Tsjombe zal terechtstaan op beschuldiging van hoogverraad HET WEER m j NAVO-conferentie is te Oslo van start gegaan Zes doden in het verkeer Moordenaar van Loemoemba Nieuwe invasie op Cuba aangekondigd WAARSCHUWING VAN HUGH GAITSKELL V Communistische dreiging reikt tot in de ruimte Vrouw en dochters van astronaut Delft acht derde t.h. op korte termijn niet nodig ISRAEL GEEFT VRIJGELEIDE AAN TWEE VROEGERE SS-ERS Besprekingen in Laos nog zonder resultaat Bolletje.1 DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur. Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden. J. Kosak Uitgave. Grafische Bedrijven Pamiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. M.)e Verras Moeder op 14 Mei met NYLONS Veel wind Aan het adres van Kroesjtsjev en Kennedy Bourguiba en Kennedy Politie sluit dronken automobilist op SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Amerikaans waakcentrum Kernwapens Het woord is aan In de krant van heden Hoettl en Huppenkothen mogen getuigen in de zilveren rol West-Europa MAANDAG 8 MEI 1961 46e JAARGANG NUMMER 156 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant ff COQUILHATSTAD (UPI) - De cen trale Kongolese regering zal zich naar verwacht wordt spoedig beraden over president Moise Tsjombe van Katanga. De minister van Buitenlandse Zaken van deze regering, Justin Bomboko, maakte zondag bekend dat Tsjombe zich zal moeten verantwoorden wegens hoogver raad. Hem zou onder meer tenlaste wor den gelegd moord op leden van de Ba- Ioebastam in Noord-Katanga en op poli tieke gevangenen onder wie Patrice Loemoemba, vervalsing van geld door eigen biljetten te laten drukken en ver zet tegen de centrale Kongolese re gering. Advertentie in zomerzonnige BELLA ITALIA tinten reeds v.a. f. 2.95 CHICAGO (Reuter) Wellicht binnen een half jaar zal een nieuwe invasie op Cu ba worden uitgevoerd, aldus heeft dr. Jo se Ignacio Rasco, hoofd van de voorlich tingsdienst van het Cubaanse democra tisch revolutionaire front op een persconfe rentie in Chicago verklaard. Voordat een nie^iwe invasie plaats heeft, moeten de geschillen tussen de diverse groepen Cubaanse vluchtelingen worden opgelost. De tweede invasie zal beter wor den voorbereid dan die van vorige maand Dr. Rasco verklaarde dat zij spoedig moet plaats hebben, omdat de veiligheid van de Verenigde Staten en Latijns-Amerika op het spel staan. De mislukking van vorige maand is ten dele een gevolg van de slechte verbindingen, waardoor de onder grondse beweging niet volledig op de hoog te was van de gebeurtenissen, aldus dr. Rasco. Kankergezwel In verschillende interviews voor radio en televisie toonde zich dezer dagen een aantal Amerikaanse senatoren en congres leden voorstander van een krachtige Ame rikaanse houding tot omverwerping van het regime van Fidel Castro op Cuba, zo nodig met wapengeweld. Senator Bridges pleitte voor een lucht en zeeblokkade rondom Cuba. Zou deze blokkade het „kankergezwel-Castro op het westelijk halfrond" niet uitroeien, aldus Bridges, dan zou hij niet terugdeinzen voor aanvulende maatregelen om dat doel toch te bereiken, gebruik van troepen in begrepen. Zeeuwse fruit is op. Zowel op de fruit veiling in Goes als op die in Kapelle-Bieze- linge zijn de laatste officiële fruitveilingen van het seizoen 1960-'61 gehouden. In de komende weken kunnen nog wel enkele kleine partijtjes appels worden aange boden, maar die zullen niet meer van be tekenis zijn. Het is dit jaar vroeg gebeurd met de fruitaanvoer in Zeeland. De be> waarbaarheid van het fruit van de oogst 1960 is over het algemeen niet best ge weest. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Vrij krachtige tot harde wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Daarnaast zou Tsjombe, aldus Bomboko, terecht moeten staan terzake van diefstal van wapens, vliegtuigen en banktegoeden die de republiek Kongo had overgenomen van België. Minister Bomboko zei voorts dat de zaak-Tsjombe spoedig in behande ling zal worden genomen, hetzij in Coquil- hatstad hetzij in Leopoldstad. De Katan- gese president verblijft nog steeds onder strenge bewaking in een villa in Coquil- hatstad. Omsingeld Uit Katanga wordt intussen gemeld dat de UNO daar optreedt tegen blanke huur soldaten in Tsjombes leger. Een sterke eenheid Maleise UNO-troepen heeft er een Katangees legeronderdeel omsingeld, dat bestaat uit Zuidafrikaanse en Britse huur soldaten. Waarnemers in Elisabethstad zien in dit optreden van de UNO een nieuwe stap om Katanga in de greep van de centrale re gering in Leopoldstad te brengen. Er zijn op het ogenblik achtduizend man UNO- troepen in Katanga. LONDEN De Britse oppositieleider Gaitskeil heeft in een rede in Nottingham de beide k's Kroesjtsjev en Kennedy, ge waarschuwd voor de acties, welke in de afgelopen maanden de internationale toe stand hebben versomberd. Hij oefende critiek uit op de Verenigde Staten voor haar steun aan de anti-Castro inval in Cu ba en op de Russische houding inzake de kernbomproeven. Gaitskeil zeide het te betreuren dat president Kennedy de ram- zalige en waardeloze escapade niet he lemaal had stopgezet. „Ik hoop dat zijn jongste waarschuwing tegen 't communis me niet betekent, dat hjj anders dan uit zelfverdediging een gewapende inval in Cuba overweegt. Een dergelijke stap kan niet worden gedaan zonder gevaarlijke re acties over de gehele wereld. Ik zeg dit", aldus Gaitskeil, „als een oprechte vriend van Amerika en als een warme bewonde raar van president Kennedy. Stap terug Wat de bomproeven betreft, waarschuw de Gaitskeil Kroesjtsjev dat indien de be sprekingen in Genève over het controle probleem vastlopen, er hevige druk zal worden uitgeoefend om de proeven te her vatten. „Volledige overeenstemming is na bij. De nieuwe Amerikaanse regering heeft belangrijke concessies aan de Russen ge daan om de kloof te overbruggen. Wij ver trouwden, dat de Sovjet-Unie zou helpen. Het is tragisch, dat Moskou in plaats daar van een stap terug heeft gedaan. Wij in het westen moeten echter geduld hebben en ons beheersen. Wij moeten Kroesjtsjev tijd geven om dit alles te beseffen.. Wij hebben een nieuwe filosofie nodig, welke de onvermijdelijkheid van conflict en oor log tussen de twee reuzenblokken ver werpt," aldus de Labour-leider. Gaitskeil zeide ook nog, dat het einde van de in wendige geschillen in zijn partij thans in zicht is. President Habib Bourguiba van Tune sië, die een bezoek aan de Verenigde Staten brengt, heeft met president Kennedy in een open auto een rijtoer gemaakt door Washington. De ambas sadeur van Tunesië in Washington, Habib Bourguiba jr., heeft gezegd dat president Kennedy „met veel genoe gen" in principe een uitnodiging heeft aanvaard om in de nabije toekomst een bezoek te brengen aan Tunesië. Bourguiba jr. sprak voor de televisie. Aan het programma zou ook zijn vader hebben deelgenomen, maar deze lijdt aan keelontsteking en ontsteking van de luchtwegen. De Haarlemse politie heeft vannacht een 21-jarige timmerman uit Haarlemmerliede aangehouden, die ervan wordt verdacht on der invloed van sterkedrank een auto te hebben bestuurd. Gisteravond omstreeks tien voor twallf moest een motorrijder op de Schipholweg bij de Buitenrustbrug plot seling remmen voor een hem tegemoetko mende auto, die voor hem langs plosteling de Schalkwijkerweg opreed. De motorrij- viel en liep ontvellingen, alsmede voor een bedrag van tweehondervijftig gulden scha de aan zijn motor op. Aangezien hij het nummer van de auto had genoteerd kon de politie even later de timmerman aanhou- houden. Hij verklaarde te zijn doorgere den, omdat hij tien a vijftien glazen bier op had. De man is meegenomen naar het politiebureau waar hij is ingesloten. Er is een bloedproef genomen. Zijn rijbewijs is door de politie ingenomen en zijn auto in beslaggenomen. u m ff OSLO (UPI) Vanmorgen om zestien minuten over negen, onze tijd, zijn de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de vijf tien NAVO-landen in de vergaderzaal van het Noorse parlement te Oslo bijeengeko men voor een driedaagse conferentie. De zitting van de eerste dag werd geopend door de Nederlandse secretaris-generaal D. U. Stikker, die onder meer zei: „De dreiging van de zijde der Sovjets, waar voor wij ons zien geplaatst, is wereldom vattend, neen, meer nog, reikt zelfs tot in de ruimte." In zjjn toespraak wees hij er voorts op. dat de „vastbeslotenheid waarmee zij (het Sovjetrussische en Chinese communisti sche blok) zich vastbijten in zorgvuldig gekozen strategische objecten, gevaarlijke toestanden kan scheppen.". Mr. Sitkker begroette voorts de verklaring van presi- Een beeld uit Virginia Beach, in de Amerikaanse staat Virginië, meer dan 600 mijl van Cape Canaveral: terwijl de wereld alle aandacht heeft geves tigd op haar man, Alan Shepard jr., Amerika's ruimtevaarder, bekijkt me vrouw Louise Shepard met haar nichtje Alice Williams (links) en haar dochtertje Juliana, een model van een Redstone-raket met in de neus een miniatuur-ruimte-capsule. Advertentie WASHINGTON, Reuter Het Ameri kaanse State Department heeft een nieuw centrum opgericht, dat dag en nacht de „Haarden voor een wereldcrisis" in het oog moet houden. Het moet erop toezien dat er onmiddellijk stappen worden geno men zodra zich acute vraagstukken voor doen. De 55-jarige diplomaat Theodore Achil les is met de leiding van het centrum be last, dat rechtstreeks onder minister van Buitenlandze Zaken Rusk komt te staan. Het centrum moet er ook voor zorgen dat de besluiten die Rusk en president Ken nedy nemen, direct worden uitgevoerd. dent John Kennedy, dat deze „ons bond genootschap een versterkt leiderschap wiT deg even". De openbare zitting in de grote zaal van het parlement werd om tien minuten voor tien verdaagd. De ministers en hun naaste medewerkers trokken zich vervolgens in een andere zaal terug waar 't overleg met gesloten deuren werd begonnen. De agenda voor de vergadering omvat de volgende punten: algemeen debat over de internationale si tuatie; de plannen op niet-militair terrein; het rapport van de secretaris-generaal en politieke en economische plannen van de NAVO met de nadruk op de betrekkingen met onder-ontwikkelde landen. Beslissingen over een nieuwe strategi sche conceptie van de NAVO zullen in Os lo niet worden genomen, al heeft men in Atlantische kringen te Parijs gezegd dat ongetwijfeld ook over 'n eventuele strijd macht met grote kernwapens zal worden gesproken. Zowel in Londen als in Wash ington meent men dan ook dat wel over militaire problemen zal worden overlegd al zijn zij op deze conferentie van onder geschikt belang. Tegen half twaalf is de ochtendzitting van de NAVO-ministerraad verdaagd. De ministers maakten zich gereed om naar het Koninklijk paleis te rijden, waar zij zullen aanzitten aan een noenmaal met koning Olaf de Vijfde. Het college van rector magnificus en as- sesoren van de Delftse technische hoge school wenst wel een derde technische hogeschool in het oosten of noorden des lands, maar niet op de door de minister van O. K. en W. beoogde termijn omdat het naar de mening van het college niet moge lijk zal zijn drie technische hogescholen op korte termijn te voorzien van docenten en wetenschappelijke medewerkers van het gewenste niveau. De snelle oprichting van derde techni sche hogeschool zou 'n spoedige verhoging van de capaciteit van het technisch weten schappelijk onderwijs eerder schaden dan dienen, aldus het college, dat erop wijst dat het beleid voor technisch wetenschap pelijk onderwijs en het beleid voor mid delbaar onderwijs overeen moeten stem men om aan de behoefte van de industrie te kunnen voldoen. In dit opzicht worden gevaarlijke verschillen geconstateerd. Voorts wordt geconcludeerd, dat de huidige programma's van Delft en Eind hoven zullen kunnen voldoen aan de op leidingseisen tot 1975. De opleidingen der technische scholen zullen echter aanzien lijk moeten worden uitgebreid. George Eliot: Ik kan niet ontkennen dat olie vrou wen dwazen zijn. Dat moet ook wel, want ze moeten zich met de mannen kunnen meten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 8 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving4, 5, 15 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Beurs 11 Sport 12, 13, 14, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's JERUZALEM (UPI) De procureur- generaal van Israel heeft vandaag, toen de zittingen van het proces-Eichmann her vat werden, meegedeeld dat de voormali ge gestapo-officieren en S.S.-ers Wilhelm Hoettl en Walter Huppenkothen niet te boek staan als oorlogsmisdadigers, dat zij derhalve in Israel niet kunnen worden ge arresteerd en dat het Openbaar Ministe rie er daarom mee akkoord kan gaan dat deze beiden optreden als getuigen a dé charge in het proces-Eichmann. Deze mededeling van Hausner is de eer ste belangrijke overwinning van dr. Ser- vatius op de openbare aanklager. Tot dus ver had Hausner steeds verklaard dat de getuigen a décharge, die Servatius wilde laten getuigen, voor de Israëlische wet oorlogsmisdadigers waren. Von Thadden, Six, Merten, Krumey, Veesenmayer, Win- kelmann, Von dem Bach-Zelewski en Baer had Hausner al afgewezen. Ook Hoettl en Huppenkothen vielen aanvankelijk onder de afwijzing. Deze mensen zouden in West- Duitsland beëdigde verklaringen kunnen afleggen, die als bewijsmateriaal gebruikt zoüdén kunnen worden. Hausner deelde echter ook mede dat Huppenkothen en Hoettl lid zijn geweest van de SS, een misdadige organisatie in gevolge een vonnis van het Neurenbergs tribunaal, en een verboden organisatie in gevolge de in 1950 aangenomen Israëlische wet op oorlogsmisdadigers en collaboratie. Het openbaar ministerie is echter be reid hieraan voorbij te zien. „Aangezien wij geen kennis hebben van door hen be gane misdaden tegen het Joodse volk, doch alleen weten dat zij lid zijn geweest van misdadige organisaties, ben ik gemach- Advertentie v\\\uu r ui/// 'iin ii< »\\vN Bij een verkeersongeluk op de grens van Amerongen en Leersum zijn twee jonge mensen om het leven gekomen. Het waren de inzittenden van een personenauto, de 26-jarige koperslager G. Votin, van Hon gaarse nationaliteit, uit Driebergen, en de 21-jarige mejuffrouw N. C. Hammink uit Arnhem. Zij reden op de kruising van de weg Arnhem-Utrecht en de weg tussen Leer sum en Amerongen dwars tegen een auto bus. De buschauffeur heeft nog geremd, maar de bus schoot door. De personenauto werd totaal vernield. In Woudenberg raakte de bestuurder va een personenauto, de heer Luit uit Barne- veld, in de bocht in de Moorsterweg, de macht over het stuur kwijt. De auto botste tegen een boom, waarbij de bestuurder uit het voertuig werd geslingerd. Hij werd zo ernstig gewond dat hij ter plaatse over leed. Toen een bromfietser in Honselersdijk in het Westland de weg wilde oversteken, ver rekende hij zich in de snelheid waarmee een motorrijder, de 31-jarige heer v. d. Voort uit Bosschepolder (N.H.) naderde. Deze trachtte nog wel de bromfiets te ont wijken, maar hij viel en kreeg een sche- delbasisfractuur. Hij werd naar de Ursula- kliniek in Wassenaar gebracht, waar hij overleed. De 37-jarige mijnwerker M. G. J. van der Ven uit Gemert is toen hij met zijn auto een niet beveiligde overweg in de Hei- hoekstraat in Oss passeerde, door een trein aangereden. Hij was op slag dood. De 23-jarige motorrijder J. L. van Dijk uit Apeldoorn is om het leven gekomen, toen hij op de Graafseweg in Nijmegen met zijn stuur in aanraking kwam met de achterkant van een passerende auto. De jongeman sloeg tegen de grond en kreeg zulke zware verwondingen dat hij is over leden. Zijn motor werd totaal vernield. Op de rijksstraatweg in Wassenaar is een Engels team dat aan de Tulpenrallye heeft deelgenomen, met zijn sportwagen tegen een boom gebotst. Beide inzittenden zijn vrij ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de automobi listen, de 29-jarige J. R. K. Kiïkham en de eveneens 29-jarige K. Hall op weg waren naar Rotterdam om vandaar naar Enge land terug te keren. De wagen werd ge heel vernield en de inzittenden konden met moeite uit de wrakstukken worden be vrijd. Schoolverkeerscompetitie. In Hilver sum is door het Verbond voor Veilig Ver keer de finale gehouden van de landelijke schoolverkeerscompetitie, waaraan acht tien scholen van het voortgezette onder wijs deelnamen. De zilveren wisselbeker werd gewonnen door de openbare ULO- school te Steenwijk. De christelijke MULO-school te Franeker werd tweede en het Haagse Maerland-lyceum derde. tigd de rechtbank mee te delen dat Hoettl en Huppenkothen verlof zullen krijgen te komen getuigen en het land weer te ver laten", aldus Hausner. Dr. Servatius wilde Hausner ogenblikke lijk binden aan zijn woorden. „Zouden zij in staat zijn het land te vdtlaten zelfs in dien tijdens een kruisverhoor incrimineren de feiten aan de dag zouden komen?" zo vroeg hij. „Zij zullen niet berecht worden voor iets dat zij in het verleden begaan hebben", was Hausners antwoord. Vermoedelijk zullen Hoettl en Huppen kothen de eerste getuigen a décharge zijn die door Servatius gehoord worden. Wan neer dat zal gebeuren is nog niet te zeg gen. Deze week zal de aanklager trachten te bewijzen dat Eichmann verantwoordelijk was voor de slachting der Joden niet al leen in Oost-Europa, maar ook in Frank rijk, België, Nederland, Italië en andere West-Europese landen. Tot dusverre heeft Hausner nog slechts drie mensen laten no teren die zelf zullen getuigen over de mis daden in West-Europa. Het zijn Joseph Melkman, een Nederlandse Jood, dr. Geor ge Weler uit Parijs, die in de kampen te Drancy, bij Parijs, en Auschwitz is ge weest en die het boek „De Drancy a Auschwitz" heeft geschreven, en een getui ge uit Luxemburg. Voorts zal Hausner meer dan duizend documenten indienen, die naar de mening van de aanklager duidelijk aantonen dat Eichmann persoonlijk verantwoordelijk was voor de dood van tienduizenden West- europese Joden. De Nederlandse regering, zo is verno men, heeft de Israëlische aanklager een officieel rapport ter beschikking gesteld, waarin de tragedie van het Joodse bevol kingsdeel uitvoerig wordt beschreven, te beginnen met economische en sociale dis criminatie en eindigend met massale de portatie naar Auschwitz en andere kam pen. De Israëlische aanklager beweert dat naar schatting 120.000 Nederlandse Joden werden gedeporteerd en slechts 5.000 het leven er af brachten. Tegen de Nederland se Joden werd opgetreden, zo zegt de Is raëlische aanklager, door twee van Eich- manns medewerkers, dr. Zoepf en dr. Ra- jakowitsch, die krachtens zijn bevelen han delden. Tot de documenten die deze week ter ta fel komen, behoort een rapport dat Zoepf in april 1943 uitbracht. Hierin werd ge meld dat het nog niet zo vlot ging met de deportatie van de Nederlandse Joden. Een ander document zal 't antwoord van Eich mann aan Zoepf zijn dat meedogenlozer diende te worden opgetreden. VIENTIANE. De bestandsdelegatie van de Laotische regering is zondag teleurge steld teruggekeerd van een door de opstan delingen uitgeschreven bespreking over het staken van het vuren. De delegatie was zondagochtend per helikopter naar Ban Hin Heup gevlogen, onmiddellijk na ontvangst van een uitnodiging van de communistische Pathet Lao, om het ge sprek te hervatten dat zaterdag op de eer ste grote zitting in een impasse was ge raakt. Na een kwartier in Ban Hin Heup geweest te zijn, keerde de delegatie al naar Vientiane terug. Men had slechts een functionaris der rebellen ontmoet en deze ontbrak het aan enig gezag om over pun ten van betekenis te onderhandelen. Strijd Uit betrouwbare bron in de Laotische hoofdstad Vientiane is vandaag voorts ver nomen dat de Pathet Lao-rebellen zondag ondanks de wapenstilstand het dorp Ban Lat Hane op twintig kilometer ten noorden van Loeang Prabang, de koninklijke resi dentie, hebben bezet en dat in het gebied eromheen elk ogenblik gevechten kunnen uitbreken. Het stadje werd ingenomen door twee bataljons van naar schatting zevenhonderd man. De colonne rukte hierna op in de richting van de koninklijke residentie. NIEUW DELHI (UPI) De honderdder tien leden van de internationale controle commissie voor Laos zijn zondag per vliegtuig uit Nieuw Delhi naar dit konink rijk vertrokken. Het gezelschap werd van daag in Vientiane verwacht.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1