Gunstig rapport over bestand et Rusk twijfelde aan garanties voor een wapenstilstand HET WEER Geneefse conferentie over kwestie-Laos zal Kortere werkweek voor bouwbedrijf bijna zeker vermoedelijk morgen beginnen HAZENBERG Luchtreis voor een medisch consult Algemene aanwijzing wordt waarschijnlijk ingetrokken Vaders en kinderen AIG NUMMER 159 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING srk&!L KOFFERS TASSEN ByOUX sW MORRIS beforeijouêuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Mevrouw Kennedy gaat wel naar Londen sis" Verras Moeder op 14 Mei met NYLONS Het woord is aan In de krant van heden: Zachter MOEDERDAG BECKERING handschoenen Nu een sportieve vakantie-trui breien Belangrijke gevangene Franse ambtenaren krijgen loonsverhoging van 6 GESCHENKEN, die Moeder ook gekozen zou hebben VRIJDAG 12 MEI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. J 2-*o» IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der je BARTELJ0RISSTR.16 HAARLEM GENèVE (UPI) Een Amerikaanse woordvoerder heeft vanmorgen in de Zwitserse hoofdstad verklaard, dat mi nister Rusk genoegen neemt met de in houd van het vanmorgen in Genève ont vangen rapport van de uit India, Polen en Canada bestaande wapenstilstands commissie in Laos. Dit document over de jongste ontwikkelingen in het konink rijk werd in conferentiekringen „redelijk bevredigend" genoemd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken gelooft thans, dat de kwestie van een bestand de bijeenroeping van de veertien- mogendhedenocnferentie over de Lao- tische crisis niet langer in de weg staat. De bijeenkomst zal vermoedelijk zater dag worden geopend, aldus een zegsman van de delegatie der Verenigde Staten. De conclusie van de drielandencommis- sie luidt unaniem: het bestand in Laos kan de facto erkend worden. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEioSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 LONDEN Mevrouw Jacqueline Ken nedy komt naar Londen. Het is haar eer ste bezoek aan Groot-Brittannië als Ame- rika's „frist lady". Zij zal twee dagen lO' geren bij haar zwager en zuster, prins en prinses Ratziwill, die vlak bij het Bucking ham Palace wonen. Jackie Kennedy zal op 3 juni met hen naar Londen terugvliegen na de ontmoeting tussen president Kenne dy en president De Gaulle. De president zal hoogstwaarschijnlijk rechtstreeks van Parijs naar Washington terugkeren. Jac queline Kennedy is vroeger vaak in Lon den geweest. In 1953 maakte zij voor een Amerikaans blad een fotoreportage van de kroningsfeestelij kheden. Advertentie in zomerzonnige BELLA ITALIA tinten reeds v.a. f. 2.95 Franklin D. Roosevelt: In het vlak van de wereldpolitiek zou ik mijn land de houding willen opleg gen van een goede buur. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 12 mei 1961 Met eentonige regelmaat zijn de afgelopen twee dagen op het vliegveld van Genève ministers van Buitenlandse Zaken uit de lucht ko men vallen. Zij vertegenwoordigen de dertien landen die vanmiddag in de hoofd stad van de vrede zouden beginnen aan de „conferentie ter regeling van de kwes- tie-Laos". Althans, wanneer in het verre Aziatische Koninkrijk een soort wapenstil stand is bereikt, want dat is de voorwaar de die de Amerikanen stellen eer zij be reid zijn aan de ronde tafel in het pa leis der volken zaken te doen. De kwestie- Laos? Als men de toespraken der minis ters bij hun aankomst op het Geneefse vliegveld hoorde, scheen er een onwaar schijnlijke eensgezindheid te heersen. Iedereen wenste Laos „vrede, onafhanke lijkheid en ongestoorde neutraliteit" toe. Andrei Gromyko deed het glimlachend, hij leek verheugd. De Amerikaanse minis ter Dean Rusk zei het kortaf, hij was min der in" zijn nopjes. De communistisch - Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Zji, half verborgen door een zonnebril en een veel te grote hoed, zei het in zijn onverstaanbare moedertaal. De Canadees Green zei het, de Poolse evenwichtskunstenaar Adam Rapacki, de Fransman Couve de Murville, de Brit Lord Home en India's Krishna Menon zei den het hem na. Naast die bekende mi nisters waren er andere, onduidelijker ge delegeerden met namen die de honderden verslaggevers nu al hoofdpijn bezorgden: de Noord-Vietnamees Oeng Van Vhiem, de afgevaardigde van de communistische Pathet Lao Vong Vi Chith en ten slotte de vertegenwoordiger van prins Soevanna Phoema's neutralistische Laotische rege ring, die een naam draagt die aan een geneesmiddel tegen malaria doet denken: Quinine Phosalna. Even ingewikkeld als die namen is de kwestie-Laos zelf, waarover straks onder handeld moet worden door de honderden afgevaardigden die al naar hun politieke komaf met brullende Iljoeshins en Toepo- levs of Boeings en Cornets naar Genève kwamen gestoven. Laos immers is een sleutelstelling in Zuid-Oost-Azië. Het Ko ninkrijk (even uitgestrekt als Groot-Brit' tannië, drie miljoen inwoners) grenst aan het wankele, neutrale Cambodja, het anti communistische Thailand en het pro-weS' telijke Zuid-Vietnam, waar de communis ten reeds een guerilla-oorlog voeren tegen de regering van president Diem. Het mag zijn dat de omschrijving „onderontwik keld" voor Laos nog een flatteuze om schrijving is al dragen sommige olifan ten er nummerborden en dat de vrien delijke Boeddhistische bevolking voorna melijk geïnteresseerd is in de roes van de rijstwijn en de genoegens van het liefde leven. Maar wie vandaag Laos heeft, heeft een koevoet in handen waarmee hij mor gen de gevestigde orde in Zuid-Oost-Azië kan omwrikken. Daarom lachte Gromyko, daarom was Rusk kortaf, want de koevoet glipt uit de Amerikaanse vingers en Mos kou verstevigt zijn greep daarop. „Vrede en neutraliteit voor Laos", deze gelijkluidende woorden betekenen iets heel anders in de monden van Rusk en Gromyko, Lord Home en de arbeiders maarschalk Tsjen Ji. Dat hebben zeven jaren crisis in Laos bewezen. In 1954 werd ook al in de hygiënische politieke kli niek van Genève de zuigeling van de onafhankelijke neutrale staat Laos gebo ren uit de uiteenvallende Franse kolonie Indp-China. Terstond daarop begonnen de Amerikaanse en Russische kolossen de Aziatische boreling hun ideologisch op smaak gebrachte moedermelk in te gieten en krachtvoer van dollars en roebels op te dringen. Zetbaas Zo bleef er al gauw weinig over van de Laotische neutraliteit. In de noordelijke provincies waren de guerilla's van de communistische Pathet Lao onder leiding van prins Soephanoevong heer en meester. In het zuiden zetten de Amerikanen hun militaire sterke man, generaal Phoemi No- savan, en zijn politieke zetbaas prins Boen Oem, op tegen de wettige neutralistische regering van prins Soevanna Phoema (ont houdt deze namen als het u lukken wil, de komende weken zullen uw oren er nog van tuiten). Zo had Laos in feite drie re geringen waarvan er geeneen werkelijk re geerde, maar wier troepen elkaar bestook ten met Russische en Amerikaanse wa pens. Nu ja, bestookten... de Laotische Boeddhisten schoten doorgaans mis, aan gezien zij nog de primitieve overtuiging be zitten dat mensen elkaar geen letsel mo gen toebrengen. De toestand leek op te klaren door de staatsgreep van de para chutisten-kapitein Kong Le, die uit misnoe gen tegen de Amerikaanse favoriet gene raal Phoemi Nosavan, de neutralist Soe vanna Phoema weer op de troon bracht. Maar hoewel de Amerikanen met de ene hand Soevanna erkenden, bleven zij met de andere, en wel die van Alan Dulles' C.I.A. (de Amerikaanse geheime dienst) generaal Phoemi steunen. De warboel werd zo groot, dat Soevanna er ten slotte genoeg van kreeg en in het belendende Cambodja bloemen ging kweken. Boven de rivaliserende prinsen die el kaar in naam van de vrije democratie, het communisme of het positieve neutralisme bestreden en middelerwijl met uitzonde' ring van de communistische prins Soepha noevong de zakken van zichzelf en hun familieleden vulden met de miljoenen die voor de „ontwikkeling van Laos" uit het buitenland kwamen, stond slechts één na tionaal erkende figuur: Koning Savang Vatthana. Maar deze is een wat wereld vreemde man, die zijn dagen doorbrengt met het staren naar het gouden beeld van de Prabang Boeddha, omdat hij vast ge looft dat zolang deze Boeddha er is, er met Laos niets kan gebeuren. Op de Ge neefse conferentie is men die mening niet toegedaan. Noch Gromyko, noch Dean Rusk is een uitgesproken Boeddhist. Maar Gromyko heeft althans op het ogenblik de serene glimlach van de Aziatische god' heid over zijn anders zo norse gezicht. Formeel is zijn dossier in orde: de Ame rikanen hebben het eerst de overeen komst van Genève gebroken door te pro beren Laos in het westelijke kamp te trekken. En het C.I.A. van Alan Dulles heeft dat gedaan met de methodiek die hem in Cuba en met de U-2 al eerder een zekere reputatie heeft bezorgd, te weten die van een kerkganger die gesnapt wordt met zijn hand in het collectezakje. Amerikanen „die de overeenkomst van 1954 hadden gebroken". Zo heeft het beleid van de firma Dulles en Dulles wel eens de welwillende neutra liteit van een land in een onwelwillende neutraliteit doen verkeren. En de Ameri kaanse gedelegeerden en journalisten trek ken in het paleis der naties en in het huis van de pers een verontschuldigend gezicht tegenover hun vergramde bondgenoten. Een ongelukkige erfenis" mompelen zij. „Inderdaad", zeggen wij. We trekken het hoofd tussen de schouders wanneer wij de triomfantelijke blikken zien van Russen en Chinezen. Al zullen wij dan de komen de dagen nauwkeurig blijven spieden of wij niet een blijk van onenigheid tussen Moskou en Peking ontwaren. Want tenslot te heeft Moskou de Chinezen zorgvuldig buiten Laos gehouden en zelf de kastan jes uit het vuur gehaald. Weerrapporten .1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 19 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 13, 17 Horen en Zien 5 Uitgaan in Haarlem5 Kunst 5 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Scheepsberichten 9 In de Vishal en op zee11 Sport 15, 25, 27, 29 Feuilleton 21 Panda en andere beeldverhalen21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Dit nummer bestaat uit twee-en-dertig pagina's Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie natuurlijk HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Advertentie r van de beroemde Franse PINGOUIN-wol En natuurlijk weer in de mooiste kleuren MARKTPLEIN 7 De man die hier in het middelpunt van de belangstelling staat, is de zoon van de leider van de Cubaanse Revo lutionaire Raad, die onlangs door de troepen van Fidel Castro gevangen is genomen. Deze foto is gemaakt in een kamp in het district La Villas. Advertentie Verras moeder met een heer lijke taart. Honderden taarten staan bij ons klaar. PARIJS (Reuter) De Franse regering is bereid de burgerlijke ambtenaren tegen eind 1962 een salarisverhoging van zes percent te geven. De uitvoering van dit besluit zal met de vakverenigingen worden besproken. Failliet Andrei Gromyko zal de heer Rusk daar de komende dagen wel aan herinneren. Rusk zal dan ook niet lang blijven, over een paar dagen mag Harriman, Kenne dy's reizende ambassadeur, zijn plaats innemen om de speldeprikken in ontvangst te nemen en om het failliet van deze Ame rikaanse actie te bezegelen. Want hoelang en moeizaam de onderhandelingen ook zul len zijn, de uitkomst staat vast: een neu traal Laos, onder de neutralistische rege ring van de super-neutralist prins Soevan na Phoema, zeker met gegarandeerde deel neming van zijn halfbroer, de communis tische prins Soephanoevong van de Pathet Lao. Dat klinkt niet zo erg, maar neutra liteit is een rekbaar begrip. De neutralist Soevanna Phoema heeft zijn buik vol van de Amerikanen: zijn gedelegeerde kwam in Genève aan met een Iljoeshin uit Mos kou en nauwelijks was het gegier van de turbo-props verstorven of deze Quinine Phosalna startte met een aanval op de Twee beelden uit Genève naar aan leiding van de internationale confe rentie over Laos in die stad. Foto links: De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gromyko, wuift met zijn hoed bij aankomst op het vliegveld. Foto rechts: De dele gatie van communistisch China komt op het vliegveld van Genève aan. Rechts de algemeen secretaris, Chan Yen. t De 70-jarige prof. dr. W. Loef fier uit Zürich, een medicus van Europese ver maardheid, is woensdag met grote spoed t van Schiphol per helikopter van de Ko ninklijke Luchtmacht naar het ziekenhuis in Heerenveen gebracht, teneinde daar con sult uit te brengen over een ernstig zieke patiënt. De Zwitserse hoogleraar arriveerde met het K.L.M.-lijntoestel uit Zürich en werd op Schiphol begroet door de huisarts C. H. W. Heusdens uit Steenwijk, die zijn hulp had ingeroepen. Twintig meter ver der stond de helikopter gereed. Het opont houd vergde slechts enkele minuten. De douaneformaliteiten werden snel op het vliegveld afgehandeld, waarna prof. Loeffler en de Steenwijkse arts met de he likopter naar Heerenveen vlogen, waar het toestel op het sportpark landde. Per auto reden de twee passagiers naar het zieken huis. De patiënt is een vooraanstaande Neder lander van circa 40 jaar. De aard van de ziekte wenste dokter Heusdens niet te ont hullen. „Maar prof. Loeffler is de enige man ter wereld, die er iets van afweet," zei hij. Hij had de Zwitserse hoogleraar opgebeld om diens hulp in te roeper), na dat Nederlandse specialisten de diagnose hadden gesteld. De ene foto toont de hoogleraar (tweede van links) en de huisarts (met tas) na de landing op het sportveld in Heerenveen. Op de andere foto heeft de professor moei te met zijn helm. Die was iets te klein en dokter Heusdens probeerde zijn hoogge leerde collega te helpen. De bespreking, die staatssecretaris Roolvink, de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, het College van Rjjksbemiddelaars en partijen bjj de C.A.O. in het bouwbedrijf woensdag hebben gehouden, heeft de weg geopend naar de 45-urige werk week in het bouwbedrijf. Na afloop van deze bespreking werd het volgende, in ge zamenlijk overleg tussen de deelnemers opgestelde communiqué uitgegeven. „Heden middag heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid met de loon commissie van de Stichting van de Arbeid, het College van Rijksbemiddelaars en partijen in het bouwbedrijf een bespreking gehouden over de arbeidstijdverkorting. In dit gesprek is door partijen uiteengezet dat de door hen beoogde produktiviteits- verhoging gerealiseerd zal worden door te nemen maatregelen. Deze maatregelen komen onder meer neer op: a. Het uitschakelen van aan- en afloopverliezen; b. Het doorwerken tij dens de wintermaanden door middel van het aanbrengen van lichtinstallaties; c. Het beperken van vorstverlet. Een en ander zal in de redactie van de collec tieve arbeidsovereenkomst tot uiting worden gebracht. Zoals bekend had de regering zich op het standpunt gesteld dat het treffen van positieve maatregelen door haar als een voorwaarde werd beschouwd om tot in trekking van de algemene aanwijzing over te gaan. De Stichting van de Arbeid heeft hiertoe inmiddels geadviseerd en de regering zal dit in overweging nemen" Tot zover het gezamenlijk communiqué. Na afloop der woensdag gehouden bij eenkomst deelde staatssecretaris Roolvink mee, dat de regering op korte termijn haar beslissing over het intrekken der al gemene aanwijzing zal nemen. Vandaag wordt het onderwerp „Arbeidstijdverkor ting" in de Ministerraad besproken. Het College van Rijksbemiddelaars zal moe ten beslissen over het invoeren van de 45- urige werkweek in het bouwbedrijf per 5 juni; bekend is al dat de Stichting van de Arbeid daarover een gunstig advies zal uitbrengen. Het College pleegt op maandag te vergaderen en voor maandag zal de regeringsbeslissing over de intrek king der algemene aanwijzing er zijn. De staatssecretaris deelde verder mee, dat het zwaartepunt bij de discussies van woensdag meer lag bij de te nemen posi tieve prOduktiviteitsbevorderende maatre gelen, dan bij een kwantificering van het produktieverlies door de arbeidstijdver korting en de- compensatie daarvan door de maatregelen. Van de kant van het bouwbedrijf is de verzekering gegeven, dat op verschillende wijzen, onder andere door middel van vergaderingen en in de vak pers, het uitschakelen van aan- en afloop- verliezen en de andere genoemde maatre gelen, die men reeds eerder voornemens was te nemen, nu in een aan de CAO toe te voegen nieuw artikel worden vermeld. Er zal ernstig naar worden gestreefd dat geen produktieverliezen worden geleden. De regering acht deze punten belangrij ker dan het aantonen van een percentage waarmee de produktiviteit zou kunnen worden verhoogd. De nota, die de staatssecretaris ingevol ge zijn toezegging in de bespreking van 2 mei aan de deelnemers aan het woensdag gevoerde overleg heeft gezonden, zal door het College van Rijksbemiddelaars nog nader met partijen in het bouwbedrijf worden besproken. Verder vertelde de staatssecretaris nog, dat voorstellen betreffende de arbeidstijd verkorting van de Nederlandse Christelij ke Aannemersbond (die geen deel uit maakt van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf) bij de Stichting van de Arbeid lig gen. Deze heeft nog geen advies uitge bracht. De N.C.A.B. overweegt, de tekst van zijn voorstellen aan te passen aan die van de andere partijen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1