Rapport van Hoge Autoriteit is verzameling onjuistheden balaston LUYGKS Minister Zijlstra bezorgd over overspanning van conjunctuur 14 Tweede Kamer zag door de bomen de Boswet haast niet meer Pinguins in Artis betrokken hun nieuwe „poollandschap" „Zacht en licht moet mijn sigaar zijn!" Van diepgaand onderzoek geen sprake Er zijn thans meer dan 4000 E.H.B.O.-posten Geen uitspraak over belasting verlaging per 1 juli Minister Zijlstra komt met Deviezenwet aan Meningsverschil in VVD-fractie 19 SCHROOTHANDELAAR WORMS: EERSTE KAMER mmm ct de lichte sigaar voor mensen van deze tijd! VRIJDAG 12 MEI 1961 PRETTIG WONEN VRAAGT OM BALASTORE ZONGORDIJNEN! Opsporing van delfstoffen in Nieuw-Guinea 1 (Van onze Haagse redacteur) De heer L. Worms, de schroothandelaar, die als eerste gewezen heeft op de schroot- fraude, waarvan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal het slachtoffer is geworden, heeft in een gedocumenteerd betoog zijn critiek geuit op het rapport, dat de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft uitgebracht. HU blijkt thans ook op onder delen een weinig vleiend oordeel te hebben over het optreden van de Hoge Autori teit. In de conclusies, die hij aan zijn critiek heeft toegevoegd, eindigt hy aldus: „Mij moet tenslotte van het hart, dat de wjjze, waarop de Hoge Autoriteit nog steeds de voorzitter en het bestuur van de O.C.C.F./C.P.F.I. (vereveningskas red.) in be scherming neemt, mij met verbittering vervult en haarzelf de uiteindelUke verant- woordelUkheid voor de schrootfraude oplegt". Het rapport van de Hoge Autoriteit be vat zoveel onjuistheden en verdraaiingen, zo zegt de heer Worms, dat ik mij moet bepalen tot de hoofdzaken. Hij noemt dan als een der „minder belangrijke" onwaar heden het feit, dat terwijl de Hoge Auto riteit zegt, dat de vereveningsuitkeringen een voorlopig karakter hadden, toch is goedgekeurd, dat gedurende vijf jaren een bedrag van ongeveer 390 miljoen dollar voorlopig is uitbetaald zonder dat er ooit een definitieve afrekening is geweest. Het „diepgaande" onderzoek naar scheepssloopschroot, waarvoor men drie jaar nodig had, zo zegt de heer Worms, heeft zich wat Nederland betreft, beperkt tot het verifiëren van het staalgewicht op een paar kleine sloopschepen, die alle op dezelfde werf waren gesloopt. Voor eqn vakman is dat een werk van drie dagen. Deze „steekproef" betrof „toevallig" de enige scheepssloperij van belang, die niet tot de zogenaamde fabrieksleveranciers behoort. Niettemin is vastgesteld, dat zelfs van die paar kleine scheepjes 42 percent meer schroot werd geleverd dan deze vol gens het rapport aan staalgewicht hadden. Voor de Hoge Autoriteit was er dus alle aanleiding om de directeur van het Neder lands regionaal bureau, die voor de con trole op het sloopschroot van de Neder landse scheepssloperijen persoonlijk ver antwoordelijk was en kennelijk zo uiter mate lichtzinnig verevening liet betalen, verder buiten het onderzoek te houden. In tegendeel: Hij werd liquidateur van de vereveningskas. De Hoge Autoriteit, zo gaat de heer Worms verder, heeft tot nu toe het Ame rikaanse schroot altijd in bescherming ge nomen. Ten onrechte echter: In april 1954 werd het eerste contract afgesloten voor de levering van 250.000 ton Amerikaans schroot. Deze enorme order werd gegeven aan de „Western Steel", een firma, die destijds een eenkamer-kantoortje met een secretaresse in New York en een kantoor tje in Zürich had. Een schrootbedrijf had de „Western Steel" niet. Voor de levering Advertentie U maakt uw woning beter en completer met balastore. Bala store koopt u voor elk raam pasklaar bij de woninginrichter. U hangt ze zelf in 10 minuten op en ze kosten zo weinig. A A 1. Tempert het licht De sleufjes van balastore filteren zon en schel dag licht tot vriendelijk licht. 2. Werkt decoratief Leuke zig-zag en zachte kleur geven uw kamers een modern accent van ge zelligheid. 3. Maakt kamers Intiem Uw balastore beschermt u tegen inkijk en schept een sfeer van intimiteit. De heer Bot, staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken heeft de leden van de Tweede Kamer een brief gezonden, waarin hij meedeelt, dat de Nieuw-Guinearaad met algemene stemmen zijn instemming heeft betuigd, met het wetsontwerp hou dende machtiging tot het oprichten van een n.v. voor opsporing en ontginning van ijzer, nikkel, kobalt, chroom, mangaan, pyriet, platinametalen en goud- en zilver houdende ertsen of mineralen in Nieuw- Guinea. Deze n.v. zal blijkens het wets ontwerp op voet van de „Indische Mijn wet" worden opgericht met de Oost-Bor- neo Maatschappij n.v. (Amsterdam), de Nederlandsche Handel Maatschappij n.v ^Amsterdam), Wm H. Müller en Co n.v. 'Rotterdam), United States Steel Corpora tion (Pittsburg) en Navigen Company (Nassau, Bahama-Eilanden). van deze 250.000 ton schroot zou deze on derneming echter twee en halve dollar per ton commissie ontvangen. Een aankoop prijs was niet vastgelegd. Aanvankelijk slaagde de directeur er niet in schroot aan te kopen in Amerika omdat de Amerikaan se schroothandelaren, die hij benaderde, niet wilden geloven, dat de E.G.K.S. een dergelijke order zonder openbare inschrij ving aan een kleine Amerikaans-Zwitserse firma had gegund. Tenslotte was de directeur van een Ame rikaans bedrijf bereid de directeur van „Western Steel" samen met de directie van de vereveningskas in hotel George V in Parijs te ontmoeten. De bespreking had tot resultaat, dat het Amerikaanse bedrijf het gehele contract zou overnemen. Maar de directeur van dit Amerikaanse bedrijf vergde een dollar per ton commissie, de directeur van Western Steel mocht zelf ook een dollar per ton behouden en wat er met de rest, een halve dollar per ton, is ge beurd, zo zegt de heer Worms, wit de di recteur van „Western Steel" misschien wel aan de Justitie vertellen. Daarna heeft deze combinatie nog zeven miljoen van de totale leverantie van acht miljoen ton schroot uit Amerika geleverd. De direc teur van de vereveningskas, die destijds bij de besprekingen in hotel George V in Parijs aanwezig was, is nu eigenaar van een middelgroot hoogovenbedrijf. Tegenover de bewering van de Hoge Autoriteit, dat het vereveningsmechanisme de ijzer- en staalindustrie in de Gemeen schap 1,2 miljard dollar heeft bespaard, stelt de heer Worms, dat de verkeerde po litiek van de Hoge Autoriteit de Gemeen schap over de periode, waarover het rap port handelt, voor wat de schroot-voorzie ning betreft, drie miljard dollar heeft ge kost. De berekening van dit enorme be drag voegt de heer Worms aan zijn stelling toe. In het afgelopen jaar is het ledental van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken blijven groei en. De vereniging omvat thans 32800 le den, die deel uitmaken van de 550 afdelin gen welke men in alle delen van Neder land vindt. Men beschikt thans over 4116 hulpposten en dat verklaart het feit, dat meer dan 60.000 personen, allen slachtoffer van een of ander ongeval, belangeloos eer ste hulp kon worden verleend. Deze en andere feiten werden bekend gemaakt tijdens de 68ste algemene verga- dring van de Kon. Ned. Ver. E.H.BO. in Leeuwarden. De plaatselijke afdeling daar bestaat vijftig jaar. Uit het jaarver slag van de secretaris bleek dat het aantal leden in het afgelopen jaar opnieuw toe genomen was en dat de 550 afdelingen in totaal 32803 leden omvatten. Een gift van de Koninklijke Nederland sche Voetbalbond stelde het bestuur in staat aan ruim 100 afdelingen materiaal te schenken voor het inrichten van een verbandpost. Meer dan een derde gedeelte van alle E.H.B.O.'ers in Nederland werd door de vereniging opgeleid. Ook op Curagao en Aruba zijn afdelingen van de vereniging. Een vertegenwoordiger van de afdeling Curagao woonde de vergadering bij. De dr. C. B. Tilanus Jr-medaille in goud werd uitgereikt aan mevrouw J. G. H. Azings Venema-Schaaff, die veertig jaar lid was van het hoofdbestuur. De medaille in zilver werd uitgereikt aan wegenwachter H. Schut, lid van de E.H.B.O. te Haren, voor zijn bijzondere hulpverlening bij het vliegtuigongeval op 30 december 1960, toen hij een piloot uit een brandend vliegtuig redde. Voorts ont vingen de heren G. van Steenbeek uit Die ren en Y. de Boer uit Leeuwarden even eens de zilveren medaille. De heer C. J. Leene, arts in Den Haag, werd benoemd tot lid van het hoofdbestuur voor Zuid- Holland. Tenslotte sprak dr. C. W. A. Wie- mer over de eerste hulpverlening tijdens Elfstedentochten. Advertentie De minister van Financiën, prof. dr. Z ij 1 s t r a, heeft in de Eerste Kamer geen uitspraak gedaan over de vraag of gevolg zal worden gegeven aan het voor nemen tot belastingverlaging per 1 juli. Hij verklaarde slechts met grote klem dat hij conjuncturele uitschieters in de inkomsten van het rijk niet wenst te ge bruiken voor de financiering van bepaal de uitgaven of voor belastingverlaging. Tot de heer Tjalma (A.R.), zei de minis ter, dat, indien de defensie-uitgaven zou den moeten worden verhoogd (eventueel als gevolg van de verminderde steun van de Verenigde Staten), daarvoor dekking moet worden gezocht hetzij in verla ging van andere uitgaven, hetzij in be lastingverhoging, hetzij in een combinatie van beide middelen. Prof. Zijlstra verklaarde verder dat hij steeds de belangen die spreken voor belas tingverlaging, moet afwegen tegen groei ende overheidsuitgaven. Hij gaf uiting aan zijn bezorgdheid over de mate van over spanning van onze conjunctuur. Wat de invloed van de revaluatie be treft: hij achtte een uitermate minimale kans aanwezig dat de totale loonkosten achter zullen blijven bij de produktivi- teitsstijging. Coördinatie op dit punt zal heel moeilijk zijn, meende de bewinds man. De gevolgen van de herwaardering van de gulden voor het bedrijfsleven zag de minister, naar hij verder opmerkte, ze ker niet te rooskleurig. Hij gaf toe dat de winstmarges in het algemeen wel niet zul len toenemen. Er zijn bedrijven, waar de revaluatie ongetwijfeld ongunstig werkt. De K.L.M. heeft de hardste klap gekregen. Ook voor de scheepvaart is de revaluatie niet gunstig. Minister Zijlstra was niet bereid mr. Delprat (V.V.D.) de toezegging te doen maatregelen tot het opvangen van revalua tie-verliezen (in enkele bedrijfstakken) te nemen. Tegenover mr. Van Hall (P. v.d. A.) ontkende minister Zijlstra dat belasting verlaging een slogan van het kabinet-De Quay zou zijn. De zware druk van de be lastingen wordt even serieus bekeken kis de uitgaven. Niets te verbergen De minister verdedigde de verkoop door de staat van aandelen in het kapitaal van de Hoogovens. Hij had hierover niets te verbergen en hij verklaarde zich dan ook tegenover mr. Van Hall bereid in de commissie van financiën de verlangde cij fers te verstrekken. Sprekende over de conjunctuur-ontwik- keling merkte de minister nog op dat de lawine van de werktijdverkorting niet schijnt te kunnen worden tegengehouden. Er zijn evenwel andere lawines die wel zijn tégen te houden. De minister zei niet, welke lawines hij bedoelde. De minister verklaarde voorts bezwaar te hebben tegen de kleine bedrijven in de IJselmeerpolders, al zal bij de uitgifte het sociale element niet uit het oog worden verloren. Er was aangedrongen één percent van het nationale inkomen ter beschikking te stellen ten behoeve van steun aan minder- ontwikkelde landen. Het is volgens de mi nister echter nooit de bedoeling geweest dat dat percentage geheel uit de staatskas zou moeten komen. Het percentage zou gevormd kunnen worden uit een bijdrage uit de schatkist en uit contributies van particulieren en instellingen. De minister wees er overigens op dat tot nu toe volko men in het midden is gebleven op welke wijze kapitaalinvesteringen in minder-ont- wikkelde landen vorm moeten krijgen. Er bestaat daarover in internationaal over leg veel verwarring en men ziet op dit punt veel versnippering van krachten. Staatssecretaris Van den Berge ver klaarde in dit verband niet bereid te zijn voor steun aan de minder-ontwikkelde lan den een bestemmingsheffing in het leven te roepen. De staatssecretaris wees overigens een fundamentele herziening van ons belas tingstelsel van de hand. Evenmin was de staatssecretaris bereid aan de gehuwde werkende vrouw een afzonderlijke aanslag de inkomstenbelasting op te leggen. Ook wees hij afschaffing van de omzetbe lasting voor advocaten af. Aan een herziening van de personeels formatie bij de belastingdienst wordt ge werkt. Zodra de staatssecretaris zich hier over een definitieve mening zal hebben ge vormd, zal het georganiseerd overleg worden hervat. Advertentie s Mannen van deze tijd roken graag 'n fijne, pit tige, geurige, maar vóór alles 'n zachtelichte sigaar. Vooral de kleine „Senoritas" moeten licht zijn. Precies de sigaar voor deze tijd is de ANTONIO Senoritas. Steek er eens een op... licht, geurig en zacht, met smaak en kwaliteit van een waarlijk grote sigaar. Ze zijn dan ook zeer ge vraagd, deze Antonio Senoritas. Antonio Dc minister van Financën, prof. dr. Zijlstra, heeft in de Eerste Kamer mee gedeeld dat hij een wettelijke regeling van het deviezenregiem in overweging heeft genome. De deviezenwet zal dienen tot vervanging van het uit 1945 daterende De- viezenbesluit (noodwetgeving). De minister was niet bereid mr. Del- prat (V.V.D.) de toezegging te doen maatregelen te nemen tot het opvangen van revaluatieverliezen in sommige be drijfssectoren. Prof. Zijlstra verklaarde met grote klem dat hij conjuncturele uitschieters in de in komsten van het rijk niet wenst te gebrui- ke voor een financiering van bepaalde uitgaven of voor belastingverlaging. Aan de heer Tjalma (A.R.) antwoord de minister Zijlstra dat, indien de defen sie-uitgaven zouden moeten worden ver hoogd, daarvoor dekking zou moeten wor den gezocht, hetzij in verlaging van andere uitgaven, hetzij in belasting verhoing, het zij in een combinatie van beide middelen. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is nog niet tot een beslissing gekomen over de vraag of de gemeenten het recht moeten behouden het kappen van bomen op erven en in tuinen te verbieden. Vooral in landelijke gebieden is dat een bron van menings verschil. Minister M a r ij n e n verklaar de dat het ontwerp voor de nieuwe Bos wet, ter instandhouding van het Neder landse bosbezit, de gemeentelijke be voegdheden in dat opzicht onaangetast laat. Dat algemene uitgangspunt sluit voor hen echter bepaalde beperkingen niet uit en daarom had hij geen bezwaar tegen het amendement-E n g e 1 b e r - tink dat de gemeenten verbiedt een kapverbod op te leggen op bomen die met een economisch doel zijn geplant. Overigens zijn de gemeenten vrij te ver-) bieden wat zij goeddunken. Een deel van de Kamer, waarschijnlijk een minderheid, onder wie de heren Den H a r t o g (V.V.D.), B i e w e n g a (A.R), Kikkert (C.H.U.) en van R i j c k e- v o r s e 1 (K.V.P.), is echter van mening dat in de Boswet moet worden vastgelegd dat de gemeenten geen kapverbod mogen uitvaardigen voor bomen op erven en in tuinen. Over dat geschilpunt is bij de re plieken nog zo lang gepraat dat het te laat werd voor het nemen van beslissingen. Die zijn uitgesteld tot volgende week dins dag. Het verschil van mening over het kap verbod had zich toegespitst in de V.V.D.- fractie, waarvan de heren Den Har- t o g en mr. Geertsema, de kort ge leden benoemde burgemeester van Wasse naar, elkaar over een weer verwijten maakten in soms felle bewoordingen. De heer Den Hartog meende dat mr. Geertse ma verklaarde dat de vergelijking betrek king had op het ingediende amendement dat de gemeenten wel de bevoegdheid ver leent een kapverbod op te leggen, maar tegelijk die bevoegdheid beperkt. In de gemeente Wassenaar is bijna alles verboden, foeterde de heer Den Har tog. Het gaat hem te ver zoals de bur ger in vele gemeenten wordt betutteld- Nie mand zal bomen op zijn erf of in zijn tuin omhakken zonder klemmende reden. In dat geval heeft mr. Geertsema geen be zwaar tegen het omhakken, maar dat wil hij tenslotte uitmaken en de heer Den Har tog wil de burger zelf over de noodzaak laten beslissen. MR. Geertsema gaf toe dat vele gemeentelijke politieverordeningen te ge makkelijk zijn opgesteld door eenvoudig alles te verbieden, behoudens goedkeuring van het college van Burgemeester en Wet houders. In Wassenaar is het ook nog zo. Maar hij wilde opkomen voor de zelfstan digheid der gemeenten. Men moet niet in Den Haag, maar in de landelijke streken zelf uitmaken of bomen al of niet mogen worden gekapt, wanneer er geen econo mische belangen in het spel zijn. Op hete kolen Terwijl het al maar later werd en de veraf wonende Kamerleden, die nog voor hemelvaartsdag thuis wilden zijn, op hete Over de Plantage Middenlaan in Am sterdam trok dezer dagen een merkwaar dig treintje: achter een trekker hingen drie wagentjes volgeladen met een vijftig tal pinguins die onder veel bekijks en on der streng toezicht van Artis-oppassers van het oude naar het nieuwe verblijf in de hoofdstedelijke dierentuin verhuisden. Om drie uur namen zij bezit van het nieuwe 880 vierkante meter grote „pool landschap" dat bij de aquariumgebouwen is opgetrokken, sommige geestdriftig dui kend in de vijver, andere eerst onder zach te drang, aarzelend en wantrouwend. Iedereen die in Artis iets met de dieren- verzorging heeft te maken, heeft een ont werp voor dit nieuwe verblijf ingediend. kolen zaten, ging tenslotte prof. Oud zich ook nog met de kwestie benoeien om als arbiter op te treden tussen zijn partijge noten. Het ontlokte de opmerking als de V.V.D. een bosbouwcongres wil houden, moet dat dan in de Tweede Kamer ge beuren? Overigens was het géén kwestie van fun damentele politieke betekenis en het ver schil van mening tussen de heren Den Har tog en Geertsema zat ook niet zo diep dat het hen ervan weerhield lachend een on derling gesprek te voeren. Misschien kan de kwestie ook worden opgelost in de nieuwe Natuurbeschermingswet die staats secretaris Scholten nog dit jaar wil indie nen. Over de regeling van de schadevergoe ding in geval van een kapverbod kon men het ook nog niet eens worden. De regering is blijkens het wetsontwerp bereid tot een billijke „tegemoetkoming". Een deel van de Kamer wenst echter, blijkens een amen dement, volledige „schadevergoeding". In dat geval, zei staatssecretaris S c h o 11 e n, zou men ook het spiegelbeeld in de wet moeten opnemen, voor het geval voordeel wordt genoten van een overheidsmaatregel in het algemeen gelang. Dat spiegelbeeld staat niet in het wetsontwerp en daarom is een tegemoetkoming in de geleden scha de redelijk. De staatssecretaris was echter eventueel bereid aan het verlangen van een deel van de Kamer tegemoet te komen door de schadevergoedingsregeling over te nemen uit de Monumentenwet, waarin wordt gezegd dat, indien schade wordt geleden, die redelijkerwijze niet of niet ge heel ten laste van de eigenaar behoort te blijven, een naar billijkheid te bepalen „schadevergoeding" "kan worden toege kend. Daarover wil de Kamercommissie eerst nog eens praten met minister Marijnen en staatssecretaris Scholten, alvorens volgen de week dinsdag over de amendementen te beslissen. Uit die hoeveelheid van ontwerpen en sug gesties is tenslotte deze fraaie rotspartij met vijvers, watervallen en eilandjes ge boren. Pinguins zijn lastige gasten voor een dierentuin in ons klimaat. De dier psychologie gaat er van uit dat een dier het pas naar zijn zin heeft als de voort planting haar normale loop heeft. Maar omdat iedere pinguinsoort en zelfs soort genoten onderling verschillende broedge- woonten hebben, is het moeilijk het de dieren geheel naar de zin te maken. Artis telt zes soorten pinguins, waaron der zeldzame, die nooit eerder in Neder land zijn getoond. De fraaiste zijn de ko- ningspinguins die zich bij temperaturen tot 40 graden onder nul op hun gemak voelen. Zij leggen hun ei op de voeten en spreiden er een huidplooi overheen, om het zo tot ontwikkeling te laten komen. Uit een ge matigder klimaat komen de gentoo's, gees tige dieren, die zeer mak kunnen worden, de tot de kuifachtigen behorende rotspin- guins, de macaroni's en de bekende zwart- voet- en humboldtpinguins, welke laatste afkomstig zijn van de kusten van Zuid- Afrika en Zuid-Amerika. Elk wat wils Het nieuwe pinguinverblijf geeft elk wat wils: de rotspinguins kunnen naar harte lust klimmen op de namaakrotsen, de zwartvoeten kunnen duikelen en zwem men in de vijvertjes en de koningspin- guins kunnen van de eilandjes af het pu bliek hooghartige blikken toewerpen. Voor iedere soort zijn er tal van broedplaatsen te vinden, waarvoor speciale nissen en zelfs ingegraven gecamoufleerde rioolbui zen zijn aangebracht. Het pinguinsparkje ligt in de schaduw van een aantal hoge bomen, want al ko men niet alle dieren uit het sneeuw- en ijsgebied van de zuidpool, geen van alle heeft het erg begrepen op warmte. Overi gens kunnen de dieren, die wat koelte wen sen, terecht bij de douches, die doorlopend hun fijne stuifregen rondjagen of in het onder de rots gebouwde huisje, waar een airconditioning-installatie zelfs bij een hit tegolf voor lage temperaturen zorgt, 's Winters echter zullen sommige dieren het soms te koud vinden. Dan is in het zelfde huisje echter een badkamerverwar ming aangebracht, die het de pinguins naar de zin zal maken. Artis-directeur dr. Jacobi heeft ons vol trots zijn nog in quarantaine verblijvende baikalrobben getoond die binnenkort in de gemeenschap van de pinguins .zullen wor den opgenomen. Deze zeehondjes of eigenlijk meerhondjes want ze komen van het Baikalmeer worden niet groter dan één meter. Hoewel zij tot de roofdieren behoren, zijn ze te klein om een gevaar voor de pinguins te kunnen vormen. Het pinguinverblijf zal onder de bewoners ook alken, zeekoeten, jan van genten, pape gaaiduikers en slanghalsvogels gaan tel len, een bevolking die uniek kan worden genoemd. -4

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19