Kamerlid stelt vragen over misstanden in rusthuis Ambtenaren steken de hoofden bij elkaar Irt Parj[s staakt^ personeet_ van metro, bus en trein Vervoersstaking in Frankrijk het antwoord aan De Gaulle HET WEER Vóór vijfdaagse werkweek Heemsteedse bejaarden zouden aan bedden zijn vastgebonden a r t i s t i e K .ik mi Bolletje!' tetoging in Johannesburg uiteengejaagd Krachtige Amerikaanse houding in Berlijn In Amsterdam Rotterdam en Den Haag vee lYlUtxIxló mforeijou oiuj! CAMERA INRUIL ACTIE DINSDAG 9 MEI 1961 46e JAARGANG NUMMER 157 IlIIl II .:l|lWi|f SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Dulles zou aftreden Uw oude camera is dan weer geld waard oto Treinen uit Frankrijk kampen met vertraging In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien 11 Kunst 11 Feuilleton 13 Panda en andere beeldverhalen.13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's T 1 I éT JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 mm*#** *1 T 1 V I w 1 T W Tl T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I||l|jig| V i U 11 1 Li I I L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J. %J XXX UL X Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. lelet redactie 5389, na kantooruren 5080. D AG BL AD V O OR V ELS EN - IJ M UIDEN, S ANTPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteurs Jos L. Lodewijks RriacftV^eft.nmrideml.KoMk Uitgave: Ctafcehe B^lrijre, Dami.t. N.V, Cmt, HouM 83, H.a.len, Directie! P. W. Peereboom en Mr. H- C. van de. Mije Het woord is aan in de zilveren rol Rusk voor NAVO: Minder wind Naar aanleiding van bepaalde misstan den, die in een particulier rust- en ver pleeghuis in Heemstede zouden zi,in ge constateerd, heeft het lid van de Tweede Kamer, mejuffrouw dr. J. C. H. H. De Vink (K .V.P.) aan de minister van Maatschappelijk Werk schriftelijke vragen gesteld. Het betreft hier een rusthuis waar naast een aantal oude mensen, ook enige geestelijk gestoorde bejaarden worden ver pleegd. Enigen van hen zouden met een soort hondenriem en met sloten aan de bedden zijn vastgebonden. Mejuffrouw De Vink heeft de minister gevraagd, of deze het niet onaanvaardbaar vindt, dat derge lijke misstanden, die volgens haar soms In mindere, soms in gelijke mate ook nog in andere rusthuizen voor bejaarden be staan, zich nog kunnen voordoen. Zij vraagt tenslotte of de minister het niet dringend noodzakelijk vindt dat een wet op de inspectie van bejaardenhuizen zo spoedig mogelijk tot stand komt. Zij vraagt wanneer de regering een ontwerp van een dergelijke wet bij de Kamer meent te kunnen indienen. IJit dit alles blijkt eens te meer hoe no dig het is dat er zo spoedig mogelijk er kende verpleegtehuizen worden gebouwd. De geringe toewijzing van bouwvolume voor dit doel werkt echter uitermate rem mend. Het is daarom verheugend dat de Nederlands hervormde diaconie aan de Jansstraat in Haarlem thans bericht heeft ontvangen dat de ryksgoedkeuring zal wor den verstrekt voor de bouw van een nieuw gedeelte met 225 verpleegbedden, zodra het bouwbestek, de tekeningen en de uit slag van de aanbesteding kunnen worden overlegd. Het is te hopen dat de hervorm de diaconie thans spoedig met de bouw van haar nieuwe verpleegtehuis zal kun nen beginnen. Franse veiligheidstroepen in Algiers speuren nog steeds naar sympathisan ten van de opstandige generaals. Alle administratieve gebouwen zijn op doorzocht. Tijdens het onderzoek in het gebouw van de prefectuur stond er buiten een sterke gewapende macht aangetreden. Er werd strenge controle uitgeoefend op in- en uitgaande per- Advertentie BARtËüOrÏsSTR™ HAARLEM TEL ,13439 LEIDSESTRAAt" (BIjHcONINGSPI.EIN) AMSTERDAM TEE 223596 NEW YORK (AFP) Volgens het Ame rikaanse weekblad Newsweek wordt er over gedacht, Allen Dulles als hoofd van de centrale inlichtingendienst (CIA) te ver vangen. Onder hen die hem zouden kun nen opvolgen, noemt het tijdschrift gene raai Gavin, die sinds enkele maanden am bassadeur in Parijs is. (Van onze correspondent) PARIJS. De rede van president De Gaulle is in Frankrijk, waarover elders in dit blad wordt bericht, niet bepaald met bijzonder grote instemming ont vangen. De twee grote vakcentrales, de communistische (C.G.T.) en de christe lijke (C.F.T.C.) hebben het beroep op sociale vrede van het staatshoofd beant woord met een staking, die zo goed als algemeen is bij de spoorwegen in geheel Frankrijk en bij het verkeer in Parijs. Op de grote lijnen reden vanmorgen slechts enkele treinen en die er rijden zullen in de loop van de dag grote vertraging rebben. Vannacht om twaalf uur reden de machinisten hun treinen tot het eind station en verlieten daarop hun locomo- tiven. In Parijs reden vanmorgen vroeg maar enkele autobussen en verreweg de meeste Métro-stations waren dicht. Bij Saint Lazare was de chaos compleet. Mensen met nachtdienst konden niet naar huis terug en uit de voorsteden kon niemand naar Parijs. Men probeerde het met dure taxi's of door te liften. De autoriteiten zullen in de loop van de dag een beperkte nooddienst proberen te organiseren. Aan deze algemene staking doet het Socialistische vakverbond (F.O.) niet mee, doch de leden zullen zich met hun communistische en rooms-katholieke collega's ongetwijfeld solidair verklaren. De bonden wilden trachten de regering te dwingen het reeds twee jaar van kracht zijnde versoberingsprogramma los te la ten, of het althans minder streng toe te passen, en gehoor te geven aan de eisen van de werknemers die een minimum loon van 500 nieuwe franc per maand heb ben gevraagd. Bovendien wilden de werk nemers verhoging van het pensioen en een veertigurige werkweek voor de ambtena ren. Advertentie A.s. ZATERDAG 13 MEI starten wij met de CAMERA INRUIL ACTIE KOMT U EENS PRATEN KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Ook bij de Fransen in Algiers is de ont vangst van de rede van De Gaulle slecht geweest. Het heeft bomaanslagen ge regend. Twee in de stad Algiers bij een advocaat en een liberale pastoor, vier in Oran, binnen de dertig minuten en één in Mostaganem voor het gerechtshof. Er zijn geen slachtoffers, hoewel overal de scha de groot is. In Algiers moest de gendar merie in de lucht schieten om een menigte van drie personen, die „Frans Algerije" schreeuwden, te verspreiden. In Algiers vonden vanmorgen de bewo ners vlugschriften in hun brievenbus van de O.A.S. (het geheime leger), waarin de rekruten van het contingent uitgemaakt werden voor bezettingstroepen. Van hun kant hebben de liberaalgezinde Fransen aangekondigd dat zij overal comi- té's van waakzaamheid zullen vormen, en dat zij de soldaten van het contingent bij zich thuis zullen ontvangen. De socialistische „Populaire" is bijzon der fel tegen De Gaulle over zijn oproep tot sociale vrede. Een groot economisch land behoeft nog niet democratisch te zijn, wat het Russische voorbeeld bewijst, aldus dit blad. Het ziet in de passage dat ieder een in staatsdienst zijn plicht moet doen een mogelijke aantasting van het stakings recht. De conservatieve „Figaro" betreurt het dat De Gaulle niets heeft gezegd over de duur van zijn uitzonderlijke volmachten en dat hij het economische plan dat een grote nationale zaak zou moeten worden niet nader heeft gepreciseerd. De linkse Liberation" constateert een voudig: in Frankrijk heerst de absolute monarchie. Het blad voor de zakenwereld Les Echo's schrijft: „Wie had gedacht dat De Gaulle na de rebellie nog eens de leider zou wor den van het dirigisme in Frankrijk?" Vol gens De Gaulle is de tijd van het libera lisme voorbij. Wij gaan, aldus „Les Echos", een periode van semi-liberalisme om niet te zeggen semi-socialisme, tege moet. In Parijs werden maandag over de post gestencilde pamfletten verspreid, die, naar daarin wordt gezegd, een „proclamatie van generaal Salan" zouden inhouden. In de pamfletten staat: „Wij zullen vechten Wij zullen winnen, omdat God ons helpt, Wij zullen deze laatste kruistocht, waar van het lot der mensheid afhangt, onder nemen met het oog gericht op het voor beeld van Jeanne d'Arc". De „proclama tie" was getekend: Raoul Salan (met u ergens op Algerijns grondgebied). ANP Door de stakingsactie van Frans spoorwegpersoneel is het zeker dat treinen uit Frankrijk vandaag met flinke vertra ging in ons land zullen aankomen. De „Ile de France", een trein die vanmorgen vroeg uit Parijs had moeten vertrekken, rijdt niet, aldus delen de spoorwegen mee. W. B r a n n Vaderlandsliefde ligt zwaar op een lege maag. s\\un hui/// ''/n in nv>s y JOHANNESBURG (UPI) Ongeveer zevenhonderd kleurlingen hebben maan dag een protestmars door Johannesburg gehouden in verband met het feit dat de Zuidafrikaanse regering voornemens is ook hen in „lokasies", aparte woonwijken onder te brengen. Er is een desbetreffend wetsvoorstel in behandeling. Indien het wet wordt, bete kent dit dat Indiërs en mensen van ge mengd bloed behandeld worden op dezelf de wijze als de „Bantoes", de negers. Zij zullen dan in afgezonderde woonwijken worden ondergebracht. KAAPSTAD (AFP) In Afrika zijn de negers bezig de blanken geleidelijk te ver dringen en zij steken dat niet onder stoe len of banken, zo heeft de Zuidafrikaanse minister van Justitie, Francois Erasmus, maandag in het parlement verklaard. „Er zijn blanken die zich bij deze ten dentie neerleggen, maar er zijn gelukkig ook anderen die vastbesloten zijn, zich tot het uiterste te verzetten. Inheemsen die worden beheerst door de communisten en andere elementen in Zuid-Afrika zijn er op uit, de teugels van het bewind over te nemen, maar op deze ondermijnende ele menten wordt nauwlettend toezicht uitge oefend", aldus de minister. Advertentie OSLO (ANP) De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft maandag, de eerste dag van de N.A.V.O.- conferentie in Oslo, onder meer gezegd, dat de Amerikanen ten aanzien van Ber lijn een krachtige houding handhaven. Een Russisch-Oostduits vredesverdrag zou een inbreuk zijn op bestaande verdragen. De toegang tot Berlijn moet open blijven en de status van Berlijn zal met alle midde len gehandhaafd blijven. Velen ter confe rentie, onder wie minister Luns, drongen desondanks aan op een duidelijker uit spraak van de N.A.V.O. in deze kwestie. In conferentiekringen werd voorts ver nomen dat Rusk gezegd heeft bereid te zijn lanceerinrichtingen voor raketten voor ruimteonderzoek aan West-Europa ter be schikking te stellen. De Amerikanen den ken aan Scout, Thor- en Atlas-installaties. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vroeg begrip voor België wat de Kongole se kwestie betreft. Betogingen (UPI) Communisten, pacifisten en an dere links georienteerden, kwamen gister avond tijdens een massa-bijeenkomst van aanhangers van de Noord Atlantische Ver dragsorganisatie bij het stadhuis van Oslo met deze laatsten in botsing. De politie wist de vechtenden te scheiden. Deze vragen hebben alle betrekking op een rusthuis in Heemstede. Het hoofd van de Haarlemse gemeentelijke geriatrische dienst, dokter K. Kok, die tevens namens de gemeente Heemstede toezichthoudend arts is op de verpleeg- en rusthuizen in Heemstede, had al enige tijd geleden aan wijzingen gekregen over bepaalde mis standen, die in het bewuste verpleeghuis zouden heersen. Routinebezoeken brachten tot dusverre niets aan het licht. Wel heeft dokter Kok eenmaal sporen van mishan deling geconstateerd. Dit geval is door hem aanhangig gemaakt. Er is door de Justitie toentertijd niet tot vervolging overgegaan, vermoedelijk omdat voldoen de bewijzen ontbraken. In de loop van vo rige week heeft dokter Kok, vergezeld van een verpleegster, een onverhoeds bezoek aan het rusthuis gebracht. Hij was daarbij eveneens vergezeld door enige recherche ambtenaren, die echter in de auto achter bleven. Achterom is men rechtstreeks naar boven gegaan. Daar zou toen een bejaarde vrouw zijn aangetroffen, die met riemen en hangsloten aan haar bed was gebonden. Tevens zou bij dit bezoek zijn geconstateerd dat de verpleging onvol doende was, hetgeen onder meer tot uiting kwam door het feit dat gezout eten werd gegeven aan een patient die een zoutloos dieet moest volgen. Dokter Kok heeft van het door hem geconstateerde een rapport samengesteld dat is gestuurd naar B. en W. van Heemstede en dat morgen tijdens de wekelijkse vergadering van dit college zal worden besproken. Wij hebben ons voor nadere inlichtingen tot de geriatrische -dienst gewend. Men kon ons echter, hangende de bestudering van het rapport door B. en W. van Heem stede, geen inlichtingen verschaffen. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Geleidelijk tot matig afnemende wind tussen noordwest en noord. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.) heeft maandagavond in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag de- onstratieve vergaderingen gehouden. De vergaderingen waren gericht tegen het ingrijpen van de regering in de tot standkoming van een volledige vijfdaag se werkweek voor het overheidsperso neel. In de Rotterdamse Ahoy-hal sprak de bondsvoorzitter, de heer A. van Ros sen, in het Amsterdamse Concertgebouw de tweede voorzitter, de heer J. Hooger- werf en in de Haagse Dierentuin de se cretaris, de heer J. van Dijck. Hoewel het in de bedoeling had gelegen samen met de rooms-katholieke en de christe lijke ambtenarenorganisaties te vergade ren, bleef de A.B.V.A. alleen: De rooms- katholieke bond achtte het onderwerp niet belangrijk genoeg voor een demon stratieve vergadering en de christelijke hond sloot zich daarbij aan. De sprekers spraken in grote lijnen in dezelfde geest en gaven uitdrukking aan de gevoelens van teleurstelling en veront rusting die thans bestaan bij de ambtena ren. Zij voerden voorts aan dat de belan gen van de overheid nu worden geschaad. Steeds minder mensen zijn bereid in over heidsdienst te treden, steeds meer men sen willen de overheidsdienst verlaten. Het ergste is misschien wel aldus de spre kers dat door de houding van de regering het werk van de vakorganisaties en de democratie wordt ondergraven. Men moet er vooral niet te licht over denken dat het gezag van de organisaties en dat van de gezagsdragers daalt. De sprekers uitten hun waardering voor het beleid van vele gemeentebesturen die in het algemeen niet opzij zijn gegaan voor dreigementen. Zij wisten dat zij gelijk hadden en gelijk zou den krijgen. De gemeentebesturen han delden overeenkomstig de voorschriften en hielden rekening met wat de practijk van het leven verlangde. Een waardig maar duidelijk protest was hier op zijn plaats, zo meenden de sprekers. In een ruim betoog gaven zij een over zicht van de feitelijke ontwikkeling sedert de S.E.R. in juli 1958 het bekende advies over de arbeidstijdverkorting heeft uitge bracht aan de staatsecretaris van Sociale Zaken. Daarbij werd uitgegaan van arbeids tijdvermindering van 48 tot 45 uur. Ge dacht werd voorts aan een zoveel moge lijk beperken van de produktieverminde- ring en een gedifferentieerde en geleide lijke invoering per bedrijfstak of onder neming. Elf maanden later sprak de regering nog slechts over het in acht nemen van voorzichtigheid en geleidelijkheid, daarbij verwijzend naar het Rapport van de S.E.R. Hoewel verwacht moeht worden dat het overleg over de arbeidstijdverkorting om streeks september 1960 zou beginnen, ver scheen er op 16 juli een bericht in de dag bladen, waaruit bleek dat de minister van Binnenlandse Zaken een circulaire had gezonden aan de Gedeputeerde Staten van de provincies. Pas op 90 augustus kwam die circulaire in het bezit van de ambtena- Evenals in Rotterdam en Den Haag heeft de Algemene Bond van Ambte naren maandagavond in het Concert gebouw in Amsterdam een demon stratieve ledenvergadering gehouden. Tijdens deze bijeenkomsten hebben totaal 4500 ambtenaren geprotesteerd tegen het ingrijpen van de regering in het tot stand komen van een vol ledige vijfdaagse werkweek voor het overheidspersoneel. renorganisaties. In de circulaire maakte de minister bezwaar tegen de vrije zaterdag en de vijfdaagse werkweek die enkele ge meenten hadden ingevoerd. (Vervolg op pagina 2)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1