Bondsdag keurt het verdrag met Nederland goed Drie leden van de liberale FDP stemden tegen HET WEER Amerikaanse militaire steun aan Zuid-Vietnam Shepard's ruimtevlucht vanmiddag verwacht Maurice Merleau-Ponty onverwacht overleden Uitnodiging wordt aanvaard Laatste controle verliep zonder strubbelingenhet weer is goed Bourguiba brengt hulde aan Kennedy's beleid Tornado teistert Normandië VRIJDAG 5 MEI 1961 46e JAARGANG NUMMER 154 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-1JMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 98, Haarlem Directie: P. W, Peereboom en Mr. H. C. van der Mïje Nationale herdenking Hazenberg's vakantiekoeken zaterdag 20 stuks voor ƒ140 HAZENBERG Wisselend bewolkt Economische hulp dient communisme te bestrijden In de krant van heden: Toestand Jan Cottaar zeer ernstig ZWITSERSE ROLLEN 2.— p. st. Patisserie DEKKERS De landingsrechten Cubanen bij Kroesjtsjev Vier doden en meer dan honderd gewonden Het woord is aan moret Vlij)! SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES 4 IJmuider Courant Tijdens de nationale dodenherdenking op de Dam hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans van witte seringen aan de voet van het nationale monument gelegd. BONN (DPA) De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft don derdagavond met slechts drie stemmen van de liberale Freie Demokratische Partei (F.D.P.) tegen het „compensatie verdrag" (Generalbereinigung) tussen Nederland en West-Duitsland goedge keurd. Dit verdrag bevat bepalingen over de grenzen tussen beide landen en regelt de soevereine rechten in het Dol- lardgebied en het gebied van de Eems. Voorts regelt het in een aantal artikelen de vergoeding aan Nederlandse burgers, die tijdens de bezettingsjaren van de oorlog schade hebben geleden. Van het in 1949 onder Nederlands be stuur geplaatste gebied van 6931 ha wordt 6.391 ha weer Duits. Bij Nederland blijft een stuk grond van 540 ha, waarop vrij wel geen mensen wonen. Slechts in de ge meente Wyler-Beek zullen 23 Duitsers in Nederlands gebied komen te wonen. Rond 7.700 Duitsers worden weer onderdaan van de Bondsrepubliek en 2.300 Nederlanders zullen na de grenscorrecties weer in Duits land wonen. Het verloop van de grenzen bij de mon ding van de Eems staat nog niet vast. Een regeling hierover is dan ook niet in het verslag opgenomen. Wel bevat het verdrag artikelen, waarin de taken en bevoegd heden in het gebied van de Eemsmonding Advertentie Geniet nu al van uw vakantie met Nu ook naast onze bekende Hazelnoot- en Romono-taartjes, een heerlttk vmrhtentaartje. Invloedrijk Frans wijsgeer De Franse filosoof Maurice Merleau- Ponty, hoogleraar aan het Collége de Fran ce, is op 53-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Aan de voorhoede van het hedendaagse existentiële denken is een der briljantste vertegenwoordigers ontvallen. Merleau-Ponty, uit de school van Sartre, was een der invloedrijkste auteurs op het gebied der existentie-filosofie en dat der fenomenologische antropologie. Hoewel de dood het in volle ontwikkeling zijnde werk van Merleau-Ponty afsluit, is de richting van zijn onderzoek naar de structuur van het menselijk gedrag er essentieel in ver vat, zodat op zijn fenomenologie van de waarneming door anderen kan worden voortgebouwd. Advertentie Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Overwe gend matige wind tussen west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Zuid-Vietnam zal meer Amerikaanse militaire steun krij gen, meer advies bij de training van zijn leger en bovendien sociale en econo mische bijstand. Deze mededeling van Dean Rusk, Amerika's minister van Bui tenlandse Zaken, kan niemand verbaasd hebben, 'nadat president Kennedy de laatste tijd herhaaldelijk heeft gewezen op de critieke toestand in deze staat, die ten oosten van Laos is gelegen. Nu de communisten in een groot deel van Laos de baas zijn geworden is het voor hen nog gemakkelijker onrust te stoken in Zuid-Vietnam. t Ook Rusk maakte nog eens duidelijk waarom de hulp aan Zuid-Vietnam nodig is: alleen al in 1960 zijn meer dan drie duizend mensen door communistische gue- rillastrijders gedöod. Er werd een actie ondernomen uit Noord-Vietnam met het doel met geweld Vietnam te herenigen en communistisch te maken. Men zou echter een onjuiste indruk van Rusk krijgen indien men meende dat hij alleen of bij voorkeur met militaire mid delen het communisme denkt te kunnen tegenhouden. Herhaaldelijk legde hij in zijn personferentie de nadruk op de econo mische maatregelen, die moeten voor- Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 1315, 19 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws .3, 11, 13, 17 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Uitgaan in Haarlem15 Dodenherdenkingen19 Horen en Zien19 Kunst 19 Scheepsberichten 19 Feuilleton 21 Panda en andere beeldverhalen.21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Sport 25 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's komen dat het land communistisch wordt. Niet a'lieen voor Zuid-Vietnam achtte hy die maatregelen echter noodzakelijk, maar ook voor Latijns Amerika. Preventief „Het bondgenootschap voor de vooruit gang" waarvan president Kennedy gespro ken heeft, acht Rusk het kader waarin het communistische probleem voor Midden en Zuid-Amerika moet worden aange pakt. Hij sprak van een preventieve actie en een bouwtaak, die voor deze gebieden wenselijk zijn. Dit alles wijst er op dat Amerika op de jongste tegenslagen in Laos en Cuba niet op een wilde manier zal rea geren, zo mogelijk niet met wapengeweld, doch door economische en militaire ver sterking van de gebieden, die na de jong ste communistische successen thans wor den bedreigd. De toestand van de sportjournalist, radio- en televisie-commentator Jan Cot taar, die de vorige week in de omgeving van Brussel een auto-ongeluk had, is de afgelopen nacht weer iets slechter gewor den. nadat zich een longontsteking had geopenbaard- De behandelend geneesheer verklaarde dat er geen direct levens gevaar is. De toestand blijft evenwel zeer ernstig. zijn vastgelegd. De Bondsregeling zal 280 miljoen mark aan schadevergoeding betalen. De F.D.P.-afgevaardigde Egon Ramms verklaarde tijdens het debat, dat de Bondsregering in dit verdrag voor de eer ste keer vrijwillig afstand heeft gedaan van gebied dat tot de Duitse staat behoort. De betrekkingen van goede nabuurschap in het grensgebied worden volgens hem vertroebeld door de willekeurige bepaling der grenzen. Advertentie EEN VOORPROEFJE voor de MOEDERDAG o.a. kersen - sinaasappel - brandewijn - mocca Centrum Galerij - Telefoon 4302 (Speciale berichtgeving) De Nederlandse regering heeft het Ame rikaanse voorstel om de luchtvaartbespre kingen op 8 mei in Washington te hervat ten aanvaard. De Nederlandse delegatie, die onder leiding staat van de staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat, E. G. Stijkel, zal morgenmiddag naar de Ver enigde Staten vertrekken. Intussen vraagt men zich in Den Haag af of het verdere overleg met de Ameri kaanse regering wel enig perspectief biedt. De Amerikanen hebben in een nota, die enkele dagen geleden werd overhandigd, nogmaals hun standpunt uiteengezet, maar de inhoud van die nota is voor onze rege ring onaanvaardbaar. De Amerikaanse re gering heeft opnieuw gevraagd om statis tische gegevens over het transatlantische verkeer van de K.L.M. en tegelijkertijd duidelijk gemaakt, dat zij de landingsrech ten op de westkust slechts in ruil voor een inkrimping van het overige verkeer op de Verenigde Staten kan toestaan. Ondanks déze teleurstellende nota heeft staatssecretaris Stijkel, na overleg met zijn medewerkers, besloten naar Washing ton te gaan. In Den Haag verwacht men, dat de besprekingen hetzij van zeer korte, hetzij van zeer lange duur zullen zijn. De hoop op een redelijk compromis heeft men nog niet geheel opgegeven. CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) Op de raketbasis Cape Canaveral zijn de technici vanmorgen vroeg weer be gonnen met het inladen van brandstof in de Redstone-raket, waarmee de eerste Amerikaanse astronaut waarschijnlijk vanmiddag om klokslag één uur Neder landse tijd de op het programma staande en vijftien minuten durendér ballistische ruimtevlucht zou maken. De eerste po ging, dinsdag j.l., werd op het laatste moment uitgesteld. Tegen middernacht (zes uur vanmorgen onze tijd) begon men vloeibare zuurstof in de raket te brengen, die de een ton zware bemande Mercury-cabine omhoog moet dragen. De 37-jarige luitenant-kolo nel Alan B. Shepard getrouwd en va der van twee dochters die voor de vlucht is uitgekozen, maakte zich gereed. De weersgesteldheid boven de kaap en het doelgebied was gunstig. De cabine, die een maximumsnelheid van vierduizend mijl per uur en een hoogte van ongeveer 180 kilometer moet bereiken, zou per pa rachute neerdalen op een afstand van on geveer vierhonderd kilometer van de plaats van lancering. Een helikopter zou de capsule uit de Atlantische Oceaan op vissen en op het dek van het vliegkamp schip Lake Champlain neerzetten. De countdown de laatste controle van alle instrumenten en apparatuur verliep vanmorgen zonder oponthoud, maar even voor vier uur (tien uur onze tijd) trad een „voorgenomen oponthoud" van vijftig mi nuten in. Hierdoor kreeg de astronaut ex tra tijd „om zich op zijn vlucht door de ruimte voor te bereiden". Het vroegste tijdstip voor de lancering was vanochtend gesteld op zeven uur (een uur vanmiddag onze tijd). Escorte Het lag voorts in de bedoeling, dat twee van de zeven kandidaat-ruimtevaarders, die twee jaar geleden werden geselecteerd, de cabine enige tijd zouden „escorteren" met straalvliegtuigen, die een snelheid van meer dan 1.600 kilometer per uur kunnen bereiken. Het doel hiervan was om zo mo gelijk met het blote oog de afscheiding van de cabine van de raket waar te nemen. De heer Rudolf Spoor, een N.T.S.-came raman uit Heemstede, die bekendheid Premier Kroesjtsjev heeft een dele gatie van de organisatie van jonge Cubaanse rebellen ontvangen. Naast de Russische premier de Cubaanse delegatieleider Joel Eglesias. (Radiofoto) heeft verworven om zijn unieke verza meling over de ruimtevaart, deelde ons vanmorgen mee een brief te hebben ver zonden aan astronaut Alan B. Shepard met het verzoek dit document in de Mercury- cabine mee te nemen. De heer Spoor heeft onlangs nog een schrijven van Shepard ontvangen, waarin deze hem gelukwenste met de uitbreiding van zijn verzameling. WASHINGTON (UPI) President Ha- bib Bourguiba, van Tunesië, voor tien da gen op bezoek in de Verenigde Staten, heeft in Washington verklaard, dat de Amerikaanse regering is teruggekeerd tot „haar traditionele politiek van anti-kolo- nialisme en steun aan het beginsel van zelfbeschikking en onafhankelijkheid voor alle volken". Dit denkbeeld, aldus Bour guiba in een rede tot het Amerikaanse Congres, is „een bron van voldoening' voor Tunesië. Bourguiba's opmerking over Amerika's steun aan zelfbeschikkingsbewegingen, viel in Washington in goede aarde. Bourguiba geldt in de Amerikaanse hoofdstad als een vriend die openhartig kan zijn in zijn cri- tiek. Voor het Algerijnse probleem heeft de Tunesische president naar zijn zeggen bij Kennedy veel sympathie gevonden. (Van onze correspondent) PARIJS Een tornado van ongekende omvang heeft donderdagmiddag Norman dië geteisterd. De voorlopige balans geeft vier doden en meer dan honderd gewon den. De schade aan vernielde huizen, we gen, boomgaarden en telefoonlijnen loopt in de vele honderden miljoenen. Voor ge heel Normandië is de noodtoestand afge kondigd. Speciale hulp uit Parijs is onder weg. Er zijn drieduizend daklozen. De tornado begon 's middags om 4 uur. Boeren op het land zagen hoe de hemel plotseling bedekt werd met dikke zwarte wolken. Het vee in de weilanden voelde instinctief de ramp aankomen en werd door paniek bevangen. Uit een inktzwarte wolk schoot de tornado omlaag, gepaard gaande met een ongekende slagregen. Er vielen hagelkorrels van honderd gram, die op hun weg alle fruitbomen hebben ver nield. De breedte van de tornado bedroeg drie kilometer. Hij verplaatste zich met een snelheid van 150 kilometer per uur naar het noorden. In sommige dorpen dachten de mensen, dat vliegtuigen pam fletten naar beneden wierpen, maar in werkelijkheid was de lucht vol dakpannen en boomtakken, die aanvankelijk omhoog gezogen waren en later naar beneden kwa men. Woningen vielen als kaartenhuizen in elkaar. Van de solidere gebouwen wer den de daken afgerukt. De stad Evreux is het meest geteisterd. De schoollokalen zijn dermate verwoest, dat onderwijs voor de kinderen de eerstkomende weken uit gesloten is. Wegen versperd Franse en Amerikaanse militairen, ge holpen door de gendarmerie, de politie en de brandweer, zijn bezig met het oprui men van de obstakels, want alle wegen zijn door ontwortelde bomen versperd. In de provincie Calvados vond men een boer, vader van vijf kinderen, in een boom. Hij had twee gebroken benen en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. In Rou- aan heeft de cycloon grote schade aange richt in de voorsteden. Honderden appelbo men zijn aldaar vernield. De weg Rouaan- Le Havre is voorlopig onbruikbaar. Hon derden vrachtwagens staan er geblok- Bernard Shaw: Hij, die zegt dat hij gruwt van bur gerlijkheid, is de burgerlijkste van allen. Want alle burgerlijken zeggen dat. Voor de zestiende keer herdenkt Neder land vandaag de bevrijding en al gaat helaas het officiële karakter van deze feestdag hoe langer hoe meer verloren, de datum van de Vijfde Mei wekt toch nog al tijd wel een feestelijk gevoel in de harten van de meeste Nederlanders. Zoals giste ren opnieuw overtuigend is gebleken dat ook de Dodenherdenking nog nauwelijks iets van haar aangrijpende betekenis voor het Nederlandse volk heeft ingeboet, al zijn er nu dan zestien jaar verlopen sedert de dag waarop het Duitse bezettingsleger in ons land de wapens strekte. Gisteren zal die Dodenherdenking voor zeer velen zelfs nog een bijzonder tragisch accent hebben gekregen omdat in Jeruzalem juist nu het levende symbool van de duivelse beestachtigheid der bezetters voor zijn aardse rechters staat en de herinnering aan de onmenselijke wreedheden van de periode 1940-1945 daardoor weer in alle hevigheid is opgelaaid. Na de Dodenherdenking het Vrijheids- feest. Wij Nederlanders vieren het nooit erg uitbundig; wij zijn blijkbaar geen volk voor een jaarlijkse feestroes in de stijl van Frankrijk's Veertiende Juli. Bovendien zijn sommigen van ons telkens weer doodsbenauwd, onze oosterburen (die nu immers onze „mede-Europeanen" zijn) op de overgevoelige tenen te trappen door al te geestdriftig te demonstreren hoe ziels gelukkig wij destijds waren, van hen ver lost te zijn. Zulke lieden zouden wel eens mogen bedenken dat vrijheid onder alle omstandigheden iets is om over te juichen, onverschillig op wie of op wat die vrijheid js veroverd. Die teergevoeligheid van sommige Duit sers is overigens juist gisteravond op nieuw gebleken tijdens het debat in de Wéstduitse Bondsdag over het Nederlands- Duitse compensatie-verdrag. Misschien was het louter toeval, maar misschien ook wilde men in Bonn graag een streep onder de oorlogsrekening met Nederland zetten vóór de zestiende herdenking van onze be vrijding, maar in elk geval is het frappant dat de Bondsdag tot heel laat vannacht heeft vergaderd om zijn fiat te geven aan dat verdrag, waarbij onder meer de ver goeding wordt geregeld welke West-Duits- land zal uitkeren aan Nederlanders die tij dens en door de bezetting schade hebben geleden. Die vergoeding bedraagt in to taal 280 miljoen mark. Het bedrag van de geleden schade zal wel nimmer bekend worden. Wèl is bekend dat de oorlog en de bezetting 280.000 Nederlandse levens hebben gekost. Laat ons maar aannemen dat die verhouding van duizend mark te genover één mensenleven eveneens een pure toevalligheid is, anders zou de con clusie al te schrijnend worden. Maar wat die teergevoeligheid betreft: volgens het nu door Bonn goedgekeurde verdrag blijven er 23 Duitsers op Neder lands gebied wonen en worden er ruim vijf vierkante kilometer voormalig Duits gebied definitief bij Nederland „ingelijfd". Dit heeft een van de Westduitse parle mentsleden doen opmerken dat „de be trekkingen van goede nabuurschap" door deze „willekeurige" bepaling van de gren zen worden „vertroebeld". Hij vond het blijkbaar nodig dit te zeggen juist in de nachtelijke uren tussen de Dodenherden king en de Bevrijdingsherdenking in Ne derland! Gelukkig vieren wij vandaag feest. En daarom zullen wij noch onze vreugde, noch zelfs de betrekkingen van goede na buurschap met onze oosterburen laten vertroebelen door dergelijke schaamteloze opmerkingen, die de hemel zij dank slechts de mening van een kleine minder heid vertolkten. Laten wij onszelf vooral voor ogen houden dat wij vandaag de Vrijheid vieren, en dat wij bereid zijn die te vieren samen met iedereen die de vrijheid bemint, van welke nationaliteit hij ook moge zijn. Zoals wij ook bereid zijn haar te verdedigen tegen iedereen, van welke nationaliteit ook, die ons haar af handig zou willen maken. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 BELGISCHE HELIKOPTER VERONGELUKT BRUSSEL (Belga) Een helikopter van de Sabena is vanochtend omstreeks half zeven tijdens een proefvlucht neergestort in de buurt van Evere, nabij de autoweg naar het vligveld. Het toestel vloog in brand en werd volledig vernield. De piloot en de werktuigkundige werden met zware brandwanden naar het ziekenhuis te Schaarbeek overgebracht

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1