VERF WAST! 75. Italië ontving de meeste steun der Investeringsbank Malvestiti dient jaarverslag der EGKS in De beurs VERF-waswontfér Per Saldo Bruto produkt in de EEG steeg met 9 Hogere omzetten bij Hagemeyer in '61 En pleit voor supranationaliteit Bijna 100 min hogere produktie van „De Eerste Nederlandsche" SCHEEPYAARTBERICHTEN V.J .4 L .l)AU 9 MEI 1961 terwijl U c<iSSlo^aVlo^3SSlQ/o BB verft en wast alles BB is voor wol, voor zijde, linnen, katoen, nylon, enkalon, draion, kort om alles BB in zeven kleuren: wit - rose - geel - blauw - turquoise flamingo en lila, ïn de wasteil of in de wasmachine verft U met BB ieder kledingstuk door het eenvoudig te wassen! Het is werkelijk een wonder. Wilt U de kleur alleen maar ophalen of opfrissen, dan neemt U BB in de bestaande Heur. Witte stukken kunt U iedere gewenste kleur geven. Vaal-geworden of vergeeld witgoed, zoals overhemden, nylon-onderjurken, wat U maar wilt, maakt U met BB-wit weer stralend wit. Fantastisch: Uw handen, wasteil of wasmachine blijven schoon! Vraagt Uw drogist - hij weet hóe goed het is! per pakje -- BB wast vol-| maaktenl verft als nieuw in één keer KSG zou onvoldoende belangstelling tonen voor Nederlandse publicaties HET EUROPEES PARLEMENT KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop lekker en gezond! Hoezeer ook in het economisch leven evenals in andere maatschappelijke secto ren alles met elkaar samenhangt, be wijst ons het verzoek van een belangrijke Britse staalindustrie om haar kolen uit de Verenigde Staten te mogen betrekken. En dat, nota bene, terwijl zij zelf door kolen mijnen is omringd. De Britse kolen, ten dele nog steeds geproduceerd in mijnen met verouderde outillage, zijn haar name lijk te duur en zij kan de concurrentie op basis van die dure kolen niet aan. Ameri kaanse kolen geven haar betere kansen, ondanks het feit dat deze over de Oceaan moeten worden aangevoerd. Dit nu is weer een gevolg van de flauw te op de vrachtenmarkt, waar een over maat aan scheepsruimte al sinds geruime tijd een grote hindernis voor een ople ving vormt. En dat terwijl in West-Europa in de meeste andere branches een maxi male activiteit bestaat. Maar ook de Ame rikaanse recessie speelt mee. Zij veroor zaakte juist in de staalindustrie van de V.S. een aanmerkelijke teruggang, waar door enerzijds staal tegen lagere prijzen werd aangeboden, anderzijds het binnen landse verbruik van kolen sterk afnam. De Amerikaanse kolen dreigen als an dere Britse staalfabrieken het voorbeeld van hun concurrente zouden volgen en de regering toestemming zou geven in En geland dezelfde verschijnselen te gaan ver oorzaken die zich in 1959 op de K.S.G.- markt voordeden, namelijk de vorming van geweldige voorraden bij de mijnen. De kolen krijgen een voortdurend zwakkere positie tegenover stookolie en de Engelse regering staat voor een zware beslissing. Zowel met de staalindustrie als met de kolenmijnen is de welvaart van duizenden in het geding. Uit alles blijkt dat een ge coördineerde energiepolitiek van het grootste belang is om verdere verstorin gen te voorkomen. Nauwere samenwerking tussen Engeland en de E.E.G. zou de eer ste positieve stap in deze zijn. Advertentie -w-W tmp. Lahnemann - Singel 44 - Amsterdam Van Nederlandse parlementaire zijde is bij de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. ge klaagd over een vermeend gebrek aan be langstelling in Luxemburg voor Neder landse publikaties over Europese proble men. Een der Nederlandse afgevaardig den in het Europese parlement, mr. W. F. Lichtenauer, heeft in een schriftelijke vraag aan de Hoge Autoriteit verklaard, dat een officiële publikatie van de Kolen- en Staalgemeenschap, die een opsom ming geeft van tijdschriftartikelen vrij wel geen verwijzingen bevat naar artike len in de Nederlandse pers. Bovendien verschijnt die publikatie alleen in het Frans en in het Duits. De heer Lichtenauer wijst er met neme op, dat in de gewraakte publikatie artike len zijn vermeld, waarin wel van leer wordt getrokken tegen de Nederlandse eco nomische politiek, terwijl weinig of geen aandacht wordt besteed aan beschouwin gen over deze zelfde kwestie in de Neder landse pers. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,0410,14, Amerikaanse dollar 3,75—3,61, Canadese dollar 3,62—3,67, Franse frank (100) 72,70-73,20, Belgische frank (100 6,90—6,95, Duit se mark 100 90,20—90,70, Zweedse kroon (100) 69,0070,00, Zwitserse frank (100) 82,95—83,45, Italiaanse lire (10.000) 57,25—59,25, Deense kroon (100 51,50—52,50, Noorse kroon (100) 49,85—50,85, Oostenrijkse schilling (100) 13,77'/i—13.87'/i, Por tugese escudo (100) 11,85-12,00, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5,94'/!6,09'/i. BRUSSEL. Het jaarverslag van de Europese Investeringsbank is in de jaar lijkse vergadering van gisteren goedge keurd. De oprichting van de Bank werd indertijd voorzien bij artikel 130 van het verdrag tot instelling van de Europese Economisch Gemeenschap. Haar taak is, met een beroep op de kapitaalmarkten en op haar eigen middelen bij te dragen tot een evenwichtige en ongestoorde ontwikkeling van de gemeenschappe lijke markt in het belang van de E.E.G. In het afgelopen jaar heeft de bank zo vijf kredieten tot een totaal bedrag van 41,3 miljoen rekeneenheden (uitgedrukt in de huidige dollarkoers) of 149,5 miljoen verstrekt. Dit bedrag was als volgt ver deeld: 18,1 miljoen aan Alfa Romeo voor de bouw van een fabriek van dieselmoto ren bij Napels; 8,7 miljoen aan BEWAG in West-Berlijn voor de bouw van een ther mische centrale; 86,9 miljoen aan ILVA, een dochtervennootschap van de Finsider- groep voor de bouw van een staalbedrijf in de buurt van Tarente in Zuid-Italië; 34,4 miljoen aan de Compagnie Nationale d'Aménagement de la Région du Bas- Rhöne et du Languedoc voor irrigatiewer- ken in het zuiden van Frankrijk, 1,4 miljoen aan een fabriek van confectiekle- ding in Zuid-Italië. Italië heeft het afgelopen jaar dus wel het meest geprofiteerd van de steun van de bank. Sinds haar oprichting heeft de Europese investeringsbank tot einde 1960 samen twaalf kredieten goedgekeurd tot een totaal van 338,5 miljoen. De inves teringen waaraan de bank haar medewer king heeft verleend bedragen 2.494 mil joen. Het aandeel van de Bank in deze financiering is gemiddeld circa 14 pet. Deze kredieten zijn verleend aan projecten in de volgende landen: Italië, 222,3 mil joen, Frankrijk, 93 miljoen, Luxemburg 14,5 miljoen, en Duitsland 8,7 miljoen. Deze kredieten hebben, aldus het jaarver slag, voor 93 pet van hun totaal bedrag be trekking op de minder-ontwikkelde gebie den van de EEG. Ook heeft de Bank nog verscheidene onderzoekingen van een meer algemeen karakter doen verrichten, met name op het gebied van de regionale ont- De eerste vier maanden van 1961 zijn voor Hagemeijer en Co's Handelmaat schappij n.v. te Amsterdam niet onbevre digend verlopen, zo heeft de directie des gevraagd in de jaarvergadering medege deeld. De omzet lag boven die in de over eenkomstige periode van 1960, terwijl de winst niet minder was. Het doen van voor spellingen voor de rest van het jaar acht te de directie voor een handelsbedrijf zeer moeilijk. Ongeveer de helft van de bruto-winst kwam in 1960 uit het buitenland. Van de buitenlandse investeringen heeft een kwart betrekking op Nieuw-Guinea. Tot dusver zijn de zaken in dit gebiedsdeel normaal aangehouden. De gang van zaken in Nieuw-Guinea is tot dusver bevredigend geweest. Gezien de situatie, die zekere po litieke risico's herbergt, is en wordt een uitermate conservatief beleid gevoerd. Het jaar 1960 werd in Kongo, ondanks een aanzienlijk debiteurenverlies, met een vrij klein verlies afgesloten. Tegen de vor deringen, die de moedermaatschappij op Leopoldstad heeft, is intern gereserveerd. wikkeling, investeringen in de landbouw sector en bij ondernemingen van middel bare grootte. De ontvangsten over het boekjaar 1960 bedroegen 34,1 miljoen. Na aftrek van de onkosten en afschrijvingen van de in stallaties 3,7 miljoen) en na toevoeging van een totaalbedrag van 19,5 miljöen is het saldo ad 10,8 miljoen bij de statu taire reserve geveegd"""™""""""""""""" Het jaarverslag wijst op de snelle eco nomische expansie van de zes landen in 1960: Het bruto nationale produkt in de gehele gemeenschap heeft in 1960 178 mil jard rekeneenheden bereikt, hetgeen een stijging betekent van negen percent ten opzichte van 1959. De expansie is hoofd zakelijk het gevolg van een toeneming van de binnenlandse vraag in de zes landen en is tevens gestimuleerd door het gun stige klimaat van de investeringen. De investeringen in vaste activa zijn geste gen met 11 percent en maken 21 percent van het nationale produkt uit. De bruto- investeringen belopen 37 miljard r.e. voor 1960 en de afschrijvingen 15 miljard r.e., zodat de netto-investeringen 22 miljard r.e. bedragen. Een kwart van dit bedrag is gefinancierd door emmisies op de kapi taalmarkten: 5,5 miljard r.e. in 1960 (te gen zes miljard r.e. in 1959). De andere financieringsvormen, met name de zelf financiering van de ondernemingen, zijn aanzienlijk toegenomen, namelijk met meer dan drie miljard r.e. STRAATSBURG (ANP) Met een krachtig pleidooi voor de supranationale ge dachte en een gunstig rapport over de ontwikkeling der Europese Kolen- en Staal gemeenschap heeft de Italiaanse voorzitter van de Hoge Autoriteit, Malvestiti, maan dag in Straatsburg de meizitting van het Europese parlement geopend. Malvestiti, die het jaarverslag van de oudste der drie Europese Gemeenschappen bij het Parlement inleidde, verklaarde, dat de Hoge Autoriteit meent alles gedaan te hebben om van de gunstige economische omstandigheden van vorig jaar te profiteren. De kolencrisis is minder nijpend geworden, dank zij een betere aanpassing van het aanbod aan de vraag, en de ijzer- en staalindustrie heeft een uitstekend jaar met een recordproduktie achter de rug. Als voorzitter van de meest supranatio nale der drie gemeenschappen maakte Malvestiti van de gelegenheid gebruik om zijn rotsvaste geloof in de supranationale beginselen te belijden. Een fusie der drie Europese executieven (E.E.G. Executieve- Commissie, Euratoom-Commissie en Hoge Autoriteit) die door velen en ook door de executieven zelf wordt bepleit dien de derhalve in een supranationaal kader te worden nagestreefd, zo getoogde hij. In dit verband stelde Malvestiti, dat de plan nen voor politieke samenwerking van de zes gemeenschapslanden het Europese een heidsverlangen niet geheel kunnen bevre digen, Ook al verdienen ze aanmoediging als een stap in de goede richting. Als eerste reactie op de rede van Mal vestiti verklaarden de Duitsers Illerhaus en Kreyssig (sprekend namens de chris tendemocratische en de socialistische fracties) dat de verbetering in de kolensi- tuatie voornamelijk het gevolg is van de gunstige conjunctuur. De structurele af- zetmoeilijkheden voor de kolen zijn nog niet opgelost. De Franse liberaal Bousch voegde hier nog aan toe, dat men niet dient te vergeten, dat in het gunstige jaar 1960 duizenden mijnwerkers hebben gele den door gedeeltelijke werkloosheid als ge volg van verjplichte, onbetaalde vakantie dagen ter vermindering van de produktie. Geen critiek Het afsluitend rapport over de schroot- fraude, dat de Hoge Autoriteit bij het jaar verslag heeft gevoegd, was voor Illerhaus aanleiding tot het uitspreken van de hoop, dat er nu geen verdere critiek op de Hoge Autoriteit op dit punt van de naspeuringen meer nodig zou zijn. Hij hoopte tevens, dat de Hoge Autoriteit in de toekomst voorkomen, die haar aanzien kunnen scha den. Hij geloofde, dat men bij de beschou wing van de gehele schrootzaak de juiste verhoudingen niet uit 't oog diende té ver liezen. Illerhaus pleitte nog voor verlaging van de E.G.K.S.-heffing op de kolen- en staalproduktie. Kreyssig reageerde op een opmerking van Malvestiti, waarin deze als voorbeeld van de gunstige parlementaire invloed verwees naar het grote aantal schriftelijke vragen van parlementsleden aan zijn exe cutieve. Kreyssig stelde voorop, dat die vragen veelal zeer critisch waren ten aan zien van het gevoerde beleid en hij had de indruk, dat de vragen dikwijls veel dui delijker waren geformuleerd dan de ant woorden er op. Aansluitend op het betoog van Illerhaus over de gunstige invloed van de conjunc tuur op de kolencrisis,waarschuwde Kreys sig voorts, dat de vooruitzichten voor 1961 minder gunstig zijn. Hij hoopte, dat het periodieke overleg over de structurele en conjuncturele toestand van de gehele ener giemarkt der zes gemeenschapslanden nu ook tot concrete maatregelen en resulta ten zou leiden. Kreyssig sprak tenslotte de hoop lift,' dat er dit jaar eindelijk een oplossing zal wor den gevonden voor de kwestie van de ver koopkartels voor Ruhr-kolen. Machinefabriek Reineveld n.v. te Delft stelt voor het dividend over 1960 te bepa len als volgt: preferente en prioriteitsaan delen 6 pet. (onv.), gewone aandelen 11 pet. (v.j. 9 pet.) en restantbewijzen 22 (v.j. 18). Uit het verslag over 1960 van de ver zekering-maatschappij „De Eerste Neder landsche" blijkt dat de produktie van het levensverzekeringsbedrijf in dat jaar van 370 miljoen tot 462.7 miljoen is ge stegen, dat is met 25,1 pet. Minus de ver vallen posten is het totale verzekerde be drag tot 2% miljard toegenomen, de premie-reserve met 47,2 miljoen (vorig jaar 40,8 miljoen) tot 566 miljoen. De beleggingen namen met 55,7 mil joen (vorig jaar 40,9 miljoen) tot 620 mil joen toe, waarop 4,2 pet. (vorig jaar 4,06 pet.) rente werd gemaakt. Van de winst ad 5,6 miljoen, werd 3,3 miljoen aan de extra-reserve toegevoegd en 1,4 miljoen (vorig jaar 1,1 miljoen) uitgekeerd. Het dividend over het in 1960 vergrote kapi taal bedraagt, evenals over 1959, 27,50 per aandeel over het verplicht gestort kapitaal (20 pet.). Laatste notering der aan delen circa 1600 pet. Tezamen met het geplaatste kapitaal, groot 10 miljoen, beliepen de extra-waarborgen boven de veilig berekende technische reserves 52,5 miljoen tegen 47,5 miljoen ultimo 1959. De afdeling schadeverzeke ring had een premie-inkomen van 45 miljoen (vorig jaar 40,5 miljoen. De schaden namen toe van 16,8 miljoen tot 20 miljoen, de technische reserves van 33,2 miljoen tot 37 miljoen. De totale belegging ad 51,8 miljoen leverde een rente van 4,31 pet. op tegen 4,17 pet. in 1959. Het saldo van de verlies- en winstrekening beliep 2,6 miljoen tegen 2,5 miljoen in het voorgaande jaar, waaruit weer een dividend van 15 pet. wordt betaald. Tezamen met het kapitaal bedragen de extra waarborgen boven de veilig berekende technische reserves, 16,5 miljoen (vorig jaar 15 miljoen). Besoeki verwacht minder tabak uit Indonesië De directeur mr. A. C. Jaeggi, deelde in de jaarvergadering van de Besoeki Ta bak Mij mede, dat de inschrijving voor nieuwe tabak in Bremen nog niet is be gonnen. Hij mpent- dat de prijzen wel zul len aantrekken. De handel en alles wat daarmede samenvalt is geen gemakkelij ke zaak, aldus de directeur. De concurren tie is zeer groot. De directie wil voorzich tig doortasten. Zij heeft verleden jaar, in combinatie, tabak in Bremen gekocht. De te verwachten aanvoer van tabak uit Indo nesië zal minder zijn dan verleden jaar. Als gevolg van zware regenval is, volgens de directie van Besoeki, de kwaliteit van de tabak „duf". Advertentie Fijn... FAAM... Fantastisch! Achilles 8 850 m. z.w. Ouessant n. Le Havre. Acila 8 350 m. z.o. Madagascar n. Curasao. Acmaea 9 te Mena Al Ahmadi verwacht. Acteon 16 te Curasao verwacht. Akkrumdijk 8 420 m. z.w. Fayal n. Liverpool. Albireo 8 60 m. z.o. Recife n. Buenos Aires. Alca 8 te Lagos verwacht v. Lobito. Alcor 8 700 m. z.o. Guardafui n. Adelaide. Algenib 9 te Kuwait. Alnitak 8 te Montevideo. Alphacca 8 te Madras. Aludra 8 te Ilheus v. Vitoria. Alwaki 8 215 m. n.w. Mekka n. Aden. Amsteldijk 8 200 m. n.n.o. Azoren n. Havana. Amstelmeer pass. 8 Louisiade arch. n. Dairen. Amstelsluis 8 2 m. n.w. Lissabon n. Londen. Amstelveld 8 500 m. z.z.w. Attu n .Vancouver. Andijk 8 te Bremen. Appingedijk 9 te Antwerpen. Area 9 te Guayanilla. Archimedes 8 v. Huacho, 9 te Puna verwacht. Argos 8 te Amsterdam n. Rotterdam. Artemis 9 te Curasao. Asmidiske 8 415 m. n.w. Flores n. Amsterdam. Asterope 8 510 m. o. Kp. Race n. Hamptonroads. Attis 9 v. Georgetown n. Tampa. Atys 8 v. Dongenis, 10 te Rotterdam verwacht. Averdijk 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Axeldijk 8 250 m. o. Azoren n. Vera Cruz. Baarn 8 v. Bremen n. Hamburg. Bali 8 v. Bandar Shapur n. Vizagapatnam. Batjan 8 60 m. z.z.w. Cochin n. Aden. Bengkalis 8 rede Karachi. Bennekom 9 v. Curasao te Aruba. Bintang 8 ten anker Shat Al Arab. Bosco 8 te Colombo v. Bombay. Bovenkerk 8 v. Suez n. Djibouti. Breda 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Calamares 8 v. Cristobal n. New Orleans. Calt. Amsterd. 8 75 m. n.n.w. St .Vine. n. P. Said. Calt. Eindhov. 8 240 m. n.w. Perim n. Rastanura. Caltex Leiden 8 te Mombasa. Caltex Napels 8 92 m. w.n.w. Djeddah n. Bahrein. Caltex Pernis 8 200 m. o. Bahrein n. Bahrein. Caltex Rotterdam 10 te Port Said. Calt. Utrecht 8 170 m. n. Mogadiscio n. Mombasa. Camerounkust 8 nog op rede Accra. Camitia 9 te Stanlow. Camphuis 9 te Saigon. Carrillo 8 te Cristobal v. New Orleans. Celebes 7 v. Las Palmas n. Cadiz. Ceres 9 te Buena Ventura. Chiron 8 120 m. n.n.o. Finisterre n. Madeira. Cinulia 9 te Curasao. Cradle of Lib. 8 140 m. z. Accension n. Ph.delph. Crania 14 te Port Arthur (Texas) verwacht. Dahomeykust 8 v. Pto. Amboin te Novoredondo. Dalerdijk 8 te Curasao verwacht v. Plymouth. Daphnis 8 te Halifax. Delft 7 1200 m. n.o. Sombrero n. Curasao. Dongedijk 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Eenhoorn 8 60 m. n.w. Madeira n. Havana. Esso Amsterdam 8 v. Port Said n. Landsend. Esso Nederland 8 60 m. n.n.w. Lissab. n. R'dam. Esso Rotterdam 8 ten anker Bittermeer. Forest Lake 8 te Genua. Forest Town 9 te Amuaybay. Gaasterkerk 8 v .Antwerpen n. Hamburg. Gemma 8 250 m. n. Puerto Rico n. Charleston. Gooiland 8 v. Angra dos Reis n. Montevideo. Graveland 8 te Paranagua verwacht v. Itajai. Groote Beer 8 190 m. z. Dakar n. Las Palmas. Guineekust 8 50 m. o. Santhome n. Pointe Noire. Hathor 7 te Antwerpen n. Rotterdam. Hector 8 te Rotterdam n. Hamburg. Hecuba 9 v. Le Havre n. Antwerpen. Heelsum 8 te Londen. Hilversum 10 v. N. Orleans verw. v. Lk. Charles. Holendrecht 8 v. Norfolk n. IJmuiden. Jacob Verol me9 v. Chanaral n. Balboa. Japara 8 300 m. n.o. Mombasa. Jason 8 850 m. o.n.o. Barbados n. Georgetown. Kaap Hoorn 8 te Curasao. Kabylia 14 ter hoogte Landsend verwacht. Kaloekoe 8 te Seroei. Kalydon 8 te Stanlow v. Curasao. Kara 19 te Buenos Aires verwacht. Karakorum 8 340 m. w. Bombay n. Bombay. Karimata 8 170 m. z.o. Socotra n. Aden. Kasimbar 11 te Singapore verwacht v. Sorong, Katelysia 8 te Curasao v. Puerto Miranda. Katendrecht 9 te Hamburg v. Bremen. Katwijk 9 v. Birkenhead n. Golf v. Mexico. Kelletia 8 600 m. w. Bombay n. Zanisland. Kenia 11 te Trinidad verwacht. Kennemerland 8 v. Santos n. Rio Grande. Kermia 8 dwars Lissabon n. Turku. Khasiella 9 te Barcelona verwacht. Kieldrecht pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Kopionella 8 te Cardon. Koratia 11 te Le Havre verwacht. Korenia pass. 8 Perim eil. n. Mena A1 Ahmadi. Korovina 13 te La Spezia verwacht. Kosicia 8 te Petit Couronne v. Saltend. Kryptos 0 te Lissabon verwacht. Kylix 9 te Tranmere verwacht. Laarderkerk 8 v. Khorramshar n. Bushire. Ladon 8 te New Nickerie. Laertes 9 te Aden. Laga 8 80 m. w.n.w. Malta n. Mon Falcone. Langkoeas 8 v. Biak n. Manokwari. Lekkerkerk 7 v. Bilbao n. Marseille. Lemsterkerk 8 90 m. z. Kreta n. Rotterdam. Leopoldskerk 8 90 m. z. Sariniê n. Port Said. Leto 8 40 m. w.z.w. Funchall n. Algiers. Limburg 10 te Los Angeles verwacht. Lissekerk 8 te Damman v. Bahrein. Lombok 9 v. Port Sudan n. Suez. Loosdrecht 7 v. Khor El Muf. n. Khor Ramshar. Maashaven 9 te Rio de Janeiro. Madisoniloyd 9 te Genua. Mariscal Lopez 8 270 m. z.w. Dakar n. L. Palmas. Maureen 9 t eSavannah. Meerdrecht 8 150 m. z.o. Sta. Maria n. Richmore. Mentor 8 v. Beyrouth n. Lattakia. Merseylloyd 8 ten anker rede Ummsaid. Merwelloyd pass. 8 Gibraltar n. Hamburg. Mitra 9 te Durban verwacht. Modjokerto 8 te Leixous. Mohammed Reza Shah 9 te Bombay verwacht. Moordrecht 7 30 m. n.o. Tunis n. Banias. Muiderkerk 8 160 m. z.o. Malta n. Boulogne. Mylady 8 te Duinkerken v. Hamburg. Naess Commander 8 90 m. z. Lissabon n. Fawley. Naess Tiger 8 v. Banias n. Antwerpen. Nanusa 9 te Takoradi. Neder-Ebro 8 150 m. z.o. Ushant n. Safi. Neder-Weser 9 v. New York n. Malta. Neder-Waal 8 te Hollandia. Nestor pass. 8 Berlenga n. Rhodos. Nias pass. 8 Kp. Palmas n. Takoradi Nieuw Amsterdam 9 te Southampton. Oberon 8 75 m. n.w. Kp. Blanco n. Balboa. Oldekerk 8 v. Shanghai n. Legaspi. Oostkerk 9 te Antwerpen. Oranje Nassau 9 te Madeira. Osiris 7 v. Caracol n. Tampa. Ouwerkerk 8 te Hongkong. Philidora 8 0 m. n.n.o. Kp. Villano n. Rotterdam. Philine 8 200 m o. Gibraltar n. Thameshaven. Philippia 10 te Tranmere verwacht. Pieter S pass. 8 Trevoshead n. Swansea. Prins Maurits 8 dwars Kp. Race n. Montreal. Prins der Nederlanden 9 te Port of Spain. Prins Joh. Willem Friso 8 v. San Feliu n. Sevilla. Prins Willem II 8 450 m. w. Valentia n. Quebec. Prinses Irene 8 te Le Havre v. Rotterdam. Pygmalion pass. 8 Cuxhaven n. Bremen. Radja 9 1e Livorno. Randfontein 8 20 m. n.o. St. Helena n. Kaapstad. Reza Shah The Great 8 73 m. n. Finisterre naar Willemshaven. Riouw 8 200 m. o.n.o. Madeira n. Las PalmaS. Roepat 9 te Sandakan. Rossum 9 dwars Dominica n. Caribbean. Rotte 8 750 m. n.o. St. Helena n. Las Palmas. Salatiga 9 te Bahrein. Samarinda 8 270 m. n.w. Azoren n. New York. Sanana 8 te Haiphong. Sarangan 8 te Lourenco Marques. Schelpwijk 8 162 m. w. Dondrahead n. Singapore. Scherpendrecht 8 te Falconare. Schie pass. 8 Bishoprock n. Amsterdam. Schiedijk 8 5 m. z. Bishoprock n. New York. Schiellyod verm. 8 v. Marseille n. Barcelona. Senegalkust 8 300 m. n.n.w. Dakar n. Le Havre. Silindoeng 8 v. Manokwari n. Sorong. Sloterdijk 8 te Antwerpen. Socrates 8 200 m. n.o. Azoren n. Rotterdam. Soestdijk 9 te Baltimore. Sommelsdijk 8 v. Hamburg n. Bremen. Stad Alkmaar 9 te Port Gentil. Stad Arnhem 8 20 m. w.zw. Beachyhd. n. R'dam. Stad Dordrecht 7 v. El Ferrol n. Rotterdam. Stad Maastricht 8 220 m. n.o. Madeira n. Vitoria. Stad Rotterdam 8 64 m. n. Bone n. Sagunto. Stad Schiedam 8 110 m. n.w. Trondh. n. Narvik. Statue of Liberty pass 8 Aden n. Mena A1 Ahm. Straat Cook 9 te Perth. Straat Johore 9 te Penang. Straat Madura 8 221 m. z.o. Beira n. Melbourne. Straat Mozambique 9 te Port Elisabeth. Straat Torres 8 te Yokohama. Sumatra 8 30 m. n.w. Civita Vecchia n. Beyrouth. Tamara 8 200 m. n.o. Socotra n. Bandar Mashur. Tamo 8 14 m. n.w. Scillys n. Rotterdam. Tegelberg 8 te Penang verwacht v. Singapore. Themis 8 te Port of Spain. Tjibantjet 10 te Hongkong verwacht. Tjimenteng 8 te Mombasa. Tjinegara 9 te Rio de Janeiro. Triton 8 te Rotterdam n. Amsterdam. Tweelingen pass. 8 Fayal n. Rotterdam. Utrecht pass. 8 Malta n. Gibraltar. Van Linschoten 8 te Freetown. Van Riebeeck 8 v. Muscat n. Mukalla. Van Spilbergen 8 240 m. z. Chagos n. Kaapstad. Van Waerwijck 8 80 m. o. Saigon n. Hongkong. Viana 8 210 m. o.n.o. Aden n. Liverpool. Videna 8 te Bougi. Vivipara 8 dwars Anticosti n. Montreal. Vlist 8 300 m. z. Kp. Race n. Duitsland. Voco 8 40 m. n.o. Kp. St. Vincent n. Dordrecht. Waingapoe 9 te Dar Es Salaam. Waiwerang 9 te Hongkong. Waterland 9 te Montevideo. Weltevreden 8 v. Djeddah n. Djibouti. Willem Ruys 8 v. Pt. Everglades n. Bermuda. Woensdrecht 8 27 m. w. Mona eil. n. S. Lorenzo. Woltersum 8 290 m. n.w. Finisterre n. Le Havre. Wonogiri 8 600 m. w. Bombay n. Bombay. Wonosobo 9 te Curasao. IJssel 8 v. La Goulette n. Tripoli. Zafra 9 in Suezkanaal verw. n. Mena A1 Ahmadi. Zaria 12 te Mena A1 Ahmadi verwacht. KLEINE VAART Adine 9 te Yersey verwacht v. Oporto. Ardeas 8 90 m. z.w. Barcelona n. Barcelona. Arnoudspolder verm. 8 v. Oporto n. Guernsey. Atlas 7 te Hamburg n. Amsterdam. Audacia 8 te Dublin v. Rotterdam. Batavier-1 8 20 m. z. Ouessnt n. Bordeaux. Batavire-3 pass. 8 Casquets n. Rouen. Berkhout 9 te Rotterdam verwacht. Binnenhaven pass. 8 Finisterre n. Casablanca. Daje Böhmer 8 35 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Delta 8 30 m. w.z.w. St. Catharinapt. n. Dundall. Deo Gloria 8 v. Stettin te Rochester. Dido 9 te Amsterdam verwacht v. La Pallice. Elsa 5 Kiel gepasseerd n. Karskaer. Erasmussingel 8 te Gateshead v. St. Valery. Fiducia-2 8 te Maassluis verwacht v. Boston. Frans Böhmer 8 25 m. z. Finisterre n. Algiers. Geeststroom 8 20 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis. Goote 8 te Liverpool verwacht v. Antwerpen. Heerengracht 3 v. Jacobstad te Kaskö. Helemar H 8 50 m. z.w. Oporto n. La Spezia. John M 8 dwars Dublin n. Rotterdam. Joost pass. 8 Terschelling n. Amsterdam. Kastanjesingel verm. 9 v. Preston. Keizersgracht 7 te Raumo. Konny M 8 v. Emden n. Immingham. Leliegracht 7 te Mantyluoto. Leonidas 8 v. Benghazi n. Malta. Lindesingel 9 te Amsterdam verw. v. San Juan. Looiersgracht 6 v. Hamina n. Amsterdam. Lucas Bols-1 3 v. Hernösand n. Amsterdam. Maarsbergen 9 te Antwerpen verw. v. Glasgow. Maaskade 8 v. Yersey n. Rotterdam. Manto 8 te Amsterdam n. Bordeaux. Marianne pass. 8 Borkumrif n. Malmö. Meidoornsingel verm. 9 v. Bayonne n. Kenitra. Nassauhaven 8 te Kenitra verw. v. Casablanca. Pasteursingel verm. 8 v. Bayonne n. Poole. Quo Vadis 4 te Waterford v. Mantyluoto. Rochab 8 60 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam Rijsbergen 8 te Gothenburg verwacht. Schippersgracht 8 50 m. o. Fraserburgh (best.). Sheratan 8 50 m. w. Malta n. Belfast. Sporonia pass. 8 Kiel n. Hamina. Strijpe 8 te Valencia v. Marseille. Trompenburgh 8 te Royal Sovereign n. Jersey. Twee Gebroeders 7 te Livorno n. Napels. Vechtstroom 8 15 m. w. Goeree n. Amsterdam. Vrijburg pass. 8 Ouessant n. Casablanca. Westersingel 8 20 m. n.o. Ushant n. Leith Westzaan 12 te Gran ton verwacht v. Kenitra. Wickenburg pass. 8 Kp. St. Vincent n. Rouen. Willi Böhmer 8 30 m. n. Burlings n. Ortona. Wulp 8 te Manchester verwacht v. Amsterdam. Zaanstroom 8 dwars Brighton n. Amsterdam. SLEEPVAART Atlas en Gele Zee 7 Taarnborg vlotgespeelpt bij Maassluis n. Schiedam. Blankenburg 5 v. Gravesend n. Antwerpen. Cycloop en Help 9 700 m. w.n.w. Colombo (best.). Elbe v. Rotterdam te Lissabon. Friesland 8 200 m. n.n.o. Las Palmas n. R'dam. Noordholland 8 300 m. n. eil. Wake n. Nagasaki. Utrecht 7 750 m. z.z.w. San Francisco n. Japan. Zeeland 8 900 m. o. St. John n, Montreal. Zwarte Zee-3 7 v. Emden te Vlaardingen. Stil en een weinig lager De eerste dag van de nieuwe beurs- week gaf een ongeanimeerde affaire te zien met doorelkaar lagere koersen voor de internationals. Het bleef gedurende de ge hele middag stil. De stemming viel tegen. Philips opende gisteren bijna 12 punten lager op 1165, Koninklijke Olie verloor circa een gulden op 150.10 na 150.40. Hoogovens daalde van 1129 tot 1124, (-7). Unilever -3 op 873. AKU startte zeer hoop vol op 504, (+2) doch daalde gedurende de verdere beursduur tot 500. De rayonaan delen verlieten de markt op circa 501. In het laatste beurskwartier kwam er enige belangstelling van Newyorkse zijde voor aandelen Philips waardoor het fonds een punten kon aantrekken. De meeste scheep vaartaandelen gaven iets lagere koersen te zien. Ook hier was de handel zeer gering. Van de Staatsfondsen gaf de staffellening een vaste tendentie te zien met zeer weinig zaken. (ANP). Boeke Huidekoper van 222 op 212; Boom Ruygrok van 181% op 181; Figée van 253 op 256. VERHANDELDE FONDSEN. 4 mei 8 mei Totaal 451 444 Hoger 194 (42.4°/o) 198 (44.6%) Lager 167 (36.4%) 165 (37.2%) Gelijk 97 (21.2%) 81 (18.2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U500%501% 500% Kon. Olie150.00—150.40 149.90 gb Philips 11641166 1164 Unilever 875876 875 Hoogovens 11181120 1118 VOORBURS VAN HEDEN. lste tijdv. A.K.U- 500 Kon. Olie149.40—149.90 Philips 1158—1159 Unilever 871—872 Hoogovens Uil1114 2de tijdv Slot 149.30 1162 872 1114 Vonge slotkoers Amsterd. Bank 399% Ned. Handel Mij 323 Rotterd. Bank... 370 Twentsche Bank 327 A'dam Rubber 119 H.V.A 145% A.K.U 502 Van Berkel's Pat 392% Deli Mij 166.10 340 Nederl. Ford 840 Van Gelder Pap 421 Hoogovens 1127 Müller Nat. Bezft 535 Ned. Kabelfabr... 710 Philips Gem. Bez 1168 Philips Pref. 313 Unilever 875% Wilton Fijenoorc 306 Billiton Mij. II 571% Dordtsche Olie 715% 150.30 H.A.L. 165% K.L.M. 94.50 K.N.S.M 202 Stoomv. Mij. Ned. 184 Ommeren, Phs. v 341% N Scheepv. Unie 167% Interunie f 228.— 255.— 524.— Ver. Bezit v. 1894 f 153.50 Albert Heijn 700 568 803 Bührmann Papiei 735 Ned. Gist- en Sp. 476 Van der Heem 416 Heineken's 620 Hoogenbosch Sch 345 684 682% Kon. Ned. Zout 1440 Sikkens Groep 915 Stokvis R.S Excl. Thomassen Dr. 739% Ver. Machinefabr. 325 Wessanen 398% Zwanenberg-Org 1160 Aluminium Ltd... 36% American Motors 19 Anaconda 61% Bethlehem Steel 47% Cities Service 53 General Motors 46 Kennecott Coppei 92% Republic Steel 61% Shell Oil 43 U.S. Steel 88% Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Iets gemakkelijker Op de Newyorkse effectenbeurs was de handel gisteren geanimeerd. De aandelen sloten iets gemakkelijker toen de omzet nog flink opliep. In totaal werden 5.170.000 aandelen verhandeld, vergeleken met een omzet van 4.980.000 vrijdag. Het Dow- Jones gemiddelde daalde 1,16, met een da ling van 1% dollar voor American Tobac co, 2 voor Du Pont, 1% voor California Standard. Daarentegen monteerde Johns- Manville 2% en Owens-Illinois Glass 1%. De afdeling sporen in de Dow-Jones lijst sloot op 143,62 en gaf derhalve 0,24 prijs, terwijl 15 nutsbedrijven een winst van 0,15 boekten en op 111,98 sloten. De verliezen waren in aantal iets groter dan de avan- ses. In totaal werden 1.324 fondsen ver handeld, hetgeen 23 meer dan vrijdag en 47 meer dan een week geleden was. In totaal kwamen 546 fondsen hoger, met 123 op nieuwe hoogtepunten, en daalden 557. waarvan 8 naar nieuwe dieptepunten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15