Recreatie in Kennemerduinen heeft weinig invloed op flora Koude Hemelvaartsdag hield velen bij de warme kachel Acht doden in het verkeer B. en W. van Heemstede besluiten een nader onderzoek in te stellen Aan de adverteerders Nederlands-Westduitse wrijving over Stalmann Meer ongelukken in de burgerluchtvaart IJmuidense flat stond week onder stroom Wethouder moet weg na ruzie om gat in weg Haarlemse omgekomen bij Vinkeveen Amerika zegt Z.-Vietnam alle steun toe Vijf en drie jaar geëist voor diefstal van veertien auto's Akense Karelsprijs voor professor Hallstein G DAG 12 MEI 1961 Ir. E. C. M. Roderkerk gepromoveerd Duitsers betaalden met waardeloze „cheques" Minister Marijnen spreekt bepaalde geruchten tegen Mevr. Salan verdwenen? Amerikaans tempo In 1960 52 ongevallen en n totaal 850 doden Kerkelijk nieuws Hiermede willen wij nogmaals uw speciale aandacht vragen voor een tijdig inzenden van advertenties. Wij verzoeken u met het volgende rekening te willen houden Alle teksten voor advertenties dienen de dag voor plaatsing uiterlijk om 12 uur 's middags in ons bezit te zijn. Dit geldt ook voor Luidsprekers, echter niet voor Familieberichten. Indien de advertenties vóór deze tijd worden ingezonden, kunnen wij plaatsing op de aangegeven dag zonder enig voorbehoud garanderen. Later binnengekomen advertenties zullen nog zoveel moge lijk worden geplaatst, doch wij moeten ons voorbehouden de plaatsing tot de volgende dag uit te stellen. Indien dit door u niet gewenst wordt, wilt u dan zo vriende lijk zijn een andere plaatsingsdatum te vermelden Indien deze ontbreekt nemen wij aan, dat u met uitstel tot de vol gende dag accoord gaat. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. Rumoer in Baarland Deense visgronden worden bewaakt door vliegboot MISSTANDEN IN RUSTHUIS Voorzitter van de EEG Commissie onderscheiden Kort nieuws In de aula van de Landbouwhogeschool in Wageningen is vandaag gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde ir. E. C. M. Roderkerk uit Overveen, na verdedi ging van een proefschrift getiteld: „Re creatie, recreatieverzorging en natuurbe scherming in de Kennemerduinen". Als promotor fungeerde professor dr. ir. J. T. P. Bijhouwer, hoogleraar in de tuin- en landschapsarchitectuur. De heer Roderkerk, die directeur is van de Stichting het nationale park „De Ken nemerduinen", heeft in zijn proefschrift het resultaat vastgelegd van onderzoekin gen in dit recreatiegebied over de samen stelling en de geaardheid van de recrea tiezoekenden, de directe invloed van de recreatie op het landschap, flora en fauna en beschermende maatregelen en hun ef fect. Voor de publikatie van het proef schrift heeft de heer Roderkerk medewer king verkregen van de A.N.W.B. De heer Roderkerk memoreert in zijn proefschrift, dat het nationale park in 1951 is opengesteld voor het publiek. Het aan tal bezoekers is in 1959 gestegen tot rond 465.000. Hierdoor is dit park het drukst bezocht gebied van de voor het publiek toegankelijke terrein tussen Noordwijk en Bergen. Een zeer belangrijk deel van het dag- bezoek is afkomstig uit Amsterdam en Haarlem. Het aantal kampeerders steeg in 1959 tot 105.000, hierbij waren dertig percent buitenlanders, merendeels Duit sers. Uit het onderzoek van de heer Roder kerk is gebleken, dat de weersgesteldhe den op de weekeindkampeerders wel en op de vakantiekampeerders geen merkba re invloed hebben. De kampeerders ma ken opvallend weinig gebruik van de mo gelijkheid tot bezoek aan de overige ter reinen van de Kennemerduinen. Ondanks de grote aantallen bezoekers is de slijtage van het terrein beperkt ge bleven. Van ongunstige invloed op de flora is tot dusverre niets gebleken. De uitwer king op de fauna, voor zover deze met enige zekerheid aanwijsbaar is, manifes teert zich voornamelijk in de verplaatsing van de nesten van op de grond broedende vogels van het drukbezochte zuidelijke naar het rustiger noordelijke deel van het terrein. Bij een aantal vogelsoorten is een zekere mate van gewenning aan het pu bliek merkbaar. De invloed van de recreatie op land schap, fauna en flora is belangrijk minder dan die van waterwinning, beplanting myxomatosis en jachtverzorging. De bescherming van landschap, fauna en flora gebeurt onder meer door voorlichting op speciale borden, die door middel van aanschouwelijke voorstelling en begrijpe lijke tekst de reden van de verboden dui delijk maken. De duinwachters hebben tot taak om niet corrigerend maar instruerend op te treden. Echte baldadigheid of kwaadwilligheid komt zelden voor, aldus de heer Roderkerk, die zich op het standpunt stelt, dat recrea tiezoekenden niet zonder meer verantwoor delijk kunnen worden gesteld voor aange richte schade. Men dient zich eerst af te vragen, of de voorlichting wel effectief ge noeg is geweest. Volgens ir. Roderkerk is het wel zeker, dat het al dan niet opvol- Ir. E. C. M. Roderkerk gen van de aanwijzingen in hoge mate afhankelijk is van de manier waarop ze worden gegeven. De invloed op het landschap van be schermende maatregelen is gering. De speelvijvers kunnen als een verfraaiing worden beschouwd, zo schrijft hij. De parkeerterreinen zijn naar zijn mening sto rend, maar ze zijn voor het grootste deel zo goed mogelijk gecamoufleerd. Wegens hun ligging nabij de ingangen zijn ze ook van weinig betekenis voor het natuur schoon van het nationale park als geheel. Drie Duitsers van naar schatting onge veer dertig jaar hebben kans gezien in Ockenburgh, Loosduinen, Monster, Scheve- ningen en Breda een aantal winkeliers te bewegen tot het afgeven van goederen, zonder dat de winkeliers daarvoor betaling ontvingen. Zij hebben zelfs nog kans ge zien geld toe te krijgen. Want in Breda tankten zij voor 13,- benzine, waarvoor zij een „cheque" van 100,- uitschreven. De pompbediende gaf hen daarop 87,- te rug. Deze „Cheques" zijn afkomstig uit een in Hamburg gestolen bonboekje, waar op het briefhoofd vermeld staat van „inter nationale Gutezeigen Organisation Otto Wachter, Hamburg". Met deze „cheques" kochten zij bij een Scheveningse winkelier voor 130,- heren kleding. Het vermoeden bestaat dat zij ook in andere plaatsen met deze cheques zullen proberen winkeliers op te lichten. De poli tie is naarstig naar deze Duitsers aan net speuren. BONN Het moeilijke werk van de laatste jaren aan de verbetering van de officiële Nederlands-Westduitse betrekkin gen, begint thans hinder te ondervinden van de beschuldigingen die van Nederland se zijde zijn geuit omtrent vermeende om koopbaarheid van de hooggeplaatste Mi- nisterialdirektor op het Westduitse minis terie van Landbouw, dr. Otto Stalmann. Zolang deze zaak niet in het reine is ge bracht en de Nederlanders, hetzij hun be schuldigingen tegen dr. Stalmann hebben waar gemaakt, hetzij zich formeel hebben verontschuldigd voor hun aantijgingen, zal het contact tussen de ministeries vati land bouw in Den Haag en in Bonn aanzienlijk stroever blijven dan tot dusver het geval is geweest, zelfs op het allerhoogste ni veau. Het staat namelijk vast, dat het voorgenomen bezoek van de Nederlandse minister van Landbouw, mr. Marijnen, die heeft toegegeven degene te zijn ge weest, die de zaak-Stalmann aan het rol len heeft gebracht, voorlopig door de Westduitse minister Erwin Schwart is af' gezegd. Het bericht dat deze zijn Neder landse collega een, wat men in Bonn be titelt als een „koele brief" hebben geschre ven, waarin hij hem heeft medegedeeld, dat hij hem voorlopig niet kan ontvangen belachelijk genoemd. In politieke kringen in Bonn hoort men verder, dat tot de opheldering van de raadselachtige zaak de Westduitse amb tenaren in de landbouwcommissies van de EEG zullen weigeren met Nederlandse vertegenwoordigers aan een tafel te gaan zitten. DEN HAAG (ANP) De aanklacht „tegen Unbekannt" wegens laster, die de advocaat van dr. Stalmann heeft opgesteld, is nu in het bezit van mr. dr. J. C. Maris, de officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag. Mr. dr. Ma ris verklaarde dat de aanklacht „naar Nederlandse opvattingen niet voldoende concrete aanwijzingen inhoudt". Hij wilde zich er niet over uitlaten of zijn opvatting betrekking heeft op feiten of op personen. BONN. Uit Bonn meldt DP A verder, dat het onderzoek in de zaak-Stalmann met kracht wordt voortgezet. Na een tweede onderzoek van de officier van Justitie Zug te Den Haag, zou thans, naar welingelichte kringen menen het onder zoek op andere Westeuropese landen en Polen gericht worden. De verdediging van dr. Stalmann hecht groot belang aan op heldering van de zaak teneinde aanklach ten wegens valse aantijgingen en laster tegen onbekenden te kunnen doorzetten. ALGIERS (UPI) Madame Lucienne Salan, de echtgenote van de voortvluchti ge ex-generaal, is volgens een zegsman van de politie te Algiers uit haar woning in de buitenwijken verdwenen. Vermoed wordt, dat zij zich bij haar man gevoegd heeft. De ex-generaal is sinds 26 april, na de instorting van de rebellie in Algiers, spoorloos verdwenen. Een handelsdelegatie uit San Diego, Califomië, heeft een bezoek gebracht aan Amsterdam. Tijdens een ontvangst in het Amstelhotel bood de loco-burgemeester van San Diego een zilveren sleutel aan de hoofdstedelijke wethouder mr. R. van der Bergh aan, waarmee deze zoals de aanbieder zei „althans symbolisch de poor ten van San Diego zonder moeite zal kun nen openen". Aan de sleutel was gemaks halve een klein ringetje bevestigd, „aan gezien de praktijk heeft geleerd", aldus de loco-burgemeester, „dat dit soort klei noden in een minimum van tijd toch aan een halsketting of armband belandt van de echtgenote van degene die de sleutel ontvangt. Door er alvast een ringetje aan te bevestigen slaan wij twee vliegen in één klap: we offreren het symbolische ge schenk aan de vertegenwoordiger van de stad, die ons ontvangt, wel wetende dat het in feite gelijktijdig een geschenk is voor zijn vrouw." De handelsdelegatie uit San Diego brengt met Amerikaanse voortvarendheid een bezoek aan vijf van de zes E.E.G.- landen met het doel de handelsbetrekkin gen te verbeteren. Zo snel is het tempo, waarin deze delegatie Europa „doet", dat diverse sprekers niet meer wisten in wel ke Europese stad ze zich bevonden en in hun redevoeringen over Hamburg in plaats van Amsterdam spraken MONTREAL (Reuter) Blijkens een rapport van de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (I.C.A.O.) is het aantal dodelijke ongevallen bij vliegtuig ongelukken in 1960 in vergelijking met het daaraan voorafgegane jaar toegenomen. In 1959 deden zich 27 ongelukken voor waarbij doden vielen. Het aantal doden bedroeg toen 570. In 1960 waren bij 52 on gelukken doden te betreuren. Het totaal aantal doden hierbij was 850. Het aantal doden per 100 miljoen passagiermijlen steeg van 0,95 tot 1,25. Volgens het rapport mag men uit deze stijging echter niet de conclusie trekken, dat er een einde is gekomen aan de reeds jaren bestaande tendentie, dat het aantal doden bij vliegtuigongelukken relatief daalt. De I.C.A.O. acht het waarschijnlijk dat het jaar 1959 als bijzonder gunstig moet worden beschouwd. Met nadruk stelt de organisatie, dat de toeneming van het aantal dodelijke ongevallen niet een gevolg is van het toenemend gebruik van straal vliegtuigen. Slechts drie van de veronge lukte lijnvliegtuigen waren turbine-straal vliegtuigen, hoewel deze toestellen onge veer een derde van het totaal aantal pas sagiermijlen voor hun rekening namen. In het rapport wordt voorts geconsta teerd, dat het internationale verkeer zich in 1960 met 20,8 percent en het binnen landse verkeer met 8,9 percent heeft uit gebreid. In de afgelopen tien jaar is het lucht verkeer verdrievoudigd. In drie jaar tijd werd het verkeer over de noordelijke At lantische Oceaan vrijwel verdubbeld, waardoor schepen thans slechts één derde van de reizigers op deze route vervoeren. Hemelvaartsdag is dit jaar op gebruike lijke wijze doorgebracht met sportgebeur tenissen, marsen, drumband-, fanfare- en harmonieconcoursen. Buiten de duizenden die aan deze eve nementen deelneman bleef zeker half Ne derland aan de warme haardsteden ge kluisterd. Men keek mistroostig naar de intocht der ijsheiligen, die de polaire win den duchtig door het jonge groen lieten razen en hier en daar koude prikkelregen strooiden. Toch waren er nog vele dapperen, die de elementen trotseerden en tochtjes onder namen. Uit steekproeven bleek, dat „De Efteling" bij Kaatsheuvel toch nog 15.000 bezoekers trok. Het Nederlandse open luchtmuseum bij Arnhem 4000 en het Haagse „Madurodam" 10.000. In Rotterdam was vooral de „Euro mast" een trekpleister. 4000 bezoekers lie ten zich omhoog liften. Diergaarde Blij- dorp boekte 10.000 bezoekers, iets meer dan op een normale zondag. De luchthaven en rondvaartdiensten ondervonden normale belangstelling. „Apieskijken" In Amsterdam was het niet drukker, dan op een normale zondag. Artis trok toch nog 13.000, oftewel 9.000 „apieskij- kers" meer dan normaal, maar het mu- seumbezoek was beneden peil. Door de aanvoer van een vrij groot aantal bustoe risten hadden de rondvaartboten de han den vol. Op de Scheveningse boulevard was het vrij druk, maar het is een open vraag of al die rillende lieden er wel echt plezier in hadden. Schiphol had geen drukke zon dag ondanks de 12.500 nieuwsgierigen, die door de poorten trokken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wolsum J. Bezemer, kand. te Waalwijk - te Frederiksoord (toez.) A. Burger, emeritus-predikant te Hattem - te Sint Pancras (toez.) G. van Doom te IJmuiden. Geref. Kerken Tweetal te IJsselmuiden-Grafhorst C. van der Boom te Wirdum en L de Nood, godsdienstleraar te Utrecht - te s-Herto- genbosch (vac.-mr. C. Brouwer) A. Kornet te Oude en Nieuwe Wetering en J. Wessel te Rotterdam-Feyenoord, van wie laatst genoemde is beroepen. Beroepen te Bruchterveld W. S. Schenk te Enter. Beroepen te Hoorn D. U. Wouters te Monnikendam - te Maarssen J. C. v. Veen te Westmaas. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Tweetal te Bunschoten-Spakenburg D Berghuis te Grootegast en R. Timmermans te Hijken. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Oud-Beijerland J. Kamp man te Rijnsburg. Bedankt voor Toronto (Ontario, Canada) (Free Chr Ref. Church) E. Venema te Zwijndrecht. Baptisten Gemeenten Beroepen te Workum-aMkkum F. G. J Hofhuis te Drachten. Vrjje Evang. Gemeenten Beroepen te Zeist Jac. Verboom te Dor drecht. Tal van verenigingen hebben op deze kille Hemelvaartsdag bustochtjes georga niseerd. Dit was ook te merken aan het vrij drukke „bermtoerisme" langs de gro te wegen in het Gooi, Utrecht en de Ve- luwe. Hier tussen door zwierven wat bezoe kers uit België en West-Duitsland. Men kwam ze zelfs in de nu uitgebloeide bol lenstreek tegen. Stil Zandvoort In Zandvoort heerste geen bijzondere drukte of het moest zijn door de lange rijen auto's die door de badplaatsen trok ken. Doch dit betrof in hoofdzaak door gaand verkeer, want de witte schuimkop pen op een grauwe zee en een tempera tuur, die meer aan februari dan aan mei deed denken noodden allerminst tot een bezoek aan het strand, waar het dan ook zeer stil was. In het dorpscentrum was nog wel enig vertier, maar ook daar was van een drukte geen sprake. Het kantoor van stichting „Touring Zandvoort" had de gehele dag veel aanloop van mensen, die door de komende pinksterdagen en ook nog wel voor de zomermaanden logies kwamen vragen. Een flatgebouw aan de IJmuidense Vechtstraat heeft, naar eerst thans bekend wordt, een week lang onder stroom ge staan De bewoners klaagden reeds enige tijd over het brommen in hun radio en over het feit dat zij bij de aanraking van water een lichte prikkeling voelden. Pas na een week werd het raadsel opgelost door een ambtenaar van de P.T.T. die na verschillende klachten eens een kijkje kwam nemen. Het bleek dat de heer J. v. d. Kleut, de bewoner van een van de flats, op zondag 30 april een pot met planten boven het stopcontact aan de muur nad bevestigd. De spijker waarmee hij dit deed doorboorde echter een pijp waarin elek trische leidingen lagen en maakte contact met een van deze leidingen. De spanning die op de leiding stond werd afgevoerd door de ijzeren bewapening van het beton waardoor bovengenoemde verschijnselen optraden. Mevrouw Van der Kleut vertelde dat zij zelf behoudens een zacht brommen in de radio geen verdere last had onder vonden. Een buurvrouw, mevrouw Ras, verklaarde echter dat zij bij het douchen lichte prikkelingen had gevoeld en een lichte schok kreeg toen zij haar hand op de leiding legde. De ambtenaar van het P.E.N., die dins dag bij de familie Van der Kleut op be zoek kwam, vond het echter vreemd dat de elektriciteitsmeter bleef doordraaien, terwijl er in het huis geen elektriciteit werd gebruikt. Een monteur van een IJmuidens elektriciteitsbureau die de be drading in de woning onderzocht merkte dat een van de draden bleef vastzitten. Het euvel was toen snel gevonden en de sto ring, die geduurd had van 30 april tot woensdag 10 mei kon toen worden opge heven. De gemeenteraad van de Zuidbeveland- se gemeente Baarland (ruim vierhonderd inwoners) heeft een der wethouders, de heer L. de Bruijne, naar huis gestuurd, omdat de wethouder had beweerd dat er gaten in een der wegen zaten, terwijl dat niet het geval is. „U kletst maar wat," zei een der raads leden en hij maakte zich zo boos dat hij een motie van wantrouwen tegen de wet houder op tafel wierp. Burgemeester Van Liere bracht de motie in stemming, die met vier stemmen voor en twee stemmen blanco werd aangenomen. Van de twee blancostemmers had er een medegedeeld, dat hij volkomen achter de motie stond, maar toch blanco zou stemmen.. Wethouder De Bruijne (hervormde lijst), was bij een aannemer, die een weg in de gemeente moet aanleggen, gekomen met de opmerking, dat er volgens de ambte naar der gemeente (Baarland heeft een secretaris voor halve dagen en verder nog één ambtenaar ter secretarie) gaten in de weg zouden zitten. De aannemer zei dat het niet waar was en men zag dan ook geen gaten. Maar de ambtenaar hoorde van deze opmerking van de wethouder en maakte zich kwaad. „Ik heb nooit gezegd dat er gaten in de weg zaten," zei de ambtenaar tegen enke le raadsleden en daarna had men in Baar land de poppen aan het dansen. De gemeenteraad nam de zaak zeer ern stig op. Wethouder De Bruijne hield vol dat de ambtenaar wel over gaten had ge sproken, maar de raad geloofde het per soneelslid. Er kwam een motie van wantrouwen te gen de wethouder op tafel en men advi seerde de heer De Bruijne de consequen tie uit de gang van zaken te trekken, door heen te gaan. De wethouder heeft nog geen beslissing genomen. KOPENHAGEN (UPI) Het Deense maritieme commando voor Skagerak en Noordzee heeft besloten een Catalina-vlieg boot in gebruik te nemen teneinde over treders van het verbod tot vissen binnen de Deense driemijlszone te kunnen betrap pen. Vooral in de afgelopen maanden zijn de „piraten" bijzonder actief geweest. Deen se vissers hebben verscheidene protesten gestuurd naar het maritieme opperbevel. De twee patrouillevaartuigen welke tot nog toe de jacht op overtreders onderhiel den zijn niet snel genoeg meer. In zijn vergadering van woensdag heeft het college van B. en W. van Heemstede onder meer uitvoerig het rapport bespro ken, dat de namens Heemstede aangestel de toezichthoudende arts op de bejaarden tehuizen, dokter K. Kok, heeft opgesteld naar aanleiding van de misstanden die hij in een Heemsteeds bejaardentehuis heeft geconstateerd. Het college heeft besloten een nader on derzoek naar de toestanden in dit rusthuis in te stellen, teneinde na te gaan of dus danige bewijzen tegen de exploitant voor handen zijn, dat hem een vergunning kan worden geweigerd. „Wij willen niet over één nacht ijs gaan" aldus deelde burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard ons vanmorgen telefo nisch mee. Ter nadere toelichting zei hij, dat B. en W. met het nemen van maatre- Op de provinciale weg bij Vinkeveen is een personenauto komende uit de richting Hilversum tegen een bestelwagen gebotst die uit de richting Haarlem kwam. De be stelwagen moest stoppen voor een stil staand voertuig, slipte en kwam dwars op de weg te staan. De personenauto, be stuurd door de 50-jarige psycholoog J. Baan uit Haarlem, vloog in volle vaart tegen de bestelwagen. De heer Baan en zijn 39-jarige echtgenote werden ernstig gewond naar een ziekenhuis in Utrecht vervoerd waar mevrouw Baan in de loop van de nacht is overleden. De beide kin deren van het echtpaar werden licht ge wond, evenals de bestuurder van de be stelwagen. Op de Hoengenerweg in Tudderen zijn bij een botsing tussen een personenauto en een militaire auto twee mensen om het leven gekomen en twee ernstig gewond. De inzittenden van de personenauto, de 21-jarige L. Driessen en de 23-jarige J. Busch. beiden uit Isenbruch, waren op slag dood. Twee Engelse militairen, gelegerd in het legerkamp Wildenrath, werden ern stig gewond in het ziekenhuis in Sittard opgenomen. De vijftienjarige René Isidor uit Am sterdam die dinsdagochtend met zijn fiets op de hoek Stadionweg en Diepenbrock- straat werd aangereden door een trekker met oplegger, is in het Wilhelminagasthuis overleden. In een ziekenhuis in Tilburg is overleden de 59-jarige M. H. van den Heuvel uit Eindhoven die op 7 mei ernstig werd ge wond, toen een door zijn zoon bestuurde personenauto in de gemeente Gilze-Rqen tegen een boom botste. In een ziekenhuis in Maastricht is over leden de 46-jarige bouwvakarbeider H. J, Pieters uit Maastricht. De man werd zater dagavond op de Fort Willemweg in zijn woonplaats aangereden door een achterop komende scooterberijder. De heer Pieters liep met zijn fiets aan de hand middenop de rijweg. In een ziekenhuis in Doetinchem is over leden de 67-jarige heer H. W. Wikkerink, gepensioneerd gemeentebode van Aalten. Toen hij per fiéts van Aalten naar Varsse- veid reed werd hij door een vrachtauto aangereden en zeer zwaar gewond. Op de rondweg bij Oldenzaal is de 13- jarige Gradie Koekkoek door een auto aangereden, waarbij zij een dertigtal meters werd meegesleurd en vrijwel on middellijk overleed. Het meisje stak per fiets de rondweg over en lette niet op een auto die uit de richting Bentheim naderde De zevenjarige Kitty Rutgers uit de Snellinkstraat in Rotterdam die vorige week ernstig werd gewond bij een aan rijding door een ziekenauto, is in het zie kenhuis Dijkzigt overleden. Het meisje wilde de Matenesserlaan oversteken op een plaats waar een ver- keersbrigadiertje in functie was. Toen er plotseling een ziekenauto naderde die op weg was naar een ongeval, was het meisje al aan het oversteken en kon het brigadier tje haar niet meer bereiken. Duitse auto in brand Een kleine Duitse personenauto met twee jonge mannen uit Gelsenkirehen is op de Groenloseweg in Winterswijk met grote snelheid tegen een boom gebotst en in brand gevlogen. De beide inzittenden wer den ernstig gewond- Omwonenden vonden één der Duitsers in een sloot en konden de andere nog uit het reeds brandende wrak sleuren. Het waren de 18-jarige W. S., die de auto bestuurde en die een hersenschudding opliep, en de 20-jarige H. F. F. van wie één der boven benen op drie plaatsen gebroken was. SAIGON (UPI) De Amerikaanse vice- president Lyndon B. Johnson heeft van daag tijdens een bezoek aan Saigon aan het door het communisme bedreigde Zuid Vietnam onmiddellijke Amerikaanse hulp toegezegd, „opdaft de strijdkrachten zullen kunnen worden versterkt en een program ma voor ontwikkeling van de economie zal kunnen worden uitgevoerd." Lyndon B. Johnson is donderdag in Sai gon aangekomen. Het is zijn eerste bezoek aan een stad in Azië. tijdens de rondreis welke hij door dit deel van de wereld zal maken in opdracht van president Kennedy. Johnson maakte in zijn toespraak ook gewag van „de sociale revolutie die u met kracht nastreeft". Hij zei, dat Amerika vastbesloten is om er op toe te zien. dat de steun die men aan Zuid-Vietnam zal geven, gekoppeld zal warden aan maxi male democratische vooruitgang en her vormingen. Naar verluidt zou president Ngo Dinj Diem van Zuid-Vietnam op het punt staan het kabinet te reorganiseren. De Amsterdamse rechtbank heeft zich langdurig beziggehouden met de diefstal van 14 personenauto's, hoofdzakelijk in de hoofdstad gepleegd. De officier van Justi tie eiste tegen de verdachten, een 36-jari ge autoverhuurder uit Amsterdam, en een 24-jarige Amsterdamse monteur respectie velijk vijf en drie jaar gevangenisstraf De gestolen auto's werden naar de ga rage van de autoverhuurder gebracht, waar zij bijna onherkenbaar werden ge maakt. De monteur bekende volledig. Voor zijn aandeel in de diefstallen ontving hij 300 tot 500 per auto. De totale buit moet 70.000 hebben bedragen. Het grootste ge deelte daarvan behield de autoverhuur der. Deze ontkende echter alle schuld. Ook ontkende hij dat hij bij de verzekering aangifte van de diefstal van zijn eigen auto zou hebben gedaan, nadat hij ook dit voertuig had verkocht. De verzekering keerde hem 2300 uit. De raadsman van de autoverhuurder mr. F. Pauwels, was van mening dat zijn cliënt te zwart werd afgeschilderd. Hij wees erop dat zijn cliënt een blanco straf register heeft en bovendien enkele malen werd onderscheiden, o.a. met een ridder orde. Wegens heling eiste de officier tegen de echtgenote van de autoverhuurder een jaar gevangenisstraf, evenals tegen een 42-jarige vertegenwoordiger, die bij de verkoop van vier gestolen auto's tussen persoon was geweest, waarmee hij 750 per auto had verdiend. gelen voorzichtig moeten zijn, omdat even tuele maatregelen vérgaande consequen ties voor het betroffen ruisthuis kunnen hebben. De burgemeester achtte het niet juist dergelijke maatregelen te nemen, alvorens duidelijk is komen vast te staan dat inder daad ernstige mishandelingen van bejaar den hebben plaats gehad. Voor eventuele herhalingen van mishandelingen was mr. Ridder van Rappard niet bevreesd. „De exploitant weet nu dat hij in de gaten wordt gehouden". De kwestie van het Heemsteedse rust huis is in de openbaarheid gekomen, toen het Tweede-Kamerlid mejuffrouw dr. De Vink onlangs vragen aan de minister van Maatschappelijk Werk stelde over be paalde misstanden die in een rusthuis (me juffrouw De Vink gaf geen nadere aan duiding van het rusthuis in kwestie) zou den heersen. Zoals wij hebben gemeld zou dokter Kok tijdens een onverwacht be zoek aan het Heemsteedse rusthuis hebben geconstateerd dat een bejaarde met rie men en hangsloten aan een bed was ge bonden. Tevens zouden daarbij sporen van andere mishandeling zijn aangetroffen, als mede aanwijzingen van een onvoldoende verpleging van de bejaarden, die voor een deel psychisch gestoord waren. Het Heem steedse raadslid mevrouw H. Cohen-Koster heeft over deze kwestie schriftelijke vra gen aan B. en W. van Heemstede gesteld. Toen in 1957 de gemeente Haarlem begon met het instellen van een gemeentelijke verordening op de bejaardentehuizen, is een samenwerking met omringende ge meenten ontstaan, als gevolg waarvan dok ter Kok, de gemeentelijke geriater van Haarlem, ook namens die gemeenten toe zichthoudend arts werd op de rusthuizen. Haarlem heeft de rusthuihhouders verplicht een vergunning aan te vragen. De toeken ning hiervan werd van geval tot geval be keken. Heemstede heeft exploitanten van de op haar gebied liggende rusthuizen eveneens verplicht een vergunning aan te vragen. Tot dusverre zijn echter door Heemstede slechts voorlopige vergunnin gen afgegeven. Bij de beoordeling van mis standen als thans zouden zijn geconsta teerd, kan in overweging worden genomen géén definitieve vergunning te verlenen. Rotterdams vliegveld. Rotterdam heeft plannen voor de bouw van een nieuw stationsgebouw en van een nieuwe ver keerstoren op Zestienhoven. De lucht havenmeester en enige ambtenaren zullen bezoeken brengen aan de luchthavens van Rome, Kopenhagen, Londen en Frankfort om de situatie daar te bestuderen. (Van onze correspondent) BONN De stad Aken heeft zijn tradi tionele Karelsprijs de hoogste Europese onderscheiding in de historische kroon zaal van het stadhuis, verleend aan de oud-secretaris-generaal van het Westduit se ministerie van Buitenlandse Zaken en tegenwoordige voorzitter van de E.E.G.- Commissie professor mr. Walter Hallstein. De uitreiking geschiedde namens het cura torium door de burgemeester van Aken dr. Hermann Heusch. Er waren ongeveer duizend ere-gasten getuige van de plech tigheid, onder wie de eerste drager van de Karelsprijs, de vader van het Pan-Europa- gedachte, graaf Coudenhove-Kalergi. Bondskanselier Adenauer zelf ook dra ger van de Karelsprijs zond professor Hallstein, die vele jaren lang zijn intiem ste medewerker is geweest, van zijn va kantie-oord Cadenabbia uit een gelukstele gram. Professor Hallstein, een van de briljant- ste internationale juristen, is de tiende drager van de Karelsprijs, die jaarlijks wordt verleend aan persoonlijkheden, die zich voor de eenwording van Europa bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. De medaille aan een lint, in de geel zwarte kleuren van Aken, de vroegere re sidentie van Keizer Karei de Grote en het centrum van diens Europese rijk, draagt voor professor Hallstein het opschrift: „Nieuw Europa, vrijwillige vinding". Aan de prijs is een som geld van 5000 mark en een oorkonde verbonden. Buitenlandse dragers van de Karelsprijs zijn onder andere oud-premier Winston Chrurchill, Amerika's oud-minister van Buitenlandse Zaken, wijlen generaal Geor ge Catlett Marshall (die de prijs op zijn ziekbed uitgereikt kreeg), Frankrijks veel vuldige minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, de vader van de (Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal) de Fransman Jean Monnet en de Neder landse hoogleraar professor H. Brugmans. 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11