•j Nieuwe wegen gezocht naar een hechtere samenwerking tussen IJmond-gemeenten Belangrijke zaken dienen spoedig behandeld te worden - WEDGWOOD llgjyik mmÊm) Vishandel staat of valt met kernassortiment-vis lil' mnniTT In en om de stad Doorgaan, maar hoe? IJ AC VERGADERDE TOT 1 UUR IN DE NACHT Twee moties ft, Actuele visreclame van produktschap Nieuwe vrachtvaarder voor Rotterdamse Lloyd IJmondverenigingen vandaag en morgen DINSDAG 9 MEI 1961 S Weer veroordelingen op Nieuw-Guinea Vier mogelijkheden i ta Twee moties Het uto Diep geschokt Geen fabeltjes I een klasse apart nu 00'n onderdelen im-SÊÊF verkrijgbaar bij 'V BREESTR. 40-42 BEVERWIJK IJslandse trawler lost in IJmuiden Geanimeerde discussies in Bergen Over de samenwerking in de IJmond zijn de tongen van alle leden van het IJmond- Adviescollege gisteravond vanaf halfacht tot één uur 's nachts in beweging geweest. Want met die samenwerking, tussen Vel- sen, Beverwijk en Heemskerk, waarmee in 1954 een begin is gemaakt, is het in de afgelopen jaren allerminst best gegaan. Daarover heeft men gisteravond opnieuw in alle mineurtoonaarden kunnen horen spreken in de raadzaal van Velsen. Op vrijwillige basis besloten destijds de drie IJmondgemeenten verschillende be langrijke vraagstukken die het gehele IJ- mond-gebied betroffen tesamen te bespre ken en eventueel op tc lossen. Door aller lei omstandigheden, waarover men gede tailleerde bijzonderheden kan lezen in ons verslag van de openbare vergadering, is aan die samenwerking praktisch een einde gekomen. „Zo kan het niet langer", was de algemene verzuchting van de leden van het dagelijks bestuur zowel als van het al gemeen bestuur. Of, om het wat krasser uit te drukken, zoals wethouder R. Ver beek van Velsen dit deed: „Een hoop ge- pier en we hebben niets bereikt"; en wet houder H. de Boer merkte op dat bij de meest gewone zaken die de IJmond aan gaan geen greintje samenwerking is ge constateerd. Weinig goeds dus. Toch staan er posi tieve geluiden tegenover: gisteravond ble ken de meesten wel voor een voortbestaan van de samenwerking te zijn, maar dan (uiteraard) in een andere vorm. Het was Velsens burgemeester mr. J. C. Bührmann die als voorzitter van het dagelijks be stuur enkele suggesties deed, die serieus zijn overdacht en besproken. Het meest voelden de leden van het algemeen be stuur voor een voortzetting van de samen werking, waarbij dan echter tevoren moet worden bepaald wélke zaken onderwerp van bespreking zullen uitmaken en waar bij tevens alle ter zake dienende stukken (zoals rapporten) goed bestudeerd moeten kunnen worden. De Heemskerkse wethouder C. J. A. de Ruyter (K.V.P.) kwam met een ander voorstel ter tafel. Hij beoogt oprichting van een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam voor de IJmond, dat eventueel bin dende besluiten voor de aangesloten leden zou moeten kunnen nemen; want ook Heemskerk wil de huidige vorm en wijze van samenwerking niet langer gehand haafd zien. Het bleek dat er wel enkele leden waren die voor deze suggestie voel den. Niemand zal kunnen ontkennen dat wer kelijke en deugdelijke samenwerking in de IJmond waarlijk wel belangrijk zou zijn voor de hier wonende mensen en de dui zenden die er nog bij zullen komen. En dan niet slechts samenwerking tot onge veer 1 januari 1963 (de datum die in het ontwerp van wet tot fusie van Beverwijk en Heemskerk is genoemd), maar even goed daarna. Want ook na een eventuele fusie tussen twee genoemde IJmond-gemeenten zal sa menwerking tussen het „noordelijke" en „zuidelijke blok" noodzakelijk zijn. Dit be toogde gisteravond ook de burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen: „Wij hebben samen de opdracht de IJmond te ontwikkelen, fusie of geen fusie." Hopelijk zal het het dagelijks bestuur in samenwerking met de fractievoorzitter ge lukken de suggesties en voorstellen, die maandagavond in de warme raadzaal zijn gedaan, zodanig in elkaar te passen, dat er inderdaad voor de toekomst van dit groeiende gebied een duidelijk patroon van werkelijke samenwerking verkregen zal worden. Onder gr ondsen wilden KPM- schip overmeesteren De landschapsrechtbank in Sorong heeft zeven leden van de organisatie „Tentara Tjendrawasi Tjandangan" veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zeven maanden tot vier jaar, aldus meldt de „Nieuw Guinea Koerier". De leider van de ondergrondse groep, de verpleger Samori, kreeg vier jaar, evenals de metselaar Warinoessi. De la borant Woisiri en Tanati (zonder beroep) werden tot drie jaar veroordeeld. Twee stuurlieden van de lokaalvaart, Papirindei en Worabay, kregen twee jaar, verdachte Samaduda kreeg zeven maanden gevange nisstraf. Geen der veroordeelden wenste hoger beroep aan te tekenen. De zaak was aan het rollen gekomen toen in oktober vorig jaar een zekere Im- biri in Sorong wegens een vermogensde lict werd gearresteerd. Bij fouillering bleek hij in het bezit te zijn van een lid maatschapskaart van de T.T.T. Bij onderzoek bleek dat in Sorong en omgeving totaal 131 leden van deze orga nisatie woonden. Zij hadden voor zover kon worden nagegaan geen daadwerkelijke steun verleend aan Indonesië, maar wel hadden zij schetsen gemaakt van de vlieg velden van Biak, de scheepswerf van Ma- nokwari, de stad Biak, de marinekazerne in Sorong en andere objecten. Ook werd ontdekt dat het plan bestond het K.P.M.-schip „Kasimbar" tijdens de vaart naar Merauke te overmeesteren. Maar door gebrek aan medewerking van de zijde van de bemanning van de „Ka simbar" kon dit plan niet worden uitge voerd. Er zijn gisteravond tijdens de tweede openbare vergade ring van het adviescollege voor het IJmondgebied enkele behartigenswaardige dingen gezegd, die rechtstreeks in ver band staan met de hortende en stotende samenwerking tussen de drie IJmondgemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Leden van het dagelijks bestuur hebben af en toe een tip van de sluiter der geheimzinnigheid opgelicht, die hing over tal van belangrijke zaken, waarover velen spreken: zoals de city in Beverwijk (de nieuwe stadskern in het streekplan voor de IJmond-Noord) en het uitgebreid technische onderwijs. Allemaal zaken, waarover de leden van het algemeen bestuur die in ruim twee jaar niet zijn bijeengeroepen maar die daarom ook niet hebben gevraagd graag eens een avondje wilden praten om er het juiste van on aan de weet te komen. Soms waren er rapporten uitgebracht, die zij nooit ter inzage hebben gehad. Ook wilden zij weten wat er door de leden van het dagelijks bestuur is besproken. Ondertussen is de kwestie van het uitgebreid technische nderwijs tijdens de gisteravond gehouden openbare ver- adering waarvoor bijzonder veel publieke belangstelling estond wel zo uitputtend behandeld, dat men zich terecht kan afvragen of het nog wel zin heeft deze kwestie in een volgende vergadering nog eens ter sprake te brengen. Want er komt een volgende vergadering! Hierop zullen de leden van het algemeen bestuur in derde instantie het woord kunnen voeren. Tevens zal een nieuwe vorm van samen werking tussen de IJmondpartners besproken worden. Op 14 april werd de eerste vergadering van het IJmond-Adviescollege, dat ruim twee jaar niet bijeen was geweest, om half elf des avonds geschorst, geheel over eenkomstig het reglement van orde. Doch gisteravond ging voorzitter Bührmann bij na tot het bittere einde door. Bijna, want hij had ook de derde ronde willen afhan delen, als er geen andere meer praktische suggestie was gedaan en misschien ook wel omdat om één uur vannacht sommige leden onverholen hun slaap demonstreer den. Voorzitter Bührmann kwam met vier mogelijkheden, waarover men zijn gedach ten kon laten gaan. De eerste mogelijk heid: het IJmond Adviescollege dient op geheven te worden. „Men hoeft heus niet meer dan een blauwe maandag te hebben meegelopen om dat te concluderen". Ten tweede: doorgaan op deze manier. „Maar dan bedreigt men zichzelf". Ten derde: het reglement zodanig te wijzigen, dat er van tevoren vast staat over welke zaken men gaat spreken in IJmond-verband. En ten vierde: een wettelijke regeling van de samenwerking, doch hiervoor voelde hij niets, omdat dit neer zou komen op de des tijds zo gevreesde IJmond-raad (al was het dan een mogelijkheid die de minister overwoog), wat weer betekent, dat de ge meentelijke autonomie vaarwel gezegd kan worden. J. Nuyens De heer J. Nuijens (KVP-Velsen) noem de de samenwerking die in 1954 in het IJ mond Adviescollege werd vastgelegd een „mariage de raison" een huwelijk uit verstandige overwegingen, uit lijfsbehoud. Omdat niemand der IJmond-partners de gemeentelijke autonomie wilde verliezen door instelling van een IJmond-Raad een boven-gemeentelijk orgaan voor het gehe le IJmond-gebied. Als de samenwerking niet op vrijwillige basis zou gelukken, had de minister de IJmond-raad als stok ach ter de deur. Maar over de samenwerking op vrijwil lige basis had de heer Nuijens geen goed woord, of misschien ook wel: „tutti-frutti" noemde hij haar. Hij vond het zeer vreemd dat Velsen juist nu er een bestuurlijke indeling in de IJmond voor de deur staat (fusie van Beverwijk en Heemskerk en grenswijziging tussen Velsen en Bever wijk. Red.) wil uittreden uit het IJAC. Dit noemde hij een onwaarachtig stand punt. Bovendien zag hij daarin een mis kenning van de kleinste IJmond-partner, Heemskerk. De heer Nuijens bracht hulde aan burgemeester H. Nielen en zijn staf voor de prestatie die zijn gemeente heeft geleverd in de IJmond. Ook voor Bever wijk had hij bewondering. De KVP-fractie zou een voorstel tot opheffing van de sa menwerking in de IJmond niet steunen, omdat óók na de fusie er vraagstukken te over zullen zijn, die overleg en samenwer king tussen de gemeenten noodzakelijk maken. De heer T. M. Luijpen (KVP-Beverwijk) ging in op de kwestie van het uitgebreid technische onderwijs in de IJmond. Deze kwestie was op de agenda van het IJAC gezet. De vorige keer niet, maar toen kre gen de leden gelegenheid bij de algemene beschouwingen over de begroting van het IJAC erover te praten. De spreker wees erop dat Beverwijk kort geleden juist heeft gehandeld door de aanvrage van een r.k. stichting voor het oprichten van een r.k uts in Beverwijk, in behandeling te ne men en goed te keuren. „Mogen raden dan geen besluiten meer nemen?" zo vroeg hij zinspelend op de mededeling dat Bever wijk de plannen van het IJAC met betrek king tot het uto in de IJmond had door kruist. De heer Jac. de Weyer (KVP-Bever wijk) bleef op het eerder ingenomen stand punt staan, dat rapporten over het uto, de city en het ziekenhuisvraagstuk alsnog in het openbaar in het IJAC moeten worden behandeld. Hij kwam met een motie ter tafel, waarin zijn fractie het voorstel deed een vergadering binnen drie of vier maan den te houden, waarop genoemde kwes ties zullen worden besproken. „Het is on doenlijk een juist oordeel te vellen over de samenwerking in de IJmond, zolang die zaken niet aan de orde zijn gekomen", al dus luidde een zin in de motie. De motie is nog niet ingediend, maar wel besproken. Mevrouw Allan-Schilthuis (VVD-Bever- wijk) kwam ook al met een motie, nage noeg van gelijke strekking als die van de KVP-fractie. Haar fractie vroeg echter om zo spoedig mogelijk een vergadering bijeen te roepen ter bespreking van ge noemde zaken. Haar fractiegenoot mevrouw G. E. Heij- koop-Van Reekum vergeleek het IJmond Adviescollege op originele wijze met een kindje, dat in een niet al te stevig bedje ligt, maar dat wellicht nog een grote vent kan worden, mits het goede voeding krijgt. Het moederlijke betoog van dit lid bracht soms de lachspieren danig in be weging. Vanachter de collegetafel mom pelde iemand: „bakerpraatje". Maar me vrouw Heijkoop-v. Reekum geloofde stel lig in een samenwerking tussen de IJ- mond-partnérs. „We moeten het toch weer proberen", zei zij. Optimistisch over een nieuwe vorm van samenwerking toonde ook de heer H. J. Lips (AR-Velsen) zich. Hij betreurde het dat teveel binnen de kamer van het dage lijks bestuur van het IJAC is besproken. Zijn fractiegenoot, de heer D. Koger (Be verwijk), veronderstelde dat de samen- werkingsgedachte wel leeft. Hij betoogde dat zijn fractie in Beverwijk destijds te gen het voorstel was om een krediet van ƒ50.000,- te verstrekken met betrekking tot het doen ontwerpen van een city-plan. De heer J. van Os van de Abeelen (P.v.d.A.-Velsen) vond het moeilijk om nu al een oordeel te vellen over de vier mo gelijkheden die de voorzitter had geopperd over de toekomst van het IJmond Advies college. Hij wilde zich niet van de zaak afmaken overeenkomstig de bekende vers regel „ze dronken een glas en lieten de zaak zoals die was". Zolang er iets posi tiefs te bereiken is, zal hij voorstander van de samenwerking in de IJmond zijn. „Als volwassen mensen moeten wij po gen een samenwerkingsvorm te bereiken, alleen weet ik nog niet hoe het moet al dus de spreker. De heer Van Os meende, dat het IJAC is afgedwaald, doordat er in dit lichaam niet geredeneerd is vanuit een brede visie op de problematiek in de IJ mond, maar vanuit plaatselijk gezichts punt. De werking moet juist andersom zijn. In de diverse gemeenteraden in de IJmond moet de visie op de IJmond als geheel te constateren zijn. Hij wilde zich beraden over de wijze van samenwerken in de IJmond. „Ik heb er geen bezwaar tegen dat er zaken in be handeling worden genomen, maar of het zin heeft betwijfel ik", aldus de spreker die in dit verband wees op de reeds geno men beslissing tot stichting van de r.k. uts in Beverwijk. Over deze kwestie stel de hij enkele vragen aan het dagelijks be stuur. Ook wilde hij weten wat nu precies een compromis-school is en hij vroeg zich tenslotte af of de bevolking van de IJ mond niet gebaat is bij een school voor uto, die juist met het oog op de zeer ver schillende samenstelling, zoveel mogelijk mogelijkheden biedt voor die verschillen de bevolkingsgroepen. Alle leden van het dagelijks bestuur hebben hierna het woord gevoerd. Wethou der C. J. A. de Ruyter (KVP-Heemskerk) zei dat samenwerking op deze voet geen IM A. de Jong (weth.) zin meer heeft. Heemskerk is dan ook niet van zins langer zijn medewerking te ver lenen. Hij stelde voor een rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam voor de IJmond in te stellen. Hij was van mening dat daartoe aan enkele voorwaarden moet worden voldaan. Er zal een ruime visie van de leden worden geëist, een groot ver antwoordelijkheidsgevoel en een groot vertrouwen tussen de politieke partijen gevraagd worden. Wethouder A. J. Hermes (KVP-Bever- wijk) hield een zeer uitvoerig betoog over het uitgebreid technische onderwijs in het gebied van de IJmond. Hij was zeer gede tailleerd en ook zeer gedocumenteerd. Hij was van mening dat twee r.k. uts-en le venskansen hebben in het gebied IJmond- Haarlem. Het wordt volgens hem hoog tijd H. de Boer Boer (weth.) dat belangrijke zaken zo spoedig mogelijk in het IJmond Adviescollege behandeld dienen te worden. Wethouder W. Vessies (KVP-Beverwijk) zei dat zijn gemeente diepgaande studies moet maken over de te bouwen stadskern. Dit is een tijdrovend en zeer moeilijk werk. Volgens hem kan Beverwijk niet wachten met de aanpak van dit geweldige vraagstuk totdat de zaak in het IJmond Adviescollege is behandeld. Wethouder H. de Boer (P.v.d.A.-Velsen) was ook van mening dat er een nieuwe vorm van samenwerking gevonden dient te worden. „Nu zitten we elkaar te be schuldigen". De opbouw van de IJmond is volgens hem een mislukking geworden. In wezen is het de opbouw van drie kleine steden. Ten aanzien van centrale voorzie ningen voor dit stedelijke agglomeraat is nagenoeg niets tot stand gekomen. Dat blijkt nu genoeg. Hij ging een stapje ver» der door te veronderstellen dat fusie mis schien niet nodig was geweest bij een goe de samenwerking tussen de IJmond-ge meenten. Zijn vertrouwen in de samenwerking is diep geschokt. Het is hem herhaaldelijk gebleken dat particulieren beter geïnfor meerd waren dan de leden van het dage lijks bestuur van het IJmond Adviescolle ge. Soms bleken zij (die particulieren dan) zeer goed op de hoogte te zijn van de ar beid in de commissies van het IJAC. Hij had dat ervaren zowel bij de ziekenhuis kwestie als die van het uitgebreid techni sche onderwijs. „Bij doodgewone zaken is gebleken, dat er geen samenwerking mo gelijk is", zo riep hij uit. Velsen heeft altijd alles gedaan alle le vensbeschouwelijke groeperingen aan hun trekken te doen komen. In dit verband ging de heer De Boer dieper in op de kwes tie van de r.k. uts in Beverwijk. Het pleidooi door de heer Hermes voor een r.k. uts in die stad, begreep hij niet. „Alle groeperingen moeten gelijk behan deld worden, zo niet dan schei ik ermee uit. Soms moest ik mijn eigen werk voor de gemeente laten liggen", aldus de spre ker. Hij betoogde verder dat het uitge breid technische onderwijs in de IJmond een idee van Velsen was, dat in het IJ mond Advies college ter tafel is gebracht, maar door een andere gemeente is toege past, Hij logenstrafte wat dit betreft de mededeling van wethouder Hermes in de Beverwijkse raadsvergadering, waar is gezegd dat de uts-kwestle niet in het IJAC zou zijn besproken. Bovendien had wet houder Hermes in een vergadering van het dagelijks bestuur van het IJAC ge zegd, dat indien er een school voor uto zou moeten komen in het IJmond-gebied, dit dan toch een rooms-katholieke zou wor den. De heer De Boer bewees dit aan de hand van notulen. Bovendien zei de heer De Boer, dat het een sprookje is dat Be verwijk de aanvraag van de stichting voor een r.k. uts in behandeling moest nemen, want de aanvraag was formeel al verlo pen". Over de IJmond zelf zei de wethouder tot slot: „Ik heb maar één grote zorg, dat is het gebied aan de noordkant, waar een steenstad verrijst, maar waar geen reke ning wordt gehouden met de wensen van de mensen. Er is veel scheef". Wethouder R. Verbeek herinnerde aan de vele moeilijkheden die de vrijwillige samenwerking van de IJmond-partners had gegeven. Hij vond dat deze vergade ringen niet erg verheffend zijn geweest, „Een hoop gepier, maar niets bereikt. Het moet een genoegen voor de buitenwereld zijn om de onmacht hier te zien. Ik vind dit flauwe kul, dit doet men onder school jongens", aldus de heer Verbeek over de wijze van samenwerken. Maar toch gaf hij toe dat er een taak is voor het IJmond adviescollege. Wethouder E. Gerritse (P.v.d.A.-Bever- wijk) achtte het niet goed mogelijk dat het IJAC een objectieve beoordeling zou kunnen geven over het befaamde city- Mr. Bührmann vraagstuk. Dit is een materie die te moei lijk is om tot een verantwoorde discussie te komen. Hij stelde voor de kosten van het rapport uitgebracht door het Neder lands Economisch Instituut geheel voor Beverwijkse rekening te nemen. Wethouder A. de Jong (AR-Velsen) zei, dat het IJmond Adviescollege geenszins een strijd is tussen rooms en rood, waar de protestants-christelijken tussenin spar telen. Volgens spreker zou in Beverwijk de mening gelden, dat die stad zo gauw mogelijk zo groot mogelijk moet worden. Ook hij wilde de samenwerking wel voort zetten, maar dan in andere vorm als tot nu toe geschiedt. „We moeten redden wat er te redden valt en geen fabeltjes verko pen over een rooms-rode strijd in de IJ mond", aldus besloot de heer De Jong. De vergadering werd uitgesteld tot na der order. Het was inmiddels één uur vannacht geworden, zodat voorzitter Bühr mann iedereen welterusten wenste en ad viseerde nog eens een uurtje te slapen over de manier waarop de IJmond-sa- menwerking het beste kan worden voort gezet. Advertentie TEGEL Het produktschap voor vis en visproduk- ten gaat een actuele reclame voeren voor visgebruik. De grote moeilijkheid bij vis is de sterk schommelende aanvoer, zodat het kan voorkomen, dat men schelvis aan beveelt als de vis net duur is of „eet meer panharing" zegt als er juist geen haring is. Maar nu heeft men reclameplaten klaar voor haring, makreel, kabeljauw, schelvis, en zeezalmfilet. Wanneer er een grote aanvoer van een bepaalde soort is en de prijzen redelijk zijn worden deze platen zo snel mogelijk uitgezet bij de detail handel. Maandagmiddag is voor de eerste maal de IJslandse trawler Petur Thorsteinsson in de haven van IJmuiden aangekomen. Het schip, dat 1800 kisten haring aan boord had, kon niet onmiddellijk worden gelost daar er geen losapparatuur aan boord was. Pas dinsdagmorgen is men met lossen be gonnen. Vandaag is het nieuwe motorschip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, de 15.000 ton metende „Seine Lloyd" door de rederij overgenomen van C. van der Giessen en zonen's scheepswerven te Krimpen aan de IJssel, waar de „Seine Lloyd" is gebouwd. Gezagvoerder is kapitein C. G. G. Hoek uit Den Haag, die vrijwillig van zijn com mando over de „Willem Ruys" afstand heeft gedaan omdat hij liever vracht dan passagiers vervoert. De „Seine Lloyd", die geen passagiers- accomodatie biedt, is thans de grootste vrachtvaarder van alle lijndiensten. De lengte ervan is ruim 166 m., de breedte 21,2 m. en de hoogte 13.1 m. De bruto- tonnage bedraagt circa 11.500 ton. De ongeveer 55 bemanningsleden krijgen vrijwel alle een éénpersoonhut tot hun be schikking. Na een kustreis via Antwerpen, Hamburg en Bremerhaven zal de „Seine Lloyd" op 26 mei voor de eerste officiële reis uit Rotterdam vertrekken naar de Philippijnen, Hongkong en Japan. Op de volkshogeschoolbijeenkomst voor de vishandel te Bergen is keiharde taal gesproken. De nieuwe mogelijkheden voor de verkoop vormden de aan leiding tot de gesprekken, maar onomwonden werd toch door verscheidene sprekers gezegd, dat de vishandel staat of valt met het kernassortiment: de vis zelf. De heer I. Cohen, secretaris van de commissie detailhandel in vis en ad junct-secretaris van het hoofdbedrijf schap detailhandel, gaf een bloemlezing van opmerkingen, die hij over viswinkels had gehoord. Over onappetijtelijk ge bakken vis, die van binnen eigenlijk ge kookt is, over slechte etalages, onhygië nische gewoonten en veranderlijke hoe veelheden zout. Bij -viswinkels kan een huisvrouw soms zeggen, dat ze beter vis kan bakken dan de handelaar. Dat is bij banketbakkers of slagers niet mogelijk. De heer Cohen vond de angst van de vishandel voor de verkoop van diepvries- vis en voorgepakte gekoelde vis door an deren ongemotiveerd. Bij het hoofdbedrijf schap detailhandel maakt men zich wel bezorgd over de kleine kruideniers, die sterk bedreigd worden door grossiers filialen en grote zelfbedieningszaken. Maar hoewel de vishandel kampt met de moei lijkheden van de opvolging, met aanvoer- problemen, de éne topdag en de grote ka pitaalsbehoefte, loopt men toch geen ge vaar, als men maar een goede specialist is. Vis hoort het kernpunt te blijven, maar dan is goede verzorging en presentatie be langrijk. Men dient de wensen van de consument in het oog te houden. De heer Cohen meende, dat men de prijzen best wat kan verhogen als daar mee kwaliteitsverbetering gepaard gaat. De praktijk wijst dat bij verschillende za ken uit. Er is tegenwoordig bij de kopers zelfs een wat overdreven neiging om het duurste te kopen omdat dat het beste wel zal zijn. „Uw kracht is uw specialist zijn" zei de heer Cohen. „U zult nooit extra vis ver kopen omdat u een goede kruidenier bent. Maar ais u klanten door goede waar aan uw viszaak bindt kopen ze ook wat an ders". Enige koopdag Lang heeft men gesproken over de vrij dag, de enige dag waarop de meeste huis vrouwen vis kopen. De aanvoer heeft zich volledig hierop ingesteld en het blijkt voor detaillisten dan ook vaak moeilijk op an dere dagen een goede sortering te bemach tigen. Aan het vrijdagprobleem blijken heel wat vicieuze cirkels vast te zitten. De heer P. G. Scharleman, vishandelaar uit Gouda, zag omzetsnelheid als een eer ste vereiste. Daarom kan een viswinkel, die snel omzet, ook beter diepvriesvis ver kopen dan een andere zaak, waar in de praktijk de diepvriesvis achterblijft in het diepvriespakket. Overigens zij#, de viswin kels sterk achter met diepvrTeskasten te genover groentewinkels en kruideniersbe- drijven. Gezamenlijk inkopen De heer Scharleman beklemtoonde de hoofdzaak van gezamenlijk inkopen, om zodoende de kosten te drukken. Al bleek men wel sterk te twijfelen aan de bereid heid van de Nederlandse viswinkeliers om samen te gaan. Het individualisme is groot. De voorzitter van het bedrijfschap de tailhandel wees er echter op, dat het in andere branches met een even sterke in dividualistische inslag wel is gelukt. De vishandel zal wel moeten om het hoofd boven water te houden. De heer Scharleman zag maar twee mo gelijkheden voor de viswinkels. Men kan een groot bedrijf zijn met grote omzet snelheid of men kan een klein „taria"- bedrijf zijn met maar weinig vis in het assortiment. Andere mogelijkheden zijn er, behalve de straathandel dan, niet. De kleine visbedrijven zullen het niet volhou den, zoals ook bij de kleine kruideniers het geval is. Drs. H. v.d. Laar, hoofd afdeling mid denstandsvoorlichting van het Ministerie van Economische Zaken, besprak de be- drijfsvergelijking, waarbij verschillende collega's eikaars resultaten bekijken en bestuderen om zodoende van elkaar te le ren. Ook hier bleek weer, dat er nog heel wat wantrouwen te overwinnen is. Maar het ziet er toch wel naar uit, dat er dis cussiegroepen op gang zullen komen. DINSDAG 9 MEI Zomerlust, Santpoort, toneelvereniginj Jan van Dommelen met Voorschrifi van de dokter. Het Centrum, Beverwijk, 20 u.: lezing met film, Jo van Dijk, voor leden van de Gieteling. WOENSDAG 10 MEI Kennemer Theater, Beverwijk, geheel onthouderstoneelvereniging voert op „Pim- metje".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5