Zwingli-bond doet beroep op het Nederlandse volk meubelen fm Conrad-Stork gaat veertien havenkranen aan Irak leveren AGENDA ZWITSAL Itisso Kort en bondig) HOEDER WORDEN:?. Catastrofale ontkerstening van cultuur en moraal 16.75 29.75 Werkloosheid nam in april sterk af Surinaamse delegatie later naar Nederland Wegens veediefstallen weer drie jaar geëist Vijf doden in het verkeer Regenkans gering VOLOP BLOEMEN VRIJDAG 5 MEI 1961 2 Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen te AmsterdamOude Schans 73-75-77, of te Waddinxveen de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. Ubent er hartelijk welkom! Bailybrug uitkomst voor drukke Schipholweg ll Zomer - pantalons „made by Sturka in luchtige linnen struktuur Nerf'il regenmantels "wash and wear" licht in gewicht, geheel nylon gevoerd, in prachtige voorjaars- tinten 49.75 Jackets prima dri-sil poplin, geheel dubbel, in marine en korenblauw ORDER VAN DRIE MILJOEN Kerkelijk nieuws Naar het minimum Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk BABYSET DE LUXE <4 Eigen organisatie voor lagere en middelbare belastingambtenaren Bloemen-mestkegeltjes Bestaat meneer U. met de gleufhoed en namaaksnor? ''immuun WEERRAPPORTEN ■2 g s De Zwingli-bond (vereniging van wezen lijk-vrijzinnige protestanten) heeft een ma nifest opgesteld aan het Nederlandse volk. Vóór de invoering der hervormde kerkor de heeft de bond enige jaren lang „onop houdelijk, maar vergeefs, gewaarschuwd dat deze kerkorde door haar schrift-belij- denis-leertuchtkarakter geen legitieme le- vensruimte meer zou bieden aan progres sief, werkelijk-vrijzinnig christendom, en tevens op het feit dat hij ook na de invoe ring hiervan tien jaar lang heeft aange drongen mede in samensprekingen met het dagelijks bestuur der synode herstel te verkrijgen van het oude, ruime geestes merk der Hervormde Kerk, welk streven eveneens vruchteloos is geweest". De bond overweegt dat per 1 mei van dit jaar de Hervormde Kerk krachtens haar kerkorde zal moeten weren en uit bannen al wat haar belijden weerspreekt, en dat ook los van het volledig gaan func tioneren van de leertucht per 1 mei, door het volkomen on- en anti vrijzinnig klimaat van de kerkorde reeds een preventieve werking der leertucht is uitgegaan, waardoor er bij vrijzinnige predikanten een vlucht uit het ambt gaande is en er nauwelijks werkelijk-vrijzinnige predi kanten meer aankomen. De Zwingli-bond deelt mee dat reeds ve len bedankten voor het lidmaatschap der Hervormde Kerk. Ook in andere prote stantse kerken in Nederland is een bewe ging naar rechts aan de gang, waardoor ook daar een geestelijk klimaat groeit dat door vrijzinnig-protestanten steeds min der aanvaard kan worden, zo verklaart men. In het manifest wordt er op gewezen dat door deze gang van zaken steeds meer modern-denkende christenen van de ker ken vervreemden. De Zwingli-bond spreekt als zijn oordeel uit dat geen gelo vige van welke gezindte ook zich mag onttrekken aan de noodzaak van open samenwerking, als gelijkwaardige part ners in verscheidenheid, met alle anderen, van welke kerk of religie ook. Verder, dat betere vooruitzichten voor de mensheid alleen mogelijk zullen zijn, zodra men niet alleen gebruik maakt van vooruitgang en ontdekkingen op practisch, materieel en technisch gebied, maar ook op het terrein der geestelijke ontwikke ling de uitkomsten van het moderne den ken aanvaardt als verworvenheden die God de mensheid schonk tot waarachtige vooruitgang. Ten slotte, dat indien de ker- Advertentie Op aanvrage zenden wij u graag een folder toe en een overzicht van onze voor- rr-dhoudende dealers in uw omgeving. ken voortgaan op de genoemde weg, een catastrofale ontchristelijking van cultuur en moraal te wachten staat, wat tot vol komen chaos zal voeren. De Zwingli-bond heeft daarom besloten een beroep te doen op het Nederlandse volk en de kerken in het bijzonder zich er rekenschap van te geven dat niet in allerlei geloofsbeschouwingen, maar in het dienen van God in naastenliefde en barmhartigheid de kern gelegen is van de werkelijk christelijke religie. De in de afgelopen maanden plotseling uitermate druk bezette Schipholweg heeft in de buurt van het viaduct bij de rijksweg Amsterdam-Den Haag een baileybrug ge kregen die een uitkomst vormt voor het vrijwel onoplosbare probleem hoe vele ton nen materiaal, nodig voor de uitbreiding van Schiphols banenstelsel, over deze weg naar het vliegveld moeten worden ver voerd. De vele vrachtauto's, die dagelijks tientallen ritten naar het vliegveld maken, stonden soms een kwartier lang te wachten voor zij, na de vracht te hebben, gelost, de Schipholweg weer op konden draaien. De materialen worden per schip aange voerd door de Ringvaart en ten noorden van de Schipholbrug gelost. Vandaar wordt het transport thans verzorgd over een dwars door het land evenwijdig aan de rijksweg aangelegde twee kilometer lange hulpweg. De vrachtauto's behoeven thans de Schipholweg niet meer te kruisen, maar rijden dankzij de baileybrug „over het verkeer heen". De baileybrug is in de afgelopen nacht door genietroepen aangebracht. De lengte is 88 meter, de hoogte ruim vier meter. Advertentie -■ - - -V-V. De Werf Conrad en Stork Hijsch n.v. in Haarlem gaat veertien havenkranen bouwen, die bestemd zijn voor de haven van Basrah in Irak. Met deze levering is een bedrag van drie miljoen gulden ge moeid. Voor eind november 1962 moet de laatste kraan zijn opgeleverd. Het contract werd gisteren getekend, op de kop af vijf jaar nadat Conrad-Stork een serie van zeven kranen die in de fa brieken aan het Spaarne werd gebouwd en beproefd naar Irak exporteerde. De kranen bleken uitstekend te voldoen zo dat een tweede, dubbel zo grote order volgde. De thans verleende opdracht ornvat twaalf draaikranen op portaal, voorzien van topbeweging en ingericht voor stuk- goedbedrijf, elk met een hijsvermogen van drie ton en voorts twee kranen van ge lijke uitvoering, maar met een hijsvermo gen van vijftien ton elk. Het werk zal voor het grootste gedeelte door Conrad- Stork, als partner in Holland Cranes, wor den uitgevoerd. Het regelen van de afwer king van de order berust geheel bij de Haarlemse fabriek. De laatste vijf jaar heeft Conrad-Stork zestig havenkranen geexporteerd, in hoofd zaak naar Irak, Brazilië, Ceylon, Polen en België. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hagestein T. Lekkerkerker, vicaris te Lunteren te 's-Gravenhage als ziekenhuispredikant J. J. Ph. Valeton aldaar te 's-Gravenhage (Wijkgem. 7) D. van der Werf te Sneek te Pernis (vac.-J. van der Sar (toez.) W. Verwey te Zevenhoven. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Baarn E. A. J. Plug, emeritus-predikant te Egmond-Binnen. Aangenomen naar Sexbierum (toez.) B. W. Steenbeek te Terwispel. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Charlois G. de Vries te s-Gravendeel. De geregistreerde arbeidsreserve is in de loop van april verminderd van 34.965 tot 28.638 mannen. Het aantal werkloze vrou wen daalde van 3449 tot 3230. Het aantal openstaande aanvragen steeg voor man nen van 65.983 tot 71.596 en voor vrouwen van 39.873 tot 41.463. Deze cijfers zijn be kend gemaakt door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De geregistreerde arbeidsreserve per provincie (tussen haakjes de cijfers per be gin april) was in Noordholland 3.243 (3.762) en in Zuid-Holland 4.181 (4.935). c Stadsschouwburg: Vandaag 19.45 u.: Let terlievende vereniging J. J. Cremer met „De familie Kegge". Stadsschouwburg: Zaterdag 20 u.: To neelgroep Theater met „Herakles". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 13.30 en 18.30 u.: „Ben-Hur". a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zo. en dond. tevens 16.30 u-, echter dinsdag 14 en 20 u.: „De vrijbuiter", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Conny en Peter maken muziek", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 1615 u.: „De Misties", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u., za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Pa krijgt de klappen", a.l. Zaterdag 14.30 u. en zon dag 14 en 16.15 u.: „Alleen op de wereld", a. 1. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u-, zo. en dond. tevens 16.15 u.: „Go naked in the world". 18 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De hel der verlorenen", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u„ echter zo. en dond. 14, 16.15, 19 en 21 15 u.: „Voor beulen geen genade", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „De Saint in actie" 14 j. TENTOONSTELLIN GEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juni expositie van teke ningen en grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 1022 u. Kunstzaal De Ark (N. Heiligland 1—3): Tot 6 mei expositie van schilderijen, teke ningen en sculptuur van Renaat Ramon uit Brugge. Dagelijks 9—17 u.. tevens ma., wo. en vr. 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 22 mei expositie van aanwinsten van moderne kunst der gemeente Haarlem. Dagelijks 10—12.30 en 13.30—17 u„ zondags 14—17 u. VRIJDAG 5 MEI City Theater, 19 en 21.15 u.: „World by night". Rex Theater, 20 u.: „Hier is Lemmy Caution". ZATERDAG 6 MEI City Theater, 20 u.: „World by night". Rex Theater, 20 u.: „Hier is Lemmy Caution". VRIJDAG 5 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Blanke vrouw in de Jungle". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De held van Marathon". W.B. Theater, 20 u.: „Johnny Concho". ZATERDAG 6 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Blanke vrouw in de Jungle". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De neld van Marathon". W.B. Theater, 20 u.: „Johnny Concho". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „De hel der verlorenen"; zondag middag 14.30 u.: „Geef dat kind een kans". Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een |P Een van de kranen die Conrad-Stork aan Irak gaat leveren. De lagere en middelbare ambtenaren van 's rijks belastingen en domeinen heb ben nu definitief besloten een eigen organi satie te stichten. Deze zal voorlopig stre ven naar een verbetering van de promo tieregeling en de toekenning van een over gangstoelage aan deze personeelsgroep die zich op het punt van salariëring sterk ten achtergesteld acht bij de andere ambte naren in overheidsdienst. Wensen voor een later stadium zijn een definitieve salarisverbetering, een gratifi catie-uitkering van twee percent van het jaarsalaris in december, en een continue samenwerking in federatief verband in het georganiseerd overleg. Alleen de leden van bij het georganiseerd overleg betrokken vakbonden kunnen toetreden tot de nieuwe organisatie. Uit verschillende regionale ac- tiecomité's is een hoofdbestuur gevormd van negen personen. De oprichting werd een feit, nadat de vijf erkende vakbonden niet bereid bleken te zijn tot overleg met een landelijk actie comité. Alleen de bond van personeel bij 's rijks belastingen in Nederland ging in principe accoord met een informatief ge sprek. De andere organisaties wezen dins dag in een gezamenlijke brief ieder con tact af. De Surinaamse R.T.C.-delegatie zal niet, zoals eerst de bedoeling was, op 9 mei naar Nederland vertrekken nu de confe rentie pas op 29 mei begint. De juiste ver trekdatum is evenwel nog niet vastgesteld. De ministerpresident van Suriname, mr. S. D. Emanuels, heeft meegedeeld dat de hele delegatie van 17 personen naar Ne derland zal vertrekken. Onder de bevolkingsgroep van Hindoe- staanse afkomst in Suriname is ongerust heid ontstaan ten aanzien van Surinaamse eisen over onafhankelijkheid op de komen de Rondetafelconferentie. Om deze onge rustheid weg te nemen heeft de voorzitter van de Verenigde Hindoestaanse Partij, de heer Lachmon, in Paramaribo aan de pro- pagandaleden van deze partij verklaard dat de V.H.P. onder geen enkele voor waarde de banden met het koninklijk huis en Nederland wenst te verbreken. Men zal er ook niet aan meewerken dat het Neder landse leger uit Suriname weg gaat. Hij verwees verder naar een eerder uit gegeven communiqué waarin werd gesteld dat het koninkrijk behouden moet blijven, doch dat Suriname meer zelfstandigheid moet worden verleend op het gebied van de buitenlandse betrekkingen. Vr(je zaterdag. Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland heeft besloten het administratieve personeel van de provin ciale griffie en de Waterstaat in de maan den mei tot en met september een vrije zaterdag te geven. Deze regeling gaat reeds morgen in. Advertentie en gezonde planten met ^Jeststoffenmen£sel^^ Bestaat meneer U. en is hij de leider van een bende veedieven? Deze geheim zinnige figuur die een zwarte hoed, klom pen en een namaaksnor zou dragen, is ter sprake gekomen voor het Amsterdamse gerechtshof, waarvoor twee wegens vee diefstallen veroordeelde verdachten zich moesten verantwoorden. De 29-jarige koop man J. J. M. uit Zwaag en de 41-jarige zuivelarbeider G. B. uit Enschede werden daarvoor reeds door de Alkmaarse recht bank tot twee jaar gevangenisstraf en drie jaar voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering veroordeeld, doch de officier van Justitie, die drie jaar ge vangenisstraf had geëist, tekende appel aan. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, die weinig geloof hechtte aan het bestaan van de geheimzinnige mijnheer U. en voor een nieuw vooronderzoek dan ook niets voelde, vroeg bevestiging van de eis van de officier van Justitie: drie jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering gedurende drie jaar. Ruim zes en een half uur heeft het Am sterdamse hof zich verdiept in deze schijn baar ingewikkelde zaak, waarvoor 14 ge tuigen uit alle delen van het land verkla ringen kwamen afleggen. Beide verdach ten hielden hardnekkig vol dat zij eind 1959 geen vee (tien koeien en negen pin ken) hadden gestolen uit weilanden in Medemblik, Haren en Kwadijk. Voor de Alkmaarse rechtbank noemde M. de naam van een zekere Lokhurf van wie hij het vee zou hebben gekocht, doch nader hand is gebleken dat deze man niet be staat. Thans „onthulde" de koopman, nadat de procureur-generaal zijn eis had uitgespro ken dat de geheimzinnige derde man U. zou heten. „Ik word door hem gechan teerd en daarom heb ik zijn naam niet durven noemen", zei hij. Procureur-generaal mr. Aberson hechtte overigens weinig geloof aan het bestaan van meneer U. „Ik zal geen nasporing vorderen. Het lijkt mij overbodige moei te want wij kennen zo langzamerhand der gelijke abstracte figuren wel", zei hij. Het merkwaardige is evenwel dat een derge lijke figuur onderhevig is aan de fluc tuaties van de mode. Vroeger had hij een zwarte bolhoed op, nu is het er een met een zwarte gleufhoed Mr. Aberson achtte verdachten schuldig aan veediefstal. Hij noemde diefstal van vee uit de weiden een van de ernstigste misdrijven. De beide raadslieden, mr. H. Diesfeldt en mr. J. Diesfeldt-Van Riel, waren van mening dat het juridische bewijs voor diefstal niet is geleverd en dat ten hoogste van heling kan worden gesproken, waar voor M. dan zou kunnen worden veroor deeld. Het hof ging nog niet in op het ver zoek van de raadsvrouwe om de rechter commissaris opdracht te verlenen het on derzoek in deze zaak te heropenen. De raadsman moest bovendien een standje incasseren van de president van het hof, mr. Beekhuis, aan wie hij een doktersverklaring had overgelegd, waaruit de zuster van verdachte M., die een be zwarende verklaring had afgelegd, „debiel- hysterisch" werd genoemd. „Ik vind dit een groot achandaal", riep mr. Beekhuis verontwaardigd uit. „Dit is in strijd met de ambtseed van deze arts", waarop hij zich tot de procureur-generaal wendde met de vraag of deze schending van de ambtseed niet diende te worden onderzocht door het medisch tuchtcollege. Enigszins geschrokken nam de advocaat daarop de schriftelijke verklaring weer terug. Arrest op 18 mei. Europahuis. De Amsterdamse wethou der van Economische Zaken, mr. F. H. C. van Wijck, heeft op een terrein aan de James Wattstraat in Amsterdam de eerste van 327 betonpalen geslagen, waarop een tien verdiepingen hoog kantoorgebouw zal worden gebouwd. Het wordt 48 meter hoog zal „Europahuis" heten en onderdak bie den aan 900 personen en 100 auto's. Het „Europahuis" wordt gebouwd op initiatief van en gefihancierd door zes in Amster dam gevestigde ondernemingen. Sloewerk aanbesteed. De rijkswater staat in Middelburg heeft aanbesteed het vastleggen van de vooroever van het Sloe, een werk dat als een eerste fase van de uitvoering van het Sloeplan is te beschou wen. Het werk bestaat uit het aanbrengen van drie grintdammen onder water tot een diepte van 20 m.-AP. De langste van deze dammen wordt bijna een halve kilometer lang. Er waren zes inschrijvingen. De laagste was die van de gebr. Hakkers en n.v. C. en Th. Wijnands uit Werkendam voor 1.197.000. De hoogste was die van de n.v. aannemingsbedrijf De Kenk uit Werkendam voor 1.445.000. De 31-jarige motorrijder C. J. Laarkamp uit Wormerveer is in een onoverzichtelijke bocht van de Lagedijk in Zaandijk in bot sing gekomen met de bromfietser G. H. G. uit Koog aan de Zaan. Beide werden ernstig gewond opgenomen in het zieken huis in Zaandam. Hier bleek dat de motor rijder een schedelbasisfractuur en de bromfietser een hersenschudding had op gelopen. De heer Laarkamp is aan zijn verwondingen bezweken. In Renkum is de 66-jarige weduwe, me vrouw J. B. F. -K. uit Renkum om het leven gekomen, toen zij met haar brom fiets werd aangereden door een auto. Zij had geen voorrang verleend. Op de Musselweg in Mussel is de 70- jarige heer W. Nonkes bij het oversteken van de weg aangereden door een perso nenauto. Ernstig gewond werd de man naar het ziekenhuis in Emmen vervoerd. Bij aankomst bleek hij al te zijn over leden. Op de provinciale weg in Oude Pekela is de 57-jarige heer P. Weeke met zijn bromfiets uit een landweg zonder op het verkeer te letten de provinciale weg over gestoken en aangereden door een perso nenauto. Ernstig gewond werd de man naar een ziekenhuis in Winschoten ver voerd, waar hij overleed. De 47-jarige landbouwer K. Kuiper in Staphorst is op zijn bromfiets de verkeers weg Zwolle-Meppel opgereden zonder vol doende acht te slaan op het naderende ver keer. Hij werd aangereden door een per sonenauto en op slag gedood. Zijn echt genote, die bij hem achterop zat, werd zwaar gewond. pet K.N.M.I. deelt mede: Aan de voorkant van een oceaanstoring, die gisteren ten zuidwesten van Engeland was gelegen, stroomde gisteren in de loop van de dag warme lucht via Frankrijk naar onze streken. In deze warme lucht stroming ontwikkelde zich een onweerssto ring, die vannacht met grote snelheid over Zuid-Oost-Engeland en osn land naar de Noordzee trok. Aan de achterkant van de onweerssto ring stroomde vanmorgen met een krach tige zuidwestelijke wind weer koelere lucht het land binnen. Op de oceaan nadert een nieuwe depressie, die in noordoostelijke richting koerst. Vóór deze depresie ligt een gebied van hogere luchtdruk, dat via En geland langzaam oostwaarts trekt. De kans op regen is dan ook de komende 24 uur gering. Waarschijnlijk zal slechts in het binnenland op enkele plaatsen nog een regenbui vallen. Maximum-temperaturen a binnen- en buitenland. -o'"? El Neerslag: laatste 24 uur. 7S SJ Den Helder onbewolkt zw 15 6 Ypenburg licht bew. wzw 19 2 Vlissingen half bew. zw 17 4 Eel de half bew. zw 16 11 De Bilt zwaar bew. wzw 19 4 Twente zwaar bew. zw 19 9 Eindhoven licht bew. zw 20 14 Zd-Limburg zwaar bew. zw 20 6 Helsinki motregen wnw 16 1 Stockholm onbewolkt zzo 15 0 Oslo geheel bew. ozo 15 0 Kopenhagen regen zzo 14 1 Aberdeen regen nw 14 4 Londen half bew. zw 16 10 Amsterdam onbewolkt zw 18 3 Brussel zwaar bew. wzw 20 9 Luxemburg zwaar bew. z 19 12 Parijs zwaar bew. wzw 22 0,6 Bordeaux half bew. windst. 30 0 Grenoble zwaar bew. windst. 26 0 Nice zwaar bew. n 20 0 Berlijn geheel bew. zo 20 0 Frankfort regen z 21 8 München zwaar bew. zo 21 1 Zürich half bew. zo 23 0 Genève zwaar bew. wzw 25 6 Locarno licht bew. nno 0 Wenen licht bew. zo 19 0 Innsbruck onbewolkt w 22 0 Belgrado licht bew. windst. 22 0 Athene onbewolkt nno 23 Rome onbewolkt windst. 24 0 Ajaccio onbewolkt windst. 20 0 Madrid geheel bew. wzw 28 0 Mallorca licht bew. o 28 0 Lissabon licht bew. nw 26 0 Zaterdag 6 mei Zon op 5.02 uur, onder 20.12 uur. Maan op 1.05 uur, onder 10.09 uur. 7 mei 14 mei 22 mei 30 mei Maanstanden 16.58 uur 17.55 uur 17.19 uur 5.38 uur Laatste kwartier Nieuwe maan. Eerste kwartier Volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 mei Hoog water 6.39 en 19.06 uur. Laag water 2.17 en 14.41 uur. Zaterdag 6 mei Hoog water 7.26 en 19.58 uur. Laag water 3.00 en 15.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2