Kramer en Booy uit IJmuiden bouwt prima schepen in Friese polder Orders uit Frankrijk, Algerije Zweden en Denemarken Suède jasjes a IN DE VISHAL+EN OP ZEE wmmm. „Oud Zomerzorg" wordt verkocht aan Hoogovens Kastelen en Lustoorden uit het verleden van Noord-Kennemerland Strenger controle voor Olympische deelnemers van Praag BROEKEN VRIJDAG 5 MEI 1961 9 LEDERKLEDING VELDHUIS Nederlandse wonderdokter in Duitsland berecht COR v. d. MEER 1*1111 SHIP «m m Kort nieuws HHSi 1III ASSUMBURG: VAN SLOT TOT JEUGDHERBERG Moderne Sportcombinaties v a. 69.50 Sportoverhemden Vlotte Jongenspantalon met ceintuur v.a. 12. Jongens Weekenders PLEIN 1945 no. «3 - Titelstrijd volleybal WEEKABONNEMENTEN In een met rood-wit-blauw doek gedrapeerde open vierkante bak, op een enkele meters hoge stelling, zijn volwassenen en kinderen. Het decor voor deze „bak op steiger" wordt gevormd door een machtige hijskraan en een aantal grote loodsen; de grond rondom is bezaaid met staalprodukten in allerlei vorm. De mensen in de versierde bak kijken tegen een roestkleurig gevaarte op, dat ze het uitzicht op het water daarachter belet. Volgens sommigen heet het water Kolo- nelsdiep, maar anderen noemen het Prinses Margriet Kanaal. In elk geval is iedereen het erover eens, dat het stuk industrieterrein met hijskraan plus ge bouwen en massa's staal, temidden van groene akkers en weiden waarop grazend vee, een der scheepswerven van Kramer en Booy is. Deze werf ligt in het korp Kootstertille, dat met een aantal andere dorpen de ge meente Achtkarspelen vormt. Op de kaart van de provincie Friesland vindt u Koots tertille ten zuiden van de weg tussen Leeu warden en Groningep, iets noordoostelijk van het Bergumermeer, niet zo heel ver van de Fries-Groningse grens. Kramer en Booy n.v. heeft haar hoofd kantoor in IJmuiden staan. En het is dus zo wonderlijk niet, dat men op deze werf in het Friese land altijd wel IJmuidenaren treft. Zo ook nu. Te 16.30 uur precies geeft een charman te dame met een zilveren bijltje een tik op een lint: een fles, gevuld met cham pagne, slaat stuk tegen het roestbruine ge vaarte en even later glijdt dit zijdelings van de helling het kanaal in. De trawler „Michiel" is met goed gevolg te water gelaten. Uit honderden kelen klinkt gejuich en in de rood-wit-blauwe bak wordt gekust en worden handen gedrukt. De jonge direc teur van de jonge werf, de opdrachtgevers en hun respectieve vrouwen vormen het middelpunt. Klaas Kramer, die de scepter zwaait op de Kootstertiller werf kijkt te vreden en zo doen ook de gebroeders Rie- kelt en Freek Slot, die beiden de directie vormen van de gelijknamige rederij in Den Helder. De Michiel HD 74 zal straks de zelfde rederijvlag voeren als de Pie- tertje HD 87, de Samenwerking HD 125 en De drie Gebroeders HD 79, en eveneens regelmatig zijn vangst lossen in IJmuiden. Freek Slot zal' z'n schipper zijn. Het mag dan niet de eerste keer zijn geweest, dat een van de dames Slot een nieuw schip in z'n element heeft geholpen, het is toch een heel belangrijke gebeurte nis. De traditie wil, dat zo iets gevierd wordt: na de plechtigheid volgt altijd een borrel en een diner en het spreekt van zelf dat hierbij rijkelijk gespeeched wordt. Heel dikwijls zijn dergelijke tafel- speeches in een van de Friese restaurants in de omtrek in het Frans uitgesproken. Niet omdat zo iets voor „deftig" door zou gaan. Maar er varen heel wat schepen on der Franse vlag die bij Kramer en Booy te Kootstertille het levenslicht hebben aan schouwd; er worden daar in het Friese polderland "regelmatig „Franzosen" gebo ren. Zo ligt nu naast de Michiel een koel- vrachtschip in afbouw, dat bestemd is voor een rederij in Caen. Een tiental Franse trawlers en twee sleepboten en een wijn tanker voor Algiers gingen hem vooraf. Verder zijn in Kootstertille acht kust vaarders, vele kotters (voor Nederland en voor Denemarken) en een sleepboot voor Zweden van de Kramer en Booy-werf ge gleden: twee sleepboten zijn door de zelf de Zweedse opdrachtgever nabesteld. De trawlers voor Frankrijk zijn alle uitgerust met Deutz Diesel motoren (1250, 1350 en 600 pk); de slepers voor Algiers zijn uit gerust met twëe motoren op één kast en het in afbouw pijnde koelvrachtschip krijgt een 2000 pk RBVM 358 motor. Vóór de Michiel heeft Kramer en Booy (op haar Spaamdamse werf) slechts één Nederlandse trawler gebouwd, namelijk de in IJmuiden goed bekende Ariadne. De nieuwe Michiel zal voor directeur-schipper Freek Slot het zesde schip zijn. In de IJmuider Courant van donderdag gaven wij al de voornaamste bijzonderheden van deze hypermoderne trawler. Zijn actiera dius zal toelaten bij IJsland te vissen, maar Freek Slot is en blijft gesloten als men hem naar zijn operatieplannen vraagt. Is de Ariadne een groot succes gebleken, een zeer heugelijke tijding over een ande re trawler die in Kootstertille werd gebo ren, de Franse Armagnac, die zijn basis te La Rochelle heeft, bereikte dezer da- Advertentie PRACHTIGE OOK VOOR HEREN Breestraat 12 - Beverwijk - Telef. 5629 De rechtbank te Dortmund heeft donder dag een 45-jarige Nederlander veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar we gens het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunde. De veroordeelde zou velen, soms duizend mensen per week, genezen hebben door handoplegging. Hij heeft in 1959 gedurende een aantal maanden een „praktijk" gehad in Lünen in Westfalen, waar men hem de wonderdokter noemde. Hij woont nu in Emmerik. De man die tuinman van beroep is, zei voor de rechtbank dat hij uit innerlijke noodzaak had gehandeld. Een getuige-des- kundige, próf. Krischek, zei dat de ver dachte heel goed heeft geweten dat zijn methode op suggestie berustte. De Nederlander, die reeds eerder in Duits land en Nederland veroordeeld werd, zei in 1951 door' handoplegging genezen te zijn van een rugkwaal. Sedertdien had hij het zelfde gedaan als de boer die hem had genezen. gen Kramer en Booy: dit goede schip bracht zijn reder na de eerste reis 38.000 gulden aan vis op. Een besomming om van te watertanden! Al is het dan natuur lijk niet zo, dat de vangst uitsluitend af hangt van de kwaliteit van het schip, een dergelijk bericht doet de mensen die het hebben ontworpen en gebouwd goed. De werf van „Kramer en Booy" in het Friese dorp Kootstertille. De „Armagnac" in volle zee. Advertentie REFORM VNR-artikelen Zoutarme en suikervrije dieet-artikelen KENNEMERLAAN 131 - TELEFOON 5386 Het bekende adres, ook voor Helderse Taai Toen Kramer en Booy zes jaar geleden haar werf in Kootstertille begon, heerste er veel werkloosheid in en rond het dorp. Kootstertille is een zogenaamd subkernge bied, dit wil zeggen dat van staatswege industrieën worden aangemoedigd, door middel van allerlei faciliteiten, zich daar te vestigen. Thans is er al aardig wat in dustrie: een meubelfabriek, een cement- steenfabriek. een werf en een betonfa- briek; de vestiging van een staalconstruc tiebedrijf is aanstaande. Van werkloosheid in deze streek is nu weinig te bemerken. Op de werf.van Kramer en Booy wer ken ongeveer 175 Friezen, die bijna allen op het bedrijf zijn opgeleid. Het bedrijf groeit: het moderne kantoorgebouw en de werkloodsen zijn te klein geworden. Er is op gerekend; er ligt nog een behoorlijk stuk terrein in reserve. De eerste jaren zal men wat dit betreft zich geen zorgen behoeven te maken. Op korte termijn zal de buitenplaats „Oud-Zomerzorg" aan de Jozef Israëlsweg 2 in Bloemendaal aan de n.v. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken worden verkocht. Zeer waarschijnlijk zal de oude villa worden afgebroken. Eerst moeten nog vijf kleine percelen worden onteigend voor de bewoners waarvan eerst een andere be huizing moet worden gevonden. Het ligt in de bedoeling op dit terrein in de toekomst vijf woningen te bouwen (vermoedelijk zullen dit bungalows worden) voor de di rectie en de stafleden van de Hoogovens. „Oud-Zomerzorg" is een achttiende- eeuws huis, waarin vroeger een garenble- kerij gevestigd is geweest. Later werd het een uitspanning, waar Leidse studenten vertier kwamen zoeken. Sedert 1908 werd het huis jarenlang bewoond door de heer en mevrouw Bierens de Haan-Waller. Vondst uit de bronstijd. Te Barger- Oosterveld, in de gemeente Emmen, is tijdens graafwerkzaamheden een oudheid kundige vondst gedaan. Onder leiding van drs. J. D. van der' Waals van het Archeo- logisch-biologisch Instituut te Groningen werd een crematiegraf blootgelegd, waar in acht bronzen zegeloorringen lagen, voorzien van een glasachtige kraal. Het graf stamt uit het bronzen tijdperk. Aanvoer van donderdag De totale aanvoer in IJmuiden was don derdag 6920 kisten vis, waarvan 467 tong en tarbot, 13 heilbot, 8 tongschar en schar- tong, 267 schol, 17 schar, 5 bot, 569 haring, 3719 makreel, 788 schelvis, 414 wijting, 455 kabeljauw en gul, 25 leng, 4 haai, 4 ham, 33 wolf, 59 poon, 40 koolvis, 33 diversen. Prjjzen van donderdag Per kilo: heilbot 3.502.00, grote tong 3.603.10, grootmiddel tong 3.102.70, kleinmiddel tong 2.702.30, kleine tong I 2.502.30, kleine tong II 1.521.40, tarbot I 3—2.20. Per 50 kilo: tongschar 7270, kleine schol I 47, kleine schol II 578, schar 17 10, bot 8, verse haring 1711, makreel 50 6, grote schelvis 6030, grootmiddel schelvis 3630, kleinmiddel schelvis 34 26, kleine schelvis I 4038, kleine schelvis II 24—8, wijting 20—8, grote gul 47—32, middel gul 46—28, kleine gul 38—21, kleine haai 3222, ham 126110, kleine wolf 45 33, poontjes 128, kleine koolvis zwart 4233, kleine koolvis wit 43. Per 125 kilo: grote kabeljauw 15274, grote koolvis zwart 9876, grote koolvis wit 116114, grote leng 8464. Besommingen van donderdag IJM 18 Ariadne 9620, KW 81 5740, KW 87 7440, IJM 7 6020, VL 84 9540, VL 85 11.000. Aanvoer van vrijdag Vrijdag voerden drie trawlers en 80 Kot ters 4155 kisten aan, waarvan 380 schelvis, 20 radio, 240 wijting, 185 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 365 haring, 1790 makreel, 200 diversen, 450 schol, 5 tarbot, 30.000 kilo tong, 350 stuks kabeljauw. IJM 46 Claesje (26 april) 1005 kisten, waarvan 30 wijting, 65 schelvis, 30 gul kabeljauw, 45 haring, 820 makreel, 15 varia, 140 stuks kabeljauw. KW 39 Wilhelmina Johanna (26 april) 700 kisten, waarvan 40 wijting, 40 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 80 haring, 500 ma kreel, 200 stuks kabeljauw. IJM 15 Emma (25 april) 995 kisten waar van 130 wijting, 100 schelvis, 30 gul en ka beljauw, 25 koolvis, 240 haring, 430 ma kreel, 40 radio. WR 25 (21 april) 100 kisten waarvan 10 wijting, 55 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 5 makreel, 5 varia. KW 124 (26 april) 210 kisten waarvan 30 wijting, 120 schelvis, 60 gul en kabeljauw Prijzen van vrijdag Export: grote regels kabeljauw 5065, kleine regels kabeljauw 3441, grote Kis ten kabeljauw 8272, kleine kisten kabel jauw 8692, witte koolvis 102110, grote schelvis 2635, grootmiddel schelvis 28- 35, middel, zetschol en schol I 4046, grote tong 3.203.40, grootmiddel tong 33.10, kleinmiddel tong 2.402.60, tong I 2.40 2.60, slips 1.50—1.30, tarbot 2.90—3.10. Binnenland: grote gul 3846, middel gul 3338, torren 2628. zwarte koolvis 80 108, koolvis I 3235, koolvis II 2831 Deze week tonen wij u wederom de pracht van een Heemskerks huis, namelijk het slot „Assumburg". De koper gravure van H. de Leth uit „Het Zegepralent Kennemer- lant" 'toont slot „Assumburg", zoals het er in het begin van de achttiende eeuw uitzag, toen het eigendom was van de „edelen en achtbaren heere Jean Deuts, V-rijheer van Assen delft en Assumburg, heer van Heemskerk, Hoogdorp, Noot dorp, Reewijk enzovoort, alsmede Schepen te Amsterdam". Assumburg nu is een jeugdherberg, een unieke jeugdherberg in wijde omtrek. Het is tevens het gaafste kasteel uit de gehele omtrek. Velen komen onder de bekoring van het gebouw, dat statig uit het weiland omhoogrijst en reeds van verre de aandacht trekt. Duizenden jongelui vinden hier in deze drukke tijd een rustpunt. En ook zij zullen, wanneer zij uit een van de ramen kijken, wellicht eens dromerig worden. En in hun verbeelding een sierlijke koets zien stoppen, waaruit adellijke heren neerdalen op de zeer goed onderhouden oprijlaan. De gravure van De Leth is gemaakt naar de toestand van het slot in 1728. Van voren gezien met aan weerszijden het koetshuis en de stallen. Het rechtse bij gebouw is er niet meer, het linkse verkeert thans in verwaar loosde staat, doch men heeft het voornemen het weer te herstellen. Slot Assumburg wordt geheel gerestaureerd. Hiermee is men al enige jaren geleden begonnen en de verwachting is dat het nog enkele jaren zal duren. Ook inwendig wordt het slot gerestaureerd. Kasteel Assumburg is een oud kasteel, het wordt in de dertiende eeuw reeds ge noemd als de woning van Willem van Vel- sen, die het bij zijn overlijden vermaakte aan zijn zoon Jan van Rietwijk. Het slot was toen gelegen binnen dubbele grachten. In de onmiddellijke nabijheid van Assum burg bevond zich het kasteel van de heren van Haerlem. Hun burcht werd al vroeg tijdens krijgshandelingen tegen de Span jaarden vernield. (Kortgeleden heeft men de resten van de fundering van kasteel „Out Haerlem" opgegraven, waarbij fraai koperen vaatwerk tevoorschijn kwam). Van Jan van Rietwijk is weinig bekend. Hij verkocht het kasteel aan zekere Bart- hout van Assendelft. Diens nazaten zijn bijna drie eeuwen onafgebroken in het bezit van het kasteel geweest. Het adellijke geslacht Van Assendelft bezat reeds een slot, op nog geen twee uren gaans van Assumburg verwijderd. Voor de baljuw van Assendelft beteken de de nieuwe aanwinst een verlichting van zijn toch al moeilijke taak orde en regel maat in het roerige Holland te bewaren. Immers hij kon nu de gearresteerde bal sturige burgers in slot Assumburg doen opsluiten, zulks in afwachting van hun vonnis. In de kerkers van Assumburg heeft menigeen zuchtend zitten nadenken over zijn zonden. Later werd in het slot ook recht gesproken door de bekende vier schaar. Dat bleek vooral in de winter voor de heren rechters een uitkomst te zijn, daar zij gewoonlijk „niet goed reysen of die wegen gebruycken en mach". (Ook toen was kennelijk de verbinding tussen Beverwijk en Assendelft verre van ideaal). Het geslacht der Van Assendelften heeft bekende mannen voortgebracht. Wij noe men bijvoorbeeld Gerrit III van Assen delft, die als raad in de hof van Holland zitting had. Een nazaat van hem bracht het tot kamerling van koning Maximiliaan. van de zestiende eeuw enige verbou- Hij heette Jonkheer Claes I. Hij stierf in het jaar 1501. Des jonkheren zoon had in Frankrijk een onbezonnen huwelijk aan gegaan met een vrouw, die zich schuldig had gemaakt aan een muntsmisdrijf. Zij is toen door verdrinking om het leven ge bracht, zulks tot overmaat van schande voor de gehele familie. Het slot Assumburg heeft in het midden wingen ondergaan. Het binnenplein werd versierd met een kleine galerij van drie bogen op zuiltjes met gebeeldhouwde ka pitelen. Bekend is voorts dat er in het tijd vak van 15731577 krijgsvolk in het kas teel gelegerd was. Assumburg maakte deel uit van een rij van versterkte sloten. Tot deze rij behoorden de kastelen Adrichem, Oosterwijk, Meerestein, Out-Haerlem, As sumburg en het huis te Heemskerck of Marquette. Wanneer het kasteel in andere handen is overgegaan is niet precies bekend. Wel dat het omstreeks 1667 al in bezit was van een zekere Johan Wuytiers, die er een heerlijkheid van maakte. Men dient te be denken dat in de zeventiende eeuw (de Gouden Eeuw) vele oude kastelen in bezit kwamen van vermogende vaderlanders, die ze bestemden als buitenplaats. Het kasteel Assumburg werd omstreeks het iaar 1700 ingrijpend veranderd. In die tijd kreeg het hoofdgebouw zijn huidige gedaante. De wegzijde is hoofdgevel ge worden. Er werd een gemetselde brug aangebracht, die er thans nog is. De naar het noordoosten en zuidoosten gekeerde gevels werden ontdaan van hun fraaie trapgevels. Slechts de zuidwestgevel be hield zijn zestiende-eeuwse aanzien. Zodat er uitwendig in de dagen van de reeds genoemde adellijke heer Jean Deuts weinig meer te zien viel van het middel eeuwse gebouw. In de achttiende eeuw werden er parken aangelegd, waren er keurig geschoren hagen rondom de grach ten, uitgestrekte veelkleurige broderie vakken. die met pijnlijke nauwgezetheid werden onderhouden zoals een geschied schrijver opmerkte. Voorts waren er in het park kostbare beelden en in de achter tuin was een grote waterkom met bloem- parterres. „Voorwaar" schreef Van Nidek over dit huis „een heerlijken lusthof". leng 7278, kleinmiddel schelvis 2835, pennen 2531, braad 1625, wijting 15 21, schol II 33—36, schol III 10—25, haring 1421, makreel 716, bonken 3540. Besommingen van vrijdag IJM 46 Claesje 9200, IJM 15 Emma 19.300, KZ 39 7990, KW 58 7710, KW 124 4750, KW 93 9050, KW 33 7550, KW 177 660. Voor zaterdag Thuisstomend is de IJM 20 Johannes Polderman met 800 kisten, ondermeer schelvis. Op zee Het was goed weer om de Noord maar de vangsten bleven erg slecht, namelijk 50 tot 150 manden makreel, haring en kabeljauw per etmaal. De Postboy deed een trek van 20 manden hoops, de Job Gouda een trek van 100 manden hoops en 50 stuks kabeljauw, de Golfstroom deed een trek van twee pakjes. De loggers en kotters op de kust vingen 80 tot 200 kilo tong en 60 tot 200 manden andere vis. De loggers en kotters in de Sylt vingen 300 tot 450 kilo tong per etmaal. De kabeljauwvangst op 57 graden noor derbreedte was erg slecht, namelijk 60 tot 160 stuks per etmaal. De IJM 10 Maria van Hattem is naar zee vertrokken. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 115 schelvis, 200 wijting, 30 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 130 haring, 800 makreel, 250 schol, 7000 kilo tong, 600 stuks kabeljauw. Advertentie KI. stijging per maat Tfel 754? vraagt prijsopgave Vraagt zichtzending De Australische deelnemers aan de Olympische Spelen zullen in het vervolg onder strengere medische controle staan. Dit heeft het Australisch Olympisch Co mité donderdag bij monde van secretaris Edgar Tanner in Melbourne bekend ge maakt. Het comité heeft ontdekt dat een gedeel te van de Australische ploeg voor Rome, de medische controle had ontdoken om toch maar vooral goedgekeurd te worden. De atleten waren komen aandragen met briefjes van huisdokters, waarin te lezen stond dat hun lichamelijke toestand per fect was, maar bij aankomst in Rome bleek dat zij lang niet in topconditie ver keerden. Als onderdeel van de campagne om dit soort zaken in de toekomst onmogelijk te maken heeft het Australisch Comité een circulaire gestuurd aan alle aangesloten organisaties door het gehele land voor inlichtingen over de atleten, die de Austra lische Olympische ploeg van 1960 vorm den. Het gaat er daarbij vooral om wat de invloed van de hitte en het hoge voch tigheidsgehalte is geweest op de slaap, welke deelnemers met kramp te kampen hebben gehad, wat het effect is geweest van het gebruik van extra zout, hoe lang men nodig heeft gehad om ingeburgerd te raken in het Olympisch dorp en tenslot te hoeveel men aan gewicht had verloren sinds de aankomst in de Italiaanse hoofd stad. De strijd om de Nederlandse volleybal- titels 1961 zal dit jaar in twee ronden wor den gespeeld. De eerste ronde vindt plaats op donderdag 11 mei (Hemelvaartsdag) in Alkmaar, de tweede op zaterdag 20 mei in Doetinchem. Bij de heren zal de strijd gaan tussen DES of REVA (West), Oranje Nassau of Flamingo (Noord), Kweekschool (Oost) en Barnardinus (Zuid). Bij de dames hebben zich geplaatst: Boemerang (West), Flamin go (Noord), Kweekschool (Oost) en Sarto (Zuid). BOKSEN. De Utrechter B. Bril, scheids rechter en jurylid van de Nederlandse Boksbond, is door de Internationale Ama teur Boksbond (AIBA) uitgenodigd als jurylid te fungeren bij de Europese kam pioenschappen voor amateurs, die van 3 tot en met 10 juni in Belgrado worden gehouden. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE °0«x)00<xxxxocc000ci000t>0co00c)0000c00c0000000c>00000000000 Zelfwasserij. In Rotterdam is een wasserij geopend waar het publiek zelf zijn was kan doen. Men stopt enkele mun ten in de wasmachine en deze doet haar werk. Na wassen en spoelen kan men het goed in een centrifuge drogen. Na nauwe lijks één uur tijd gaat men met de scho ne was naar huis.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9