaande regionale televisie programma's een tweede, geheel Duits land omvattend netwerk van stations kan worden samengesteld. Edith Piaf, de vermaarde chanteuse, zal zondag 11 juni in het Scheveninge Kur- haus optreden met 'het programma dat zij sinds het herstel van haar ernstige ziekte in december in Olympia in Parijs heeft gebracht. Edith Piaf, die haar eigen orkest meebrengt, zal onder andere „Non, je ne regrette rien" en „Mon Dieu" zingen. Naar het ANP uit Oslo verneemt, is de dirigent van het Haagse Residentie-Orkest Willem van Otterloo uitgenodigd voor de functie van vaste dirigent van het Phil- harmonisch Orkest van de Noorse hoofd stad. Tevens is hem gevraagd of hij de leiding op zich wil nemen van de Philharmonische Vereniging te Oslo, welk lichaam de con certen organiseert Te beginnen op donderdag 8 juni wijdt de A.V.R.O. drie lezingen aan de filosoof Teilhard de Chardin. In de pauze van het avondconcert spreekt dan prof. dr. R. von Koenigswald over de visie van Teilhard de Chardin op de evolutie van het leven. In de pauze van het avondconcert op 15 juni houdt drs. Daniël de Lange een causerie over zijn visie op heden en toekomst der mensheid. In de pauze van het concert op 20 juni spreekt ten slotte de Belgische hoogleraar prof. dr. N. M. Wildiers over de religieuze visie van Teilhard de Char din. Residentie-Orkest. Het Residentie- Orkest zal op 6 en 7 mei in Dublin en Cork concerteren onder leiding van Willem van Otterloo. Het concert op zondag 7 mei in Cork is een onderdeel van het Festival of Cork en het orkest zal dan de eerste uit voering geven van de Irish Festival Over ture van Henk Badings, een werk, speciaal door hem voor deze gelegenheid gecom poneerd. Het orkest zal verder in Dublin en Cork het volgende programma uitvoe ren: Dvorsjak vijfde symfonie; Moes- sorgsky Tableaux d'une Exposition; Ravel 2e suite Daphnis et Cloë. Tijdens de filmweek, die van 5 tot 10 juni in Arnhem wordt gehouden, zal het Nederlands Filmmuseum een getrouwe copie van een ouderwetse bioscooptent op richten, waarin films vertoond zullen wor den, die van historische waarde zijn. Het Nederlands Filmmuseum te Amsterdam heeft tot nu toe steeds met een manifes tatie aan de Arnhemse filmweek deelge nomen. Voorgaande jaren waren dat ten toonstellingen van affiches en voorwerpen uit de historie van de film. Dit jaar zal er een complete bioscoop tent verrijzen, zelfs met een mechanisch orkest, dat men op de kop heeft weten te tikken. De films hoopt men te kunnen laten toelichten door een explicateur, ver moedelijk een Nederlands acteur, die hier toe in staat is. De directie van het Ne derlands Filmmuseum wil met deze bios cooptent een eresaluut brengen aan de pioniers onder de Nederlandse filmonder nemers en bioscoopexploitanten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19